Inicjatywa Ogólnopolskiej Selekcji SGO nie jest wydarzeniem nowym, jednak obecna sytuacja epidemiologiczna i liczne obostrzenia sanitarne spowodowały, że w znaczny sposób utrudnione zostały warunki organizacyjne. Selekcja czasu kryzysu była wyzwaniem zarówno dla uczestników, jak i organizatorów. Ostatecznie próba ta nastąpiła pod koniec stycznia 2021 roku.
Dziewiątego października 2021 r. w Bieszczadach odbyła się V edycja Maratonu-Selekcji, memoriału im. płk. Sławomira Berdychowskiego, twórcy i pierwszego dowódcy Jednostki Wojskowej AGAT (JWA). Tegoroczne...
Dziewiątego października 2021 r. w Bieszczadach odbyła się V edycja Maratonu-Selekcji, memoriału im. płk. Sławomira Berdychowskiego, twórcy i pierwszego dowódcy Jednostki Wojskowej AGAT (JWA). Tegoroczne wydarzenie zorganizowane zostało przez mjr. rez Wojciecha Zacharków oraz Fundację „Bieg Rzeźnika” i odbyło się pod patronatem redakcji „SPECIAL OPS”.
Nigdy nie zostawiamy swoich. Każdy, kto kiedykolwiek brał udział w wydarzeniu Formoza Challenge, doskonale o tym wie – za nami kolejna edycja imprezy, która wystawiając na próbę jednocześnie łączy ludzi.
Zdjęcia:...
Nigdy nie zostawiamy swoich. Każdy, kto kiedykolwiek brał udział w wydarzeniu Formoza Challenge, doskonale o tym wie – za nami kolejna edycja imprezy, która wystawiając na próbę jednocześnie łączy ludzi.
Zdjęcia: Ewelina Grzesik
Ponad 25 kilometrów trasy pełnej błota, piachu, mnóstwo przeszkód i zadań, to tegoroczne wyzwanie, które musieli pokonać uczestnicy IX edycji GROM Challenge – Siła i Honor. Poza trasą wymagającą sprawności...
Ponad 25 kilometrów trasy pełnej błota, piachu, mnóstwo przeszkód i zadań, to tegoroczne wyzwanie, które musieli pokonać uczestnicy IX edycji GROM Challenge – Siła i Honor. Poza trasą wymagającą sprawności fizycznej, dla ponad 200 uczestników tego elitarnego wydarzenia byli komandosi GROM-u przygotowali także zadania z wysiłkiem intelektualnym.
Selekcja do nieformalnej grupy pasjonatów wojsk specjalnych może na pierwszy rzut oka wydawać się przesadą. Jednak przypadkowość w doborze towarzyszy nie koresponduje z podejściem żadnej grupy korzystającej z wiedzy weteranów jednostek specjalnych, mającej dostęp do broni palnej oraz specjalistycznych obiektów szkoleniowych. Czy znajdują się ochotnicy gotowi jechać na drugi koniec Polski, by przekonać do siebie paczkę zapaleńców? W jaki sposób w 24 godziny poznać człowieka o podobnych zainteresowaniach i zaangażowaniu?
Przez ponad 10 lat istnienia SGO zmieniał się sposób weryfikacji potencjalnych kandydatów. Jeszcze gdy była to tylko kilkuosobowa grupa wyłącznie z Gdańska, nie istniała żadna formuła naboru.
Z czasem, przy wsparciu byłych szkoleniowców SPAP Gdańsk, rekrutacja nabierała bardziej wymagającego charakteru. Obejmowała testy na torze przeszkód, biegi terenowe, sparingi czy zadania zespołowe. Kolejne powstające oddziały również uruchamiały nabory, dokładając elementy związane z ich specjalizacją (np. ratownictwo medyczne, przetrwanie w górach, wyzwania wodne).
W 2017 roku po raz pierwszy zorganizowana została Ogólnopolska Selekcja SGO, która była próbą ujednolicenia wymagań wobec nowych członków, bez względu na ich przyszły oddział. Od tego czasu OPS odbywał się w nie tylko w różnych częściach kraju, ale o każdej porze roku. Pandemia wirusa SARS-CoV2 przerwała tę inicjatywę, ale po miesiącach przygotowań, znowu, choć w zmienionej formie, SGO mogło przeprowadzić selekcję.
Rejestracja na OPS11N odbywała się przez elektroniczny formularz dostępny na witrynie Formacji SGO. Uczestnicy pytani byli w nim m.in. o najdłuższe pokonane odcinki marszem, średni czas biegu na 10 km, poziom umiejętności posługiwania się mapą i kompasem oraz doświadczenie w morsowaniu. Nie zabrakło również pytania bez kontekstu „keczup czy musztarda”, podczas którego rejestrujący mogli w uzasadnieniu wykazać się abstrakcyjnym poczuciem humoru. Wpłynęło 38 aplikacji z Gdańska, Szczecina, Poznania, Warszawy, Krakowa i Wrocławia oraz Śląska. Wszystkim uczestnikom zarekomendowano zakup mapy topograficznej Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i zarezerwowanie co najmniej 24 godzin na udział w wydarzeniu.
Ponieważ rejestracja prowadzona była do ostatniej chwili, wymagało to elastycznego podejścia do zarządzania siłami i środkami. Wykorzystanie zapisywania dokumentów w chmurze obliczeniowej powodowało, że wszyscy instruktorzy w czasie rzeczywistym mieli dostęp do aktualnych informacji, takich jak: godziny dyżurów na punktach, zakres zadań oraz liczba oczekiwanych uczestników.
Gra terenowa rozpoczęła się o godzinie 16:00. Miejscem odprawy było Molo w Gdańsku Brzeźnie. Przenikliwy wiatr i wzburzone morze w znaczny sposób obniżały odczuwalną temperaturę, która oscylowała wokół zera.
W dniach 12–13 maja 2021 r. odbyły się zawody „O Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych SOF Delta CUP 2021”, które udało się przeprowadzić pomimo trudnego czasu pandemii COVID-19. Nasza Redakcja jako...
W dniach 12–13 maja 2021 r. odbyły się zawody „O Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych SOF Delta CUP 2021”, które udało się przeprowadzić pomimo trudnego czasu pandemii COVID-19. Nasza Redakcja jako jedyna wysłała swojego sprawozdawcę na miejsce zawodów, dlatego możemy przedstawić naszą relację „z pierwszej ręki”!
Zdjęcia: Mariusz Kapuśniak, Tomasz Qna Chochół, Radosław Tyślewicz, arch. CSzWS
Hell Week, czyli certyfikacja kończąca kurs podstawowy dla żołnierzy Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. Nazwa „Hell Week” nie jest wcale przypadkowa. Podczas kilkudniowego sprawdzianu...
Hell Week, czyli certyfikacja kończąca kurs podstawowy dla żołnierzy Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. Nazwa „Hell Week” nie jest wcale przypadkowa. Podczas kilkudniowego sprawdzianu żandarmi poddawani są ekstremalnym obciążeniom, zarówno fizycznym, jak i psychicznym.
Ostatnie dni, oprócz rocznicy operacji „Neptune Spear” oraz świąt państwowych, przebiegają pod znakiem egzaminów maturalnych i kolejnych sporów o polską edukację. Ponieważ bezpieczeństwo bez edukacji nie...
Ostatnie dni, oprócz rocznicy operacji „Neptune Spear” oraz świąt państwowych, przebiegają pod znakiem egzaminów maturalnych i kolejnych sporów o polską edukację. Ponieważ bezpieczeństwo bez edukacji nie jest możliwe, wskazane jest odnieść się w tym miejscu do kilku problemów, które z bezpieczeństwem mają bezpośredni związek.
W czerwcu 2019 r. pod egidą Dowództwa Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych w Europie (SOCEUR) odbyło się doroczne ćwiczenie „Ślad trojana”, w którym uczestniczyło 1400 żołnierzy sił specjalnych z...
W czerwcu 2019 r. pod egidą Dowództwa Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych w Europie (SOCEUR) odbyło się doroczne ćwiczenie „Ślad trojana”, w którym uczestniczyło 1400 żołnierzy sił specjalnych z 10 krajów.
W dniach 20–26 lipca 2019 r. na bawarskim poligonie Grafenwoehr Training Area rozegrano kolejne europejskie zawody snajperskie EBSTC, zorganizowane przez Dowództwo Szkolenia 7 Armii amerykańskiej w Niemczech...
W dniach 20–26 lipca 2019 r. na bawarskim poligonie Grafenwoehr Training Area rozegrano kolejne europejskie zawody snajperskie EBSTC, zorganizowane przez Dowództwo Szkolenia 7 Armii amerykańskiej w Niemczech (7th A rmy Training Command 7ATC).
Selekcja to nie tylko legendarna impreza, która przez dwadzieścia lat otwierała finalistom drzwi do polskich jednostek specjalnych. To też granicząca z szaleństwem determinacja i poświęcenie, ale i charyzma...
Selekcja to nie tylko legendarna impreza, która przez dwadzieścia lat otwierała finalistom drzwi do polskich jednostek specjalnych. To też granicząca z szaleństwem determinacja i poświęcenie, ale i charyzma oraz starania majora Arkadiusza Kupsa. Właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Bellona książka o tej wyjątkowej imprezie.
Selekcja to nie tylko legendarna impreza, która przez dwadzieścia lat otwierała finalistom drzwi do polskich jednostek specjalnych. To też granicząca z szaleństwem determinacja i poświęcenie, ale i charyzma...
Selekcja to nie tylko legendarna impreza, która przez dwadzieścia lat otwierała finalistom drzwi do polskich jednostek specjalnych. To też granicząca z szaleństwem determinacja i poświęcenie, ale i charyzma oraz starania majora Arkadiusza Kupsa. Właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Bellona książka o tej wyjątkowej imprezie.
W bazie EULEX w Mitrovicy w Kosowie żołnierze kompani manewrowej XL zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR oraz funkcjonariusze kosowskiej Policja szkolili się z "Czarnej Taktyki", której celem jest...
W bazie EULEX w Mitrovicy w Kosowie żołnierze kompani manewrowej XL zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR oraz funkcjonariusze kosowskiej Policja szkolili się z "Czarnej Taktyki", której celem jest realizacja zadań na terenie zamkniętym.
Pod koniec czerwca w Zakładzie Interwencji Policyjnych CSP odbyło się szkolenie, którego tematem były: „Ogólne zasady taktycznego poruszania się zespołu bojowego ciągami komunikacyjnymi oraz jego rola...
Pod koniec czerwca w Zakładzie Interwencji Policyjnych CSP odbyło się szkolenie, którego tematem były: „Ogólne zasady taktycznego poruszania się zespołu bojowego ciągami komunikacyjnymi oraz jego rola i zadania”.
Zgłosiło się 261 chętnych, ale odwagę wzięcia udziału w Preselekcji wykazało tylko 47 (tylu zjawiło się na poligonie). Po Preselekcji organizatorzy zostawili 29, z których jedynie 7 ukończyło Selekcję.
Zgłosiło się 261 chętnych, ale odwagę wzięcia udziału w Preselekcji wykazało tylko 47 (tylu zjawiło się na poligonie). Po Preselekcji organizatorzy zostawili 29, z których jedynie 7 ukończyło Selekcję.
„Stres w pracy kierowniczej i profilaktyka wypalenia zawodowego” to tytuł kursu doskonalącego dla kadry kierowniczej niższego i średniego szczebla zarządzania Straży Granicznej, jaki odbył się pod koniec...
„Stres w pracy kierowniczej i profilaktyka wypalenia zawodowego” to tytuł kursu doskonalącego dla kadry kierowniczej niższego i średniego szczebla zarządzania Straży Granicznej, jaki odbył się pod koniec czerwca w Centralnym Ośrodku Szkolenia SG. W tym roku to pierwsza edycja takich warsztatów.
Funkcjonariusze z Zakładu Zabezpieczenia Działań pod koniec czerwca zrealizowali kurs doskonalący pt. „Posługiwanie się bronią palną indywidualną i zespołową – karabinek, karabin maszynowy”.
Funkcjonariusze z Zakładu Zabezpieczenia Działań pod koniec czerwca zrealizowali kurs doskonalący pt. „Posługiwanie się bronią palną indywidualną i zespołową – karabinek, karabin maszynowy”.
Kolejnych 49 funkcjonariuszy Straży Granicznej pod koniec marca br. ukończyło szkolenie specjalistyczne dla kadry kierowniczej i dowódczej SG, realizowane w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej...
Kolejnych 49 funkcjonariuszy Straży Granicznej pod koniec marca br. ukończyło szkolenie specjalistyczne dla kadry kierowniczej i dowódczej SG, realizowane w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie.
Zwiadowcy Czarnej Dywizji ćwiczyli w ramach zajęć zgrywających systemu rozpoznania dywizji pod kryptonimem Raróg-19, w których udział wzięło blisko dwustu żołnierzy oraz ponad 50 jednostek sprzętu.
Zwiadowcy Czarnej Dywizji ćwiczyli w ramach zajęć zgrywających systemu rozpoznania dywizji pod kryptonimem Raróg-19, w których udział wzięło blisko dwustu żołnierzy oraz ponad 50 jednostek sprzętu.
W dniach od 31 marca do 5 kwietnia br. 120 żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej realizowało szkolenie wysokogórskie w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej „JODŁA” oraz w rejonach Kotliny Kłodzkiej.
W dniach od 31 marca do 5 kwietnia br. 120 żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej realizowało szkolenie wysokogórskie w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej „JODŁA” oraz w rejonach Kotliny Kłodzkiej.
Dowództwo US Air Force uznało, że specjalność SOWT (Special Operation Weather Team – „SPECIAL OPS” nr 6/2018), mająca krytyczne znaczenie podczas dotychczasowych operacji związanych z przerzutem drogą...
Dowództwo US Air Force uznało, że specjalność SOWT (Special Operation Weather Team – „SPECIAL OPS” nr 6/2018), mająca krytyczne znaczenie podczas dotychczasowych operacji związanych z przerzutem drogą powietrzną, traci je w obliczu nowych technologii prognozowania pogody i rozszerzania zdolności rozpoznawczych (ISR) takich żołnierzy sił specjalnych AFSOC (Air Force Special Operations Command), dlatego zostanie od kwietnia br. zastąpiona zupełnie nowym polem kariery i misją: Special Reconnaissance.
27 lutego odbyło się szkolenie strzeleckie dla funkcjonariuszy GISW OISW Koszalin, które odbyło się na terenie strzelnicy Zakładu Karnego w Wierzchowie.
27 lutego odbyło się szkolenie strzeleckie dla funkcjonariuszy GISW OISW Koszalin, które odbyło się na terenie strzelnicy Zakładu Karnego w Wierzchowie.
W dniach 9 - 15 kwietnia 2018 roku na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie żołnierze Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie doskonalili umiejętności taktyczne...
W dniach 9 - 15 kwietnia 2018 roku na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie żołnierze Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie doskonalili umiejętności taktyczne oraz kondycję strzelecką.
W piątek 23 lutego zakończyło się szkolenie żołnierzy pododdziałów rozpoznawczych Wielkopolskiej Brygady. Szkolenie górskie odbyło się w Sudetach Wschodnich i trwało tydzień.
W piątek 23 lutego zakończyło się szkolenie żołnierzy pododdziałów rozpoznawczych Wielkopolskiej Brygady. Szkolenie górskie odbyło się w Sudetach Wschodnich i trwało tydzień.
Ćwiczenia jednostek sił specjalnych wybranych państw NATO pod kryptonimem "Kobra" to już tradycja. I w tym roku, we wrześniu, wykorzystując polskie poligony oraz tereny poza nimi -w Polsce i na Słowacji,...
Ćwiczenia jednostek sił specjalnych wybranych państw NATO pod kryptonimem "Kobra" to już tradycja. I w tym roku, we wrześniu, wykorzystując polskie poligony oraz tereny poza nimi -w Polsce i na Słowacji, zrealizowano kolejne manewry. Tegoroczna edycja była wyjątkowa dla naszych "specjalsów", którzy pierwszy raz znaleźli się w roli oceniających, sprawdzając natowskie procedury w wykonaniu gruzińskich sił specjalnych.
W dniach 13-15 maja 2016 r. grupa pasjonatów jednostek specjalnych SGO (Specjalne Grupy Operacyjne) odbyła podstawowe przeszkolenie w zakresie "Taktycznych procedur dowodzenia w walce". Szkolenie, zorganizowane...
W dniach 13-15 maja 2016 r. grupa pasjonatów jednostek specjalnych SGO (Specjalne Grupy Operacyjne) odbyła podstawowe przeszkolenie w zakresie "Taktycznych procedur dowodzenia w walce". Szkolenie, zorganizowane w obiektach i przy wsparciu Camp Formoza, zostało przeprowadzone przez byłych dowódców pododdziałów oraz instruktorów szkolenia bojowego w Jednostce Wojskowej FORMOZA.
Czescy komandosi z 601. Grupy Sił Specjalnych rozpoczną w 2010 roku szkolenie w unikalnym ośrodku szkoleniowym światowych jednostek specjalnych w Jordanii (Centrum Szkoleniowe Operacji Specjalnych im....
Czescy komandosi z 601. Grupy Sił Specjalnych rozpoczną w 2010 roku szkolenie w unikalnym ośrodku szkoleniowym światowych jednostek specjalnych w Jordanii (Centrum Szkoleniowe Operacji Specjalnych im. Króla Abdullaha II – King Abdullah II Special Operations Training Center KASOTC). Informację tę potwierdził czeski minister obrony Martin Bartak. Stwierdził również, że koszt szkolenia w Jordanii nie jest stosunkowo duży, a korzyści są nie do przecenienia.
Wchodzą do wyznaczonego celu zazwyczaj po godzinie szóstej rano. Działają zgodnie z wypracowaną przez lata podczas szkoleń pamięcią mięśniową. Najpierw „walenie” do drzwi i okrzyk: „Służba Celno-Skarbowa....
Wchodzą do wyznaczonego celu zazwyczaj po godzinie szóstej rano. Działają zgodnie z wypracowaną przez lata podczas szkoleń pamięcią mięśniową. Najpierw „walenie” do drzwi i okrzyk: „Służba Celno-Skarbowa. Otwierać drzwi!”. Jeśli nikt nie reaguje, w ruch idą taran albo strzelba do przestrzelenia zawiasów. Kiedy to zawodzi, w najtrudniejszych przypadkach, wsparcia udziela specjalna piła, której nie oparły się jeszcze żadne drzwi. To funkcjonariusze Grupy Zabezpieczenia Działań Mazowieckiego Urzędu...
W dniach 23-24 października 2020 roku na terenie poligonu OSPWL Wędrzyn odbyły się zawody Sniper Extreme 2020. Zorganizowane przez środowiska żołnierzy i weteranów z różnych jednostek i rodzajów sił zbrojnych...
W dniach 23-24 października 2020 roku na terenie poligonu OSPWL Wędrzyn odbyły się zawody Sniper Extreme 2020. Zorganizowane przez środowiska żołnierzy i weteranów z różnych jednostek i rodzajów sił zbrojnych zrzeszonych pod Fundacją Sprzymierzeni z GROM, w tym roku miały charakter unikatowy. Celem zawodów, poza rywalizacją czy zdobyciem nowych doświadczeń, była przede wszystkim zbiórka środków finansowych na leczenie żołnierza-weterana Piotra „Zięby” Ziębakowskiego, który rok temu uległ wypadkowi,...