Konferencja ta, zgodnie z jej nazwą, przeznaczona jest przede wszystkim dla strzelców wyborowych oraz snajperów z jednostek wojskowych, w tym specjalnych oraz innych służb mundurowych. W tym roku uczestniczyło w niej 120 krajowych i zagranicznych (m.in. z Włoch, Ukrainy, Francji, Belgii, Słowacji i Węgier) operatorów, żołnierzy oraz funkcjonariuszy.
Jej głównym celem jest wymiana poglądów i opinii na temat roli działań specjalnych w systemach bezpieczeństwa narodowego, w aspekcie aktualnych i przyszłych zagrożeń, ze szczególnym uwzględnieniem zadań snajperów. To także wyśmienita okazja do zaprezentowania najnowszych osiągnięć technicznych przede wszystkim związanych z działaniami jednostek specjalnych i strzelaniem długodystansowym.
Tradycyjnie pierwszy i trzeci dzień wypełnione były referatami i prezentacjami multimedialnymi, które odbywały się w sali konferencyjnej strzelnicy „Śnieżnik”. Ich autorami byli krajowi oraz zagraniczni eksperci, zaś tematyka dotyczyła zarówno zagadnień związanych z amunicją (ciekawa prezentacja firmy Incorsa, dotycząca m.in. amunicji Lapua w wersji Semi Auto), specjalistycznego wyposażenia (m.in. termowizja cyfrowa – PCO, Nano BSL Black Hornet – UMO), systemów szkoleniowych oraz wyposażenia strzelnic (m.in. IBCOL, Siltec i WITU) oraz kwestii urazów związanych ze strzelaniem (ciekawa prelekcja dr. Łukasza Jaska i Przemysława Nowakowskiego z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na temat urazów funkcjonalnych okolic barku oraz rehabilitacji ograniczeń ruchowych, w tym wykorzystania stymulacji prądem oraz nowych technologii w redukcji ograniczeń funkcjonalnych).
Natomiast drugiego i czwartego dnia miały miejsce praktyczne prezentacje broni oraz różnych rozwiązań, co daje możliwość ich przetestowania. A obiekty, strzelnice znajdujące się na terenie WITU, wciąż zresztą modernizowane i rozbudowywane, stwarzają ku temu świetne warunki.
W tym roku w sumie prezentowało się 14 wystawców z kraju i zagranicy. Warto odnotować przy okazji, że w ciągu pięciu lat spośród wszystkich firm, które pojawiły się na konferencji „Snajper”, połowa to firmy amerykańskie, prezentujące często innowacyjne rozwiązania, produkty.
Z ciekawszych produktów warte odnotowania są:
- celownik optyczny PMR 428 4.5-28x56
firmy Revic Optics z wbudowanym m.in. kalkulatorem balistycznym,
z którego dane wyświetlane są nad siatką celowniczą (siatka FFP). Dane do
komputera, w postaci odległości do celu oraz prędkości i kierunku
wiatru, wprowadza się za pomocą wieżyczek.
Celownik ma również wbudowany kompas oraz dokonuje pomiarów temperatury, ciśnienia, inklinacji i kąta nachylenia lufy.
Co istotne z punktu widzenia użytkownika, w przypadku awarii np. zasilania można go nadal wykorzystywać jak klasyczną lunetę celowniczą; - seria celowników optycznych Stryker HD firmy Delta Optical;
- nowe celowniki Vortex Optics, w tym kolimator Crossfire;
- elektroniczne cele Oakwood Controls przeznaczone do strzelań precyzyjnych, dalekodystansowych czy testów amunicji, dające możliwość natychmiastowej kontroli efektów strzelania na monitorze komputera;
- douszne aktywne ochronniki słuchu z systemem komunikacji Quietpro QP400 firmy Honeywell prezentowane przez Siltec;
- notko- i termowizja firmy Qioptiq prezentowana przez IBCOL.
Nie zabrakło również broni, tę prezentował:
- Cenzin:
— karabinek Troy SOCC™ PDW 7.5″ kalibru .223
— karabin wyborowy Haenel RS8 Subsonic na amunicję .308 Winchester (7,62 mm x 51 NATO) - i Mex Technologies, który pokazał ciekawą rodzinę karabinków amerykańskiego producenta: Lewis Machine & Tool.
Organizatorzy planują już następną, przyszłoroczną, szóstą edycję konferencji „Snajper”, która jest ważnym wydarzeniem dla środowiska „chirurgów pola walki”, jak określani są często snajperzy czy strzelcy wyborowi.
Czytaj też: Międzynarodowa Konferencja SNAJPER >>>
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
[konferencja,konferencje,seminaria,sympozja,konferencja snajper,bezpieczeństwo narodowe,aktualności]