Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wojskowe racje żywnościowe w szeroko pojętym survivalu

Wojciech Jasewicz | 2024-01-22
Wojskowe racje żywnościowe. 

Wojskowe racje żywnościowe. 

Wojskowe racje żywnościowe, przez jednych uwielbiane, przez drugich znienawidzone. Miłośnicy survivalu, off-roadu, ludzie lasu, preppersi, każdy z nich choć raz spotkał się wojskowymi racjami żywnościowymi, niektórzy uważają je za nieodzowny element wypadów, biwaków, szkoleń, rajdów czy innej formy wypoczynku, innym kojarzą się z żelaznym zapasem na wypadek „W”, schowanym gdzieś w domu, garażu czy wożonym w aucie na czarną godzinę.
Tekst: Wojciech Jasewicz
Zdjęcia: ach. Wojciecha Jasewicza

Zobacz także

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Dlaczego wojskowe racje są tak chodliwe? Skąd ich fenomen? Które lepsze: krajowe czy zagraniczne? Postaram się odpowiedzieć na te pytania. Ten artykuł nie będzie opisywał szczegółowego menu każdej racji żywnościowej, bo na ten temat jest dużo informacji w Internecie, ani tego, o zgrozo, czy mi smakowały? Ten artykuł będzie zbiorem opowieści i uwag z życia, czasami zabawnych, czasami mających wpływ na realizację zadania. Jak mówił klasyk: diabeł tkwi w szczegółach, uczmy się na błędach innych. 

Jako były żołnierz zawodowy z ponad dwudziestoletnią służbą wojskową, uczestnik kilku misji zagranicznych, szkoleń oraz ćwiczeń międzynarodowych spotkałem się wielokrotnie z różnymi formami żywienia żołnierzy. Osobiście, oprócz naszych rodzimych „esek” byłem żywiony racjami amerykańskimi, brytyjskimi, holenderskim, kanadyjskimi czy francuskimi i nie chodzi mi o jednorazowy poczęstunek, tzw. „eski” czy MRE stanowiły podstawę wyżywienia.

Przeczytaj także: „Hubka” – czyli rozpałka do krzesiwa survivalowego, co to takiego i jak ją pozyskać? >>

Zestaw indywidualnej racji żywnościowej S-1

Zestaw indywidualnej racji żywnościowej S-1

Ten artykuł chciałbym poświęcić polskim wojskowym racjom żywnościowym.

Jako żołnierz pamiętam czasy, gdzie tak zwany suchy prowiant stanowiła reklamówka z żarciem. W środku znajdowały się dwie bułki, kilka plasterków wędliny lub pół pętka kiełbasy, serek topiony, ćwiartka pomidora, czasami kilka plasterków żółtego sera, czekolada lub baton z Elbląga (można było stracić zęby). Tak często wyglądał suchy prowiant żołnierza ZSW, który z jakichkolwiek powodów nie mógł być żywiony na stołówce żołnierskiej. Trzeba było „to” szybko zjeść, szczególnie latem, bo szybko się psuło. Dlatego fajnie było, jak dostawaliśmy „eski”, takie małe 3 paczuszki na dzień, hermetycznie zamknięte, stanowiły całodzienne wyżywienia żołnierza. „Wygraną w totka” było, jak dali zestaw ze skondensowanym mlekiem w tubce. Częstotliwość, gdzie zamiast posiłków w naturze, dostawialiśmy „eski” rosła, podobnie jak związana z tym monotonia, czy zjeść pasztet, mielonkę, czy salceson, a może odwrotnie? Dlatego jak była tylko okazja, jedliśmy amerykańskie MRE  i zazdrościliśmy naszym sojusznikom różnorodności posiłków.

Prawie po dekadzie doczekaliśmy się naszych rodzimy S-R-ów i S-RG. Oznaczało to różnorodność posiłków, możliwość podgrzania posiłku w terenie, gdzie pasztet czy mielonka były tylko dodatkiem do dania głównego. SR jest to 1/3 racji dziennej, czyli 3 racje stanowią całodzienne wyżywienie, S-RG jest to całodzienna racja żywnościowa. 

Indywidualna Racja Żywnościowa S-R

Indywidualna Racja Żywnościowa S-R

W trakcie szkoleń z zakresu SERE, gdzie podstawą wyżywienia, co prawda ograniczonego, jest S-R/S-RG, zaczęliśmy wyciągać z racji S-RG zestaw do gotowania i podgrzewania posiłków z zapałkami, ponieważ żołnierz z założenia ma rozpalić sobie ogień za pomocą krzesiwa. Na początku robiliśmy to sami, potem kazaliśmy robić to kursantom i wrzucać do kartonu po SRG. Jakie było moje zdziwienie, jak żołnierze zaczęli wrzucać wszystko inne, to co im się wydawało, że nie będą potrzebować: opakowanie po SRG, cukier, bo nie słodzę, przyprawy, w tym sól, kubki do napojów, dwa worki strunowe, plastikowe wieczka na konserwy, niektórzy pokusili się nawet o wyrzucanie żywności: np. konserw, bo „nie jem mięsa”, słodyczy, bo „nie jem słodkiego”! Szybko zaczęliśmy uczyć żołnierzy, jak wykorzystać wszystko w sytuacji walki o przeżycie, bo przetrwać to może szeregowy w sztabie, jak chce coś załatwić. Na przykład opakowanie po SRG to superwodoodporny pojemnik na wodę lub cokolwiek bądź do zabezpieczenia odzieży. W papierowych kubkach przyrządza się napoje do picia i są wielokrotnego użytku, a w kubku metalowym gotuje się wodę, bo nie ma możliwości mycia kubek za każdym razem. Wykorzystując przyprawy, w tym sól i cukier, i dodatkowo słodycze, można zrobić izotonik, cukierki zmieniają też i wzbogacają smak pozyskanej wody, szczególnie ze śniegu. Za pomocą dwóch worków strunowych można zabezpieczyć bieliznę, zbierać choćby hubkę, można zrobić z nich worek transpiracyjny do pozyskania odrobiny wody, zabezpieczyć stopy ze skarpetami w butach przed zawilgotnieniem. Plastikowe wieczka do zabezpieczenia niezjedzonych konserw mogą służyć jako podkładka na hubkę podczas rozpalania ognia za pomocą krzesiwa, żeby zabezpieczyć ją przed wilgocią i żeby przy nieumiejętnej technice używania krzesiwa nie wbić tej hubki w wilgotne podłoże, oczywiście do tego możemy użyć także zużyte puszki po konserwach.

Indywidualna Racja Żywnościowa   S-RG

Indywidualna Racja Żywnościowa S-RG

Podczas szkoleń zachęcamy szkolonych do wzbogacania swoich indywidulanych apteczek w nadmanganian potasu (KMnO4), bo wiadomo, że podczas walki o przeżycie ma minimum trzy zastosowania: można uzdatnić nim wodę do spożycia, leczyć rany i infekcje grzybiczne oraz rozpalić ogień. I tak jeżeli użyjemy naszego nadmanganianu potasu z takimi produktami z naszego SRG jak: cukier, koncentrat napoju herbacianego, czekolada, cukierki, dżem, miód, baton, to możemy użyć tej metody do rozpalenia ognia jako alternatywnej techniki.

Obowiązkiem każdego żołnierza jest zabieranie i noszenie swoich „śmieci” ze sobą - z kilku powodów. Po pierwsze, nawyki, tak jak się szkolisz, tak będziesz walczył. Po drugie, ogranicza nas nasza wyobraźnia: a może wpadnę na pomysł, że ze zużytych puszek i wieczek mogę coś zrobić, choćby dodatkowy pojemnik do zbierania deszczówki, którą mogę zagotować, po trzecie, żołnierze nie powinni zostawiać śladów na temat liczebności oddziału i po czwarte, zasada LEAVE NO TRACE, inaczej leśniczy nie wpuści nas do lasu na kolejne szkolenie. 

Oczywiście podczas niskich temperatur po zagrzaniu posiłku, podgrzewacz bezpłomieniowy możemy wykorzystać do ogrzania się poprzez położenie go na splot słoneczny bądź do ogrzania rąk. Należy jednak pamiętać o wylaniu nadmiaru wody bądź innego płynu. Jeżeli chodzi o S-RG, w odróżnieniu do racji brytyjskich, kanadyjskich czy francuskich, jest szczelnie zamknięta, zatem w 100% wodoodporna do momentu otwarcia. Okazało się, że zapałki są najmniej chronione i od 2019 r. zostały dodatkowo zabezpieczone. Kolejna uwaga dotyczy tabletek do odkażania wody. W racjach produkowanych od 2019 r. nie ma ich w zestawie, a szkoda, bo była możliwość uzdatnienia ok. 4 l wody. Tabletki w trakcie szkolenia są wydawane oddzielnie. Z tabletkami wiąże się jeszcze ciekawa historia, organizm ludzi różnie może reagować na kontakt z chemią. Mieliśmy kilka przypadków, że szkoleni po zażyciu tabletek dostali biegunki, co może mieć katastrofalne skutki, jeżeli chodzi o walkę o przeżycie. Biegunka prowadzi do odwodnienia, a pijemy, żeby się nie odwodnić, koło się zamyka. Dlatego każdorazowo w trakcie szkoleń informuję, że takie rzeczy jak reakcja naszego organizmu na jakąkolwiek chemię wprowadzoną do organizmu musi być sprawdzona w warunkach domowych, żeby w razie czego mieć dostęp do „porcelany”, a nie narażać siebie i zespół w trakcie zadania.

Wojskowy Zestaw do gotowania i podgrzewania posiłków WZGPP z racji S-RG

Wojskowy Zestaw do gotowania i podgrzewania posiłków WZGPP z racji S-RG

W trakcie kursu, którego byłem organizatorem dla żołnierzy kanadyjskich, żołnierze ci zostali zaprowiantowani w nasze racje S-RG. Okazało się, że żołnierze kanadyjscy dopiero co przybyli do Polski. Nasz bigos z kiełbasą zrobił rewolucję w szeregach naszych sojuszników. Po rozmowie z ich lekarzem doszliśmy do tych samych wniosków, że jednak przyzwyczajenia żywnościowe i flora bakteryjna mają duży wpływ na to, co się je i tym samym na wykonanie zadania. Z taką sytuacją spotkałem się nie po raz pierwszy. Różnorodność kulturowa i przyzwyczajenia żywnościowe odbijają się na kondycji żołnierza po spożyciu posiłku. Otóż za każdym razem, kiedy wracałem z misji po pół roku, ośmiu miesiącach, żywiąc się posiłkami naszych sojuszników, zawsze kiedy zbyt szybko próbowałem wrócić do posiłków związanych z naszą kulturą (kiszone ogórki, kapusta) kończyło się to bardzo źle.

Zestaw do podgrzewania posiłków z racji S-RG

Zestaw do podgrzewania posiłków z racji S-RG

Zatem co jest sukcesem wojskowych racji żywnościowych? Gdzie jest fenomen? Krajowe czy zagraniczne? Po pierwsze: chodzi o zgromadzenie niezbędnych produktów o odpowiednio wysokiej kaloryczności w jednym miejscu. Po drugie, cena, czas, bezpieczeństwo: tworząc własną rację, kupując oddzielnie produkty, może okazać się, że będzie nas to kosztowało trochę więcej niż kupienie gotowej racji, dodając do tego czas, jaki należy poświęcić na łażenie po sklepach. Wiadomo również, że żołnierze nie mogą chorować po spożyciu posiłku. Do terminów ważności też należy podejść z rezerwą. Termin ważności dotyczy najsłabszego ogniwa w zestawie do spożycia i można się zdziwić, że mimo upływu terminu ważności na opakowaniu większość produktów ma jeszcze termin zdatności do spożycia. Wielokrotnie jadłem przeterminowane S-R czy S-RG, ważne, w jakich warunkach były one przetrzymywane. A powinny w chłodnym i zacienionym miejscu. 

Nasze czy zagraniczne? Zdecydowanie nasze. Dlaczego? Proszę pamiętać, że każda armia robi racje żywnościowe dla swoich żołnierzy, czyli obywateli, i stara się zaspokoić i umilić im życie dając możliwość spożywania posiłków jak najbardziej zbliżonych do posiłków domowych wynikających z ich kultury oraz przyzwyczajeń.

Wojciech JASEWICZ - były żołnierz zawodowy z ponad dwudziestoletnią wysługą w wojskach desantowo-szturmowych i kawalerii powietrznej, uczestnik kilku misji wojskowych, m.in. w Kosowie, Iraku, Afganistanie, instruktor survivalu i bushcraftu, zaawansowany instruktor SERE. Obecnie prowadzi Akademię przetrwania Wild Joy oraz jest Starszym Instruktorem w CSWOT w Toruniu, gdzie w ramach TSW nadal szkoli żołnierzy z zakresu SERE.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja Euro Target Show 2024!

Euro Target Show 2024! Euro Target Show 2024!

W dniach od 22 do 24 marca 2024 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się kolejna edycja Euro Target Show. Będzie to początek nowego sezonu spotkań dla wszystkich pasjonatów strzelectwa,...

W dniach od 22 do 24 marca 2024 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się kolejna edycja Euro Target Show. Będzie to początek nowego sezonu spotkań dla wszystkich pasjonatów strzelectwa, survivalu, militariów oraz łowiectwa.

Wojciech Jasewicz Improwizowane rakiety śnieżne

Improwizowane rakiety śnieżne Improwizowane rakiety śnieżne

Rakiety śnieżne to taki ciekawy gadżet, o którym miłośnicy zimowego spędzania czasu na łonie natury wiedzą, że coś takiego jest, ale w sumie to nie wiadomo, po co to komu. Większość świadomych ludzi, miłośników...

Rakiety śnieżne to taki ciekawy gadżet, o którym miłośnicy zimowego spędzania czasu na łonie natury wiedzą, że coś takiego jest, ale w sumie to nie wiadomo, po co to komu. Większość świadomych ludzi, miłośników outdooru, szeroko pojętego survivalu lub miłośników gór, przede wszystkim zimą w górach przemieszcza się wyznaczonymi ścieżkami oraz szlakami. Dla zapewnienia bezpieczeństwa świadomi turyści używają raczków dla zapewnienia „przyczepności”, a w wyższych partiach gór raków. Czyli można powiedzieć,...

Targi Poznań Weekend pełen wrażeń i przygód na Targach!

Weekend pełen wrażeń i przygód na Targach! Weekend pełen wrażeń i przygód na Targach!

Kolejna edycja Euro Target Show odbędzie się w dniach 22–24 marca 2023 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Będzie to początek nowego sezonu spotkań dla wszystkich pasjonatów strzelectwa, survivalu,...

Kolejna edycja Euro Target Show odbędzie się w dniach 22–24 marca 2023 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Będzie to początek nowego sezonu spotkań dla wszystkich pasjonatów strzelectwa, survivalu, militariów oraz łowiectwa. Tekst: Targi Poznań Zdjęcia: Targi Poznań

Mateusz Orzoł Pierwsza pomoc na pokładzie turbiny wiatrowej

Pierwsza pomoc na pokładzie turbiny wiatrowej Pierwsza pomoc na pokładzie turbiny wiatrowej

Niezależnie od miejsca czy typu zdarzenia, pewne aspekty pierwszej pomocy pozostają niezmienne. Naszym największym przeciwnikiem jest czas. Im dłużej osoba poszkodowana będzie oczekiwać na pomoc, tym jej...

Niezależnie od miejsca czy typu zdarzenia, pewne aspekty pierwszej pomocy pozostają niezmienne. Naszym największym przeciwnikiem jest czas. Im dłużej osoba poszkodowana będzie oczekiwać na pomoc, tym jej szanse na przeżycie są mniejsze. Różne seriale i filmy o tematyce medycznej przyzwyczaiły nas do szukania pomocy u profesjonalistów – ratowników, pielęgniarek, lekarzy czy strażaków. Jednak aby te służby mogły zadziałać, niezbędne są podstawowe czynności, wykonywane przez świadków zdarzenia – być...

Vick Greyman czyli kamuflaż w delegacji

Greyman czyli kamuflaż w delegacji Greyman czyli kamuflaż w delegacji

Koncepcja Greymana – „szarego człowieka” jest znana od dawna, ale więcej o niej słychać od mniej więcej kilkunastu lat. Obecnie, na skutek eskalacji wojny w Ukrainie, w sieci pojawiają się co chwilę rady...

Koncepcja Greymana – „szarego człowieka” jest znana od dawna, ale więcej o niej słychać od mniej więcej kilkunastu lat. Obecnie, na skutek eskalacji wojny w Ukrainie, w sieci pojawiają się co chwilę rady i porady dotyczące zachowania i przygotowania się na sytuację kryzysową. W tym również te, jak się ubrać, by wtopić się w tłum i niepotrzebnie nie narażać. Nie chcę tu wdawać się w szczegóły, zwłaszcza te społeczno-polityczne, ani rozważać sensu czy przydatności takiej czy innej doktryny dla przeciętnego...

Krzysztof Mątecki By nie poznać gorzkiego smaku wojny

By nie poznać gorzkiego smaku wojny By nie poznać gorzkiego smaku wojny

Rozmowa z Jackiem Pałkiewiczem, pisarzem, eksploratorem, twórcą survivalu w Europie, a także współautorem poradnika „Wojna u progu. Poradnik przetrwania”.

Rozmowa z Jackiem Pałkiewiczem, pisarzem, eksploratorem, twórcą survivalu w Europie, a także współautorem poradnika „Wojna u progu. Poradnik przetrwania”.

Paweł -SUPER- Supernat Wielka dziesiątka

Wielka dziesiątka Wielka dziesiątka

Każdy, kto rozumie język angielski, zrozumie także, co znaczy tytuł. Ale jak to ma się do survivalu? Co to w ogóle znaczy? „Trzy to dwa, dwa to jeden, a jeden to nic”, to znane hasło amerykańskich sił...

Każdy, kto rozumie język angielski, zrozumie także, co znaczy tytuł. Ale jak to ma się do survivalu? Co to w ogóle znaczy? „Trzy to dwa, dwa to jeden, a jeden to nic”, to znane hasło amerykańskich sił specjalnych było odpowiedzią na tzw. prawo Murphy’ego. Wszyscy je znają; jeśli coś ma się zdarzyć, zdarzy się w najmniej oczekiwanym momencie. Ale nic się samo nie dzieje. Z reguły część zdarzeń wynika z naszego nieprzygotowania, nieprzemyślenia i niesprawdzenia niektórych rzeczy. Co ciekawe, hasło...

Radosław Tyślewicz „Hubka” – czyli rozpałka do krzesiwa survivalowego, co to takiego i jak ją pozyskać?

„Hubka” – czyli rozpałka do krzesiwa survivalowego, co to takiego i jak ją pozyskać? „Hubka” – czyli rozpałka do krzesiwa survivalowego, co to takiego i jak ją pozyskać?

Pisaliśmy już o krzesiwach i każdy wie, jak wzbudzić snop iskier w celu wskrzeszania ognia. To jednak za mało, aby zapaliło się ognisko pozwalające nam na przetrwanie. Kolejnym elementem jest rozpałka,...

Pisaliśmy już o krzesiwach i każdy wie, jak wzbudzić snop iskier w celu wskrzeszania ognia. To jednak za mało, aby zapaliło się ognisko pozwalające nam na przetrwanie. Kolejnym elementem jest rozpałka, powszechnie nazywana „hubką”. Upraszczając nieco całe zagadnienie, możemy zastosować dwa rodzaje hubki przy pracy z krzesiwem: syntetyczne i naturalne. Podobnie możemy pozyskać hubkę na drodze własnego wyrobu i przygotowania oraz bazując na gotowym produkcie z tzw. półki sklepowej. O silnych i słabych...

Katarzyna Mikulska Leczenie zatruć w terenie

Leczenie zatruć w terenie Leczenie zatruć w terenie

Współczesny świat pędzi. Nie ma co się oszukiwać, wraz z postępem mamy coraz mniej czasu dla siebie. Praca, dom, rodzina... Wielu z nas znajduje ukojenie od zgiełku i pośpiechu na łonie natury. Przekraczając...

Współczesny świat pędzi. Nie ma co się oszukiwać, wraz z postępem mamy coraz mniej czasu dla siebie. Praca, dom, rodzina... Wielu z nas znajduje ukojenie od zgiełku i pośpiechu na łonie natury. Przekraczając próg lasu zwalnia i ładuje baterie. Często też wracamy pamięcią do lat młodości, gdzie piło się wodę prosto ze strumienia, jadło jagody prosto z krzaczka, ale świat się zmienił. Niestety na gorsze. Woda w strumieniach niestety nie nadaje się do bezpośredniego spożycia, a śmieci w lesie zniechęcają...

Ilona Podlecka Camino Północy

Camino Północy Camino Północy

Kilka lat temu w połowie studenckich wakacji zamarzyłyśmy o prawdziwej włóczędze. Nie miałyśmy wprawdzie zbyt wiele pieniędzy, ale nie dawała nam spokoju wizja spędzenia czasu w drodze, blisko natury i...

Kilka lat temu w połowie studenckich wakacji zamarzyłyśmy o prawdziwej włóczędze. Nie miałyśmy wprawdzie zbyt wiele pieniędzy, ale nie dawała nam spokoju wizja spędzenia czasu w drodze, blisko natury i w niebanalnym krajobrazie. Razem z moją siostrą Eweliną zaczęłyśmy szukać informacji ma temat długodystansowego szlaku, z którym mogłybyśmy się zmierzyć. Gdyby spytać o wzorzec pieszej wędrówki, wiele osób wskazałoby zapewne pielgrzymkę do Santiago de Compostela. Trasa ta jednak ma opinię popularnej...

Vick Nie liczy się rozmiar, liczą się umiejętności

Nie liczy się rozmiar, liczą się umiejętności Nie liczy się rozmiar, liczą się umiejętności

W artykule chciałbym zastanowić się nad przydatnością terenową małych noży – typu neck lub takich z niewielkim ostrzem. Do poruszenia tego tematu skłoniły mnie po części dyskusje i komentarze po wypuszczeniu...

W artykule chciałbym zastanowić się nad przydatnością terenową małych noży – typu neck lub takich z niewielkim ostrzem. Do poruszenia tego tematu skłoniły mnie po części dyskusje i komentarze po wypuszczeniu na rynek noża Eldris przez szwedzką firmę Mora. Samej firmy nie muszę chyba Wam przedstawiać, a nóż był opisywany w poprzednim wydaniu „SPECIAL OPS EXTRA Survival”, trzeba jednak wspomnieć, że zgodnie z informacją, która zapowiadała pojawienie się Eldrisa na rynku, ma to być nóż dla każdego miłośnika...

Łukasz Supergan Sztuka wędrówki długodystansowej

Sztuka wędrówki długodystansowej Sztuka wędrówki długodystansowej

Być może zdarzyło Ci się, wędrując po górach, trafić na czerwone znaki szlaku prowadzącego przez całe polskie Beskidy. A może śledziłeś/aś bohaterkę filmu „Dzika droga” w jej wędrówce Szlakiem Grzbietu...

Być może zdarzyło Ci się, wędrując po górach, trafić na czerwone znaki szlaku prowadzącego przez całe polskie Beskidy. A może śledziłeś/aś bohaterkę filmu „Dzika droga” w jej wędrówce Szlakiem Grzbietu Pacyficznego. Może przyszła Ci do głowy myśl: „A gdyby tak...?”. Szlak długodystansowy to fascynujące doświadczenie i niezapomniana przygoda. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania.

Radosław Tyślewicz Test serii latarek EDC SIRIUS spod znaku Mactronic

Test serii latarek EDC SIRIUS spod znaku Mactronic Test serii latarek EDC SIRIUS spod znaku Mactronic

Syriusz to najjaśniejsza gwiazda widoczna z Ziemi, a latarki SIRIUS T25, H12 i M10 to jej przedstawiciele rozjaśniający mroki bushcraftowych ostępów!

Syriusz to najjaśniejsza gwiazda widoczna z Ziemi, a latarki SIRIUS T25, H12 i M10 to jej przedstawiciele rozjaśniający mroki bushcraftowych ostępów!

Radosław Tyślewicz Prabos, buty z przytupem z Czech

Prabos, buty z przytupem z Czech Prabos, buty z przytupem z Czech

Ta praktycznie niezauważalna w naszym kraju czeska marka butów, oferująca swoje wyroby dla kilku armii NATO, ale i dla formacji rosyjskich, zwróciła moją uwagę mniej więcej rok temu. Nadszedł czas na zaprezentowanie...

Ta praktycznie niezauważalna w naszym kraju czeska marka butów, oferująca swoje wyroby dla kilku armii NATO, ale i dla formacji rosyjskich, zwróciła moją uwagę mniej więcej rok temu. Nadszedł czas na zaprezentowanie pierwszych rezultatów trwającego cztery miesiące testu modelu taktycznego PHANTOM MID Sandstorm i to również w zakresie odziaływania na niego preparatów Nikwax.

Radosław Tyślewicz Latarka Fenix HM70R

Latarka Fenix HM70R Latarka Fenix HM70R

Do testów tym razem wybraliśmy czołówkę z górnej półki, dostępną m.in. w ofercie PPHU Kolba. Latarka Fenix HM70R charakteryzuje się mocną i w pełni metalową (aluminiową) budową. Może emitować strumień...

Do testów tym razem wybraliśmy czołówkę z górnej półki, dostępną m.in. w ofercie PPHU Kolba. Latarka Fenix HM70R charakteryzuje się mocną i w pełni metalową (aluminiową) budową. Może emitować strumień światła nawet o mocy 1600 lumenów (co stanowi nawet dziesięciokrotność mocy oferowanej przez innych producentów). Maksymalny skuteczny zasięg świecenia wynosi aż 186 m! Ponadto, dzięki swojej budowie, mieści akumulator o pojemności 5000 mAh, co pozwala, w zależności od włączonego trybu świecenia, nawet...

Jerzy Bielecki news Jest już wydanie specjalne SURVIVAL nr 4

Jest już wydanie specjalne SURVIVAL nr 4 Jest już wydanie specjalne SURVIVAL nr 4

Oddajemy w Wasze ręce długo wyczekiwane czwarte wydanie „SPECIAL OPS EXTRA SURVIVAL”. Pomimo tak długiej przerwy liczymy, że aktualna edycja spotka się z zainteresowaniem i zainspiruje do tych mniejszych...

Oddajemy w Wasze ręce długo wyczekiwane czwarte wydanie „SPECIAL OPS EXTRA SURVIVAL”. Pomimo tak długiej przerwy liczymy, że aktualna edycja spotka się z zainteresowaniem i zainspiruje do tych mniejszych i tych większych wypraw.

Redakcja news Mateusz Waligóra i Łukasz Supergan przeszli Grenlandię

Mateusz Waligóra i Łukasz Supergan przeszli Grenlandię Mateusz Waligóra i Łukasz Supergan przeszli Grenlandię

Dwójka polskich podróżników Mateusz Waligóra i Łukasz Supergan w 35 dni przeszli Grenlandię – poinformowała gazeta.pl. W tym czasie obaj podróżnicy przeszli 622 km i dołączyli do grona 12 Polek i Polaków,...

Dwójka polskich podróżników Mateusz Waligóra i Łukasz Supergan w 35 dni przeszli Grenlandię – poinformowała gazeta.pl. W tym czasie obaj podróżnicy przeszli 622 km i dołączyli do grona 12 Polek i Polaków, którym się to udało.

Piotr Górski Expert PL3 i Expert PL5 - testujemy zestaw latarek od Mactronic

Expert PL3 i Expert PL5 - testujemy zestaw latarek od Mactronic Expert PL3 i Expert PL5 - testujemy zestaw latarek od Mactronic

Tym razem prezentujemy test latarek Expert PL3 i Expert PL5, krajowego dystrybutora Mactronic z Wrocławia, który wprowadza na rynek krótką serię Expert, czyli latarek ręcznych przeznaczonych dla służb...

Tym razem prezentujemy test latarek Expert PL3 i Expert PL5, krajowego dystrybutora Mactronic z Wrocławia, który wprowadza na rynek krótką serię Expert, czyli latarek ręcznych przeznaczonych dla służb ochrony policji, czy patroli interwencyjnych, z płynną regulacją światła. To sprzęt nieco inny niż by się wydawało na pierwszy rzut oka. Otóż latarka jest wyposażeniem występującym z założenia w liczbie pojedynczej, niemniej dzisiejszy test może wykazać, że zestaw dwóch latarek (niekoniecznie takich...

Redakcja news W piątek startuje EURO TARGET SHOW 2022

W piątek startuje EURO TARGET SHOW 2022 W piątek startuje EURO TARGET SHOW 2022

Targi Euro Target Show odbędą się już za niespełna tydzień (25-27 marca 2022 roku) na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Będzie to rozpoczęcie nowego sezonu spotkań dla wszystkich pasjonatów...

Targi Euro Target Show odbędą się już za niespełna tydzień (25-27 marca 2022 roku) na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Będzie to rozpoczęcie nowego sezonu spotkań dla wszystkich pasjonatów strzelectwa, survivalu i łowiectwa oraz miłośników przyrody.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Radosław Tyślewicz Buty wojskowe czy taktyczne? W czym do lasu?

Buty wojskowe czy taktyczne? W czym do lasu? Buty wojskowe czy taktyczne? W czym do lasu?

W miejskiej dżungli, w błocie na poligonie lub na asfalcie w garnizonie, na misji w górach i podczas spaceru po lesie, a czasem do prowadzenia auta czy odśnieżania podwórka – buty są z nami zawsze. Które...

W miejskiej dżungli, w błocie na poligonie lub na asfalcie w garnizonie, na misji w górach i podczas spaceru po lesie, a czasem do prowadzenia auta czy odśnieżania podwórka – buty są z nami zawsze. Które modele wybrać? Czym różni się but wojskowy od taktycznego? Jak nowe technologie stosowane przez producentów obuwia wpływają na ich wykorzystanie i co powinniśmy brać pod uwagę decydując się na dany model buta poza jego ceną?

Radosław Tyślewicz Krzesiwo – wybierz dobrze swoje narzędzie do wzniecania ognia

Krzesiwo – wybierz dobrze swoje narzędzie do wzniecania ognia Krzesiwo – wybierz dobrze swoje narzędzie do wzniecania ognia

Jedną z podstawowych umiejętności wyróżniających człowieka cywilizowanego jest umiejętność rozpalania ognia. Obok noszenia butów, uprawy roli i wynalezienia elektryczności to chyba podstawowa oznaka rozwoju....

Jedną z podstawowych umiejętności wyróżniających człowieka cywilizowanego jest umiejętność rozpalania ognia. Obok noszenia butów, uprawy roli i wynalezienia elektryczności to chyba podstawowa oznaka rozwoju. Ogień pozwala na obróbkę termiczną pożywienia, dzięki czemu nie musimy jeść surowego mięsa i żyjemy dłużej. Służy również do wytwarzania ciepła, co z kolei pozwala człowiekowi funkcjonować w wielu strefach klimatycznych i przyczyniło się do rozwoju technicznego.

Krzysztof Mątecki Spotkanie pasjonatów na Euro Target Show 2022

Spotkanie pasjonatów na Euro Target Show 2022 Spotkanie pasjonatów na Euro Target Show 2022

Euro Target Show to nowa odsłona Targów Łowieckich KNIEJE, Survival Force Expo oraz ShootingPro. Długo wyczekiwane pasjonatów myślistwa, łowiectwa, strzelectwa i survivalu odbędzie się 25-27 marca 2022...

Euro Target Show to nowa odsłona Targów Łowieckich KNIEJE, Survival Force Expo oraz ShootingPro. Długo wyczekiwane pasjonatów myślistwa, łowiectwa, strzelectwa i survivalu odbędzie się 25-27 marca 2022 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich

SITREP SPECIAL OPS SITREP: Survivaltech Nerka mod. 02

SPECIAL OPS SITREP: Survivaltech Nerka mod. 02 SPECIAL OPS SITREP: Survivaltech Nerka mod. 02

Nerka to bardzo ciekawa kieszeń zaprojektowana przez Pawła "Supera" Supernata do przenoszenia niezbędnego wyposażenia survivalowego (tzw. I linii) lub codziennie używanych, drobnych przedmiotów, w przypadku...

Nerka to bardzo ciekawa kieszeń zaprojektowana przez Pawła "Supera" Supernata do przenoszenia niezbędnego wyposażenia survivalowego (tzw. I linii) lub codziennie używanych, drobnych przedmiotów, w przypadku gdy nasze ciuchy nie mają wystarczającej liczby kieszeni lub po prostu jest za ciepło.

Wybrane dla Ciebie

Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Gdzie przygotujesz się na najgorsze » Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku » Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »  Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą » Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach? Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą » Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Najnowsze produkty i technologie

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.