Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Czworonożny ratownik wodny

Psi ratownik wodny; fot. Kpt. Radosław Ptasiński

Psi ratownik wodny; fot. Kpt. Radosław Ptasiński

Gdańska plaża, weekend, godzina 6:00 rano. Diver wraz z kilkoma innymi psami rozpoczyna swój regularny trening wodny pod nadzorem swojego przewodnika – Radka - Kierownika Gdańskiej Sekcji Psów Ratowniczych. Jeszcze nie zakończyła się rozgrzewka, a już kilku porannych plażowiczów lekko niepewnym głosem zadało pytanie: „Przepraszam, czy ten piesek jest ratownikiem?”. Odpowiadam: „Tak, Diver jest certyfikowanym ratownikiem wodnym, a pozostałe psy są w trakcie szkolenia”. Po niespełna sekundzie namysłu pada kolejne pytanie z mocno wyczuwalną nutą głębokiego niedowierzania: „Ale czy to możliwe, żeby taki mały pies potrafił uratować tonącego człowieka?”. Odpowiadam: „Tak, inaczej bym ich nie szkolił…”.

Zdjęcia: kpt. Radosław Ptasiński

Zobacz także

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

European Best Medic Competition 2023 - walka o tytuł najlepszego medyka

European Best Medic Competition 2023 - walka o tytuł najlepszego medyka European Best Medic Competition 2023 - walka o tytuł najlepszego medyka

Pod koniec 2023 roku, na terenie niemieckiego poligonu Grafenwoehr, odbyła się kolejna edycja prestiżowych zawodów medycznych pod hasłem European Best Medic Competition 2023. Tak jak podczas poprzednich...

Pod koniec 2023 roku, na terenie niemieckiego poligonu Grafenwoehr, odbyła się kolejna edycja prestiżowych zawodów medycznych pod hasłem European Best Medic Competition 2023. Tak jak podczas poprzednich edycji, w zawodach wzięli udział najlepsi medycy z armii Stanów Zjednoczonych i krajów partnerskich z NATO. Polska reprezentowana była przez medyków Grupy Zabezpieczenia Medycznego z Jednostki Wojskowej AGAT z Gliwic. Tekst: Krzysztof Mątecki Zdjęcia: US Army

Aby w pełni można było zrozumieć ideę wykorzystywania psów do ratownictwa wodnego, należy się zagłębić w kilka kluczowych kryteriów doboru psa, które ułatwiają lub utrudniają pracę w wodzie z psem, ale niekiedy potrafią zdyskwalifikować psa do uzyskania tytułu ratownika. Jaki powinien być idealny pies – ratownik?

Certyfikowany pies ratownik wodny

Na zdjęciu: kpt. Radosław Ptasiński i jego pies Diver - certyfikowany ratownik wodny

Pierwszym z kryteriów jest przeznaczenie rasy oraz budowa ciała psa. Przyjmuje się, że do pracy wodnej i ratownictwa wodnego idealnie nadają się psy z grupy wodołazów, do której zaliczamy kilka ras, m.in.: Labrador Retriever, Leonberger, Landseer, Nowofunland.

Wodołazy mają inną budowę ciała w porównaniu z pozostałymi rasami. Pierwszą cechą, jaka wyróżnia wodołazy na tle innych ras, jest doskonała izolacja przed zimną wodą. Wodołazy posiadają podwójną warstwę sierści: sierść wierzchnia bardzo często jest pokryta łojem, który powoduje, że woda tak łatwo nie dociera do skóry psa.

Pod sierścią wierzchnią jest schowany podszerstek – jaśniejsza i delikatniejsza sierść, która ogrzewa ciało psa.

Dodatkową izolacją jest gruba skóra, pod którą znajduje się warstwa tłuszczu. To wszystko pozwala wodołazom spędzać długi czas w zimnej wodzie, a co za tym idzie, rozpocząć treningi wczesną wiosną i zakończyć sezon wodny w połowie kalendarzowej jesieni.

Kolejna grupa cech to pierwotne przeznaczenie rasy, które określa nam, jakie naturalne instynkty powinien posiadać pies. Skupię się na przykładzie Divera: Labrador Retriever to rasa, która pochodzi z rejonu Półwyspu Nowofunlandzkiego. Jedna z historii rasy opisuje, że labradory, jako że są zarówno wodołazami, jak i świetnymi aporterami, były pierwotnie wykorzystywane przez rybaków do wyławiania ryb, które wypadły z sieci przy łodziach rybackich – a więc te psy pracowały w portach. Dodatkowo tzw. miękki pysk powodował, że ryba, którą podał pies, nie była uszkodzona i rybak mógł ją sprzedać.

Zauważalne są tu już kolejne dwie bardzo ważne cechy – zamiłowanie do wody oraz do pracy z człowiekiem. Oczywistym więc jest, że dużo łatwiej jest pracować z psem, który ma wrodzoną miłość do wody, niż rozbudzać w nim te instynkty i popędy, a podczas treningów redukować lęk przed wodą. I analogicznie pies bojaźliwy nie będzie odpowiednio mocno zmotywowany, aby płynąć do obcego tonącego. Wodołazy kochają pracować z ludźmi, lecz należy pamiętać, że nie jest to cecha tylko tej grupy psów.

Inną cechą, która wyróżnia wodołazy na tle innych ras, jest błona pławna między palcami. Nie jest prawdą, że tylko te kilka ras ją posiada. Jednak wodołazy mają błonę pławną, która jest większa i dużo grubsza niż u innych ras. Gruba błona pławna ułatwia psu pływanie i zwiększa jego możliwości w wodzie. Przekłada się na mniejsze zmęczenie u psa podczas wykonywania zadań i większą siłę uciągu podczas holowania osoby tonącej.

Pies ratownik holujący łódź

W niektórych zadaniach pies jest dużo sprawniejszy i lepszy niż człowiek, a nawet jest w stanie go zastąpić. Siła uciągu daje psu zdecydowaną przewagę nad człowiekiem. Jednym z takich zadań jest holowanie dryfujących lodzi wiosłowych, w których osoby nie mają siły wiosłować, aby dostać się na brzeg lub np. zgubiły wiosła.

Jednak sama rasa nie determinuje wystarczająco, czy pies będzie w stanie podołać wymaganiom na ratownika wodnego. Zdarza się tak, że pies – wodołaz zamiast pracy wodnej uwielbia np. pracę węchową, ale też zdarza się sytuacja odwrotna. Pies schroniskowy „typu Eurodog” jest świetnym pływakiem i wykazuje predyspozycje do pracy wodnej, a biały owczarek szwajcarski, który powinien paść owce, jest świetnym ratownikiem wodnym. Dopiero analizując wszystkie cechy danego psa i poddając go kilku prostym testom, możemy stwierdzić, czy dany pies jest odpowiednim kandydatem na psiego ratownika wodnego.

Jak pływa pies?

Zadając pytanie: „Jakim stylem pływackim pływa pies?”, każdy bez wahania i z lekkim uśmiechem odpowiada: „Pieskiem”. Jest to oczywiście prawda, jednak psy, które dużo pływają, zmieniają ten styl na podobny do kraula ratowniczego. Jak to się dzieje? Wynika to z budowy anatomicznej psa, a dokładnie z braku obojczyka, co psy wykorzystują do korekty stylu pływania.

Podczas treningów wodnych ciało psa, który pływa pieskiem, posiada bardzo duży opór w wodzie. Zazwyczaj pies płynie wolno, bardzo chlapie, jest prawie w pozycji pionowej i szybko się męczy. Im dłużej pies trenuje, tym bardziej samoistnie kładzie się na wodzie, zmniejszając opór wody. Dodatkowo wyciągając naprzemiennie łapy do przodu i rozkładając palce ciągnie łapę pod brzuch naśladując pływanie kraulem. Styl pływania, podobnie jak u człowieka, ma znaczący wpływ na zasięg, wytrzymałość i skuteczność działania psa w wodzie.

Czytaj też: WRT K9 >>>

Co należy do zadań psa ratownika?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zagłębić się w podstawowy zakres zadań ratownika wodnego – człowieka, którym jest niesienie pomocy w wodzie osobie tonącej i doholowanie jej np. na brzeg. Wobec tego przed psem-ratownikiem stawia się dokładnie takie samo zadanie – uratowanie osoby tonącej i doholowanie jej w miejsce bezpieczne. Dlatego też jednym z zadań egzaminacyjnych jest wykonanie skoku ratowniczego z pomostu i uratowanie tonącego oddalonego o 50 m.

Podczas płynięcia pies nie może rozpraszać się na innych osobach kąpiących się w wodzie czy na bojkach, które są często atrakcyjne dla psów na początkowym etapie szkolenia. Pies powinien być skupiony tylko i wyłącznie na tonącym, który może zmieniać swoje położenie czy znikać pod wodą – „spławikować”.  Po dopłynięciu do tonącego pies musi go opłynąć, tak aby tonący mógł się złapać psa, a następie wrócić na brzeg, do pomostu lub łodzi.

Kolejną grupą zadań, jakie są stawiane przed psem-ratownikiem, jest zanoszenie sprzętu ratowniczego do osoby tonącej. Są to zadania tożsame z pracą człowieka. Pies na komendę przewodnika podejmuje bojkę SP lub koło ratunkowe i dostarcza osobie tonącej. Następie wraz z tonącym wraca do łodzi lub na brzeg. W tym przypadku pies powinien opłynąć tonącego lub zawrócić w kierunku brzegu w taki sposób, aby tonący mógł złapać się dostarczonego sprzętu ratowniczego.

W niektórych zadaniach pies jest dużo sprawniejszy i lepszy niż człowiek, a nawet jest w stanie go zastąpić. Siła uciągu  daje psu zdecydowaną przewagę nad człowiekiem. Jednym z takich zadań jest holowanie dryfujących lodzi wiosłowych, w których osoby nie mają siły wiosłować, aby dostać się na brzeg lub np. zgubiły wiosła. Dodatkowo pies może holować zmęczonych surferów, którzy nie mają jak dostać się na brzeg.

Kolejnym przypadkiem może być uszkodzenie silnika w łodzi motorowej, gdzie do holowania jednostki możemy wykorzystać psa. W każdym z tych przypadków pies wykorzystuje umiejętność aportu, z tą różnicą, że aportem nie jest piłka, szarpak czy aport formalny, lecz łódź wiosłowa/motorową czy deska SUP. Warto zaznaczyć, że dobrze wyszkolony pies potrafi obrócić łódź czy deskę w kierunku brzegu oraz samodzielnie odnaleźć i podjąć cumę w wodzie.

Z dodatkowych psich zadań możemy jeszcze wymienić przenoszenie wiosła między łodziami, zanoszenie zasobnika z liną na odległość 50 m – do granicy stanowisk ratowniczych, czy przyniesienie z wody rozwiniętej rzutki ratowniczej.  Jednak podczas dyżuru na kąpielisku głównym zadaniem zarówno psa, jak i ratowników jest nadzór nad osobami wypoczywającymi w wodzie i odpowiednio szybka reakcja na każde potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia.

Szkolenie wodne psa

Szkolenie wodne psa - wykonanie skoku ratowniczego z pomostu

Praca wodna czy ratownictwo?

W ostatnim czasie „praca wodna psów” stała się bardzo popularna wśród ich miłośników. Niestety popularyzacja tej formy aktywności z psem spowodowała, że wiele osób używa zamiennie terminologii „praca wodna psów” i „ratownictwo wodne psów”, co jest błędne. Czym różni się jedno od drugiego?

Praca wodna psów to szereg zadań i aktywności z psem w wodzie, które bazują m.in. na nauce pływania zespołowego, pływaniu z psem na deskach SUP czy kajakach oraz nauce aportu wodnego. Są to zadania rekreacyjne przeznaczone dla każdej rasy psa bez względu na dalsze przeznaczenie psa w domu czy w pracy.

Ratownictwo wodne z wykorzystaniem psów można rozdzielić na dwie dziedziny:

  • sportowe ratownictwo wodne z wykorzystaniem psów
  • i taktykę działań ratowniczych.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z szeregiem zadań i czynności, które pies wykonuje samodzielnie lub z niewielkim udziałem przewodnika.

Wykorzystanie zdobytych umiejętności można zastosować również w pracy zawodowej, jednak głównie zastosowanie tej formy aktywności znajdziemy na pokazach i zawodach ratowniczych czy championatach pracy wodnej. W powyższym przypadku pozorant jest jedyną osobą w wodzie i są to warunki symulowanej akcji ratowniczej, gdzie pies samodzielnie wykonuje zadania ratownicze. Natomiast podczas prawdziwych działań ratowniczych z udziałem psa – to człowiek ratownik wykonuje czynności ratownicze, a pies-ratownik wspomaga działania ratownika służąc pomocą podczas holowania do brzegu.

Ćwiczenia wodne ratowników

Przewodnik psa uczy się pracy z psem, doboru odpowiednich technik nagradzania oraz karcenia psa, ale przede wszystkim budowana jest relacja psa z człowiekiem.

Szkolenie

Zgodnie z Rozporządzeniem MSW z 2012 roku w sprawie szkoleń w ratownictwie wodnym, psa szkoli przewodnik, a cały proces szkolenia składa się czterech etapów. W Polsce funkcjonuje kilka grup, które szkolą psy do ratownictwa wodnego, jednak egzaminy przeprowadzają tylko dwie, na zasadach określonych w rozporządzeniu. Jedną z takich grup jest Gdańska Sekcja Psów Ratowniczych (GSPR).

Aby dostać się do GSPR, należy w pierwszej kolejności odbyć 9-miesięczne szkolenie z podstaw posłuszeństwa. Podczas tego okresu odbywa się socjalizacja psa oraz nauka podstawowych komend i zachowań. Jednocześnie przyszły przewodnik psa uczy się pracy z psem, doboru odpowiednich technik nagradzania oraz karcenia psa, ale przede wszystkim budowana jest relacja psa z człowiekiem. Cały ten proces ma na celu naukę prawidłowej komunikacji w relacji pies – człowiek, ponieważ człowiek powinien rozumieć sygnały, jakie wysyła do niego pies, a pies oczekuje jasnych i czytelnych komunikatów.

Kolejnym etapem szkolenia jest nauka pływania z psem na dystansie 50 m i 100 m, adaptacja psa do łodzi i aport wodny, który przekłada się na holowanie łodzi czy zanoszenie koła ratunkowego i bojki SP do tonącego. Równolegle odbywa się precyzyjne przygotowanie zespołu do egzaminu klasyfikującego do Gdańskiej Sekcji Psów Ratowniczych.

Po pomyślnym zdaniu egzaminu klasyfikującego, do zostania psim ratownikiem wodnym pozostają jeszcze dwa etapy szkolenia. Podczas tych etapów pies wraz z przewodnikiem uczy się zadań z zakresu ratownictwa wodnego: holowania tonącego za pomocą kamizelki czy zanoszenia do tonącego sprzętu ratowniczego.

Na ostatnim, IV etapie szkolenia, pies szkoli się na torze sprawnościowym oraz przygotowuje się do wykonania zadań określonych w rozporządzeniu.

Czas trwania szkolenia może wynosić od 1,5 roku do 3 lat – wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji psa i człowieka. Po pomyślnym zdaniu egzaminu dla psów ratowniczych wraz z przewodnikami określonym w rozporządzeniu, pies uzyskuje uprawnienia ratownika wodnego.Podczas każdego treningu wodnego czy dowolnej formy aktywności wodnej z psem poza środkami asekuracyjnymi dla przewodnika, należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo psa w wodzie. Pies ubierany jest w kamizelkę-kapok, która zwiększa wyporność i ułatwia psu pływanie, jednocześnie mocno utrudniając wciągnięcie psa pod wodę przez osobę tonącą. Dodatkowo dzięki kamizelce pies oszczędza siły, które wykorzysta na holowanie osoby tonącej. Poza kapokiem należy zdjąć psu obrożę. Takie zachowanie prewencyjne pozwoli uniknąć zaczepienia się psa o wystające elementy. Stosowanie kapoka dla psa ułatwia wyciąganie psa z wody na łódkę czy deskę SUP, dzięki uchwytom.

Czytaj też: Pies bojowy WDS OSŻW >>>

Psy w ratownictwie wodnym są wykorzystywane w wielu krajach, a ich pomoc i możliwości są coraz bardziej doceniane również w Polsce. Należy pamiętać, że efekt końcowy, jakim jest dobrze wyszkolony pies-ratownik, jest okupiony ciężką pracą i wieloma ciężkimi treningami, podczas których ćwiczy się szczegóły i detale. Jednak nagrodą dla przewodnika jest wspaniała relacja z psem, która jest bezcenna, a zdobyte umiejętności zespołu pies – przewodnik, w przyszłości będą mogły uratować komuś życie.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Wydanie specjalne - Ratownictwo Taktyczne już w sprzedaży!

Wydanie specjalne - Ratownictwo Taktyczne już w sprzedaży! Wydanie specjalne - Ratownictwo Taktyczne już w sprzedaży!

Redakcja SPECIAL OPS przygotowała dla Was kolejny numer specjalny, tym razem w całości poświęcony obszarowi pierwszej pomocy przedmedycznej w zakresie taktycznym (TC3), cywilnym (KPP/BLS) oraz mniej znanym...

Redakcja SPECIAL OPS przygotowała dla Was kolejny numer specjalny, tym razem w całości poświęcony obszarowi pierwszej pomocy przedmedycznej w zakresie taktycznym (TC3), cywilnym (KPP/BLS) oraz mniej znanym obszarom wymagającym innego szkolenia i wyposażenia.

Combat Application Tourniquet (CAT)

Combat Application Tourniquet (CAT)

Amerykańska staza taktyczna z polimerowym patyczkiem. CAT może być obsługiwany nawet za pomocą jednej ręki.

Amerykańska staza taktyczna z polimerowym patyczkiem. CAT może być obsługiwany nawet za pomocą jednej ręki.

Redakcja news Żołnierze 25 BKPow doskonalą techniki desantowania

Żołnierze 25 BKPow doskonalą techniki desantowania Żołnierze 25 BKPow doskonalą techniki desantowania

Piątego lipca w godzinach wieczornych żołnierze 25BKPow doskonalili techniki desantowania z wykorzystaniem lin osobistych oraz ewakuację poszkodowanego z terenu trudno dostępnego z wykorzystaniem kosza...

Piątego lipca w godzinach wieczornych żołnierze 25BKPow doskonalili techniki desantowania z wykorzystaniem lin osobistych oraz ewakuację poszkodowanego z terenu trudno dostępnego z wykorzystaniem kosza ratowniczego.

Iwona Szoda Wywiad: K9 TC3

Wywiad: K9 TC3 Wywiad: K9 TC3

Co zrobić, gdy pies będzie ranny, zanim udamy się do lecznicy weterynaryjnej? Co przewodnik psa może zrobić, kiedy jest głęboko w lesie, w górach, z daleka od miasta i lecznicy weterynaryjnej lub w przypadku...

Co zrobić, gdy pies będzie ranny, zanim udamy się do lecznicy weterynaryjnej? Co przewodnik psa może zrobić, kiedy jest głęboko w lesie, w górach, z daleka od miasta i lecznicy weterynaryjnej lub w przypadku kontaktu – wymiany ognia na polu walki? Jak może uratować swojego czworonożnego partnera służbowego?

Michał Piekarski Edukacja a bezpieczeństwo

Edukacja a bezpieczeństwo

Ostatnie dni, oprócz rocznicy operacji „Neptune Spear” oraz świąt państwowych, przebiegają pod znakiem egzaminów maturalnych i kolejnych sporów o polską edukację. Ponieważ bezpieczeństwo bez edukacji nie...

Ostatnie dni, oprócz rocznicy operacji „Neptune Spear” oraz świąt państwowych, przebiegają pod znakiem egzaminów maturalnych i kolejnych sporów o polską edukację. Ponieważ bezpieczeństwo bez edukacji nie jest możliwe, wskazane jest odnieść się w tym miejscu do kilku problemów, które z bezpieczeństwem mają bezpośredni związek.

Redakcja Wizyta oficerów U.S. Army w WCKMed.

Wizyta oficerów U.S. Army w WCKMed. Wizyta oficerów  U.S. Army w WCKMed.

W tym tygodniu Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi wizytowali oficerowie armii USA, którym przewodniczył Szef Służby Zdrowia Armii Stanów Zjednoczonych na Europę, generał brygady Ronald P....

W tym tygodniu Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi wizytowali oficerowie armii USA, którym przewodniczył Szef Służby Zdrowia Armii Stanów Zjednoczonych na Europę, generał brygady Ronald P. Stephens.

Redakcja Specjalistyczne Centrum Szkolenia Medycznego Wojsk Specjalnych powstanie w Łodzi

Specjalistyczne Centrum Szkolenia Medycznego Wojsk Specjalnych powstanie w Łodzi Specjalistyczne Centrum Szkolenia Medycznego Wojsk Specjalnych powstanie w Łodzi

Po raz pierwszy w historii Polska będzie liderem projektu realizowanego w ramach stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności Unii Europejskiej PESCO. Chodzi o stworzenie centrum szkoleniowego...

Po raz pierwszy w historii Polska będzie liderem projektu realizowanego w ramach stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności Unii Europejskiej PESCO. Chodzi o stworzenie centrum szkoleniowego dla medyków sił specjalnych podała Polska Zbrojna. Placówka działać będzie w oparciu o Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.

Redakcja Szkolenie TCCC Instructor Course & NATO SOF Combat Medic Simulation

Szkolenie TCCC Instructor Course & NATO SOF Combat Medic Simulation Szkolenie TCCC Instructor Course & NATO SOF Combat Medic Simulation

Odbył się certyfikowany kurs Combat Simulation & TCCC Instructor Course dedykowany medykom wojsk specjalnych armii NATO. Kurs realizowany był w dniach 17-26 czerwca na terenie Wojskowego Centrum Kształcenia...

Odbył się certyfikowany kurs Combat Simulation & TCCC Instructor Course dedykowany medykom wojsk specjalnych armii NATO. Kurs realizowany był w dniach 17-26 czerwca na terenie Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi we współpracy z Allied Center of Medical Education NSHQ w Belgii.

Redakcja Zakończyła się konferencja SOF Medical Workshop 2019

Zakończyła się konferencja SOF Medical Workshop 2019 Zakończyła się konferencja SOF Medical Workshop 2019

Żołnierze Wojsk Specjalnych, instruktorzy i wykładowcy Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi oraz przedstawiciele NATO Special Operations Headquarter brali udział w dniach 27-28 czerwca w konferencji...

Żołnierze Wojsk Specjalnych, instruktorzy i wykładowcy Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi oraz przedstawiciele NATO Special Operations Headquarter brali udział w dniach 27-28 czerwca w konferencji i warsztatach SOF Medical Workshop.

Redakcja IV edycja Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych!

IV edycja Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych! IV edycja Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych!

W dniach 7-9 czerwca 2019 r. w miejscowości Sobótka odbędą się kolejne Ogólnopolskie Zawody Ratowniczo-Taktyczne Grup Paramilitarnych. Impreza organizowana jest na terenie Dolnego Śląska cyklicznie od...

W dniach 7-9 czerwca 2019 r. w miejscowości Sobótka odbędą się kolejne Ogólnopolskie Zawody Ratowniczo-Taktyczne Grup Paramilitarnych. Impreza organizowana jest na terenie Dolnego Śląska cyklicznie od 2015 r.

Redakcja MIL MED CHALLENGE 2018

MIL MED CHALLENGE 2018 MIL MED CHALLENGE 2018

W dniach 21-25 maja w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej zrealizowano MIL MED CHALLENGE taktyczno-medyczne zawody połączone z konferencją poświęconą zagadnieniom TC3. Adresatem przedsięwzięcia był...

W dniach 21-25 maja w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej zrealizowano MIL MED CHALLENGE taktyczno-medyczne zawody połączone z konferencją poświęconą zagadnieniom TC3. Adresatem przedsięwzięcia był personel zespołów ewakuacji medycznej w formacjach Ministerstwa Obrony Narodowej. W MIL MED CHALLENGE uczestniczyli jako współorganizatorzy przedstawiciele jednostek podległych MON i MSWiA, a także nasz ratowniczy zespół autorów - Ready2Rescue.

Redakcja Zawody ratowniczo-taktyczne grup paramilitarnych 2018

Zawody ratowniczo-taktyczne grup paramilitarnych 2018 Zawody ratowniczo-taktyczne grup paramilitarnych 2018

Już 25 maja 2018 roku rozpocznie się III edycja ogólnopolskich Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych. Impreza odbędzie się w Sobótce (woj. dolnośląskie). Poprzednie edycje cieszyły się dużym...

Już 25 maja 2018 roku rozpocznie się III edycja ogólnopolskich Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych. Impreza odbędzie się w Sobótce (woj. dolnośląskie). Poprzednie edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem osób, które chcą zgłębić swoją wiedzę na temat ratownictwa taktycznego.

Redakcja PARAMEDYK 2017

PARAMEDYK 2017 PARAMEDYK 2017

Pod koniec września wybrane lokalizacje na terenie Trójmiasta i Kaszub staną się areną dziesiątej już edycji Zawodów PARAMEDYK - imprezie dedykowanej ratownictwu taktycznemu, w której wezmą udział zespoły...

Pod koniec września wybrane lokalizacje na terenie Trójmiasta i Kaszub staną się areną dziesiątej już edycji Zawodów PARAMEDYK - imprezie dedykowanej ratownictwu taktycznemu, w której wezmą udział zespoły reprezentujące jednostki podporządkowane Ministerstwu Obrony Narodowej i Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także zaproszone drużyny krajowe i zagraniczne mające charakter sił specjalnych. Jako patron medialny po raz kolejny będziemy mieli przyjemność towarzyszyć zawodnikom i sędziom,...

Iwona Panas Międzyoddziałowe warsztaty TCCC Specjalnych Grup Operacyjnych

Międzyoddziałowe warsztaty TCCC Specjalnych Grup Operacyjnych Międzyoddziałowe warsztaty TCCC Specjalnych Grup Operacyjnych

W dniach 7-8 kwietnia br., w Gdańsku, na terenie obiektu Magnum Shop & Arena, odbyły się międzyoddziałowe warsztaty Specjalnych Grup Operacyjnych – SGO, z zakresu Tactical Combat Casualty Care, w których...

W dniach 7-8 kwietnia br., w Gdańsku, na terenie obiektu Magnum Shop & Arena, odbyły się międzyoddziałowe warsztaty Specjalnych Grup Operacyjnych – SGO, z zakresu Tactical Combat Casualty Care, w których uczestniczyli członkowie oddziałów z Gdańska, Warszawy i Poznania. Warsztaty przeprowadzone zostały przez instruktorów z SGO Wrocław - oddziału, który specjalizuje się w medycynie pola walki i jest organizatorem Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych.

Redakcja TCCC Paramedyk 2016

TCCC Paramedyk 2016 TCCC Paramedyk 2016

Pod koniec września Gdańsk znajdzie się w centrum zainteresowania wszystkich tych, którzy pragną rozwijać się w szeroko rozumianej dziedzinie medycyny taktycznej, sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności...

Pod koniec września Gdańsk znajdzie się w centrum zainteresowania wszystkich tych, którzy pragną rozwijać się w szeroko rozumianej dziedzinie medycyny taktycznej, sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności oraz wymienić doświadczeniami i nauczyć nowych rzeczy. To właśnie tam, w dniach 27-30 września, rozegrają się dziewiąte już zawody TCCC Paramedyk, organizowane z inicjatywy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji KWP w Gdańsku.

Monika Banaś K9 TC3

K9 TC3 K9 TC3

Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie dały możliwość wnikliwej obserwacji i potrzeby wykorzystania na polu walki wyszkolonych psów pracujących do celów wojskowych Military Working Dogs (MWDs).

Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie dały możliwość wnikliwej obserwacji i potrzeby wykorzystania na polu walki wyszkolonych psów pracujących do celów wojskowych Military Working Dogs (MWDs).

Radosław Tyślewicz Konferencja „On Duty” po raz trzeci!

Konferencja „On Duty” po raz trzeci! Konferencja „On Duty” po raz trzeci!

16 października 2020 r. odbyła się po raz trzeci, realizowana w cyklu co dwa lata, konferencja praktyków ratownictwa wodnego. Po raz drugi miejscem spotkania były obiekty Akademii Marynarki Wojennej w...

16 października 2020 r. odbyła się po raz trzeci, realizowana w cyklu co dwa lata, konferencja praktyków ratownictwa wodnego. Po raz drugi miejscem spotkania były obiekty Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie w nowoczesnym gmachu Biblioteki Głównej i znajdującym się tam audytorium odbywała się część paneli problemowych, a w holu głównym oraz na parkingu pokaz sprzętu.

Tomasz Łukaszewski TC3 w pigułce

TC3 w pigułce TC3 w pigułce

Rozmowa z kpt. Anitą Podlasin – ratownikiem medycznym, instruktorem, oficerem sekcji planowania szkolenia w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, koordynatorem medycznym Centrum Szkolenia TCCC...

Rozmowa z kpt. Anitą Podlasin – ratownikiem medycznym, instruktorem, oficerem sekcji planowania szkolenia w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, koordynatorem medycznym Centrum Szkolenia TCCC NAEMT.

Ireneusz Chloupek Kursy w ISTC

Kursy w ISTC Kursy w ISTC

Wspólne szkolenia sił specjalnych państw członkowskich NATO oraz partnerskich pod auspicjami NATO Special Operations HQ obejmują również kursy medyczne dostosowane do poziomu i specyfiki żołnierzy takich...

Wspólne szkolenia sił specjalnych państw członkowskich NATO oraz partnerskich pod auspicjami NATO Special Operations HQ obejmują również kursy medyczne dostosowane do poziomu i specyfiki żołnierzy takich jednostek. Głównym ośrodkiem, gdzie odbywa się scentralizowane szkolenie pod tym kątem wg wytycznych NSHQ 75-001 SOF Medical Standards and Training Directive, jest Międzynarodowe Centrum Szkolenia Specjalnego ISTC (International Special Training Centre) w Pfullendorfie, na południu Niemiec.

Tomasz Łukaszewski Ratownik na misji

Ratownik na misji Ratownik na misji

O służbie paramedyka w warunkach bojowych i życiu na misji poza granicami kraju rozmawiamy z Michałem Matrajem – ratownikiem cywilnym pełniącym służbę w bazie NATO na południu Afganistanu.

O służbie paramedyka w warunkach bojowych i życiu na misji poza granicami kraju rozmawiamy z Michałem Matrajem – ratownikiem cywilnym pełniącym służbę w bazie NATO na południu Afganistanu.

Ireneusz Chloupek TIER 2 TC3

TIER 2 TC3 TIER 2 TC3

Od 2020 roku wszyscy żołnierze pododdziałów bojowych amerykańskich sił zbrojnych są objęci nowym, ujednoliconym programem szkolenia Tactical Combat Casualty Care, czyli taktyczno-bojowej opieki nad rannym...

Od 2020 roku wszyscy żołnierze pododdziałów bojowych amerykańskich sił zbrojnych są objęci nowym, ujednoliconym programem szkolenia Tactical Combat Casualty Care, czyli taktyczno-bojowej opieki nad rannym na polu walki, tzw. poziomu 2 (Tier 2 TC3), który zastępuje dotychczasowe, prostsze kursy Combat Lifesaver. Nowy program powstał m.in. w oparciu o wnioski z doświadczeń bojowych żołnierzy 75. Pułku Ranger, w którym TCCC jest od bardzo dawna stałym elementem szkolenia.

Tomasz Łukaszewski Tam, gdzie szkoli się ratowników taktycznych

Tam, gdzie szkoli się ratowników taktycznych Tam, gdzie szkoli się ratowników taktycznych

Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi jest jedynym tego typu ośrodkiem w Polsce zajmującym się kształceniem i szkoleniem medycznym żołnierzy i personelu medycznego w zakresie medycyny pola walki...

Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi jest jedynym tego typu ośrodkiem w Polsce zajmującym się kształceniem i szkoleniem medycznym żołnierzy i personelu medycznego w zakresie medycyny pola walki na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Rocznie szkoli się tu około czterech tysięcy żołnierzy.

Ireneusz Chloupek Maski od Riggerów

Maski od Riggerów Maski od Riggerów

„Improwizuj, dostosowuj, przezwyciężaj” – zgodnie z tym popularnym hasłem amerykańskiej piechoty morskiej, przyświecającym nie tylko marines, riggerzy z Sił Specjalnych US Army włączyli się już w kwietniu...

„Improwizuj, dostosowuj, przezwyciężaj” – zgodnie z tym popularnym hasłem amerykańskiej piechoty morskiej, przyświecającym nie tylko marines, riggerzy z Sił Specjalnych US Army włączyli się już w kwietniu br. do walki z rozprzestrzenianiem się epidemii COVID-19 produkując maseczki ochronne, niedobór których na rynku zaskoczył także Amerykanów.

Tomasz Łukaszewski Paramedyk 2019

Paramedyk 2019 Paramedyk 2019

Pod koniec września 2019 r., na Pomorzu, już po raz 12. odbyły się zawody umiejętności udzielania wykwalifikowanej pomocy medycznej w warunkach bojowych, czyli „Paramedyk”. W czterodniowej imprezie udział...

Pod koniec września 2019 r., na Pomorzu, już po raz 12. odbyły się zawody umiejętności udzielania wykwalifikowanej pomocy medycznej w warunkach bojowych, czyli „Paramedyk”. W czterodniowej imprezie udział wzięły 23 drużyny, rywalizujące w sześciu konkurencjach. Przy okazji imprezy odbyły się także warsztaty oraz konferencja naukowa z zakresu medycyny pola walki.

Najnowsze produkty i technologie

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.