Expert PL3 i Expert PL5 - testujemy zestaw latarek od Mactronic | Fot. Piotr Górski
Tym razem prezentujemy test latarek Expert PL3 i Expert PL5, krajowego dystrybutora Mactronic z Wrocławia, który wprowadza na rynek krótką serię Expert, czyli latarek ręcznych przeznaczonych dla służb ochrony policji, czy patroli interwencyjnych, z płynną regulacją światła. To sprzęt nieco inny niż by się wydawało na pierwszy rzut oka. Otóż latarka jest wyposażeniem występującym z założenia w liczbie pojedynczej, niemniej dzisiejszy test może wykazać, że zestaw dwóch latarek (niekoniecznie takich samych) gwarantuje znacznie większe możliwości użytkowe, niż latarka używana pojedynczo albo też dwie używane pojedynczo, a nie jako zestaw.
Seria latarek Expert
Seria Expert to dwa modele PL3 i PL5 o różnych parametrach.
Są to latarki o długościach odpowiednio 239 i 300 mm przy jednakowej średnicy 48 mm, o znacznej mocy i zasięgu (ok. 1000 lumenów i ponad 400 m), mogące pracować 4-26 godz. (PL3) oraz 7-30 godz. (PL5), w zależności od wybranej mocy świecenia. Oprócz wykorzystania zawodowego przez służby mundurowe (opcjonalnie, model Expert PL5 występuje na rynku jako latarka policyjna z kaburą i pomarańczową nakładką), ochronę i wszelkiego rodzaju patrole, nie jest wykluczone amatorskie przeznaczenie latarki np. do turystyki wyprawowej czy pracy na budowie lub w warsztacie.
Oba modele są do siebie bardzo podobne, w zasadzie, poza różnicą w długości, można przyjąć, że konstrukcyjnie i wizualnie są identyczne. Charakteryzuje je czarna obudowa (aluminium lotnicze + ogumowane rękojeści), zasilanie z akumulatora, ładowanie przez magnetyczną nakładkę, możliwość płynnej regulacji siły światła, opcja stroboskopu. Każdy model ma w zestawie uchwyt montażowy, pasek na rękę oraz kabel ładujący o długości 1 m.
Oba mają klasę odporności IPX7 i według zapewnień producenta wytrzymują upadek z wysokości 2 metrów oraz legitymują się wodoszczelnością w zanurzeniu do głębokości 1 metra.
Dane techniczne latarek Expert PL3 i PL5 przedstawiają się następująco:
Expert PL3:
Zasilanie: 2x akumulator litowo-jonowy, łącznie 6000 mAh.
Oba modele robią wrażenie bardzo solidnych, pozytywnie ciężkich (440 g – PL3 i 560 g – PL5), z konstrukcją metalową, jednakże strefa chwytu latarki jest ogumowana, co poprawia jego ergonomię i stabilność oraz sprawia, że latarkę trzyma się pewnie, wygodnie i komfortowo ze względu na przyjazne dla dłoni odczucie termiczne trzymanego przedmiotu.
W przypadku przedmiotów o rękojeści metalowej, dłoń przylega do niezbyt komfortowej zimnej powierzchni. Włącznik światła jest zabezpieczony i uszczelniony warstwą gumową i znajduje się w najbardziej ergonomicznym miejscu, czyli „pod kciukiem”. Umożliwia to włączanie i wyłączanie latarki bez konieczności użycia drugiej ręki, czy też przekładania latarki i utraty stabilnego chwytu. We włączniku zawarte są funkcje płynnego rozjaśniania i ściemniania snopu światła (poprzez dłuższe przytrzymanie wciśniętego włącznika) oraz przełączenia na światło stroboskopowe.
Możliwość montażu
Ciekawostką niezbyt często spotykaną w szerokiej aktualnej rynkowej ofercie latarek jest uchwyt montażowy wraz z kompletem wkrętów w zestawie. Uchwyt ten umożliwia przypisanie latarce stałego, podręcznego, wygodnego i ergonomicznego miejsca przechowywania, również na czas ładowania akumulatora, gdy latarka jest wyłączona z użytku. Trudno przypuszczać, aby ktoś zamierzał instalować uchwyt montażowy do tego typu sporej latarki w aucie miejskim, które z trudem zmieści 4 osoby plus niewielki bagaż.
Jednakże, gdy poruszamy się pojazdem służbowym lub wyprawowym, jak kamper, duża terenówka albo też ciężarowy kamper 4x4 lub 6x6, wtedy zamocowanie statywu dla jednej z testowanych dziś latarek na wolnym miejscu na ściance (słupku) wewnątrz pojazdu wydaje się sensownym pomysłem.
Latarka będzie wtedy zawsze pod ręką, zawsze w tym samym miejscu, dostępna z łatwością po omacku nawet w ciemności i nie będzie się obijać o inne przedmioty (narzędzia) w schowku, skrzynce, czy torbie, co po jakimś czasie kończy się porysowaniem szkła reflektora i utratą pewnego procenta jasności światła, czyli użyteczności latarki (o estetyce nie wspominając). Ten sam wariant ze stałym montażem uchwytu latarki lub kompletu latarek można zrealizować choćby na jachcie lub w innych bardziej nietypowych miejscach o przeznaczeniu militarnym, tj. schron, bunkier, działobitnia, stanowisko dowodzenia, naczepa bądź kabina dużego pojazdu specjalistycznego czy dowolne pomieszczenie o charakterze polowym np. mobilna dyżurka służby dyżurnej, wartownia, stołówka polowa itp.
Stałe, widoczne i łatwo dostępne miejsce pozostawania latarki w uchwycie przypomina do złudzenia ekspozycję gaśnic przeciwpożarowych, co w jednym i drugim przypadku wydaje się ergonomicznym rozwiązaniem, z tą różnicą, że latarka zajmuje mniej miejsca, zatem mniej przeszkadza wisząc np. na ścianie obiektu.
Oba testowane dziś modele latarek mają wymienne akumulatory różniące się nieco długością, stosownie do wielkości modelu (2 x 26650 Li-ion 3,7V 6000 mAh – model PL3 i 3 x 26650 Li-ion 3,7V 9000 mAh – model PL5) oraz nakładki - głowice konieczne do nałożenia na tył latarki w trakcie ładowania akumulatorów.
Głowice te mają na wspomnianych wyżej uchwytach wyodrębniony swój port magnetyczny, do którego podczepia się je, gdy nie potrzebujemy latarki ładować. Takie rozwiązanie zapobiega zagubieniu niezbędnej głowicy i umożliwia przechowywanie jej w stałym, bezpiecznym, ale łatwo dostępnym miejscu. Ponieważ producent nie przewidział zamiennego użycia standardowych baterii zamiast będących w komplecie akumulatorów, musimy liczyć się z możliwością rozładowania się latarki w trakcie jej użytkowania, co mocno zdezorganizuje pracę w przypadku braku innego alternatywnego źródła światła.
Ładowanie rozładowanego akumulatora latarki wyklucza ją z realnego użycia, chyba że będzie możliwe zastosowanie powerbanku i doładowywanie z niego latarki w trakcie użytkowania. Takie rozwiązanie wydaje się bardziej hipotetyczne, niż ergonomiczne. Jeśli zamierzamy używać latarki na przykład w warsztacie, w dyżurce służbowej czy na jachcie, a nie przemieszczać się z nią w terenie, nie będzie szczególnie trudne używanie jej w trakcie ładowania z akumulatora samochodowego za pośrednictwem przetwornicy.
Kompatybilne modele latarek
Przydatny będzie jednak długi przewód. W tym miejscu przychodzi z pomocą banalne i oczywiste rozwiązanie, czyli po prostu druga kompatybilna latarka, której niezwłocznie możemy użyć w miejsce tej rozładowanej. Jak tu rozumieć pojęcie „kompatybilna”? Czyli taka, której użyteczność jest zbliżona. Nie musi być identyczna wielkością i mocą, ale zachowywać zbliżone właściwości użytkowe (chwyt, wielkość, jasność, czas pracy) i, co szczególnie ważne, mieć identyczny port ładowania wymienny z latarką zasadniczą oraz pasować do statywu - uchwytu latarki zasadniczej. Dowiedz się więcej >>
Expert PL3 i PL5 - która z latarek będzie tą zasadniczą?
Pewnie każdy pomyśli, że ta większa? Niekoniecznie. Obydwie latarki mogą funkcjonować równoważnie i zamiennie, a mniejsza z nich może być w wielu sytuacjach poręczniejsza i bardziej przyjazna użytkowo, szczególnie do pracy światłem w niewielkim, ciasnym pomieszczeniu na bliskich odległościach. Zatem obie, różniące się wielkością latarki stanowią tu wysoce użyteczny, zamienny duet, dlatego sugeruję w dzisiejszym teście rozpatrywać je jako specjalny komplet.Gdy już latarka zgaśnie, zwłaszcza gdy zgasną obie w duecie, a wisi nad nami widmo stoczenia walki w bliskim kontakcie z niezapowiedzianym przeciwnikiem, większa z nich, pomimo chwilowego braku swej zasadniczej roli (świecenia), może okazać się dalej przydatna.
Do samoobrony pałka teleskopowa wydaje się, co prawda, nieco zgrabniejsza, ale jeśli mamy już w ręce tak solidną latarkę, jak Expert PL5, to dlaczegóżby nie użyć jej jako pałki? Jej masa (ponad pół kilograma), inercja, długość 30 cm, ergonomia chwytu i metalowe elementy konstrukcji wydają się uzasadniać taki pomysł, choć obiektywnie należy zauważyć, że nie była w tej roli testowana na potrzeby niniejszego artykułu. Należy też pamiętać, że jeśli użyjemy latarkę w tak niecodzienny sposób, to cytując producenta: „gwarancja nie obejmuje (…) wad powstałych w wyniku użytkowania latarki niezgodnie z jej przeznaczeniem”.
Pozostajemy więc przy zasadniczej funkcji latarki, czyli świeceniu. Pomijając wymienione parametry techniczne światła podane przez producenta, skupmy się na subiektywnej, użytkowej ocenie światła dzisiejszych modeli testowych. Okazuje się, że poziom snopu światła obu latarek pozwala na realne doświetlenie obiektów odległych na rzeczywistym dystansie ok. 400 m, zgodnie z zapewnieniami producenta. Posiadając zestaw można warunkowo, stosownie do potrzeby, w konkretnej sytuacji użyć ich jednocześnie, a wtedy zdublowany snop światła latarek osiągnie jeszcze bardziej imponujące wartości użytkowe, uzyskując niespełna 2000 lumenów.
Na koniec rozważań i ocen, spróbujmy wskazać wady obu dzisiejszych modeli testowych. Nasuwa się tu jeden istotny wniosek do dyskusji. Obie latarki nie mają funkcji zoomu, tak popularnej we współczesnych tego typu urządzeniach. Na ile to jest ich wadą bądź niedociągnięciem opcjonalnym, a na ile świadomym zabiegiem producenta? Lwia część modeli dostępnych na rynku zarówno dużych, jak i małych latarek pozwala jednym ruchem ręki skoncentrować wiązkę światła, aby pracowało w wąskim obszarze, ale z dużą mocą na znaczną odległość lub rozproszyć światło, żeby otrzymać wielkopowierzchniową, lecz nieskoncentrowaną pracę światłem, co jest przydatne np. w pomieszczeniach, gdy nie interesuje nas intensywne oświetlenie jednego punktu tylko przegląd sytuacji na znacznym obszarze w bliskiej odległości.
W obu modelach producent zastosował snop światła uniwersalny, czyli jednocześnie występuje zarówno wiązka mocno skoncentrowana na niewielkiej powierzchni bijąca światłem na kilkusetmetrową odległość, jak i światło rozproszone dające przegląd sytuacji w bliskim rejonie pracy z latarką. Tak więc bez komplikowania konstrukcji latarki i bez konieczności każdorazowego wykonywania dodatkowych ustawień otrzymujemy światło hybrydowe przydatne i skuteczne w każdych warunkach. Rozwiązanie to okazuje się szczególnie cenne dla służb mundurowych i patroli, gdzie w trakcie dynamicznych zdarzeń funkcjonariusz nie ma czasu ani możliwości angażować się w zmiany ustawień światła. Musi bowiem reagować błyskawicznie i nie włączać w to drugiej ręki, która prawdopodobnie ma co robić.
Przechodząc do absolutnych drobiazgów, wątpliwości dotyczące wytrzymałości budzi bardzo cienka linka mocująca pasek nośny do konstrukcji latarki. Okazuje się jednak, że otulinę tekstylną wypełnia stalowa żyłka, co obawy o wytrzymałość powinno skutecznie rozwiać. Wreszcie pętla zakładana na rękę, choć posiada przydatny zatrzask regulujący obwód pętli, zdaje się być dość mała w maksymalnym obwodzie. Użytkownik o bardzo dużej dłoni (zwłaszcza w rękawiczce) może mieć dyskomfort związany z przełożeniem dłoni przez tę pętlę. Wystarczyłoby wydłużyć linkę o jakieś 2-3 cm i problem nie byłby wart dyskusji. Czy to jednak należy traktować jak wadę bohaterów dzisiejszych testów?
Czy wadą jest ewentualny brak wskaźnika naładowania baterii, jeśli latarka sygnalizuje zbliżające się rozładowanie brakiem możliwości rozjaśnienia światła?
Podsumowanie
Jeśli tylko takie wady ujawniają się w teście sprzętu, to o jakość i użyteczność w przypadku prezentowanych modeli należy być spokojnym. Na koniec pozostaje cena, kształtująca się na poziomie ok. 300 zł dla modelu PL3 i ok. 350 zł dla modelu PL5. Za oferowaną jakość i walory użytkowe ceny dzisiejszych modeli wydają się być rozsądnie skalkulowane, a z pewnością nie są zaporowe. Cóż…? Jakość i technologia mają swoją uzasadnioną wartość. Aha, jeszcze jeden drobiazg. Na obu modelach, zarówno na kartonowym solidnym opakowaniu, jak i w treści instrukcji obsługi, którą otrzymujemy w języku polskim, pojawia się sformułowanie: „Made in PRC for Mactronic Sp. z o.o. Sp.k.”.
Dwadzieścia lat temu można by się zatrzymać nad tym zapisem i napawać wątpliwościami. W obecnych realiach rynkowych, gdy większość najlepszych, uznanych marek ze względu na koszty realizuje produkcję w Chinach, wyznacznikiem niech pozostanie realna jakość, będąca pod ścisłym nadzorem, a ta, w przypadku dzisiaj testowanych egzemplarzy przedstawia się wyśmienicie. Gdybyśmy oczekiwali innej informacji na produkcie, niż owe „Made in PRC”, mogłoby się okazać, że za identyczny produkt zapłacić by przyszło kilkakrotnie wyższą cenę, a na tym przecież nikomu nie zależy.
Opisywane poniżej ubrania to nowe wersje sprawdzonych wzorów, stanowiące odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i samych użytkowników. Odświeżenie podejścia do popularnych i lubianych przez wielu, sztandarowych...
Opisywane poniżej ubrania to nowe wersje sprawdzonych wzorów, stanowiące odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i samych użytkowników. Odświeżenie podejścia do popularnych i lubianych przez wielu, sztandarowych wręcz produktów marki Helikon-Tex, czyli koszul Defender oraz spodni UTP (będących w pewnym momencie wręcz synonimem tej firmy) wydawało się czymś naturalnym i potrzebnym. Sprawdźmy zatem, jakich zmian doczekaliśmy się w nowej odsłonie tych ciuchów.
Od czasu pojawienia się wersji ESS TurboFan z aktywnym systemem wentylacji mogło się wydawać, że w kategorii gogli taktycznych już nic
ciekawszego nie da się wymyślić. Tymczasem w sprzedaży pojawił...
Od czasu pojawienia się wersji ESS TurboFan z aktywnym systemem wentylacji mogło się wydawać, że w kategorii gogli taktycznych już nic
ciekawszego nie da się wymyślić. Tymczasem w sprzedaży pojawił się niedawno model G-TAC firmy Swiss Eye International GmbH, który z powodzeniem łączy klasyczne, ale umiejętnie dopracowane rozwiązania z unikalnym patentem zmiany wizjerów.
Zdjęcia: Ireneusz Chloupek, SwissEye, SpecBrands.pl
Podstawą wyposażenia indywidualnego funkcjonariuszy każdej służby mundurowej są wygodne i dobrze dopasowane buty określane jako obuwie taktyczne. Od typowych wojskowych kamaszy odróżnia je waga oraz dostosowanie...
Podstawą wyposażenia indywidualnego funkcjonariuszy każdej służby mundurowej są wygodne i dobrze dopasowane buty określane jako obuwie taktyczne. Od typowych wojskowych kamaszy odróżnia je waga oraz dostosowanie do użytkowania w zróżnicowanym terenie, w tym szczególnie w terenie miejskim. Od lat wiodącym producentem obuwia taktycznego jest firma Bates, z której produktów korzystają zarówno służby mundurowe, jak i coraz częściej cywilni użytkownicy, którzy szukają obuwia wytrzymałego, skutecznego...
Multitooli marki Leatherman chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to właściwie ikona tego typu narzędzi. Kto jednak pomyślał, że Leatherman nie tworzy nowości i tylko przerabia istniejące modele,...
Multitooli marki Leatherman chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to właściwie ikona tego typu narzędzi. Kto jednak pomyślał, że Leatherman nie tworzy nowości i tylko przerabia istniejące modele, jest w błędzie. W bieżącym roku pokazała się nowa seria narzędzi – FREE. Seria składa się z 8 modeli, z czego aktualnie w Polsce dostępne są dwa modele multitooli – P 4 i P 2. Szczegółowego opisu serii możecie spodziewać się niebawem, a póki co chciałem przedstawić kilka wrażeń na gorąco o modelu P...
Amerykańska marka ESS (Eye Safety Systems, Valley, Idaho), należąca do słynnej firmy Oakley inc. z One Icon Foothill Ranch w Kalifornii, której kilka sztandarowych produktów przedstawialiśmy już na naszych...
Amerykańska marka ESS (Eye Safety Systems, Valley, Idaho), należąca do słynnej firmy Oakley inc. z One Icon Foothill Ranch w Kalifornii, której kilka sztandarowych produktów przedstawialiśmy już na naszych łamach, jest tak rozpoznawalna i popularna w środowisku użytkowników profesjonalnych gogli oraz okularów balistycznych na całym świecie, że nie wymaga ponownego przedstawiania. Jej oferta, z której czerpią również żołnierze oraz funkcjonariusze polskich jednostek specjalnych, jest regularnie poszerzana...
Stworzone z myślą o profesjonalistach, dla których światło jest niezbędne do wypełnienia obowiązków zawodowych, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Latarki produkowane przez firmę...
Stworzone z myślą o profesjonalistach, dla których światło jest niezbędne do wypełnienia obowiązków zawodowych, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Latarki produkowane przez firmę Mactronic spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.
Bielska firma Husar wchodząc przed kilkoma laty na rodzimy rynek oporządzenia taktycznego zaskoczyła swoją konkurencję bardzo nowatorskimi i (jak na ówczesne warunki) nowoczesnymi rozwiązaniami. Lata mijają,...
Bielska firma Husar wchodząc przed kilkoma laty na rodzimy rynek oporządzenia taktycznego zaskoczyła swoją konkurencję bardzo nowatorskimi i (jak na ówczesne warunki) nowoczesnymi rozwiązaniami. Lata mijają, a asortyment Husara sukcesywnie przechodzi kolejne modernizacje. Przyjrzyjmy się zatem bliżej ich najnowszemu dziełu – plate carrierowi SARMATIAN.
Zdjęcia: P.S.
Na stoisku Militaria.pl na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego będzie można obejrzeć produkty wielu marek, które zapracowały już na dobre opinie najbardziej wymagających użytkowników. Wśród nich...
Na stoisku Militaria.pl na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego będzie można obejrzeć produkty wielu marek, które zapracowały już na dobre opinie najbardziej wymagających użytkowników. Wśród nich będą nowości prezentowane po raz pierwszy na targach. Nie zabraknie także klasyków z naszej stałej oferty. Przyjdź na stoisko nr 84 w hali D, aby obejrzeć je osobiście!
Model NoizeBarrier™ TAC to pierwsze w pełni modularne słuchawki taktyczne z opcją komunikacji, wykorzystujące wiodące w branży rozwiązania z zakresu ochrony słuchu oraz zaawansowanej świadomości sytuacyjnej...
Model NoizeBarrier™ TAC to pierwsze w pełni modularne słuchawki taktyczne z opcją komunikacji, wykorzystujące wiodące w branży rozwiązania z zakresu ochrony słuchu oraz zaawansowanej świadomości sytuacyjnej 360° dla sprawniejszego podejmowania decyzji w środowisku taktycznym.
Model NoizeBarrier™ Range SA zaprojektowany został z myślą o wykorzystaniu przez wojsko i strzelców specjalistów oraz stanowi topowe słuchawki dla wymagających zaawansowanej ochrony słuchu bez opcji komunikacji...
Model NoizeBarrier™ Range SA zaprojektowany został z myślą o wykorzystaniu przez wojsko i strzelców specjalistów oraz stanowi topowe słuchawki dla wymagających zaawansowanej ochrony słuchu bez opcji komunikacji radiowej.
Nowy „Poszukiwacz” (ang. Seeker) marki Olight to kolejny przykład realizowania przez uznanego chińskiego producenta latarek strategii opartej na wykorzystywaniu innowacyjnych rozwiązań, najnowocześniejszych...
Nowy „Poszukiwacz” (ang. Seeker) marki Olight to kolejny przykład realizowania przez uznanego chińskiego producenta latarek strategii opartej na wykorzystywaniu innowacyjnych rozwiązań, najnowocześniejszych technologii, wysokiej jakości materiałów oraz najbardziej wydajnych i sprawdzonych emiterów LED. Powiedzieć, że Seeker 2 Pro to dobra doręczna latarka akumulatorowa, będąca bardzo interesującą propozycją zwłaszcza dla użytkowników ze służb policyjnych i ochrony – to jakby nie powiedzieć o niej...
Energy 18x9 to jeden z najciekawszych wzmocnionych smartfonów polskiej marki Hammer. Urządzenie sprawdzi się w ciężkim terenie, jako nawigacja czy po prostu narzędzie komunikacji, niestraszne mu trudy...
Energy 18x9 to jeden z najciekawszych wzmocnionych smartfonów polskiej marki Hammer. Urządzenie sprawdzi się w ciężkim terenie, jako nawigacja czy po prostu narzędzie komunikacji, niestraszne mu trudy pracy w warsztacie czy na budowie. Chociaż nie grzeszy wyśrubowanymi parametrami technicznymi, nie zawiedzie w ekstremalnych warunkach. Błoto, woda, wstrząsy i uderzenia nie pozostawią na nim najmniejszego śladu.
Poza zawodowymi użytkownikami broni, dla których kwestia dbania o nią, jako mienie powierzone i narzędzie pracy jest sprawą oczywistą, szybko rośnie w naszym kraju liczba prywatnych posiadaczy broni i...
Poza zawodowymi użytkownikami broni, dla których kwestia dbania o nią, jako mienie powierzone i narzędzie pracy jest sprawą oczywistą, szybko rośnie w naszym kraju liczba prywatnych posiadaczy broni i entuzjastów strzelania, których świadomość co do tego jest dość zróżnicowana. Wśród „strzelców dynamicznych”, drących papier i czochrających ołowiem blachy na zawodach typu IPSC, PiRO, 3Gun itp., rzeszy myśliwych i kolekcjonerów, strzelających rekreacyjnie ze swoich wymuskanych egzemplarzy kolekcjonerskich...
O nożach Benchmade nie miałem zbyt często okazji pisać na łamach „SPECIAL OPS” i gdy pojawiła się taka możliwość, to bez wahania z niej skorzystałem. Szczególnie że trafiły do mnie noże z „czarnej klasy”,...
O nożach Benchmade nie miałem zbyt często okazji pisać na łamach „SPECIAL OPS” i gdy pojawiła się taka możliwość, to bez wahania z niej skorzystałem. Szczególnie że trafiły do mnie noże z „czarnej klasy”, stworzone z myślą o przedstawicielach służb mundurowych, funkcjonariuszach i innych specjalistach. W artykule przybliżymy dwa modele: 737 SBK Aileron i 407 Vallation.
Zdjęcia: Jerzy Bielecki
Lornetki to z pozoru prosty sprzęt, ale niezbędny dla każdego żołnierza działającego w terenie. Pomagają dojrzeć to, czego z powodu odległości nie jesteśmy wstanie spostrzec własnym wzorkiem. Dlatego tak...
Lornetki to z pozoru prosty sprzęt, ale niezbędny dla każdego żołnierza działającego w terenie. Pomagają dojrzeć to, czego z powodu odległości nie jesteśmy wstanie spostrzec własnym wzorkiem. Dlatego tak ważne jest, aby był to sprzęt najwyższej jakości i w pełni dostosowany do naszych potrzeb.
Lornetki Steiner serii M to najwyższej jakości sprzęt wojskowy sprawdzający się w trudnych warunkach bojowych realizowanych przez żołnierzy jednostek taktycznych. Korzystają z nich m.in. wojska niemieckie...
Lornetki Steiner serii M to najwyższej jakości sprzęt wojskowy sprawdzający się w trudnych warunkach bojowych realizowanych przez żołnierzy jednostek taktycznych. Korzystają z nich m.in. wojska niemieckie i amerykańskie, ale także z powodzeniem służą w Polskich Siłach Zbrojnych, potwierdzając swoją wartość podczas misji w Iraku i Afganistanie. Z lornetek korzystają również Wojska Obrony Terytorialnej.
AGM Global Vision, z siedzibą w Springerville (Arizona, USA), projektuje, rozwija i dystrybuuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń noktowizyjnych i termowizyjnych, systemów Clip-on, lunet, lornetek,...
AGM Global Vision, z siedzibą w Springerville (Arizona, USA), projektuje, rozwija i dystrybuuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń noktowizyjnych i termowizyjnych, systemów Clip-on, lunet, lornetek, gogli, laserów multispektralnych, a także zaawansowanych systemów oświetlaczy podczerwieni. Firma, którą tworzą m.in. byli założyciele brandu Armasight (obecnie FLIR) może pochwalić się kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w branży optoelektronicznej.
Niemiecka marka Steiner to obecnie synonim najwyższej jakości przyrządów obserwacyjnych i celowniczych, a zwłaszcza nowoczesnych lornetek. Ich najnowsza linia M o przeznaczeniu militarnym obejmuje m.in....
Niemiecka marka Steiner to obecnie synonim najwyższej jakości przyrządów obserwacyjnych i celowniczych, a zwłaszcza nowoczesnych lornetek. Ich najnowsza linia M o przeznaczeniu militarnym obejmuje m.in. modele LRF wyposażone w dalmierze laserowe (Laser RangeFinder), których sztandarowym reprezentantem jest kompaktowa lornetka M830r LRF 1535 nm.
Jakiś czas temu miałem przyjemność przedstawić na łamach „SPECIAL OPS” latarkę PD-35 popularnej marki Fenix, zaliczanej do klasy kompaktowych latarek EDC (ang. Everyday carry), tj. do codziennego noszenia...
Jakiś czas temu miałem przyjemność przedstawić na łamach „SPECIAL OPS” latarkę PD-35 popularnej marki Fenix, zaliczanej do klasy kompaktowych latarek EDC (ang. Everyday carry), tj. do codziennego noszenia przy sobie (więcej: FENIX PD35 V2.0). Jako osoba przywykła do akceptowania wytycznych, co do przeznaczenia sprzętu i sposobu jego użytkowania, przyjąłem to do wiadomości i tak też traktowałem ten model... dopóki nie trafiła do mnie E18R tego samego producenta. O tak, o niej naprawdę można powiedzieć,...
Początki marki BATES sięgają 1885 roku – utworzona wówczas mała kompania obuwnicza rozrosła się w drugiej połowie XX w. w Bates Uniform Footwear rozwijającą się przede wszystkim jako dostawca różnych typów...
Początki marki BATES sięgają 1885 roku – utworzona wówczas mała kompania obuwnicza rozrosła się w drugiej połowie XX w. w Bates Uniform Footwear rozwijającą się przede wszystkim jako dostawca różnych typów butów dla formacji mundurowych. Dziś to jedna z największych i najpopularniejszych firm o zasięgu ogólnoświatowym, produkująca półtora miliona par butów rocznie i zaopatrująca jednostki wojskowe oraz służby ochrony porządku w ponad 50 krajach świata, na czterech kontynentach, w tym policje w 30...
Firma Helikon-Tex słynie przede wszystkim z produkcji umundurowania, ubrań „taktycznych” oraz z oporządzenia (cechującego się przede wszystkim dobrą jakością za niewygórowaną cenę) w postaci m.in. chest-rigów,...
Firma Helikon-Tex słynie przede wszystkim z produkcji umundurowania, ubrań „taktycznych” oraz z oporządzenia (cechującego się przede wszystkim dobrą jakością za niewygórowaną cenę) w postaci m.in. chest-rigów, plecaków, nerek itd. Na peryferiach tej bogatej oferty produktów jest także całkiem spora ilość taktycznej galanterii - w związku z tym, że samego producenta najpewniej przedstawiać nikomu nie trzeba, skupię się na opisie jednego z nowszych modeli rękawiczek taktycznych, pochodzących wprost...
Od lat 70., gdy na amerykańskiej broni zaczęto montować pierwsze celowniki kolimatorowe „red dot” (Weaver Qwik-Point, Armson OEG, Normark Corp. Single Point), tego rodzaju akcesoria celownicze, ułatwiające...
Od lat 70., gdy na amerykańskiej broni zaczęto montować pierwsze celowniki kolimatorowe „red dot” (Weaver Qwik-Point, Armson OEG, Normark Corp. Single Point), tego rodzaju akcesoria celownicze, ułatwiające szybkie mierzenie, stały się standardem w nowoczesnych jednostkach specjalnych i nie tylko. Pojawienie się w 1996 r. holograficznego Bushnell HoloSight przyniosło nową jakość na tym polu i szybko zapewniło dominację jego następcom, czyli HWS EOTech. W tej klasie nowoczesnych celowników optoelektronicznych...
Linia M profesjonalnych lornetek renomowanej niemieckiej marki Steiner o przeznaczeniu militarnym obejmuje modele o powiększeniu od 7 do 20x, w tym nowe wersje cenionej serii Commander Military. Wśród...
Linia M profesjonalnych lornetek renomowanej niemieckiej marki Steiner o przeznaczeniu militarnym obejmuje modele o powiększeniu od 7 do 20x, w tym nowe wersje cenionej serii Commander Military. Wśród nich są m.in. dwa modele wyposażone w podświetlany, stabilizowany kompas, który wraz ze specjalistyczną siatką daje możliwość dokładnej identyfikacji celów oraz określania namiarów i odległości do nich, a także innych pomiarów.
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...
Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.
Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...
Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.
DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...
DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.