Co zaprezentowały firmy na PolSecure 2023?

Stoisko PGZ na PolSecure 2023. Foto. Agnieszka Szwed
Pod koniec kwietnia 2023 roku w Kielcach odbyły się II Międzynarodowe Targi POLSECURE, na których firmy pokazały sprzęt, uzbrojenie i nowe rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa skierowane do służb mundurowych oraz z przeznaczeniem na rynek cywilny. Wybraliśmy dla Was kilka propozycji, które przedstawiamy w poniższym przeglądzie.
Zobacz także
Redakcja Targi dla bezpieczeństwa – czyli POLSECURE w 2024 roku!

Nowoczesny sprzęt, bieżące tematy konferencji – szeroko pojęte bezpieczeństwo wciąż jest tematem ważnym i aktualnym. Kolejna edycja wydarzenia, poświęconego tej tematyce, która odbędzie się w 2024 roku...
Nowoczesny sprzęt, bieżące tematy konferencji – szeroko pojęte bezpieczeństwo wciąż jest tematem ważnym i aktualnym. Kolejna edycja wydarzenia, poświęconego tej tematyce, która odbędzie się w 2024 roku w Targach Kielce zapowiada się interesująco. Obok ważnego wsparcia Komendy Głównej Policji, organizatorzy kieleckich targów mogą również liczyć na zaangażowanie innych służb.
Tomasz Łukaszewski Co pokazały firmy na MSPO 2023? – cz. 3

Za nami największy, jak do tej pory, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. 31. edycja MSPO zgromadziła rekordową liczbę 711 wystawców z 35 krajów świata, w tym 350 firm polskich, pokazujących...
Za nami największy, jak do tej pory, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. 31. edycja MSPO zgromadziła rekordową liczbę 711 wystawców z 35 krajów świata, w tym 350 firm polskich, pokazujących na stoiskach nowoczesne produkty i rozwiązania dla wojska i służb mundurowych. Jak co roku prezentujemy kilka wybranych firm, ich produkty i nowości, jakie przedstawiły podczas targów.
Tomasz Łukaszewski Co pokazały firmy na MSPO 2023? – cz.2

Za nami największy, jak do tej pory, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. 31. edycja MSPO zgromadziła rekordową liczbę 711 wystawców z 35 krajów świata, w tym 350 firm polskich, pokazujących...
Za nami największy, jak do tej pory, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. 31. edycja MSPO zgromadziła rekordową liczbę 711 wystawców z 35 krajów świata, w tym 350 firm polskich, pokazujących na stoiskach nowoczesne produkty i rozwiązania dla wojska i służb mundurowych. Jak co roku prezentujemy kilka wybranych firm, ich produkty i nowości, jakie przedstawiły podczas targów.
Latarki Olight dla służb mundurowych
Na stoisku Militaria.pl, największego w kraju sklepu ze sprzętem militarnym i outdoorowym, pokazano różne modele latarek Olight z przeznaczeniem dla służb mundurowych, przede wszystkim lekkie i kompaktowe latarki z celownikiem do montażu na broni krótkiej i długiej.
Dzięki wydajnej diodzie LED oraz reflektorowi, latarki generują skupiony strumień światła o mocy do 600 lumenów i zasięgu do 130 m. Czerwony laser ułatwia szybkie namierzenie celu, bez konieczności zgrywania muszki ze szczerbinką.
Na stoisku pokazano także inne modele Olight – latarki taktyczne, czołówki, latarki poszukiwawcze oraz szperacze. Dodatkowo można było zobaczyć m.in. klasyczne i nowe multitoole firmy Leatherman oraz rękawice taktyczne i ochronne Mechanixa.
BIZON do zadań specjalnych
Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych zaprezentował nową, bezzałogową autonomiczną platformę do zadań specjalnych BIZON. Pojazd przeznaczony dla służb mundurowych, w szczególności dla straży granicznej, policji czy straży pożarnej, może być wykorzystany w strefach skażenia czy w strefach wyłączonych dla działalności człowieka.
Ta autonomiczna bezzałogowa platforma ma charakter wielozadaniowy. Sprawdzi się zarówno w rozpoznaniu, ale także w dostarczeniu ładunku o wadze do 4 ton, ciągnąc lub zabierając go na pokład.
Dodatkowo BIZON wyposażony jest w lądowisko dla bezzałogowych statków powietrznych. Platforma, jak i dron, obsługiwane są przez Naziemną Stację Kontroli, nadzorującą autonomię pojazdu, która pozwala pojazdowi na podejmowanie decyzji w zakresie omijania czy przejechania przez przeszkodę. BIZON może poruszać się w sposób ciągły przez 8 godzin i osiąga zasięg około 30 km.
Nowe modele butów Bates z systemem Dry GUARD+
Na stoisku producenta butów taktycznych marki Bates pokazano nowe modele butów wyposażone w innowacyjną, wodoodporną i oddychającą membranę Dry GUARD+, zapewniającą komfort użytkowania i utrzymanie suchej stopy przez dłuższy czas.
Rozwiązanie zastosowano w prezentowanych na targach modelach 3882 i 3862 oraz 1045 butów męskich, różniących się wysokością i kolorem oraz w damskim modelu 3582.
Wszystkie wspomniane buty mają piankową konstrukcję podeszwy, pochłaniającą drgania, wyściółkę absorbującą wilgoć, podeszwę antypoślizgową – testowaną w temperaturze 300ºC. Dodatkowo buty są wulkanizowane i nie mają elementów metalowych, przez co są niewykrywalne przez elektroniczne środki bezpieczeństwa.
Kamizelki KKP-02 dla polskiej policji
Firma MASKPOL S.A., wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zaprezentowała na targach wyposażenie indywidualne z przeznaczeniem dla służb mundurowych, w tym: maski, hełmy, kamizelki, pałki, tarcze, kaski oraz umundurowanie.
Wyróżnić należy balistyczne kamizelki typu KKP-02, które na mocy podpisanej w Kielcach umowy ramowej z Komendą Główną Policji niebawem trafią na wyposażenie polskich funkcjonariuszy. Dzięki użyciu specjalnie dobranych materiałów kamizelki typu KKP-02 nie mają negatywnego wpływu na ludzkie ciało, dlatego można je nosić bezpośrednio na nim.
Dodatkowo kształt elastycznych wkładów balistycznych zapewnia swobodę ruchów nawet w czasie dynamicznych pościgów pieszych. Kamizelka KKP-02 wytrzymuje nie tylko strzały z broni palnej, ale również ataki nożem.
Maskpol pokazał także, przeznaczone do ochrony głowy użytkownika przed bezpośrednimi uderzeniami odłamkami i niektórymi pociskami broni strzeleckiej, hełmy kuloodporne HB-04 zgodne ze standardem hełmu typu MICH i ACH. Opracowane z myślą o potrzebach jednostek policyjnych, straży granicznej oraz innych formacji mundurowych wykonane zostały z nowoczesnych materiałów balistycznych o wysokiej odporności na trafienia z broni palnej i odłamki.
Hełm ma niewielką masę od 1,4 do 1,6 kg i dostępny jest w trzech rozmiarach. System rozmiarowo-amortyzujący umożliwia właściwe dopasowanie do obwodu głowy użytkownika. Dodatkowo hełm wyposażony został w szyny akcesoryjne i gniazdo montażu gogli noktowizyjnych. HB-04 jest kompatybilny z wyposażeniem użytkownika: kamizelką kuloodporną, maską przeciwgazową, ochroną oczu, systemem łączności z aktywną ochroną słuchu.
Nowe rozwiązania dla łączności od RTCom
Na stoisku firmy RTCom, oferującej rozwiązania z zakresu szeroko pojętej profesjonalnej łączności PMR dla służb mundurowych i branży ochrony, naszą uwagę przykuł nowy terminal TETRA PT590 przeznaczony dla misji o znaczeniu krytycznym.
To druga generacja radiotelefonu TETRA firmy Hyper, w którym dodano wiele nowych funkcji. Dzięki innowacyjnej technologii audio, najlepszym w swojej klasie parametrom radiowym i ulepszonemu systemowi pozycjonowania GPS, PT590 oferuje lepszą jakość głosu, szerszy zasięg komunikacji i dokładniejsze lokalizowanie. Ponadto, ergonomiczna konstrukcja i intuicyjny wyświetlacz pozwalają użytkownikom na łatwą obsługę. Terminal ma uniwersalny port USB typu C, możliwość sterowania głosem i zdalnego zarządzania radiem.
Innym ciekawym rozwiązaniem prezentowanym podczas PolSecure przez RTCom był interfejs TTT z technologią E.S.P. do ochronników słuchu OTTO NoizeBarrier. Funkcja E.S.P. została opracowania z myślą o dynamicznych środowiskach i indywidualnych potrzebach operatora.
Umożliwia użytkownikom skupienie się na indywidualnym kierunkowym źródle dźwięku, nawet jeśli w tym samym czasie aktywne są inne kanały. Ponadto PTT E.S.P. oferuje modułową kompatybilność z interkomami w pojazdach, samolotach lub śmigłowcach (ICS).
Karabin ZMT MWS-25 dla Wojsk Specjalnych i rodzina UKM
Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. zaprezentowały karabiny, karabinki, granatnik, strzelnicę kontenerową oraz lekki obserwacyjno-obronny kontener LOOK.
Pokazany został m.in. samopowtarzalny karabin wyborowy ZMT MWS-25 (Modular Weapon System) z lufą o długości 16” w wariancie przeznaczonym dla Wojsk Specjalnych. Karabin charakteryzuje się obniżoną masą o 100 g w porównaniu z wersją bazową, stałą kolbą, zwężonym łożem karabinu oraz specjalnym regulatorem gazowym przystosowanym do strzelań nocnych.
Na stoisku ZMT można było zobaczyć także rodzinę Uniwersalnych Karabinów Maszynowych (UKM), w tym UKM-2020S na amunicję 7,62x51 mm, który trafił na wyposażenie Straży Granicznej. W stosunku do wersji podstawowej wariant ten został opracowany w celu zmniejszenia gabarytów i masy przy zachowaniu niezawodności działania.
W karabinie zastosowano skróconą lufę 440 mm, składaną na lewą stronę kolbę z tworzywa sztucznego oraz dwójnóg z możliwością regulacji wysokości, składany do przodu i do tyłu.
Innym modelem z rodziny UKM pokazanym w Kielcach był karabin UKM-2000C zmodyfikowany do amunicji 7,62 mm, z zasilaniem prawostronnym, przystosowanym do strzelania z pokładów pojazdów i szybkich łodzi wykorzystywanych przez jednostki specjalne. UKM-2000C przeznaczony jest do zwalczania siły żywej czy środków ogniowych przeciwnika w każdym terenie i w dowolnych warunkach meteorologicznych.
Karabiny i karabinki Robinson Armament XCR
Firma MILDAT, oferująca sprzęt i uzbrojenie dla wojska, policji oraz innych służb mundurowych, pokazała na stoisku m.in. rozwiązania z zakresu optyki i ochrony balistycznej.
Naszą uwagę zwrócił jednak modułowy karabin Robinson Armament XCR-M – nowość na polskim rynku. Zaprojektowany, aby spełnić wymagania programu SCAR (Special Operations Combat Assault Rifle) – mającego wyłonić nową, podstawową rodzinę broni dla amerykańskich sił specjalnych. Karabinek XCR charakteryzuje modułowa konstrukcja, dzięki czemu można go dostosować do różnych zadań.
XCR jest aktualnie oferowany w kalibrze 5,56×45, .300 BLK (7,62×35) oraz 6,8×43 SPC, natomiast karabin XCR-M w 7,62×51/.308 Win oraz 6.5 Creedmoor. Na tle konkurencji wyróżnia go szereg unikalnych cech konstrukcyjnych. Wykrzystuje system gazowy z długim skokiem tłoka, inspirowany rozwiązaniem z AK.
Dodatkowo, standardowo wyposażony jest w łatwy w obsłudze 9-pozycyjny regulator gazowy, umożliwiający dostosowanie broni do optymalnego działania z szerokim zakresem amunicji i urządzeń wylotowych – co zmniejsza odrzut i zużycie części. XCR stawiają na ergonomię, która ma zwiększyć komfort i kontrolę użytkownika nad bronią.
Karabin ma w pełni regulowaną kolbę, obsutronne manipulatory, dzięki czemu zarówno prawo-, jak i leworęczni strzelcy mogą wygodnie obsługiwać broń, a nieruchoma podczas strzału dźwignia przeładowania dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo użytkownika podczas strzału.
Karabinek XCR dostępny jest nie tylko dla służb mundurowych, ale także, w odmianach samopowtarzalnych, dla strzelców cywilnych.
Mobilne laboratorium ZEUS-2 od Grupy WB
Jedno z największych stoisk na targach PolSecure 2023 w Kielcach miała Grupa WB, która zaprezentowała m.in. mobilny zestaw do analizy oraz likwidacji skażeń ZEUS-2, wspierający działania kontrterrorystyczne na miejscu zdarzenia CBRN-E. Niebawem sprzęt wykorzystywany będzie przez policyjnych kontrterrorystów z CBKP „BOA” oraz techników kryminalistycznych z CLKP.
ZEUS-2 umożliwia na miejscu określenie rodzaju użytego czynnika chemicznego, promieniotwórczego, biologicznego oraz materiałów wybuchowych i ich prekursorów. Zestaw tworzą: dron i robot, umożliwiające rozpoznanie terenu, ocenę zagrożenia i pobranie próbek do analizy; laboratorium umożliwiające analizę próbek; specjalistyczna odzież ochronna CBRN-E oraz niezależny system wytwarzania energii elektrycznej.
ZEUS-2 posiada przedział sanitarny na przyczepie oraz komorę dekontaminacyjną, które umożliwiają udzielenie pierwszej pomocy osobom, które uległy skażeniu, oraz likwidację skażenia sprzętu (broń, amunicja, łączność, noktowizja, elektronika i inny sprzęt).
Firma w Kielcach prezentowała także m.in. systemy automatycznej analizy obrazu, wideorejestratory zdolne śledzić na drodze jednocześnie kilkadziesiąt pojazdów oraz systemy bezzałogowe FlyEye i systemy amunicji krążącej Warmate od WB Electronics.
Nowa kamera noktowizyjna SIONYX
Firma TV Przemysłowa – zajmująca się dostarczaniem nowoczesnych rozwiązań z zakresu elektronicznych i optoelektronicznych systemów zabezpieczeń, bezzałogowych systemów latających, analityki obrazu oraz taktycznych systemów wizyjnych – zaprezentowała m.in. najnowszy model cyfrowych kamer noktowizyjnych SIONYX – Opsin.
Kamera może być w nim używana jako noktowizor ręczny lub z wykorzystaniem montażu na hełm. Potencjometr jasności wyświetlacza pozwala operować bez prześwietlania oka, a specjalny montaż na dwie kamery łatwo pozwala zamienić Opsina w binokular.
Kamera zapewnia widzenie w kolorze w ciemności oraz pozwala rejestrować zarówno zdjęcia, jak i filmy. Na stoisku firmy zwróciliśmy także uwagę na autonomiczny dron SKYDIO X2D, spełniający rygorystyczne wymogi SRR (Short-Range Reconnaissance) armii amerykańskiej.
X2D przystosowany jest do szybkiego startu (90 sekund po wyjęciu z etui) i umożliwia szyfrowanie danych w wysokim standardzie AES256. Jest wyposażony w wytrzymały, składany kadłub, światła stroboskopowe emitujące światło widzialne i w podczerwieni oraz payload z dwoma sensorami – kolorową kamerą 12MP i przetwornikiem termowizyjnym.
Dodatkowo wykorzystując sześć kamer 4K zamontowanych na ramionach, dron tworzy trójwymiarową mapę otoczenia w czasie rzeczywistym. Lot wspomagany jest przez sztuczną inteligencję, zapewniając wysoką skuteczność i możliwość realizacji lotów w środowisku zakłóceń.
Okulary balistyczne z soczewkami z technologią I-VIS
Sklep ze sprzętem specjalistycznym Ha3o na PolSecure pokazał m.in. okulary balistyczne wyposażone w soczewki balistyczne nowej generacji I-VIS, opracowane przez Revision Military.
Soczewki podwyższają parametry separacji kolorów, dzięki czemu użytkownik dostrzega wiele odcieni danego koloru w odróżnieniu od pojedynczej barwy, którą widziałby gołym okiem lub przy zastosowaniu tradycyjnych barwnych soczewek. Dzięki temu można uchwycić i rozpoznać więcej szczegółów i uzyskać bardziej precyzyjny obraz terenu.
Dodatkowo soczewki pozwalają na redukcję wpływu czynników powodujących zmęczenie oczu, ponieważ nie wprowadzają nużącego efektu przebarwienia lub przyciemnienia obrazu. Zostały opracowane z myślą o bezproblemowej adaptacji do różnych warunków otoczenia, zapewniając pełną ochronę balistyczną, ochronę przed promieniowaniem UVA i AVB. Soczewki dostępne są w okularach balistycznych StingerHawk, goglach balistycznych SnowHawk oraz okularach SpeedDemon.
Hełmy balistyczne OPTIO
Na stoisku WORKS 11 – firmy specjalizującej się w dostarczaniu uzbrojenia, wyposażenia oraz świadczeniu usług dla wojska i policji – zwróciliśmy uwagę na nowy hełm OPTIO austriackiej firmy ULBRICHTS.
To lekki (1,2 kg) i bezśrubowy hełm z dodatkową osłoną czołową FORTIS, zapewniający wysoką ochronę balistyczną odpowiadającą poziomowi ochrony VPAM 6 (podobnie do europejskich wytycznych HVN2009).
Przeczytaj także: Nagrody targów Polsecure rozdane! >>
Gwarantuje to ochronę nie tylko przed strzałami z broni krótkiej, ale również zatrzymuje kaliber NATO 7,62×52 mm. Dodatkowo hełm zapewnia skuteczną ochronę użytkownika przed śmiertelnym urazem głowy spowodowanym deformacją tylnej części hełmu. OPTIO sprawdzi się jako hełm dla elitarnych sił specjalnych wojska i policji, a także dla policji patrolowej i zwykłych żołnierzy.
Connexis Force Air od Haixa
Niemiecka firma Haix zaprezentowała, obok obuwia taktycznego z przeznaczeniem dla służb mundurowych, nowy model pozbawionych membrany wodoodpornej butów o charakterze trekkingowym – Connexis Force Air.
To lekkie, średniej wysokości obuwie wykonane z wytrzymałej dwoiny skóry bydlęcej, wyposażone w podeszwę ze specjalnej mieszanki gumy i innowacyjnej konstrukcji bieżnik, które zapewniają wysoką odporność na poślizg i przyczepność na różnego rodzaju powierzchniach. Zaprojektowane zostało z myślą o oddychalności i komforcie użytkowania.
Buty zostały wyposażone w wewnętrzny system stymulowania mięśni stopy CONNEXIS, który poprawia użytkownikowi komfort noszenia. Szybkie wiązanie zapewnia system Smart Lacing System – to sznurówki wyposażone w specjalną przelotkę. Connexis Force Air nie mają elementów metalowych, co ułatwia przechodzenie przez bramki kontroli.
Karabin precyzyjny FN SCAR-H PR i pm APC Pro
Najnowsze technologie oraz sprawdzone produkty w zakresie uzbrojenia i techniki policyjnej oraz wojskowej zaprezentowała na swoim stoisku firma Griffin Group Defence.
Zwróciliśmy uwagę na karabin precyzyjny belgijskiego producenta uzbrojenia FN SCAR-H PR z komputerem balistycznym FN Elity oraz pistolety maszynowe APC Pro.
System broni FN SCAR (Special Operations Forces Combat Assault Rifle) jest stosowany przez formacje specjalne na całym świecie. Został skonstruowany dla US SOCOM w ramach przetargu na karabin dla sił specjalnych. Skrót PR pochodzi od słów „Precision Rifle” – karabin precyzyjny.
Wersja SCAR-H na amunicję 7,62×51 mm NATO ma wydłużoną komorę zamkową i cięższą lufę oraz precyzyjny układ spustowy o stałej sile. Jest to modułowa broń samopowtarzalna przeznaczona do prowadzenia ognia o podwyższonej celności do 600 metrów.
Prezentowany model wyposażony został w komputer balistyczny FN Elity, który składa się z dalmierza laserowego (pozwalającego mierzyć odległość do obiektu oddalonego do 2200 m), komputera balistycznego AFS (zapewniającego odpowiednie i precyzyjne korekty strzału, uwzględniające prędkość i kierunek wiatru). FN Elity posiada sensory mierzące wilgotność powietrza, temperaturę, ciśnienie czy kąt nachylenia i wysokości. Wszystkie niezbędne dane wyświetlane są na specjalnym wyświetlaczu OLED.
Firma zaprezentowała także rodzinę 9 mm pm APC Pro w różnych konfiguracjach oraz tłumiki dźwięku różnego typu i przeznaczenia, również w najnowszej konstrukcji RBS. Produkowana w całości w Szwajcarii rodzina pm APC PRO to broń nowej generacji, zaprojektowana z myślą o sprostaniu rosnącym potrzebom współczesnych operatorów, jako rozwinięcie rodziny wcześniejszych pm APC.
Oferowany przez B&T pm to broń modułowa. Wymiana części w obszarze całej rodziny APC sięga 54 proc. (62 ze 114 elementów), a dodatkowe elementy (w tym możliwość zamontowania tłumików różnych producentów), opcje i kompatybilność z magazynkami do pistoletów Glock (wszystkie dwurzędowe magazynki odpowiedniego kalibru) oraz pistoletów SIG P320/M17, pozwalają na stworzenie wielu różnych konfiguracji w kilku kalibrach i dostosowanie tej broni do potrzeb różnych jednostek.
Zdjęcia: Agnieszka Szwed