Kilka lat temu, na fali rosnącej popularności amerykańskiego kamuflażu Multicam opracowanego przez Crye Precision, a doskonale sprawdzającego się w warunkach pustynnych oraz półpustynnych i stepowych, zaczęło pojawiać się coraz więcej wzorów „przejściowych”, mogących być wykorzystywanych zarówno na pustyni, stepie, jak i – oczywiście, w ograniczonym stopniu – w terenie zalesionym, w szczególności jesienią i wiosną. W taki właśnie sposób pojawił się nowy projekt, zaproponowany przez Defcon5 – niewielką włoską firmę, produkującą w znacznej mierze w Pakistanie, której trzon oferty stanowi szereg elementów wyposażenia indywidualnego, opartego głównie na sprawdzonych projektach amerykańskich, ale szytych we wzorach maskujących używanych przez Siły Zbrojne Republiki Włoskiej.
Przeczytaj także: Szary wilk z wielkiego miasta
Projektanci Defcon5 postanowili wykorzystać istniejący już wcześniej wzór, który został sprawdzony w warunkach bojowych i okazał się bardzo skuteczny i działający na bliskich oraz średnich dystansach. Oparty jest on na fraktalach – komputerowo wygenerowanych plamach o poszarpanych krawędziach – tworzących zarówno mikro-, jak i makrowzór. Włoskie siły zbrojne wykorzystują od 2004 roku dwa czterokolorowe kamuflaże oparte na tym wzorze – leśny Vegetato Esercito Italiano (piaskowy, zielony, brązowy, bardzo ciemny brąz) oraz pustynny Desertico Esercito Italiano (piaskowy, jasny piaskowy, brązowy i jasny brązowy).
Zobacz także: Zestawienie kurtek
Oba wzory efektywnie działają w dedykowanych warunkach, do których zostały stworzone, brakowało jednak przejściowego kamuflażu, który można byłoby stosować w terenie stepowym i półpustynnym, pokrytym szczątkową, acz nadal zieloną roślinnością – kamuflaż leśny w takim terenie jest bowiem zbyt ciemny, a pustynny – za jasny. Dość skuteczną metodą zwiększenia skuteczności maskowania w takich mieszanych warunkach jest stosowanie pustynnych spodni oraz „zielonej” bluzy, ale jest to rozwiązanie improwizowane i efektywne w ograniczonym zakresie.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
W firmie Defcon5 zdecydowano się połączyć udany wzór fraktalowy wzięty z Vegetato i Desertico z właściwościami oferowanymi dotąd przez Multicam – rozszerzoną kolorystyką oraz przejściami tonalnymi pomiędzy częścią kolorów. W ten sposób powstał, dość skomplikowany, ale bardzo interesujący Multiland oparty na plamach w pięciu kolorach i gładkich przejściach pomiędzy nimi, tworzącymi kolejne barwy. Wyróżnić można jasne, piaskowe tło, jasno- oraz ciemnobrązowe i jasno- oraz ciemnozielone plamy.
Przeczytaj także: Buty Sidewinder HPI marki Magnum
Na fotografiach widać dość wysoką skuteczność kamuflażu Multiland w zróżnicowanym terenie, zarówno na tle piasku, jak i pośród wysuszonych traw. Z powodu braku odpowiedniego nakrycia głowy zastosowany został kapelusz w kamuflażu Crye Precision Multicam, który całkiem dobrze komponuje się z Multilandem. Wykorzystywany mundur został wykonany w nieznacznie zmodyfikowanym kroju amerykańskiego ACU, z tkaniny o składzie 65% bawełny oraz 35% poliestru i o splocie ripstop - nie jest to najlepsza tkanina na wysokie temperatury, a sam mundur mógłby jednak być lepiej odszyty, ale nie to było obiektem weryfikacji. Fotografie były wykonywane na dystansach od 5 do około 20 metrów - nie był to naukowo przeprowadzony test, lecz efektywności kamuflażu. Trzeba przyznać, że Multiland w warunkach, do których został stworzony, może być bardzo skutecznym wzorem.