Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Starcie z Minotaurem, cz. 1

Jakub Grodzki | 2012-09-18
Starcie z Minotaurem Fot. http://www.greendevils.com.pl/historia/kreta_1941_cz_1/kreta_1941.html 

Starcie z Minotaurem Fot. http://www.greendevils.com.pl/historia/kreta_1941_cz_1/kreta_1941.html 

Operacja "Merkury", rozpoczęta  20 maja 1941 roku to niewątpliwie najbardziej spektakularne zwycięstwo niemieckich wojsk powietrzno-desantowych. Równocześnie był to pokaz niekompetencji dowódców poszczególnych szczebli w szeregach obrońców. Sama operacja, mimo, że zakończona sukcesem Niemców, była równocześnie końcem użycia przez nich wojsk desantowych na dużą skalę oraz pchnęła aliantów do utworzenia podobnych oddziałów we własnych szeregach.

Zobacz także

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Cele operacji Merkury stanowiła Kreta. Z jednej strony był to efekt megalomanii dowódców Luftwaffe z Reichsmarschall Hermanem Göringiem na czele, z drugiej strony za opanowaniem wyspy przemawiały cele strategiczne - zabezpieczeniem rumuńskich pól naftowych w Ploeszti przed RAF-em. Głównodowodzący niemieckimi wojskami powietrzno-desantowymi generaloberst Kurt Student, od momentu zakończenia działań na zachodzie i zaniechania realizacji planu "Seelöwe" próbował przeforsować szereg planów operacji powietrzno-desantowych zakrojonych na szeroką skalę - miedzy innymi desant na Gibraltar. Kolejne walki, szybkie zwycięstwa Wehrmachtu oddalały w jego mniemaniu wielki tryumf spadochroniarzy i nieuchronnie przybliżały koniec wojny i ostateczne zwycięstwo Niemców. Wraz z zakończeniem działań na Bałkanach oraz kapitulacją Grecji przystąpił do działania. Wprawdzie żołnierze generaloberst'a Kurta Studenta odnotowali kolejny sukces podczas walk w Grecji - stoczyli zwycięską potyczkę z oddziałami broniącymi mostu na kanale Korynckim, jednak była to kolejna niewielka potyczka a nie wielkie zwycięstwo.

Zobacz także: Fallschirmjäger ruszają na zachód

Generaloberst Kurt Student w krótkim czasie przekonał do planu zdobycia Krety Reichsmarschall Hermana Göringa, zwłaszcza, że miało się to odbyć tylko przy użyciu sił Luftwaffe. Szybko przychylne stanowisko do takiej operacji zajął również Adolf Hitler, któremu wizja tysięcy spadochronów nad wyspą przemówiła do wyobraźni. 25 kwietnia 1941 roku Adolf Hitler podpisał dyrektywę OKW nr 28 - rozkaz zdobycia Krety. Kwestię przygotowania planów operacji "Merkury" powierzono dowódcy 4 Floty Powietrznej generalmajor Alexsandrowi Löhr, co stanowiło de facto porażkę generaloberst'a Kurta Studenta, który liczył, że nie tylko zaplanuje całą operację ale i będzie jej głównodowodzącym.

Już w fazie planowania doszło do ostrego konfliktu pomiędzy oboma generałami. Generalmajor Alexander Löhr forsował plan desantu w zachodniej części wyspy os Maleme do Chanii siłami dwóch dywizji i wyprowadzenie natarcia na wschód wyspy. Generaloberst Kurt Student dążył do przeprowadzenia desantu powietrznego od razu w siedmiu kluczowych punktach wyspy, między innymi w Maleme, Rethymnon, Heraklin i Chania.

Oba stanowiska miały swoje wady i zalety. Ostateczną decyzję podjął Reichsmarschall Herman Göring, jednak przeforsowane przez niego kompromisowe rozwiązanie nie było wcale najfortunniejsze. Kolejny problem w przygotowaniach desantu wystąpił podczas gromadzenia odpowiednich do przeprowadzenia ataku sił. Początkowo w uderzeniu miał uczestniczyć XI Korpus Lotniczy - 7. Dywizja Spadochronowa ( Fallschirmjäger), Spadochronowy Pułk Szturmowy oraz 22. Dywizja Piechoty "Luftlande". Jednak ze względu na trwające przygotowania do operacji "Barbarossa" - atak na ZSRR, brak było dostatecznej ilości środków transportu by przetransportować 22. DP do Attyki.

W takiej sytuacji dowództwo podjęło decyzję o włączeniu do operacji stacjonującej w pobliżu Aten 5. Dywizji Górskiej wzmocnionej dodatkowo 141. Pułkiem z 6. Dywizji Górskiej. Siły inwazyjne wzmocniono oddziałami z 5. Dywizji Pancernej - batalion czołgów (ok 59 - 90 maszyn i 860 żołnierzy piechoty) i batalion motocyklistów. Łącznie w opanowaniu Krety miało uczestniczyć 22,5 tys.(22750 - liczba sił wydzielonych do operacji "Merkury" nie jest jednoznacznie określona i waha się w zależności od źródła) żołnierzy niemieckich.  Transportem przydzielonych do operacji "Merkury" jednostek miały zając się samoloty 3. Pułku Lotnictwa Transportowego (samoloty transportowe Junkers Ju 52/3m oraz szybowce DFS 230). Wsparcie z powietrza lądującym oddziałom zapewnić miał 8. Korpus Lotniczy general Wolframa von Richthofena wzmocniony wydzielonymi oddziałami z 10. Korpusu Lotnictwa. Ciężkie uzbrojenie oddziałów górskich wraz z czołgami oraz motocyklistami miały dotrzeć na Kretę droga morską.

Zobacz także: Operacja Weserübung - Kampania Norweska

O ile transport lotniczy został zaplanowany z iście zegarmistrzowską precyzją, to kwestia transportu morskiego byłą rozwiązywana ad hoc. W portach greckich Niemcy rekwirowali niewielkie jednostki do transportu wojska. Zupełnie beztrosko została również potraktowana kwestia osłony floty transportowej. Do tego zadania przeznaczono jedynie 2 włoskie niszczyciele. Takie podejście może dziwić wobec dominacji brytyjskich okrętów na Morzu Śródziemnym. Być może Niemcy byli przekonani o tym, że Luftwaffe zapewni im dostatecznie mocną osłonę z powietrza. W sumie oddziały niemieckie miały zostać przetransportowane w następujący sposób: ok. 750 żołnierzy za pomocą szybowców, ok. 5 tys. samolotami transportowymi, ok. 10 tys. desant spadochronowy i ok 7 tys. droga morską. Nie wyprzedzając kolejnych wydarzeń, przed rozpoczęciem desantu na Krecie warto jeszcze wspomnieć o tym, jak zostały rozdzielone zadnia.

Z przeznaczonych do desantu na Krecie oddziałów utworzono trzy grupy uderzeniowe. Grupa uderzeniowa zachód o kryptonimie KOMETA dowodzona przez general Eugena Meindla otrzymała za zadanie zdobycie i utrzymanie do czasu przybycia oddziałów z 100. Pułku Strzelców Górskich lotniska w Maleme. General Eugen Meindel miał to uczynić za pomocą 4 batalionów (bez 2 kompani) z Pułku Szturmowego. Zgrupowanie Środek o kryptonimie "MARS" powierzono general Wilhelmowi Süssmanowi. Podległe mu: 3. Pułk Spadochronowy, pododdziały z Pułku Szturmowego, batalion saperów oraz 5. Pułk z Dywizji Górkskiej miały za zadanie wylądować pomiędzy miejscowościami Chania i Suda i zająć je wraz z opanowaniem tamtejszego lotniska. W dalszej fazie operacji oddziały general Wilhelma Süssmana miały zostać wzmocnione 2. Pułkiem Spadochronowym ( rejon lądowania pod Rethimno opanowanie miasta i lotniska). Ostatnie zgrupowanie uderzeniowe - wschodnie otrzymało kryptonim "Orion" dowodzone było przez oberleutnanta Bruno Brauera, który miał pod swoją komendą 1. Pułk Spadochronowy, 2. batalion 2. Pułku Spadochronowego. Tej grupie jako cel główny wyznaczono Heraklion - miasto i lotnisko.

Zobacz także: Oddział Specjalny

W drugiej fazie operacji oddziały oberleutnanta Bruno Brauera miały uzyskać wsparcie w postaci: 5. Dywizja Górska (bez jednego pułku), wzmocniony dodatkowym batalionem pułk z 7. Dywizji Powietrzno Desantowej oraz batalion czołgów. W przypadku oberleutnanta Bruno Brauera wart wspomnieć, że koleje wojny przywiodły go raz jeszcze na Kretę w późniejszych latach. W okresie od jesieni 1942 roku do wiosny 1944 roku w randze generała dowodził kretańskim garnizonem okupacyjnym. Opisując niemieckie przygotowania do inwazji na Kretę warto wspomnieć o zmianie, jaka zaszła w uzbrojeniu niemieckim. Oddziały powietrzno-desantowe po raz pierwszy miały użyć w walce 7,5 cm Leichtgeschütz 40 - działa bezodrzutowego, w które wyposażono 2. baterie Fallschirmjägerregiment.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.