Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Buty wojskowe czy taktyczne? W czym do lasu?

Radosław Tyślewicz | 2022-03-16
Buty wojskowe i taktyczne.
Fot. Radosław Tyślewicz

Buty wojskowe i taktyczne.


Fot. Radosław Tyślewicz

W miejskiej dżungli, w błocie na poligonie lub na asfalcie w garnizonie, na misji w górach i podczas spaceru po lesie, a czasem do prowadzenia auta czy odśnieżania podwórka – buty są z nami zawsze. Które modele wybrać? Czym różni się but wojskowy od taktycznego? Jak nowe technologie stosowane przez producentów obuwia wpływają na ich wykorzystanie i co powinniśmy brać pod uwagę decydując się na dany model buta poza jego ceną?

Zobacz także

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Redakcja Prezentów z branży militaria, outdoor, strzelectwo szukaj w SpecShop.pl - największym sklepie militarnym

Prezentów z branży militaria, outdoor, strzelectwo szukaj w SpecShop.pl - największym sklepie militarnym Prezentów z branży militaria, outdoor, strzelectwo szukaj w SpecShop.pl - największym sklepie militarnym

Przedstawiamy ofertę jednego z największych sklepów militarnych - SpecShop.pl. Znajdziesz w niej mnóstwo produktów z branży miliaria, outdoor, strzelectwo czy survival. Jeśli wciąż poszukujesz prezentów...

Przedstawiamy ofertę jednego z największych sklepów militarnych - SpecShop.pl. Znajdziesz w niej mnóstwo produktów z branży miliaria, outdoor, strzelectwo czy survival. Jeśli wciąż poszukujesz prezentów dla swoich najbliższych z pewnością warto do nas zajrzeć!

W ciągu mojej „kariery” piechura widziałem już różne rzeczy, od dziur w stopach młodego Czecha po kilku dniach marszu asfaltem, po finalistów marszu na 200 km w drewnianych holenderskich trepach.

Sam oczywiście zaczynałem od znanych chyba wszystkim w kraju opinaczy Wojska Polskiego i tzw. pionierek firmy Beskid z Nowego Targu (lata 80. XX wieku). Dziś jednak mamy inne czasy i duży wybór obuwia o rozmaitym przeznaczeniu. Z drugiej strony, obserwujemy coraz słabszego człowieka upatrującego w nowinkach i technologii ułatwienia tego, co do tej pory powodowało ból i rozczarowanie – wysiłku fizycznego i kontuzji związanych z długim marszem. Membrany typu Gore-tex1, wulkanizowana skóra buta w podeszwie, silikonowe wkładki, systemy szybkiego sznurowania, stabilizacja w kostce czy amortyzacja z wykorzystaniem pianki EVA2 oraz wiele innych haseł w opisach butów potrafi nieźle zamieszać nam w głowach.

Przeczytaj także: Krzesiwo – wybierz dobrze swoje narzędzie do wzniecania ognia >>

Do tego dochodzi język reklamy i sprzedawców, gdzie na jednej stronie znajdziemy zakładkę z butami wojskowymi i taktycznymi – kto wie, czym się one różnią? W geście desperacji możemy zawsze sięgnąć po dobre rady łowców przygód i ikon survivalu, jak B. Grylls, którzy rzadko odnoszą się do butów, ale czasami coś napiszą, jak na przykład to, że membrany wodoodporne są niepolecanym rozwiązaniem. Co wtedy ma zrobić przeciętny zjadacz chleba szukający uniwersalnych butów na co dzień i do szkolenia wojskowego lub zabawy w ASG? Oczywiście, tu nie ma jednej dobrej odpowiedzi, dobór butów przede wszystkim musi być podyktowany znajomością samego siebie, swojego ciała, trybu życia oraz głównego przeznaczenia obuwia – a przecież sprzedawca w sklepie tego o nas nie wie.

But może być traktowany przez użytkownika jako uniwersalny, ale nigdy taki nie będzie. Będzie po prostu mniej lub bardziej przystawać do trybu życia użytkownika i co za tym idzie przyniesie więcej lub mniej pozytywnych doznań z eksploatacji. To tak jak z samochodem, można małym miejskim autkiem objechać Afrykę (jak J. Czupik i D. Stokłosa z Krakowa) i 6-metrową limuzyną przemieszczać się po mieście, ale nie zmienia to faktu, że każdy został zaprojektowany do z góry określonych warunków użytkowania. Z butami jest tak samo. Ponieważ sam miałem okazję użytkować jedne i drugie buty do różnych celów i w różnym środowisku, dlatego uznałem, że powinno to oddać w miarę obiektywnie ich charakter oraz faktyczne cechy użytkowe.

Buty wojskowe US Army Model 700V Gore-tex

Weźmy taki typowy model buta amerykańskiego żołnierza, jak 700V firmy Beleville.

Według opisu jest to typowy but wojskowy przewidziany do użytkowania w klimacie zimnym i mokrym, czyli między innymi północnoeuropejskim. But skórzany z elementami odpornej na przetarcia cordury wyposażony w membranę Gore-tex, która ma zapewniać wodoodporność oraz doskonałą cyrkulację powietrza. Podeszwa typu VANGUARD®1 oraz spodnia część typu VIBRAM®2 Sierra i do tego specjalna wkładka silikonowa z naklejoną warstwą materiału. Według opisów producenta, podeszwa zapewnia doskonałą przyczepność do podłoża oraz znacznie poprawia komfort chodzenia. Całość dopełnia łączony system sznurowania, stanowiący klasyczne oczka w dolnej części oraz szybkie sznurowanie, tzw. speed lacing, w części górnej.

Regulaminowa dla armii wysokość buta to 8 cali. Wzmocniony tworzywem sztucznym nosek chroniący palce przed zgnieceniem lub uderzeniem oraz w podobny sposób zabezpieczona pięta i ścięgno Achillesa. Główne przeznaczenie to długie patrole w terenie o nierównej powierzchni. But ma zapewniać dobrą przyczepność, zabezpieczenie stawu skokowego przed skręceniami oraz optymalną cyrkulację powietrza wewnątrz buta, dzięki czemu stopa powinna być sucha. Buty są produkowane wyłącznie w USA i znajdują się na wyposażeniu armii amerykańskiej. To co w pierwszym momencie zwróciło moją uwagę jako użytkownika, to lekkość buta oraz jego dobre dopasowanie do stopy, dzięki czemu nie przemieszcza się ona wewnątrz, ani podczas stronnych i długich zejść, ani podczas marszu po równym.

Świadczy to o dobrze zaprojektowanym systemie sznurowania, pozwalającym na ustabilizowanie kończyny na całym odcinku buta, czyli od śródstopia aż po łydkę. Ślizganie się stopy wewnątrz buta podczas marszu to pierwsza przyczyna obtarć i odbić, cecha niestety dość typowa dla krajowych wyrobów wojskowych. Uzyskanie pożądanego efektu stabilizacji stopy wymagało przesunięcia sznurowania prawie do samego noska w bucie, odbiło się to na wyglądzie butów, ale jest przynajmniej od XXI wieku często stosowane w butach zza oceanu, również w innych modelach i u innych producentów. W butach zastosowano system szybkiego sznurowania, ale wyeliminowano często występującą wadę w postaci odciskania się elementów tego systemu w dolnej części butów na często uwydatnionej u użytkowników kości śródstopia, co było częstą przyczyną dyskomfortu, obtarć lub noszenia luźno wiązanych butów, które miały wyłącznie system szybkiego sznurowania.

Rozwiązaniem okazało się zastosowanie klasycznego oczkowego sznurowania w dolnym odcinku buta (pierwsze 4 oczka na wysokość) i dopiero od kostki w górę systemu szybkiego sznurowania. Taki układ pozwolił również na powstanie miejsca przerwy niezbędnego na ugięcie cholewki w stawie skokowym, co z kolei wyeliminowało jedno z częstych miejsc obtarć w butach tego typu. Podeszwa jest twarda, można powiedzieć typowo wojskowa, odporna na uszkodzenia powstające np. w wyniku kopnięć i otarć oraz innych uszkodzeń o wystające elementy typu gwóźdź, a nawet działanie termiczne żaru przy gaszeniu ogniska.

Do tego bez wystających na boki elementów bieżnika, co zapobiega haczeniu się na przykład podczas przechodzenia przez płoty, drabinki speleo czy inne przeszkody wymagające wsuwania buta w oczka i uchwyty. Sztywność podeszwy to również warunek dostosowania buta do użytkowania w górach. Bieżnik ma gwarantować dobrą przyczepność w różnym terenie, w tym również w śniegu zimą - i tu możemy przejść do praktycznych refleksji z użytkowania ww. modelu butów.

Deszczowa jesień

Sposób eksploatacji buta. Kupiłem buty tuż przed wyjazdem w Bieszczady, w październiku, plan zakładał, poza ogólnym pobytem, cztery dni marszu czerwonym szlakiem przez obie połoniny, aż na szczyt Rozsypaniec.

Ciągły deszcz, błoto i chłód zakończyły jednak wyprawę w ciągu pierwszych 24 godzin. Buty pozwoliły za to sprawdzić wszystkie informacje podawane przez producenta: bardzo dobrą przyczepność podeszwy do podłoża, wzorowe trzymanie stopy i kostki w bucie, system sznurowania nieodciskający się na śródstopiu, do tego wygodny język wszyty na całej długości cholewki, pozwalający pokonywać kałuże bez przecieków wody do wnętrza buta, funkcjonalność membrany Gore-tex oraz wewnętrznej podszewy i wkładkę chroniącą przed odbiciami i obtarciami. Jedno, przed czym taki but nas nie uchroni, to woda wciekająca do niego od góry przez spodnie i nasiąkające skarpety, ale na to mogą poradzić tylko spodnie wodoodporne zakładane na wierzch, których wtedy ze sobą nie miałem.

Zima w górach

Nieco inaczej wypadł test zimowy w Górach Sowich podczas GF Point, tu podeszwa pokazała swój słaby punkt w postaci bieżnika na krawędzi obcasa pięty – bieżnik w tym miejscu jest wyraźnie inny niż na pozostałej części, dużo uboższy i do tego ściera się jako pierwszy, przez co na pięcie buta pozostaje szeroka, gładka powierzchnia, co sprzyja poślizgom na śniegu, zwłaszcza podczas zejść.

Po trzeciej wywrotce z uprzednim zobaczeniem własnych stóp na wysokości oczu musiałem wybrać marsz w głębokim śniegu, aby być w stanie utrzymać pozycję pionową. Pozostałe parametry buta, czyli trzymanie stopy, wodoodporność i ogólny stan obuwia w dalszym ciągu pozostawały bez zastrzeżeń. Jedynym widocznym efektem marszu w zmrożonym śniegu było zdarcie licowanej warstwy wierzchniej skóry buta na jego czubkach – sprawę załatwia wizerunkowo jedno pastowanie.

Upalny Afganistan

Kolejnym „zadaniem” dla modelu 700V była misja w Afganistanie. Było akurat wyjątkowo nietypowe lato, bo z obfitymi opadami deszczu, do tego góry z kruszącymi się łupkami skalnymi, a w dolinach kleiste błoto i glina. Dodatkowo kurz i wysoka temperatura. Oczywiście do dyspozycji miałem również buty na klimat suchy, ale większość wypadów poza bazę „odsłużyłem” w tym skórzanym modelu. Tu zbawienne okazały się wstawki z cordury, dzięki którym buty zapewniały odpowiednią wentylację i co za tym idzie komfort dla stóp.

Usterki

Pierwszą usterką było wypruwanie się cordury w cholewce buta wzdłuż linii sznurowania. Problem dotyczył jednego buta i wymagał interwencji szewca.

Ponowne wszycie materiału wymagało wykonania nowych otworów na sznurowadła w dolnej części. Usterka pokazała się po raz pierwszy po 3 latach użytkowania obuwia. Odklejenie się wierzchniej warstwy materiału od części silikonowej wkładki, to kolejny problem, jaki zaobserwowałem w tym samym okresie, częściowo odklejony materiał podwijał się w trakcie marszu i powodował odciski, zdarty całkiem pozostawił klej, który uniemożliwiał wkładanie i wyciąganie stopy w skarpecie przyklejając się do niej, z kolei zastosowywanie innych wkładek całkowicie zmieniło komfort użytkowania butów.

Tu warto zwrócić uwagę, że w technologii butów wojskowych z USA wkładki są profilowane i przeznaczone do danego modelu buta, jakakolwiek zmiana oryginalnych wkładek może prowadzić do wyłączenia butów z eksploatacji. Samo wykonanie buta jest dość toporne, a wkładka odpowiada za 80% komfortu jego użytkowania. Podeszwa poza opisanym „wytarciem” na obcasie sprawdzała się znakomicie przez cały okres eksploatacji, dopiero w siódmym roku użytkowania w jednym bucie pojawiło się pęknięcie poprzeczne w zewnętrznej warstwie – możliwej technologicznie do wymiany.

Nie zmieniło to wodoodporności buta, która została zachowana.Nieprzemakalność związana z warstwą Gore-tex również pozytywnie zaskoczyła mnie jako użytkownika, ponieważ pierwsze nieszczelności w rejonie pomiędzy końcem noska ochronnego a początkiem systemu sznurowania – w miejscu, gdzie najdłużej na bucie znajduje się woda, odnotowałem w czwartym roku eksploatacji i to przy naprawdę dużych opadach deszczu na jednym z kolejnych poligonów. Standardowo przyjęło się zakładać roczną sprawność membrany i to przy założeniu, że nie dochodzi do jej wytarcia wewnątrz buta. W przypadku butów ma to bardzo duże znaczenie.

Tak długie zachowanie wodoodporności potwierdza poprawność dopasowania buta do stopy i tzw. trzymanie stopy podczas marszu. Tu warto wspomnieć, że u większości producentów obuwia z USA poza rozmiarem buta w zależności od długości stopy występują również rozmiary określające jej szerokość. Stosowane są następujące rozmiary: R (Regular = standardowa), W (Wide = szeroka) oraz N (Narrow = wąska).

Podsumowanie

Model 700V to buty typowo militarne, przeznaczone do trudnych warunków terenowych, w różnych warunkach atmosferycznych i na różnej nawierzchni. Pozwolą na zachowanie komfortu stóp podczas manewrów w lesie, jak i na ćwiczenia musztry na asfaltowym placu apelowym. Do tego można w nich swobodnie prowadzić samochód, oczywiście z nieco większym zużyciem paliwa, jako efektem usztywnionej kostki, ale nie powoduje to uczucia dyskomfortu.

Do tego sprawdza się również w roli buta miejskiego, dzięki zastosowanej wysokiej jakości specjalnej silikonowej wkładce o wysokiej amortyzacji. Buty przewidziane są na długi okres eksploatacji (zdecydowanie 3 lata i dłużej) i produkowane wyłącznie w USA, co dodatkowo stanowi gwarancję zastosowanych materiałów oraz jakości wykonania. Warto o tym pamiętać przy zakupie, dzieląc kwotę na przewidywany okres użytkowania.

Buty taktyczne w wersji letniej desert

Na polski rynek militarny weszła stosunkowo niedawno niemiecka firma produkująca buty trekkingowe i górskie z modelem Zephyr desert, m.in. dla wojsk specjalnych.

Szukałem buta na kolejną, tym razem letnią wyprawę w Bieszczady, aby wyrównać rachunki sprzed lat. Okazyjnie, korzystając z nietypowego rozmiaru, nabyłem tzw. buty taktyczne. Czym różni się but wojskowy (militarny) od taktycznego? Cóż, próżno szukać definicji, ale według mnie but taktyczny nie musi być wojskowy, to znaczy że może być wykorzystywany przez policję, medyków, straż graniczną i inne formacje do wykonywania zadań taktycznych (bojowych), ale o innym charakterze niż zadania wojskowe, np. wewnątrz budynków.

Nie oznacza to długich marszy przez las, stania na warcie i defilad na placach apelowych. But taktyczny może posiadać bardziej sportowy charakter, przeznaczony jest raczej do działań w mieście, biegania, ma zwiększoną przyczepność i zmniejszoną masę własną. Tak właśnie jest w przypadku modelu Zephyr. Występuje on w wielu wersjach kolorystycznych, ale i klimatycznych. Są nawet modele z membraną Gore-tex. Moje „Z-ty” to wersja na klimat suchy i gorący o zwiększonych walorach przewiewności, z nielicowanej skóry i cordury. Podeszwa jest wykonana metodą wtryskową z bieżnikiem typu Wicking Polyester Synthetic. Podeszwa środkowa - z pianki DuraPU. Wkładka ATC1. Bieżnik Lowa cross – niewymienny, został wykonany z gumy, co znacząco poprawia przyczepność na śliskim podłożu.

System sznurowania oparty na przelotkach nylonowych w dolnej i metalowych w górnej części listwy sznurowadeł. Konstrukcja buta zawiera w sobie stabilizację kostki za pomocą tzw. ramy stabilności MONOWRAP®, stanowiącej integralny element podeszwy, opatentowany przez firmę LOWA jako zewnętrzny szkielet, który oprócz walorów estetycznych umożliwia odpowiednią stabilizację, selektywną sztywność całej konstrukcji oraz pracę buta zgodnie z anatomią stopy. Jak głosi cytowana wypowiedź użytkownika opublikowana na stronie producenta: „Zdolny turysta, z przyczepnymi podeszwami i doskonałym wsparciem, ten but jest równie wygodny i stylowy, więc możesz go założyć do pracy, na siłownię i do baru”. W Polsce tego modelu używają komandosi z Lublińca, GROM-u, Formozy i Agatu – więc też musiałem je wypróbować!

Faktycznie, buty są lekkie, doskonale dopasowują się do stopy, nie trzeba ani pół dnia na ich „rozchodzenie”, są niczym kapcie, zakładasz i możesz ruszać w najdłuższą drogę. Do tego w fantastyczny sposób zapewniają wentylację stopy, pozostawiając ją suchą nawet w upalne dni. Eksploatację rozpocząłem od wizyty w górach, tym razem na sucho pokonałem dawniej zakładany odcinek – obie połoniny i zamiast Rozsypańca zaliczona została Tarnica. Potem już życie w mieście, a następnie zima i kolejne lato, tym razem w górach Korsyki. Oczywiście zima dla tych butów nie stanowi wyzwania, jeśli temperatura nie jest ujemna i nie ma pluchy. Zdolności wodoodporne ograniczone są do podeszwy i gumowego noska na przodzie, w razie zamoknięcia szybko jednak wysychają dzięki ww. przewiewności.

Co do komfortu użytkowania nie mam uwag, doskonale trzymają się nawierzchni, usztywniają kostkę zapobiegając urazom (uwaga - tyko gdy są poprawnie i ciasno zasznurowane), dobrze amortyzują poruszanie się po miejskich betonowych chodnikach. Podeszwa jest miękka jak w typowym obuwiu sportowym o przeznaczeniu trekkingowym. Istotną różnicą jest jednak wyśrodkowana twardość podeszwy. Pozostaje kwestia trwałości - swoje „Lowy” intensywnie użytkowałem przez 2 lata i zasadniczo nadają się już tylko do oglądania.

Usterki

Pierwszą usterką było przetarcie się sznurowadła w jednym bucie już po pierwszych 6 miesiącach użytkowania. Kolejnym efektem eksploatacji było wytarcie się wierzchniej, materiałowej części wkładki pod dużym palcem, a następnie pod piętą w obu butach.

Kolejną stwierdzoną usterką okazało się całkowite wytarcie bieżnika aż do środkowej warstwy podeszwy na pięcie oraz w rejonie śródstopia (podbicia). To z kolei w połączeniu z wybiciem warstwy amortyzacyjnej spowodowało zmianę profilu ułożenia stopy w butach i zaczęło pogarszać komfort użytkowania (bóle stóp). Niemniej jednak do dziś nie nabawiłem się przez cały okres eksploatacji ani jednego odcisku, otarcia czy odparzenia. Zapewne dlatego tak trudno jest mi się z nimi rozstać pomimo stopnia zużycia i kolejnymi rozerwaniami wewnętrznej materiałowej podszewki wewnątrz butów.

Co zasługuję na uwagę, buty łatwo jest utrzymać w czystości i to mimo pustynnego, jasnego koloru. Wystarczy szczoteczka i ciepła woda, a buty powracają do pierwotnego stanu ku uciesze użytkownika. To bardzo udane buty, jednak z typowym dla obuwia sportowego okresem eksploatacji.

Wojskowy czy taktyczny?

Reasumując przedstawione powyżej moje doświadczenia na przykładzie dwóch modeli butów o różnym przeznaczeniu i konstrukcji, ale przeznaczonych dla „militarnego klienta”, warto przy wyborze obuwia wziąć pod uwagę sposób jego eksploatacji.

Jeżeli ma to być typowo wojskowa charakterystyka, z chodzeniem z większym obciążeniem, raczej marszem niż biegiem, używaniem saperki i staniem na warcie, to lepiej wybrać modele typowo wojskowe. W przypadku jednak bardziej rekreacyjnych, szybkich wypadków, czy szkoleń w terenie przygodnym pewnie lepiej sprawdzą się buty taktyczne o charakterystyce zbliżonej do butów trekkingowych. Ja w swojej szafie mam oba modele, choć na co dzień wybieram ten bardziej uniwersalny i lekki.

Na koniec chcę jeszcze podzielić się refleksją. Zauważyłem, że niezależnie od przeznaczenia butów i producenta, ich żywotność jest ściśle powiązana z żywotnością sznurowadeł w nich zastosowanych – też macie takie spostrzeżenia? Ilekroć przerywa się sznurówka w moich butach, tylekroć pojawia się inna znacząca usterka w bucie lub całkowicie kończy się ich przydatność do chodzenia. Jeżeli nie zwróciliście jeszcze na to uwagi, to może warto przemyśleć sprawę, czekam na wasze refleksje w tym względzie.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Ewelina Grzesik, Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. Light boot for hard work

Light boot for hard work Light boot for hard work

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka wspiera celność strzałów. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Radosław Tyślewicz, Ha3o Oświetlenie sygnalizacyjne, czyli znaczniki aktywne od Ha3o

Oświetlenie sygnalizacyjne, czyli znaczniki aktywne od Ha3o Oświetlenie sygnalizacyjne, czyli znaczniki aktywne od Ha3o

Każdy już chyba przywykł do widoku, jak i stosowania w survivalu, wojsku, ratownictwie, bieganiu nocnym, nurkowaniu czy nawet w wędkarstwie, świateł chemicznych czy dla bardziej zaawansowanych trekkingowców...

Każdy już chyba przywykł do widoku, jak i stosowania w survivalu, wojsku, ratownictwie, bieganiu nocnym, nurkowaniu czy nawet w wędkarstwie, świateł chemicznych czy dla bardziej zaawansowanych trekkingowców i członków zawodowych grup rescue, sygnalizatorów świetlnych typu strobo. Po blisko 40 latach na świecie, również w Polsce weszły one powszechnie do codziennego wyposażenia outdoorowego, a nawet pojawiły się na kartach podręczników i instrukcji kursów przetrwania SERE (jak np. „Podręcznik SERE”...

Ziggy Identyfikacja swój-obcy na współczesnym polu walki - czyli rzecz o znacznikach pasywnych

Identyfikacja swój-obcy na współczesnym polu walki - czyli rzecz o znacznikach pasywnych Identyfikacja swój-obcy na współczesnym polu walki - czyli rzecz o znacznikach pasywnych

Dane dotyczące liczby incydentów związanych z ogniem bratobójczym (ang. Friendly Fire) na współczesnym polu walki są niedostępne dla cywilnej części społeczeństwa, a nawet dla większości wojskowych, którzy...

Dane dotyczące liczby incydentów związanych z ogniem bratobójczym (ang. Friendly Fire) na współczesnym polu walki są niedostępne dla cywilnej części społeczeństwa, a nawet dla większości wojskowych, którzy przecież z takich incydentów powinni czerpać lekcje na przyszłość.

RAM Co czeka Plate Carriery?

Co czeka Plate Carriery? Co czeka Plate Carriery?

Ostatnie lata przyniosły na rynku kamizelek taktycznych wiele nowości. Producenci śmiało wprowadzają kolejne technologie i rozwiązania. Wiele z tych innowacji stanowi zupełnie nową jakość, inne będą pewnie...

Ostatnie lata przyniosły na rynku kamizelek taktycznych wiele nowości. Producenci śmiało wprowadzają kolejne technologie i rozwiązania. Wiele z tych innowacji stanowi zupełnie nową jakość, inne będą pewnie tylko chwilowym trendem. W artykule omówimy kierunki zmian w konstrukcji plate carrierów wraz z ich potencjalnymi zaletami i wadami.

Jerzy Bielecki Nóż półautomatyczny Benchmade 940

Nóż półautomatyczny Benchmade 940 Nóż półautomatyczny Benchmade 940

Nóż Benchmade 9400 to kolejna wersja ikonicznego modelu 940, zaprojektowanego przez Warrena Osborna ponad 20 lat temu. Model 940 już od pierwszej wersji zyskał szybko na popularności. Nic dziwnego. Jego...

Nóż Benchmade 9400 to kolejna wersja ikonicznego modelu 940, zaprojektowanego przez Warrena Osborna ponad 20 lat temu. Model 940 już od pierwszej wersji zyskał szybko na popularności. Nic dziwnego. Jego wzornictwo i wymiary czynią go niemalże idealnym nożem EDC.

Piotr Górski Latarka czołowa Olight Array 2S. Czołówka sterowana bezdotykowo gestem dłoni

Latarka czołowa Olight Array 2S. Czołówka sterowana bezdotykowo gestem dłoni Latarka czołowa Olight Array 2S. Czołówka sterowana bezdotykowo gestem dłoni

Powstanie pierwszych latarek z żarówką i ogniwem elektrycznym datuje się na przełom XIX i XX w., a użytkowe ich wykorzystanie zapoczątkowała amerykańska policja w nocnych patrolach. Popularne dziś praktyczne...

Powstanie pierwszych latarek z żarówką i ogniwem elektrycznym datuje się na przełom XIX i XX w., a użytkowe ich wykorzystanie zapoczątkowała amerykańska policja w nocnych patrolach. Popularne dziś praktyczne urządzenie (czasem gadżet), czyli latarka czołowa, także ma długą historię. Dziś często wykorzystywana jest w sporcie, turystyce i działaniach militarnych, niegdyś była narzędziem ułatwiającym pracę w kopalniach.

Piotr Górski Expert PL3 i Expert PL5 - testujemy zestaw latarek od Mactronic

Expert PL3 i Expert PL5 - testujemy zestaw latarek od Mactronic Expert PL3 i Expert PL5 - testujemy zestaw latarek od Mactronic

Tym razem prezentujemy test latarek Expert PL3 i Expert PL5, krajowego dystrybutora Mactronic z Wrocławia, który wprowadza na rynek krótką serię Expert, czyli latarek ręcznych przeznaczonych dla służb...

Tym razem prezentujemy test latarek Expert PL3 i Expert PL5, krajowego dystrybutora Mactronic z Wrocławia, który wprowadza na rynek krótką serię Expert, czyli latarek ręcznych przeznaczonych dla służb ochrony policji, czy patroli interwencyjnych, z płynną regulacją światła. To sprzęt nieco inny niż by się wydawało na pierwszy rzut oka. Otóż latarka jest wyposażeniem występującym z założenia w liczbie pojedynczej, niemniej dzisiejszy test może wykazać, że zestaw dwóch latarek (niekoniecznie takich...

Izabela Stanke Latarka diodowa Fenix TK11 TAC - mała, ale wariatka

Latarka diodowa Fenix TK11 TAC - mała, ale wariatka Latarka diodowa Fenix TK11 TAC - mała, ale wariatka

Firmy Fenix, a właściwie „Fenixlight Limited”, nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Gdyby jednak ktoś miał wątpliwości, skąd wzięła się na rynku, podpowiadam: młody dynamiczny zespół, niezadowolony z...

Firmy Fenix, a właściwie „Fenixlight Limited”, nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Gdyby jednak ktoś miał wątpliwości, skąd wzięła się na rynku, podpowiadam: młody dynamiczny zespół, niezadowolony z jakości innych produktów, które nie zaspakajały ich potrzeb, postanowił stworzyć coś, czego jeszcze nie było. I tak w 2004 roku powstał on – Fenixlight Limited.

Mariusz Hrycyna Rękawice Mechanix Wear

Rękawice Mechanix Wear Rękawice Mechanix Wear

Mechanix Wear to amerykański producent funkcjonalnych rękawic ochronnych o wszechstronnym zastosowaniu, estetycznym wyglądzie i bogatym wzornictwie. Firma znana jest z produkcji rękawiczek przeznaczonych...

Mechanix Wear to amerykański producent funkcjonalnych rękawic ochronnych o wszechstronnym zastosowaniu, estetycznym wyglądzie i bogatym wzornictwie. Firma znana jest z produkcji rękawiczek przeznaczonych dla wojska i służb mundurowych. Zdjęcia: Mariusz Hrycyna

Radosław Tyślewicz, HAIX Group Buty Haix Combat GTX Coyote - test w warunkach górskich

Buty Haix Combat GTX Coyote - test w warunkach górskich Buty Haix Combat GTX Coyote - test w warunkach górskich

Nowy model butów firmy Haix – Combat GTX poddaliśmy testowi użytkowania zarówno w upalnym okresie letnim, jak i wystawiając je na długotrwałe oddziaływanie wilgotnego i zimnego środowiska podczas jesiennego...

Nowy model butów firmy Haix – Combat GTX poddaliśmy testowi użytkowania zarówno w upalnym okresie letnim, jak i wystawiając je na długotrwałe oddziaływanie wilgotnego i zimnego środowiska podczas jesiennego wejścia błotnistym szlakiem na szczyt Turbacz w Gorcach. Całą prawdę o najnowszym modelu przeznaczonym dla żołnierzy, militarystów i myśliwych prezentujemy poniżej.

Piotr Górski Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm

Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm

Bushnell to znana, prestiżowa marka produkująca optykę, tj. lornetki, lunety, lunety celownicze, teleskopy, kolimatory, noktowizory, dalmierze, kompasy, statywy oraz przeróżne okulary i gogle. W USA Bushnell...

Bushnell to znana, prestiżowa marka produkująca optykę, tj. lornetki, lunety, lunety celownicze, teleskopy, kolimatory, noktowizory, dalmierze, kompasy, statywy oraz przeróżne okulary i gogle. W USA Bushnell w swojej dziedzinie jest rynkowym liderem, co zdaje się być wystarczającą rekomendacją dla jego produktów, choć istnieje oczywiście wielu rynkowych i godnych konkurentów Bushnella. Od 1948 roku ta firma z południowej Pensylwanii, założona przez Dave’a Bushnella, specjalizuje się w produkcji akcesoriów...

Mariusz Hrycyna Hybrydowe spodnie taktyczne od Helikon-Tex

Hybrydowe spodnie taktyczne od Helikon-Tex Hybrydowe spodnie taktyczne od Helikon-Tex

Polska firma Helikon-Tex jest doskonale znana użytkownikom spodni taktycznych i outdorowych. Producent przyzwyczaił swoich klientów do ustawicznej modyfikacji i ulepszania produktów, wprowadzając na rynek...

Polska firma Helikon-Tex jest doskonale znana użytkownikom spodni taktycznych i outdorowych. Producent przyzwyczaił swoich klientów do ustawicznej modyfikacji i ulepszania produktów, wprowadzając na rynek nowe modele. Jedną z ostatnich nowości są spodnie Hybrid Tactical Pants. Znajdą one swoich zwolenników wśród miłośników strzelectwa, militariów, survivalu i innych osób aktywnie spędzających czas i lubiących adrenalinę. Zdjęcia: Helikon-Tex

Tomasz Łukaszewski Miejski test butów Bates Delta 8 Gore-Tex i Bates Delta 9 Gore-Tex

Miejski test butów Bates Delta 8 Gore-Tex i Bates Delta 9 Gore-Tex Miejski test butów Bates Delta 8 Gore-Tex i Bates Delta 9 Gore-Tex

W poprzednich numerach „SPECIAL OPS” mogłeś zapoznać się z dwuetapowym testem butów Bates Delta 8 Gore-Tex 2368 i Bates Delta 9 Gore-Tex 2900, przeprowadzonym przez czynnych żołnierzy z WOT i Wojsk Specjalnych,...

W poprzednich numerach „SPECIAL OPS” mogłeś zapoznać się z dwuetapowym testem butów Bates Delta 8 Gore-Tex 2368 i Bates Delta 9 Gore-Tex 2900, przeprowadzonym przez czynnych żołnierzy z WOT i Wojsk Specjalnych, zrealizowanym w trudnym terenie i podczas sprawowania codziennej służby. Trzeci test, ostatni z serii, przeprowadzony przez użytkownika cywilnego, to sprawdzian użyteczność obuwia w warunkach „miejskiej dżungli”.

Radosław Tyślewicz Testy nowych prototypów płetw

Testy nowych prototypów płetw Testy nowych prototypów płetw

W czerwcu i lipcu 2020 r. odbywały się testy kolejnych modeli składanych płetw EXOTECH, w ramach projektu współfinansowanego z NCBiR Biodive-fin, realizowanego we współpracy z naukowcami z Akademii Marynarki...

W czerwcu i lipcu 2020 r. odbywały się testy kolejnych modeli składanych płetw EXOTECH, w ramach projektu współfinansowanego z NCBiR Biodive-fin, realizowanego we współpracy z naukowcami z Akademii Marynarki Wojennej. Korzystano przy tym z jedynego w Europie tunelu hydrodynamicznego (57 ton wody) oraz robota – nogi płetwonurka.

Wojciech Jagielski Sygnalizator taktyczny Olight Freyr

Sygnalizator taktyczny Olight Freyr Sygnalizator taktyczny Olight Freyr

Olight postanowił kontynuować sagę nordyckich bogów i kolejną latarkę nazwał imieniem fallicznego (cokolwiek miałoby to znaczyć) bóstwa Freyra – boga roślinności, pokoju, bogactwa i… płodności. Jak Freyr...

Olight postanowił kontynuować sagę nordyckich bogów i kolejną latarkę nazwał imieniem fallicznego (cokolwiek miałoby to znaczyć) bóstwa Freyra – boga roślinności, pokoju, bogactwa i… płodności. Jak Freyr sprawdzi się w świeceniu, zaraz sprawdzimy.

Radosław Tyślewicz Drugi test butów Bates Delta 9 i Delta 8 Gore-Tex

Drugi test butów Bates Delta 9 i Delta 8 Gore-Tex Drugi test butów Bates Delta 9 i Delta 8 Gore-Tex

Buty Bates Delta 9 Gore-Tex w trakcie trwania testów zostały spakowane do plecaka jednego z uczestników jesiennej selekcji do Jednostki Specjalnej przeprowadzonej w Bieszczadach w 2020 roku. Zostały zabrane...

Buty Bates Delta 9 Gore-Tex w trakcie trwania testów zostały spakowane do plecaka jednego z uczestników jesiennej selekcji do Jednostki Specjalnej przeprowadzonej w Bieszczadach w 2020 roku. Zostały zabrane jako drugie buty na trudne warunki panujące w tym okresie w górach, zgodnie z listą rzeczy obowiązkowych dla uczestnika selekcji do oddziałów bojowych wojsk specjalnych. Błoto, śnieg, tereny podmokłe, ciągły deficyt ciepła i wszechobecna wilgoć – wszystkie te czynniki przy tak ekstremalnej próbie...

Wybrane dla Ciebie

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »  Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Jaki sprzęt i wyposażenie są niezbędne do pokonywania zaawansowanych tras wspinaczkowych?

Jaki sprzęt i wyposażenie są niezbędne do pokonywania zaawansowanych tras wspinaczkowych? Jaki sprzęt i wyposażenie są niezbędne do pokonywania zaawansowanych tras wspinaczkowych?

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych » Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych  »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Kompletna ochrona balistyczna

Kompletna ochrona balistyczna Kompletna ochrona balistyczna

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jaki statyw niezawiedzie?

Jaki statyw niezawiedzie? Jaki statyw niezawiedzie?

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń Jakim preparatem  skutecznie wyczyścisz każdą broń

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jakie korzyści ma licencjonowany Instruktora Sportu Strzeleckiego

Jakie korzyści ma licencjonowany Instruktora Sportu Strzeleckiego Jakie korzyści ma licencjonowany Instruktora Sportu Strzeleckiego

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Co zrobisz z tego poncho

Co zrobisz z tego poncho Co zrobisz z tego poncho

Zostań Instruktorem Strzelań Bojowych

Zostań Instruktorem Strzelań Bojowych Zostań Instruktorem Strzelań Bojowych

Jak poprawić celność strzału

Jak poprawić celność strzału Jak poprawić celność strzału

Jak oświetlić obiekt z tysiąca metrów

Jak oświetlić obiekt z tysiąca metrów Jak oświetlić obiekt z tysiąca metrów

Najnowsze produkty i technologie

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka wspiera celność strzałów. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Ewelina Grzesik, Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. Light boot for hard work

Light boot for hard work Light boot for hard work

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.