Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

SPECIAL OPS SITREP: Buty Vibram FiveFingers

SITREP | 2012-04-26
Vibram Five Fingers Fot. Vibram 

Vibram Five Fingers Fot. Vibram 

Do 2007 roku to jak wygląda klasyczny but było niemal oczywiste - podeszwa plus cholewka. Różniły się wysokością, budową, materiałami i przeznaczeniem, ale ogólny projekt pozostawał niezmieniony. Wtedy pojawiła się zupełna nowość na rynku outdoorowym - buty Vibram FiveFingers. I świat już nigdy nie był taki sam - ogarnęła go pięciopalczasta rewolucja.

Zobacz także

SITREP Tureckie służby specjalne z MPT-76

Tureckie służby specjalne z MPT-76 Tureckie służby specjalne z MPT-76

Turecka Narodowa Organizacja Wywiadowcza (Millî İstihbarat Teşkilatı - MİT) otrzyma w przyspieszonym tempie produkowane lokalnie karabinki szturmowe MPT-76 jako standardowy element swojego uzbrojenia.

Turecka Narodowa Organizacja Wywiadowcza (Millî İstihbarat Teşkilatı - MİT) otrzyma w przyspieszonym tempie produkowane lokalnie karabinki szturmowe MPT-76 jako standardowy element swojego uzbrojenia.

SITREP Nowy system antydronowy "made in Poland"

Nowy system antydronowy "made in Poland" Nowy system antydronowy "made in Poland"

Jak poinformował serwis Polskiej Agencji Prasowej - "Nauka w Polsce", gdyńska firma Advanced Protection Systems opracowała nowy system wykrywania i neutralizacji bezzałogowych statków powietrznych nawet...

Jak poinformował serwis Polskiej Agencji Prasowej - "Nauka w Polsce", gdyńska firma Advanced Protection Systems opracowała nowy system wykrywania i neutralizacji bezzałogowych statków powietrznych nawet z odległości kilometra - SafeSky.

SITREP Z wojska do cywila - technologie wojskowe w służbie zwykłych ludzi

Z wojska do cywila - technologie wojskowe w służbie zwykłych ludzi Z wojska do cywila - technologie wojskowe w służbie zwykłych ludzi

Znajdziemy je samochodzie, biurze, a nawet kuchni – technologie, które narodziły się w wojsku, wykorzystujemy na co dzień, nawet o tym nie wiedząc. Oto siedem rozwiązań, które przeszły „do cywila”.

Znajdziemy je samochodzie, biurze, a nawet kuchni – technologie, które narodziły się w wojsku, wykorzystujemy na co dzień, nawet o tym nie wiedząc. Oto siedem rozwiązań, które przeszły „do cywila”.

Choć firma Vibram stawiała początkowo na żeglarzy i na sporty wodne to prawdziwa burza rozpętała się na fali zainteresowania barefootingiem czyli powrotem do naturalnego biegania – biegania boso. Koncepcja ta zyskała na popularności po publikacji, rewolucyjnego jeśli chodzi o zawartość, bestsellera Christophera McDougalla pt. „Urodzeni Biegacze. Tajemnicze plemię Tarahumara, bieganie naturalne i wyścig, jakiego świat nie widział”, gdzie autor opisuje plemię Indian Tarahumara, żyjących z dala od cywilizacji, w trudno dostępnym terenie Meksyku, a potrafiących przebiegać dystansy wielu kilometrów bez kontuzji, a Tarahumara biegają w prostych sandałach własnej konstrukcji. McDougall, zwracał uwagę na znaczenie biegania boso. Ta forma treningu zmienia całkowicie mechanikę stopy - wpływa na lepszą pracę stawów, ścięgien, mięśni i całej nogi, co mniejsza to radykalnie ilość kontuzji - biega się zdrowiej i szybciej. Autor tłumaczy, jak buty sportowe mogą wywoływać kontuzje i tych urazów unikać.

Od tamtej chwili, wielu specjalistów związanych z bieganiem i jego biomechaniką twierdzi, że to używanie klasycznego  obuwia biegowego prowadzi do powstawania kontuzji, w efekcie zaburzonej biomechaniki biegu. W ciągu lat ewolucji stopa ludzka została przez naturę doprowadzona do doskonałości, jeżeli chodzi o amortyzację. Skomplikowany układ składający się z 26 kości, 33 łączeń ponad 100 różnych mięśni, ścięgien i wiązadeł doskonale amortyzuje i oddaje energię. Podeszwy z różnymi systemami amortyzującymi,zakłócają ten proces i przeciążają partie, które nie zostały do tego stworzone. Najbardziej charakterystycznym tego przejawem jest spadanie na piętę podczas biegu – spróbujcie przebiec boso parę metrów. Zawsze będziecie spadać na palce i śródstopie. Wszystko fajnie, ale w wielu miejscach boso biegać się nie da – zawsze można trafić na kamienie, patyki czy szkło, które mogą nawet poważnie poranić stopę. Tyle tytułem wstępu - Vibram FiveFingers, w skrócie VFF, powstały właśnie po to, by umożliwić naturalne bieganie a jednocześnie chronić stopy przed ukrytymi zagrożeniami.

W ofercie dostępnych jest wiele innych odmian, mniej lub bardziej wyspecjalizowanych, więc jeśli ktoś szuka buta do konkretnych zastosowań, np. do biegania, powinien zastanowić się nad modelem Blikla. Najpopularniejszym i podstawowym jest jednak KSO - Keep Stuff Out. Generalnie Vibram FiveFingers zwiększają elastyczność stawów stóp i palców, dają lepsze wyczucie równowagi i podłoża, wzmacniają mięśnie stóp i nóg, zmniejszają ryzyko kontuzji, zwiększają ogólną siłę, dynamikę i swobodę ruchu, a dzięki naturalnemu ruchowi podczas biegania staje się ono bardziej efektywne. Doskonale nadają się do relaksu oraz do uprawiania wielu sportów. Stały się popularne także w wojsku, szczególnie amerykańskim (głównie w siłach specjalnych), jako buty do zajęć WF - głośna była nawet sprawa, jak US Army oficjalnie zabroniła używać VFF, gdyż "nie były zgodne z przepisami mundurowymi".

Podstawowym elementem VFF KSO jest charakterystyczna podeszwa z pięcioma wydzielonymi palcami. Wykonano ją z elastycznej, ale wytrzymałej na tarcie i bardzo przyczepnej gumy TC1 o grubości zaledwie 3,5 mm na pięcie i śródstopiu oraz 2 mm w części środkowej. Na grubszych elementach znajdziemy szereg precyzyjnie wykonanych mikronacięć zapewniających zwiększenie przyczepności na mokrej lub śliskiej powierzchni. W przedniej części, podeszwa „wychodzi” na czubki palców, zabezpieczając je przed uderzeniami. Tył podeszwy przechodzi w wysoką piętę, zapewniając dobre trzymanie i dopasowanie w tym miejscu -  znajduje się tu również pętla, przez którą przechodzi pasek regulujący. Grubość podeszwy nie została wybrana bez przypadku – warstwa gumy zapewnia wystarczający stopień bezpieczeństwa przed ostrymi kamieniami a nawet drobnymi odłamkami szkła, a jednocześnie pozwala doskonale czuć teren, o czym niżej. Trzecim elementem są wstawki ze tworzywa sztucznego Hypalon w środkowej części buta, w których wykonano otwory, przez które przechodzi pasek regulujący. Wyściółka podeszwy, część z którą styka się stopa, stworzono z mikrowłókien – przyjemnych w dotyku i o właściwościach antybakteryjnych.

Nasze wrażenia z używania Vibram FiveFingers KSO opiszemy w jednym z najbliższych numerów SPECIAL OPS. I od razu przestrzegamy przed kupowaniem tanich podróbek - na prawdę nie warto.

SZUKASZ WIĘCEJ INFORMACJI O BUTACH WOJSKOWYCH ZAJRZYJ TUTAJ

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops