Szary wilk z wielkiego miasta
Andrzej Krugler, Arc'teryx
Linia przeznaczonych dla służb mundurowych produktów LEAF renomowanej marki Arc’teryx nieustannie się rozwija. Jej trzon stanowi wysokiej klasy odzież, jak na przykład kurtki Alpha, opisywane w SPECIAL OPS 3/2012, ale projektanci spod znaku „szkieletu archaeopteryxa” starają się co rusz wprowadzać nowości do oferty. W 2011 roku pojawiła się koncepcja Urban Wolf - nowej kolorystki, dobranej specjalnie pod kątem użytkowania w terenie zabudowanym.
Zobacz także
Kuba Wesołowski Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski...
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski produkt SPLIT SKIS w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju otrzymał dwie międzynarodowe nagrody innowacyjności. W Niemczech, na zimowych targach sprzętu sportowego ISPO w Monachium, oraz w USA – na targach OR SNOW SHOW w Salt Lake City, zdobywając Innovation Award 2023.
Radosław Tyślewicz Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących...
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących działania w ramach tzw. low profile – czyli w ukryciu. Na ile ten sportowy z wyglądu model spełnia taktyczne wymagania operacji w terenie zurbanizowanym, sprawdziliśmy w naszym teście.
Mariusz H. BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard
Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...
Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.
SZARY KOLOR, SZARY CZŁOWIEK
Europa jest obecnie jednym z najbardziej zurbanizowanych kontynentów. Szacuje się, że około 75% ludności mieszka w miastach, a w ciągu najbliższych kilku lat odsetek ten ma zwiększyć się do nawet 80%. Współczesne miasta to gigantyczne kompleksy, pełne betonowo-stalowo-szklanych konstrukcji i podziemnych parkingów, asfaltowych jezdni, chodników wyłożonych kostką. Gdy słońce znika za horyzontem, mdłe światło latarni sprawia, że wszystko staje się słabiej widoczne i pogrąża się w ciemnej, szarej kolorystyce. A potem – jak w powiedzeniu – „W nocy wszystkie koty są szare”...
Specjaliści od barw zatrudnieni przez firmę Arc’teryx doszli do wniosku, że najbardziej optymalnym kolorem odzieży do stosowania w warunkach współczesnych miast (z definicji jednak – miast zachodnich) nie jest uważany do tej pory za niemal standardowy nocny kolor – czarny, ani też wszelkie odcienie barwy ciemnoniebieskiej, powszechnie używanej przez siły policyjne, które w ciemnoszarym otoczeniu będą się raczej wyróżniać niż z nim zlewać, a właśnie kolor szary, który znacznie lepiej wpisuje się w betonowy krajobraz. Innym czynnikiem, który zadecydował o wyborze koloru szarego, jest jego swoista neutralność – osobom postronnym nie kojarzy się z kolorem mundurów. W nomenklaturze zachodniej istnieje cała teoria opisująca „grey mana”, czyli „szarego człowieka” – osobę niewyróżniającą się z tłumu.
Zasadniczym celem, jaki przyświecał projektantom, było stworzenie zestawu przeznaczonego głównie dla użytkowników ze służb policyjnych oraz innych formacji związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa publicznego, potrzebujących odzieży o dużej funkcjonalności, bardzo wysokiej jakości, wykonanej ze świetnych materiałów, a jednocześnie do pewnego stopnia ukrywającej tożsamość i utrudniającej wykrycie w warunkach dużego miasta. Oczywiście, umundurowanie w kolorystyce Wolf nie zapewni równie skutecznego wtopienia się w otoczenie jak wyspecjalizowany kamuflaż miejski, ani nie pozwoli na zamaskowanie swojej obecności oraz tożsamości jak zwykłe cywilne ubrania, a stanowi jedynie pewien kompromis pomiędzy tymi oboma rozwiązaniami.
Urban Wolf w świetle dziennym sprawia wrażenie koloru ciemnosiwego, z lekkim odcieniem niebieskim. Zmiana natężenia światła wieczorem lub sztuczne światło latarni zmienia go w kierunku barwy ciemnoszarej, jednak nadal nie przechodzi w czerń. Warto odnotować, że szara miejska kolorystyka po raz pierwszy pojawiła się kilka lat wcześniej w odzieży marki TAD, dość drogiej i praktycznie nieznanej w Polsce, gdzie występuje jako UE Grey, więc generalnie koncepcja „szarej” odzieży taktycznej nie jest zupełnie nowa.
KOLEKCJA
Arc’teryx zdecydował się na wdrożenie czterech elementów odzieży w nowej kolorystyce, nazwanej Urban Wolf (lub skrótowo Wolf), w tym trzech zupełnie nowych – kurtki oraz spodni Drac, bluzy z kapturem Naga oraz znanej już wcześniej kurtki Bravo. Wszystkie cechuje bardzo dobra jakość materiałów oraz przemyślany krój, a także wysoka staranność wykonania – pomimo że cała produkcja odbywa się w Chinach, to jednak odzież przechodzi rygorystyczną kontrolę jakości.
Ze względu na wykorzystanie różnych typów materiałów w poszczególnych elementach, które z powodu innego składu oraz właściwości inaczej przyjmują barwniki, kolory nieznacznie się pomiędzy nimi różnią. Razić to może mundurowych estetów, ale ma podstawową zaletę: jeśli stosuje się kombinację różnych elementów, zyskujemy dodatkowy efekt – taki zestaw przestanie całkowicie przypominać wojskowy czy policyjny uniform. Poniżej przedstawione zostaną cztery kluczowe elementy Arc’teryxa w nowej kolorystyce.
Z ostatniej chwili – dla brytyjskiego dystrybutora Arc’teryx przygotował limitowaną edycję mundurów polowych Talos w kolorze Wolf, wykonanych z materiału 50% nylon, 50% bawełna ripstop.
DRAC
„Smoczy” (słowo „drac” w językach katalońskim i romańskim oznacza smoka, tak jak po czesku „drak”) komplet to nowość na rok 2012, choć prezentowana już pod koniec 2011 roku – lekka odzież z elastycznego i dobrze oddychającego materiału soft shell Burly Double Weave (46% poliester, 46% nylon, 8% Spandex) zaimpregnowanego warstwą repelentu DWR powodującego perlenie się wody na jego powierzchni, co zwiększa wodoodporność. Najciekawszą cechą tkaniny jest jej konstrukcja – włókna nylonowe stanowią zewnętrzną warstwę, natomiast splecione z nimi włókna poliestrowe stanowią warstwę dolną, przylegającą do ciała lub bielizny, odprowadzającą wilgoć ku górze – przy czym zaznaczyć trzeba, że nie jest to laminat, jak w przypadku Massif ITJ czy opisywanego w tym numerze smocka marki VertX, a materiał jednowarstwowy. Burly Double Wave jest materiałem o średniej grubości – masa spodni i bluzy w rozmiarze medium to odpowiednio 831 i 653 g.
Spodnie Drac charakteryzują się dość dopasowanym, ale dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu kluczowych miejsc, niekrępującym ruchów krojem. Wszyta w kroku wstawka w kształcie rombu rozwiązuje problemy przy kucaniu czy wspinaniu się. Nogawki nie zwężają się ku dołowi, natomiast na ich końcu wszyto ściągacz umożliwiający dopasowanie spodni do buta, tak aby do jego wnętrza nie sypał się piach czy śnieg. Umieszczono tam również dwa nitowane oczka, przydatne przy stosowaniu klasycznych ochraniaczy stuptutów. Oryginalną cechą spodni jest sposób wykonania rejonu kolan – na zewnątrz znajduje się odcinek szerokiej na 9 cm taśmy, która wzmacnia i chroni te miejsca przed przetarciem. Natomiast od wewnętrznej strony umieszczono kieszeń przeznaczoną do zamocowania nakolanników Arc’teryx LEAF Knee Pads (patrz SPECIAL OPS 4/2011) – skorupę ochraniacza mocuje się w środku, natomiast taśmy wyprowadza na zewnątrz, poprzez cztery otwory.
Spodnie Drac mają łącznie 10 kieszeni – dwie transportowe zamykane patkami z rzepem, umieszczone nieco skośnie na udach, ale wszyte jako wstawka, a nie naszyte na nogawkach, dzięki czemu nie odstają (w procesie produkcji w nogawce robi się otwór i w to miejsce wszywa kieszeń). Poniżej umieszczono niewielkie kieszenie zamykane klapami, przeznaczone na przedmioty wielkości opatrunku osobistego, natomiast nad kieszeniami udowymi znajdują się dwuelementowe kieszenie biodrowe – jedna to klasyczna, wpuszczana, natomiast tuż obok niej umieszczono drugą, przeznaczoną do przenoszenia noża czy multitoola, wykonaną z cienkiej Cordury. Kolejne dwie kieszenie wpuszczane znajdują się z tyłu spodni – zamykane są skośnymi klapami z rzepem. W pasie naszyto pięć szerokich na 55 mm szlufek oraz cztery pętle do zaczepienia opcjonalnych szelek z płaskiej taśmy.Kurtka Drac jest również dość dopasowana w kroju i sugeruje się ją nosić raczej na bieliznę, ewentualnie cienkie bluzy polarowe, jako zastępstwo zwykłej bluzy mundurowej w niskich temperaturach. Zapinana jest jednobiegowym zamkiem, kończącym się w kołnierzu, miękko wyściełanym tkaniną polarową. Na ramionach wszyte zostały dwie kieszenie zamykane pionowymi zamkami błyskawicznymi. Na kieszeniach umieszczono taśmy rzep do mocowania naszywek i identyfikatorów; niewielki rzep na odblask naszyto również z tyłu kołnierza. Kolejne dwie kieszenie znajdują się na biodrach. Pod nimi wszyte są zamki służące do regulowania ciepłoty ciała.
NAGA
Bardzo lekka bluza z kapturem uszyta jest z materiału Polartec Power Dry Hardface z polimerową powłoką zewnętrzną, oferującego dobre parametry termiczne i oddychalność, a także, do pewnego stopnia, ochronę przed podmuchami wiatru w rejonie ramion, oraz Polartec Power Dry na korpusie. Naga, dzięki bardzo prostemu i dobrze dopasowanemu krojowi świetnie sprawdzi się jako dodatkowa warstwa pod bluzą Drac lub pod kamizelką balistyczną. Na lewej stronie bluzy na piersi umieszczono niewielką kieszeń na płaskie przedmioty.
BRAVO
Ciężka, techniczna kurtka softshellowa z materiału Fortius 3.0 przeznaczona jest do noszenia w niskich temperaturach. Fortius 3.0 o składzie 65% poliester, 20% nylon, 15% poliuretan, jest dwuwarstwowym laminatem – powierzchnia zewnętrzna jest gęsto tkana (dla lepszej ochrony przed podmuchami wiatru) oraz elastyczna, dodatkowo powleczona DWR, natomiast warstwa wewnętrzna to dzianina polarowa zapewniająca zwiększony komfort termiczny. Bravo, o nieco luźniejszym kroju, pozwalającym na stosowanie jej jako zewnętrznej warstwy, ma cztery kieszenie – dwie piersiowe, zapinane zamkami błyskawicznymi i służące jednocześnie jako wentylacja korpusu, oraz dwie niewielkie kieszenie wewnętrzne, również zapinane zamkami. Dzięki zrezygnowaniu z tak charakterystycznych dla taktycznej odzieży elementów, jak kieszenie naramienne czy rzepy na naszywki, i wybarwieniu w kolorze Wolf, świetnie nadaje się do użycia podczas działań w terenie zabudowanym, wyglądając jak zwykła kurtka górska.