Kompletny zestaw, czyli kamizelka zintegrowana, napiersiowa, pas i panel modułowy wraz z ładownicami. Hubert Rogacewicz, Andrzej Krugler, zbiory prywatne
Morska Jednostka Działań Specjalnych „Formoza” należy do najbardziej tajemniczych spośród polskich jednostek specjalnych. Tym bardziej pragniemy uchylić nieco rąbka tajemnicy i przedstawić wyposażenie tej formacji.
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka wspiera celność strzałów. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
Sonic Communications (http://www.sonic-comms.com/) to brytyjska firma zajmująca się produkcją i sprzedażą szerokiej gamy sprzętu audio i wideo wykorzystywanego przez wojsko, służby specjalne, policję i...
Sonic Communications (http://www.sonic-comms.com/) to brytyjska firma zajmująca się produkcją i sprzedażą szerokiej gamy sprzętu audio i wideo wykorzystywanego przez wojsko, służby specjalne, policję i innych użytkowników z sektora bezpieczeństwa publicznego.
Doświadczenia konfliktów ostatnich lat, a szczególnie doświadczenia Formozy wyniesione z działań w regionie Zatoki Perskiej, pokazały potrzebę posiadania nowoczesnego oporządzenia, dostosowanego do uzbrojenia wykorzystywanego przez jednostkę oraz do charakteru działań przez nią wykonywanych. Podjęto decyzję o przyjęciu kamizelki zintegrowanej, czyli łączącej w swojej konstrukcji kamizelkę kuloodporną z taktyczną.
Wcześniej Formoza stosowała kamizelki kuloodporne polskich producentów oraz wykonane na zamówienie komandosów kamizelki taktyczne, początkowo polskiej firmy Janysport, a potem norweskiego NFM-u. Pierwszą kamizelką zintegrowaną, która trafiła do MJDS, był Piorun produkcji ITB Moratex . Trafiły one również do GROM-u, a ostatnio (pod nazwą Warrior) do 1. Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca. Piorun miał zasadniczą wadę, szczególnie ważną w działaniach wodnych - brak systemu szybkiego wypięcia w sytuacji awaryjnej, co wymusiło dalsze poszukiwania.
Rozważano zakup konstrukcji zachodnich, między innymi kamizelki RAV firmy MSA/Paraclete, ale ze względu na ich wysoki koszt postanowiono skorzystać z oferty polskich producentów. W owym czasie polskim pionierem w tej dziedzinie była znana już Formozie firma Janysport, która wspólnie z GROM-em opracowała Modułowe Oporządzenie Sił Specjalnych na taśmach 25 mm (MOSS 25), w skład którego wchodziła kamizelka zintegrowana z systemem szybkiego wypięcia. Nie spełniała ona jednak specyficznych wymogów płetwonurków bojowych. Liczne uwagi zgłaszane przez żołnierzy Formozy zaangażowanych w projektowanie oraz szefa Janysportu, Pawła Janysta, spowodowały, że w 2006 roku powstało oporządzenie z dwoma zupełnie nowymi rozwiązaniami.
Pierwszym był nietypowy system modułowy, wynikający z faktu, iż jednostka utrzymując liczne kontakty z zachodnimi jednostkami specjalnymi potrzebowała kompatybilności również na poziomie oporządzenia. System musiał być zgodny ze standardem MOLLE/PALS, składającym się z równolegle do siebie przyszytych taśm, szerokości jednego cala (25,4 mm), pikowanych co 1,5 cala (3,81 cm), do których mocuje się kieszenie. Chciano też uzyskać kompatybilność z systemem 3 Lock zastosowanym w kamizelkach NFM. Udało się uzyskać taki efekt poprzez modyfikację PALS. Po pierwsze, pikowanie taśm odbywa się co 40 mm, po drugie, w puste miejsca pomiędzy równolegle przyszyte taśmy naszyto taśmy pikowane co 80 mm. Dało to możliwość mocowania elementów nie tylko w systemie PALS i 3 Lock, ale również w starym amerykańskim ALICE. Drugą innowacją był nowatorski system szybkiego wypięcia (ang. QR - Quick Release).
Kamizelka zintegrowana i...
Sercem nowego zestawu oporządzenia jest modułowa zintegrowana kamizelka z systemem QR, mieszcząca miękkie i twarde wkłady balistyczne. Należy wspomnieć, że pokrowce zostały dopasowane do przenoszenia wkładów z wcześniej użytkowanych Piorunów z ITB Moratex. Kamizelka zasadniczo składa się z trzech części. Przedniej, z ochroną krocza, plecowej oraz wewnętrznego pasa stabilizującego (cummerbund). Pas wewnętrzny mocowany jest pod pachami części plecowej, za pomocą samodzielnej poliamidowej żyłki z jednej strony i takiej samej, będącej częścią systemu QR, z drugiej. Na pasie naszyte są klamry 25 mm Side Release firmy ITW Nexus oraz miękka strona taśmy rzep (pętelki), które służą do połączenia z przednią częścią kamizelki. Kolejnym punktem mocowania obu głównych części są ramiona, gdzie łączy je linka od systemu szybkiego wypięcia. Praktycznie na całej zewnętrznej powierzchni kamizelki znajdują się taśmy systemu modułowego, również na ramionach, gdzie taśmy posiadają dodatkowo naszyty rzep pętelkę.
Wewnętrzna strona poszycia kamizelki została wykonana z siatki, która poprawia wentylację i jest przyjemniejsza w noszeniu. Podszewka wraz z wierzchnią Cordurą tworzą kieszeń na miękkie wkłady kuloodporne, otwieraną na zamki błyskawiczne umieszczone w dolnych częściach kamizelki po wewnętrznej stronie. Wewnątrz tych kieszeni znajdują się płaskie kieszenie mieszczące twarde wkłady balistyczne. Dodatkowo na przedniej części kamizelki znajduje się przyszyta na stałe kieszeń na ochronę krocza, którą można także przenosić w pozycji złożonej po wewnętrznej stronie kamizelki, co zwiększa ochronę klatki piersiowej.
Na plecach znajduje się zaadaptowana z systemu MOSS25 improwizowana uprząż ewakuacyjna wykonana z mocnej polipropylenowej taśmy, model 651 firmy Techband. Taśma jest naszyta w poprzek pleców na wysokości poniżej pach, a po obu stronach zakończona jest pętlami, do których można podpiąć się do liny za pomocą karabińczyka i ewakuować żołnierza, np. śmigłowcem. Idea ta została podpowiedziana Pawłowi Janystowi przez jednego z żołnierzy GROM-u. Do ewakuacji służy również chwyt uszyty z takiej samej taśmy, umieszczony w górnej części plecowej w taki sposób, że tworzy pętle, za którą można chwycić ręką i odciągnąć użytkownika ze strefy zagrożenia. Z myślą o sytuacjach awaryjnych kamizelka posiada nowatorski system szybkiego wypięcia.
...System szybkowyczepny Formozy
Formoza była drugą po GROM-ie jednostką w Polsce, która zauważyła potrzebę posiadania kamizelek szybkowyczepnych. Tę potrzebę najlepiej unaocznia zdarzenie, które w USA było przyczynkiem do powstania systemów QR, czyli wypadek amerykańskiego śmigłowca CH-53E w dniu 9 grudnia 1999 roku, w wyniku którego zginęło siedmiu żołnierzy z jednostek rozpoznawczych Piechoty Morskiej. Przyczyną śmierci było utonięcie – w zalewanym wodą wnętrzu śmigłowca operatorzy nie mogli uwolnić się od ciężaru kamizelek. Pierwszy zastosowany w produkcji polski system QR został opracowany na zlecenie GROM-u przez firmę Janysport i zastosowany w MOSS25, które przez kilka lat było podstawowym oporządzeniem w tej jednostce. System QR został oparty na złożonej taśmie o szerokości 25 mm (zgiętej w pół i zszytej na całej długości), którą blokuje się w przelotkach taśmy łączącej część przednią kamizelki z tylną.
Formozie nie przypadł on jednak do gustu, więc wspólnie z Janysportem stworzyli nowe rozwiązanie oparte na pętlach z taśmy oraz 3-milimetrowej żyłki poliamidowej, a jego ostateczną wersję stworzył Paweł Janyst wraz z „formoziakiem” odpowiedzialnym za projekt kamizelki. Inspiracją dla płetwonurków były systemy awaryjnego wyczepienia czaszy w spadochronach tunelowych typu plecy – plecy. W przeciwieństwie do stalowych linek w gumowej otulinie, stosowanej w wielu zachodnich konstrukcjach (CIRAS, RAV i inne), żołnierze Formozy zaproponowali użycie żyłki poliamidowej, która nie reaguje na słoną wodę więc nie rdzewieje. Żyłka okazała się trafionym pomysłem i została zaadaptowana do wszystkich nowo produkowanych kamizelek szybkowyczepnych Janysportu. System QR Formozy działa na bardzo prostej zasadzie zazębiających się pętel z taśmy (przypomina to zamek błyskawiczny), które są blokowane przechodzącą przez nie żyłką. Na tej zasadzie są łączone ramiona kamizelki z plecami oraz pas wewnętrzny. Sercem systemu jest żyłka zgięta w ten sposób, że tworzy dwie części. Pierwsza blokuje ramiona, druga jeden z boków. W miejscu zgięcia został wszyty uchwyt mocowany na rzep – po wewnętrznej stronie przedniej części kamizelki, który można zamontować w trzech położeniach na wysokości piersi – centralnie poniżej brody bądź po bokach. Żyłka ma tak dobraną długość, że jednocześnie wypinają się ramiona oraz bok. Drugi bok jest mocowany osobną linką, niebędącą częścią systemu QR, dzięki temu po zrzucie kamizelki jest ona wciąż „w jednym kawałku”.
Platformy nośne
Kolejnym elementem systemu jest panel piersiowy (chestrig), identyczny z „gromowskim” MOSS25, dostosowany do przenoszenia twardego wkładu balistycznego. Konstrukcja kamizelki bardzo przypomina amerykańskie odpowiedniki RACK czy MLCS – składa się z części przedniej, przystosowanej do samodzielnego noszenia, oraz z dodatkowego panelu plecowego, łączonego za pomocą klamer 25 mm Side Release ITW Nexus. Całość wykonana jest z mocnej poliestrowej siatki i posiada naszyte na całej powierzchni taśmy systemu modułowego podobnego do PALS, z tą różnicą, że taśmy są pikowane co 40 mm, a nie 38,1 mm (1,5 cala). W części przedniej znajduje się wewnętrzna kieszeń mieszcząca twardą płytę balistyczną oraz dwie kieszenie boczne. W przypadku noszenia kamizelki bez płyt istnieje możliwość schowania górnego panelu (tzw. bib) i noszenia jej jako klasycznego chestriga. W części plecowej również znajduje się kieszeń na płytę oraz podobnie jak w kamizelce zintegrowanej, chwyt oraz taśma ewakuacyjna. Panel piersiowy również posiada system szybkiego wypięcia, ale umieszczony dość nietypowo, całkowicie na plecach, składa się z sześciu pętel zaopatrzonych w klamry (którymi mocuje się plecy do części przedniej) blokowanych żyłką i przelotkami. Uchwyt znajduje się w dolnej części pleców – jego pociągnięcie prowadzi do wyciągnięcia linki z pętel i w efekcie do ich rozłączenia. Ostatnimi platformami do przenoszenia kieszeni są wyposażone w ten sam system modułowy pas oraz panel udowy. Ten pierwszy ma charakter rękawa wyściełanego pianką, przez który jest przeprowadzona taśma 50 mm z klamrą ITW Nexus. Na samym rękawie naszyte są dwie równoległe taśmy systemu modułowego oraz cztery stałe miejsca mocowania szelek nośnych o szerokości 40 mm, krzyżujących się na plecach. Natomiast panel udowy został uszyty z kilku warstw siatki konstrukcyjnej, takiej samej jak użyta w podszewce kamizelek, dzięki czemu zapewnia dobre oddychanie ludzkiej skórze. Pierwsze panele były wykonane z Cordury, ale z tego rozwiązania ostatecznie zrezygnowano. Panel posiada naszyte taśmy modułowe na całej wysokości, dwie 40-mm taśmy udowe z naszytymi gumami, pozwalającymi na pracę mięśni nóg oraz taśmę z rzepem, służącą do mocowania do pasa nośnego.
Ładownice
W skład kompletu dla Formozy wchodzi łącznie kilkadziesiąt ładownic dziesięciu typów. Do podstawowego typu broni długiej, jakim w MJDS jest karabinek HK G36, przewidziano dwa typy ładownic. Pierwszy ma charakter półotwarty i mieści dwa spięte magazynki 30-nabojowe przenoszone równolegle do kamizelki. Prawie cała ładownica została wykonana z taśm, na górze wszyta jest guma zapobiegająca wypadnięciu magazynka. Całą kieszeń zamyka się acetalową klamrą. Drugi typ jest bardzo podobny, ale mieści się w nim jeden magazynek. Do wymienionych ładownic mieszczą się również łukowe magazynki do kbk AK. Kolejne ładownice przeznaczone są na magazynki 30-nabojowe do M16, które są w komplecie ze stosowanym w Formozie karabinem maszynowym FN Minimi. Są to klasyczne ładownice ze stałą klapą zamykaną na rzep i nap, posiadające gumę stabilizującą przenoszone magazynki. Ładownice dla karabinka AK posiadają stałe klapy zamykane na rzep (z możliwością jego wyłączenia) oraz na klamrę 25 mm YKK, a także stabilizującą gumę. Z myślą o pistoletach maszynowych MP-5 stosowane są ładownice na dwa magazynki z klapami zamykanymi na rzep oraz ze stabilizującymi gumami. Podobnej konstrukcji są ładownice pistoletowe. Ładownica na osiem nabojów do strzelby gładkolufowej została skonstruowana z myślą o przenoszeniu na przedramieniu bądź na kolbie.
Snajperzy Formozy mają do dyspozycji ładownice na 10-nabojowy magazynek do karabinu wyborowego. Ładownica jest wykonana wyłącznie z taśmy i gumy. Klapa jest zamykana na jednopunktową klamrę „tona clip” firmy National Molding. Ostatnią grupę ładownic stanowią kieszenie na granaty. Najbardziej uniwersalne są ładownice na granaty odłamkowe RG-42 i F-1 – kieszeń posiada klapę zamykaną na klamrę. Po bokach posiada naszyte szerokie gumy, pod które można włożyć wykręcony zapalnik. Zamiast granatów można w niej przenosić mały aparat fotograficzny bądź odbiornik GPS (podczas projektowania zrezygnowano ze specjalnej kieszeni dla niego), a pod gumami trzymać zapasowe baterie. Dla granatów hukowo-błyskowych NICO oraz pocisków dla 40-mm granatnika Pallad i AG36 stworzono dwa typy ładownic. Bazą obu jest szeroka guma, która przytrzymuje granaty. W wersji na trzy granaty każdy z nich posiada zabezpieczającą klapę, wykonaną z taśmy 25 mm, zamykaną na rzep. Kieszeń na dwa granaty takowej nie posiada. Wszystkie ładownice, z wyjątkiem dwóch ostatnich i ładownicy na pociski do strzelby, posiadają otwory drenażowe.
Kieszenie
Podczas projektowania kamizelki pomyślano o różnego typu kieszeniach do przenoszenia dodatkowego wyposażenia. Są to:
kieszeń na 3-litrowy zbiornik na wodę (typu camelbag) z naszytymi na całej powierzchni taśmami modułowymi,
kieszeń na maskę przeciwgazową, otwierana na zamek błyskawiczny, z naszytymi na przedniej ścianie taśmami modułowymi,
kieszeń uniwersalna zamykana na zamek błyskawiczny, również z naszytymi z przodu taśmami systemu modułowego,
cargo (torba użytkowa) o pojemności około 15 litrów z klapą i wewnętrznym kominem, zamykana na dwie klamry,
torba na linę mocowana na nodze,
kieszeń na radiostację osobistą,
apteczka osobista, otwierana na zamek błyskawiczny, z wewnętrznym rozwijanym wkładem na środki pierwszej pomocy, znanym z klasycznej apteczki Janysportu,
worek na „odzysk” uszyty z mocnego ortalionu z dnem z siatki,
kieszeń EOD/minera posiadająca wewnątrz naszyte gumy pozwalające na stabilne przenoszenie wyposażenia,
kabura do pistoletu Sig-Sauer P226 z oświetleniem taktycznym, wykonana na specjalne zamówienie Janysportu przez gliwicką firmę Ivo-Hest,
kieszeń administracyjna z szerokim rzepem na klapie.
Ostatnim elementem zestawu jest zestaw taśm o szerokości 25 mm, pozwalających na mocowanie elementów modułowych pod kątem 90 stopni.
Materiały
Całość oporządzenia została wykonana z mocnych i wytrzymałych materiałów. Tkaniną bazową jest Cordura 1000D w kolorze graubrau (RAL 7013, ziemistozielony), stosowanym w starym oporządzeniu Bundeswehry. Użyto także polipropylenowych taśm 652N krajowej firmy Techband w kolorze ciemny khaki. Uzupełnieniem Cordury jest mocna siatka poliestrowa w kolorze oliwkowym, opracowana przez firmę Gedeon, specjalnie dla Janysportu. Wszystkie szycia wykonano szwem prostym, nićmi Grall z poliestru ciągłego o grubości 40 dtex firmy Coats. W kamizelce Formozy użyto elementów plastikowych kilku producentów: YKK, ITW Nexus, National Molding (Duraflex) oraz krajowego Dkal. Klamry są z acetalu lub nylonowe. Producent zastosował głównie rzepy japońskiej firmy YKK i ta sama firma jest również producentem wykorzystanych zamków błyskawicznych typu spiralnego. Większość użytych materiałów jest w kolorze khaki lub zbliżonym.
Podumowanie
System oporządzenia polskich płetwonurków bojowych jest znakomitym przykładem połączenia doświadczeń przyszłych użytkowników i producenta, co pozwoliło na stworzenie produktu spełniającego ich wymagania. Potwierdziły to liczne testy na polskich poligonach, a prawdziwy egzamin przechodzi obecnie wraz z operatorami MJDS w Afganistanie. Kamizelka balistyczna po drobnych zmianach polegających na naszyciu rzepu „pętelka” na część taśm na plecach i z przodu oraz dodaniu na ramionach podkładki antypoślizgowej pod kolbę, weszła do wyposażenia Wydziału Realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji. Formoza latem 2008 roku ogłosiła kolejny przetarg na ten model kamizelki w liczbie 112 sztuk, w którym konsorcjum Lubawa – Janysport nieoczekiwanie przegrało z nowo powstałą i mało znaną firmą Haft Design.
Kompletny zestaw, czyli kamizelka zintegrowana, napiersiowa, pas i panel modułowy wraz z ładownicami.
Panel udowy z ładownicą na dwa magazynki do pistoletu maszynowego.
Kamizelka zintegrowana posiada możliwość montażu elementów w systemach PALS, ALICE i 3lock. Na zdjęciu przykładowa konfiguracja pod kbk AKMS.
Zbliżenie na przód kamizelki, widoczna kieszeń na granat, panel administracyjny i podwójną ładownicę na magazynki pistoletowe.
Kamizelka typu chestrig w przykładowej konfiguracji z ładownicami do kbk AK, pistoletu, karabinu wyborowego oraz z apteczką.
Kamizelka zintegrowana wraz z pasoszelkami stanowi rozbudowaną bazę do przenoszenia różnego typu kieszeni i ładownic wchodzących w skład zestawu oraz innych elementów mocowanych w systemach PALS, 3-lock i Alice.
Przykładowy zestaw kieszeni i ładownic, od góry: panel minera, ładownica do M16, ładownica G36, ładownica pistoletowa, panel na pociski do strzelby, kabura, kieszeń na radiostację, kieszeń na GPS/granat, ładownica na magazynki do karabinka wyborowego.
W dniu 5 czerwca 2020 r. na wieczną wachtę odszedł kmdr dypl. w st. spocz. Józef Rembisz – twórca Jednostki Wojskowej Formoza, ojciec chrzestny sztandaru wojskowego JW Formoza.
W dniu 5 czerwca 2020 r. na wieczną wachtę odszedł kmdr dypl. w st. spocz. Józef Rembisz – twórca Jednostki Wojskowej Formoza, ojciec chrzestny sztandaru wojskowego JW Formoza.
13 lat temu, 24 maja 2007 roku, decyzją Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, został powołany nowy rodzaj Sił Zbrojnych - Wojska Specjalne. Tego dnia "specjalsi" obchodzą także swoje święto. Z tej okazji gen....
13 lat temu, 24 maja 2007 roku, decyzją Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, został powołany nowy rodzaj Sił Zbrojnych - Wojska Specjalne. Tego dnia "specjalsi" obchodzą także swoje święto. Z tej okazji gen. bryg. dr inż. Sławomir DRUMOWICZ - Dowódca WS przekazał życzenia skierowane do żołnierzy, pracowników i sympatyków Wojsk Specjalnych.
Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych będzie prowadzić półroczne szkolenia dla kandydatów z cywila, którzy chcą służyć jako operatorzy - informuje portal polska-zbrojna.pl. Jednostka ma też organizować kursy...
Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych będzie prowadzić półroczne szkolenia dla kandydatów z cywila, którzy chcą służyć jako operatorzy - informuje portal polska-zbrojna.pl. Jednostka ma też organizować kursy specjalistyczne i kwalifikacyjne dla komandosów m.in. ze spadochroniarstwa, nurkowania, łączności i medycyny pola walki, jak również naukę języków obcych. Instruktorami będą zawodowi żołnierze i emerytowani specjalsi.
W zeszłym tygodniu Jednostka Wojskowa Formoza obchodziła swoje święto. Obecnie ogłosiła nabór do jednostki na stanowiska operatorów zespołów bojowych oraz komórek zabezpieczających.
W zeszłym tygodniu Jednostka Wojskowa Formoza obchodziła swoje święto. Obecnie ogłosiła nabór do jednostki na stanowiska operatorów zespołów bojowych oraz komórek zabezpieczających.
Rocznica powstania Jednostki Wojskowej Formoza oficjalnie będzie obchodzona dopiero w połowie listopada, ale już dzisiaj zapraszamy wraz z dowódcą jednostki wszystkich rezerwistów, byłych żołnierzy i pracowników...
Rocznica powstania Jednostki Wojskowej Formoza oficjalnie będzie obchodzona dopiero w połowie listopada, ale już dzisiaj zapraszamy wraz z dowódcą jednostki wszystkich rezerwistów, byłych żołnierzy i pracowników "Formozy" na uroczystości z nią związane, które odbędą się 15 listopada br.
Formacja SGO, która działa od 2010 roku, to grupa pasjonatów policyjnych i wojskowych jednostek specjalnych. Mają swoje oddziały już w sześciu regionach Polski i stale się rozwijają. Przykładem naboru...
Formacja SGO, która działa od 2010 roku, to grupa pasjonatów policyjnych i wojskowych jednostek specjalnych. Mają swoje oddziały już w sześciu regionach Polski i stale się rozwijają. Przykładem naboru do jednostek specjalnych również i SGO organizuje swoją ogólnopolską "Selekcję", która odbędzie się w dniach 16-17 listopada w Warszawie.
Trwają targi MSPO w Kielcach. Oczywiście nie mogło na nich zabraknąć także redakcji SPECIAL OPS. Na naszym stoisku dużo się dzieje. Wczoraj swoją książkę "Anatomia zamachu" podpisywała autorka Karolina...
Trwają targi MSPO w Kielcach. Oczywiście nie mogło na nich zabraknąć także redakcji SPECIAL OPS. Na naszym stoisku dużo się dzieje. Wczoraj swoją książkę "Anatomia zamachu" podpisywała autorka Karolina Wojtasik, dzisiaj swoją "Wojska specjalne Sił Zbrojnych RP" podpisuje gen. dyw. (rez.) Bogusław Pacek.
Jaka jest wytrzymałość siłowa polskich formacji i służb mundurowych? Przekonamy się już niebawem podczas zawodów „Ogień na ogień”, które odbędą się ponownie po dwóch latach przerwy. Do trzeciej edycji...
Jaka jest wytrzymałość siłowa polskich formacji i służb mundurowych? Przekonamy się już niebawem podczas zawodów „Ogień na ogień”, które odbędą się ponownie po dwóch latach przerwy. Do trzeciej edycji imprezy, która odbędzie 12 września 2019 r. na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ząbkach, zgłosiło się 30 drużyn reprezentujących formacje i służby mundurowe w kraju.
Już tylko do 5 maja można zgłaszać się do udziału w IV KRS FORMOZA Ultramaratonie Kaszubskim organizowanym przez Stowarzyszenie Kulturalno-Rekreacyjno-Sportowe żołnierzy Jednostki Wojskowej FORMOZA wraz...
Już tylko do 5 maja można zgłaszać się do udziału w IV KRS FORMOZA Ultramaratonie Kaszubskim organizowanym przez Stowarzyszenie Kulturalno-Rekreacyjno-Sportowe żołnierzy Jednostki Wojskowej FORMOZA wraz z Ośrodkiem Sportowo-Rekreacyjnym "Zielona Brama". Biegi odbędą się w dniach 18-19 maja.
Nieco ponad miesiąc pozostał do terminu składania ankiet przez kandydatów do służby w Jednostce Wojskowej FORMOZA. Wymagane dokumenty należy dostarczyć do 28 lutego. Najbliższa selekcja i kwalifikacja...
Nieco ponad miesiąc pozostał do terminu składania ankiet przez kandydatów do służby w Jednostce Wojskowej FORMOZA. Wymagane dokumenty należy dostarczyć do 28 lutego. Najbliższa selekcja i kwalifikacja do JW 4026 odbędzie się w marcu i kwietniu br.
Formoza Challenge, bieg survivalowo – wytrzymałościowy organizowany wraz z JW Formoza oraz Stowarzyszeniem KRS Formoza zyskuje coraz większy rozgłos. Projekt wspiera oficjalnie Wojsko Polskie – impreza...
Formoza Challenge, bieg survivalowo – wytrzymałościowy organizowany wraz z JW Formoza oraz Stowarzyszeniem KRS Formoza zyskuje coraz większy rozgłos. Projekt wspiera oficjalnie Wojsko Polskie – impreza otrzymała honorowy Patronat Inspektora Wojsk Specjalnych gen. dyw. Piotra Patalonga. Imponująca jest także liczba osób na listach - na przeszło miesiąc przed imprezą licznik sięgnął niemal 700 uczestników. Prace na torze motocrossowym również nabierają tempa. Strefa expo rozbudowuje się pod kątem...
Miłośnicy ekstremalnych biegów będą mieli w tym roku kilka okazji, by sprawdzić swoje siły pod patronatem JW FORMOZA i KRS FORMOZA. Tymczasem, do 31 sierpnia można składać ankiety, które będą rozpatrzone...
Miłośnicy ekstremalnych biegów będą mieli w tym roku kilka okazji, by sprawdzić swoje siły pod patronatem JW FORMOZA i KRS FORMOZA. Tymczasem, do 31 sierpnia można składać ankiety, które będą rozpatrzone w IV kwartale 2016 r. pod katem selekcji i kwalifikacji kandydatów do służby w gdyńskiej jednostce.
Sześciu specjalsów – pięciu reprezentujących polskie wojska specjalne i były operator Navy SEALS, rozpoczęło ultratriatlon, by uczcić pamięć byłego dowódcy wojsk specjalnych, generała Włodzimierza Potasińskiego....
Sześciu specjalsów – pięciu reprezentujących polskie wojska specjalne i były operator Navy SEALS, rozpoczęło ultratriatlon, by uczcić pamięć byłego dowódcy wojsk specjalnych, generała Włodzimierza Potasińskiego. Trasa wiedzie z Helu przez Gdynię, skąd żołnierze wyruszyli na rowerach do Zakopanego, gdzie zostawią jednoślady, by pobiec do Morskiego Oka i zdobyć Rysy.
Wojska specjalne wzbudzają wiele emocji, zarówno ze względu na niekonwencjonalność realizowanych działań, jak i elitarność związaną z wyborem najlepszych ludzi, którzy przeszli wymagającą selekcję oraz...
Wojska specjalne wzbudzają wiele emocji, zarówno ze względu na niekonwencjonalność realizowanych działań, jak i elitarność związaną z wyborem najlepszych ludzi, którzy przeszli wymagającą selekcję oraz długotrwałe i interdyscyplinarne przeszkolenie. Takie cechy jak zdecydowanie, precyzja, waleczność, spryt, to oczekiwane atrybuty żołnierza wojsk specjalnych. Jeśli dodamy do tego skrytość działań, poruszanie się po trudno dostępnych obszarach na lądzie i pod wodą, walkę dla dobra Rzeczypospolitej...
Znane motto. Chyba na stałe przylgnęło do warsztatów zorganizowanych przez JW Formoza. Po raz drugi, po rocznej przerwie, udało się przeprowadzić bardzo udaną pod względem merytorycznym, jak również organizacyjnym...
Znane motto. Chyba na stałe przylgnęło do warsztatów zorganizowanych przez JW Formoza. Po raz drugi, po rocznej przerwie, udało się przeprowadzić bardzo udaną pod względem merytorycznym, jak również organizacyjnym imprezę strzelecką. Imprezę dla elity elit, czyli snajperów.
Zdjęcia: Archiwum JWF
Relacja z zawodów strzeleckich Tactical Fighter rozegranych w Lublewie Gdańskim w dniach 8-9 listopada 2016 roku zorganizowanych przez Jednostkę Wojskową Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskego...
Relacja z zawodów strzeleckich Tactical Fighter rozegranych w Lublewie Gdańskim w dniach 8-9 listopada 2016 roku zorganizowanych przez Jednostkę Wojskową Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskego przy współpracy z firmą Tactical Bushido.
2014 to rok, w którym Dowództwo Wojsk Specjalnych WP ma osiągnąć poziom zapewniający Polsce status państwa ramowego w dziedzinie operacji specjalnych w NATO. Aby tego dokonać, DWS musi uzyskać gotowość...
2014 to rok, w którym Dowództwo Wojsk Specjalnych WP ma osiągnąć poziom zapewniający Polsce status państwa ramowego w dziedzinie operacji specjalnych w NATO. Aby tego dokonać, DWS musi uzyskać gotowość do wystawienia stanowiska dowodzenia komponentu wojsk specjalnych w operacji sojuszniczej (CJSOCC - Combined Joint Special Operation Component Command), zdolnego do dowodzenia międzynarodowymi siłami specjalnymi. Jak złożone jest to wyzwanie, niech świadczy fakt, że do tej pory warunki takie spełniają...
13 listopada br. minie 35 lat od utworzenia jednostki płetwonurków bojowych Marynarki Wojennej RP, rozwiniętej w ostatnich latach w Morską Jednostkę Działań Specjalnych Dowództwa Wojsk Specjalnych WP....
13 listopada br. minie 35 lat od utworzenia jednostki płetwonurków bojowych Marynarki Wojennej RP, rozwiniętej w ostatnich latach w Morską Jednostkę Działań Specjalnych Dowództwa Wojsk Specjalnych WP. Powszechnie znana jest pod zwyczajową nazwą „Formoza”, ze względu na charakterystyczną lokalizację jednostki w przybrzeżnym obiekcie przy porcie wojennym na Oksywiu, skojarzoną z Ilha Formosa (port. Piękna Wyspa - dzisiejszy Tajwan) u brzegów Chin.
Ostatnie lata na stosunkowo ciasnym polskim rynku indywidualnych osłon balistycznych, przyniosły nieznany wcześniej rozwój oferty hełmów dostępnych dla potencjalnych użytkowników z MSWiA i wojska. Do producentów...
Ostatnie lata na stosunkowo ciasnym polskim rynku indywidualnych osłon balistycznych, przyniosły nieznany wcześniej rozwój oferty hełmów dostępnych dla potencjalnych użytkowników z MSWiA i wojska. Do producentów rodzimych, wśród których czołową pozycję zajmuje Maskpol SA, dołączyły konstrukcje światowych potentatów tej branży – amerykańskich koncernów MSA, Gentex i SDS (należącego do BAE Systems). Ofertę dodatkowo uzupełniają konstrukcje nowatorskie, choć raczej nieosiągalne ze względu na koszt –...
Tegoroczna XVII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach upłynęła w cieniu dwóch wydarzeń: światowego kryzysu ekonomicznego i pożaru głównej hali F kieleckiego centrum wystawienniczego,...
Tegoroczna XVII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach upłynęła w cieniu dwóch wydarzeń: światowego kryzysu ekonomicznego i pożaru głównej hali F kieleckiego centrum wystawienniczego, który wybuchł w przeddzień otwarcia salonu. Kryzys ekonomiczny, który wyraźnie dotknął przemysł zbrojeniowy, spowodował, że w tegorocznym MSPO wzięło udział ponad 100 firm mniej niż w edycji z 2008 roku. Z kolei pożar głównej hali wystawienniczej zmusił niektóre firmy do wycofania się z targów,...
Od chwili, gdy z końcem lat 90. XX wieku ruszyła „modułowa rewolucja” w dziedzinie oporządzenia wojskowego i policyjnego, nieustannie trwa podnoszenie poprzeczki, jeśli chodzi o standardy wyposażenia....
Od chwili, gdy z końcem lat 90. XX wieku ruszyła „modułowa rewolucja” w dziedzinie oporządzenia wojskowego i policyjnego, nieustannie trwa podnoszenie poprzeczki, jeśli chodzi o standardy wyposażenia. Pierwotnie do pozyskania miana „nowoczesnego” wystarczało samo zastosowanie systemu modułowego montażu kieszeni na oporządzeniu, później rozpowszechniły się modułowe kamizelki zintegrowane, a od 2003/2004 r. wprowadzono na większą skalę systemy QR – co wpłynęło na bezpieczeństwo użytkowników i szybkość...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka wspiera celność strzałów. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.
Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...
Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.