Droga wojownika. Opowieści o twórcy GROM-u generale Sławomirze Petelickim zebrał Andrzej Wojtas
Mierzenie się z „legendą” generała Sławomira Petelickiego jest zawsze wielkim wyzwaniem. Ilość dostępnych materiałów zarówno w Internecie, jak i w tradycyjnych publikacjach jest ogromna.
„Przetrwać Belize” to wspomnienia weterana JW. GROM Navala z morderczego kursu, jaki przeszedł w belizeńskiej dżungli. Pierwsze wydanie książki miało swoją premierę w 2013 roku. W 2022 roku książka została...
„Przetrwać Belize” to wspomnienia weterana JW. GROM Navala z morderczego kursu, jaki przeszedł w belizeńskiej dżungli. Pierwsze wydanie książki miało swoją premierę w 2013 roku. W 2022 roku książka została wznowiona przez Wydawnictwo Bellona i uzupełniona o nowe treści. Aktualnie uzupełniona wersja Przetrwać Belize jest już w sprzedaży.
Obchodzone 13 czerwca 2020 roku trzydziestolecie Jednostki Woskowej GROM to doskonały moment, aby Andrzej Kruczyński pseudonim „Wódz” zabrał swoich czytelników w fascynującą drogę, którą najlepiej oddaje...
Obchodzone 13 czerwca 2020 roku trzydziestolecie Jednostki Woskowej GROM to doskonały moment, aby Andrzej Kruczyński pseudonim „Wódz” zabrał swoich czytelników w fascynującą drogę, którą najlepiej oddaje treść jego najnowszej książki.
Na rynku wydawniczym ukazała się kolejna książka z serii Podręczniki taktyczne Pawła Makowca i Marka Mroszczyka pt. "Vademecum działań taktycznych lekkiej piechoty". To poradnik dla żołnierzy zawodowych,...
Na rynku wydawniczym ukazała się kolejna książka z serii Podręczniki taktyczne Pawła Makowca i Marka Mroszczyka pt. "Vademecum działań taktycznych lekkiej piechoty". To poradnik dla żołnierzy zawodowych, żołnierzy OT, grup paramilitarnych, organizacji proobronnych, grup ASG.
Jak więc w tym gąszczu różnych informacji, które niestety nie jeden raz przedstawiają fałszywy obraz sylwetki twórcy GROM-u ma się przebić kolejna publikacja poświęcona tej, jakże nietuzinkowej osobie. Podobne pytanie zadałem sobie w momencie przewrócenia tytułowej strony „Drogi wojownika”. Jednakże wraz z kolejnymi kartami wątpliwości stopniowo się ulatniały i stawały się nieistotne.
Andrzej Wojas, mimo że sam mówi o swojej książce: „Nie poczuwam się do autorstwa sensu stricte tego tomu wspomnień. Moja rola w przedsięwzięciu sprowadziła się raczej do swoistego „spinacza” – inspiratora, kierownika i koordynatora projektu, który skłonił kilkudziesięciu ludzi: przyjaciół, przełożonych, współpracowników i podwładnych generała Petelickiego, do zabrania głosu na jego temat”. Wykonał świetną pracę. Zgromadził w jednej, z wyglądu niepozornej publikacji kwintesencję tego, co robił i kim był twórca JW 2305 GROM – generał Sławomir Petelicki.
Kolejne wspomnienia osób, które zetknęły się w swoim życiu z generałem, rysują wyraźny obraz nieszablonowego człowieka, patrioty, żołnierza, którego pochłonęła wizja. Można nawet powiedzieć misja stworzenia jednostki, która w swej fachowości i wyszkoleniu dorówna najlepszym oddziałom specjalnym współczesnego pola walki. Kto szuka w publikacji Andrzeja Wojasa brawurowych i widowiskowych akcji, niebezpiecznych misji i tym podobnych działań GROM-u niestety rozczaruje się.
Jednak, czytając wstęp widać wyraźnie, że nie taki był zamysł autora. Nie walka i działania, a osoba, „ojciec”, generał jest bohaterem historii opowiedzianej zwykłymi słowami ludzi, na których odcisnął piętno.
Z kolejnych wspomnień przebija się coraz mocniej jasny i wyraźny obraz sylwetki i charakteru generała. Mocny uścisk dłoni, twarde spojrzenie prosto w oczy, kategoryczność osądów i wola działania za wszelką cenę, by osiągnąć wyznaczone samemu sobie założenia. Czy więc warto sięgnąć po „Drogę wojownika” i poświęcić jej chwilę czasu? Sądzę, że tak.
Publikacja przypadnie do gustu każdemu, kto przynajmniej w niewielkim zakresie interesuje się polskim „eksportowym” oddziałem specjalnym – GROM-em, „dzieckiem” generała Sławomira Petelickiego. Naświetli również wiele spraw związanych z tworzeniem jednostki, walka o wyposażenie, zagraniczne szkolenia i przede wszystkim ludzi – przyszłych operatorów. Obok wspominanych cech charakteru generała, o jego czarno-białym świecie, w którym nie było miejsca na szarość i działania na „pół gwizdka” wszyscy opowiadający o generale, jak mantrę powtarzają jego podejście do ludzi.
Nigdy o nich nie zapomniał, nie zostawił ich bez opieki i w zapomnieniu. Walczył z równą zaciekłością o czynnych operatorów jak i o tych, co odeszli lub odnieśli i pamiętał o rodzinach poległych. Można w tym zakresie pokusić się o stwierdzenie, że GROM to generał Sławomir Petelicki. Dzieło, które podjął, pokazał kierunek i wyznaczył zadania. Dzieło, które jest kontynuowane, nawet gdy samego twórcy zabrakło w szeregach żywych i walczących. Pisząc o „Drodze wojownika” Andrzeja Wojasa, warto przytoczyć, moim zdaniem świetnie charakteryzujące generała fragmenty wspomnień, które oddają kwintesencję publikacji: „W podsumowaniu wymienia się najważniejsze, najlepsze cechy danego człowieka.
Generał Petelicki był… Nie to niepotrzebne. Wszyscy wiedzieli, jaki był. Ci, którzy darzyli go sympatią i szacunkiem, zawsze będą o nim pamiętać. Ci, którzy patrzyli na niego krzywo … Cóż, kij im w oko. Ja zapamiętałem go właśnie tak, jak zapamiętuje się dobrego oficera – generał Sławomir Petelicki był dowódcą.” Jednak najważniejszą wypowiedzią, niejako podsumowaniem całej książki, niczym wisienka na torcie są słowa Gen.
Stefana Klemensa Bałuka „Starba” – cichociemnego żołnierza AK: „Dla niego służba ojczyźnie to nie były puste słowa. Traktował ją jako swoje powołanie. Nie miało znaczenia, gdzie jego żołnierze będą przelewać krew i w jakich operacjach specjalnych na całym świecie będą musieli wykonywać powierzone im misje lub operacje. Potrafił połączyć tradycję z nowymi realiami. (…) Idea generała Petelickiego była zdecydowana i jasna: GROM jako prawdziwa jednostka specjalna ma być profesjonalny, wyszkolony w pełnym zakresie, a przede wszystkim służyć niepodległości i być wizytówką ojczyzny.”
Dziś, w przededniu rocznicy odejścia generała Sławomira Petelickiego Andrzej Wojas oddaje w Państwa ręce swoiste memento mori dla żywych, będące zarazem jego epitafium. Litery zawarte na kartach książki zdaje się mówią, nie pamiętajcie o tym, że mnie już nie ma. Pamiętajcie, kim byłem, jak żyłem i co udało się razem z wami zbudować i osiągnąć. „Droga wojownika” – sentymentalna podróż po kartach historii polskiego oręża zauroczy, wzruszy i zapadnie w pamięci. Zagości na stałe w pamięci i być może na półkach wielu czytelników. Warto powracać do „Drogi wojownika” i przekonywać się, że osiągnąć można naprawdę wiele, trzeba tylko przezwyciężyć własne słabości.
Sport może służyć wyrażaniu miłości do Ojczyzny, rozwojowi patriotyzmu, choćby dzięki temu, że łączy chęć upamiętnienia ważnych dla naszej historii wydarzeń i osób ze sportową rywalizacją i walką. Taką...
Sport może służyć wyrażaniu miłości do Ojczyzny, rozwojowi patriotyzmu, choćby dzięki temu, że łączy chęć upamiętnienia ważnych dla naszej historii wydarzeń i osób ze sportową rywalizacją i walką. Taką możliwość oferuje Bieg Nocy Listopadowej, organizowany już po raz trzeci, który jest pretekstem nie tylko do uczczenia zrywu niepodległościowego 30 listopada i święta podchorążych RP, ale pamięci poległych mundurowych. W tym roku organizatorzy i uczestnicy BNL oddadzą hołd funkcjonariuszowi dawnego...
W miniony wtorek, 22 sierpnia, odbyło się oficjalne rozstrzygnięcie przetargu na dostawę automatycznych karabinów snajperskich dla Jednostki Wojskowej GROM. JW 2305 poinformowało o wyborze oferty firmy...
W miniony wtorek, 22 sierpnia, odbyło się oficjalne rozstrzygnięcie przetargu na dostawę automatycznych karabinów snajperskich dla Jednostki Wojskowej GROM. JW 2305 poinformowało o wyborze oferty firmy Works 11 Sp. z o.o., dotyczącej dostarczenia nieujawnionej liczby egzemplarzy broni produkowanej przez amerykańską firmę LaRue Tactical.
Braterstwo broni i więzi łączące żołnierzy nie obowiązują jedynie na polu walki – wie to każdy, kto służył. Podobnie, niestety – rany, te fizyczne i widoczne, oraz te ukryte w głowach i duszach, jak i...
Braterstwo broni i więzi łączące żołnierzy nie obowiązują jedynie na polu walki – wie to każdy, kto służył. Podobnie, niestety – rany, te fizyczne i widoczne, oraz te ukryte w głowach i duszach, jak i skutki ich odniesienia towarzyszą żołnierzom przez wiele lat. I tu znów pojawia się czynnik braterstwa – żołnierze wspierają się nawzajem, realizują projekty w ramach których pomagają innym mundurowym. W tym właśnie duchu, 10 lutego br. w Centrum Weterana, podpisano porozumienie o współpracy polskiej...
10 lutego br. upływa termin nadsyłania prawidłowo wypełnionych dokumentów na selekcję i kwalifikację Wiosna'17. Wcześniejszy termin (31 stycznia br.) przedłużono.
Jednostka Wojskowa GROM prowadzi nabór...
10 lutego br. upływa termin nadsyłania prawidłowo wypełnionych dokumentów na selekcję i kwalifikację Wiosna'17. Wcześniejszy termin (31 stycznia br.) przedłużono.
Jednostka Wojskowa GROM prowadzi nabór na stanowiska do zespołów bojowych oraz do pozostałych komórek wewnętrznych. W procesie rekrutacyjnym (kwalifikacji i selekcji) mogą wziąć udział żołnierze w służbie czynnej, żołnierze rezerwy oraz funkcjonariusze innych służb mundurowych.
29 listopada br. w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa zostanie otwarta wystawa poświęcona polskim Wojskom Specjalnym. Ekspozycję pamiątek i zdjęć naszych specjalsów, ilustrujących historię...
29 listopada br. w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa zostanie otwarta wystawa poświęcona polskim Wojskom Specjalnym. Ekspozycję pamiątek i zdjęć naszych specjalsów, ilustrujących historię ich działań, będzie można oglądać do końca lutego przyszłego roku.
Od 14 września w Muzeum Powstania Warszawskiego można zwiedzać nową edycję wystawy "Jest w Polsce taka siła. JW GROM_Cichociemni 1990–2015". Ekspozycja jest poświęcona elitarnej Jednostce Wojskowej 2305,...
Od 14 września w Muzeum Powstania Warszawskiego można zwiedzać nową edycję wystawy "Jest w Polsce taka siła. JW GROM_Cichociemni 1990–2015". Ekspozycja jest poświęcona elitarnej Jednostce Wojskowej 2305, czyli Grupie Reagowania Operacyjno-Manewrowego (GROM), która obchodziła w ubiegłym roku 25-lecie swojego powstania, w tym tradycjom Cichociemnych, których tradycje kultywuje.
Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, Antoniego Macierewicza, ppłk Robert Kopacki został czasowo mianowany dowódcą GROM-u, a gen. bryg. Wojciech Marchwica - szefem Inspektoratu Wojsk Specjalnych.
Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, Antoniego Macierewicza, ppłk Robert Kopacki został czasowo mianowany dowódcą GROM-u, a gen. bryg. Wojciech Marchwica - szefem Inspektoratu Wojsk Specjalnych.
W trakcie odbywających się w Ostródzie Targów Proobronnych PRO DEFENSE, Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji (BOA KGP) wspólnie z Instytutem Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego...
W trakcie odbywających się w Ostródzie Targów Proobronnych PRO DEFENSE, Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji (BOA KGP) wspólnie z Instytutem Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie zorganizowało konferencję naukową poświęconą współpracy służb odpowiedzialnych za przeciwdziałanie zagrożeniom terrorystycznym. Spotkanie odbyło się w ramach przygotowań do zabezpieczenia Szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży.
Tegorocznym obchodom 25-lecia GROM-u towarzyszą liczne wydarzenia ukazujące historię JW 2305. Jedną z nich jest wystawa zdjęć Piotra Andrewsa, fotoreportera wojennego, którego prace można oglądać w warszawskim...
Tegorocznym obchodom 25-lecia GROM-u towarzyszą liczne wydarzenia ukazujące historię JW 2305. Jedną z nich jest wystawa zdjęć Piotra Andrewsa, fotoreportera wojennego, którego prace można oglądać w warszawskim Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.
Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy...
Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy powstania Jednostki Wojskowej GROM redakcja SPECIAL OPS przygotowała wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA, które premierę będzie miało w święto Jednostki, 13 czerwca, podczas pikniku "Tobie, Ojczyzno!” na warszawskim Bemowie (szczegóły tutaj link). Będziemy tam do waszej dyspozycji i już dzisiaj...
Piąta edycja ćwiczeń „Eager Lion” w Jordanii już za nami. We wspólnych manewrach wzięły udział jednostki z kilkunastu państw, w tym JW GROM, którego operatorzy w oczach organizatorów i uczestników ćwiczeń...
Piąta edycja ćwiczeń „Eager Lion” w Jordanii już za nami. We wspólnych manewrach wzięły udział jednostki z kilkunastu państw, w tym JW GROM, którego operatorzy w oczach organizatorów i uczestników ćwiczeń wyróżniali się szczególnymi umiejętnościami zarówno na etapie planowania, jak i realizacji zadań.
Przebywający z wizytą w Polsce Sekretarz Stanu Stanów Zjednoczonych John Kerry odznaczył Medalem za Zaszczytną Służbę (Meritorious Service Medal) oficera Jednostki Wojskowej GROM.
Przebywający z wizytą w Polsce Sekretarz Stanu Stanów Zjednoczonych John Kerry odznaczył Medalem za Zaszczytną Służbę (Meritorious Service Medal) oficera Jednostki Wojskowej GROM.
Film o GROM-ie powstaje w ramach projektu realizowanego przez amerykański internetowy portal - sofrep.com (SOFREP - Special Operation Forces Situation Report), który jest poświęcony jednostkom i operacjom...
Film o GROM-ie powstaje w ramach projektu realizowanego przez amerykański internetowy portal - sofrep.com (SOFREP - Special Operation Forces Situation Report), który jest poświęcony jednostkom i operacjom specjalnym oraz tworzony przez byłych żołnierzy sił specjalnych.
Jeśli czekaliście na polską książkę, podobną do tych, których wiele wydano na Zachodzie - na wspomnienia żołnierza zespołu bojowego jednostki specjalnej, to czekaliście właśnie na „Trzynaście moich lat...
Jeśli czekaliście na polską książkę, podobną do tych, których wiele wydano na Zachodzie - na wspomnienia żołnierza zespołu bojowego jednostki specjalnej, to czekaliście właśnie na „Trzynaście moich lat w JW GROM”.
„Żeby trafić go z blisko 2 kilometrów, trzeba by mieć mnóstwo szczęścia (…) 2100 jardów. Ten strzał do dziś mnie zdumiewa. To był po prostu łut szczęścia; jeden strzał z tej odległości nie miał prawa go...
„Żeby trafić go z blisko 2 kilometrów, trzeba by mieć mnóstwo szczęścia (…) 2100 jardów. Ten strzał do dziś mnie zdumiewa. To był po prostu łut szczęścia; jeden strzał z tej odległości nie miał prawa go położyć. Ale tak się stało. To był mój najdłuższy potwierdzony śmiertelny strzał w Iraku (…)”
Odszedł współtwórca i pierwszy dowódca GROM-u generał brygady w stanie spoczynku Sławomir Petelicki. Niewątpliwie był dowódcą wyrazistym, którego nie da się zapomnieć, również ja, mimo upływu lat pamiętam...
Odszedł współtwórca i pierwszy dowódca GROM-u generał brygady w stanie spoczynku Sławomir Petelicki. Niewątpliwie był dowódcą wyrazistym, którego nie da się zapomnieć, również ja, mimo upływu lat pamiętam go doskonale.
GROM, który zrodził się z marzeń, którego żołnierze od początków III RP dzielnie jej służą, nierzadko oddając podczas tej służby życie, obchodził dzisiaj 22 rocznicę powstania. Wyjątkowo w tym roku uroczystość,...
GROM, który zrodził się z marzeń, którego żołnierze od początków III RP dzielnie jej służą, nierzadko oddając podczas tej służby życie, obchodził dzisiaj 22 rocznicę powstania. Wyjątkowo w tym roku uroczystość, ze względu na Euro 2012, za którego bezpieczeństwo ma dbać także jednostka wojskowa GROM, święto zorganizowano nie 13 czerwca a znacznie wcześniej.
Jednostka Wojskowa GROM oraz Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Gdańsku, w ramach przygotowań m.in. do Euro 2012 brała udział w ćwiczeniach ratowania zakładników na Politechnice Gdańskiej,...
Jednostka Wojskowa GROM oraz Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Gdańsku, w ramach przygotowań m.in. do Euro 2012 brała udział w ćwiczeniach ratowania zakładników na Politechnice Gdańskiej, które zostały zorganizowane w ramach współpracy MSW i MON. W ćwiczeniach, w charakterze zakładników, brali udział studenci tej uczelni.
Po raz osiemnasty tygodnik Polska Zbrojna przyznał Buzdygany – wyróżnienia nazywane często wojskowymi Oskarami. Buzdygany przyznawane są corocznie przez Polskę Zbrojną dla wyróżniających się osobowości...
Po raz osiemnasty tygodnik Polska Zbrojna przyznał Buzdygany – wyróżnienia nazywane często wojskowymi Oskarami. Buzdygany przyznawane są corocznie przez Polskę Zbrojną dla wyróżniających się osobowości Wojska Polskiego. Statuetka jest 37-cm długości, posrebrzaną repliką XVI-wiecznej oznaki godności rotmistrzowskiej.
Funkcjonariusze Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji odbyli specjalistyczne szkolenie spadochronowe pozwalające na uzyskanie świadectwa kwalifikacji skoczka spadochronowego, co uprawnia...
Funkcjonariusze Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji odbyli specjalistyczne szkolenie spadochronowe pozwalające na uzyskanie świadectwa kwalifikacji skoczka spadochronowego, co uprawnia do wykonywania skoków spadochronowych bez nadzoru instruktora spadochronowego.
Funkcjonariusze Biura Operacji Antyterrorystycznych, Straży Ochrony Kolei, żołnierze GROM oraz policyjni lotnicy wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach na Bałtyku. Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności...
Funkcjonariusze Biura Operacji Antyterrorystycznych, Straży Ochrony Kolei, żołnierze GROM oraz policyjni lotnicy wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach na Bałtyku. Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności działania w warunkach morskich oraz współpracę między jednostkami specjalnymi. Jednym z elementów ćwiczeń był szturm z wody i z powietrza na 366-metrowy kontenerowiec.