Plecak taktyczny, turystyczny czy ekspedycyjny - on będzie pierwszym twoim towarzyszem wyprawy
Przegląd plecaków taktycznych, turystycznych i ekspedycyjnych

Plecaki turystyczne i ekspedycyjne w wielu przypadkach są zastępowane przez plecaki taktyczne/wojskowe z uwagi na ich funkcjonalność. pixabay.com
Jaki wybrać plecak: taktyczny, turystyczny czy ekspedycyjny? Odpowiedź jest prosta, a wręcz banalna i utarta – zależy od celu i miejsca wyprawy oraz okresu trwania czy środków transportu. Te czynniki determinują naszą decyzję i wybór plecaka modnie taktycznego, typowo turystycznego czy mega-poważnie ekspedycyjnego. Wybór przełoży się na wygodę podróżowania, efektywność logistyczną, a więc i zadowolenie z wyprawy, a czasem i nasze przeżycie.
Zobacz także
Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza
Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...
Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.
DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...
DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...
eobuwie.com.pl Jakie powinny być wygodne buty do biegania?

Bieganie z roku na rok zyskuje w Polsce kolejnych miłośników. Coraz większa dostępność ubrań, butów i akcesoriów do biegania sprawia, że codzienny jogging może być przyjemniejszy i bezpieczniejszy dla...
Bieganie z roku na rok zyskuje w Polsce kolejnych miłośników. Coraz większa dostępność ubrań, butów i akcesoriów do biegania sprawia, że codzienny jogging może być przyjemniejszy i bezpieczniejszy dla Twoich stawów. Jak wybrać najlepsze i najwygodniejsze buty do biegania?
Zacznijmy od plecaków turystycznych i powiązanych z nimi plecaków ekspedycyjnych. Oprócz wspomnianych czynników, wpływ na wybór plecaka ma także pora roku (zimą potrzebujemy więcej rzeczy), rodzaj przeszkód, z którymi będziemy się zmagać (a więc np. sprzętu) oraz styl naszego pakowania. Niektórzy preferują minimalizm i nie lubią tachać ze sobą naręcza toreb, tylko chcą ograniczyć się do jednego bagażu – właśnie plecaka i to jak najmniejszego. To, oczywiście, oznacza np. częstsze pranie bielizny (jedną parę nosimy, drugą pierzemy i suszymy) czy konieczność wyboru innych butów (zajmujących mniej miejsca), lżejszego śpiwora, brak namiotu itd. Inni lubią czuć się komfortowo mając zapasową parę tego i tamtego, dla nich automatycznie przeznaczone będą nieco większe plecaki. Generalnie jednak, plecaki turystyczne możemy podzielić na grupy pod względem pojemności i długości trwania wyprawy.
Plecaki turystyczne na jeden dzień
Plecaki turystyczne jednodniowe o pojemności 15-25 (maksymalnie 30) litrów przeznaczone są do krótkich (zgodnie z nazwą) wypadów w góry, lekkiego trekkingu czy lżejszych wycieczek zamykających się w kilku do kilkunastu godzin. Oczywiście, wskazany nadal jest pas biodrowy i piersiowy oraz pianka i siatka plecach, które zwiększą komfort noszenia, zwłaszcza z uwagi na fakt, iż jednodniówki raczej nie posiadają stelaża. Dodatkowo, bez względu na czas trwania wyprawy, jednodniowy plecak turystyczny powinien być wykonany z wytrzymałego i wodoodpornego materiału. Jego wykończenie kolorystyczne powinno zapewniać nam widoczność naszej osoby z dużej odległości – nie dlatego, by ktoś mógł nas śledzić, ale by w przypadku lawiny czy wszelkich problemów pogodowych służby ratunkowe.
Plecak turystyczny na dłuższą chwilę w terenie
Turystyczny plecak o pojemności 30-50 litrów to już większy kompan, w który możemy wyposaż się nie będąc pewnym, czy nie przyjdzie nam np. zanocować gdzieś pod gołym niebem, w związku z czym musimy również zabrać ze sobą śpiwór czy karimatę, na co pozwoli wspomniana pojemność. System nośny opiera się u ich na wewnętrznym stelażu, usztywnionym pasie biodrowym oraz pasie piersiowym, co przydaje się bardzo przy większych obciążeniach i trudniejszym terenie. Mniejsze plecaki turystyczne w tym zakresie pojemności „załapią” się na bagaż kabinowy (23x40x55), więc sprawdzą się nie tylko w górach, ale podczas weekendowych wypadów do innego miasta, kiedy całość naszego bagażu będziemy też nosić ze sobą (zatrzymując się np. w hotelu czy schronisku w przypadku gór)
Plecak turystyczny na poważną podróż oraz plecak ekspedycyjny
Turystyczne plecaki o pojemności 50-70 litrów to zdecydowanie poważni zawodnicy. Sztywny system nośny oraz solidny i wygodny pas biodrowy oraz pas piersiowy zapewnią nam komfort, a dwie komory swobodę dostępu do przenoszonego wyposażenia lub ciuchów w zależności od potrzeb. W plecaku turystycznym o tej pojemności bez problemu zmieścimy śpiwór, grubsze ubrania lub większą ich ilość, dodatkowy sprzęt mocując także taśmami na zewnątrz.
Zobacz także: Niekoniecznie na koniec świata, czyli plecaki miejskie i biegowe
Plecaki ekspedycyjne to osobna liga – bardzo duże plecaki do 100 litrów, szczególnie polecane do dłuższych wypraw zimowy. Jeśli planujecie podróż w góry, gdzie będziecie aklimatyzować i powoli przygotowywać do finalnego ataku na szczyt, to będzie Wasz osobisty „tragarz”, który udźwignie wszystko to, czego powierzycie wynajętym lokalnym tragarzom. Znaczne rozmiary plecaków ekspedycyjnych sprawiają, że ich system nośny możemy regulować, tak by dopasować wzmocniony pas biodrowy i piersiowy do naszego wzrostu i sylwetki. Plecaki ekspedycyjne możemy rozbudowywać o komin - dodatkową część na szczycie konstrukcji - komorę oddzieloną od pozostałych ściągaczem, przeznaczona do schowania najpotrzebniejszych rzeczy, którą my sami chcemy lub nasi towarzysze chcą mieć na wierzchu.
Military TactiCool, czyli plecak wojskowy / taktyczny
Plecak wojskowy / taktyczny również występuje w różnych pojemnościach, lecz różni się od typowych plecaków turystycznych kilkoma elementami. Jednocześnie, wielu ludzi decydyje się na plecak taktyczny / wojskowy wybierając się w podróż, bo jest on bardziej funkcjonalny. Plecak taktyczny czy wojskowy podzielony jest na komory, w których znajdziemy też wewnętrzne kieszenie i dodatkowe przegrody, a także zewnętrzne kieszenie, co pozwala na doskonałą organizację przenoszonego sprzętu. Co ważne, plecaki wojskowe / taktyczne z jednej strony pozwalają przenosić np. sprzęt elektroniczny, uporządkowaną amunicję, a jednocześnie zestawy hydracyjne w osobnej płaskiej komorze z odpowiednim mocowaniem i systemem otworów oraz odzież na zmianę czy pożywienie, a także zaczepy czy kieszenie na konkretne wyposażenie, np. kask czy hełm. Słowem: wszystko, co potrzebne turyście czy żołnierzowi.
Z uwagi na mnogość rodzajów przenoszonego wyposażenia, jak i wagę oraz "wymagające" warunki użytkowania, plecak wojskowy / taktyczny wykonany jest nie tylko z wytrzymałych materiałów, ale również wspomniane kieszenie na elektronikę są wyłożone materiałem chroniącym przed uderzeniami. Ponadto, plecaki tego typu posiadają systemy mocowania zewnętrznego – MOLLE oraz dodatkowe taśmy, którymi możemy przymocować śpiwór czy karimatę, jak i dodatkowe kieszenie czy ładownice, np. apteczkę. Podobnie, jak plecaki turystyczne, zależnie od pojemności, plecaki taktyczne / wojskowe posiadają systemy nośne ze stelażami z pasami biodrowymi i piersiowymi, które odciążają kręgosłup. Kolorystyka plecaków taktycznych / wojskowych jest zwykle stonowana i nawiązuje do wzorów kamuflażowych (np. konkretnej armii lub jednostki) i kolorów ziemi. Przedstawicielom służb mundurowych zapewnia to możliwość skrytej realizacji działań, zaś osobom cywilnym - prywatność (mniejszą widoczność np. podczas fotografowania przyrody) oraz, co tu ukrywać, modny taktyczny wygląd.