MSPO 2021 - podsumowanie
Relacja z 29. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach zorganizowanego w dniach 7-10.09.2021 r. Zdjęcie: Tomasz Łukaszewski
Za nami 29. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach, który od lat stanowi miejsce spotkań potentatów światowego przemysłu obronnego. W tegorocznej imprezie zaprezentowało się 400 firm z 27 krajów, a wystawy obejrzało niemal 11 tys. zwiedzających. Impreza miała miejsce w dniach 7-10.09.2021 r.
Zdjęcia: Tomasz Łukaszewski, Agnieszka Szwed
Zobacz także
Redakcja Targi dla bezpieczeństwa – czyli POLSECURE w 2024 roku!

Nowoczesny sprzęt, bieżące tematy konferencji – szeroko pojęte bezpieczeństwo wciąż jest tematem ważnym i aktualnym. Kolejna edycja wydarzenia, poświęconego tej tematyce, która odbędzie się w 2024 roku...
Nowoczesny sprzęt, bieżące tematy konferencji – szeroko pojęte bezpieczeństwo wciąż jest tematem ważnym i aktualnym. Kolejna edycja wydarzenia, poświęconego tej tematyce, która odbędzie się w 2024 roku w Targach Kielce zapowiada się interesująco. Obok ważnego wsparcia Komendy Głównej Policji, organizatorzy kieleckich targów mogą również liczyć na zaangażowanie innych służb.
Tomasz Łukaszewski Co pokazały firmy na MSPO 2023? – cz. 3

Za nami największy, jak do tej pory, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. 31. edycja MSPO zgromadziła rekordową liczbę 711 wystawców z 35 krajów świata, w tym 350 firm polskich, pokazujących...
Za nami największy, jak do tej pory, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. 31. edycja MSPO zgromadziła rekordową liczbę 711 wystawców z 35 krajów świata, w tym 350 firm polskich, pokazujących na stoiskach nowoczesne produkty i rozwiązania dla wojska i służb mundurowych. Jak co roku prezentujemy kilka wybranych firm, ich produkty i nowości, jakie przedstawiły podczas targów.
Tomasz Łukaszewski Co pokazały firmy na MSPO 2023? – cz.2

Za nami największy, jak do tej pory, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. 31. edycja MSPO zgromadziła rekordową liczbę 711 wystawców z 35 krajów świata, w tym 350 firm polskich, pokazujących...
Za nami największy, jak do tej pory, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. 31. edycja MSPO zgromadziła rekordową liczbę 711 wystawców z 35 krajów świata, w tym 350 firm polskich, pokazujących na stoiskach nowoczesne produkty i rozwiązania dla wojska i służb mundurowych. Jak co roku prezentujemy kilka wybranych firm, ich produkty i nowości, jakie przedstawiły podczas targów.
Krótkie podsumowanie
Pomimo trwającej pandemii, tegoroczne MSPO należy uznać za udane. Odbyło się ponad 30 konferencji i seminariów, wiele firm świętowało swoje jubileusze. Targi odwiedziły oficjalne delegacje zagraniczne z 14 krajów, m.in.: USA, Wielkiej Brytanii, Czech, Węgier, Francji, Korei, Norwegii, Ukrainy, Estonii, Gruzji, Włoch, Litwy, Hiszpanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz korpusy dyplomatyczne z 17 krajów świata, m.in.: Australii, Białorusi, Bułgarii, Niemiec, Indonezji, Libii, Nigerii, Palestyny, Kataru, Turcji, Austrii, Maroko, Korei Południowej, Pakistanu, Włoch, Wielkiej Brytanii i USA.
Tradycyjnie w ramach salonu odbyła się Wystawa Sił Zbrojnych RP zorganizowana w tym roku pod hasłem „WYTRWAĆ-OPANOWAĆ-POKONAĆ”. Zaprezentowały się także wszystkie jednostki specjalne z Komponentu Wojsk Specjalnych. Swoje stoiska wystawiły: JWK, GROM, FORMOZA, AGAT, JW NIL i DKWS.
Podobnie jak w latach ubiegłych, także stoisko „SPECIAL OPS”, licznie odwiedzane przez zwiedzających, mogło pochwalić się gościem specjalnym, którym tym razem był mjr (rez.) dr inż. Jarosław Stelmach, autor książki „Reagowanie na zamachy. Dobre praktyki i rekomendacje”. Na naszym stoisku można było nabyć książkę i uzyskać dedykację oraz autograf.
Nagrody i wyróżnienia
Jak co roku targom towarzyszyły: gala IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Lider Bezpieczeństwa Państwa, Wręczenie Statuetki „Dumny weteran” Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju oraz Ceremonia wręczenia statuetki Niebieskiej Wstęgi – nagrody symbolizującej współpracę i zacieśnianie powiązań kooperacyjnych pomiędzy polskimi przedsiębiorstwami. Jednym z tegorocznych laureatów Niebieskiej Wstęgi została spółka „Targi Kielce”.
Tradycyjnie odbyła się także Gala „Defender”, podczas której przyznano nagrody i wyróżnienia dla najlepszych produktów zaprezentowanych podczas targów.
W trakcie uroczystości wręczone zostały: Nagrody Specjalne Prezesa Zarządu Targów Kielce, Wyróżnienie specjalne Rady Programowej MSPO, Nagrody i wyróżnienia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Nagroda Główna Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Statuetki DEFENDER. Swoje nagrody przyznał także Minister Rozwoju, Pracy i Technologii.
W kategorii Najlepszy Polski Eksporter Uzbrojenia nagroda trafiła do WB ELECTRONICS S.A. | GRUPA WB.
Wyróżnienie Ministra Obrony Narodowej odebrał przedstawiciel firmy Fabryki Broni Łucznik-Radom.
Nagrodą Prezydenta RP dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił RP zostały uhonorowane: Huta Stalowa Wola, WB Electronics Rosomak za artyleryjski wóz rozpoznawczy (AWR) na KTO Rosomak.
Podczas gali Defender uhonorowano także firmy obchodzące swoje jubileusze: Griffin Group/Defence (30 lat), PCO (45 lat), Wojskową Akademię Techniczną (70 lat), Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” (70 lat), Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (95 lat), Sieć Badawcza Łukasiewicz (95 lat) oraz czasopismo „Polska Zbrojna” (100 lat).
Co zaprezentowali wystawcy?
Jak co roku wystawcy nie zawiedli i pokazali sprzęt najnowszej generacji oraz innowacyjne rozwiązania w obszarze obronności. Podobnie jak w 2019 r. można było obejrzeć model myśliwca bojowego F-35 Lightning II w skali 1:1, zaprezentowany przez firmę Lockheed Martin. To myśliwiec piątej generacji, który został zakupiony przez Siły Zbrojne RP i za kilka lat trafi na wyposażenie polskich Sił Powietrznych.
Atrakcją tegorocznego MSPO był również czołg M1A2 Abrams, który ma trafić na wyposażenie polskich jednostek pancernych. Ten niezwodny pojazd bojowy zdążył już sprawdzić się na frontach konfliktów zbrojnych od Bliskiego Wschodu, po odległe zakątki Azji. Trzecia generacja, która pojawiła się na MSPO, do dziś uważana jest za jeden z najlepszych czołgów na świecie.
Ciekawostką na stoisku Przedsiębiorstwa Sprzętu Ochronnego MASKPOL były bez wątpienia elementy Zaawansowanego Indywidualnego Systemu Walki (ZISW) opracowane w ramach programu Tytan. Można było zatem zobaczyć kombinezon ochronny przeciwchemiczny w kamuflażu Lampart, hełm kuloodporny z osłoną na szczękę i wzrok oraz maskę przeciwgazową. Na stoisku pojawiły się także klasyczne kamizelki kuloodporne typu plate carrier model KKZ-01, służące m.in. do przenoszenia wkładów balistycznych typu STAND ALONE.
Podczas MSPO 2021 na stoisku amerykańskiej armii w ramach prezentacji Wystaw Narodowych, zaprezentowano UH-60 Black Hawk. To helikoptery, które są na wyposażeniu ponad trzydziestu armii świata i wielu jednostek specjalnych. W wersji S-70i Black Hawk znajdujący się także na wyposażeniu polskiej Policji oraz Wojsk Specjalnych.
PZL Mielec zaprezentował bogatą wersję poszukiwawczo-ratowniczą śmigłowca S-70i Black Hawk, który (podobnie jak 16 innych tego typu egzemplarzy) wyprodukowany został dla sił zbrojnych Filipin. Maszyna została wyposażona m.in. w głowicę optoelektoniczną, radar pogodowy i wyciągarkę.
Z ciekawą propozycją dla Wojsk Specjalnych można było zapoznać się na stoisku Huty Stalowa Wola S.A., która zaprezentowała pojazd 4x4 z podstawowym przeznaczeniem m.in. dla Wojsk Rakietowych i Artylerii, w tym dla systemów dowodzenia i rozpoznania – w przyszłym Dywizjonowym Module Ogniowym (DMO) 155 mm sh KRYL oraz w dywizjonach artylerii rakietowej 122 mm LANGUSTA. Pojazd został przygotowany we współpracy z czeską firmą TATRA Export. Stanowi również uniwersalną platformę bazową do rozwijania specjalistycznych pojazdów przeznaczonych dla innych rodzajów wojsk, w tym jako propozycja pojazdu dla Wojsk Specjalnych – jedna z kilku rozważanych w ramach zakupu z programu PEGAZ. W podstawowym wariancie pojazd będzie miał dwuosobową załogę oraz możliwość przewozu sześciu uzbrojonych i w pełni wyposażonych żołnierzy. Opancerzenie zapewnia osłonę załogi przed pociskami i odłamkami. W prezentowanym podczas MSPO typie pojazdu 4×4 z masą własną 13t (dopuszczalna masa całkowita wynosi aż 18t) z układem jezdnym TATRA 815-7, będą mogły być wprowadzane zmiany konstrukcyjne kabiny, w tym obejmujące dostosowanie do przyszłych specjalistycznych zastosowań w siłach zbrojnych.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.