„Gra w zbijaka”, czyli narzędzia HAMMERSPIKE

Operowanie jakimkolwiek zbijakiem serii Hammerspike nie wymaga użycia obu rąk ani wykonania dużego zamachu, aby efektywnie usunąć przeszkodę – niezależnie, czy jest to szyba samochodu, czy okno w budynku. Zdjęcie: Shieldspike LLC
Akcje ratunkowe mające na celu ewakuację pasażerów pojazdu, który brał udział w wypadku, szturmy na budynki, odbywające się przez okna, zatrzymania przestępców poruszających się samochodami. To przykłady sytuacji, w których służby mundurowe muszą zlikwidować kilka przeszkód, a wśród nich także… szyby, niejednokrotnie wzmocnione, ze strukturalnego, hartowanego lub zbrojonego szkła. Tam, gdzie nie ma czasu na „zabawę” w subtelności, a gdzie liczy się jednocześnie precyzja i skumulowana w jednym punkcie energia uderzenia, tak, by tę przeszkodę pokonać „za jednym zamachem” i przejść do kolejnego etapu realizacji zadania, potrzebne są odpowiednie narzędzia. Do tego służą, podobnie jak zestaw „taran – młot – strzelba” breachera w przypadku drzwi, zbijaki do szyb. Ciekawe propozycje tego typu narzędzi znaleźliśmy za oceanem.
Rescue operations with evacuation of the passengers from a car that took part in an accident, assaults on buildings through windows, capturing criminals in car-chases. These are examples of situations where the uniformed services need to get rid of several obstacles and among them... the glass, often toughened, armored or wired glass. Where there is not time for gentle knocking on the window, but at the same time one needs precision and the energy of the hit cumulated in one point to get through on the other side at one go to move on to the next stage, special tools are reuqired. Here, you can use - apart from the regular breacher's set, a glass hammer. We found an interesting solutions of this kind in the US. It's called the Hammerspike!
Zdjęcia: Shieldspike LLC
Zobacz także
Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...
W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.
SPY SHOP Paweł Wujcikowski Skuteczne rozwiązania do walki z koronawirusem

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zupełnie odmieniła otaczającą nas rzeczywistość. Noszenie maski w przestrzeni publicznej i częsta dezynfekcja rąk stały się rutyną, podobnie jak pomiar temperatury przed...
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zupełnie odmieniła otaczającą nas rzeczywistość. Noszenie maski w przestrzeni publicznej i częsta dezynfekcja rąk stały się rutyną, podobnie jak pomiar temperatury przed wejściem na basen lub na terenie lotniska. Nic dziwnego – ochrona sanitarna w miejscach pracy i użyteczności publicznej to obecnie kwestia o najwyższym priorytecie. Do realizacji tego celu niezbędne są wysokiej klasy urządzenia antywirusowe – m.in. bramki detekcyjne, kamery termowizyjne i testy przesiewowe....
Zestaw narzędzi Hammerspike to dzieło pochodzącej z miasta Phoenix, w stanie Arizona, firmy Shieldspike LLC. Jej założycielem jest działający „w branży” Christopher Trapp, funkcjonariusz lokalnej policji od 21 lat, który swoje doświadczenia z niezliczonych realizacji i interwencji przeniósł do warsztatu, w którym powstały pierwsze prototypy zbijaków. Działając w środowisku służb mundurowych, swoich „kolegów po fachu” i klientów zarazem, na bieżąco udoskonala on już istniejące produkty lub tworzy nowe rozwiązania.
To, czym kierował się Trapp, projektując wykonane ze specjalnych stopów metali narzędzia Hammerspike, to z jednej strony efektywność w działaniach „breachingowych” w samochodach i budynkach, ale i łatwość użytkowania w środowisku taktycznym, w zamkniętych i ciasnych pomieszczeniach, także w przypadku użycia tarcz balistycznych różnej wagi i rozmiarów.
Pierwsze narzędzia Hammerspike powstały z myślą o działaniach zakładających pokonywanie przeszkód w postaci różnego rodzaju szklanych powierzchni, ale w odpowiedzi na potrzeby służb (ratowników medycznych, strażaków czy policjantów, w tym szczególnie oddziałów ESU czy SWAT), wkrótce rozszerzono linię o dedykowane wyważaniu drzwi czy też „czyszczeniu” okiennej drogi wejścia z elementów utrudniających widoczność czy poruszanie się.
Zacznijmy od „juniora”.
Hammerspike MiniSpike z pewnością możemy zakwalifikować do kategorii EDC (everyday carry). Jest to zbijak na tyle mały (18 cm) i lekki (300 g), że można go schować do kieszeni spodni czy do jednej z ładownic na kamizelce (producent oferuje go także w wersji z pokrowcem).
Zastosowany w MiniSpike’u grot jest tym samym, który znajdziemy w pozostałych narzędziach, ale tutaj dodatkowo uchwyt owinięty jest linką paracordową dla zwiększenia komfortu użytkownika (paracord jest dostępny w kolorach czarnym, storm grey, OD green i coyote brown).
MiniSpike to z jednej strony zbijak do wykorzystania w trakcie realizacji w miejscach, gdzie mamy ograniczoną możliwość ruchu, tj. tam, gdzie większe narzędzia byłyby nieporęczne, w sytuacjach, gdy możemy zabrać minimum (wielkościowo i wagowo) sprzętu, a jednocześnie „edeciak”, którego możemy użyć także będąc po służbie, w sytuacji wymagającej wybicia szyby (np. samochodzie, który brał udział w kolizji). Tego typu „maluch” to dobre uzupełnienie wyposażenia np. ratowników medycznych, którzy na ogół nie potrzebują dużych przyrządów do usuwania przeszkód, ale profesjonalny zbijak do szyb zawsze docenią.
Sztandarowa pozycja w ofercie firmy to natomiast Hammerspike, narzędzie wygięte w kształcie litery L, którego rozmiary i waga pozwalają na jednoczesne użycie przez funkcjonariusza z tarczą balistyczną, bez konieczności odkładania osłony.
Operowanie zbijakiem nie wymaga użycia obu rąk ani wykonania dużego zamachu, aby efektywnie usunąć przeszkodę – niezależnie, czy jest to szyba samochodu, czy okno w budynku. Grot i kumulowana przez niego energia uderzania (prostego zamachnięcia czy nawet mocniejszego „puknięcia”) przekładają się na skuteczność niezależnie od punktu uderzenia w szybę. Ergonomiczna rękojeść umożliwia zaś mocny chwyt narzędzia, a ręka operatora jest chroniona przez szklanymi odłamkami jego odpowiednią długością.
Hammerspike może być przymocowany do „pleców” kamizelki taktycznej, plecaka taktycznego czy zestawu wyważeniowego dzięki kydeksowemu zaczepowi (nośnikowi „Mollespike Carrier”), wykonanemu na zamówienie Spikeshield przez by Liion Defense, a montowanemu – jak sama nazwa wskazuje – w systemie Molle.
Hammerspike XL Break N Rake to zaś obsługiwane oburącz narzędzie wyważeniowe wyższego poziomu – dosłownie, jako że służy do likwidacji szyb znajdujących się na pewnej wysokości lub w sytuacji, kiedy operator ze zbijakiem nie jest pierwszym w zespole do wejścia, lecz zajmuje pozycję tuż za funkcjonariuszami wchodzącymi do pomieszczenia i nie ma możliwości bezpośredniego sięgnięcia do szyby krótszym narzędziem.
Analogicznie, narzędzie jest pomocne wówczas, gdy umieszczenie operatora blisko otworu okiennego wiąże się ze zbyt dużym zagrożeniem. Podobnie jak w przypadku „standardowego” Hammerspike’a, jedno uderzenie w dowolne miejsce powoduje zbicie szyby. Dodatkowe ostrza – hak przypominający „płetwę grzbietową” oraz piłkowane ostrza tuż pod ramieniem narzędzia pozwalają operatorowi szybko usunąć żaluzje, zasłony, firanki, resztki szyby przy ramie okiennej lub inne przedmioty znajdujące się tuż przy oknie, a mogące ograniczyć widoczność i działanie funkcjonariuszom wchodzącym do obiektu.
„Płetwa”, w swoim najwyższym punkcie również ma zbijak umożliwiający usunięcie szyb znajdujących się np. za kratami przeciwwłamaniowymi.
Hammerspike XL Break N Rake waży zaledwie 3 kg i składa się z dwóch części – głównej ze zbijakiem i ostrzami oraz przedłużenia, które można zdemontować zależnie od potrzeby oraz pod kątem transportu. Całość ma długość 1,7 metra. Pewny chwyt oraz efektywne operowanie narzędziem zapewniają ergonomiczne profilowane rękojeści, rozmieszczone intuicyjnie – na końcu narzędzia i mniej więcej w jego połowie, co umożliwia odpowiednie skumulowanie i przekazanie energii uderzenia.
Hammerspike CET (Crisis Entry Tool) jest natomiast narzędziem, którego można użyć zdecydowanie szerzej. To nowość firmy Shieldspike, która ma służyć uzupełnieniu lub zastąpieniu zestawów młotów i taranów wyważeniowych. Trzy groty, umieszczone na specjalnie wyprofilowanej płytce o skośnych bokach, mogą więc jednocześnie usuwać szklaną przeszkodę, jak typowy zbijak, jak i „torować” drogę przy wyłamywaniu drzwi lub okiennic po wbiciu między framugę a skrzydło.
CET przydać się może również przy otwieraniu rozsuwanych na boki drzwi w środkach komunikacji miejskiej czy w windach. Sam producent poleca „Crisis Entry Tool” do użycia w przypadku ataku terrorystycznego „aktywnego strzelca” w obiektach, w których zespół funkcjonariuszy musi przemieszczać się swobodnie, szybko pokonując wszelkie przeszkody. Narzędzie wymaga oburęcznej obsługi, ale jego długość (nieprzekraczająca 90 cm) i waga (2,5 kg) pozwalają na wygodne operowanie nim także w ciasnych przestrzeniach.
Ostatni produkt z linii Hammerspike to Hammerspike Shieldspike, będący w dużym skrócie nakładką na tarczę balistyczną z grotem do wybijania szyb, mocowaną na dolnym brzegu osłony dwoma wkrętami.
Shieldspike powstał z myślą głównie o działaniach funkcjonariuszy wobec uzbrojonych osób w pojazdach: wybiciu szyby przy jednoczesnym zachowaniu ochrony niosącego tarczę operatora. Usunięcie przeszkody wymaga podniesienia tarczy i wykonania ruchu „wbijania” jej w okno.
Oczywiście, użycie Shieldspike’a powinno być dostosowane do sytuacji i odpowiedniego momentu w trakcie realizacji zadania, gdyż podniesienie osłony balistycznej na krótką chwilę pozbawia funkcjonariusza, jak by nie patrzeć, ochrony – jego tułów i nogi są odsłonięte.
Narzędzia linii Hammerspike to ciekawe rozszerzenie spektrum możliwości dla służb (na razie w USA i Kanadzie), a zwłaszcza dla jednostek typu „first responders”, w tym m.in. ratowników (pogotowia czy strażaków) przybywających w pierwszej kolejności na miejsce zdarzenia, również w sytuacjach niekoniecznie wymagających interwencji policji, ale takich, gdzie istotny jest czas, którego nie można tracić na „mocowanie się” z szybą czy drzwiami. Policyjnym „breacherom” czy pełniącym tę funkcję operatorom w innych formacjach, pozwala zaś na dokładniejsze dostosowanie środków do środowiska taktycznego i skuteczniejsze usunięcie zagrożenia, szczególnie tam, gdzie w grę wchodzi użycie broni palnej, a osłona przed ogniem jest równie ważna, co skuteczne torowanie sobie drogi.