Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Staza taktyczna dla opornych

Special Operations Forces Tactical Tourniquet (SOFTT-NH)

Zdjęcia: archiwum autora, Michał Sitarski, Andrzej Krugler, USAF 

Zdjęcia: archiwum autora, Michał Sitarski, Andrzej Krugler, USAF 

Staza taktyczna (tourniquet, opaska zaciskowa, opaska uciskowa) jest obecnie obowiązkowym elementem wyposażenia medycznego każdego żołnierza lub funkcjonariusza. Nikt już dzisiaj nie kwestionuje jej skuteczności i przydatności na polu walki czy w innych warunkach taktycznych, choć założenie stazy w dalszym ciągu wywołuje kontrowersje w cywilnym ratownictwie medycznym, kiedy niektórzy zapominają, że jest ona środkiem ratującym życie.
Zdjęcia: archiwum autora, Michał Sitarski, Andrzej Krugler, USAF

Zobacz także

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Tomasz Spych Choroby okopowe

Choroby okopowe Choroby okopowe

W dobie powszechnej cyfryzacji, rozwiniętej techniki satelitarnej, laserowej i optoelektronicznej, jeszcze parę lat temu spotykaliśmy się z powszechną opinią, że konflikty zbrojne znane nam z powieści...

W dobie powszechnej cyfryzacji, rozwiniętej techniki satelitarnej, laserowej i optoelektronicznej, jeszcze parę lat temu spotykaliśmy się z powszechną opinią, że konflikty zbrojne znane nam z powieści historycznych oraz filmów są dalece odległą przeszłością, która nie ma prawa się powtórzyć. Nikt z nas, a prowadziłem tego typu rozmowy w różnych środowiskach, nie przypuszczał nawet, że jakakolwiek ze stron konfliktu walcząc ze sobą doprowadzi do tego, że za skrawek ziemi, czasami wielkości 1 km kwadratowego,...

O stazach taktycznych napisano już prawie wszystko, dlatego postanowiłem spojrzeć na nie trochę z „innej strony”, sięgając do historii i pierwszych doniesień o używaniu opasek zaciskowych, oraz rozwiać mity i plotki, które można o nich usłyszeć, czyli oprzeć się tylko i wyłącznie na faktach.

Na początek trochę historii

Pierwsze, prowizoryczne opaski zaciskowe były używane już w starożytnym Rzymie.

Pomimo że w starożytności nie przywiązywano większego znaczenia do strat ludzkich w czasie wojen, Rzymianie w pierwszym stuleciu naszej ery w miejscach potencjalnych większych starć zbrojnych tworzyli specjalne lecznice (łac. valetudinarium) dla zapewnienia opieki rannym legionistom.

Rzymianie, jako pierwsi na świecie do opieki nad rannymi wykorzystywali przeszkolony personel medyczny. Armia miała wówczas własnych lekarzy (łac. medici castrenses), a pierwszym lekarzem wojskowym był Pedanius Anaserbaeus Dioskurides, lekarz legionów rzymskich z I w. n.e., i to podobno właśnie on jako pierwszy używał opasek uciskowych przy mocno krwawiących ranach amputacyjnych kończyn. Jednak mimo to śmiertelność rannych na polach bitew sięgała w tamtych czasach 80%.

Wraz z upadkiem cesarstwa rzymskiego nastąpił również upadek nauki i kultury starożytnej, w tym także medycyny, a pomoc medyczna rannym praktycznie nie istniała aż do czasów wojen napoleońskich.

Warto też przy okazji wspomnieć o próbach wyjaśnienia  mechanizmu krążenia krwi, co wpłynęło na ówczesny sposób pojmowania funkcji życiowych. Wątpliwości co do słuszności galenowskiego opisu układu krwionośnego pojawiały się już w średniowieczu. Wielu średniowiecznych badaczy próbowało przedstawiać swoje teorie na temat krążenia, ale niestety zazwyczaj kończyli oni na stosie wraz ze swoimi dziełami.

Głoszony wtedy geniusz Boga, który niewidoczną drogą przeprowadza krew z prawej do lewej komory serca, był zbyt silny, aby ktokolwiek mógł to zakwestionować. Bliski odkrycia „małego krążenia” był także podobno Leonardo da Vinci, ale człowiekiem, który sformułował tezę o krążeniu krwi, ostatecznie okazał się londyński lekarz William Harvey, żyjący w latach 1578–1657. Odważył się on zanegować prawa teologii do ingerowania w dziedziny nauk przyrodniczych i tym samym uniezależnił naukę od fantastyki oraz skierował ją na drogę eksperymentu. Stwierdził, że serce nie ssie krwi, ale tłoczy ją na zewnątrz, czego dowodzi tryskanie krwi z tętnic tylko podczas skurczu. Skurcz ten jest także przyczyną powstawania fali tętna.

W roku 1628 przeprowadził bardzo ciekawy eksperyment z uciśnięciem naczyń (Exercitatio anatomica de motu cordis et sanguinis in animalibus), będący podwaliną pod naukowe wyjaśnienie działania opaski zaciskowej. W wyniku doświadczenia stwierdził, że jeśli na ramię,w jego części dystalnej, nałożyć opaskę, następuje zastój krwi. Jeśli jednak zacisnąć ją mocniej, ramię nie nabrzmiewa, gdyż zatrzymany jest dopływ krwi z tętnic.

Wróćmy jednak do pomocy rannym na polu walki, która nabrała większego znaczenia po wprowadzeniu w Europie prochu strzelniczego, co nastąpiło w połowie XIV wieku.

Początkowo rany postrzałowe z broni palnej przyżegano rozpalonym żelazem lub zalewano wrzącym olejem, aby zatamować krwawienie i uniknąć zakażenia przyrannego. Powstały wtedy liczne dzieła chirurgiczne, traktujące o leczeniu ran postrzałowych, ale największe zasługi w leczeniu ran wojennych miał Ambroise Pare, który całe swe życie i karierę związał z chirurgią wojskową. On to prawdopodobnie był twórcą swoistych pierwszych „opatrunków osobistych” oraz jako pierwszy zaprzestał opatrywania ran postrzałowych za pomocą wspomnianych powyżej metod (Bądź przygotowany na wszystko z pełnym wyposażeniem indywidualnym). Oprócz opatrywania ran postrzałowych zajmował się także ranami głowy i klatki piersiowej oraz licznymi amputacjami kończyn, podczas których wykorzystywał opaski zaciskowe i zauważył, że jest to najszybszy i najpewniejszy sposób tamowania krwotoków z kończyn.

Następnie na kilkadziesiąt dobrych lat „zapomniano” o opaskach zaciskowych, mimo że ciągle poszukiwano skutecznych metod radzenia sobie z krwotokami, szczególnie na polu walki.

Przełomowe znaczenie w opanowaniu nagłych krwotoków z dużych naczyń tętniczych kończyn miało wprowadzenie w 1873 roku przez chirurga niemieckiego Johanna Esmarcha opaski zaciskowej, tzw. krępulca. Od tego wydarzenia krępulec stał się obowiązkowym wyposażeniem każdego chirurga nie tylko na polu walki.

Czytaj też: Wywiad z twórcą OLAESA i SOF®TT-W >>>

Pierwszym znanym w czasach nowożytnych zwolennikiem udzielania szybkiej pomocy żołnierzom, którzy odnieśli obrażenia na polu walki, był naczelny chirurg Napoleona Dominique Jean Larrey. Zgodnie z jego wytycznymi lekarze przybywali do rannych żołnierzy znajdujących się w punktach sanitarnych w pobliżu pola bitwy, w celu wykonania niezbędnych dla życia operacji. Wprowadzone przez niego w 1797 roku w armii napoleońskiej jednostki szybkiej ewakuacji rannych, tzw. lotne ambulanse, stanowiły zalążek organizacji wojskowej służby zdrowia, a wykonanie 200 amputacji w bitwie pod Borodino w 1812 roku przyjmuje się za początek nowoczesnej chirurgii wojennej. Larrey wprowadził też i zalecał używanie opasek zaciskowych przez żołnierzy bezpośrednio na polu bitwy po doznanym urazie.

Od tego czasu opaska zaciskowa, czyli staza taktyczna, stała się sprawdzonym sposobem na tamowanie krwotoków spowodowanych obrażeniami podczas działań wojennych, a jej stosowanie stawało się powoli standardem.

Podczas II wojny światowej niektórzy lekarze zauważyli, że staza taktyczna doskonale sprawdza się w działaniach taktycznych.

W roku 1945 dr Wolff stwierdził: „Wierzymy, że opaski uciskowe są efektywnym i użytecznym przyrządem w warunkach wojennych. Naprawdę tamują krwawienia niezależnie od warunków zastosowania”.

Jednak prawdziwy przełom nastąpił dopiero podczas wojny w Wietnamie, gdzie oszacowano, że około 2500 zgonów spowodowanych masywnymi krwawieniami można było zapobiec, stosując stazy taktyczne. Ranni ci nie mieli żadnych innych obrażeń zagrażających życiu, a jedyną przyczyną ich śmierci było wykrwawienie się.

Pomimo tak jednoznacznych danych, lekcja z użycia staz taktycznych nie została zapamiętana i aż do połowy lat 90. wojsko amerykańskie używało starego typu opasek uciskowych, zaś na kursach i szkoleniach medycy wojskowi byli uczeni, żeby raczej opasek zaciskowych nie używać. Dopiero wydarzenia w Mogadiszu w 1993 r. wymusiły konieczność modyfikacji procedur udzielania pomocy rannym na polu walki.

Dokładna analiza strat poniesionych przez siły amerykańskie w Somalii jednoznacznie pokazała, jak ważna jest zmiana filozofii, jeśli chodzi o ochronę zdrowia i życia żołnierzy. Większość z poległych zmarła podczas transportu do szpitala i w samym szpitalu. Dawało to podstawy, by sądzić, że zawiodły procedury doboru sprzętu ratowniczego, segregacji poszkodowanych, ustalania stopnia obrażeń, decydujące o kolejności udzielania pomocy rannym i kwalifikowania do transportu.

Krótko mówiąc: dobra medycyna okazała się złą taktyką, która w efekcie prowadzi do dalszych strat w ludziach.

Wychodząc z takiego założenia Dowództwo Morskich Operacji Specjalnych (Naval Special Warfare Command) rozpoczęło projekt oznaczony roboczo TCCC, czyli Tactical Combat Casualty Care. Prace nad nim przejęło następnie Dowództwo Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych. Przez trzy lata zbierano dane, prowadzono rozmowy z najbardziej doświadczonymi ratownikami i lekarzami wojskowymi oraz ekspertami z dziedziny wojskowości. Wyniki prac opublikowano w 1996 r. w Military Medicine Supplement, gdzie po raz pierwszy użyto terminu Tactical Combat Casualty Care TCCC.

Wnioski wynikające z przeprowadzonych analiz były następujące:

  • 80% zgonów na polu walki jest wynikiem nieopanowanego krwotoku (w około 33% przypadków możliwe było zastosowanie opaski uciskowej),
  • 16% z ogólnej liczby zgonów spowodowanych urazami bojowymi zalicza się do tzw. „śmierci możliwych do uniknięcia”, a najczęstszą ich przyczyną są krwotoki z kończyn, które najszybciej i najlepiej można opanować za pomocą stazy taktycznej.

Tak oto staza taktyczna stała się obowiązkowym elementem wyposażenia medycznego, a jej użycie złotym standardem Tactical Combat Casualty Care. Uważa się, że właśnie powszechne użycie stazy taktycznej wprowadzone w wytycznych TCCC spowodowało znaczący spadek śmiertelności rannych na współczesnym polu walki, który obecnie wynosi 9,4%.

Przeznaczone pierwotnie dla sił specjalnych wytyczne zaczęły stopniowo przenikać do innych struktur Departamentu Obrony. W niedługim czasie TCCC stało się standardem w szkoleniu medycznym sił zbrojnych USA oraz wielu armii NATO, a także wymusiło zmiany w wyposażeniu nie tylko medyków polowych, ale też „zwykłego” żołnierza.

W 2001 r.  powołano do życia Committee on Tactical Casualty Care (CoTCCC). Zadaniem tej instytucji, finansowanej przez Departament Obrony, jest analiza przypadków medycznych powstałych wskutek prowadzenia działań zbrojnych, ich ocena oraz bieżące wprowadzanie zmian w TCCC.

CoTCCC liczy 42 członków – specjalistów z zakresu intensywnej terapii i chirurgii urazowej oraz szeroko pojętych „medyków polowych” z poszczególnych rodzajów sił zbrojnych. Gremium to spotyka się, co kwartał, by w razie potrzeby uaktualniać wytyczne TCCC (najnowsze, wraz z uaktualnieniami, pochodzą z września 2012 r.).

 

Czytaj też: Tasmanian Tiger Small Medic Pack >>>

Współczesne stazy taktyczne

Na świecie istnieje wiele rodzajów staz taktycznych, ale większość z nich nie przechodzi testów na wytrzymałość. Komitet do spraw Taktyczno-Bojowej Opieki nad Poszkodowanym (CoTCCC) po wielu próbach zatwierdził trzy stazy do użytku w działaniach bojowych.

Chyba najpopularniejszą obecnie stazą, używaną przez wiele armii na świecie, jest Combat Application Tourniquet, zwyczajowo zwana CAT. Składa się ona z paska, który jest obszyty rzepem. Element krępujący stanowi polimerowy kołek (kołowrót) z elementem blokującym. Ważną sprawą jest prawidłowe założenie stazy na kończyny dolne i górne. Jeżeli CAT zakładany jest na rękę, pas wystarczy przewlec przez jedną przelotkę, natomiast w przypadku opatrywania nogi – pas przekłada się przez dwie przelotki.

CAT jest opaską bardzo dobrą, ale ma jednak jedną wadę, jaką jest element utrzymujący pasek – rzep (taśma velcro), który traci swoje właściwości po zabrudzeniu kurzem, śniegiem, piaskiem czy trawą, o co na polu walki raczej nietrudno. W ciężkich warunkach terenowych i atmosferycznych następuje zapchanie rzepa zanieczyszczeniami, co radykalnie wpływa na jego sprawność oraz – co ważniejsze – utrudnia przeciąganie taśmy przez przelotki, wydłużając czas założenia, a co za tym idzie – wpływa na większą utratę krwi.

Trzeba w tym miejscu napisać o pojawiających się coraz częściej na rynku chińskich podróbkach CAT-ów, produkowanych przez firmę World Element o nazwie Element CAT (E-CAT). Ich cena jest ponad dwa razy niższa od oryginalnej stazy CAT, a odróżnienie oryginału od podróbki jest bardzo trudne, o czym przekonała się również nasza armia, kupując w jednym z przetargów na zakup stazy taktycznej właśnie E-CAT-y, zamiast oryginalnych CAT-ów, tylko dlatego, że oferta ta była nieznacznie tańsza. Wiadomo również, że E-CAT-y trafiły już na wyposażenie indywidualne żołnierzy, co niezbyt dobrze świadczy o firmie, która sprzedała je armii, dla której chyba zdrowie i życie żołnierzy jest mniej ważne niż potencjalny zysk.

Problem z E-CAT-em polega na tym, że jest to staza zrobiona z dużo gorszych materiałów – a co za tym idzie – jest mniej wytrzymała i zdarzały się sytuacje, w których E-CAT pękał podczas tamowania krwotoków, co zostało opisane w literaturze amerykańskiej.

Odróżnienie tych dwóch staz jest trudne, ponieważ E-CAT jest wierną kopią CAT-a, ale nie niewykonalne, jeżeli wie się, na jakie elementy należy zwrócić uwagę. Zainteresowanych tematem odsyłam na stronę internetową – coalitiontacticalmedicine.org, gdzie można pobrać dokument zawierający opis szczegółowych różnic pomiędzy dwiema stazami oraz elementów konstrukcyjnych, na które należy zwracać uwagę przy identyfikacji ewentualnych podróbek.

Kolejną stazą jest MAT – Mechanical Advantage Tourniquet, która swego czasu znajdowała się w wyposażeniu indywidualnym żołnierzy Wojska Polskiego wyjeżdżających na misje.

Ta opaska zaciskowa nie została poddana oficjalnym próbom przeprowadzanym przez instytucje wojskowe, choć dostępne są wyniki badań z komercyjnych laboratoriów, wykazujące jej skuteczność na kończynach górnych – osobiście ciężko mi wyobrazić sobie użycie jej na kończynach dolnych.

Staza MAT zbudowana jest ze stałego elementu (półkola) i osadzonego na nim pokrętła, na którym umieszczono miejsce do zapisania godziny założenia stazy. Do półkola dołączony jest pasek zawierający zaczep, którym blokuje się taśmę o półkole.

Największą wadą MAT-a jest jego duży rozmiar, co powoduje, że zapakowanie go w apteczce osobistej jest bardzo kłopotliwe. Drugim słabym ogniwem jest zaczep mocujący pasek po ściągnięciu, który bardzo łatwo ulega przypadkowemu rozpięciu. Pozostaje jeszcze głośna praca pokrętła, słyszalna doskonale nawet z dość dużej odległości i wskazująca przeciwnikowi lokalizację użytkownika, przy czym również informująca, że opatrywany jest poważnie ranny człowiek. Z tego powodu jej użycie na polu walki jest praktycznie wykluczone i pozostaje ona w wyposażeniu jedynie cywilnych karetek pogotowia.

Czytaj też: Medycyna zza barykady >>>

Trzecią zaaprobowaną przez CoTCCC stazą jest Special Operations Forces Tactical Tourniquet (SOFTT-NH) produkcji Tactical Medical Solutions (TMS) – jej producent i projektant jest byłym ratownikiem medycznym Delty.

SOFTT jest jedną (obok CAT) z najlepszych i najbardziej popularnych opasek zaciskowych używanych przez wojsko i jednostki specjalne. Charakteryzuje się niezawodnością w każdych warunkach atmosferycznych i terenowych oraz wysoką wytrzymałością materiałów użytych do produkcji.

Staza konstrukcyjnie jest zbliżona do CAT-a – zamiast elementu blokującego w postaci rzepa SOFTT-NH ma klamrę blokującą z – już wręcz „kultową” – śrubką zabezpieczającą. Element krępujący (kołowrót) jest wykonany ze stopu aluminium – do tej pory nie było przypadku jego złamania (kilka takich przypadków miało miejsce w stazach CAT). Zabezpieczeniem krępulca są „trójkąty”, w które wprowadza się aluminiowy element krępujący.

SOFTT jest stazą taktyczną używaną przez wielu operatorów, którzy wybrali ją ze względu na wysoki poziom niezawodności, doskonałe właściwości tamowania poważnych krwawień z kończyn oraz łatwość stosowania – taki sam sposób zakładania na rękę oraz nogę. Jest szczególnie ceniona za wspomnianą niezawodność w każdych warunkach atmosferycznych i terenowych, czego niestety nie można powiedzieć o innych stazach taktycznych.

Od roku 2011 dostępna jest nowa „wersja” SOFTT-a – SOF Tactical Tourniquet – Wide (SOFTT-W), już bez wspomnianej śrubki.

Tac Med Solutions definiuje zmiany w trzech słowach: lżejsza, szybsza, mocniejsza. Wysoka skuteczność oraz wytrzymałość stazy zostały zachowane przy jednoczesnej redukcji wagi o 25%. Jest to obecnie najlżejsza staza taktyczna, która jest na wyposażeniu wojska i jednostek specjalnych. Jej niewielkie rozmiary po złożeniu docenią wszyscy przy pakowaniu osobistego zestawu medycznego.

Obecnie staza SOFTT-W dostępna jest z mocniejszą i sztywniejszą taśmą nośną, dzięki czemu łatwiej i szybciej zakładamy ją na zranioną kończynę.

Nowa wersja SOFTT-a jest wynikiem dwuletniej inicjatywy badawczej Tac Med Solutions, podczas której wykonano szereg badań i analiz laboratoryjnych w celu opracowania bardziej efektywnej, łatwiejszej w użyciu opaski uciskowej. W zgodnej opinii wielu medyków udało się to w 100% i obecnie SOFTT-W jest najlepszą stazą taktyczną rekomendowaną przez CoTCCC.

Nowa konstrukcja stazy SOFTT-W sprawia, że jej użycie jest jeszcze prostsze – a co za tym idzie – może być ona założona szybciej (zastosowano mocniejszą, sztywniejszą taśmę), co przyczynia się do mniejszej utraty krwi przez rannego. Jej średni czas założenia na kończynę dolną wynosi tylko 16 sekund, dla porównania średni czas założenia CAT-a na nogę wynosi 29 sekund. Jest to średni czas założenia staz taktycznych na kończynę dolną wyliczony podczas badania szybkości aplikacji stazy CAT i SOFTT-W, w którym udział wzięło 30 żołnierzy i funkcjonariuszy innych służb. Mieli oni za zadanie jak najszybsze założenie określonej stazy na nogę, zgodnie z ogólnymi zasadami TCCC oraz instrukcją zakładania stazy zalecaną przez producenta.

Prawne przeszkody- funkcjonowania ratownictwa taktycznego w wojsku i policji >>>

Jak widać szybkość założenia stazy SOFTT-W jest prawie dwukrotnie większa niż CAT-a, powoduje to, że ranny w przypadku użycia stazy SOFTT-W straci znacznie mniej krwi, a jego szanse na przeżycie rosną.

Warto w tym miejscu odnieść się do dwóch nieprawdziwych opinii o stazie SOFTT-W. Pierwsza z nich dotyczy twierdzenia, że SOFTT-W nie można założyć jedną ręką na każdej kończynie. Jest to kompletna bzdura, możliwa do wygłoszenia tylko przez osobę, która nigdy nie miała możliwości założenia SOFTTa-W lub po prostu nie wie (czy raczej nie chce wiedzieć), jak to zrobić.

Chciałbym jednoznacznie stwierdzić, że stazę SOFTT-W można założyć jedną ręką na każdej z kończyn, a niedowiarków zapraszam na szkolenie. Każdy, kto zakładał lub trenował zakładanie stazy CAT na nodze wie, jak trudno to zrobić jedną ręką ze względu na konieczność przełożenia taśmy przez dwie przelotki plastikowej drabinki. Nie znaczy to, że jest to niewykonalne, ale zajmuje dużo czasu a przecież czas jest jednym z najważniejszych czynników w ratownictwie taktycznym.

Z tym problemem nie spotkamy się w przypadku stazy SOFTT-W, gdzie aplikacja na nogę jest banalnie prosta i bardzo szybka, co potwierdzają wspomniane powyżej badania.

Drugim nieprawdziwym twierdzeniem jest opinia, że staza SOFT-W jest przeznaczona dla wojsk specjalnych, zaś dla „normalnego wojska” jest staza CAT.

Prawdą jest, że od momentu, kiedy pojawiła się nowa wersja stazy SOFT-W, poszczególne jednostki wchodzące w skład DWS od razu zakupiły je do swojego wyposażenia i kontynuują zakupy. Wybór padł na SOFTT-W, ponieważ jest to produkt znacznie bardziej wytrzymały mechanicznie niż staza CAT, działający w każdych warunkach terenowych i klimatycznych, mniejszy po spakowaniu, lżejszy i szybszy do założenia. Te cechy spowodowały, że jednostki specjalne stawiają na SOFTT-W, ale nie jest to produkt zarezerwowany tylko i wyłącznie dla nich, lecz dla wszystkich, którzy docenią jego zalety.

Na potwierdzenie tego warto przypomnieć, że w 2012 roku Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie zakupił 1500 sztuk staz SOFTT-W, jako wyposażenie do Indywidualnych Pakietów Medycznych (IPMed) i plecaków ratownika-sanitariusza (PRS), czyli sprzętu przeznaczonego dla każdego żołnierza wyjeżdżającego do Afganistanu.

Przy okazji trzeba też wspomnieć o wytrzymałości obu staz – CAT i SOFTT-W – na uszkodzenia mechaniczne związane z normalnym ich użytkowaniem. W zgodnej opinii, SOFTT-W jest, ze względu na swoją budowę i użyte do tego materiały, praktycznie niezniszczalna. Delikatna budowa stazy CAT powoduje potrzebę jej częstszej wymiany.

W CAT najczęściej pękają plastikowe elementy, pruje się szew zszywający rzep z taśmą nośną czy odkleja się rzep z elementu zabezpieczającego. Potwierdzają to moje doświadczenia z używania obu staz podczas prowadzonych szkoleń z zakresu ratownictwa taktycznego.

Na początku 2012 roku na cele szkoleniowe przeznaczyliśmy po 20 sztuk staz CAT i SOFTT-W. Stazy te były przez rok użyte podczas ośmiu kilkudniowych szkoleń z zakresu ratownictwa taktycznego oraz trzech szkoleń Tactical Live Saver. Przez rok używania trwałemu uszkodzeniu uległo sześć staz CAT, a dwie pozostałe zostały w niewielkim stopniu uszkodzone przez szkolonych. Dla porównania, w tym okresie nie została uszkodzona czy zniszczona żadna z używanych staz SOFTT-W.

Na koniec jeszcze parę słów o dość nowym produkcie, jakim jest taśma SWAT-Tourniquet, która jest wielofunkcyjnym wyrobem – może być zastosowana jako klasyczna staza taktyczna, opatrunek uciskowy czy bandaż elastyczny, choć podczas szkolenia w USA widziałem jeszcze kilka „patentów” na jej użycie. Idealnie sprawdza się przy tamowaniu krwotoków w miejscach, gdzie nie możemy zastosować stazy taktycznej, np. w pachwinach.

SWAT-T napewno nie zastąpi klasycznej stazy rekomendowanej przez CoTCCC, ale zawsze jest to jakaś alternatywa, biorąc pod uwagę jej niewielkie rozmiary i niewygórowaną cenę.

Podsumowując opis najlepszych staz taktycznych jeszcze raz należy podkreślić konieczność ciągłego treningu zakładania stazy w różnych sytuacjach taktycznych i atmosferycznych, tak żeby jej szybkie założenie nie było żadnym problemem, wszakże staza taktyczna jest jednym z podstawowych elementów osobistego wyposażenia każdego żołnierza czy funkcjonariusza. Należy pamiętać, że za jej pomocą najszybciej i najskuteczniej można zatamować groźne dla życia krwotoki z kończyn.

Warto jeszcze w tym miejscu wspomnieć, że każda staza jest WYROBEM JEDNORAZOWYM, co wyraźnie jest oznaczone w instrukcji użycia lub na samych stazach. W związku z tym niedopuszczalne jest wielokrotne ćwiczenie na opasce, a potem noszenie jej jako osobistej w apteczce czy na kamizelce.

Chodzi o to, że podczas ćwiczeń, kiedy wielokrotnie zaciska się stazę na kończynie, dochodzi do mikrouszkodzeń elementów krępujących, które kumulując się mogą doprowadzić do pęknięcia jej lub rozerwania, gdy zachodzi konieczność „bojowego” użycia i kiedy wymagane jest maksymalne zaciśnięcie stazy – takie sytuacje miały miejsce i są opisane w literaturze. Zatem do ćwiczeń należy mieć oddzielną stazę, przeznaczoną wyłącznie do treningu.

Czytaj też: Stazy taktyczne >>>

Ogólne zasady stosowania staz

Staza taktyczna jest środkiem ratującym życie rannego i wyłącznie tylko w takich kategoriach należy o niej mówić. Obecnie nie mamy innej, równie skutecznej i szybkiej metody tamowania krwawień z kończyn. Za pomocą stazy zrobimy to najszybciej i najbardziej skutecznie. Jest to pierwszy swoisty dogmat o stazach taktycznych, który warunkuje dalszą dyskusję na temat ich stosowania.

Założenie stazy zawsze wywoływało wiele kontrowersji, szczególnie środowisk medycznych. Niektórzy uważają bowiem, że założenie opaski zaciskowej jest ostatecznością i generalnie jej użycie powinno się ograniczyć tylko i wyłącznie do amputacji urazowych, kiedy już i tak nie można uratować kończyny. Na potwierdzenie swojej tezy przytaczają fakty, że założenie opaski odcina dopływ krwi do kończyny. Związane z tym niedotlenienie doprowadza do martwicy tkanek, co może skończyć się amputacją danej kończyny. Dodatkowo w kończynie gromadzą się wtedy toksyczne produkty powstałe w wyniku obumierania komórek, dlatego też opaska zdjęta bez wcześniejszego podania środków „neutralizujących” owe toksyny może doprowadzić do śmierci poszkodowanego.

Oczywiście jest to prawda, dlatego należy pamiętać o dwóch sprawach.

Po pierwsze, kilkakrotnie założenie stazy taktycznej jest zabiegiem ratującym życie. Priorytetem jest zatamowanie krwotoku. Pamiętajmy, że masywne krwawienie w ciągu kilku minut doprowadza do śmierci – lepiej uratować życie niż kończynę, ważniejsze jest życie poszkodowanego, a nie jego zdrowie – lepiej mieć żywego bez ręki czy nogi niż kogoś z kompletem kończyn, ale martwego.

Po drugie, jak potwierdzają badania kliniczne i opisy przypadków, opaska zaciskowa może być założona na kończynę do dwóch godzin bez żadnych dużych konsekwencji dla zdrowia poszkodowanego. W warunkach krajowych jest to wystarczający czas, żeby znaleźć się na stole operacyjnym w szpitalu, więc problem martwicy tkanek w wyniku niedokrwienia praktycznie nie istnieje.

Zanim przejdziemy do wytycznych użycia stazy według TCCC, sprawdźmy, co mówią na ten temat wytyczne cywilne.

International Trauma Life Suport i Europejska Rada Resuscytacji zalecają stosowanie opaski uciskowej do zaopatrywania masywnych krwawień zewnętrznych tylko w ściśle określonych sytuacjach:

  • amputacje urazowe, zmiażdżenia,
  • wypadki masowe (katastrofy) – w celu udzielenia pomocy jak największej liczbie poszkodowanych w jak najkrótszym czasie,
  • niemożność zatamowania krwawienia wszystkimi zastosowanymi sposobami, tj. przez unoszenie kończyny, uciskanie miejsca krwawienia czy opatrunek uciskowy.

Opaska uciskowa powinna być nałożona około 5 cm powyżej miejsca krwawienia, ale nigdy poniżej łokcia lub kolana oraz na stawach. Należy wykonać ją z jak najmniej uszkadzającego okolicę rany materiału (np. mankietu aparatu do mierzenia ciśnienia, chusty trójkątnej, rękawa koszulki, szerokiego szalika) o szerokości minimum 2,5 cm, a najlepiej 5–6 cm. Dopuszczalny czas tamowania krwawienia za pomocą opaski uciskowej wynosi do dwóch godzin. Zawsze należy w widocznym miejscu (na opasce, na poszkodowanym) zanotować czas założenia opaski uciskowej.

Czytaj też: Tactical Combat Casualty Care – Powstrzymaj każdą śmierć, której można uniknąć >>>

Tyle wytyczne cywilne, a co mówią wytyczne TCCC?

Należy pamiętać, że na polu walki czy w innej sytuacji taktycznej nie ma czasu na odpowiednie zabezpieczenie poszkodowanego i do momentu, kiedy sytuacja taktyczna nie pozwala na użycie innego wyposażenia medycznego, jedynie szybko założona staza może zatamować krwotok. Opaska uciskowa powinna być nałożona w 1/3 górnej części uda lub ramienia, bezpośrednio na mundur rannego, najszybciej jak to możliwe, po opanowaniu sytuacji taktycznej.

Szybkość podjęcia decyzji o założeniu stazy w bardzo dobry sposób definiuje podręcznik 68W Combat Medic Skills: „Żeby skutecznie uratować rannego, decyzja o użyciu stazy powinna być podjęta szybko – w sekundach, a nie w minutach, zaś sama aplikacja stazy wykonana bardzo szybko – w sekundach, a nie w minutach”. Jak mocno należy zacisnąć stazę? Odpowiedź jest prosta: do momentu zatamowania wypływu krwi z rany, choć w niektórych sytuacjach może to być bardzo trudne do osiągnięcia.

Na podstawie własnych doświadczeń mogę powiedzieć, że niemożliwe jest własnoręczne założenie stazy do momentu, kiedy na dystalnej części kończyny nie będzie wyczuwalne tętno, po prostu ból spowodowany uciskiem stazy na kończynę jest już nie do zniesienia (polecam wykonanie tego prostego doświadczenia, ale ostrożnie). Pokazuje to, z jak dużą siłą należy zaciskać stazę na rannej kończynie. Po założeniu stazy należy zapisać czas jej aplikacji, używając 24-godzinnego zegara. Czas założenia zapisuje się na niej na specjalnie do tego służącym elemencie lub obok, na skórze rannego, oprócz godziny pisze się także dużą literę „T”. Dodatkowo literę „T” należy napisać na policzku rannego.

To wszystko, co robi się w tzw. pierwszej strefie Care Under Fire. Dopiero w Tactcial Field Care można pozwolić sobie na odsłonięcie i uwidocznienie samego miejsca krwawienia czy rany, w celu założenia opatrunku indywidualnego Olaes lub Blast, a w wypadku dużych krwotoków, których nie można opanować do końca za pomocą stazy i opatrunku, należy rozważyć użycie środków hemostatycznych np. Celox Gauze.

Jeżeli wiadomo, że czas ewakuacji wydłuży się, a wcześniej prawidłowo został założony opatrunek indywidualny Olaes, można delikatnie poluzować stazę o jeden, góra dwa obroty krępulca i sprawdzić, czy do kontroli krwawienia nie wystarczy ucisk przez opatrunek indywidualny i uniesienie kończyny. Jeżeli opatrunek przesiąka, należy momentalnie maksymalnie zacisnąć stazę. Pamiętajmy, żeby pod żadnym pozorem nie zdejmować raz już założonej stazy z kończyny! Pamiętać należy, że rannemu udziela się pomocy korzystając z jego zestawu medycznego, w tym i opaski, a nie z własnego!

Niezmiernie ważną rzeczą jest prawidłowe zabezpieczenie stazy przed przypadkowym jej poluzowaniem, np. podczas transportu rannego.

Warto również, w miarę możliwości, pomyśleć o unieruchomieniu kończyny. Jest to działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, przeciwwstrząsowe, powodujące także zmniejszenie krwawienia.

Jeżeli z jakichś powodów ratownik nie ma przy sobie stazy taktycznej (taka sytuacja nie powinna oczywiście mieć miejsca) lub trzeba założyć opaskę na dwie kończyny i wykorzystuje się improwizowane opaski, trzeba pamiętać że 2,5 cm to minimalna szerokość improwizowanej opaski zaciskowej, a im opaska (czy materiał użyty do improwizowanej stazy) jest węższa, tym większe jest ryzyko uszkodzenia naczyń i nerwów.

Tactical Field Care - rachunek sumienia >>>

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Combat Application Tourniquet (CAT)

Combat Application Tourniquet (CAT)

Amerykańska staza taktyczna z polimerowym patyczkiem. CAT może być obsługiwany nawet za pomocą jednej ręki.

Amerykańska staza taktyczna z polimerowym patyczkiem. CAT może być obsługiwany nawet za pomocą jednej ręki.

Redakcja news Żołnierze 25 BKPow doskonalą techniki desantowania

Żołnierze 25 BKPow doskonalą techniki desantowania Żołnierze 25 BKPow doskonalą techniki desantowania

Piątego lipca w godzinach wieczornych żołnierze 25BKPow doskonalili techniki desantowania z wykorzystaniem lin osobistych oraz ewakuację poszkodowanego z terenu trudno dostępnego z wykorzystaniem kosza...

Piątego lipca w godzinach wieczornych żołnierze 25BKPow doskonalili techniki desantowania z wykorzystaniem lin osobistych oraz ewakuację poszkodowanego z terenu trudno dostępnego z wykorzystaniem kosza ratowniczego.

Iwona Szoda Wywiad: K9 TC3

Wywiad: K9 TC3 Wywiad: K9 TC3

Co zrobić, gdy pies będzie ranny, zanim udamy się do lecznicy weterynaryjnej? Co przewodnik psa może zrobić, kiedy jest głęboko w lesie, w górach, z daleka od miasta i lecznicy weterynaryjnej lub w przypadku...

Co zrobić, gdy pies będzie ranny, zanim udamy się do lecznicy weterynaryjnej? Co przewodnik psa może zrobić, kiedy jest głęboko w lesie, w górach, z daleka od miasta i lecznicy weterynaryjnej lub w przypadku kontaktu – wymiany ognia na polu walki? Jak może uratować swojego czworonożnego partnera służbowego?

Michał Piekarski Edukacja a bezpieczeństwo

Edukacja a bezpieczeństwo

Ostatnie dni, oprócz rocznicy operacji „Neptune Spear” oraz świąt państwowych, przebiegają pod znakiem egzaminów maturalnych i kolejnych sporów o polską edukację. Ponieważ bezpieczeństwo bez edukacji nie...

Ostatnie dni, oprócz rocznicy operacji „Neptune Spear” oraz świąt państwowych, przebiegają pod znakiem egzaminów maturalnych i kolejnych sporów o polską edukację. Ponieważ bezpieczeństwo bez edukacji nie jest możliwe, wskazane jest odnieść się w tym miejscu do kilku problemów, które z bezpieczeństwem mają bezpośredni związek.

Redakcja Wizyta oficerów U.S. Army w WCKMed.

Wizyta oficerów U.S. Army w WCKMed. Wizyta oficerów  U.S. Army w WCKMed.

W tym tygodniu Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi wizytowali oficerowie armii USA, którym przewodniczył Szef Służby Zdrowia Armii Stanów Zjednoczonych na Europę, generał brygady Ronald P....

W tym tygodniu Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi wizytowali oficerowie armii USA, którym przewodniczył Szef Służby Zdrowia Armii Stanów Zjednoczonych na Europę, generał brygady Ronald P. Stephens.

Redakcja Specjalistyczne Centrum Szkolenia Medycznego Wojsk Specjalnych powstanie w Łodzi

Specjalistyczne Centrum Szkolenia Medycznego Wojsk Specjalnych powstanie w Łodzi Specjalistyczne Centrum Szkolenia Medycznego Wojsk Specjalnych powstanie w Łodzi

Po raz pierwszy w historii Polska będzie liderem projektu realizowanego w ramach stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności Unii Europejskiej PESCO. Chodzi o stworzenie centrum szkoleniowego...

Po raz pierwszy w historii Polska będzie liderem projektu realizowanego w ramach stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności Unii Europejskiej PESCO. Chodzi o stworzenie centrum szkoleniowego dla medyków sił specjalnych podała Polska Zbrojna. Placówka działać będzie w oparciu o Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.

Redakcja Szkolenie TCCC Instructor Course & NATO SOF Combat Medic Simulation

Szkolenie TCCC Instructor Course & NATO SOF Combat Medic Simulation Szkolenie TCCC Instructor Course & NATO SOF Combat Medic Simulation

Odbył się certyfikowany kurs Combat Simulation & TCCC Instructor Course dedykowany medykom wojsk specjalnych armii NATO. Kurs realizowany był w dniach 17-26 czerwca na terenie Wojskowego Centrum Kształcenia...

Odbył się certyfikowany kurs Combat Simulation & TCCC Instructor Course dedykowany medykom wojsk specjalnych armii NATO. Kurs realizowany był w dniach 17-26 czerwca na terenie Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi we współpracy z Allied Center of Medical Education NSHQ w Belgii.

Redakcja Zakończyła się konferencja SOF Medical Workshop 2019

Zakończyła się konferencja SOF Medical Workshop 2019 Zakończyła się konferencja SOF Medical Workshop 2019

Żołnierze Wojsk Specjalnych, instruktorzy i wykładowcy Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi oraz przedstawiciele NATO Special Operations Headquarter brali udział w dniach 27-28 czerwca w konferencji...

Żołnierze Wojsk Specjalnych, instruktorzy i wykładowcy Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi oraz przedstawiciele NATO Special Operations Headquarter brali udział w dniach 27-28 czerwca w konferencji i warsztatach SOF Medical Workshop.

Redakcja IV edycja Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych!

IV edycja Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych! IV edycja Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych!

W dniach 7-9 czerwca 2019 r. w miejscowości Sobótka odbędą się kolejne Ogólnopolskie Zawody Ratowniczo-Taktyczne Grup Paramilitarnych. Impreza organizowana jest na terenie Dolnego Śląska cyklicznie od...

W dniach 7-9 czerwca 2019 r. w miejscowości Sobótka odbędą się kolejne Ogólnopolskie Zawody Ratowniczo-Taktyczne Grup Paramilitarnych. Impreza organizowana jest na terenie Dolnego Śląska cyklicznie od 2015 r.

Redakcja MIL MED CHALLENGE 2018

MIL MED CHALLENGE 2018 MIL MED CHALLENGE 2018

W dniach 21-25 maja w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej zrealizowano MIL MED CHALLENGE taktyczno-medyczne zawody połączone z konferencją poświęconą zagadnieniom TC3. Adresatem przedsięwzięcia był...

W dniach 21-25 maja w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej zrealizowano MIL MED CHALLENGE taktyczno-medyczne zawody połączone z konferencją poświęconą zagadnieniom TC3. Adresatem przedsięwzięcia był personel zespołów ewakuacji medycznej w formacjach Ministerstwa Obrony Narodowej. W MIL MED CHALLENGE uczestniczyli jako współorganizatorzy przedstawiciele jednostek podległych MON i MSWiA, a także nasz ratowniczy zespół autorów - Ready2Rescue.

Redakcja Zawody ratowniczo-taktyczne grup paramilitarnych 2018

Zawody ratowniczo-taktyczne grup paramilitarnych 2018 Zawody ratowniczo-taktyczne grup paramilitarnych 2018

Już 25 maja 2018 roku rozpocznie się III edycja ogólnopolskich Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych. Impreza odbędzie się w Sobótce (woj. dolnośląskie). Poprzednie edycje cieszyły się dużym...

Już 25 maja 2018 roku rozpocznie się III edycja ogólnopolskich Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych. Impreza odbędzie się w Sobótce (woj. dolnośląskie). Poprzednie edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem osób, które chcą zgłębić swoją wiedzę na temat ratownictwa taktycznego.

Redakcja PARAMEDYK 2017

PARAMEDYK 2017 PARAMEDYK 2017

Pod koniec września wybrane lokalizacje na terenie Trójmiasta i Kaszub staną się areną dziesiątej już edycji Zawodów PARAMEDYK - imprezie dedykowanej ratownictwu taktycznemu, w której wezmą udział zespoły...

Pod koniec września wybrane lokalizacje na terenie Trójmiasta i Kaszub staną się areną dziesiątej już edycji Zawodów PARAMEDYK - imprezie dedykowanej ratownictwu taktycznemu, w której wezmą udział zespoły reprezentujące jednostki podporządkowane Ministerstwu Obrony Narodowej i Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także zaproszone drużyny krajowe i zagraniczne mające charakter sił specjalnych. Jako patron medialny po raz kolejny będziemy mieli przyjemność towarzyszyć zawodnikom i sędziom,...

Iwona Panas Międzyoddziałowe warsztaty TCCC Specjalnych Grup Operacyjnych

Międzyoddziałowe warsztaty TCCC Specjalnych Grup Operacyjnych Międzyoddziałowe warsztaty TCCC Specjalnych Grup Operacyjnych

W dniach 7-8 kwietnia br., w Gdańsku, na terenie obiektu Magnum Shop & Arena, odbyły się międzyoddziałowe warsztaty Specjalnych Grup Operacyjnych – SGO, z zakresu Tactical Combat Casualty Care, w których...

W dniach 7-8 kwietnia br., w Gdańsku, na terenie obiektu Magnum Shop & Arena, odbyły się międzyoddziałowe warsztaty Specjalnych Grup Operacyjnych – SGO, z zakresu Tactical Combat Casualty Care, w których uczestniczyli członkowie oddziałów z Gdańska, Warszawy i Poznania. Warsztaty przeprowadzone zostały przez instruktorów z SGO Wrocław - oddziału, który specjalizuje się w medycynie pola walki i jest organizatorem Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych.

Redakcja TCCC Paramedyk 2016

TCCC Paramedyk 2016 TCCC Paramedyk 2016

Pod koniec września Gdańsk znajdzie się w centrum zainteresowania wszystkich tych, którzy pragną rozwijać się w szeroko rozumianej dziedzinie medycyny taktycznej, sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności...

Pod koniec września Gdańsk znajdzie się w centrum zainteresowania wszystkich tych, którzy pragną rozwijać się w szeroko rozumianej dziedzinie medycyny taktycznej, sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności oraz wymienić doświadczeniami i nauczyć nowych rzeczy. To właśnie tam, w dniach 27-30 września, rozegrają się dziewiąte już zawody TCCC Paramedyk, organizowane z inicjatywy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji KWP w Gdańsku.

Monika Banaś K9 TC3

K9 TC3 K9 TC3

Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie dały możliwość wnikliwej obserwacji i potrzeby wykorzystania na polu walki wyszkolonych psów pracujących do celów wojskowych Military Working Dogs (MWDs).

Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie dały możliwość wnikliwej obserwacji i potrzeby wykorzystania na polu walki wyszkolonych psów pracujących do celów wojskowych Military Working Dogs (MWDs).

Radosław Tyślewicz Konferencja „On Duty” po raz trzeci!

Konferencja „On Duty” po raz trzeci! Konferencja „On Duty” po raz trzeci!

16 października 2020 r. odbyła się po raz trzeci, realizowana w cyklu co dwa lata, konferencja praktyków ratownictwa wodnego. Po raz drugi miejscem spotkania były obiekty Akademii Marynarki Wojennej w...

16 października 2020 r. odbyła się po raz trzeci, realizowana w cyklu co dwa lata, konferencja praktyków ratownictwa wodnego. Po raz drugi miejscem spotkania były obiekty Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie w nowoczesnym gmachu Biblioteki Głównej i znajdującym się tam audytorium odbywała się część paneli problemowych, a w holu głównym oraz na parkingu pokaz sprzętu.

Kpt. Radosław Ptasiński Czworonożny ratownik wodny

Czworonożny ratownik wodny Czworonożny ratownik wodny

W publikacji przeczytasz ciekawe informacje o tym jak przygotowywane są psy do służby w ratownictwie wodnym.

W publikacji przeczytasz ciekawe informacje o tym jak przygotowywane są psy do służby w ratownictwie wodnym.

Tomasz Łukaszewski TC3 w pigułce

TC3 w pigułce TC3 w pigułce

Rozmowa z kpt. Anitą Podlasin – ratownikiem medycznym, instruktorem, oficerem sekcji planowania szkolenia w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, koordynatorem medycznym Centrum Szkolenia TCCC...

Rozmowa z kpt. Anitą Podlasin – ratownikiem medycznym, instruktorem, oficerem sekcji planowania szkolenia w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, koordynatorem medycznym Centrum Szkolenia TCCC NAEMT.

Ireneusz Chloupek Kursy w ISTC

Kursy w ISTC Kursy w ISTC

Wspólne szkolenia sił specjalnych państw członkowskich NATO oraz partnerskich pod auspicjami NATO Special Operations HQ obejmują również kursy medyczne dostosowane do poziomu i specyfiki żołnierzy takich...

Wspólne szkolenia sił specjalnych państw członkowskich NATO oraz partnerskich pod auspicjami NATO Special Operations HQ obejmują również kursy medyczne dostosowane do poziomu i specyfiki żołnierzy takich jednostek. Głównym ośrodkiem, gdzie odbywa się scentralizowane szkolenie pod tym kątem wg wytycznych NSHQ 75-001 SOF Medical Standards and Training Directive, jest Międzynarodowe Centrum Szkolenia Specjalnego ISTC (International Special Training Centre) w Pfullendorfie, na południu Niemiec.

Tomasz Łukaszewski Ratownik na misji

Ratownik na misji Ratownik na misji

O służbie paramedyka w warunkach bojowych i życiu na misji poza granicami kraju rozmawiamy z Michałem Matrajem – ratownikiem cywilnym pełniącym służbę w bazie NATO na południu Afganistanu.

O służbie paramedyka w warunkach bojowych i życiu na misji poza granicami kraju rozmawiamy z Michałem Matrajem – ratownikiem cywilnym pełniącym służbę w bazie NATO na południu Afganistanu.

Ireneusz Chloupek TIER 2 TC3

TIER 2 TC3 TIER 2 TC3

Od 2020 roku wszyscy żołnierze pododdziałów bojowych amerykańskich sił zbrojnych są objęci nowym, ujednoliconym programem szkolenia Tactical Combat Casualty Care, czyli taktyczno-bojowej opieki nad rannym...

Od 2020 roku wszyscy żołnierze pododdziałów bojowych amerykańskich sił zbrojnych są objęci nowym, ujednoliconym programem szkolenia Tactical Combat Casualty Care, czyli taktyczno-bojowej opieki nad rannym na polu walki, tzw. poziomu 2 (Tier 2 TC3), który zastępuje dotychczasowe, prostsze kursy Combat Lifesaver. Nowy program powstał m.in. w oparciu o wnioski z doświadczeń bojowych żołnierzy 75. Pułku Ranger, w którym TCCC jest od bardzo dawna stałym elementem szkolenia.

Tomasz Łukaszewski Tam, gdzie szkoli się ratowników taktycznych

Tam, gdzie szkoli się ratowników taktycznych Tam, gdzie szkoli się ratowników taktycznych

Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi jest jedynym tego typu ośrodkiem w Polsce zajmującym się kształceniem i szkoleniem medycznym żołnierzy i personelu medycznego w zakresie medycyny pola walki...

Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi jest jedynym tego typu ośrodkiem w Polsce zajmującym się kształceniem i szkoleniem medycznym żołnierzy i personelu medycznego w zakresie medycyny pola walki na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Rocznie szkoli się tu około czterech tysięcy żołnierzy.

Ireneusz Chloupek Maski od Riggerów

Maski od Riggerów Maski od Riggerów

„Improwizuj, dostosowuj, przezwyciężaj” – zgodnie z tym popularnym hasłem amerykańskiej piechoty morskiej, przyświecającym nie tylko marines, riggerzy z Sił Specjalnych US Army włączyli się już w kwietniu...

„Improwizuj, dostosowuj, przezwyciężaj” – zgodnie z tym popularnym hasłem amerykańskiej piechoty morskiej, przyświecającym nie tylko marines, riggerzy z Sił Specjalnych US Army włączyli się już w kwietniu br. do walki z rozprzestrzenianiem się epidemii COVID-19 produkując maseczki ochronne, niedobór których na rynku zaskoczył także Amerykanów.

Tomasz Łukaszewski Paramedyk 2019

Paramedyk 2019 Paramedyk 2019

Pod koniec września 2019 r., na Pomorzu, już po raz 12. odbyły się zawody umiejętności udzielania wykwalifikowanej pomocy medycznej w warunkach bojowych, czyli „Paramedyk”. W czterodniowej imprezie udział...

Pod koniec września 2019 r., na Pomorzu, już po raz 12. odbyły się zawody umiejętności udzielania wykwalifikowanej pomocy medycznej w warunkach bojowych, czyli „Paramedyk”. W czterodniowej imprezie udział wzięły 23 drużyny, rywalizujące w sześciu konkurencjach. Przy okazji imprezy odbyły się także warsztaty oraz konferencja naukowa z zakresu medycyny pola walki.

Wybrane dla Ciebie

Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Gdzie przygotujesz się na najgorsze » Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Kamizelki taktyczne którą wybrać »

Kamizelki taktyczne którą wybrać » Kamizelki taktyczne którą wybrać »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą » Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Dobierz buty do warunków pogodowych »

Dobierz buty do warunków pogodowych » Dobierz buty do warunków pogodowych »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Zaplanuj wakacje z dobrym sprzętem »

Zaplanuj wakacje z dobrym sprzętem » Zaplanuj wakacje z dobrym sprzętem »

Najnowsze produkty i technologie

Redakcja, BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających

Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających

Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione...

Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione korzyści, przy mniejszym narażaniu zdrowia i życia żołnierzy oraz funkcjonariuszy.

Allegro Wiatrówka - pistolety CO2

Wiatrówka - pistolety CO2 Wiatrówka - pistolety CO2

Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może...

Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może wiatrówka. Niekoniecznie musi to być strzelba, gdyż wielką popularnością cieszą się pistolety pneumatyczne.

Mariusz H. BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.

Militaria.pl Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować,...

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować, a także jaki sprzęt ze sobą zabrać.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.