Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Starcie z Minotaurem, cz. 5 - ostatnia

Jakub Grodzki | 2012-11-09
Przed egzekucją w Kondomari Fot. http://www.fallschirmjager.net/Bundesarchiv/Kondomari/Kondomari.html 

Przed egzekucją w Kondomari Fot. http://www.fallschirmjager.net/Bundesarchiv/Kondomari/Kondomari.html 

Tworząc wpis traktujący o operacji MERKURY siłą rzeczy zmuszony byłem przebrnąć przez wiele stron i materiałów opisujących te wydarzenia. Nie wnikając w jakość i rzetelność tekstów źródłowych, które często były rozbieżne i wymagały arbitralnego rozstrzygnięcia w zakresie faktów, zgromadziłem wiele informacji, których nie udało się umieścić w kolejnych częściach. Kilka z nich, które w moim subiektywnym osądzie są nie tylko istotne dla pełnego obrazu walk na Krecie, ale i ciekawe.

Zobacz także

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Biorące udział w operacji MERKURY oddziały Fallschirmjäger dysponowały standardowym wyposażeniem piechoty - pistolet maszynowy MP38/40, karabiny Mauzer 98k oraz karabiny maszynowe MG 34. Około 25% spadochroniarzy wyposażone było właśnie w pistolety maszynowe. Takie uzbrojenie w połączniu z metodą desantowania broni długiej w zasobnikach wpłynęło na duże straty w pierwszych chwilach po wylądowaniu oddziałów. Dodatkowo, okazało się, że pistolety maszynowe mają zbyt mały zasięg skuteczny, a broń powtarzalna zbyt małą szybkostrzelność.

Przełożyło się to na duże straty w pierwszych chwilach operacji oraz na powstanie w przyszłości ciekawej konstrukcji jaką był FG 42. Po drugiej stronie, obrońcy również cierpieli na niedostatek uzbrojenia. Artyleria, jaką dysponowały siły CREFORCE to 85 sztuk różnego kalibru dział, z których część stanowiła przestarzałe, zdobyczne wyposażenie armii włoskiej. O wiele gorzej przedstawiała się sytuacja w zakresie broni ręcznej oddziałów greckich, które posiadały na wyposażeniu karabiny Manlicher-Schönauer (6,5mm - wersja Manlicher M 1895 Stayer), Fusil Gras Modele 1874 M 80 (8 mm Lebel), które były bronią jednostrzałową oraz KM St'Etienne Mle 1907 8 mm Lebel.

Powyższa broń nie dość, że przestarzała strzelała inną amunicją niż w przypadku uzbrojenia brytyjskiego co stanowiło problem logistyczny. Greccy żołnierze często dysponowali zaledwie 30 nabojami. Z drugiej strony sformowane naprędce do obrony Krety siły nie posiadały odpowiedniego zaplecza kwatermistrzowskiego. Poprzez to dochodziło do sytuacji, kiedy potrzebny sprzęt znajdował się w bazach na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej, nikt jednak nie występował o jego dostarczenie. Równie niekorzystnie przedstawiała się sytuacja w zakresie broni pancernej.

Oddziały CREFORCE dysponowały wprawdzie czołgami Matilda II A oraz lekkimi czołgami Mark VIB jednak w przypadku pierwszych, uzbrojonych w 40 mm działa nie produkowano amunicji odłamkowej i burzącej co czyniło je bezużytecznymi wobec piechoty. Jakby tego było mało, załogi tych czołgów były tworzone ad hoc bez odpowiedniego przeszkolenia co skutkowało nie tylko brakiem umiejętności naprawienia uszkodzonej maszyny, ale i nawet kierowania. Ostatecznie, strategicznie rozdysponowane czołgi, mające odegrać znaczącą rolę jako siły odwodowe nie odegrały ważniejszej roli w bitwie.

Z drugiej strony Niemcy włączyli do walki swoje czołgi dopiero w końcowej fazie bitwy (26 - 28 maja). Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że w końcowych walkach na Krecie brał udział późniejszy as niemieckich wojsk pancernych Michael Wittmann. Na pewno brał on udział w kampanii Greckiej, gdzie w stopniu unterscharfürera dowodził pojazdem wsparcia piechoty Sturmgeschütz III Ausf. A. wyposażonym w krótkolufowe działo KwK 75 mm.

Wraz z opanowaniem Grecji, w materiałach źródłowych można natrafić na wzmiankę, że w połowie 1941 roku oddział Michaella Wittmana został skierowany na odpoczynek do Czechosłowacji. W angielskojęzycznych materiałach źródłowych, traktujących o operacji MERKURY można natomiast natrafić na wzmiankę, że w rejonie Paltanos, Witman został postawiony na czele oddziału zorganizowanych ad hoc, w którego skład obok czołgów weszły bataliony motocyklowy i rozpoznawczy, oddział zwalczania czołgów, zmotoryzowany oddział artylerii oraz jednostki saperskie.

Oddział ten miał za zadanie wyprowadzić uderzenie w kierunku Rethymnon i dalej w kierunku Irakliony w celu opanowania nadmorskiej szosy. Z jednej strony trzon sił uderzeniowych - wojska pancerne mogą pośrednio wskazywać, że był to ten Michaell Witman, z drugiej strony do końca lipca 1941 roku i awansu służył on w stopniu unterscharfürera - plutonowego, co raczej nie predysponowało go do objęcia dowództwa nad tak duża grupą uderzeniową. Kwestia udziału Michaella Wittmana w operacji Merkury pozostaje wiec nie do końca rozstrzygnięta i jednoznaczna.

Wracając jednak do głównego nurtu zagadnień, opisując operację MERKURY należy wspomnieć również o niechlubnej historii oddziałów Falschirjäger - masakrze w Kondomarii. Wraz z zakończeniem walk na Krecie i ostatecznym wyparciem sił CREFORCE Niemcy przystąpili do wprowadzania własnych porządków i praw. 2 czerwca, niedaleko lotniska Maleme Franz Weixler udokumentował fotograficznie krwawy odwet niemieckich spadochroniarzy na ludności cywilnej. Oddział dowodzony przez oberleutnanta Horsta Trebesa rozstrzelał około 100 cywilów w odwecie za śmierć dwóch swoich kolegów. Dokumentacja fotograficzna (http://www.fallschirmjager.net/Bundesarchiv/Kondomari/Kondomari.html), ukazuje sekunda po sekundzie bezlitosną postawę niemieckich żołnierzy. Warto w tym momencie poruszyć dwa fakty. Korespondent wojenny, autor zdjęć - Franx Weixler - został za nie aresztowany przez gestapo i był przetrzymywany w więzieniu pod zarzutem zdrady stanu. Drugą ważką dla całej sytuacji kwestią, są podnoszone przez niektórych autorów wątpliwości w zakresie zamordowania niemieckich spadochroniarzy przez ludność cywilną. Równie dobrze mogli oni ponieść śmierć podczas nieudanego lądowania a rzekome zbezczeszczenie zwłok mogło być dziełem zwierząt i temperatury.

Operacja MERKURY miała również swój epizod włoski. Wojska Benitto Musoliniego udzielały nie tylko wątpliwego wsparcia morskiego niemieckiej inwazji, zapragnęły również włączyć się bezpośrednio do walk i uzyskać trochę zdobyczy. Już 21 maja brygada z 9 Dywizji Piechoty została zaokrętowana i przygotowana do wyruszenia na Kretę. Rozkaz został jednak wstrzymany ze względu na potrzebę przeprowadzenia konsultacji planowanych działań  z marszałkiem Hermanem Göringiem, który ostatecznie 27 maja wyraził zgodę na desant włoski. Lądowanie 3000 żołnierzy włoskich odbyło się 28 maja w późnych godzinach popołudniowych w zachodnim, niebronionym obszarze wyspy. Oddziały te praktycznie bez walki połączyły się z siłami niemieckimi w rejonie Ierapetra nie odgrywając tym samym szczególnej roli w opanowaniu wyspy. Kończąc kwestię Krety i toczących się na niej walk warto przytoczyć jeszcze kilka groteskowych sytuacji. Jak mantra w licznych materiałach źródłowych powtarzana jest historia starszego mężczyzny, który zdybał zaplątanego w uprzęż od spadochronu żołnierza i z braku jakiejkolwiek broni tłukł go laską aż do śmiertelnego skutku. Druga podobnie śmiertelnie zabawna sytuacja dotyczy żołnierzy sztabu Brytyjskiego, ulokowanego w rejonie Maleme. Żołnierzy tych, niemiecki desant zastał przy codziennej pracy biurowej, po chwili konsternacji, otworzyli oni ogień do lądujących Niemców nie wstając przy tym z poza biurek by następnie powrócić do przerwanych zajęć. I na koniec opisywania kretańskiej batalii warto przytoczyć jeszcze przykłady żołnierskiej zaradności. Cierpiący na niedobór amunicji żołnierze CREFORCE, zwłaszcza oddziały brytyjskie dozbrajało się w zdobyczną broń niemiecką, a następnie oznaczało swoje pozycje flagami ze swastyką wskazując tym samym miejsce zrzutu zaopatrzenia. Z drugiej strony, lekkie oddziały niemieckie chętnie wykorzystywały zdobytą artylerię do walki z nieprzyjacielem.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.