Innym przykładem wojskowej nierozpinanej kurtki z kapturem może być amerykańska M1942 (US Army Ski reversible Anorak fur) wydawana żołnierzom piechoty górskiej (10th Mountain Division) oraz amerykańsko-kanadyjskiej The Devil’s Brigade (1st Special Service Force).
Obecnie anoraki, a w zasadzie wywodzące się z nich kangurki, są kojarzone przede wszystkim z harcerstwem, gdyż jako okrycie wierzchnie stanowią element munduru harcerskiego. Nie znaczy to, że nie są dostępne również anoraki „taktyczne”, jak będący bohaterem artykułu Maine Anorak marki Tasmanian Tiger. O ile samego producenta – firmy Tatonka GmbH nie trzeba już przedstawiać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS”, to warto przybliżyć genezę kroju prezentowanej kurtki.
Grenlandzkie korzenie
Za pomysłodawców anoraków uważa się zamieszkujących subarktyczne obszary Kanady Inuitów (Eskimosów), a w szczególności pomysł na ten rodzaj stroju przypisuje się grupie zwanej Caribou Inuit, która używała tego typu zakładanych przez głowę krótkich kurtek z kapturem w trakcie polowań czy pływania kajakami. Dzięki zastosowanym materiałom, jak skóry fok czy karibu oraz sznurkom/ściągaczom w mankietach i talii, głębokiemu kapturowi, a także brakowi rozpinanego przodu, zapewniały one odpowiednią ochronę przed zimnem i wiatrem.
Ten rodzaj kurtek zaczęli stosować również polarnicy i z czasem krój ten stał się popularny wśród ludzi aktywnie spędzających czas w różnych warunkach klimatycznych i potrzebujących odpowiedniej osłony przed wiatrem i deszczem.
Z czasem oryginalny krój inuickich anoraków zmodyfikowano dodając zarówno rozpięcie z przodu, ułatwiające zakładanie i zdejmowanie, jak i kieszenie, w tym dużą zlokalizowaną na piersi, podobną do torby kangura (dostęp od góry) od czego wywodzi się nazwa – kangurka.
Nazwa anorak jest równie często używana wymiennie z określeniem parka, której to pomysłodawcami są również Inuici. Jednak parka to nie do końca to samo co anorak, gdyż jest to dłuższa kurtka sięgająca do kolan wypełniona naturalnym lub syntetycznym puchem, z wyściełanym futrem kapturem. Te najbardziej popularne w społecznej świadomości wojskowe parki, jak M-51 czy N-3B, mają już rozpięcie na całej długości z przodu.
Czytaj też: Szary wilk z wielkiego miasta >>>
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |