Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Starcie z Minotaurem, cz. 5 - ostatnia

Jakub Grodzki | 2012-11-09
Przed egzekucją w Kondomari Fot. http://www.fallschirmjager.net/Bundesarchiv/Kondomari/Kondomari.html 

Przed egzekucją w Kondomari Fot. http://www.fallschirmjager.net/Bundesarchiv/Kondomari/Kondomari.html 

Tworząc wpis traktujący o operacji MERKURY siłą rzeczy zmuszony byłem przebrnąć przez wiele stron i materiałów opisujących te wydarzenia. Nie wnikając w jakość i rzetelność tekstów źródłowych, które często były rozbieżne i wymagały arbitralnego rozstrzygnięcia w zakresie faktów, zgromadziłem wiele informacji, których nie udało się umieścić w kolejnych częściach. Kilka z nich, które w moim subiektywnym osądzie są nie tylko istotne dla pełnego obrazu walk na Krecie, ale i ciekawe.

Zobacz także

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Biorące udział w operacji MERKURY oddziały Fallschirmjäger dysponowały standardowym wyposażeniem piechoty - pistolet maszynowy MP38/40, karabiny Mauzer 98k oraz karabiny maszynowe MG 34. Około 25% spadochroniarzy wyposażone było właśnie w pistolety maszynowe. Takie uzbrojenie w połączniu z metodą desantowania broni długiej w zasobnikach wpłynęło na duże straty w pierwszych chwilach po wylądowaniu oddziałów. Dodatkowo, okazało się, że pistolety maszynowe mają zbyt mały zasięg skuteczny, a broń powtarzalna zbyt małą szybkostrzelność.

Przełożyło się to na duże straty w pierwszych chwilach operacji oraz na powstanie w przyszłości ciekawej konstrukcji jaką był FG 42. Po drugiej stronie, obrońcy również cierpieli na niedostatek uzbrojenia. Artyleria, jaką dysponowały siły CREFORCE to 85 sztuk różnego kalibru dział, z których część stanowiła przestarzałe, zdobyczne wyposażenie armii włoskiej. O wiele gorzej przedstawiała się sytuacja w zakresie broni ręcznej oddziałów greckich, które posiadały na wyposażeniu karabiny Manlicher-Schönauer (6,5mm - wersja Manlicher M 1895 Stayer), Fusil Gras Modele 1874 M 80 (8 mm Lebel), które były bronią jednostrzałową oraz KM St'Etienne Mle 1907 8 mm Lebel.

Powyższa broń nie dość, że przestarzała strzelała inną amunicją niż w przypadku uzbrojenia brytyjskiego co stanowiło problem logistyczny. Greccy żołnierze często dysponowali zaledwie 30 nabojami. Z drugiej strony sformowane naprędce do obrony Krety siły nie posiadały odpowiedniego zaplecza kwatermistrzowskiego. Poprzez to dochodziło do sytuacji, kiedy potrzebny sprzęt znajdował się w bazach na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej, nikt jednak nie występował o jego dostarczenie. Równie niekorzystnie przedstawiała się sytuacja w zakresie broni pancernej.

Oddziały CREFORCE dysponowały wprawdzie czołgami Matilda II A oraz lekkimi czołgami Mark VIB jednak w przypadku pierwszych, uzbrojonych w 40 mm działa nie produkowano amunicji odłamkowej i burzącej co czyniło je bezużytecznymi wobec piechoty. Jakby tego było mało, załogi tych czołgów były tworzone ad hoc bez odpowiedniego przeszkolenia co skutkowało nie tylko brakiem umiejętności naprawienia uszkodzonej maszyny, ale i nawet kierowania. Ostatecznie, strategicznie rozdysponowane czołgi, mające odegrać znaczącą rolę jako siły odwodowe nie odegrały ważniejszej roli w bitwie.

Z drugiej strony Niemcy włączyli do walki swoje czołgi dopiero w końcowej fazie bitwy (26 - 28 maja). Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że w końcowych walkach na Krecie brał udział późniejszy as niemieckich wojsk pancernych Michael Wittmann. Na pewno brał on udział w kampanii Greckiej, gdzie w stopniu unterscharfürera dowodził pojazdem wsparcia piechoty Sturmgeschütz III Ausf. A. wyposażonym w krótkolufowe działo KwK 75 mm.

Wraz z opanowaniem Grecji, w materiałach źródłowych można natrafić na wzmiankę, że w połowie 1941 roku oddział Michaella Wittmana został skierowany na odpoczynek do Czechosłowacji. W angielskojęzycznych materiałach źródłowych, traktujących o operacji MERKURY można natomiast natrafić na wzmiankę, że w rejonie Paltanos, Witman został postawiony na czele oddziału zorganizowanych ad hoc, w którego skład obok czołgów weszły bataliony motocyklowy i rozpoznawczy, oddział zwalczania czołgów, zmotoryzowany oddział artylerii oraz jednostki saperskie.

Oddział ten miał za zadanie wyprowadzić uderzenie w kierunku Rethymnon i dalej w kierunku Irakliony w celu opanowania nadmorskiej szosy. Z jednej strony trzon sił uderzeniowych - wojska pancerne mogą pośrednio wskazywać, że był to ten Michaell Witman, z drugiej strony do końca lipca 1941 roku i awansu służył on w stopniu unterscharfürera - plutonowego, co raczej nie predysponowało go do objęcia dowództwa nad tak duża grupą uderzeniową. Kwestia udziału Michaella Wittmana w operacji Merkury pozostaje wiec nie do końca rozstrzygnięta i jednoznaczna.

Wracając jednak do głównego nurtu zagadnień, opisując operację MERKURY należy wspomnieć również o niechlubnej historii oddziałów Falschirjäger - masakrze w Kondomarii. Wraz z zakończeniem walk na Krecie i ostatecznym wyparciem sił CREFORCE Niemcy przystąpili do wprowadzania własnych porządków i praw. 2 czerwca, niedaleko lotniska Maleme Franz Weixler udokumentował fotograficznie krwawy odwet niemieckich spadochroniarzy na ludności cywilnej. Oddział dowodzony przez oberleutnanta Horsta Trebesa rozstrzelał około 100 cywilów w odwecie za śmierć dwóch swoich kolegów. Dokumentacja fotograficzna (http://www.fallschirmjager.net/Bundesarchiv/Kondomari/Kondomari.html), ukazuje sekunda po sekundzie bezlitosną postawę niemieckich żołnierzy. Warto w tym momencie poruszyć dwa fakty. Korespondent wojenny, autor zdjęć - Franx Weixler - został za nie aresztowany przez gestapo i był przetrzymywany w więzieniu pod zarzutem zdrady stanu. Drugą ważką dla całej sytuacji kwestią, są podnoszone przez niektórych autorów wątpliwości w zakresie zamordowania niemieckich spadochroniarzy przez ludność cywilną. Równie dobrze mogli oni ponieść śmierć podczas nieudanego lądowania a rzekome zbezczeszczenie zwłok mogło być dziełem zwierząt i temperatury.

Operacja MERKURY miała również swój epizod włoski. Wojska Benitto Musoliniego udzielały nie tylko wątpliwego wsparcia morskiego niemieckiej inwazji, zapragnęły również włączyć się bezpośrednio do walk i uzyskać trochę zdobyczy. Już 21 maja brygada z 9 Dywizji Piechoty została zaokrętowana i przygotowana do wyruszenia na Kretę. Rozkaz został jednak wstrzymany ze względu na potrzebę przeprowadzenia konsultacji planowanych działań  z marszałkiem Hermanem Göringiem, który ostatecznie 27 maja wyraził zgodę na desant włoski. Lądowanie 3000 żołnierzy włoskich odbyło się 28 maja w późnych godzinach popołudniowych w zachodnim, niebronionym obszarze wyspy. Oddziały te praktycznie bez walki połączyły się z siłami niemieckimi w rejonie Ierapetra nie odgrywając tym samym szczególnej roli w opanowaniu wyspy. Kończąc kwestię Krety i toczących się na niej walk warto przytoczyć jeszcze kilka groteskowych sytuacji. Jak mantra w licznych materiałach źródłowych powtarzana jest historia starszego mężczyzny, który zdybał zaplątanego w uprzęż od spadochronu żołnierza i z braku jakiejkolwiek broni tłukł go laską aż do śmiertelnego skutku. Druga podobnie śmiertelnie zabawna sytuacja dotyczy żołnierzy sztabu Brytyjskiego, ulokowanego w rejonie Maleme. Żołnierzy tych, niemiecki desant zastał przy codziennej pracy biurowej, po chwili konsternacji, otworzyli oni ogień do lądujących Niemców nie wstając przy tym z poza biurek by następnie powrócić do przerwanych zajęć. I na koniec opisywania kretańskiej batalii warto przytoczyć jeszcze przykłady żołnierskiej zaradności. Cierpiący na niedobór amunicji żołnierze CREFORCE, zwłaszcza oddziały brytyjskie dozbrajało się w zdobyczną broń niemiecką, a następnie oznaczało swoje pozycje flagami ze swastyką wskazując tym samym miejsce zrzutu zaopatrzenia. Z drugiej strony, lekkie oddziały niemieckie chętnie wykorzystywały zdobytą artylerię do walki z nieprzyjacielem.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Instytut Nowych Technologii Sp. z o.o. Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z...

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z modułem zasilającym i transmitującym obraz w czasie rzeczywistym do zdalnej lokalizacji. Ten polski produkt to przełom w działaniach poszukiwawczych, operacyjno-śledczych oraz ratowniczych. Jego unikalna konstrukcja umożliwia użytkownikom pełną swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając dostęp do zaawansowanej...

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.