Jednostka Wojskowa AGAT powstała 1 lipca 2011 roku w miejsce Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach. Uzupełni ona możliwości bojowe pozostałych oddziałów sił specjalnych – będzie w stanie zwiększyć ich potencjał własnymi sekcjami (następnie grupami) operatorów tak, aby w przyszłości wystawić samodzielny zespół szturmowy oraz wykonać zadania właściwe dla lekkiej piechoty o zdolnościach spadochronowych i górskich – jak działania wsparcia i zabezpieczenia w dziedzinie broni przeciwpancernej oraz przeciwlotniczej oddziałów i pododdziałów stricte specjalnych, ochrona zgrupowań operatorów w czasie operacji długotrwałej oraz wsparcie działań kontrterrorystycznych.
Nowoczesny sprzęt, bieżące tematy konferencji – szeroko pojęte bezpieczeństwo wciąż jest tematem ważnym i aktualnym. Kolejna edycja wydarzenia, poświęconego tej tematyce, która odbędzie się w 2024 roku...
Nowoczesny sprzęt, bieżące tematy konferencji – szeroko pojęte bezpieczeństwo wciąż jest tematem ważnym i aktualnym. Kolejna edycja wydarzenia, poświęconego tej tematyce, która odbędzie się w 2024 roku w Targach Kielce zapowiada się interesująco. Obok ważnego wsparcia Komendy Głównej Policji, organizatorzy kieleckich targów mogą również liczyć na zaangażowanie innych służb.
W dniach 26-27 września 2023 roku trwała zasadnicza część corocznej rywalizacji zespołów kontrterrorystycznych podlegających trzem resortom: Ministerstwu Obrony Narodowej (MON), Ministerstwu Spraw Wewnętrznych...
W dniach 26-27 września 2023 roku trwała zasadnicza część corocznej rywalizacji zespołów kontrterrorystycznych podlegających trzem resortom: Ministerstwu Obrony Narodowej (MON), Ministerstwu Spraw Wewnętrznych (MSW) i Ministerstwu Sprawiedliwości (MS). Kilkanaście symulowanych scenek w różnych miejscach tej nadmorskiej aglomeracji rozgrywanych w dzień i w nocy było nie lada wyzwaniem zarówno dla uczestników, jak i dla organizatorów.
W dniach 22-24 września br. w Centrum Konferencyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie odbyło się międzynarodowe sympozjum TBI oraz PTSD. Organizatorem seminarium, jak co roku, była Fundacja SPRZYMIERZENI...
W dniach 22-24 września br. w Centrum Konferencyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie odbyło się międzynarodowe sympozjum TBI oraz PTSD. Organizatorem seminarium, jak co roku, była Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM. Tu należy podkreślić, że działalność Fundacji kierowana jest do weteranów i żołnierzy sił specjalnych oraz funkcjonariuszy innych służb mundurowych w służbie czynnej i w stanie spoczynku oraz członków ich najbliższych rodzin, którzy z przyczyn związanych z wykonywaną służbą lub życiowych...
Jednostka będzie miała organizację tożsamą z innymi oddziałami sił specjalnych (sekcja, grupa, zespół szturmowy). Dowódcą AGATU został pułkownik Sławomir Berdychowski, który wcześniej dowodził zespołem bojowym w GROM-ie, kierował komponentem polskich sił specjalnych w Afganistanie, szefował oddziałowi operacyjnemu w Dowództwie Wojsk Specjalnych. On też przeprowadził pierwszą selekcję. Szczególną z tego powodu, że jej uczestnikami byli żołnierze, którzy obejmą w jednostce kluczowe stanowiska dowódcze, zostaną między innymi szefami pionów czy szkolenia.
Wszyscy będą stanowić dowództwo jednostki i zostaną bezpośrednimi współpracownikami dowódcy. Do selekcji stanęli wyłącznie oficerowie i chorąży. Większość z nich skończyła 30, a nawet 40 lat, a prawie wszyscy wywodzili się z dawnego OSŻW. Jedynym instruktorem i sędzią selekcji był dowódca JW AGAT – płk Sławomir Berdychowski – tylko on w jednostce odbył na początku lat dziewięćdziesiątych selekcję do sił specjalnych – w tym wypadku do jednostki GROM. Selekcja odbywała się w mało odwiedzanych przez turystów rejonach Baligrodu, Bystrego, Rabe i Cisnej w Bieszczadach – ulubionego przez polskie siły specjalne rejonu Polski. Nie możemy podać dokładnej liczby uczestników – ale zaznaczmy, że kwalifikację przeszło 90 procent kandydatów. To wynik bardzo dobry, tym bardziej że selekcja swoim charakterem nie odbiegała od tej, jaką przechodzą kandydaci do GROMU – obecny dowódca AGATU przygotował jej scenariusz zgodnie z własnymi doświadczeniami – przez wiele lat był instruktorem, a następnie kierownikiem kolejnych selekcji do GROMU.
Selekcja odbywała się od 13 do 17 września w cyklu całodobowym. Przed kandydatami stało szereg zadań, od marszów zespołowych na czas, pracy zespołowej, marszów kondycyjnych dziennych i nocnych, testu topograficznego z mapą, nocnego maratonu wytrzymałościowego (42 km) oraz krótszych testów sprawnościowych. W ramach zadań zespołowych każdy z uczestników selekcji dowodził i prowadził pozostałych zgodnie z wytycznymi (po trasie, na azymut, do punktu z dowolnym doborem drogi). Jednym z elementów była też ewakuacja rannego zespołu bojowego wycofującego się po wykonaniu zadania. Każdy z uczestników był rannym oraz miał za zadanie przenieść rannego.
W czasie selekcji zadaniem kandydatów było nie tylko wytrzymać trudy fizyczne i psychiczne testów, ale także zrozumienie istoty selekcji jako kwalifikacji żołnierzy do działań specjalnych. Kolejne selekcje do AGATU, co najmniej jeszcze trzy w 2011 roku, będą już prowadzić członkowie zespołu dowodzenia pierwszej selekcji. Płk Berdychowski musiał więc skorygować zachowania, uczulić na niuanse, skupić uwagę żołnierzy na szczegółach. W krótkim czasie przeszli więc oni poza selekcją kurs dydaktyczny. Wiele etapów testów dowódca JW AGAT przeszedł ze swoimi żołnierzami – czasami ich prowadząc, ale najczęściej obserwując i wyjaśniając, dlaczego jakieś zadanie jest ważne, jak je należy prawidłowo wykonać, co jest istotne z punktu widzenia oceny.
Nadawał tempo marszowi – w dłuższej trasie rzędu 5–7 km na godzinę, czasami zmuszał do dodatkowego wysiłku i dodawał następne odcinki – gdy kandydatom udało się przyjść na punkt wcześniej, niż zakładał – ale też demonstrował prawidłową technikę niesienia rannego, sposoby wykorzystania natury do niesienia oporządzenia rannego, suszenia mokrej odzieży itp. Zadania były tak skorygowane, że czasu na sen kandydaci mieli od 2 do 4 godzin na dobę. Do tego niedługi, dodatkowy czas na posiłek (wyłącznie trzy przepisowe suche racje wojskowe S-1 na dobę), krótki odpoczynek pomiędzy zadaniami, uzupełnienie wody (poza przydziałowym 3 litrami wody na dobę kandydaci mogli uzupełniać zapasy w strumieniach korzystając z chemicznych środków do uzdatniania wody).
Pogoda w trakcie selekcji dopisywała – jedynie drugiego dnia spadł krótki deszcz o intensywności oberwania chmury. Poza tym temperatury w południe oscylowały w granicach 15–20 stopni, w nocy zaś spadały do około 7 stopni. Jednak jak powiedział płk Berdychowski, to pozorny element sprzyjający kandydatom. Im lepsza pogoda, tym do przejścia jest większy dystans, gdyż średnia pokonywania wyznaczonych tras jest większa. Trudno więc jednoznacznie ocenić ten aspekt sprawy – z jednej strony lepiej, bo można wysuszyć odzież i buty, jest cieplej, wiec wydatek energetyczny organizmu na utrzymanie ciepłoty jest mniejszy (co w obliczu ciągłego stanu głodu ma niebagatelne znaczenie). Ale jednocześnie w nogach może być nawet 30 procent kilometrów więcej, co wiąże się z otarciami, przeciążeniami stawów, otarciami pleców od bagażu, czy nawet oparzeniami słonecznymi na odsłoniętych częściach ciała.
W sobotę, ostatniego dnia selekcji, płk Sławomir Berdychowski ocenił wyniki. Można w dużym skrócie powiedzieć, że była to chyba jedna z najlepszych grup, jakie miał okazję testować w ramach selekcji do sił specjalnych. To chyba wielkie wyróżnienie dla jej uczestników, tym bardziej że najstarszy skończył już 45 lat! Wyniki na poszczególnych etapach wydolnościowych również należały do grupy najlepszych w dziejach doświadczeń płka Berdychowskiego. Nie wszyscy osiągnęli czasy rekordowe, to oczywiste, ale czołówka AGATU należy do najsilniejszych i najbardziej wytrwałych w polskich siłach specjalnych.
Dzisiaj, 8 września w kieleckim ośrodku wystawienniczym rozpoczął się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, który potrwa do czwartku, 10 września. Podczas militarnego wydarzenia nie zabraknie podniebnego...
Dzisiaj, 8 września w kieleckim ośrodku wystawienniczym rozpoczął się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, który potrwa do czwartku, 10 września. Podczas militarnego wydarzenia nie zabraknie podniebnego debiutu, gdzie w głównej roli wystąpi Bell 407 GXi. Partnerem Strategicznym targów jest Polska Grupa Zbrojeniowa. Po raz kolejny Salon został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
W dniu 9 września w Bydgoszczy odbyło się pierwsze w powojennej historii nadanie jednostce wojskowej imienia żołnierza poległego podczas służby poza granicami państwa.
W dniu 9 września w Bydgoszczy odbyło się pierwsze w powojennej historii nadanie jednostce wojskowej imienia żołnierza poległego podczas służby poza granicami państwa.
W czerwcu i lipcu 2020 r. odbywały się testy kolejnych modeli składanych płetw EXOTECH, w ramach projektu współfinansowanego z NCBiR Biodive-fin, realizowanego we współpracy z naukowcami z Akademii Marynarki...
W czerwcu i lipcu 2020 r. odbywały się testy kolejnych modeli składanych płetw EXOTECH, w ramach projektu współfinansowanego z NCBiR Biodive-fin, realizowanego we współpracy z naukowcami z Akademii Marynarki Wojennej. Korzystano przy tym z jedynego w Europie tunelu hydrodynamicznego (57 ton wody) oraz robota – nogi płetwonurka.
Podczas tegorocznego MSPO na stoisku SPECIAL OPS będzie można spotkać wyjątkowego gościa. 9 września w godz. 12-15 swoją książkę "Zielona droga" podpisywać będzie Andrzej Kruczyński.
Podczas tegorocznego MSPO na stoisku SPECIAL OPS będzie można spotkać wyjątkowego gościa. 9 września w godz. 12-15 swoją książkę "Zielona droga" podpisywać będzie Andrzej Kruczyński.
Dzisiaj, 8 września w kieleckim ośrodku wystawienniczym rozpoczął się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, który potrwa do czwartku, 10 września. Podczas militarnego wydarzenia nie zabraknie podniebnego...
Dzisiaj, 8 września w kieleckim ośrodku wystawienniczym rozpoczął się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, który potrwa do czwartku, 10 września. Podczas militarnego wydarzenia nie zabraknie podniebnego debiutu, gdzie w głównej roli wystąpi Bell 407 GXi. Partnerem Strategicznym targów jest Polska Grupa Zbrojeniowa. Po raz kolejny Salon został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
W dniach 04-06 września 2020 r. odbyły się na poligonie w Drawsku Pomorskim pierwsze Mistrzostwa Europy w strzelaniu długodystansowym. Tak wysoka ranga zawodów była możliwa dzięki owocnej współpracy polskiego...
W dniach 04-06 września 2020 r. odbyły się na poligonie w Drawsku Pomorskim pierwsze Mistrzostwa Europy w strzelaniu długodystansowym. Tak wysoka ranga zawodów była możliwa dzięki owocnej współpracy polskiego PZSS i niemieckiego związku BDS.
12 września br., już po raz ósmy Ośrodek Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze był miejsce realizacji najtrudniejszego biegu terenowego z przeszkodami - GROM Challenge – Siła i Honor.
12 września br., już po raz ósmy Ośrodek Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze był miejsce realizacji najtrudniejszego biegu terenowego z przeszkodami - GROM Challenge – Siła i Honor.
Wczoraj w Radomiu na Placu Corazziego odbyła się uroczysta zbiórka z okazji obchody 81. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, Święta Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wręczenia sztandaru wojskowego...
Wczoraj w Radomiu na Placu Corazziego odbyła się uroczysta zbiórka z okazji obchody 81. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, Święta Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wręczenia sztandaru wojskowego 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego. W uroczystości wzięli udział Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła, Dowódcy Brygad OT, kombatanci, parlamentarzyści, samorządowcy oraz żołnierze.
W dniach 16-17.10.2020 r. w murach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się III konferencja środowiska praktyków ratownictwa wodnego pt. On Duty. Jest to największa tego typu impreza wymiany dobrych...
W dniach 16-17.10.2020 r. w murach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się III konferencja środowiska praktyków ratownictwa wodnego pt. On Duty. Jest to największa tego typu impreza wymiany dobrych praktyk, pokazów i testów sprzęt u oraz technik ratunkowych organizowana przez Life Guard Gdynia, AMW i Polską Federację Ratownictwa Wodnego oraz Morską Bazę Mechelinki.
12 listopada ukaże się nowa książka napisana przez dwóch byłych operatorów JW Grom: Navala i Tyluta. Będzie to poradnik strzelecki pt. "Ekstremalna strzelnica Navala".
12 listopada ukaże się nowa książka napisana przez dwóch byłych operatorów JW Grom: Navala i Tyluta. Będzie to poradnik strzelecki pt. "Ekstremalna strzelnica Navala".
„Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego...
„Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości” – głosiła ustawa z 23 kwietnia 1937 roku.
W sobotę, 28 listopada br., mięły 102 lata odkąd marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na...
W sobotę, 28 listopada br., mięły 102 lata odkąd marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na rzecz polskiej, morskiej racji stanu.
Dzień Podchorążego to święto ustanowione na pamiątkę wydarzeń z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy grupa słuchaczy Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą ppor. Piotra Wysockiego zaatakowała...
Dzień Podchorążego to święto ustanowione na pamiątkę wydarzeń z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy grupa słuchaczy Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą ppor. Piotra Wysockiego zaatakowała Belweder, rezydencję wielkiego księcia Konstantego, rosyjskiego dowódcy polskiej armii W ten sposób rozpoczęło się Powstanie Listopadowe.
Kongres Safe Place został przełożony na kolejny rok. Jednak organizatorzy nie poddają się pandemii i przygotowali Ogólnopolskie Warsztaty z reagowania na zamachy i przygotowania obiektów na różnorodne...
Kongres Safe Place został przełożony na kolejny rok. Jednak organizatorzy nie poddają się pandemii i przygotowali Ogólnopolskie Warsztaty z reagowania na zamachy i przygotowania obiektów na różnorodne zagrożenia. Wydarzenie odbędzie się 17 grudnia w godz. 9.00-15.00 na platformie ZOOM w dostępie całkowicie bezpłatnym.
Wraz z GRW GROM - Fundajca Bracia, Fight Club Radzymin i Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa zapraszamy 19 grudnia 2020 r. do Rokis Radzymin na Charytatywną Galę Sztuk Walki "Weteran". Wydarzenie...
Wraz z GRW GROM - Fundajca Bracia, Fight Club Radzymin i Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa zapraszamy 19 grudnia 2020 r. do Rokis Radzymin na Charytatywną Galę Sztuk Walki "Weteran". Wydarzenie poświęcone jest polskim weteranom o raz rodzinom poległych polskich weteranów.
Burzliwa historia naszego narodu udowodniła, że powinniśmy być dumni z polskich żołnierzy, którzy zawsze stawali w obronie Ojczyzny oraz umacniali bezpieczeństwo i pokój w krajach, gdzie wartości te były...
Burzliwa historia naszego narodu udowodniła, że powinniśmy być dumni z polskich żołnierzy, którzy zawsze stawali w obronie Ojczyzny oraz umacniali bezpieczeństwo i pokój w krajach, gdzie wartości te były niszczone – często bardzo daleko od polskiej ziemi, w warunkach realnej wojny i zagrożenia.
Jednostka Wojskowa NIL z krakowskim oddziałem IPN oraz Zespołem Szkół Mechanicznych nr 4 w Krakowie uczcili 68. rocznicę śmierci gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa "Nila".
Jednostka Wojskowa NIL z krakowskim oddziałem IPN oraz Zespołem Szkół Mechanicznych nr 4 w Krakowie uczcili 68. rocznicę śmierci gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa "Nila".
Mija 18 lat od tragicznych wydarzeń, do jakich doszło w w Magdalence pod Warszawą. Podczas próby zatrzymania niebezpiecznych przestępców poległo dwóch policyjnych antyterrorystów a siedemnastu zostało...
Mija 18 lat od tragicznych wydarzeń, do jakich doszło w w Magdalence pod Warszawą. Podczas próby zatrzymania niebezpiecznych przestępców poległo dwóch policyjnych antyterrorystów a siedemnastu zostało rannych.
W Polsce z terroryzmem jest jak z COVID-em – nikt nie widział, ale z jego powodu umierają ludzie. Teza jest mocna, ale i rzeczywistość bywa brutalna. Terroryzm był, jest i będzie. Dlatego dzisiaj – ku...
W Polsce z terroryzmem jest jak z COVID-em – nikt nie widział, ale z jego powodu umierają ludzie. Teza jest mocna, ale i rzeczywistość bywa brutalna. Terroryzm był, jest i będzie. Dlatego dzisiaj – ku pamięci ofiar terroryzmu – kilka instrukcji na temat tego jak się przygotować do zagrożenia tego typu.
22 lata temu otrzymaliśmy oficjalne zaproszenie do członkostwa w Sojuszu. W mieście Independence, 12 marca 1999 r., w amerykańskim stanie Missouri, minister spraw zagranicznych RP Bronisław Geremek przekazał...
22 lata temu otrzymaliśmy oficjalne zaproszenie do członkostwa w Sojuszu. W mieście Independence, 12 marca 1999 r., w amerykańskim stanie Missouri, minister spraw zagranicznych RP Bronisław Geremek przekazał na ręce sekretarza stanu USA akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Tego dnia Polska zakończyła swoją wędrówkę do NATO stając się formalnie stroną Traktatu waszyngtońskiego i członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.
26 marca 1943 roku harcerze z Grup Szturmowych Szarych Szeregów przeprowadzili akcję uwolnienia Jana Bytnara "Rudego". Operację Meksyk II, znaną jako "Akcja pod Arsenałem", przeprowadziło 28 członków Oddziału...
26 marca 1943 roku harcerze z Grup Szturmowych Szarych Szeregów przeprowadzili akcję uwolnienia Jana Bytnara "Rudego". Operację Meksyk II, znaną jako "Akcja pod Arsenałem", przeprowadziło 28 członków Oddziału Specjalnego „Jerzy”, z którego wywodzą się bataliony Zośka i Parasol.
W ciągu ostatnich 100 lat jakość stała się prawdziwym znakiem firmowym Sako. Firma przeszła długą drogę od początków rzemiosła do dzisiejszego wspomaganego komputerowo projektowania i produkcji, ale nigdy...
W ciągu ostatnich 100 lat jakość stała się prawdziwym znakiem firmowym Sako. Firma przeszła długą drogę od początków rzemiosła do dzisiejszego wspomaganego komputerowo projektowania i produkcji, ale nigdy nie zapomnieli o podstawach. Korzystają z najlepszej technologii i najnowszych innowacji, ale niektóre detale i części nadal wykonują ręcznie. Firma Sako wymaga doskonałości - zwłaszcza od siebie.
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.