Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Buty wojskowe czy taktyczne? W czym do lasu?

Radosław Tyślewicz | 2022-03-16
Buty wojskowe i taktyczne.
Fot. Radosław Tyślewicz

Buty wojskowe i taktyczne.


Fot. Radosław Tyślewicz

W miejskiej dżungli, w błocie na poligonie lub na asfalcie w garnizonie, na misji w górach i podczas spaceru po lesie, a czasem do prowadzenia auta czy odśnieżania podwórka – buty są z nami zawsze. Które modele wybrać? Czym różni się but wojskowy od taktycznego? Jak nowe technologie stosowane przez producentów obuwia wpływają na ich wykorzystanie i co powinniśmy brać pod uwagę decydując się na dany model buta poza jego ceną?

Zobacz także

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

W ciągu mojej „kariery” piechura widziałem już różne rzeczy, od dziur w stopach młodego Czecha po kilku dniach marszu asfaltem, po finalistów marszu na 200 km w drewnianych holenderskich trepach.

Sam oczywiście zaczynałem od znanych chyba wszystkim w kraju opinaczy Wojska Polskiego i tzw. pionierek firmy Beskid z Nowego Targu (lata 80. XX wieku). Dziś jednak mamy inne czasy i duży wybór obuwia o rozmaitym przeznaczeniu. Z drugiej strony, obserwujemy coraz słabszego człowieka upatrującego w nowinkach i technologii ułatwienia tego, co do tej pory powodowało ból i rozczarowanie – wysiłku fizycznego i kontuzji związanych z długim marszem. Membrany typu Gore-tex1, wulkanizowana skóra buta w podeszwie, silikonowe wkładki, systemy szybkiego sznurowania, stabilizacja w kostce czy amortyzacja z wykorzystaniem pianki EVA2 oraz wiele innych haseł w opisach butów potrafi nieźle zamieszać nam w głowach.

Przeczytaj także: Krzesiwo – wybierz dobrze swoje narzędzie do wzniecania ognia >>

Do tego dochodzi język reklamy i sprzedawców, gdzie na jednej stronie znajdziemy zakładkę z butami wojskowymi i taktycznymi – kto wie, czym się one różnią? W geście desperacji możemy zawsze sięgnąć po dobre rady łowców przygód i ikon survivalu, jak B. Grylls, którzy rzadko odnoszą się do butów, ale czasami coś napiszą, jak na przykład to, że membrany wodoodporne są niepolecanym rozwiązaniem. Co wtedy ma zrobić przeciętny zjadacz chleba szukający uniwersalnych butów na co dzień i do szkolenia wojskowego lub zabawy w ASG? Oczywiście, tu nie ma jednej dobrej odpowiedzi, dobór butów przede wszystkim musi być podyktowany znajomością samego siebie, swojego ciała, trybu życia oraz głównego przeznaczenia obuwia – a przecież sprzedawca w sklepie tego o nas nie wie.

But może być traktowany przez użytkownika jako uniwersalny, ale nigdy taki nie będzie. Będzie po prostu mniej lub bardziej przystawać do trybu życia użytkownika i co za tym idzie przyniesie więcej lub mniej pozytywnych doznań z eksploatacji. To tak jak z samochodem, można małym miejskim autkiem objechać Afrykę (jak J. Czupik i D. Stokłosa z Krakowa) i 6-metrową limuzyną przemieszczać się po mieście, ale nie zmienia to faktu, że każdy został zaprojektowany do z góry określonych warunków użytkowania. Z butami jest tak samo. Ponieważ sam miałem okazję użytkować jedne i drugie buty do różnych celów i w różnym środowisku, dlatego uznałem, że powinno to oddać w miarę obiektywnie ich charakter oraz faktyczne cechy użytkowe.

Buty wojskowe US Army Model 700V Gore-tex

Weźmy taki typowy model buta amerykańskiego żołnierza, jak 700V firmy Beleville.

Według opisu jest to typowy but wojskowy przewidziany do użytkowania w klimacie zimnym i mokrym, czyli między innymi północnoeuropejskim. But skórzany z elementami odpornej na przetarcia cordury wyposażony w membranę Gore-tex, która ma zapewniać wodoodporność oraz doskonałą cyrkulację powietrza. Podeszwa typu VANGUARD®1 oraz spodnia część typu VIBRAM®2 Sierra i do tego specjalna wkładka silikonowa z naklejoną warstwą materiału. Według opisów producenta, podeszwa zapewnia doskonałą przyczepność do podłoża oraz znacznie poprawia komfort chodzenia. Całość dopełnia łączony system sznurowania, stanowiący klasyczne oczka w dolnej części oraz szybkie sznurowanie, tzw. speed lacing, w części górnej.

Regulaminowa dla armii wysokość buta to 8 cali. Wzmocniony tworzywem sztucznym nosek chroniący palce przed zgnieceniem lub uderzeniem oraz w podobny sposób zabezpieczona pięta i ścięgno Achillesa. Główne przeznaczenie to długie patrole w terenie o nierównej powierzchni. But ma zapewniać dobrą przyczepność, zabezpieczenie stawu skokowego przed skręceniami oraz optymalną cyrkulację powietrza wewnątrz buta, dzięki czemu stopa powinna być sucha. Buty są produkowane wyłącznie w USA i znajdują się na wyposażeniu armii amerykańskiej. To co w pierwszym momencie zwróciło moją uwagę jako użytkownika, to lekkość buta oraz jego dobre dopasowanie do stopy, dzięki czemu nie przemieszcza się ona wewnątrz, ani podczas stronnych i długich zejść, ani podczas marszu po równym.

Świadczy to o dobrze zaprojektowanym systemie sznurowania, pozwalającym na ustabilizowanie kończyny na całym odcinku buta, czyli od śródstopia aż po łydkę. Ślizganie się stopy wewnątrz buta podczas marszu to pierwsza przyczyna obtarć i odbić, cecha niestety dość typowa dla krajowych wyrobów wojskowych. Uzyskanie pożądanego efektu stabilizacji stopy wymagało przesunięcia sznurowania prawie do samego noska w bucie, odbiło się to na wyglądzie butów, ale jest przynajmniej od XXI wieku często stosowane w butach zza oceanu, również w innych modelach i u innych producentów. W butach zastosowano system szybkiego sznurowania, ale wyeliminowano często występującą wadę w postaci odciskania się elementów tego systemu w dolnej części butów na często uwydatnionej u użytkowników kości śródstopia, co było częstą przyczyną dyskomfortu, obtarć lub noszenia luźno wiązanych butów, które miały wyłącznie system szybkiego sznurowania.

Rozwiązaniem okazało się zastosowanie klasycznego oczkowego sznurowania w dolnym odcinku buta (pierwsze 4 oczka na wysokość) i dopiero od kostki w górę systemu szybkiego sznurowania. Taki układ pozwolił również na powstanie miejsca przerwy niezbędnego na ugięcie cholewki w stawie skokowym, co z kolei wyeliminowało jedno z częstych miejsc obtarć w butach tego typu. Podeszwa jest twarda, można powiedzieć typowo wojskowa, odporna na uszkodzenia powstające np. w wyniku kopnięć i otarć oraz innych uszkodzeń o wystające elementy typu gwóźdź, a nawet działanie termiczne żaru przy gaszeniu ogniska.

Do tego bez wystających na boki elementów bieżnika, co zapobiega haczeniu się na przykład podczas przechodzenia przez płoty, drabinki speleo czy inne przeszkody wymagające wsuwania buta w oczka i uchwyty. Sztywność podeszwy to również warunek dostosowania buta do użytkowania w górach. Bieżnik ma gwarantować dobrą przyczepność w różnym terenie, w tym również w śniegu zimą - i tu możemy przejść do praktycznych refleksji z użytkowania ww. modelu butów.

Deszczowa jesień

Sposób eksploatacji buta. Kupiłem buty tuż przed wyjazdem w Bieszczady, w październiku, plan zakładał, poza ogólnym pobytem, cztery dni marszu czerwonym szlakiem przez obie połoniny, aż na szczyt Rozsypaniec.

Ciągły deszcz, błoto i chłód zakończyły jednak wyprawę w ciągu pierwszych 24 godzin. Buty pozwoliły za to sprawdzić wszystkie informacje podawane przez producenta: bardzo dobrą przyczepność podeszwy do podłoża, wzorowe trzymanie stopy i kostki w bucie, system sznurowania nieodciskający się na śródstopiu, do tego wygodny język wszyty na całej długości cholewki, pozwalający pokonywać kałuże bez przecieków wody do wnętrza buta, funkcjonalność membrany Gore-tex oraz wewnętrznej podszewy i wkładkę chroniącą przed odbiciami i obtarciami. Jedno, przed czym taki but nas nie uchroni, to woda wciekająca do niego od góry przez spodnie i nasiąkające skarpety, ale na to mogą poradzić tylko spodnie wodoodporne zakładane na wierzch, których wtedy ze sobą nie miałem.

Zima w górach

Nieco inaczej wypadł test zimowy w Górach Sowich podczas GF Point, tu podeszwa pokazała swój słaby punkt w postaci bieżnika na krawędzi obcasa pięty – bieżnik w tym miejscu jest wyraźnie inny niż na pozostałej części, dużo uboższy i do tego ściera się jako pierwszy, przez co na pięcie buta pozostaje szeroka, gładka powierzchnia, co sprzyja poślizgom na śniegu, zwłaszcza podczas zejść.

Po trzeciej wywrotce z uprzednim zobaczeniem własnych stóp na wysokości oczu musiałem wybrać marsz w głębokim śniegu, aby być w stanie utrzymać pozycję pionową. Pozostałe parametry buta, czyli trzymanie stopy, wodoodporność i ogólny stan obuwia w dalszym ciągu pozostawały bez zastrzeżeń. Jedynym widocznym efektem marszu w zmrożonym śniegu było zdarcie licowanej warstwy wierzchniej skóry buta na jego czubkach – sprawę załatwia wizerunkowo jedno pastowanie.

Upalny Afganistan

Kolejnym „zadaniem” dla modelu 700V była misja w Afganistanie. Było akurat wyjątkowo nietypowe lato, bo z obfitymi opadami deszczu, do tego góry z kruszącymi się łupkami skalnymi, a w dolinach kleiste błoto i glina. Dodatkowo kurz i wysoka temperatura. Oczywiście do dyspozycji miałem również buty na klimat suchy, ale większość wypadów poza bazę „odsłużyłem” w tym skórzanym modelu. Tu zbawienne okazały się wstawki z cordury, dzięki którym buty zapewniały odpowiednią wentylację i co za tym idzie komfort dla stóp.

Usterki

Pierwszą usterką było wypruwanie się cordury w cholewce buta wzdłuż linii sznurowania. Problem dotyczył jednego buta i wymagał interwencji szewca.

Ponowne wszycie materiału wymagało wykonania nowych otworów na sznurowadła w dolnej części. Usterka pokazała się po raz pierwszy po 3 latach użytkowania obuwia. Odklejenie się wierzchniej warstwy materiału od części silikonowej wkładki, to kolejny problem, jaki zaobserwowałem w tym samym okresie, częściowo odklejony materiał podwijał się w trakcie marszu i powodował odciski, zdarty całkiem pozostawił klej, który uniemożliwiał wkładanie i wyciąganie stopy w skarpecie przyklejając się do niej, z kolei zastosowywanie innych wkładek całkowicie zmieniło komfort użytkowania butów.

Tu warto zwrócić uwagę, że w technologii butów wojskowych z USA wkładki są profilowane i przeznaczone do danego modelu buta, jakakolwiek zmiana oryginalnych wkładek może prowadzić do wyłączenia butów z eksploatacji. Samo wykonanie buta jest dość toporne, a wkładka odpowiada za 80% komfortu jego użytkowania. Podeszwa poza opisanym „wytarciem” na obcasie sprawdzała się znakomicie przez cały okres eksploatacji, dopiero w siódmym roku użytkowania w jednym bucie pojawiło się pęknięcie poprzeczne w zewnętrznej warstwie – możliwej technologicznie do wymiany.

Nie zmieniło to wodoodporności buta, która została zachowana.Nieprzemakalność związana z warstwą Gore-tex również pozytywnie zaskoczyła mnie jako użytkownika, ponieważ pierwsze nieszczelności w rejonie pomiędzy końcem noska ochronnego a początkiem systemu sznurowania – w miejscu, gdzie najdłużej na bucie znajduje się woda, odnotowałem w czwartym roku eksploatacji i to przy naprawdę dużych opadach deszczu na jednym z kolejnych poligonów. Standardowo przyjęło się zakładać roczną sprawność membrany i to przy założeniu, że nie dochodzi do jej wytarcia wewnątrz buta. W przypadku butów ma to bardzo duże znaczenie.

Tak długie zachowanie wodoodporności potwierdza poprawność dopasowania buta do stopy i tzw. trzymanie stopy podczas marszu. Tu warto wspomnieć, że u większości producentów obuwia z USA poza rozmiarem buta w zależności od długości stopy występują również rozmiary określające jej szerokość. Stosowane są następujące rozmiary: R (Regular = standardowa), W (Wide = szeroka) oraz N (Narrow = wąska).

Podsumowanie

Model 700V to buty typowo militarne, przeznaczone do trudnych warunków terenowych, w różnych warunkach atmosferycznych i na różnej nawierzchni. Pozwolą na zachowanie komfortu stóp podczas manewrów w lesie, jak i na ćwiczenia musztry na asfaltowym placu apelowym. Do tego można w nich swobodnie prowadzić samochód, oczywiście z nieco większym zużyciem paliwa, jako efektem usztywnionej kostki, ale nie powoduje to uczucia dyskomfortu.

Do tego sprawdza się również w roli buta miejskiego, dzięki zastosowanej wysokiej jakości specjalnej silikonowej wkładce o wysokiej amortyzacji. Buty przewidziane są na długi okres eksploatacji (zdecydowanie 3 lata i dłużej) i produkowane wyłącznie w USA, co dodatkowo stanowi gwarancję zastosowanych materiałów oraz jakości wykonania. Warto o tym pamiętać przy zakupie, dzieląc kwotę na przewidywany okres użytkowania.

Buty taktyczne w wersji letniej desert

Na polski rynek militarny weszła stosunkowo niedawno niemiecka firma produkująca buty trekkingowe i górskie z modelem Zephyr desert, m.in. dla wojsk specjalnych.

Szukałem buta na kolejną, tym razem letnią wyprawę w Bieszczady, aby wyrównać rachunki sprzed lat. Okazyjnie, korzystając z nietypowego rozmiaru, nabyłem tzw. buty taktyczne. Czym różni się but wojskowy (militarny) od taktycznego? Cóż, próżno szukać definicji, ale według mnie but taktyczny nie musi być wojskowy, to znaczy że może być wykorzystywany przez policję, medyków, straż graniczną i inne formacje do wykonywania zadań taktycznych (bojowych), ale o innym charakterze niż zadania wojskowe, np. wewnątrz budynków.

Nie oznacza to długich marszy przez las, stania na warcie i defilad na placach apelowych. But taktyczny może posiadać bardziej sportowy charakter, przeznaczony jest raczej do działań w mieście, biegania, ma zwiększoną przyczepność i zmniejszoną masę własną. Tak właśnie jest w przypadku modelu Zephyr. Występuje on w wielu wersjach kolorystycznych, ale i klimatycznych. Są nawet modele z membraną Gore-tex. Moje „Z-ty” to wersja na klimat suchy i gorący o zwiększonych walorach przewiewności, z nielicowanej skóry i cordury. Podeszwa jest wykonana metodą wtryskową z bieżnikiem typu Wicking Polyester Synthetic. Podeszwa środkowa - z pianki DuraPU. Wkładka ATC1. Bieżnik Lowa cross – niewymienny, został wykonany z gumy, co znacząco poprawia przyczepność na śliskim podłożu.

System sznurowania oparty na przelotkach nylonowych w dolnej i metalowych w górnej części listwy sznurowadeł. Konstrukcja buta zawiera w sobie stabilizację kostki za pomocą tzw. ramy stabilności MONOWRAP®, stanowiącej integralny element podeszwy, opatentowany przez firmę LOWA jako zewnętrzny szkielet, który oprócz walorów estetycznych umożliwia odpowiednią stabilizację, selektywną sztywność całej konstrukcji oraz pracę buta zgodnie z anatomią stopy. Jak głosi cytowana wypowiedź użytkownika opublikowana na stronie producenta: „Zdolny turysta, z przyczepnymi podeszwami i doskonałym wsparciem, ten but jest równie wygodny i stylowy, więc możesz go założyć do pracy, na siłownię i do baru”. W Polsce tego modelu używają komandosi z Lublińca, GROM-u, Formozy i Agatu – więc też musiałem je wypróbować!

Faktycznie, buty są lekkie, doskonale dopasowują się do stopy, nie trzeba ani pół dnia na ich „rozchodzenie”, są niczym kapcie, zakładasz i możesz ruszać w najdłuższą drogę. Do tego w fantastyczny sposób zapewniają wentylację stopy, pozostawiając ją suchą nawet w upalne dni. Eksploatację rozpocząłem od wizyty w górach, tym razem na sucho pokonałem dawniej zakładany odcinek – obie połoniny i zamiast Rozsypańca zaliczona została Tarnica. Potem już życie w mieście, a następnie zima i kolejne lato, tym razem w górach Korsyki. Oczywiście zima dla tych butów nie stanowi wyzwania, jeśli temperatura nie jest ujemna i nie ma pluchy. Zdolności wodoodporne ograniczone są do podeszwy i gumowego noska na przodzie, w razie zamoknięcia szybko jednak wysychają dzięki ww. przewiewności.

Co do komfortu użytkowania nie mam uwag, doskonale trzymają się nawierzchni, usztywniają kostkę zapobiegając urazom (uwaga - tyko gdy są poprawnie i ciasno zasznurowane), dobrze amortyzują poruszanie się po miejskich betonowych chodnikach. Podeszwa jest miękka jak w typowym obuwiu sportowym o przeznaczeniu trekkingowym. Istotną różnicą jest jednak wyśrodkowana twardość podeszwy. Pozostaje kwestia trwałości - swoje „Lowy” intensywnie użytkowałem przez 2 lata i zasadniczo nadają się już tylko do oglądania.

Usterki

Pierwszą usterką było przetarcie się sznurowadła w jednym bucie już po pierwszych 6 miesiącach użytkowania. Kolejnym efektem eksploatacji było wytarcie się wierzchniej, materiałowej części wkładki pod dużym palcem, a następnie pod piętą w obu butach.

Kolejną stwierdzoną usterką okazało się całkowite wytarcie bieżnika aż do środkowej warstwy podeszwy na pięcie oraz w rejonie śródstopia (podbicia). To z kolei w połączeniu z wybiciem warstwy amortyzacyjnej spowodowało zmianę profilu ułożenia stopy w butach i zaczęło pogarszać komfort użytkowania (bóle stóp). Niemniej jednak do dziś nie nabawiłem się przez cały okres eksploatacji ani jednego odcisku, otarcia czy odparzenia. Zapewne dlatego tak trudno jest mi się z nimi rozstać pomimo stopnia zużycia i kolejnymi rozerwaniami wewnętrznej materiałowej podszewki wewnątrz butów.

Co zasługuję na uwagę, buty łatwo jest utrzymać w czystości i to mimo pustynnego, jasnego koloru. Wystarczy szczoteczka i ciepła woda, a buty powracają do pierwotnego stanu ku uciesze użytkownika. To bardzo udane buty, jednak z typowym dla obuwia sportowego okresem eksploatacji.

Wojskowy czy taktyczny?

Reasumując przedstawione powyżej moje doświadczenia na przykładzie dwóch modeli butów o różnym przeznaczeniu i konstrukcji, ale przeznaczonych dla „militarnego klienta”, warto przy wyborze obuwia wziąć pod uwagę sposób jego eksploatacji.

Jeżeli ma to być typowo wojskowa charakterystyka, z chodzeniem z większym obciążeniem, raczej marszem niż biegiem, używaniem saperki i staniem na warcie, to lepiej wybrać modele typowo wojskowe. W przypadku jednak bardziej rekreacyjnych, szybkich wypadków, czy szkoleń w terenie przygodnym pewnie lepiej sprawdzą się buty taktyczne o charakterystyce zbliżonej do butów trekkingowych. Ja w swojej szafie mam oba modele, choć na co dzień wybieram ten bardziej uniwersalny i lekki.

Na koniec chcę jeszcze podzielić się refleksją. Zauważyłem, że niezależnie od przeznaczenia butów i producenta, ich żywotność jest ściśle powiązana z żywotnością sznurowadeł w nich zastosowanych – też macie takie spostrzeżenia? Ilekroć przerywa się sznurówka w moich butach, tylekroć pojawia się inna znacząca usterka w bucie lub całkowicie kończy się ich przydatność do chodzenia. Jeżeli nie zwróciliście jeszcze na to uwagi, to może warto przemyśleć sprawę, czekam na wasze refleksje w tym względzie.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Kuba Dorosz Jak zrobić improwizowane rakiety śnieżne

Jak zrobić improwizowane rakiety śnieżne Jak zrobić improwizowane rakiety śnieżne

Istotą użycia rakiet jest powierzchniowe rozłożenie masy piechura, tym samym zaoszczędzenie przy każdym kroku gigantycznej fatygi oraz fizycznego wysiłku związanego z wysokim zadzieraniem nóg grzęznących...

Istotą użycia rakiet jest powierzchniowe rozłożenie masy piechura, tym samym zaoszczędzenie przy każdym kroku gigantycznej fatygi oraz fizycznego wysiłku związanego z wysokim zadzieraniem nóg grzęznących w głębokim śniegu. Polskie zimy ostatnich lat odzwyczaiły nas jednak od uprawiania survivalu w takich warunkach. Kto nie podróżował do prawdziwie zimowych krain, mógł z łatwością zapomnieć, co w praktyce oznacza „białe szaleństwo”, a tym samym, że pokrywa śniegu sięgająca kolan stanowi nie lada wyzwanie...

Wojciech Jasewicz Improwizowane rakiety śnieżne

Improwizowane rakiety śnieżne Improwizowane rakiety śnieżne

Rakiety śnieżne to taki ciekawy gadżet, o którym miłośnicy zimowego spędzania czasu na łonie natury wiedzą, że coś takiego jest, ale w sumie to nie wiadomo, po co to komu. Większość świadomych ludzi, miłośników...

Rakiety śnieżne to taki ciekawy gadżet, o którym miłośnicy zimowego spędzania czasu na łonie natury wiedzą, że coś takiego jest, ale w sumie to nie wiadomo, po co to komu. Większość świadomych ludzi, miłośników outdooru, szeroko pojętego survivalu lub miłośników gór, przede wszystkim zimą w górach przemieszcza się wyznaczonymi ścieżkami oraz szlakami. Dla zapewnienia bezpieczeństwa świadomi turyści używają raczków dla zapewnienia „przyczepności”, a w wyższych partiach gór raków. Czyli można powiedzieć,...

RAM Co czeka Plate Carriery?

Co czeka Plate Carriery? Co czeka Plate Carriery?

Ostatnie lata przyniosły na rynku kamizelek taktycznych wiele nowości. Producenci śmiało wprowadzają kolejne technologie i rozwiązania. Wiele z tych innowacji stanowi zupełnie nową jakość, inne będą pewnie...

Ostatnie lata przyniosły na rynku kamizelek taktycznych wiele nowości. Producenci śmiało wprowadzają kolejne technologie i rozwiązania. Wiele z tych innowacji stanowi zupełnie nową jakość, inne będą pewnie tylko chwilowym trendem. W artykule omówimy kierunki zmian w konstrukcji plate carrierów wraz z ich potencjalnymi zaletami i wadami.

Jerzy Bielecki Nóż półautomatyczny Benchmade 940

Nóż półautomatyczny Benchmade 940 Nóż półautomatyczny Benchmade 940

Nóż Benchmade 9400 to kolejna wersja ikonicznego modelu 940, zaprojektowanego przez Warrena Osborna ponad 20 lat temu. Model 940 już od pierwszej wersji zyskał szybko na popularności. Nic dziwnego. Jego...

Nóż Benchmade 9400 to kolejna wersja ikonicznego modelu 940, zaprojektowanego przez Warrena Osborna ponad 20 lat temu. Model 940 już od pierwszej wersji zyskał szybko na popularności. Nic dziwnego. Jego wzornictwo i wymiary czynią go niemalże idealnym nożem EDC.

Piotr Górski Latarka czołowa Olight Array 2S. Czołówka sterowana bezdotykowo gestem dłoni

Latarka czołowa Olight Array 2S. Czołówka sterowana bezdotykowo gestem dłoni Latarka czołowa Olight Array 2S. Czołówka sterowana bezdotykowo gestem dłoni

Powstanie pierwszych latarek z żarówką i ogniwem elektrycznym datuje się na przełom XIX i XX w., a użytkowe ich wykorzystanie zapoczątkowała amerykańska policja w nocnych patrolach. Popularne dziś praktyczne...

Powstanie pierwszych latarek z żarówką i ogniwem elektrycznym datuje się na przełom XIX i XX w., a użytkowe ich wykorzystanie zapoczątkowała amerykańska policja w nocnych patrolach. Popularne dziś praktyczne urządzenie (czasem gadżet), czyli latarka czołowa, także ma długą historię. Dziś często wykorzystywana jest w sporcie, turystyce i działaniach militarnych, niegdyś była narzędziem ułatwiającym pracę w kopalniach.

Piotr Górski Expert PL3 i Expert PL5 - testujemy zestaw latarek od Mactronic

Expert PL3 i Expert PL5 - testujemy zestaw latarek od Mactronic Expert PL3 i Expert PL5 - testujemy zestaw latarek od Mactronic

Tym razem prezentujemy test latarek Expert PL3 i Expert PL5, krajowego dystrybutora Mactronic z Wrocławia, który wprowadza na rynek krótką serię Expert, czyli latarek ręcznych przeznaczonych dla służb...

Tym razem prezentujemy test latarek Expert PL3 i Expert PL5, krajowego dystrybutora Mactronic z Wrocławia, który wprowadza na rynek krótką serię Expert, czyli latarek ręcznych przeznaczonych dla służb ochrony policji, czy patroli interwencyjnych, z płynną regulacją światła. To sprzęt nieco inny niż by się wydawało na pierwszy rzut oka. Otóż latarka jest wyposażeniem występującym z założenia w liczbie pojedynczej, niemniej dzisiejszy test może wykazać, że zestaw dwóch latarek (niekoniecznie takich...

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Izabela Stanke Latarka diodowa Fenix TK11 TAC - mała, ale wariatka

Latarka diodowa Fenix TK11 TAC - mała, ale wariatka Latarka diodowa Fenix TK11 TAC - mała, ale wariatka

Firmy Fenix, a właściwie „Fenixlight Limited”, nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Gdyby jednak ktoś miał wątpliwości, skąd wzięła się na rynku, podpowiadam: młody dynamiczny zespół, niezadowolony z...

Firmy Fenix, a właściwie „Fenixlight Limited”, nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Gdyby jednak ktoś miał wątpliwości, skąd wzięła się na rynku, podpowiadam: młody dynamiczny zespół, niezadowolony z jakości innych produktów, które nie zaspakajały ich potrzeb, postanowił stworzyć coś, czego jeszcze nie było. I tak w 2004 roku powstał on – Fenixlight Limited.

Mariusz Hrycyna Rękawice Mechanix Wear

Rękawice Mechanix Wear Rękawice Mechanix Wear

Mechanix Wear to amerykański producent funkcjonalnych rękawic ochronnych o wszechstronnym zastosowaniu, estetycznym wyglądzie i bogatym wzornictwie. Firma znana jest z produkcji rękawiczek przeznaczonych...

Mechanix Wear to amerykański producent funkcjonalnych rękawic ochronnych o wszechstronnym zastosowaniu, estetycznym wyglądzie i bogatym wzornictwie. Firma znana jest z produkcji rękawiczek przeznaczonych dla wojska i służb mundurowych. Zdjęcia: Mariusz Hrycyna

Radosław Tyślewicz, HAIX Group Buty Haix Combat GTX Coyote - test w warunkach górskich

Buty Haix Combat GTX Coyote - test w warunkach górskich Buty Haix Combat GTX Coyote - test w warunkach górskich

Nowy model butów firmy Haix – Combat GTX poddaliśmy testowi użytkowania zarówno w upalnym okresie letnim, jak i wystawiając je na długotrwałe oddziaływanie wilgotnego i zimnego środowiska podczas jesiennego...

Nowy model butów firmy Haix – Combat GTX poddaliśmy testowi użytkowania zarówno w upalnym okresie letnim, jak i wystawiając je na długotrwałe oddziaływanie wilgotnego i zimnego środowiska podczas jesiennego wejścia błotnistym szlakiem na szczyt Turbacz w Gorcach. Całą prawdę o najnowszym modelu przeznaczonym dla żołnierzy, militarystów i myśliwych prezentujemy poniżej.

Piotr Górski Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm

Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm

Bushnell to znana, prestiżowa marka produkująca optykę, tj. lornetki, lunety, lunety celownicze, teleskopy, kolimatory, noktowizory, dalmierze, kompasy, statywy oraz przeróżne okulary i gogle. W USA Bushnell...

Bushnell to znana, prestiżowa marka produkująca optykę, tj. lornetki, lunety, lunety celownicze, teleskopy, kolimatory, noktowizory, dalmierze, kompasy, statywy oraz przeróżne okulary i gogle. W USA Bushnell w swojej dziedzinie jest rynkowym liderem, co zdaje się być wystarczającą rekomendacją dla jego produktów, choć istnieje oczywiście wielu rynkowych i godnych konkurentów Bushnella. Od 1948 roku ta firma z południowej Pensylwanii, założona przez Dave’a Bushnella, specjalizuje się w produkcji akcesoriów...

Mariusz Hrycyna Hybrydowe spodnie taktyczne od Helikon-Tex

Hybrydowe spodnie taktyczne od Helikon-Tex Hybrydowe spodnie taktyczne od Helikon-Tex

Polska firma Helikon-Tex jest doskonale znana użytkownikom spodni taktycznych i outdorowych. Producent przyzwyczaił swoich klientów do ustawicznej modyfikacji i ulepszania produktów, wprowadzając na rynek...

Polska firma Helikon-Tex jest doskonale znana użytkownikom spodni taktycznych i outdorowych. Producent przyzwyczaił swoich klientów do ustawicznej modyfikacji i ulepszania produktów, wprowadzając na rynek nowe modele. Jedną z ostatnich nowości są spodnie Hybrid Tactical Pants. Znajdą one swoich zwolenników wśród miłośników strzelectwa, militariów, survivalu i innych osób aktywnie spędzających czas i lubiących adrenalinę. Zdjęcia: Helikon-Tex

Tomasz Łukaszewski Miejski test butów Bates Delta 8 Gore-Tex i Bates Delta 9 Gore-Tex

Miejski test butów Bates Delta 8 Gore-Tex i Bates Delta 9 Gore-Tex Miejski test butów Bates Delta 8 Gore-Tex i Bates Delta 9 Gore-Tex

W poprzednich numerach „SPECIAL OPS” mogłeś zapoznać się z dwuetapowym testem butów Bates Delta 8 Gore-Tex 2368 i Bates Delta 9 Gore-Tex 2900, przeprowadzonym przez czynnych żołnierzy z WOT i Wojsk Specjalnych,...

W poprzednich numerach „SPECIAL OPS” mogłeś zapoznać się z dwuetapowym testem butów Bates Delta 8 Gore-Tex 2368 i Bates Delta 9 Gore-Tex 2900, przeprowadzonym przez czynnych żołnierzy z WOT i Wojsk Specjalnych, zrealizowanym w trudnym terenie i podczas sprawowania codziennej służby. Trzeci test, ostatni z serii, przeprowadzony przez użytkownika cywilnego, to sprawdzian użyteczność obuwia w warunkach „miejskiej dżungli”.

Radosław Tyślewicz Testy nowych prototypów płetw

Testy nowych prototypów płetw Testy nowych prototypów płetw

W czerwcu i lipcu 2020 r. odbywały się testy kolejnych modeli składanych płetw EXOTECH, w ramach projektu współfinansowanego z NCBiR Biodive-fin, realizowanego we współpracy z naukowcami z Akademii Marynarki...

W czerwcu i lipcu 2020 r. odbywały się testy kolejnych modeli składanych płetw EXOTECH, w ramach projektu współfinansowanego z NCBiR Biodive-fin, realizowanego we współpracy z naukowcami z Akademii Marynarki Wojennej. Korzystano przy tym z jedynego w Europie tunelu hydrodynamicznego (57 ton wody) oraz robota – nogi płetwonurka.

Wybrane dla Ciebie

Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Gdzie przygotujesz się na najgorsze » Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku » Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Buty taktyczne co je odróżnia od zwykłych butów »

Buty taktyczne co je odróżnia od zwykłych butów » Buty taktyczne co je odróżnia od zwykłych butów »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą » Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach? Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą » Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Najnowsze produkty i technologie

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.