Jumpable Plate Carrier
Pierwsze informacje na temat tego ultralekkiego, ale posiadającego niemal wszystkie cechy funkcjonalne pełnowymiarowych kuzynów, plate carriera pojawiły się w 2010 roku, gdy zadebiutował na SHOT Show. Przez kolejny rok projekt był rozwijany, aż w bieżącym roku zaowocował ostateczną wersją JPC, którą prezentujemy w artykule.
Przeczytaj także: Buty Sidewinder HPI marki Magnum
Nazwa JPC powstała na początku prac nad nową kamizelką, gdy zakładano opracowanie bardzo lekkiego plate carriera, pozbawionego jakichkolwiek taśm montażowych, przeznaczonego dla skoczków spadochronowych. Ostatecznie jednak zrezygnowano z takiego podejścia i udało się uzyskać lekki, ale pełnoprawny plate carrier, pozostawiając jednak pierwotną nazwę.
Cechą charakterystyczną JPC jest szczątkowa, szkieletowa konstrukcja, w której postawiono na maksymalne obniżenie masy poprzez zastosowanie bardzo lekkich, ale wciąż wytrzymałych materiałów, oraz na faktyczne usunięcie elementów, które uznano za zbędne. Sukces udało się osiągnąć - JPC w rozmiarze Medium waży zaledwie około 600 gram. Konstrukcja składa się z trzech zasadniczych elementów – paneli przedniego i tylnego, służących do przenoszenia płyt balistycznych oraz pasa cummerbund, służącego jako łącznik obu paneli i stabilizator kamizelki na ciele użytkownika.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
Panele skonstruowane są na zewnątrz z Cordury 500D, a od wewnątrz z
jeszcze lżejszej Cordury 330D, której pas przechodzi centralnie przez
środek panelu – po bokach wkomponowano wstawki z elastycznej tkaniny
Tweave Durastretch, która pełni dwojaką funkcję – pozwala na transport
wilgoci od ciała użytkownika oraz umożliwia dokładne przyleganie paneli
do włożonych do wewnątrz płyt balistycznych. JPC może służyć do
przenoszenia zwykłych wkładów twardych (gdy noszony jest na kamizelkę
balistyczną, np. niskoprofilową), wkładów z dodatkowym „backerem”, czyli
samodzielną warstwą miękkiego wkładu balistycznego, i płyt samonośnych
„stand alone”. Po wewnętrznej stronie, na wysokości karku oraz mostka,
znajdują się dodatkowe wstawki z miękkiej i sprężystej siatki,
poprawiające komfort użytkowania.
Przeczytaj także: AirFrame Crye Precision vs. Fast Ops-Core
Z panelem przednim zintegrowano dwie kieszenie – niewielką górną, służącą jako organizer, ale mieszczącą również trzy magazynki pistoletowe, oraz dolną, wkomponowaną w klapę zapinającą cummerbund, przeznaczoną do przenoszenia trzech magazynków do karabinka M4/M-16. Magazynki zabezpieczone są gumami z krótkimi taśmami poprawiającymi chwyt. Oczywiście panel przedni oraz wymienione ładownice pokryte są taśmami PALS umożliwiającymi montaż dowolnych kieszeni i ładownic kompatybilnych z tym standardem. Na panelu tylnym znajdują się jedynie taśmy PALS. Panele łączą się za pomocą płaskich szelek, charakterystycznych dla JPC, ponieważ wykonanych z laserowo wycinanego tworzywa Hypalon. Na szelkach zamocowano również niewielkie podkładki z elastycznego Durastretchu, pomagające w dystrybucji masy przenoszonego oporządzenia oraz służące do przeprowadzania kabli od radiostacji lub rurek systemów hydracyjnych, poprzez cztery pętle.
Przeczytaj także: GunClip Crye Precision