Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Między paragrafem w regulaminie a afgańskim piachem

Fot. Rafał Stachowski & Władysław Zdanowicz

Fot. Rafał Stachowski & Władysław Zdanowicz

Wśród moich ulubionych filmów i seriali zaliczanych do kina wojennego, szczególną rolę zajmowały te, które reprezentowały lub ocierały się o gatunek dramatu sądowego. Pojedynki na salach sądowych czy podczas przesłuchań nie ustępowały w zaciętości wymianie ognia z przeciwnikiem na polu bitwy, zaś śledztwa prowadzone przez głównych bohaterów odsłaniały kulisy funkcjonowania sił zbrojnych, a nierzadko ich ciemne strony. Z tym większym zainteresowaniem sięgnąłem po efekt współpracy Panów Rafała Stachowskiego i Władysława Zdanowicza – „Afganistan: Dowódca Plutonu”, czyli, innymi słowy, byłego majora US Army i twórcę niezapomnianej postaci szer. Leńczyka.

Zobacz także

Tomasz Łukaszewski Cywil na wojnie

Cywil na wojnie Cywil na wojnie

O tym, co musi zrobić cywil, by przetrwać w warunkach współczesnego konfliktu zbrojnego lub sytuacji kryzysowej, „SPECIAL OPS” rozmawiał z Kafirem i Adamem „Kaczorem” Kaczyńskim – autorami książki „Cywil...

O tym, co musi zrobić cywil, by przetrwać w warunkach współczesnego konfliktu zbrojnego lub sytuacji kryzysowej, „SPECIAL OPS” rozmawiał z Kafirem i Adamem „Kaczorem” Kaczyńskim – autorami książki „Cywil na wojnie”.

Anna Grabowska-Siwiec Technologia. Narzędzie obrony czy represji?

Technologia. Narzędzie obrony czy represji? Technologia. Narzędzie obrony czy represji?

Grupa dziennikarska Forbidden Stories dokonała rzeczy wielkiej – w zwartym, niesłychanie szczelnym i świetnie zorganizowanym zespole – przeprowadziła Projekt Pegasus. Historia tego przedsięwzięcia jest...

Grupa dziennikarska Forbidden Stories dokonała rzeczy wielkiej – w zwartym, niesłychanie szczelnym i świetnie zorganizowanym zespole – przeprowadziła Projekt Pegasus. Historia tego przedsięwzięcia jest treścią książki „PEGASUS” autorstwa dziennikarzy należących do grupy Laurenta Richarda i Sandrine Rigaud, w polskim przekładzie Michała Strąkowa. Jej wyraźnym mottem są słowa jednego z hakerów zatrudnionych przy realizacji projektu: „Każda technologia wykorzystana jako narzędzie wyzwolenia może zostać...

Redakcja Na sprzedanej wojnie, misja Afganistan

Na sprzedanej wojnie, misja Afganistan Na sprzedanej wojnie, misja Afganistan

Autor książki płk. (rez.) Marcin Szymański pokazuje nam że wojna to stan umysłu, w którym przemoc, strach, nienawiść i ból rezonują równie namacalnie jak radość, spokój i przyjaźń w świecie, który na co...

Autor książki płk. (rez.) Marcin Szymański pokazuje nam że wojna to stan umysłu, w którym przemoc, strach, nienawiść i ból rezonują równie namacalnie jak radość, spokój i przyjaźń w świecie, który na co dzień nas otacza. To odwrotność normalności, antyteza harmonii.

Pisarski duet wprowadza czytelnika w codzienne życie amerykańskich żołnierzy 35. Batalionu 2. Pułku 25. Dywizji Piechoty – życie rozciągnięte między regularnymi patrolami i operacjami a czasem spędzanym w bazie: difakiem, sztabem i alejkami pośród morza namiotów; między oficjalnymi regulaminami i wojskową hierarchią a niepisanymi zasadami i zależnościami, o których głośno się nie mówi, ale o których wszyscy wiedzą i które praktykują.

Armijną rzeczywistość obserwujemy głównie z perspektywy kapitana Fairly prowadzącego dochodzenie wobec tytułowego „dowódcy plutonu”, porucznika Ski, lub przez pryzmat wysłuchiwanych przez niego zeznań i opowieści żołnierzy. Jednakże, choć głównym protagonistami wydają się być śledczy i nasz rodak (terminem „Ski” określa się US Army osoby polskiego pochodzenia), będący źródłem „zamieszania” w fabule, to jednak bohater okazuje się tu być zbiorowy. Są nim siły zbrojne USA odarte z „pijarowej” zasłony dymnej (wielu opisanych sytuacji i postaci nie powstydziłby się zapewne Josheph Heller, umiejscawiając je – gdyby tylko żył - we współczesnej wersji „Paragrafu 22”). To pełne spektrum osobowości, które pokazuje, że każda wojna jest tak naprawdę milionem prywatnych wojen o różnym wymiarze i znaczeniu oraz ponoszonych ofiarach. 

Autorzy malują tę wielobarwną panoramę, wprowadzając mnogość postaci, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na rozwój fabuły. Każda z nich jest jednak niezależnie od swojego zaangażowania w wydarzenia, przedstawiona w interesujący sposób, który z jednej strony wyjaśnia jej wprowadzenie na karty powieści, a z drugiej urzeczywistnia ją w oczach czytelnika, przez co nawet epizodyczni bohaterowie wydają się być „żywymi ludźmi”, a nie płaskimi „figurantami”. Nie inaczej jest z „localsami”, czyli rdzennymi mieszkańcami Afganistanu, w tym członkami ANA czy ANP, którzy również są zbiorowym bohaterem książki, przybliżonym przez historię, kulturę, obyczaje, obowiązujące zasady współżycia w ramach społeczności, klanowych powiązań  i „przyjaźni afgańsko-amerykańskiej”.

Team Stachowski-Zdanowicz tworzy tym samym bogate tło społeczne i kulturowe, w którym nie brakuje elementów wojennej psychologii. Nie bez znaczenia są też różnorakie „smaczki” zza kulis funkcjonowania wojska, które znają tylko sami żołnierze, a które zdradzają nam autorzy. „Afganistan. Dowódca Plutonu” ma więc również ogromna wartość edukacyjną przekazywana między wierszami (choć momentami może zbyt dosłownie, gdy żołnierze tłumaczą sobie zagadnienia, które zapewne są dla nich oczywiste). Poznajemy mechanizm funkcjonowania armii – tryby i trybiki wprawiane z jednej strony przez regulaminy, a z drugiej przez czynnik ludzki – od zdrowego rozsądku po brak doświadczenia, źle pojęty obowiązek czy personalne animozje.

Umiejętnie prowadzona w książce narracja sprawia, że fabuła, której rozwój bazuje głównie na dialogach i kolejnych odsłonach faktów z badanej sprawy, nie dłuży się. Razem z książkowym śledczym mamy nadzieję, że kolejne rozmowy czy spotkania wniosą kluczowe dla śledztwa fakty i tak też się dzieje. Ponadto, choć głównym tematem jest dochodzenie prowadzone w bazie przez kapitana Fairly, to nie brakuje barwnych obrazów służby „za drutami”, za cienką granicą bezpieczeństwa, za którą czekają wszelkiego rodzaju pułapki – od tych fizycznie namacalnych w formie IED czy wystrzelonych pocisków po biurokratyczne i wynikające z błędnie podjętych decyzji.

„Afganistan. Dowódca Plutonu” z pewnością należy zakwalifikować do nurtu powieści demitologizujących US Army, odzierających z romantycznych wizji zarówno instytucję, jak i samą wojnę w Afganistanie. Wyróżnia ją jednak inna niż w większości podobnych powieści perspektywa oraz bogactwo informacji, które otrzymujemy na kolejnych stronach. Lekturę dzieła Rafała Stachowskiego i Władysława Zdanowicza możemy porównać to prawdziwego posiłku, który dostarcza coś więcej niż tylko podstawowe wartości odżywcze oferowane przez racje MRE. To porządny żołnierska wyżerka!

Więcej informacji, w tym zdjęcia z Afganistanu, można znaleźć na stronie www.porucznikski.pl oraz na fanpage’u dedykowanemu książce.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Sebastian Miernik Afganistan: Zginął komandos z 3 Grupy Sił Specjalnych USA

Afganistan: Zginął komandos z 3 Grupy Sił Specjalnych USA Afganistan: Zginął komandos z 3 Grupy Sił Specjalnych USA

W wyniku odniesionych ran po starciu z bojownikami, 23 października 2012 r. zginął Michael S. Duskin, komandos 3 Grypy Sił Specjalnych USA. Starcie miało miejsce w prowincji Wardak.

W wyniku odniesionych ran po starciu z bojownikami, 23 października 2012 r. zginął Michael S. Duskin, komandos 3 Grypy Sił Specjalnych USA. Starcie miało miejsce w prowincji Wardak.

Sebastian Miernik Afganistan: Zmarł komandos 5 Grupy Sił Specjalnych USA

Afganistan: Zmarł komandos 5 Grupy Sił Specjalnych USA Afganistan: Zmarł komandos 5 Grupy Sił Specjalnych USA

2 października 2012 r. w wyniku odniesionych ran po wybuchu improwizowanego urządzenia wybuchowego zmarł komandos 5 Grupy Sił Specjalnych USA. Atak miał miejsce 30 września 2012 r. w prowincji Helmand.

2 października 2012 r. w wyniku odniesionych ran po wybuchu improwizowanego urządzenia wybuchowego zmarł komandos 5 Grupy Sił Specjalnych USA. Atak miał miejsce 30 września 2012 r. w prowincji Helmand.

Sebastian Miernik Czechy: 100 komandosów czeskich sił specjalnych z 601. skupiny speciálních sil wróciło do kraju

Czechy: 100 komandosów czeskich sił specjalnych z 601. skupiny speciálních sil wróciło do kraju Czechy: 100 komandosów czeskich sił specjalnych z 601. skupiny speciálních sil wróciło do kraju

Kolejna zmiana czeskich sił specjalnych rozpoczęła służbę w Afganistanie pod koniec czerwca 2012 r. Zastąpili oni kolegów, którzy stacjonowali w afgańskiej prowincji Nangarhar przez 6 miesięcy. Ich podstawowym...

Kolejna zmiana czeskich sił specjalnych rozpoczęła służbę w Afganistanie pod koniec czerwca 2012 r. Zastąpili oni kolegów, którzy stacjonowali w afgańskiej prowincji Nangarhar przez 6 miesięcy. Ich podstawowym zadaniem było szkolenia afgańskich sił, przeciwdziałanie handlem narkotykami, zbieranie informacji na rzecz najwyższego dowództwa ISAF, aresztowania niebezpiecznych przestępców. 601. skupina speciálních sil była podległa dowództwu ISAF.

MD Warszawa: Służba Kontrwywiadu Wojskowego otrzymała sztandar

Warszawa: Służba Kontrwywiadu Wojskowego otrzymała sztandar

22 czerwca został ogłoszony dniem Święta Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Tego dnia w Belwederze Prezydent RP - Zwierzchnik Sił Zbrojnych Bronisław Komorowski wręczył sztandar szefowi SKW gen. brygady Januszowi...

22 czerwca został ogłoszony dniem Święta Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Tego dnia w Belwederze Prezydent RP - Zwierzchnik Sił Zbrojnych Bronisław Komorowski wręczył sztandar szefowi SKW gen. brygady Januszowi Noskowi.

DWS Święto Wojsk Specjalnych

Święto Wojsk Specjalnych Święto Wojsk Specjalnych

W siedzibie Dowództwa Wojsk Specjalnych w Krakowie 18 maja 2012 r. odbyły się uroczystości z okazji 5-lecia powołania Wojsk Specjalnych jako Rodzaju Sił Zbrojnych. Na uroczystym apelu stanęli komandosi...

W siedzibie Dowództwa Wojsk Specjalnych w Krakowie 18 maja 2012 r. odbyły się uroczystości z okazji 5-lecia powołania Wojsk Specjalnych jako Rodzaju Sił Zbrojnych. Na uroczystym apelu stanęli komandosi z wszystkich jednostek specjalnych podległych DWS.

Sebastian Miernik Polska: Święto JW GROM

Polska: Święto JW GROM Polska: Święto JW GROM

GROM, który zrodził się z marzeń, którego żołnierze od początków III RP dzielnie jej służą, nierzadko oddając podczas tej służby życie, obchodził dzisiaj 22 rocznicę powstania. Wyjątkowo w tym roku uroczystość,...

GROM, który zrodził się z marzeń, którego żołnierze od początków III RP dzielnie jej służą, nierzadko oddając podczas tej służby życie, obchodził dzisiaj 22 rocznicę powstania. Wyjątkowo w tym roku uroczystość, ze względu na Euro 2012, za którego bezpieczeństwo ma dbać także jednostka wojskowa GROM, święto zorganizowano nie 13 czerwca a znacznie wcześniej.

MD Afganistan: polscy żołnierze odznaczeni medalami za służbę w ramach ISAF

Afganistan: polscy żołnierze odznaczeni medalami za służbę w ramach ISAF

W bazie Giro, w prowincji Ghazni odbyła się uroczystość uhonorowania polskich żołnierzy medalami i pamiątkowymi odznakami za poświęcenie i zaangażowanie w ramach misji ISAF. Dekoracji dokonał Dowódca Polskiego...

W bazie Giro, w prowincji Ghazni odbyła się uroczystość uhonorowania polskich żołnierzy medalami i pamiątkowymi odznakami za poświęcenie i zaangażowanie w ramach misji ISAF. Dekoracji dokonał Dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie gen. Brygady Piotr Błazeusz.

MD Afganistan: śmierć brytyjskich żołnierzy z ISAF

Afganistan: śmierć brytyjskich żołnierzy z ISAF

6 żołnierze brytyjskich z Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie poniosło śmierć w wyniku wybuchu przydrożnej bomby - taką informacje podali przedstawiciele armii brytyjskiej i afgańskiej...

6 żołnierze brytyjskich z Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie poniosło śmierć w wyniku wybuchu przydrożnej bomby - taką informacje podali przedstawiciele armii brytyjskiej i afgańskiej policji.

Redakcja Ćwiczenia zespołu bojowego JW Komandosów

Ćwiczenia zespołu bojowego JW Komandosów Ćwiczenia zespołu bojowego JW Komandosów

W dniu wczorajszym, zakończyły się ćwiczenia certyfikujące jeden z zespołów bojowych Jednostki Wojskowej Komandosów przed jego wyjazdem do Afganistanu.

W dniu wczorajszym, zakończyły się ćwiczenia certyfikujące jeden z zespołów bojowych Jednostki Wojskowej Komandosów przed jego wyjazdem do Afganistanu.

Sebastian Miernik Afganistan: Sukces żołnierzy z TF-50

Afganistan: Sukces żołnierzy z TF-50

Komandosi ze Zgrupowania Sił Specjalnych, dokładniej z TF-50 zatrzymali w Afganistanie jednego z najbardziej poszukiwanych terrorystów.

Komandosi ze Zgrupowania Sił Specjalnych, dokładniej z TF-50 zatrzymali w Afganistanie jednego z najbardziej poszukiwanych terrorystów.

Michał Piekarski Łotysze dołączą do litewskich komandosów w Afganistanie

Łotysze dołączą do litewskich komandosów w Afganistanie Łotysze dołączą do litewskich komandosów w Afganistanie

Kontyngent operatorów łotewskich sił specjalnych wzmocni litewskie zgrupowanie sił specjalnych w Afganistanie.

Kontyngent operatorów łotewskich sił specjalnych wzmocni litewskie zgrupowanie sił specjalnych w Afganistanie.

Sebastian Miernik Podsumowanie IX zmiany PKW Afganistan

Podsumowanie IX zmiany PKW Afganistan

IX zmiana PKW Afganistan w ramach ISAF dobiegła końca, warto więc pokusić się o podsumowanie działań i osiągnięć polskich żołnierzy. Z oficjalnego podsumowania, które zostało zamieszczone na stronie PKW...

IX zmiana PKW Afganistan w ramach ISAF dobiegła końca, warto więc pokusić się o podsumowanie działań i osiągnięć polskich żołnierzy. Z oficjalnego podsumowania, które zostało zamieszczone na stronie PKW Afganistan, wybrałem najciekawsze liczby i fakty.

Sebastian Miernik „Lubliniec.pl Cicho i skutecznie”

„Lubliniec.pl Cicho i skutecznie” „Lubliniec.pl Cicho i skutecznie”

Książka, wzorem innych publikacji J. Rybaka, zawiera bardzo dużą ilość niepublikowanych wcześniej nigdzie zdjęć, przedstawiających historię jednostki, Jednostkę podczas ćwiczeń, uroczystości i co najciekawsze...

Książka, wzorem innych publikacji J. Rybaka, zawiera bardzo dużą ilość niepublikowanych wcześniej nigdzie zdjęć, przedstawiających historię jednostki, Jednostkę podczas ćwiczeń, uroczystości i co najciekawsze i najbardziej wartościowe, podczas realizowanych operacji.

Sebastian Miernik Afganistan: kolejne akcje polskich sił specjalnych i SKW

Afganistan: kolejne akcje polskich sił specjalnych i SKW

Zatrzymanie wysokiego dowódcy TB w rejonie odpowiedzialności Polskich Sił Zadaniowych w Afganistanie.

Zatrzymanie wysokiego dowódcy TB w rejonie odpowiedzialności Polskich Sił Zadaniowych w Afganistanie.

Sebastian Miernik Brytyjski SAS wycofywany z Afganistanu

Brytyjski SAS wycofywany z Afganistanu

Słynny Special Air Service ma zostać wycofany z Afganistanu w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Wg informacji opublikowanych przez brytyjskie dzienniki zadania na kolejne 6 miesięcy w Afganistanie zostały...

Słynny Special Air Service ma zostać wycofany z Afganistanu w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Wg informacji opublikowanych przez brytyjskie dzienniki zadania na kolejne 6 miesięcy w Afganistanie zostały już przypisane pomiędzy inne, operujące w tym państwie brytyjskie jednostki specjalne i nie przewidziano w nich zadań dla SAS.

Michał Piekarski USA: żołnierz piechoty morskiej odznaczony Medalem Honoru

USA: żołnierz piechoty morskiej odznaczony Medalem Honoru

Sierżant Korpusu Piechoty Morskiej, Dakota Meyer został dziś odznaczony najwyższym amerykańskim odznaczeniem wojskowym w uznaniu bohaterstwa, jakim wykazał się podczas misji w Afganistanie.

Sierżant Korpusu Piechoty Morskiej, Dakota Meyer został dziś odznaczony najwyższym amerykańskim odznaczeniem wojskowym w uznaniu bohaterstwa, jakim wykazał się podczas misji w Afganistanie.

Redakcja Przetrwałem Afganistan

Przetrwałem Afganistan Przetrwałem Afganistan

W pogodną noc, w czerwcu 2005 r., czterech komandosów z elitarnej amerykańskiej jednostki Navy SEALs wyruszyło do odległej górskiej wioski. Cel: zlikwidować jednego z przywódców Al-Kaidy. Przed upływem...

W pogodną noc, w czerwcu 2005 r., czterech komandosów z elitarnej amerykańskiej jednostki Navy SEALs wyruszyło do odległej górskiej wioski. Cel: zlikwidować jednego z przywódców Al-Kaidy. Przed upływem 24 godzin trzech straciło życie. Przetrwał tylko jeden - Marcus Luttrell.

Ireneusz Chloupek Operacja „Neptune Spear”

Operacja „Neptune Spear” Operacja „Neptune Spear”

2 maja br. podczas niespodziewanego rajdu amerykańskich sił specjalnych na terytorium Pakistanu został zabity ukrywający się od kilkunastu lat twórca i przywódca odpowiedzialnej za atak terrorystyczny...

2 maja br. podczas niespodziewanego rajdu amerykańskich sił specjalnych na terytorium Pakistanu został zabity ukrywający się od kilkunastu lat twórca i przywódca odpowiedzialnej za atak terrorystyczny na Stany Zjednoczone 11 września 2001 r. Al-Kaidy, 54-letni Osama bin Laden.

Andrzej Krugler Czescy komandosi w KASOTC

Czescy komandosi w KASOTC Czescy komandosi w KASOTC

Czescy komandosi z 601. Grupy Sił Specjalnych rozpoczną w 2010 roku szkolenie w unikalnym ośrodku szkoleniowym światowych jednostek specjalnych w Jordanii (Centrum Szkoleniowe Operacji Specjalnych im....

Czescy komandosi z 601. Grupy Sił Specjalnych rozpoczną w 2010 roku szkolenie w unikalnym ośrodku szkoleniowym światowych jednostek specjalnych w Jordanii (Centrum Szkoleniowe Operacji Specjalnych im. Króla Abdullaha II – King Abdullah II Special Operations Training Center KASOTC). Informację tę potwierdził czeski minister obrony Martin Bartak. Stwierdził również, że koszt szkolenia w Jordanii nie jest stosunkowo duży, a korzyści są nie do przecenienia.

Andrzej Krugler Kolejni rumuńscy komandosi wyruszyli do Afganistanu

Kolejni rumuńscy komandosi wyruszyli do Afganistanu Kolejni rumuńscy komandosi wyruszyli do Afganistanu

1 października w bazie 1. Batalionu Operacji Specjalnych „Vulturii” odbyła się ceremonia pożegnania kolejnego oddziału rumuńskich komandosów (RO SOFDET 8 – Romanian Special Operations Detachment 8) wyruszającego...

1 października w bazie 1. Batalionu Operacji Specjalnych „Vulturii” odbyła się ceremonia pożegnania kolejnego oddziału rumuńskich komandosów (RO SOFDET 8 – Romanian Special Operations Detachment 8) wyruszającego na misję w Afganistanie.

Radosław Tyślewicz „Nikt tego nie zrozumie, kto tam nie był”

„Nikt tego nie zrozumie, kto tam nie był” „Nikt tego nie zrozumie, kto tam nie był”

Książkę otrzymałem od Redakcji, z prośbą o recenzję. W przesyłce od kuriera znalazłem jeszcze imienną dedykację od autora, a raczej braterski uścisk dłoni wyrażony za pośrednictwem rudawego atramentu jego...

Książkę otrzymałem od Redakcji, z prośbą o recenzję. W przesyłce od kuriera znalazłem jeszcze imienną dedykację od autora, a raczej braterski uścisk dłoni wyrażony za pośrednictwem rudawego atramentu jego pióra. Okładkę kojarzyłem już dobrze z półek w księgarniach z dość krzykliwej okładki z białym tytułem „Ból” na czerwonym tle.

Tomasz Łukaszewski Arystokracji na wojnie nie ma

Arystokracji na wojnie nie ma Arystokracji na wojnie nie ma

„SPECIAL OPS” w rozmowie z NAVALEM o służbie w GROM-ie, misjach, książkach i broni strzeleckiej

„SPECIAL OPS” w rozmowie z NAVALEM o służbie w GROM-ie, misjach, książkach i broni strzeleckiej

Tomasz Łukaszewski Najwięcej weteranów mamy po misjach w Iraku i Afganistanie

Najwięcej weteranów mamy po misjach w Iraku i Afganistanie Najwięcej weteranów mamy po misjach w Iraku i Afganistanie

SPECIAL OPS rozmawia z płk Szczepanem Głuszczakiem – Dyrektorem Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

SPECIAL OPS rozmawia z płk Szczepanem Głuszczakiem – Dyrektorem Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

Krzysztof Mątecki, Tomasz Łukaszewski 30 lat Żandarmerii Wojskowej

30 lat Żandarmerii Wojskowej 30 lat Żandarmerii Wojskowej

1 września 2020 roku minęło 30 lat od dnia sformowania Żandarmerii Wojskowej Sił Zbrojnych III RP. O tym jak przez ten czas zmieniała się ta formacja Krzysztof Matecki i Tomasz Łukaszewski rozmawiają...

1 września 2020 roku minęło 30 lat od dnia sformowania Żandarmerii Wojskowej Sił Zbrojnych III RP. O tym jak przez ten czas zmieniała się ta formacja Krzysztof Matecki i Tomasz Łukaszewski rozmawiają z Komendantem Głównym ŻW gen. bryg. Tomaszem Połuchem.

Wybrane dla Ciebie

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »  Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu

Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych » Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych  »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Kompletna ochrona balistyczna

Kompletna ochrona balistyczna Kompletna ochrona balistyczna

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Zima, to dobry czas na wyprawy. Zobacz jakie buty Cię nie zawiodą

Zima, to dobry czas na wyprawy. Zobacz jakie buty Cię nie zawiodą Zima, to dobry czas na wyprawy. Zobacz jakie buty Cię nie zawiodą

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń Jakim preparatem  skutecznie wyczyścisz każdą broń

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Co zrobisz z tego poncho

Co zrobisz z tego poncho Co zrobisz z tego poncho

Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia

Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia

Jak poprawić celność strzału

Jak poprawić celność strzału Jak poprawić celność strzału

Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym

Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym

Najnowsze produkty i technologie

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.