Special-Ops.pl

Edukacja antyterrorystyczna w RP

Sebastian Miernik | 2011-12-23

Kilka lat temu, przygotowując art. na studencką konferencję naukową przygotowałem artykuł Edukacja antyterrorystyczna, a zagrożenie przestępczością zorganizowaną i terroryzmem, traktujący o różnych inicjatywach podejmowanych w Polsce w zakresie edukacji antyterrorystycznej w kontekście zagrożenia terroryzmem i przestępczością zorganizowaną.

Zobacz także

Sebastian Miernik Czy major Ponury był majorem?

Czy major Ponury był majorem? Czy major Ponury był majorem?

Wydawałoby się, że jest to pytanie nie na miejscu. każdy, kto interesuje się historią cichociemnych, partyzantki prowadzonej przez Armię Krajową, wie, że Jan Piwnik „Ponury” był majorem, został awansowany...

Wydawałoby się, że jest to pytanie nie na miejscu. każdy, kto interesuje się historią cichociemnych, partyzantki prowadzonej przez Armię Krajową, wie, że Jan Piwnik „Ponury” był majorem, został awansowany pośmiertnie.

Sebastian Miernik Target Reconnaissance Infrared Geolocating Rangefinder (TRIGR)

Target Reconnaissance Infrared Geolocating Rangefinder (TRIGR) Target Reconnaissance Infrared Geolocating Rangefinder (TRIGR)

Produkowany przez BAE Systems TRIGR jest laserowym lokalizatorem celu, zaprojektowany w celu dostarczania danych o celu dla wsparcia ogniowego i systemów C4I – dowodzenia, kontroli, komunikacji i wywiadu.

Produkowany przez BAE Systems TRIGR jest laserowym lokalizatorem celu, zaprojektowany w celu dostarczania danych o celu dla wsparcia ogniowego i systemów C4I – dowodzenia, kontroli, komunikacji i wywiadu.

Sebastian Miernik Komandosi – krótka historia początków alianckich jednostek specjalnych

Komandosi – krótka historia początków alianckich jednostek specjalnych

W powszechnej opinii początki brytyjskich jednostek specjalnych to przede wszystkim historia SAS Davida Stirlinga, niektórzy znają jeszcze historię Long Range Desert Group (LRDG). Tymczasem historia brytyjskich...

W powszechnej opinii początki brytyjskich jednostek specjalnych to przede wszystkim historia SAS Davida Stirlinga, niektórzy znają jeszcze historię Long Range Desert Group (LRDG). Tymczasem historia brytyjskich wojsk specjalnych ma dużo więcej wątków niż się wielu wydaje. Skąd się wzięła nazwa komandosi?

Ostatnie wydarzenia w Niemczech, Belgii, Włoszech (na poczcie odkryto ok. 20 przesyłek z ładunkami wybuchowymi adresowanymi do wybranych publicznych osób) i komentarz Rafała Światłowskiego w odniesieniu do zamachu w Liege na facebook („W Texasie lub Tel Avivie zaatakowani obywatele odpowiedzieliby ogniem!”) skłoniły mnie do zastanowienia się co się w tym temacie zmieniło i poszukania na nowo inicjatyw z zakresu zasad zachowania się w podczas ataku terrorystycznego, strzelaniny, wybuchu bomby, napadu rabunkowego itp.

Poradniki, książki…

Na pierwszy rzut poszła strona rządowa http://www.antyterroryzm.gov.pl – szkoda, że mało popularna, mało wypromowana ale z wartościowym poradnikiem. Niestety zwykłego obywatela zniechęcić może ilość materiału tam przedstawionego. Nie jest lekko przebrnąć przez kilkadziesiąt stron materiału.

Coraz więcej różnego rodzaju poradników pojawia się w Internecie, na stronach urzędów, wydziałów Zarządzania Kryzysowego… Pytanie tylko jak wiele osób tam zagląda? Pasjonaci, ludzie przypadkowi. Są to zazwyczaj te same materiały, kopiowane i umieszczane bez większego wyjaśnienia.

Pojawiło się kilka książek, traktujących o tym temacie np.:

- Jak przetrwać w dobie zagrożeń terrorystycznych. Elementy Edukacji antyterrorystycznej, Krzysztof Liedel, Paulina Piasecka, Warszawa 2007

- Jak się zachować w sytuacji zakładniczej – poradnik, Warszawa 2006, Krzysztof Liedel, Paulina Piasecka

- Jak żyć bezpiecznie w dżungli miasta. Podręcznik przetrwania, Jacek Pałkiewicz.

W szkołach wprowadzono przedmiot Edukacja dla bezpieczeństwa – niestety w programie nie widzę tematyki zagrożeń terrorystycznych? Czyżby terroryzmu, przestępczości zorganizowanej nie było? Nie dotykają nas te zagrożenia? Przed czym chcemy uciec? Przed strachem? Media robią wystarczająco dużo by nas wystraszyć, szkoła i nie tylko szkoła, powinny uczyć, jak ocenić te zagrożenia, jak im przeciwdziałać, jak reagować gdy znajdziemy się w ich środku.

Na co Panie taka edukacja?

Po co w ogóle robić coś takiego? Przecież w Polsce nie było żadnego ataku terrorystycznego. Rzeczywiście, nie było, co nie znaczy, że Polacy nie byli ofiarami takich ataków i zdarzeń o charakterze terrorystycznym.

Irak, Afganistan – zaangażowanie Polski w działania wojenne – jest wystarczającym powodem aby coś się stało. Jak na razie społeczność arabska (muzułmańska) jest u nas na tyle nieliczna, że jest nam łatwiej ją kontrolować. A może do ataków u nas nie doszło z innych względów?

Belgia – strzelanina w Liege, Niemcy – działalność grup neonazistowskich, Norwegia – zamach na wyspie Utoya i w centrum Oslo, Londyn – zamachy w komunikacji, Madryt – zamachy w metrze podmiejskim, zamachy w państwach będących popularnymi kierunkami wycieczek Polaków (Turcja, Egipt, Indonezja…).

Mam w swoich archiwach co najmniej kilkadziesiąt art. o strzelaninach na ulicy (w tym niestety z udziałem policjantów), strzelaniu z wiatrówek w kierunku bawiących się na placu zabaw dzieci (!), napadach na banki, w których klienci i pracownicy zachowywali się w sposób prowokujący napastników i niebezpieczny, wybuchy bomb w Krakowie … Zresztą nie trzeba daleko szukać, w Wlk. Brytanii zginęła Polka, trafiona na ulicy przypadkową kulą podczas strzelaniny, inny Polak został ranny gdy dostarczał pizzę do jednostki wojskowej, która została ostrzelana…

Niewykorzystane okazje

Jakieś 6-7 lat temu uczestniczyłem w produkcji filmu instruktażowego pt. „Kiedy zdarzy się najgorsze”. Dwa krótkie filmy powstały z inicjatywy b. oficera GROM-u, obecnie trenera i instruktora, Pawła Mosznera. Miał być wyświetlany w TVP w celu przekazania społeczeństwu w przystępny sposób kilku podstawowych reguł – w . Niestety z niewiadomych dla nas przyczyn film nie został nigdy wyświetlony. Społeczna praca wielu ludzi po raz kolejny została zmarnowana… Jakiś czas temu jednak film pojawił się w Internecie – chociaż tyle. Nie chodzi o to aby straszyć ludzi, robić z nich ekspertów ale przekazać najprostsze zasady, które mogą uratować życie. Szczególnie, że mogą się one przydać w innych sytuacjach – napad na bank, wybuch samochodu, gazu w budynku czy na ulicy itp.

Trafił mi w ręce film nakręcony przez Policję w ramach projektu unijnego. Niestety dostałem go po kilku telefonach i kontaktach z policjantami z KSP, którzy zajmują się zwalczaniem terroru kryminalnego. Mam nadzieję, że widziało go więcej osób niż sądzę…

A jednak coś się dzieje

Wciąż uważam, że najlepszą pracę w tym zakresie robią firmy prywatne a szczególnie sektor bankowy. Chyba prawie wszystkie banki szkolą swoich pracowników z zasad postępowania podczas napadu rabunkowego, niektóre wprowadzają szkolenia z reagowania na telefon o podłożonej bombie, znalezienia niebezpiecznego przedmiotu.

Czasem uczestniczę w różnych szkoleniach, które zamawiają dla swoich pracowników, niekoniecznie kierownictwa, menedżerów podróżujących samolotami. Ot tak, w ramach sprezentowania czegoś nowego, nieszablonowego.

Dużo w tym kierunku dla swoich wybranych pracowników robi MSZ, z wiadomych względów szkoląc gruntownie personel dyplomatyczny.

Niekiedy natrafiam na różne oddolne inicjatywy, głównie na poziomie lokalnym, pamiętam, że pewne działania edukacyjne przeprowadzono we Wrocławiu, niestety nie wiem, w jakim zakresie. 5-6 lat temu Komenda Stołeczna Policji przeprowadziła na uczelniach wyższych kilka wykładów nt. terroryzmu, mające na celu m.in. zwiększyć świadomość jak się zachować w przypadku zagrożenia terrorystycznego.

Niestety należy stwierdzić, że brak jest powszechnych działań, które dotarłyby do wielu ludzi.

Szkoda, że nie wykorzystuje się różnych zdarzeń do przekazania Polakom podstawowej wiedzy jak zachować się gdy znajdziemy się zakładnikami, co zrobić gdy zwykli bandyci napadną na bank, jubilera, pocztę, stację benzynową, w których załatwiamy akurat sprawę…

Kiedy w Niemczech, w latach 70-tych działała Frakcja Czerwonej Armii, która siała terror w całym kraju, nie schowano głowy w piasek ale uczono społeczeństwo jak się zachować gdy dojdzie do ataku.

Zastanawiam się jak rozwiną się różne ruchy społeczne, pojawiające się w Europie – chodzi mi o młodych ludzi, którzy nie mają pracy, ogromne rzesze imigrantów z Afryki, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, bez przyszłości… We Włoszech miasta są terroryzowane przez młodociane gangi, złożone z imigrantów z Ameryki Południowej, którym trudno się zasymilować i wybić. O zamieszkach w Wielkiej Brytanii i Francji słyszeli zapewne wszyscy choć trochę interesujący się tematem. W jakim kierunku rozwiną się te sprawy? Jak będzie w Polsce? Czy będziemy na takie zdarzenia przygotowani?

Jeśli wiecie o jakichś ciekawych inicjatywach z powyższego obszaru napiszcie proszę na adres sebastian.miernik@gmail.com

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops