Żołnierze Wydziału Działań Specjlanych z wpiętymi odznakami skoczków spadochronowych. Foto. Jednostki Specjalne Historia
Najmłodszym pododdziałem rozpoznawczym o przeznaczeniu specjalnym, jaki powstał w okresie PRL, był Wydział Działań Specjalnych 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej – płetwonurkowie, zwiadowcy-dywersanci. Potrzebę sformowania tego typu pododdziałów w Wojsku Polskim dostrzeżono już w pierwszej połowie lat 60. XX wieku. Potrzeba ta wynikała z rozwoju polskich sił desantowych, które lądować miały w Danii, a za ich transport morski i ubezpieczenie odpowiadała MW.
Tekst: J. West
Zdjęcia: Jednostki Specjalne Historia
W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny, jako żołnierz powołany do służby specjalnej, przysięgam, że poświęconego mi sprzętu, poczty i pieniędzy strzec będę nie tylko jako dobra państwowego,...
W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny, jako żołnierz powołany do służby specjalnej, przysięgam, że poświęconego mi sprzętu, poczty i pieniędzy strzec będę nie tylko jako dobra państwowego, ale i jako środków i pieniędzy przeznaczonych dla odzyskania wolności Ojczyzny, a tajemnicy służby specjalnej dochowam, nawet wobec moich przełożonych i kolegów w konspiracji i nie zdradzę jej nikomu, aż do końca wojny. Tak mi Panie Boże dopomóż” - przysięgali cichociemni, legendarni spadochroniarze...
19 stycznia 2023 roku, prezydent RP Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski ppłk. dypl. Jana Jaźwińskiego. Był on oficerem wywiadu z Oddziału VI (Specjalnego) Sztabu...
19 stycznia 2023 roku, prezydent RP Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski ppłk. dypl. Jana Jaźwińskiego. Był on oficerem wywiadu z Oddziału VI (Specjalnego) Sztabu Naczelnego Wodza, od początku organizował lotnicze wsparcie Armii Krajowej, w tym zrzuty Cichociemnych do okupowanej Polski. Od stycznia 1944 był komendantem polskiej Głównej Bazy Przerzutowej „Jutrzenka” w Latiano nieopodal Brindisi (Włochy).
Od chwili sformowania w 1961 roku i osiągnięcia gotowości bojowej przez 26. batalion rozpoznawczy JW 4101 z kompanii rozpoznawczych dywizji zmechanizowanych i pancernych zaczęto wydzielać pojedyncze plutony...
Od chwili sformowania w 1961 roku i osiągnięcia gotowości bojowej przez 26. batalion rozpoznawczy JW 4101 z kompanii rozpoznawczych dywizji zmechanizowanych i pancernych zaczęto wydzielać pojedyncze plutony w celu przeszkolenia ich z wykonywania skoków ze spadochronem i prowadzenia działań rozpoznawczych na rzecz macierzystych dywizji za linią wroga.
Formowanie
Żeby bezpiecznie przeprowadzić okręty desantowe w rejon desantowania, konieczne było rozpoznanie dna morskiego na odpowiednich głębokościach, przeprowadzenie działań rozpoznawczych i dywersyjnych w portach przeciwnika, likwidacja artylerii nabrzeżnej i innych ważnych strategicznie punktów na wrogim wybrzeżu. Między innymi do tego typu zadań we współpracy z Marynarką Wojenną przeznaczona była kompania płetwonurków 1. batalionu szturmowego i pluton płetwonurków 52. kompanii rozpoznawczej 7. ŁDD.
Marynarka Wojenna takim pododdziałem nie dysponowała. W składzie MW funkcjonowały wprawdzie grupy płetwonurków, ale przeznaczone one były jedynie do prac inżynieryjnych i ratownictwa morskiego, dlatego Zarządzeniem Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego nr 0087/Org. z dnia 23 grudnia 1971 roku w sprawie zamierzeń organizacyjnych w Siłach Zbrojnych PRL na lata 1972–1973 zaplanowano utworzenie jednostki specjalnej płetwonurków w MW, w której według założeń służyć miało 50 żołnierzy.
W tym czasie restrukturyzacji podlegała cała Marynarka Wojenna. Między innymi utworzono 3. Flotyllę Okrętów, w skład której weszły wszystkie nawodne i podwodne okręty uderzeniowe oraz grupa okrętów hydrograficznych – faktycznie był to zespół rozpoznawczy, nazwa „hydrograficzne” miała kamuflować jego prawdziwe przeznaczenie. Początkowo w jego skład wszedł jeden okręt przebudowany z okrętu hydrograficznego na rozpoznawczy, następnie dołączyły do niego dwa kolejne. Nie zrealizowano planu utworzenia specjalnej jednostki płetwonurków według założeń na lata 1972–1973, jednak w październiku 1973 roku w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP w Gdyni powstał Zespół Badawczy ds. Płetwonurków Morskich.
Dowódcą zespołu, w skład którego weszło 9 etatów, został komandor por. Józef Rembisz. Zadaniem zespołu było prowadzenie prac badawczych nad możliwością wykorzystania płetwonurków bojowych w Marynarce Wojennej i wypracowanie metod szkolenia. W latach 1974–1976 planowano sformować dywizjon specjalny płetwonurków morskich o stanie etatowym 100 żołnierzy czasu „P” i 239 czasu „W”.
Na podstawie wykazu zmian Zastępcy Szefa Sztabu Generalnego WP ds. organizacyjno-mobilizacyjnych z dnia 13 listopada 1975 roku i Zarządzenia Szefa Sztabu MW nr 06/Org. w strukturze 3. Flotylli Okrętów MW sformowano Wydział Działań Specjalnych o stanie etatowym 35 żołnierzy z miejscem stałej dyslokacji w Gdyni. Na bazę płetwonurków WDS wybrano obiekt na terenie gdyńskiego portu wojennego (stara torpedownia z okresu II wojny światowej), usytuowany na morzu w pewnej odległości od brzegu, połączony z nim pomostem. Ze względu na to położenie, baza przypominała wyspę i stąd przylgnął do niej przydomek „Formoza” (dawna nazwa Tajwanu). Pierwszym dowódcą wydziału został kmdr por. Józef Rembisz.
W piątek, 9 października, zakończyło się ćwiczenie WARGACZ-20 - największe tegoroczne manewry sił 8 Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia. Było to główne przedsięwzięcie cyklu szkolenia 8FOW w 2020 roku....
W piątek, 9 października, zakończyło się ćwiczenie WARGACZ-20 - największe tegoroczne manewry sił 8 Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia. Było to główne przedsięwzięcie cyklu szkolenia 8FOW w 2020 roku. Wzięło w nim udział ponad tysiąc żołnierzy ze wszystkich jednostek wchodzących w skład Flotylli.
Nurkowie minerzy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża regularnie usuwają pozostałości z okresu II wojny światowej zalegające pod wodą na terenie całej Polski. Grupy Nurków Minerów z 12 i 13 Dywizjonu Trałowców od...
Nurkowie minerzy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża regularnie usuwają pozostałości z okresu II wojny światowej zalegające pod wodą na terenie całej Polski. Grupy Nurków Minerów z 12 i 13 Dywizjonu Trałowców od początku sierpnia, przeprowadziły neutralizacje przedmiotów niebezpiecznych zawierających w sobie ponad 1300 kg materiału wybuchowego.
W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności...
W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. W tym roku wyjątkowo, obchody Święta Marynarki Wojennej odbędą się w piątek, 26 czerwca.
7 czerwca, rozpoczęło się coroczne największe ćwiczenie morskie w regionie Morza Bałtyckiego BALTOPS 2020 (Baltic Operations). Bierze w nim udział 29 okrętów, 29 samolotów i śmigłowców oraz ok. 3000 żołnierzy...
7 czerwca, rozpoczęło się coroczne największe ćwiczenie morskie w regionie Morza Bałtyckiego BALTOPS 2020 (Baltic Operations). Bierze w nim udział 29 okrętów, 29 samolotów i śmigłowców oraz ok. 3000 żołnierzy z 19 państw w tym 17 państw członkowskich NATO i 2 państw partnerskich.
W Gdańsku (2 czerwca) odbyła się uroczystość chrztu i wodowania holownika (H-3) Leszko. To ostatnia, z trzech nowoczesnych jednostek typu B860 przeznaczonych do służby w 3 Flotylli Okrętów.
W Gdańsku (2 czerwca) odbyła się uroczystość chrztu i wodowania holownika (H-3) Leszko. To ostatnia, z trzech nowoczesnych jednostek typu B860 przeznaczonych do służby w 3 Flotylli Okrętów.
W środę, 15 kwietnia, w szeregi 3. Flotylli Okrętów weszła nowa jednostka. W Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery jednostek pomocniczych Marynarki Wojennej na holowniku...
W środę, 15 kwietnia, w szeregi 3. Flotylli Okrętów weszła nowa jednostka. W Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery jednostek pomocniczych Marynarki Wojennej na holowniku H-1 Gniewko.
W niedzielny wieczór załoga dyżurna SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, po raz trzeci w tym roku przeprowadziła akcję ratowniczą na morzu. Ewakuacji na ląd wymagał załogant kutra rybackiego, z...
W niedzielny wieczór załoga dyżurna SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, po raz trzeci w tym roku przeprowadziła akcję ratowniczą na morzu. Ewakuacji na ląd wymagał załogant kutra rybackiego, z podejrzeniem zawału serca.
W Mrągowie, nad jeziorem Czos, trwa zimowe zgrupowanie poligonowe nurków minerów i nurków inżynierii Marynarki Wojennej. Blisko 60 żołnierzy z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców oraz 8. i 43. Batalionu Saperów...
W Mrągowie, nad jeziorem Czos, trwa zimowe zgrupowanie poligonowe nurków minerów i nurków inżynierii Marynarki Wojennej. Blisko 60 żołnierzy z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców oraz 8. i 43. Batalionu Saperów doskonali umiejętności prowadzenia działań bojowych w trudnych warunkach zimowych oraz podwyższa kondycję na obiektach sportowych Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo - Kondycyjnego. Zgrupowanie potrwa do 21 lutego.
Dzisiaj (13 listopada) swoje święto obchodzi Jednostka Wojskowa Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego. Oficjalne uroczystości związane z rocznicą jej powstania odbędą się w najbliższy piątek.
Dzisiaj (13 listopada) swoje święto obchodzi Jednostka Wojskowa Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego. Oficjalne uroczystości związane z rocznicą jej powstania odbędą się w najbliższy piątek.
18 września zakończyły się dwutygodniowe manewry morskie pk. Northern Coasts, które odbywały się na wodach Bałtyku. Wzięli w nich udział m.in. okręty i marynarze z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
18 września zakończyły się dwutygodniowe manewry morskie pk. Northern Coasts, które odbywały się na wodach Bałtyku. Wzięli w nich udział m.in. okręty i marynarze z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
W dniu 15 sierpnia w Katowicach odbyła się defilada wojskowa "Wierni Polsce", zorganizowana dla uczczenia dziewięćdziesiątej rocznicy Bitwy Warszawskiej i setnej rocznicy Powstań Śląskich
W dniu 15 sierpnia w Katowicach odbyła się defilada wojskowa "Wierni Polsce", zorganizowana dla uczczenia dziewięćdziesiątej rocznicy Bitwy Warszawskiej i setnej rocznicy Powstań Śląskich
Rosyjska marynarka wojenna zapowiedziała w styczniu br. tworzenie we Flocie Północnej nowych podwodnych pododdziałów specjalnych ochrony antydywersyjnej PDSS (Protiwodiwiersionnyje siły i sriedstwa) o charakterze...
Rosyjska marynarka wojenna zapowiedziała w styczniu br. tworzenie we Flocie Północnej nowych podwodnych pododdziałów specjalnych ochrony antydywersyjnej PDSS (Protiwodiwiersionnyje siły i sriedstwa) o charakterze mobilnym, które będą działać nie tylko w bazach stałych, jak dotychczasowe we wszystkich czterech flotach i flotylli kaspijskiej, lecz w tymczasowych rejonach rozmieszczenia sił floty w obszarze arktycznym.
Wczoraj, o godzinie 13 do portu wojennego w Świnoujściu przybył okręt dowodzenia siłami przeciwminowymi „ORP Kontradmirał Xawery Czernicki”, kończąc tym samym trwającą od stycznia misję Polskiego Kontyngentu...
Wczoraj, o godzinie 13 do portu wojennego w Świnoujściu przybył okręt dowodzenia siłami przeciwminowymi „ORP Kontradmirał Xawery Czernicki”, kończąc tym samym trwającą od stycznia misję Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Morzu Śródziemnym, Morzu Czarnym i Morzu Egejskim.
W rozpoczętej w dniu 29 czerwca operacji polskiej fregaty rakietowej ORP Gen. T. Kościuszko na Morzu Śródziemnym bierze udział zespół żołnierzy z Jednostki Wojskowej Formoza
W rozpoczętej w dniu 29 czerwca operacji polskiej fregaty rakietowej ORP Gen. T. Kościuszko na Morzu Śródziemnym bierze udział zespół żołnierzy z Jednostki Wojskowej Formoza
W poniedziałek, 9 marca, o godzinie 08:00, odbyła się uroczysta zbiórka z okazji rocznicy utworzenia 3. Flotylli Okrętów. Marynarze Flotylli oraz zaproszeni goście wzięli udział w uroczystościach upamiętniających...
W poniedziałek, 9 marca, o godzinie 08:00, odbyła się uroczysta zbiórka z okazji rocznicy utworzenia 3. Flotylli Okrętów. Marynarze Flotylli oraz zaproszeni goście wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 44 lata jej istnienia.
W kwietniu br. minister obrony Norwegii Anne-Grete Strøm-Erichsen oficjalnie ogłosiła, że od 1 sierpnia jednostka specjalna Marinejegerkommandoen (MJK) tamtejszej marynarki wojennej będzie odpowiadać także...
W kwietniu br. minister obrony Norwegii Anne-Grete Strøm-Erichsen oficjalnie ogłosiła, że od 1 sierpnia jednostka specjalna Marinejegerkommandoen (MJK) tamtejszej marynarki wojennej będzie odpowiadać także za wsparcie bojowe zwalczania terroryzmu w kraju - zadania, w których udział sił zbrojnych zastrzeżony był do tej pory wyłącznie dla należącej do wojsk lądowych jednostki FSK (Forsvarets Spesialkommando). Po podwyższeniu od stycznia br. podporządkowania MJK aż o trzy szczeble w strukturze norweskich...
Od starożytności wiadomo, że informacja może być bardzo skuteczną bronią. Już w „Sztuce wojny” Sun Tzu, jednym z najstarszych podręczników strategii i taktyki, jedna z części dotyczyła wywiadu. Autor,...
Od starożytności wiadomo, że informacja może być bardzo skuteczną bronią. Już w „Sztuce wojny” Sun Tzu, jednym z najstarszych podręczników strategii i taktyki, jedna z części dotyczyła wywiadu. Autor, starożytny generał, nazywa mądrymi władcami i dowódcami tylko takich, którzy zrobią wszystko, aby „wiedzieć wcześniej i więcej” niż wróg, bo to przyniesie im zwycięstwo. Informacje o liczebności przeciwnika, jego planach i rozmieszczeniu wojsk oraz terenie przyszłego działania zawsze były kluczowym...
Coraz częściej za konstruowanie żołnierskiego ekwipunku biorą się ci, którzy o jego funkcjonalności mogą powiedzieć najwięcej, czyli użytkownicy z wojska i innych formacji uzbrojonych. Zazwyczaj tę drogę...
Coraz częściej za konstruowanie żołnierskiego ekwipunku biorą się ci, którzy o jego funkcjonalności mogą powiedzieć najwięcej, czyli użytkownicy z wojska i innych formacji uzbrojonych. Zazwyczaj tę drogę realizowania poza służbą swojego potencjału płynącego z wiedzy i doświadczenia bojowego wybierają żołnierze z jednostek elitarnych, gdzie świadomość znaczenia wyposażenia jest najwyższa. Bywa, że projektują wzory dla swoich kolegów po fachu, a ci niekiedy formułują specyficzne wymagania. W ten sposób...
"Fianóglach" to termin powstały z połączenia dwóch irlandzkich słów: "Flan", oznaczającego jednego ze wspaniałych wojowników i myśliwych "Na Fianna" z celtyckiej mitologii, oraz „Óglach”, czyli dosłownie...
"Fianóglach" to termin powstały z połączenia dwóch irlandzkich słów: "Flan", oznaczającego jednego ze wspaniałych wojowników i myśliwych "Na Fianna" z celtyckiej mitologii, oraz „Óglach”, czyli dosłownie „młody bohater”, a potocznie „żołnierz-ochotnik” - także członek sił zbrojnych Irlandii „Óglaigh na héireann”. Taki tytuł noszą komandosi irlandzkiej jednostki specjalnej „Sciathán Fianóglach an Airm”, znanej bardziej pod angielską nazwą „Army Ranger Wing”.
Fiannóglach" (representing "Ranger") is...
13 listopada br. minie 35 lat od utworzenia jednostki płetwonurków bojowych Marynarki Wojennej RP, rozwiniętej w ostatnich latach w Morską Jednostkę Działań Specjalnych Dowództwa Wojsk Specjalnych WP....
13 listopada br. minie 35 lat od utworzenia jednostki płetwonurków bojowych Marynarki Wojennej RP, rozwiniętej w ostatnich latach w Morską Jednostkę Działań Specjalnych Dowództwa Wojsk Specjalnych WP. Powszechnie znana jest pod zwyczajową nazwą „Formoza”, ze względu na charakterystyczną lokalizację jednostki w przybrzeżnym obiekcie przy porcie wojennym na Oksywiu, skojarzoną z Ilha Formosa (port. Piękna Wyspa - dzisiejszy Tajwan) u brzegów Chin.
Arsenały polskich sił specjalnych stają się coraz nowocześniejsze, choć z pewną przykrością trzeba zaznaczyć, że nie za sprawą krajowych konstrukcji (ale też ocena tych ostatnich każe raczej rzec: na szczęście!)....
Arsenały polskich sił specjalnych stają się coraz nowocześniejsze, choć z pewną przykrością trzeba zaznaczyć, że nie za sprawą krajowych konstrukcji (ale też ocena tych ostatnich każe raczej rzec: na szczęście!). Po krótkiej karierze w jednostkach MSWiA niemieckich HK G36 w kilku wersjach, od niedawna nasi komandosi weszli do ekskluzywnego klubu użytkowników jednego z najlepszych wśród obecnie dostępnych na świecie karabinków automatycznych: HK416.
W dniu 5 czerwca 2020 roku na wieczną wachtę odszedł kmdr dypl. w st. spocz. Józef Rembisz – twórca Jednostki Wojskowej Formoza, ojciec chrzestny sztandaru wojskowego JW Formoza.
W dniu 5 czerwca 2020 roku na wieczną wachtę odszedł kmdr dypl. w st. spocz. Józef Rembisz – twórca Jednostki Wojskowej Formoza, ojciec chrzestny sztandaru wojskowego JW Formoza.
Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....
Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.
Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...
Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.
W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...
W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.