Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Czworonożny ratownik wodny

Psi ratownik wodny; fot. Kpt. Radosław Ptasiński

Psi ratownik wodny; fot. Kpt. Radosław Ptasiński

Gdańska plaża, weekend, godzina 6:00 rano. Diver wraz z kilkoma innymi psami rozpoczyna swój regularny trening wodny pod nadzorem swojego przewodnika – Radka - Kierownika Gdańskiej Sekcji Psów Ratowniczych. Jeszcze nie zakończyła się rozgrzewka, a już kilku porannych plażowiczów lekko niepewnym głosem zadało pytanie: „Przepraszam, czy ten piesek jest ratownikiem?”. Odpowiadam: „Tak, Diver jest certyfikowanym ratownikiem wodnym, a pozostałe psy są w trakcie szkolenia”. Po niespełna sekundzie namysłu pada kolejne pytanie z mocno wyczuwalną nutą głębokiego niedowierzania: „Ale czy to możliwe, żeby taki mały pies potrafił uratować tonącego człowieka?”. Odpowiadam: „Tak, inaczej bym ich nie szkolił…”.

Zdjęcia: kpt. Radosław Ptasiński

Zobacz także

Krzysztof Mątecki Jestem od pomagania w każdy możliwy sposób!

Jestem od pomagania w każdy możliwy sposób! Jestem od pomagania w każdy możliwy sposób!

Wywiad z „Czarnym”, medykiem Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej z Warszawy (GISW Warszawa), płetwonurkiem, spadochroniarzem, instruktorem samoobrony, strzelectwa i survivalu. Prywatnie pasjonatem gór...

Wywiad z „Czarnym”, medykiem Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej z Warszawy (GISW Warszawa), płetwonurkiem, spadochroniarzem, instruktorem samoobrony, strzelectwa i survivalu. Prywatnie pasjonatem gór oraz K9.

Iwona Szoda Wywiad: K9 TC3

Wywiad: K9 TC3 Wywiad: K9 TC3

Co zrobić, gdy pies będzie ranny, zanim udamy się do lecznicy weterynaryjnej? Co przewodnik psa może zrobić, kiedy jest głęboko w lesie, w górach, z daleka od miasta i lecznicy weterynaryjnej lub w przypadku...

Co zrobić, gdy pies będzie ranny, zanim udamy się do lecznicy weterynaryjnej? Co przewodnik psa może zrobić, kiedy jest głęboko w lesie, w górach, z daleka od miasta i lecznicy weterynaryjnej lub w przypadku kontaktu – wymiany ognia na polu walki? Jak może uratować swojego czworonożnego partnera służbowego?

Monika Banaś K9 TC3

K9 TC3 K9 TC3

Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie dały możliwość wnikliwej obserwacji i potrzeby wykorzystania na polu walki wyszkolonych psów pracujących do celów wojskowych Military Working Dogs (MWDs).

Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie dały możliwość wnikliwej obserwacji i potrzeby wykorzystania na polu walki wyszkolonych psów pracujących do celów wojskowych Military Working Dogs (MWDs).

Aby w pełni można było zrozumieć ideę wykorzystywania psów do ratownictwa wodnego, należy się zagłębić w kilka kluczowych kryteriów doboru psa, które ułatwiają lub utrudniają pracę w wodzie z psem, ale niekiedy potrafią zdyskwalifikować psa do uzyskania tytułu ratownika. Jaki powinien być idealny pies – ratownik?

Certyfikowany pies ratownik wodny

Na zdjęciu: kpt. Radosław Ptasiński i jego pies Diver - certyfikowany ratownik wodny

Pierwszym z kryteriów jest przeznaczenie rasy oraz budowa ciała psa. Przyjmuje się, że do pracy wodnej i ratownictwa wodnego idealnie nadają się psy z grupy wodołazów, do której zaliczamy kilka ras, m.in.: Labrador Retriever, Leonberger, Landseer, Nowofunland.

Wodołazy mają inną budowę ciała w porównaniu z pozostałymi rasami. Pierwszą cechą, jaka wyróżnia wodołazy na tle innych ras, jest doskonała izolacja przed zimną wodą. Wodołazy posiadają podwójną warstwę sierści: sierść wierzchnia bardzo często jest pokryta łojem, który powoduje, że woda tak łatwo nie dociera do skóry psa.

Pod sierścią wierzchnią jest schowany podszerstek – jaśniejsza i delikatniejsza sierść, która ogrzewa ciało psa.

Dodatkową izolacją jest gruba skóra, pod którą znajduje się warstwa tłuszczu. To wszystko pozwala wodołazom spędzać długi czas w zimnej wodzie, a co za tym idzie, rozpocząć treningi wczesną wiosną i zakończyć sezon wodny w połowie kalendarzowej jesieni.

Kolejna grupa cech to pierwotne przeznaczenie rasy, które określa nam, jakie naturalne instynkty powinien posiadać pies. Skupię się na przykładzie Divera: Labrador Retriever to rasa, która pochodzi z rejonu Półwyspu Nowofunlandzkiego. Jedna z historii rasy opisuje, że labradory, jako że są zarówno wodołazami, jak i świetnymi aporterami, były pierwotnie wykorzystywane przez rybaków do wyławiania ryb, które wypadły z sieci przy łodziach rybackich – a więc te psy pracowały w portach. Dodatkowo tzw. miękki pysk powodował, że ryba, którą podał pies, nie była uszkodzona i rybak mógł ją sprzedać.

Zauważalne są tu już kolejne dwie bardzo ważne cechy – zamiłowanie do wody oraz do pracy z człowiekiem. Oczywistym więc jest, że dużo łatwiej jest pracować z psem, który ma wrodzoną miłość do wody, niż rozbudzać w nim te instynkty i popędy, a podczas treningów redukować lęk przed wodą. I analogicznie pies bojaźliwy nie będzie odpowiednio mocno zmotywowany, aby płynąć do obcego tonącego. Wodołazy kochają pracować z ludźmi, lecz należy pamiętać, że nie jest to cecha tylko tej grupy psów.

Inną cechą, która wyróżnia wodołazy na tle innych ras, jest błona pławna między palcami. Nie jest prawdą, że tylko te kilka ras ją posiada. Jednak wodołazy mają błonę pławną, która jest większa i dużo grubsza niż u innych ras. Gruba błona pławna ułatwia psu pływanie i zwiększa jego możliwości w wodzie. Przekłada się na mniejsze zmęczenie u psa podczas wykonywania zadań i większą siłę uciągu podczas holowania osoby tonącej.

Pies ratownik holujący łódź

W niektórych zadaniach pies jest dużo sprawniejszy i lepszy niż człowiek, a nawet jest w stanie go zastąpić. Siła uciągu daje psu zdecydowaną przewagę nad człowiekiem. Jednym z takich zadań jest holowanie dryfujących lodzi wiosłowych, w których osoby nie mają siły wiosłować, aby dostać się na brzeg lub np. zgubiły wiosła.

Jednak sama rasa nie determinuje wystarczająco, czy pies będzie w stanie podołać wymaganiom na ratownika wodnego. Zdarza się tak, że pies – wodołaz zamiast pracy wodnej uwielbia np. pracę węchową, ale też zdarza się sytuacja odwrotna. Pies schroniskowy „typu Eurodog” jest świetnym pływakiem i wykazuje predyspozycje do pracy wodnej, a biały owczarek szwajcarski, który powinien paść owce, jest świetnym ratownikiem wodnym. Dopiero analizując wszystkie cechy danego psa i poddając go kilku prostym testom, możemy stwierdzić, czy dany pies jest odpowiednim kandydatem na psiego ratownika wodnego.

Jak pływa pies?

Zadając pytanie: „Jakim stylem pływackim pływa pies?”, każdy bez wahania i z lekkim uśmiechem odpowiada: „Pieskiem”. Jest to oczywiście prawda, jednak psy, które dużo pływają, zmieniają ten styl na podobny do kraula ratowniczego. Jak to się dzieje? Wynika to z budowy anatomicznej psa, a dokładnie z braku obojczyka, co psy wykorzystują do korekty stylu pływania.

Podczas treningów wodnych ciało psa, który pływa pieskiem, posiada bardzo duży opór w wodzie. Zazwyczaj pies płynie wolno, bardzo chlapie, jest prawie w pozycji pionowej i szybko się męczy. Im dłużej pies trenuje, tym bardziej samoistnie kładzie się na wodzie, zmniejszając opór wody. Dodatkowo wyciągając naprzemiennie łapy do przodu i rozkładając palce ciągnie łapę pod brzuch naśladując pływanie kraulem. Styl pływania, podobnie jak u człowieka, ma znaczący wpływ na zasięg, wytrzymałość i skuteczność działania psa w wodzie.

Czytaj też: WRT K9 >>>

Co należy do zadań psa ratownika?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zagłębić się w podstawowy zakres zadań ratownika wodnego – człowieka, którym jest niesienie pomocy w wodzie osobie tonącej i doholowanie jej np. na brzeg. Wobec tego przed psem-ratownikiem stawia się dokładnie takie samo zadanie – uratowanie osoby tonącej i doholowanie jej w miejsce bezpieczne. Dlatego też jednym z zadań egzaminacyjnych jest wykonanie skoku ratowniczego z pomostu i uratowanie tonącego oddalonego o 50 m.

Podczas płynięcia pies nie może rozpraszać się na innych osobach kąpiących się w wodzie czy na bojkach, które są często atrakcyjne dla psów na początkowym etapie szkolenia. Pies powinien być skupiony tylko i wyłącznie na tonącym, który może zmieniać swoje położenie czy znikać pod wodą – „spławikować”.  Po dopłynięciu do tonącego pies musi go opłynąć, tak aby tonący mógł się złapać psa, a następie wrócić na brzeg, do pomostu lub łodzi.

Kolejną grupą zadań, jakie są stawiane przed psem-ratownikiem, jest zanoszenie sprzętu ratowniczego do osoby tonącej. Są to zadania tożsame z pracą człowieka. Pies na komendę przewodnika podejmuje bojkę SP lub koło ratunkowe i dostarcza osobie tonącej. Następie wraz z tonącym wraca do łodzi lub na brzeg. W tym przypadku pies powinien opłynąć tonącego lub zawrócić w kierunku brzegu w taki sposób, aby tonący mógł złapać się dostarczonego sprzętu ratowniczego.

W niektórych zadaniach pies jest dużo sprawniejszy i lepszy niż człowiek, a nawet jest w stanie go zastąpić. Siła uciągu  daje psu zdecydowaną przewagę nad człowiekiem. Jednym z takich zadań jest holowanie dryfujących lodzi wiosłowych, w których osoby nie mają siły wiosłować, aby dostać się na brzeg lub np. zgubiły wiosła. Dodatkowo pies może holować zmęczonych surferów, którzy nie mają jak dostać się na brzeg.

Kolejnym przypadkiem może być uszkodzenie silnika w łodzi motorowej, gdzie do holowania jednostki możemy wykorzystać psa. W każdym z tych przypadków pies wykorzystuje umiejętność aportu, z tą różnicą, że aportem nie jest piłka, szarpak czy aport formalny, lecz łódź wiosłowa/motorową czy deska SUP. Warto zaznaczyć, że dobrze wyszkolony pies potrafi obrócić łódź czy deskę w kierunku brzegu oraz samodzielnie odnaleźć i podjąć cumę w wodzie.

Z dodatkowych psich zadań możemy jeszcze wymienić przenoszenie wiosła między łodziami, zanoszenie zasobnika z liną na odległość 50 m – do granicy stanowisk ratowniczych, czy przyniesienie z wody rozwiniętej rzutki ratowniczej.  Jednak podczas dyżuru na kąpielisku głównym zadaniem zarówno psa, jak i ratowników jest nadzór nad osobami wypoczywającymi w wodzie i odpowiednio szybka reakcja na każde potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia.

Szkolenie wodne psa

Szkolenie wodne psa - wykonanie skoku ratowniczego z pomostu

Praca wodna czy ratownictwo?

W ostatnim czasie „praca wodna psów” stała się bardzo popularna wśród ich miłośników. Niestety popularyzacja tej formy aktywności z psem spowodowała, że wiele osób używa zamiennie terminologii „praca wodna psów” i „ratownictwo wodne psów”, co jest błędne. Czym różni się jedno od drugiego?

Praca wodna psów to szereg zadań i aktywności z psem w wodzie, które bazują m.in. na nauce pływania zespołowego, pływaniu z psem na deskach SUP czy kajakach oraz nauce aportu wodnego. Są to zadania rekreacyjne przeznaczone dla każdej rasy psa bez względu na dalsze przeznaczenie psa w domu czy w pracy.

Ratownictwo wodne z wykorzystaniem psów można rozdzielić na dwie dziedziny:

  • sportowe ratownictwo wodne z wykorzystaniem psów
  • i taktykę działań ratowniczych.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z szeregiem zadań i czynności, które pies wykonuje samodzielnie lub z niewielkim udziałem przewodnika.

Wykorzystanie zdobytych umiejętności można zastosować również w pracy zawodowej, jednak głównie zastosowanie tej formy aktywności znajdziemy na pokazach i zawodach ratowniczych czy championatach pracy wodnej. W powyższym przypadku pozorant jest jedyną osobą w wodzie i są to warunki symulowanej akcji ratowniczej, gdzie pies samodzielnie wykonuje zadania ratownicze. Natomiast podczas prawdziwych działań ratowniczych z udziałem psa – to człowiek ratownik wykonuje czynności ratownicze, a pies-ratownik wspomaga działania ratownika służąc pomocą podczas holowania do brzegu.

Ćwiczenia wodne ratowników

Przewodnik psa uczy się pracy z psem, doboru odpowiednich technik nagradzania oraz karcenia psa, ale przede wszystkim budowana jest relacja psa z człowiekiem.

Szkolenie

Zgodnie z Rozporządzeniem MSW z 2012 roku w sprawie szkoleń w ratownictwie wodnym, psa szkoli przewodnik, a cały proces szkolenia składa się czterech etapów. W Polsce funkcjonuje kilka grup, które szkolą psy do ratownictwa wodnego, jednak egzaminy przeprowadzają tylko dwie, na zasadach określonych w rozporządzeniu. Jedną z takich grup jest Gdańska Sekcja Psów Ratowniczych (GSPR).

Aby dostać się do GSPR, należy w pierwszej kolejności odbyć 9-miesięczne szkolenie z podstaw posłuszeństwa. Podczas tego okresu odbywa się socjalizacja psa oraz nauka podstawowych komend i zachowań. Jednocześnie przyszły przewodnik psa uczy się pracy z psem, doboru odpowiednich technik nagradzania oraz karcenia psa, ale przede wszystkim budowana jest relacja psa z człowiekiem. Cały ten proces ma na celu naukę prawidłowej komunikacji w relacji pies – człowiek, ponieważ człowiek powinien rozumieć sygnały, jakie wysyła do niego pies, a pies oczekuje jasnych i czytelnych komunikatów.

Kolejnym etapem szkolenia jest nauka pływania z psem na dystansie 50 m i 100 m, adaptacja psa do łodzi i aport wodny, który przekłada się na holowanie łodzi czy zanoszenie koła ratunkowego i bojki SP do tonącego. Równolegle odbywa się precyzyjne przygotowanie zespołu do egzaminu klasyfikującego do Gdańskiej Sekcji Psów Ratowniczych.

Po pomyślnym zdaniu egzaminu klasyfikującego, do zostania psim ratownikiem wodnym pozostają jeszcze dwa etapy szkolenia. Podczas tych etapów pies wraz z przewodnikiem uczy się zadań z zakresu ratownictwa wodnego: holowania tonącego za pomocą kamizelki czy zanoszenia do tonącego sprzętu ratowniczego.

Na ostatnim, IV etapie szkolenia, pies szkoli się na torze sprawnościowym oraz przygotowuje się do wykonania zadań określonych w rozporządzeniu.

Czas trwania szkolenia może wynosić od 1,5 roku do 3 lat – wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji psa i człowieka. Po pomyślnym zdaniu egzaminu dla psów ratowniczych wraz z przewodnikami określonym w rozporządzeniu, pies uzyskuje uprawnienia ratownika wodnego.Podczas każdego treningu wodnego czy dowolnej formy aktywności wodnej z psem poza środkami asekuracyjnymi dla przewodnika, należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo psa w wodzie. Pies ubierany jest w kamizelkę-kapok, która zwiększa wyporność i ułatwia psu pływanie, jednocześnie mocno utrudniając wciągnięcie psa pod wodę przez osobę tonącą. Dodatkowo dzięki kamizelce pies oszczędza siły, które wykorzysta na holowanie osoby tonącej. Poza kapokiem należy zdjąć psu obrożę. Takie zachowanie prewencyjne pozwoli uniknąć zaczepienia się psa o wystające elementy. Stosowanie kapoka dla psa ułatwia wyciąganie psa z wody na łódkę czy deskę SUP, dzięki uchwytom.

Czytaj też: Pies bojowy WDS OSŻW >>>

Psy w ratownictwie wodnym są wykorzystywane w wielu krajach, a ich pomoc i możliwości są coraz bardziej doceniane również w Polsce. Należy pamiętać, że efekt końcowy, jakim jest dobrze wyszkolony pies-ratownik, jest okupiony ciężką pracą i wieloma ciężkimi treningami, podczas których ćwiczy się szczegóły i detale. Jednak nagrodą dla przewodnika jest wspaniała relacja z psem, która jest bezcenna, a zdobyte umiejętności zespołu pies – przewodnik, w przyszłości będą mogły uratować komuś życie.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Jagna Gill Psy w walce z COVID-19

Psy w walce z COVID-19 Psy w walce z COVID-19

Psy szkolone do wykrywania zapachu chorób nie są niczym nowym w świecie kynologii. Udowodniono już, że psi nos jest w stanie celnie wskazać obecność cząstek zapachowych różnego rodzaju schorzeń, zarówno...

Psy szkolone do wykrywania zapachu chorób nie są niczym nowym w świecie kynologii. Udowodniono już, że psi nos jest w stanie celnie wskazać obecność cząstek zapachowych różnego rodzaju schorzeń, zarówno bakteryjnych, wirusowych, jak i tkanek nowotworowych.

Radosław Tyślewicz news Konferencja praktyków ratownictwa wodnego On Duty 2022

Konferencja praktyków ratownictwa wodnego On Duty 2022 Konferencja praktyków ratownictwa wodnego On Duty 2022

W dniach 20-21 maja 2022 roku odbyła się po raz czwarty konferencja ratownictwa wodnego. Patronatem honorowym wydarzenie objęli m.in. Komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz rektor-Komendant...

W dniach 20-21 maja 2022 roku odbyła się po raz czwarty konferencja ratownictwa wodnego. Patronatem honorowym wydarzenie objęli m.in. Komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz rektor-Komendant AMW.

WDS OSŻW w Warszawie Majki Pies bojowy WDS OSŻW

Pies bojowy WDS OSŻW Pies bojowy WDS OSŻW

Warszawski Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej to jedna z niewielu jednostek Sił Zbrojnych RP, której w działaniach towarzyszą psy bojowe. Czworonożny operator Wydziału Działań Specjalnych jest jednym...

Warszawski Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej to jedna z niewielu jednostek Sił Zbrojnych RP, której w działaniach towarzyszą psy bojowe. Czworonożny operator Wydziału Działań Specjalnych jest jednym z pierwszych psów bojowych w Polsce. Atestowany był w Wojskowym Ośrodku Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie, gdzie swój pierwszy atest uzyskał w styczniu 2016 r. Zdjęcia: Bartosz Misiewicz

Paweł Załęski Piesza ewakuacja z miasta z czworonogiem

Piesza ewakuacja z miasta z czworonogiem Piesza ewakuacja z miasta z czworonogiem

Nadchodzi ten trudny czas, kiedy musisz ewakuować się z miasta. Decyzja zapadła, należy uciekać, to także oznacza, że przychodzi moment, kiedy musisz postanowić: „Czy zabierać ze sobą swojego psa, czy...

Nadchodzi ten trudny czas, kiedy musisz ewakuować się z miasta. Decyzja zapadła, należy uciekać, to także oznacza, że przychodzi moment, kiedy musisz postanowić: „Czy zabierać ze sobą swojego psa, czy go porzucić?”. Oczywiste, że zabierać! Najwierniejszych przyjaciół się nie porzuca. To może być trudna i wyczerpująca wędrówka, ale warto ją odbyć. Trudne chwile umacniają więzi, a patrząc czysto pragmatycznie, pies może Ci tylko pomóc w tych trudnych momentach.

Iwona Szoda Rola pozorantów w szkoleniu służbowym, cywilnym i sportowym

Rola pozorantów w szkoleniu służbowym, cywilnym i sportowym Rola pozorantów w szkoleniu służbowym, cywilnym i sportowym

Rozmowa z Marcinem „Lewym” Wyszyńskim, żołnierzem rezerwy Jednostki Wojskowej GROM, właścicielem firmy „K9 Projekt”, zajmującej się doradztwem w zakresie budowania struktur oraz szkolenia psów i personelu...

Rozmowa z Marcinem „Lewym” Wyszyńskim, żołnierzem rezerwy Jednostki Wojskowej GROM, właścicielem firmy „K9 Projekt”, zajmującej się doradztwem w zakresie budowania struktur oraz szkolenia psów i personelu K9.

Jagna Gill SAR Fest #5 2021, czyli piąta edycja tygodniowych, międzynarodowych ćwiczeń psów ratowniczych

SAR Fest #5 2021, czyli piąta edycja tygodniowych, międzynarodowych ćwiczeń psów ratowniczych SAR Fest #5 2021, czyli piąta edycja tygodniowych, międzynarodowych ćwiczeń psów ratowniczych

W dniach 26 września – 1 października 2021 roku odbyła się piąta edycja międzynarodowych ćwiczeń psów ratowniczych „SAR Fest” organizowanych przez Fundację IRMA – Psy w Służbie Człowieka. Zdjęcia: Jakub...

W dniach 26 września – 1 października 2021 roku odbyła się piąta edycja międzynarodowych ćwiczeń psów ratowniczych „SAR Fest” organizowanych przez Fundację IRMA – Psy w Służbie Człowieka. Zdjęcia: Jakub Gill (jakubgill.photos)

Redakcja Czworonożny stróż prawa w walce z przestępczością narkotykową

Czworonożny stróż prawa w walce z przestępczością narkotykową Czworonożny stróż prawa w walce z przestępczością narkotykową

Sycowska Policja cieszy się obecnością owczarka belgijskiego Malinois, który pomoże funkcjonariuszom w zwalczaniu przestępczości narkotykowej. Przewodnikiem psa został sierż. szt. Kamil Kempa, który wraz...

Sycowska Policja cieszy się obecnością owczarka belgijskiego Malinois, który pomoże funkcjonariuszom w zwalczaniu przestępczości narkotykowej. Przewodnikiem psa został sierż. szt. Kamil Kempa, który wraz ze swym pupilem przeszedł specjalistyczne szkolenie.

Redakcja Kynologiczne zawody psów służbowych dolnośląskiej Policji

Kynologiczne zawody psów służbowych dolnośląskiej Policji Kynologiczne zawody psów służbowych dolnośląskiej Policji

We Wrocławiu odbyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII Kynologicznych Mistrzostw Policji. W zawodach wzięli udział przewodnicy wraz z psami służbowymi o specjalności patrolowo-tropiących, rywalizując...

We Wrocławiu odbyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII Kynologicznych Mistrzostw Policji. W zawodach wzięli udział przewodnicy wraz z psami służbowymi o specjalności patrolowo-tropiących, rywalizując w kilku konkurencjach. Najlepsi wystartują w ogólnopolskim finale, który odbędzie się na początku września, w Sułkowicach.

Monika Banaś K9 TC3

K9 TC3 K9 TC3

Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie dały możliwość wnikliwej obserwacji i potrzeby wykorzystania na polu walki wyszkolonych psów pracujących do celów wojskowych Military Working Dogs (MWDs).

Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie dały możliwość wnikliwej obserwacji i potrzeby wykorzystania na polu walki wyszkolonych psów pracujących do celów wojskowych Military Working Dogs (MWDs).

AS WRT K9

WRT K9 WRT K9

Każda sytuacja utraty zdrowia psa służbowego [K9] w wyniku nagłego zdarzenia w środowisku jego pracy jest niepokojąca dla przewodnika i może oznaczać dla psa różnicę między życiem a śmiercią. Umiejętność...

Każda sytuacja utraty zdrowia psa służbowego [K9] w wyniku nagłego zdarzenia w środowisku jego pracy jest niepokojąca dla przewodnika i może oznaczać dla psa różnicę między życiem a śmiercią. Umiejętność wykonania szybkiej i kwalifikowanej pomocy jest istotnym ogniwem przedszpitalnej opieki weterynaryjnej w warunkach taktycznych.

Jagna Gill VAPOR WAKE DOGS®- nowa broń w walce z terroryzmem

VAPOR WAKE DOGS®- nowa broń w walce z terroryzmem VAPOR WAKE DOGS®- nowa broń w walce z terroryzmem

Zagrożenie atakami terrorystów-samobójców detonujących ładunki wybuchowe na imprezach masowych i w obiektach użyteczności publicznej jest nowym wyzwaniem dla służb bezpieczeństwa. Podobnie jak skuteczna...

Zagrożenie atakami terrorystów-samobójców detonujących ładunki wybuchowe na imprezach masowych i w obiektach użyteczności publicznej jest nowym wyzwaniem dla służb bezpieczeństwa. Podobnie jak skuteczna i dyskretna identyfikacja osób mających niebezpieczne materiały w miejscu publicznym, wewnątrz dużej grupy ludzi. Do tej pory stanowiło to lukę w systemach zabezpieczeń. Rozwiązanie dostarczyli naukowcy z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w Auburn w Stanach Zjednoczonych. Wykorzystując zdolności psów...

Jagna Gill Psy asystujące w terapii PTSD

Psy asystujące w terapii PTSD Psy asystujące w terapii PTSD

Rola psów asystujących w terapii zespołu stresu pourazowego u weteranów i w innych służbach mundurowych

Rola psów asystujących w terapii zespołu stresu pourazowego u weteranów i w innych służbach mundurowych

Michał Piekarski Konferencja Piro-Tactics 2018

Konferencja Piro-Tactics 2018 Konferencja Piro-Tactics 2018

Truizmem byłoby stwierdzenie, że działania minersko-pirotechniczne, zarówno rozumiane jako neutralizacja urządzeń wybuchowych (EOD), jak i forsowanie przeszkód za pomocą środków wybuchowych, są jednym...

Truizmem byłoby stwierdzenie, że działania minersko-pirotechniczne, zarówno rozumiane jako neutralizacja urządzeń wybuchowych (EOD), jak i forsowanie przeszkód za pomocą środków wybuchowych, są jednym z kluczowych elementów we współczesnych działaniach specjalnych, jednak nie zawsze dostrzega się złożoność i wieloaspektowość tych działań.

Ireneusz Chloupek Czworonożni towarzysze broni

Czworonożni towarzysze broni Czworonożni towarzysze broni

Od blisko 12 tysięcy lat psy towarzyszą ludziom, pełniąc różne funkcje, w tym tropicieli, stróżów i obrońców, niewiele krótsza jest też historia wykorzystania ich do walki u boku wojowników. Czworonożni...

Od blisko 12 tysięcy lat psy towarzyszą ludziom, pełniąc różne funkcje, w tym tropicieli, stróżów i obrońców, niewiele krótsza jest też historia wykorzystania ich do walki u boku wojowników. Czworonożni przyjaciele wspomagali żołnierzy podczas kolejnych wojen, od czasów starożytnych po ostatnie konflikty zbrojne, stając się obecnie nieodzowną częścią nowoczesnych armii, w tym m.in. niezwykle ważnymi członkami zespołów bojowych jednostek sił specjalnych.

Krzysztof Puwalski K9 GROM

K9 GROM K9 GROM

Psy walczące u boku operatora, wykrywające materiały wybuchowe, skaczące ze spadochronem, desantujące się ze śmigłowców oraz łodzi bojowych, potrafiące przetrwać w każdych warunkach terenowych oraz pogodowych...

Psy walczące u boku operatora, wykrywające materiały wybuchowe, skaczące ze spadochronem, desantujące się ze śmigłowców oraz łodzi bojowych, potrafiące przetrwać w każdych warunkach terenowych oraz pogodowych – to właśnie SF Dogs, czyli psy bojowe Sił Specjalnych. Wykorzystywane są w najlepszych jednostkach specjalnych na świecie, a od kilku lat również wykorzystują je polskie Wojska Specjalne. Jako pierwsza do programu przystąpiła Jednostka GROM, w której miałem honor i przywilej tworzyć tę niezwykle...

Combat Application Tourniquet (CAT)

Combat Application Tourniquet (CAT)

Amerykańska staza taktyczna z polimerowym patyczkiem. CAT może być obsługiwany nawet za pomocą jednej ręki.

Amerykańska staza taktyczna z polimerowym patyczkiem. CAT może być obsługiwany nawet za pomocą jednej ręki.

Redakcja news Żołnierze 25 BKPow doskonalą techniki desantowania

Żołnierze 25 BKPow doskonalą techniki desantowania Żołnierze 25 BKPow doskonalą techniki desantowania

Piątego lipca w godzinach wieczornych żołnierze 25BKPow doskonalili techniki desantowania z wykorzystaniem lin osobistych oraz ewakuację poszkodowanego z terenu trudno dostępnego z wykorzystaniem kosza...

Piątego lipca w godzinach wieczornych żołnierze 25BKPow doskonalili techniki desantowania z wykorzystaniem lin osobistych oraz ewakuację poszkodowanego z terenu trudno dostępnego z wykorzystaniem kosza ratowniczego.

Iwona Szoda Wywiad: K9 TC3

Wywiad: K9 TC3 Wywiad: K9 TC3

Co zrobić, gdy pies będzie ranny, zanim udamy się do lecznicy weterynaryjnej? Co przewodnik psa może zrobić, kiedy jest głęboko w lesie, w górach, z daleka od miasta i lecznicy weterynaryjnej lub w przypadku...

Co zrobić, gdy pies będzie ranny, zanim udamy się do lecznicy weterynaryjnej? Co przewodnik psa może zrobić, kiedy jest głęboko w lesie, w górach, z daleka od miasta i lecznicy weterynaryjnej lub w przypadku kontaktu – wymiany ognia na polu walki? Jak może uratować swojego czworonożnego partnera służbowego?

Michał Piekarski Edukacja a bezpieczeństwo

Edukacja a bezpieczeństwo

Ostatnie dni, oprócz rocznicy operacji „Neptune Spear” oraz świąt państwowych, przebiegają pod znakiem egzaminów maturalnych i kolejnych sporów o polską edukację. Ponieważ bezpieczeństwo bez edukacji nie...

Ostatnie dni, oprócz rocznicy operacji „Neptune Spear” oraz świąt państwowych, przebiegają pod znakiem egzaminów maturalnych i kolejnych sporów o polską edukację. Ponieważ bezpieczeństwo bez edukacji nie jest możliwe, wskazane jest odnieść się w tym miejscu do kilku problemów, które z bezpieczeństwem mają bezpośredni związek.

Redakcja Wizyta oficerów U.S. Army w WCKMed.

Wizyta oficerów U.S. Army w WCKMed. Wizyta oficerów  U.S. Army w WCKMed.

W tym tygodniu Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi wizytowali oficerowie armii USA, którym przewodniczył Szef Służby Zdrowia Armii Stanów Zjednoczonych na Europę, generał brygady Ronald P....

W tym tygodniu Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi wizytowali oficerowie armii USA, którym przewodniczył Szef Służby Zdrowia Armii Stanów Zjednoczonych na Europę, generał brygady Ronald P. Stephens.

Redakcja Specjalistyczne Centrum Szkolenia Medycznego Wojsk Specjalnych powstanie w Łodzi

Specjalistyczne Centrum Szkolenia Medycznego Wojsk Specjalnych powstanie w Łodzi Specjalistyczne Centrum Szkolenia Medycznego Wojsk Specjalnych powstanie w Łodzi

Po raz pierwszy w historii Polska będzie liderem projektu realizowanego w ramach stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności Unii Europejskiej PESCO. Chodzi o stworzenie centrum szkoleniowego...

Po raz pierwszy w historii Polska będzie liderem projektu realizowanego w ramach stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności Unii Europejskiej PESCO. Chodzi o stworzenie centrum szkoleniowego dla medyków sił specjalnych podała Polska Zbrojna. Placówka działać będzie w oparciu o Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.

Redakcja Szkolenie TCCC Instructor Course & NATO SOF Combat Medic Simulation

Szkolenie TCCC Instructor Course & NATO SOF Combat Medic Simulation Szkolenie TCCC Instructor Course & NATO SOF Combat Medic Simulation

Odbył się certyfikowany kurs Combat Simulation & TCCC Instructor Course dedykowany medykom wojsk specjalnych armii NATO. Kurs realizowany był w dniach 17-26 czerwca na terenie Wojskowego Centrum Kształcenia...

Odbył się certyfikowany kurs Combat Simulation & TCCC Instructor Course dedykowany medykom wojsk specjalnych armii NATO. Kurs realizowany był w dniach 17-26 czerwca na terenie Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi we współpracy z Allied Center of Medical Education NSHQ w Belgii.

Redakcja Zakończyła się konferencja SOF Medical Workshop 2019

Zakończyła się konferencja SOF Medical Workshop 2019 Zakończyła się konferencja SOF Medical Workshop 2019

Żołnierze Wojsk Specjalnych, instruktorzy i wykładowcy Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi oraz przedstawiciele NATO Special Operations Headquarter brali udział w dniach 27-28 czerwca w konferencji...

Żołnierze Wojsk Specjalnych, instruktorzy i wykładowcy Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi oraz przedstawiciele NATO Special Operations Headquarter brali udział w dniach 27-28 czerwca w konferencji i warsztatach SOF Medical Workshop.

Redakcja IV edycja Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych!

IV edycja Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych! IV edycja Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych!

W dniach 7-9 czerwca 2019 r. w miejscowości Sobótka odbędą się kolejne Ogólnopolskie Zawody Ratowniczo-Taktyczne Grup Paramilitarnych. Impreza organizowana jest na terenie Dolnego Śląska cyklicznie od...

W dniach 7-9 czerwca 2019 r. w miejscowości Sobótka odbędą się kolejne Ogólnopolskie Zawody Ratowniczo-Taktyczne Grup Paramilitarnych. Impreza organizowana jest na terenie Dolnego Śląska cyklicznie od 2015 r.

Najnowsze produkty i technologie

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops