Zakup śmigłowców CSAR odwołany

Śmigłowce Mi-17-1W to najnowsze maszyny transportowe w Wojsku Polskim, jednak nawet one nie spełniają wszystkich wymagań stawianych konstrukcjom wykorzystywanym do wsparcia operacji specjalnych.
Śmigłowce Mi-17-1W to najnowsze maszyny transportowe w Wojsku Polskim, jednak nawet one nie spełniają wszystkich wymagań stawianych konstrukcjom wykorzystywanym do wsparcia operacji specjalnych. Zdjęcie: szer. J. Stypczynski/33BLT

11 czerwca 2018 r. Inspektorat Uzbrojenia poinformował o zakończeniu procedury zakupu śmigłowców CSAR dla 7. Eskadry Działań Specjalnych stacjonującej w Powidzu. Tym samym zakończony został jeden z dwóch „pilnych” zakupów śmigłowców po unieważnieniu zakupu 50 szt. H225M Caracal w 2016 r.

Zdjęcia: szer. J. Stypczynski/33BLT,  Leonardo, Airbus Helicopters, US DoD/USAF

Inspektorat odwołał zaproszenie do składania ofert ostatecznych, chociaż jeszcze pod koniec maja trwała aktualizacja dokumentacji dotyczącej śmigłowców będących przedmiotem postępowania przetargowego.

Według założeń, ogłoszonej w październiku 2016 roku Pilnej Potrzeby Operacyjnej, planowano zakup m.in. ośmiu maszyn dla wojsk specjalnych, które miały zostać wybrane spośród konstrukcji oferowanych przez trzech producentów: WSK PZL Świdnik (AW101), Airbus Helicopters (H225 Caracal) oraz PZL Mielec (S-70i Black Hawk).

Nowe śmigłowce miały zastąpić Mi-17 znajdujące się obecnie w wyposażeniu 7. Eskadry Działań Specjalnych.

Choć są to jedne z najnowszych Mi w flocie Wojska Polskiego, w tym cztery w wersji Mi-17-1, w zmodyfikowane na użytek polskiego kontyngentu w Afganistanie, to są one już wysłużone i moralnie przestarzałe. Konstrukcje te nie spełniają również wymagań, jakie stawia się śmigłowcom przeznaczonym do wsparcia działań specjalnych.

Obecnie plan modernizacji śmigłowców ogranicza się do zakupu wielozadaniowych maszyn pokładowych, które mają zastąpić Kaman SH-2G Super Seasprite eksploatowane przez Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz śmigłowców uderzeniowych (program „Kruk”), które mają zastąpić Mi-24.

O komentarz redakcja „SPECIAL OPS” poprosiła gen. dyw. rez. Piotra Patalonga, eksperta Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju StratpointsFundacji Generała Różańskiego, i byłego Dowódcę Wojsk Specjalnych, który publikujemy poniżej:

- Na całym świecie Wojska Specjalne są tą częścią[1] Sił Zbrojnych, która zawsze ma dostęp do najnowocześniejszych technologii, wyposaża się je w najbardziej wyrafinowany i wyspecjalizowany sprzęt i uzbrojenie oraz nie szczędzi się wydatków na ich szkolenie. Jest to bezpośrednio związane z zadaniami, jakie wykonują pododdziały specjalne oraz progiem operacyjnego ryzyka, które determinuje ich użycie. Dlatego wydatki na ich wyposażenie w ramach budżetu Ministerstw Obrony są redukowane rzadko i zazwyczaj w ostatniej kolejności.

Wracając do sposobów prowadzenia zadań przez wojska specjalne musimy zauważyć, że realizowane są one we wszystkich środowiskach, to jest w powietrzu, na lądzie, na morzu oraz na wodach śródlądowych, a coraz częściej zauważyć można ich rolę w obszarze cyberprzestrzeni.

Większość operacji planowana, przygotowywana i prowadzona jest odmiennie niż w wojskach konwencjonalnych. Operatorzy realizują je w małych zespołach, często w odosobnieniu, przy użyciu sprzętu i wyposażenia umożliwiającego ich wykonanie w ekstremalnych warunkach klimatycznych i terenowych, jak i tam, gdzie przeżycie jest niemożliwe[2]. Do tego niezbędny jest bardzo zaawansowany sprzęt i wyposażenie oraz długotrwały i perfekcyjny trening.

Dlatego z wielkim zaskoczeniem przyjąłem informację o rezygnacji z zakupów nowoczesnych śmigłowców dla polskich wojsk specjalnych. Śmigłowców, które pozwoliłyby tym wojskom wejść w zupełnie inny wymiar prowadzonej przez nie powietrznej operacji specjalnej.

Wykorzystywane obecnie śmigłowce produkcji radzieckiej (Mi-17) nie należą już niestety do sprzętu wojskowego tzw. nowej generacji. Wystarczy sprawdzić, w jakich latach ten typ śmigłowca (wówczas Mi-8) wszedł na wyposażenie, aby stało się jasnym, że trudno mu będzie wykonywać skomplikowane zadania na współczesnym polu walki. Model ten (Mi-17) jest w dalszym ciągu potrzebny na wyposażeniu polskich Sił Zbrojnych[3], jednak nie spełni już roli śmigłowca, który ma wesprzeć prowadzoną operację specjalną.

Jeszcze w latach 2010–2012 rozważano możliwość podniesienia zdolności tego śmigłowca, tzw. upgrade’u, jednak po wielu konsultacjach i przeprowadzonych symulacjach oceniono to jako działanie zupełnie nieekonomiczne. Dlatego nowoczesne śmigłowce dla Wojsk Specjalnych pojawiały się jako wymagane i niezbędne przy każdym prowadzonym w późniejszych latach przetargu na śmigłowce dla polskich Sił Zbrojnych.

Dodatkowym czynnikiem, który wymuszał potrzebę posiadania nowoczesnej floty śmigłowców przez wojska specjalne była (i jest nadal) osiągnięta przez nie w roku 2014 zdolność do wystawienia i dowodzenia Komponentem Wojsk Specjalnych w ramach Sojuszu Północno-Atlantyckiego. Posiadanie takiej zdolności to ogromne wyróżnienie i prestiż, jednak jeszcze większa odpowiedzialność. To ten komponent w czasie dyżuru bojowego zainicjuje i będzie dowodził operacją specjalną NATO, gdziekolwiek na świecie będzie taka potrzeba.

Jednak dowodzenie komponentem wojsk specjalnych wymusza na państwie wiodącym (tzw. framework nation) pełne jego zabezpieczenie. Jednym z wielu istniejących wymogów jest wystawienie w ramach Komponentu elementu powietrznego[4] zdolnego do wsparcia operacji specjalnej prowadzonej na lądzie i morzu oraz samodzielnego prowadzenia powietrznej operacji specjalnej. Tą formacją w polskich wojskach specjalnych jest 7. Eskadra Działań Specjalnych, która tak niecierpliwie czeka na nowy śmigłowiec[5]. Dlatego decyzja o wstrzymaniu pozyskania śmigłowców dla 7. Eskadry po raz kolejny oddali na kilka lat osiągnięcie przez nią pełnej gotowości do wsparcia Komponentu Wojsk Specjalnych.

 Czy polskie Wojska Specjalne będą gotowe na najbliższy dyżur w ramach Sojuszu – na to pytanie muszą odpowiedzieć oficerowie dowodzący obecnie Komponentem. Decyzja MON na pewno nie ułatwi im zadania. Mam jednak nadzieję, że podjęte zostaną inne – może szybsze kroki gwarantujące pozyskanie nowoczesnych śmigłowców dla Wojsk Specjalnych, co da im kolejną, jakże ważną zdolność, podnosząc zdecydowanie możliwości ich użycia, jak i zwiększając wielokrotnie wachlarz realizowanych zadań.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

[1] Użyłem słowa „częścią”, gdyż nie w każdej Armii są Rodzajem Sił Zbrojnych, a ich podporządkowanie i struktura organizacyjna bywa też różna.
[2] Np. wykonywanie nurkowań na znacznych głębokościach, wykonywanie nurkowań w aparaturze o obiegu zamkniętym na aparaturze tlenowej, wykonywanie skoków spadochronowych na wysokościach przelotowych samolotów pasażerskich, także na aparaturze tlenowej i wiele innych.
[3] Szczególnie w związku z dużymi możliwościami transportowymi.
[4] Celowo nie używam tutaj nazwy tego elementu, gdyż mogą one różnić się składem i zadaniami w zależności od posiadanego arsenału środków walki, jak i zdolności do planowania i prowadzenia operacji.
[5] Trzeba pamiętać, że samo dostarczenie sprzętu nie będzie równoznaczne z gotowością do jego operacyjnego użycia. Miną kolejne lata, zanim piloci i członkowie załóg będą gotowi na realizację zadań wymaganych podczas operacji specjalnej.

Czytaj też: Inspektorat Uzbrojenia unieważnił zakup śmigłowców CSAR >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

 

 


[śmigłowce, CSAR, Combat SAR, Black Hawk, blackhawk, PZL Mielec, S70i Caracal, Airbus, H225M, AugustaWestland, AW101, Caesar, PZL Świdnik, 7 eds, Mi-17, eskadra, wojska specjalne]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  3
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 3/2018

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »

ochrona telefonu

latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »

buty taktyczne

ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


Vademecum survivalowe Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
vademecum-survivalowe przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To kompendium praktycznej wiedzy o tym jak przetrwać i wyjść cało z prawie każdej opresji, bez względu czy zdarzy się ona w lesie, górach, czy podejrzanej uliczce miasta (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wspólne ćwiczenia 7eds i 4Pplot

W dniach 21-22 kwietnia 2021r. w Czerwieńsku odbyło się ćwiczenie, w którym uczestniczyli żołnierze 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz piloci 7. Eskadry Działań Specjalnych z 33 Bazy...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl