Wisport Zipper FOX25 Władca suwaków

Wśród polskich producentów „worków” do noszenia na plecach, ugruntowaną pozycję na rynku, nie tylko zresztą krajowym, ma wrocławska marka Wisport, należąca od 2012 r. do firmy Bagar. Zdjęcie: Multarzyński Mateusz J.
Plecak towarzyszy nam od najmłodszych lat. Jest świadkiem naszych edukacyjnych „bojów”, wakacyjnych wypadów, wypraw na koniec świata oraz niezbędnym „narzędziem” w pracy (np. medyka). Są więc plecaki miejskie, turystyczne, survivalowe, medyczne a także te tzw. „militarne”. Do koloru, do wyboru, istny plecakowy zawrót głowy.
Backpacks have been our companions since childhood. They wintessed our educational "battles" for knowledge, summer-time travels, trips to the other end of the world, they have also been vital "tools" at work (e.g. as in the case of the medics). And so we have all kinds of backpacks: city, tourist, survival, medical - they come in all shapes, sizes, colors and camo patterns - so many so you get dizzy! And among them you can find a military backpacks designed by the Polish company Wisport - such as the ZipperFox 25 model which you will find reviewed below.
Zobacz także
OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.
poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.
TVprzemyslowa sp. z o.o. sp.k. System Reconeyez - inteligentny monitoring mobilny dla wojska, służb i pracowników ochrony

System Reconeyez to mobilny monitoring ze sztuczną inteligencją, pozwalającą na inteligentne wykrycie wtargnięcia, zapewniając brak fałszywych alarmów. Rozwiązanie zakorzenione jest w przemyśle obronnym...
System Reconeyez to mobilny monitoring ze sztuczną inteligencją, pozwalającą na inteligentne wykrycie wtargnięcia, zapewniając brak fałszywych alarmów. Rozwiązanie zakorzenione jest w przemyśle obronnym - jego odpowiednik dla celów wojskowych działa aktualnie w 38 krajach.
Jednym z nowych produktów Wisporta z serii militarnej jest rodzina plecaków ZipperFox, będąca modyfikacją cenionego na rynku modelu SilverFox. Plecak jest dostępny w dwóch „rozmiarach”: 25 l i 40 l. W modelu ZipperFox zrezygnowano z klasycznej klapy oraz komina, a dostęp do wnętrza plecaka umożliwiono poprzez zamek błyskawiczny w kształcie odwróconej litery U – co zapewnia w praktyce szybki dostęp od góry, z obu boków, lub całkowite rozpięcie, rozłożenie plecaka.
Niezależnie od pojemności, dostępny jest on w kilku kolorach i wersjach kamuflażu: Black, Olive Green, RAL 7013 (szara oliwka), Graphite, Coyote Brown, Multicam, A-TACS FG, AU, IX, pantera leśna WZ. 93 oraz Pencott BL, GZ i SD. W kolorze OG wykonany został ZipperFox 25, będący bohaterem niniejszego artykułu.
Tajniki konstrukcji
Wisport ZipperFox to plecak jednokomorowy, zamykany klapą od góry, ale na tym jego zwyczajność się kończy, gdyż nie jest to typowy top-loader. Tego typu konstrukcje określa się mianem „clamshell”, ze względu na przypominający skorupę małża sposób otwierania. Zgodnie z obecnie panującymi trendami, ZipperFox został uszyty z Cordury 500. Tkanina ta jest wyraźnie lżejsza od Cordury 1000, a jednocześnie zapewnia wystarczającą wytrzymałość, co potwierdzają liczne testy szytego z niej oporządzenia oraz wyposażenia indywidualnego. Zamek główny biegnie wzdłuż obu krawędzi dna i boków, a następnie zakręca u góry w stronę pleców. Wysoką funkcjonalność całego rozwiązania osiągnięto poprzez zastosowanie czterech suwaków: dwóch zbieżnych i po jednym na każdym z końców. Dopełnieniem systemu zamknięcia są dwie pary pasów kompresyjnych zapinanych klamrami, które są umieszczone na bokach komory głównej.
Dowiedz się więcej: Wisport ZipperFox 25 władca suwaków - galeria dodatkowa
Jak już wspomniałem, tego typu rozwiązanie zapewnia bardzo wygodny dostęp do komory głównej. Pozwala ono na otwarcie z każdej strony, jak również na rozłożenie całego plecaka. Można go otworzyć zupełnie na płasko, co pozwala na jego wykorzystanie również w charakterze maty do siedzenia czy leżenia.
Nie jest to oczywiście niespotykane na rynku rozwiązanie, ale do tej pory dostępne jedynie w drogich, zagranicznych plecakach, jak Arc’teryx LEAF Khard/Assault. Zastosowane zamki Wisport, w tym główny, nie są bryzgoszczelne, co ma zapewnić ich większą trwałość. Wnętrze ZipperFoxa również zaprojektowano z myślą o wysokim poziomie użyteczności i znajdują się w nim kieszenie oraz przegrody umożliwiające organizację ekwipunku. Zobacz więcej na stronie producenta >>
Na płycie plecowej przyszyta została, wzdłuż jej górnej krawędzi, nylonowa kieszonka zamykana zamkiem błyskawicznym. Sposób jej przyszycia pozwala położyć ją na spakowanym w plecaku ekwipunku, dzięki czemu uzyskuje się łatwy dostęp do schowanych w niej np. dokumentów po otwarciu ZipperFoxa. Pod nią wszyta została otwarta, długa, sięgająca dna plecaka nylonowa kieszeń. Identyczną znajdziemy po przeciwnej stronie, na klapie. Na górnym fragmencie klapy od wewnątrz umieszczono siatkową kieszeń zamykaną zamkiem.
Na wewnętrznych powierzchniach ścian bocznych również umieszczono kieszenie. Na prawym skrzydle znajdziemy dzieloną na dwie komory kieszeń z siatki zamykaną zamkiem błyskawicznym z dwoma suwakami. Możliwe jest więc otwieranie tylko jednej z komór lub obu naraz. Na lewym skrzydle przyszyto zarówno kieszeń siatkową (w dolnej części skrzydła), jak i panel z taśmami MOLLE, który pełni funkcję tunelu/rękawa, w którym można przenosić dłuższe przedmioty (ich końce mogą zostać umieszczone w dolnej siatkowej kieszeni). Dzięki temu rozwiązaniu uzyskujemy do nich dostęp zarówno przy częściowym otwarciu plecaka od góry, jak i po otwarciu bocznego panelu.
Zobacz także: WISPORT - pokrowiec na broń 100
W celu zwiększenia funkcjonalności plecak został obszyty taśmami w systemie MOLLE, pozwalającymi na zamocowanie dodatkowych kieszeni, zasobników oraz ekwipunku. Ich rozmieszczenie jest przemyślane i umożliwia indywidualną konfigurację mocowania dodatkowych akcesoriów. Dodatkowym walorem są specjalne siatkowe uchwyty/kieszenie boczne na długie elementy wyposażenia, narzędzia lub broń długą, przyszyte po bokach plecaka. Zipper Fox wyposażony jest w panel velcro do mocowania oznaczeń/ identyfikatorów.
System nośny
Poza kształtem, dostępnością oraz konfiguracją komory głównej plecaka istotnym elementem jego konstrukcji, jeśli nie najistotniejszym, jest system nośny. Ten zastosowany w modelu ZipperFox 25 to nowy, zmodyfikowany system SAS znany z innych produktów Wisporta. Ma on wyjmowany stelaż z włókna szklanego umieszczony centralnie na środku. Przy systemie nośnym znajduje się również osobna kieszeń przeznaczona na camlebak. Dostęp do jej wnętrza możliwy jest z zewnątrz z prawej strony, przez pionowo wszyty zamek błyskawiczny z dwoma przciwbieżnymi suwakami. We wnętrzu przyszyto wieszak, na którym można podwiesić pęcherz systemu hydracyjnego. Otwór do wyprowadzenia rurki zabezpieczony jest patką przypinaną rzepem.
Uzupełnieniem systemu SAS są odczepiany pas biodrowy oraz szelki i pas piersiowy. Szelki zostały dobrze wyprofilowane, mają regulowaną wysokość względem komory oraz system szybkiego wypięcia (klamry na dole). Na obu szelkach przyszyte zostały po dwie taśmy poziome – górna elastyczna i dolna stała. Służą one do przeciągania rurki systemu hydratacyjnego czy kabli od radia. Poniżej nich, na wysokości pasa piersiowego, znajdują się odpinane, plastikowe elementy do montowania końcówki rurki camelbacka z ustnikiem. Wspomniany pas piersiowy można odczepić, podobnie jak pas biodrowy montowany na rzep w tunelu znajdującym się w dolnej części pleców.
Zarówno na poduszkach pleców systemu nośnego, jak i pasie z szelkami zrezygnowano z typowej siatki dystansowej, używając materiału, w który znacznie mniej wnika piasku, błota itp. Sprawdź w jakich kolorach dostępny jest plecak >>
Czy warto kupić?
Odpowiedzi na to pytanie nie udzielę, gdyż taką decyzję każdy musi podejmować samodzielnie. Jednak na pewno warto brać pod uwagę plecak Wisporta w trakcie poszukiwania „świętego Grala” wśród plecaków na jednodniowe, krótkie wypady.
Od strony wizualnej projekt ZipperFox może się podobać, nie ma czego się wstydzić, gdy położymy go obok plecaków renomowanych, zagranicznych producentów. Zastosowane rozwiązanie dostępu do jego głównej komory, za pomocą rozpinanego na całej długości zamka błyskawicznego z czterema suwakami, sprawdza się w praktyce. Nie musimy rozpakowywać całego plecaka, aby dostać się do potrzebnej rzeczy spakowanej na jego dnie, czy z boku (zasady poprawnego pakowania plecaka to osobny temat). Szybkość i łatwość w dostępie do naszego ekwipunku to niezaprzeczalna zaleta serii ZipperFox. Wystarczy rozpiąć suwak do końca, aby plecak „ukazał” nam całe swoje wnętrze. Ta funkcja przydaje się również w trakcie czyszczenia plecaka, można go rozłożyć i bez problemu odkurzyć. Supersprawa, szczególnie, jak przenosiło się w nim oblepione piaskiem „akcesoria” plażowe. Sprawdź cenę i kup plecak >>
Zobacz także: Milipol Paris 2017
Można również otwierać tylko boki plecaka korzystając z dolnych zamków głównego suwaka. Sporo możliwości, jak na jeden mały plecak. Kompaktowe rozmiary ZipperFoxa 25 (50x27x19 cm) pozwalają go również wykorzystać w charakterze bagażu pokładowego w trakcie podróży samolotem. To może nietypowe zastosowanie dla militarnego plecaka, ale kilkukrotnie plecak ten jako tzw. bagaż podręczny zabierałem ze sobą.
Co istotne, jest on na tyle mały, że zajmuje tylko plecy, a więc nie przeszkadza przy siadaniu i odchylaniu głowy. Jedynie w pozycji leżąc, ze względu na niewielki zakres regulacji szelek, możemy uderzać w wypakowany plecak głową podnosząc ją, szczególnie gdy „uzbrojona” będzie w hełm.
Wykorzystywałem go również, po odpowiednim doposażeniu, w charakterze plecaka fotograficznego, do czego predysponują go: możliwość rozłożenia i łatwego dostępu do sprzętu oraz przytroczenia z boku i zabezpieczenia (z wykorzystaniem bocznych, zewnętrznych kieszeni) statywu. To nie są typowo militarne czy survivalowe zastosowania dla ZipperFoxa, ale pokazują możliwości tego „malucha”, które ogranicza „jedynie” wyobraźnia użytkownika.
ZipperFox 25 jest stosunkowo lekki, a jego system nośny zapewnia odpowiedni komfort w trakcie noszenia z obciążeniem. Miękki pas biodrowy spełnia swoją funkcję znakomicie i poprawia wygodę noszenia, a ci, którzy nie potrzebują lub nie lubią pasa, mogą go bez problemu wymontować. Do zewnętrznych suwaków przywiązane zostały kilkucentymetrowe odcinki linki typu paracord, co umożliwia ich zapinanie nawet w rękawiczkach. Do tego wytrzymały zamek Wisport daje się zamykać jedną ręką, niezależnie od użytej siły. Nie ma oczywiście róży bez kolców i mnie osobiście brakowało kieszeni wewnętrznych o większej pojemności i jakiegoś sprytnego „organizera”. Jednak pamiętajmy, że to plecak o pojemności 25 l i ma swoje ograniczenia transportowe. Dostępnym rozwiązaniem na powiększenie objętości jest np. zastosowanie znajdujących się w ofercie firmy Wisport kieszeni bocznych o pojemności 5 l (Sparrow) i 9 l (Raccoon).
Innym sposobem na powiększenie, co prawda w niewielkim stopniu, pojemności plecaka będzie wyjęcie z dolnej kieszeni pokrowca przeciwdeszczowego. Pewną niedogodnością związaną z zastosowanym rozwiązaniem konstrukcyjnym jest, w sytuacji wypełnienia wewnętrznej siatkowej kieszeni na klapie ciężkimi przedmiotami, tendencja do przewracania się plecaka przy rozpiętym, nawet do poziomu górnych pasów kompresyjnych, suwaku.
Generalnie ZipperFox 25 to ciekawa oferta na naszym rynku, zarówno pod względem zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych, użyteczności, jak i oferty kolorystycznej oraz ceny. Warto też zaznaczyć, że plecak ten objęty jest 5-letnią gwarancją. Dowiedz się więcej na stronie producenta >>