Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ci wspaniali mężczyźni w swych latających maszynach

Tomasz Jasionek | 2016-01-24
Fot. Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej

Fot. Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej

Charakter transportu Cichociemnych i zrzucanego z nimi sprzętu wymagał stworzenia systemu transportu lotniczego. Udowodnił to eksperymentalny lot do kraju wykonany w nocy z 15 na 16 lutego 1941 r.

Zobacz także

Ryszard M. Zając Antykomunistyczna Polska

Antykomunistyczna Polska Antykomunistyczna Polska

W skutek drugiej wojny światowej Polska – w zredukowanym o ok. połowę kształcie terytorialnym – została zagarnięta do strefy podporządkowanej ZSRR. Żołnierze konspiracji, Armii Krajowej, mieli kiepski...

W skutek drugiej wojny światowej Polska – w zredukowanym o ok. połowę kształcie terytorialnym – została zagarnięta do strefy podporządkowanej ZSRR. Żołnierze konspiracji, Armii Krajowej, mieli kiepski wybór: albo ujawnić się i wstąpić do armii Berlinga, poddać się potulnie planom Moskwy, albo walczyć dalej w tzw. drugiej konspiracji, przeciwko nowym władzom przemocą sowietyzowanej Polski… Tekst: Ryszard M. Zając Zdjęcia: elitadywersji.org

Ryszard M. Zając Prymusi „szkoły szpiegów”

Prymusi „szkoły szpiegów” Prymusi „szkoły szpiegów”

Polski wywiad przed wybuchem II wojny światowej oraz w jej trakcie niewątpliwie był najlepszy ze wszystkich. Niedowiarkom wystarczy przypomnieć złamanie „Enigmy” oraz wytropienie tajnej broni Hitlera –...

Polski wywiad przed wybuchem II wojny światowej oraz w jej trakcie niewątpliwie był najlepszy ze wszystkich. Niedowiarkom wystarczy przypomnieć złamanie „Enigmy” oraz wytropienie tajnej broni Hitlera – V-1 i V-2. Cichociemni w wywiadzie także mieli znaczący udział w wywiadowczej robocie oraz spore sukcesy…

Radosław Tyślewicz Historia powstania standardu TC3 w wojsku i służbach mundurowych

Historia powstania standardu TC3 w wojsku i służbach mundurowych Historia powstania standardu TC3 w wojsku i służbach mundurowych

Zarówno staza, jak i tamowanie krwotoków będących efektem oddziaływania środków walki na siłę żywą, nie są niczym nowym w kontekście prowadzenia działań militarnych. Dlaczego więc tyle uwagi przykłada...

Zarówno staza, jak i tamowanie krwotoków będących efektem oddziaływania środków walki na siłę żywą, nie są niczym nowym w kontekście prowadzenia działań militarnych. Dlaczego więc tyle uwagi przykłada się obecnie m.in. w armiach NATO do TCCC? Co leży u źródeł zmiany filozofii zapewnienia pomocy medycznej i zwiększenia przeżywalności żołnierzy i funkcjonariuszy podczas operacji bojowych oraz na czym polegają główne założenia tego standardu, przedstawiamy w treści niniejszego artykułu.

Początkowo nocne loty do Polski prowadziła, sformowana w 21 sierpnia 1940 r. w Newmarket, 419. Eskadra do Zadań Specjalnych RAF, stworzona do wsparcia współpracującej z Polakami Special Operations Executive. Oprócz wyboru bezpiecznej trasy przelotu pojawił się wówczas problem dostępności odpowiedniego do tego zadnia samolotu, ponieważ użyty w pierwszej operacji lotniczej do okupowanej polski Armstrong Whitworth Whitley okazał się konstrukcją nieodpowiednią do tego typu zadań. Dowództwo dywizjonów bombowych RAF nie chciało przekazać odpowiednich maszyn ze względu na potrzebę ich użycia w walce z niemiecką marynarką wojenną. Ostatecznie udało się pozyskać czterosilnikowy bombowiec Handley Page Halifax, który musiał być dodatkowo odciążony i zaopatrzony w dodatkowe zbiorniki z paliwem.

Żadna maszyna nie zapewniała jednak powodzenia operacji bez odpowiedniej załogi. Do Eskadry zgłaszały się  więc ochotniczo załogi bombowe po wylataniu tury operacyjnej nad Niemcami. Wymagały tego warunki lotu do Polski – odbywały się one w długie i jasne księżycowe noce (długość lotu przekraczała 10 godzin). Ze względów na bezpieczeństwo i na dużą odległość od bazy (lot na odcinku około 3 tys. km) nie używano pomocy  nawigacyjnych, radia czy urządzeń radarowych. Wobec niepowodzenia w użyciu astronawigacji, korzystano z trudnej sztuki nawigacji wzrokowej, polegającej na porównaniu mapy z terenem. Największe sukcesy osiągały w tej dziedzinie polskie załogi szkolone przed wojną w nocnej „niskiej nawigacji” i świetnie orientujące się w topografii krajobrazu Ojczyzny, nie wspominając o tym, że były one bardziej zainteresowane powodzeniem lotów od załóg brytyjskich.

Kolejnym elementem do opanowania był nalot na placówkę odbiorczą. Należało porozumieć się z nią i prawidłowe przeprowadzić zrzut według instrukcji. Ze względów bezpieczeństwa, prędkość samolotu w momencie zrzutu musiała wynosić maksymalnie ok. 241 km/h, a wysokość zrzutu nie mogła być mniejsza niż 150 m dla skoczków i 100 m dla sprzętu. Nie można zapomnieć też o niebezpieczeństwie ze strony samych Niemców, którzy zabezpieczali przestrzeń powietrzną wykorzystując do tego działa przeciwlotnicze,  myśliwce nocne oraz  radary.

W późniejszym okresie, obsługą lotów do okupowanej Polski zajął się powstały w sierpniu 1941 r. 138. Dywizjon do Zadań Specjalnych RAF, którego hasło wywoławcze brzmiało „Za Wolność”.  W jego skład weszła polska Eskadra C (sformowana 1 kwietnia 1943 r. z załóg rozwiązanego 301. Dywizjonu Bombowego Ziemi Pomorskiej). Polskie załogi startujące w składzie 138. Dywizjonu prowadziły również loty specjalne do innych krajów okupowanej Europy, w zamian za co piloci brytyjscy latali nad Polską. Eskadra C posiadała w większości polską obsługę naziemną, która czyniła prawdziwe cuda, aby zwiększyć niezawodność maszyn niosących pomoc okupowanej Ojczyźnie. Początkowo loty odbywały się z lotniska w Newmarket, jednak ostatecznie 14 marca 1942 r. dywizjon przeniósł się na lotnisko w Tempsford w hrabstwie Camridge, gdzie stacjonował do końca wojny.

Aby zwiększyć możliwości pomocy dla okupowanego Kraju, rząd polski usilnie zabiegał o lepiej przygotowane do tego typu operacji maszyny. Starano się uzyskać je od Brytyjczyków, jak również myślano o zakupach w USA. Ostatecznie do używanych dotychczas przez Polaków bombowców Handley Page Halifax (zwanych przez polskie załogi ”Halami”) dołączyły posiadające większy udźwig i zasięg maszyny typu Consolidated B-24 Liberator, które po odpowiednich przeróbkach trafiły do Eskadry C w drugiej połowie września 1943 r.

Mimo wzmocnienia i zmian tras, eskadra ponosiła coraz większe straty w trakcie kolejnych misji, tracąc cenny sprzęt i załogi. Aby uniknąć tego typu sytuacji podjęto decyzję o przeniesieniu bazy samolotów startujących do Polski w rejon Morza Śródziemnego, zamykając tym samym trasy północne. Początkowo proponowano założenie bazy na terytorium Afryki, na obszarze działania ekspozytury SOE w Kairze. Następnie ustalono, że przejściowo będzie mieściła się w Tunisie, skąd przeniesiona zostanie na teren Włoch w obszarze zajętym przez aliantów.

Jesienią 1943 r. Eskadra C stała się częścią 138. Dywizjonu, a następnie została przemianowana na 1586. Eskadrę do Zadań Specjalnych. Początkowo eskadra startowała z lotniska Regia Aeronautica w Sidi Amor w Tunisie, ale na początku 1944 r. przeniesioną ją na lotnisko Campo Cassale w okolicach włoskiego Brindisi. Oprócz przerzutu Cichociemnych i kurierów, 1586. Eskadra zasłynęła z niezwykle niebezpiecznych zrzutów zaopatrzenia dla objętej powstaniem Warszawy.  14 września 1944 r. gen. Sosnkowski nadał 1586. Eskadrze miano 301. Dywizjonu Ziemi Pomorskiej - Obrońców Warszawy. Swój ostatni zrzut dywizjon przeprowadził w nocy z 28 na 29 grudnia 1944 r. 28 lutego 1945 r. jednostka została przesunięta do lotnictwa transportowego.

W lutym 1944 r. brytyjskie Air Ministry wyraziło zgodę na lot do Polski połączony z lądowaniem samolotu na konspiracyjnym lotnisku polowym. Trzy operacje, które przeszły do historii pod kryptonimem „Most”, odbyły się w kwietniu, maju i lipcu 1944 r. Wszystkie misje, z wykorzystaniem amerykańskich transportowców Douglas Dakota C47, zakończyły się pomyślnie, załogi dostarczyły Cichociemnych, kurierów oraz zaopatrzenie, zabierając jednocześnie wskazane osoby oraz materiały wywiadowcze, w tym fragmenty niemieckiego pocisku V2.

Dzięki poświęceniu załóg i obsługi naziemnych eskadr polskich i alianckich w latach 1941 – 1944, oprócz 316 Cichociemnych, przerzucono też jednego agenta węgierskiego i czterech Brytyjczyków. W tym okresie wystartowało 858 samolotów, 483 z nich wykonały swoje zadanie. W 241 misjach uczestniczyły załogi polskie, w 135 brytyjskie i południowoafrykańskie. W operacjach lotniczych do Polski utracono 70 samolotów. Straty polskie wyniosły 30 samolotów i 112 lotników, z których 28 trafiło do niemieckiej niewoli, 6 uratowała Armia Krajowa, 78 poległo. Do okupowanej Polski trafiło łącznie 26 299 375 dolarów w papierach i złocie, 1 755 000 funtów brytyjskich w złocie i 3 578 000 marek niemieckich. Ponadto dostarczono 670 ton zaopatrzenia (broni, amunicji, materiałów wybuchowych, lekarstw, radiostacji itp.).

Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej powstała w celu zachowania pamięci o Cichociemnych oraz pielęgnowania polskiego wysiłku zbrojnego. Szczegółowe informacje o działalności są dostępne na stronie: www.fundacjacichociemnych.pl.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja Wysokogórskie szkolenie żołnierzy Kawalerii Powietrznej

Wysokogórskie szkolenie żołnierzy Kawalerii Powietrznej Wysokogórskie szkolenie żołnierzy Kawalerii Powietrznej

W dniach od 31 marca do 5 kwietnia br. 120 żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej realizowało szkolenie wysokogórskie w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej „JODŁA” oraz w rejonach Kotliny Kłodzkiej.

W dniach od 31 marca do 5 kwietnia br. 120 żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej realizowało szkolenie wysokogórskie w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej „JODŁA” oraz w rejonach Kotliny Kłodzkiej.

Ireneusz Chloupek Koniec SOWT

Koniec SOWT Koniec SOWT

Dowództwo US Air Force uznało, że specjalność SOWT (Special Operation Weather Team – „SPECIAL OPS” nr 6/2018), mająca krytyczne znaczenie podczas dotychczasowych operacji związanych z przerzutem drogą...

Dowództwo US Air Force uznało, że specjalność SOWT (Special Operation Weather Team – „SPECIAL OPS” nr 6/2018), mająca krytyczne znaczenie podczas dotychczasowych operacji związanych z przerzutem drogą powietrzną, traci je w obliczu nowych technologii prognozowania pogody i rozszerzania zdolności rozpoznawczych (ISR) takich żołnierzy sił specjalnych AFSOC (Air Force Special Operations Command), dlatego zostanie od kwietnia br. zastąpiona zupełnie nowym polem kariery i misją: Special Reconnaissance.

Redakcja Szkolenie funkcjonariuszy GISW OISW Koszalin

Szkolenie funkcjonariuszy GISW OISW Koszalin Szkolenie funkcjonariuszy GISW OISW Koszalin

27 lutego odbyło się szkolenie strzeleckie dla funkcjonariuszy GISW OISW Koszalin, które odbyło się na terenie strzelnicy Zakładu Karnego w Wierzchowie.

27 lutego odbyło się szkolenie strzeleckie dla funkcjonariuszy GISW OISW Koszalin, które odbyło się na terenie strzelnicy Zakładu Karnego w Wierzchowie.

Redakcja news Szkolenie poligonowe w Wędrzynie

Szkolenie poligonowe w Wędrzynie Szkolenie poligonowe w Wędrzynie

W dniach 9 - 15 kwietnia 2018 roku na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie żołnierze Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie doskonalili umiejętności taktyczne...

W dniach 9 - 15 kwietnia 2018 roku na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie żołnierze Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie doskonalili umiejętności taktyczne oraz kondycję strzelecką.

Redakcja Zwiadowcy szkolą się w górach

Zwiadowcy szkolą się w górach Zwiadowcy szkolą się w górach

W piątek 23 lutego zakończyło się szkolenie żołnierzy pododdziałów rozpoznawczych Wielkopolskiej Brygady. Szkolenie górskie odbyło się w Sudetach Wschodnich i trwało tydzień.

W piątek 23 lutego zakończyło się szkolenie żołnierzy pododdziałów rozpoznawczych Wielkopolskiej Brygady. Szkolenie górskie odbyło się w Sudetach Wschodnich i trwało tydzień.

Redakcja Ćwiczenia Kobra-17

Ćwiczenia Kobra-17 Ćwiczenia Kobra-17

Ćwiczenia jednostek sił specjalnych wybranych państw NATO pod kryptonimem "Kobra" to już tradycja. I w tym roku, we wrześniu, wykorzystując polskie poligony oraz tereny poza nimi -w Polsce i na Słowacji,...

Ćwiczenia jednostek sił specjalnych wybranych państw NATO pod kryptonimem "Kobra" to już tradycja. I w tym roku, we wrześniu, wykorzystując polskie poligony oraz tereny poza nimi -w Polsce i na Słowacji, zrealizowano kolejne manewry. Tegoroczna edycja była wyjątkowa dla naszych "specjalsów", którzy pierwszy raz znaleźli się w roli oceniających, sprawdzając natowskie procedury w wykonaniu gruzińskich sił specjalnych.

Redakcja Taktyczne procedury dowodzenia w walce pod okiem specjalsów z JW FORMOZA

Taktyczne procedury dowodzenia w walce pod okiem specjalsów z JW FORMOZA Taktyczne procedury dowodzenia w walce pod okiem specjalsów z JW FORMOZA

W dniach 13-15 maja 2016 r. grupa pasjonatów jednostek specjalnych SGO (Specjalne Grupy Operacyjne) odbyła podstawowe przeszkolenie w zakresie "Taktycznych procedur dowodzenia w walce". Szkolenie, zorganizowane...

W dniach 13-15 maja 2016 r. grupa pasjonatów jednostek specjalnych SGO (Specjalne Grupy Operacyjne) odbyła podstawowe przeszkolenie w zakresie "Taktycznych procedur dowodzenia w walce". Szkolenie, zorganizowane w obiektach i przy wsparciu Camp Formoza, zostało przeprowadzone przez byłych dowódców pododdziałów oraz instruktorów szkolenia bojowego w Jednostce Wojskowej FORMOZA.

Andrzej Krugler Czescy komandosi w KASOTC

Czescy komandosi w KASOTC Czescy komandosi w KASOTC

Czescy komandosi z 601. Grupy Sił Specjalnych rozpoczną w 2010 roku szkolenie w unikalnym ośrodku szkoleniowym światowych jednostek specjalnych w Jordanii (Centrum Szkoleniowe Operacji Specjalnych im....

Czescy komandosi z 601. Grupy Sił Specjalnych rozpoczną w 2010 roku szkolenie w unikalnym ośrodku szkoleniowym światowych jednostek specjalnych w Jordanii (Centrum Szkoleniowe Operacji Specjalnych im. Króla Abdullaha II – King Abdullah II Special Operations Training Center KASOTC). Informację tę potwierdził czeski minister obrony Martin Bartak. Stwierdził również, że koszt szkolenia w Jordanii nie jest stosunkowo duży, a korzyści są nie do przecenienia.

RAM SGO – Selekcja 2021

SGO – Selekcja 2021 SGO – Selekcja 2021

Inicjatywa Ogólnopolskiej Selekcji SGO nie jest wydarzeniem nowym, jednak obecna sytuacja epidemiologiczna i liczne obostrzenia sanitarne spowodowały, że w znaczny sposób utrudnione zostały warunki organizacyjne....

Inicjatywa Ogólnopolskiej Selekcji SGO nie jest wydarzeniem nowym, jednak obecna sytuacja epidemiologiczna i liczne obostrzenia sanitarne spowodowały, że w znaczny sposób utrudnione zostały warunki organizacyjne. Selekcja czasu kryzysu była wyzwaniem zarówno dla uczestników, jak i organizatorów. Ostatecznie próba ta nastąpiła pod koniec stycznia 2021 roku. Zdjęcia: Wiktoria Dawidowska

Krzysztof Mątecki GZD MUSC

GZD MUSC GZD MUSC

Wchodzą do wyznaczonego celu zazwyczaj po godzinie szóstej rano. Działają zgodnie z wypracowaną przez lata podczas szkoleń pamięcią mięśniową. Najpierw „walenie” do drzwi i okrzyk: „Służba Celno-Skarbowa....

Wchodzą do wyznaczonego celu zazwyczaj po godzinie szóstej rano. Działają zgodnie z wypracowaną przez lata podczas szkoleń pamięcią mięśniową. Najpierw „walenie” do drzwi i okrzyk: „Służba Celno-Skarbowa. Otwierać drzwi!”. Jeśli nikt nie reaguje, w ruch idą taran albo strzelba do przestrzelenia zawiasów. Kiedy to zawodzi, w najtrudniejszych przypadkach, wsparcia udziela specjalna piła, której nie oparły się jeszcze żadne drzwi. To funkcjonariusze Grupy Zabezpieczenia Działań Mazowieckiego Urzędu...

Marcin „Tokariew” Tokarski, Tomasz Łukaszewski Sniper Extreme 2020

Sniper Extreme 2020 Sniper Extreme 2020

W dniach 23-24 października 2020 roku na terenie poligonu OSPWL Wędrzyn odbyły się zawody Sniper Extreme 2020. Zorganizowane przez środowiska żołnierzy i weteranów z różnych jednostek i rodzajów sił zbrojnych...

W dniach 23-24 października 2020 roku na terenie poligonu OSPWL Wędrzyn odbyły się zawody Sniper Extreme 2020. Zorganizowane przez środowiska żołnierzy i weteranów z różnych jednostek i rodzajów sił zbrojnych zrzeszonych pod Fundacją Sprzymierzeni z GROM, w tym roku miały charakter unikatowy. Celem zawodów, poza rywalizacją czy zdobyciem nowych doświadczeń, była przede wszystkim zbiórka środków finansowych na leczenie żołnierza-weterana Piotra „Zięby” Ziębakowskiego, który rok temu uległ wypadkowi,...

Aleksandra Wilczek-Musielak Podstawa przygotowania motorycznego do testów sprawności fizycznej i kondycyjnej

Podstawa przygotowania motorycznego do testów sprawności fizycznej i kondycyjnej Podstawa przygotowania motorycznego do testów sprawności fizycznej i kondycyjnej

W artykule zostały zamieszczone skuteczne wskazówki i metody treningowe, pomocne na etapie planowania przygotowania organizmu do udziału w najcięższych testach sprawności fizycznej i kondycyjnej, w tym...

W artykule zostały zamieszczone skuteczne wskazówki i metody treningowe, pomocne na etapie planowania przygotowania organizmu do udziału w najcięższych testach sprawności fizycznej i kondycyjnej, w tym selekcji do poszczególnych oddziałów specjalnych.

Rzecznik prasowy CSzWS, Instruktor OSL "Śmigacz" Droga cywila do WS

Droga cywila do WS Droga cywila do WS

Biorąc pod uwagę odmienną specyfikę służby w Wojskach Specjalnych oraz problem z wcielaniem do służby ochotników prosto z cywila, od kilku lat postulowano potrzebę utworzenia specjalistycznej instytucji...

Biorąc pod uwagę odmienną specyfikę służby w Wojskach Specjalnych oraz problem z wcielaniem do służby ochotników prosto z cywila, od kilku lat postulowano potrzebę utworzenia specjalistycznej instytucji działającej w tym zakresie.

Tomek K. /88/ wolontariusz Fundacji NIEZAPOMNIANI VIII edycja GROM CHALLENGE – Siła i Honor

VIII edycja GROM CHALLENGE – Siła i Honor VIII edycja GROM CHALLENGE – Siła i Honor

12 września 2020 r. już po raz ósmy Ośrodek Szkolenia Poligonowego GROM, mieszczący się na poligonie w Czerwonym Borze, gościł twardzieli chcących spróbować swych sił w najtrudniejszym biegu terenowym...

12 września 2020 r. już po raz ósmy Ośrodek Szkolenia Poligonowego GROM, mieszczący się na poligonie w Czerwonym Borze, gościł twardzieli chcących spróbować swych sił w najtrudniejszym biegu terenowym z przeszkodami – GROM Challenge – Siła i Honor.

Redakcja Nigdy nie mów nigdy więcej!

Nigdy nie mów nigdy więcej! Nigdy nie mów nigdy więcej!

XI edycja Biegu Morskiego Komandosa, która odbyła się pod koniec sierpnia 2020 r. w Gdyni, przeszła do historii. Pierwsze, co najczęściej słyszymy na mecie Biegu Morskiego Komandosa, to „nigdy więcej”....

XI edycja Biegu Morskiego Komandosa, która odbyła się pod koniec sierpnia 2020 r. w Gdyni, przeszła do historii. Pierwsze, co najczęściej słyszymy na mecie Biegu Morskiego Komandosa, to „nigdy więcej”. Przyjmujemy tę deklarację z przymrużeniem oka. Wiemy, że jak tylko opadną emocje, miną zakwasy, zagoją się otarcia i rany, to pojawi się pytanie: „kiedy będą zapisy na kolejną edycję Biegu Morskiego Komandosa?”.

Tomasz Łukaszewski KAPER-20

KAPER-20 KAPER-20

Od paru lat Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych odpowiada za organizację ćwiczenia z zakresu reagowania kryzysowego, które w tym roku nosiło kryptonim „Kaper-20”. Dwudniowe szkolenie prowadzone...

Od paru lat Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych odpowiada za organizację ćwiczenia z zakresu reagowania kryzysowego, które w tym roku nosiło kryptonim „Kaper-20”. Dwudniowe szkolenie prowadzone m.in. w porcie i na redzie Ustki, realizowane było w dniach 8-9 września 2020 r.

Tomasz Łukaszewski Nobel Partner 2020

Nobel Partner 2020 Nobel Partner 2020

W dniach 7-18 września 2020 r. na poligonach Vaziani i Camp Norio w Gruzji odbyły się wspólne ćwiczenia wojskowe pk. „Nobel Partner”, w których udział wzięło około 2800 żołnierzy z Gruzji, Stanów Zjednoczonych,...

W dniach 7-18 września 2020 r. na poligonach Vaziani i Camp Norio w Gruzji odbyły się wspólne ćwiczenia wojskowe pk. „Nobel Partner”, w których udział wzięło około 2800 żołnierzy z Gruzji, Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii i Polski. Jednym z realizowanych scenariuszy była demonstracyjna operacja antyterrorystyczna przeprowadzona wspólnie przez gruzińskie i polskie siły specjalne.

Krzysztof Mątecki Kulisy służby w GOI SOK

Kulisy służby w GOI SOK Kulisy służby w GOI SOK

Rozmowa ze st. insp. Danielem Snopkowskim – koordynatorem Grup Operacyjno-Interwencyjnych z Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei w Warszawie, Wydziału ds. Operacyjno-Prewencyjnych i Bezpieczeństwa o tym,...

Rozmowa ze st. insp. Danielem Snopkowskim – koordynatorem Grup Operacyjno-Interwencyjnych z Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei w Warszawie, Wydziału ds. Operacyjno-Prewencyjnych i Bezpieczeństwa o tym, jak wygląda szkolenie funkcjonariuszy GOI SOK i o nieujawnianych nigdzie do tej pory zadaniach i sukcesach tej służby.

Radosław Tyślewicz Językowy standard wojsk NATO

Językowy standard wojsk NATO Językowy standard wojsk NATO

W dzisiejszych czasach nawet w wojsku i innych służbach mundurowych niezbędna jest znajomość języków obcych. Nie wystarczy matura z angielskiego czy francuskiego, czy nawet FC! W armiach NATO obowiązuje...

W dzisiejszych czasach nawet w wojsku i innych służbach mundurowych niezbędna jest znajomość języków obcych. Nie wystarczy matura z angielskiego czy francuskiego, czy nawet FC! W armiach NATO obowiązuje branżowy, dostosowany i ustandaryzowany do potrzeb militarnych standard językowy określany jako STANAG 6001. Obejmuje on wszystkie języki nowożytne, choć w praktyce głównie ogranicza się do języka angielskiego i francuskiego. Jest to efekt tzw. Porozumienia standaryzacyjnego NATO STANAG 6001 określającego...

Tomasz Łukaszewski 7. eds ćwiczyła z operatorami WS

7. eds ćwiczyła z operatorami WS 7. eds ćwiczyła z operatorami WS

W połowie maja 2020 r. 7. Eskadra Działań Specjalnych (7. eds) z Powidza realizowała kilkudniowe intensywne szkolenie nad morzem z wykorzystaniem śmigłowców Mi-17. Ćwiczenia, w których udział brali także...

W połowie maja 2020 r. 7. Eskadra Działań Specjalnych (7. eds) z Powidza realizowała kilkudniowe intensywne szkolenie nad morzem z wykorzystaniem śmigłowców Mi-17. Ćwiczenia, w których udział brali także operatorzy z innych jednostek Wojsk Specjalnych, zaplanowano tak, aby zachować maksymalny realizm prowadzonych zadań zgodnie z zasadą: „szkol się tak, jak będziesz walczył”.

Ireneusz Chloupek Kursy w ISTC

Kursy w ISTC Kursy w ISTC

Wspólne szkolenia sił specjalnych państw członkowskich NATO oraz partnerskich pod auspicjami NATO Special Operations HQ obejmują również kursy medyczne dostosowane do poziomu i specyfiki żołnierzy takich...

Wspólne szkolenia sił specjalnych państw członkowskich NATO oraz partnerskich pod auspicjami NATO Special Operations HQ obejmują również kursy medyczne dostosowane do poziomu i specyfiki żołnierzy takich jednostek. Głównym ośrodkiem, gdzie odbywa się scentralizowane szkolenie pod tym kątem wg wytycznych NSHQ 75-001 SOF Medical Standards and Training Directive, jest Międzynarodowe Centrum Szkolenia Specjalnego ISTC (International Special Training Centre) w Pfullendorfie, na południu Niemiec.

Tomasz Łukaszewski XXII Selekcja

XXII Selekcja XXII Selekcja

To nie zabawa dla amatorów ani miejsce dla słabych duchem. To miejsce, gdzie możesz poznać granice swoich możliwości i przekonać się, na co naprawdę cię stać. Podejmiesz wyzwanie? Jeżeli tak, to pamiętaj...

To nie zabawa dla amatorów ani miejsce dla słabych duchem. To miejsce, gdzie możesz poznać granice swoich możliwości i przekonać się, na co naprawdę cię stać. Podejmiesz wyzwanie? Jeżeli tak, to pamiętaj – w sierpniu już po raz dwudziesty drugi rozpocznie się SELEKCJA.

Redakcja Jak poradzić sobie z lękiem podczas epidemii?

Jak poradzić sobie z lękiem podczas epidemii? Jak poradzić sobie z lękiem podczas epidemii?

Panująca na świecie i w naszym kraju pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołująca chorobę COVID-19, spowodowała sytuację zagrożenia zdrowia i życia, a więc wszyscy stoimy przed wyzwaniem. Niespodziewana...

Panująca na świecie i w naszym kraju pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołująca chorobę COVID-19, spowodowała sytuację zagrożenia zdrowia i życia, a więc wszyscy stoimy przed wyzwaniem. Niespodziewana sytuacja wymaga od każdego z nas uruchomienia ogromnego potencjału adaptacyjnego i odnalezienia się w nowej rzeczywistości.

Tomasz Łukaszewski Ogień na ogień 2019

Ogień na ogień 2019 Ogień na ogień 2019

Jaka jest wytrzymałość siłowa polskich formacji i służb mundurowych? Odpowiedź na to pytanie poznaliśmy podczas III edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Służb Mundurowych „Ogień na ogień”, w konkurencjach...

Jaka jest wytrzymałość siłowa polskich formacji i służb mundurowych? Odpowiedź na to pytanie poznaliśmy podczas III edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Służb Mundurowych „Ogień na ogień”, w konkurencjach wytrzymałościowo-siłowych o puchar Komendanta Stołecznego Policji, które po dwóch latach przerwy odbyły się ponownie 12 września 2019 r., tym razem na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ząbkach.

Wybrane dla Ciebie

Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Gdzie przygotujesz się na najgorsze » Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku » Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »  Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą » Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach? Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą » Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Najnowsze produkty i technologie

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.