Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Hydration Wars (część 1)

Plecaki Hydration Wars Mateusz Kurmanow

Plecaki Hydration Wars Mateusz Kurmanow

Prawdopodobnie większość Czytelników magazynu „SPECIAL OPS” miała do czynienia z czymś, co popularnie nazywane jest u nas „Camelbakiem” - od nazwy najbardziej znanego z producentów, a bardziej fachowo określane jest jako „system hydracyjny”.
Seria tekstów, którą niniejszym rozpoczynamy, ma przybliżyć rozwiązania stosowane na świecie jako następcy poczciwej wojskowej manierki. Omówimy ofertę najważniejszych producentów, stosowane rozwiązania, akcesoria - ich mocne i słabe strony. Mamy nadzieję, że ułatwi to rozeznanie i wybór sprzętu na własne potrzeby lub, jeśli jesteście odpowiedzialni za logistykę - pozwoli na optymalny zakup.

Zobacz także

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Ewelina Grzesik, Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. Light boot for hard work

Light boot for hard work Light boot for hard work

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

W pierwszej części przyjrzymy się ofercie izraelskiej firmy Source (a właściwie Source Vagabond Systems założonej w 1989 roku), która zdobywa w ostatnich latach coraz szerszy rynek na świecie i obecnie jest właściwie jedynym poważnym konkurentem potentata, jakim jest Camelbak.

Już wcześniej kilka firm, takich jak Gerber czy Blackhawk, próbowało zmierzyć się z Camelbakiem na tym rynku, ale nie odniosły one ze swoimi rozwiązaniami znaczącego sukcesu. Izraelczycy jak do tej pory są jedynymi, którym się to udaje – w dużej mierze dzięki zastosowaniu odmiennej technologii i różnicom konstrukcyjnym.

Do testów otrzymaliśmy 3-litrowy zbiornik SourceWXP z serii military z nowym ustnikiem typu Helix-Valve, minizbiornik - manierkę o pojemności 0,75 l Kangaroo canteen ze starszym ustnikiem Storm-Valve oraz kilka akcesoriów dodatkowych, w tym szczelne saszetki Sealflex.

Wszystkie przedmioty należą do linii Source-Military, której zbiorniki są wykonane w kolorze butelkowej zieleni, dla odróżnienia od linii cywilnej, której zbiorniki są niebieskie (podobne rozróżnienie kolorystyczne stosuje także Camelbak). Materiałem porównawczym był zbiornik Camelbak Omega o pojemności 3 litrów.

Wielkanoc vs. Boże Narodzenie

Tym, co odróżnia izraelskie bukłaki od najbardziej znanych rozwiązań Camelbaka są, po pierwsze, materiał, z którego wykonane są pęcherze Source. W tym przypadku jest to rodzaj gładkiego, nieco sztywnego trójlaminatu PVC wykonanego w technologii, którą producent nazywa „Glass-like” (Camelbak stosuje w swoich produktach lekko rozciągliwe arkusze poliuretanowe).

Source popiera swój marketing wynikami badań laboratoryjnych, które dowodzą, że powierzchnia laminatu stosowanego przez Izraelczyków jest zbliżona gładkością do powierzchni szkła - co minimalizuje osiadanie zanieczyszczeń na ściankach zbiornika i przewyższa pod tym względem osiągnięcia konkurencji.

Należy jednak uważać przy jego czyszczeniu, aby nie podrapać wewnętrznych ścianek pęcherza i rurki. „Efekt szkła” ma ponadto zlikwidować ewentualny „gumowy” posmak zastałej wody, jaki zdarza się czasem w innych systemach hydracyjnych.

W celu poprawy zabezpieczenia przed rozwojem mikroorganizmów, do tworzywa, z którego wykonano zbiornik i tubę, dodano także substancje antybakteryjne - choć w przeciwieństwie do camelbaka nie sprecyzowano ich rodzaju (tam są to związki srebra), pozostawiając tylko marketingową nazwę „Grunge Guard”.

Drugim wyróżnikiem bukłaków Source jest ich zamknięcie – seria militarna posiada dwojaki dostęp - klasyczną, szeroką zakrętkę na wierzchu zbiornika, oraz to, co jest patentem Izraelczyków, znanym jako Wide-Pac, czyli otwieraną całą górną krawędź zbiornika. Możemy ją wykorzystywać do szybkiego napełniania pęcherza, jego dokładnego mycia i suszenia.

Krawędź zabezpieczamy składając ją i nasuwając na nią specjalnie wyprofilowaną plastikową listwę - tak zamknięty zbiornik zachowuje całkowitą szczelność całej konstrukcji. Często właśnie to rozwiązanie podaje się jako największą przewagę Source, podkreślając łatwość czyszczenia zbiornika otwieranego od góry.

Szczerze mówiąc - w porównaniu z „camelbakowską” Omegą, średnica dostępu w obu przypadkach jest właściwie taka sama, także możemy równie dobrze umyć oba konkurencyjne zbiorniki. Source ma wprawdzie pewną przewagę podczas suszenia samego pęcherza, ale podobnie jak „camel”, także wymaga jakiegoś rodzaju stojaka lub wieszaka.

Większe zalety ujawnia podczas napełniania zbiornika - oba bukłaki o nominalnej pojemności 3 litrów mieszczą w praktyce ok. 2,75 l płynu - jeśli nalewamy do nich wodę przez standardową zakrętkę. Po prostu nie da się nalać więcej wody, bo będzie się ona przelewać przez otwór, pozostawiając niewielki bąbel powietrza w górnej części zbiornika. Otwierana listwa Source pozwala nam na nalanie pełnych 3 litrów płynu, nawet z lekkim nadmiarem, który ucieknie po zaciśnięciu krawędzi. Niby niewiele, ale szklanka wody dla spragnionego to już spora różnica…

Rurki, węże, zawory

Dalsze różnice są mniej widoczne na pierwszy rzut oka, choć podczas użytkowania mogą zadecydować o naszych preferencjach. Source Camelbak mają różnie rozwiązane szybkozłączki zbiornik-rurka, a także same ustniki, ich blokady i zabezpieczenia przed zabrudzeniem.

W rozwiązaniu izraelskim zbiornik kończy się zaworem SQC - blokuje on przepływ wody aż do momentu umieszczenia w nim rurki z odpowiednią końcówką - samo naciśnięcie przycisku zwalniającego nie powoduje wypływu wody, więc możemy przenosić sam zbiornik jako rezerwę wody, bez podpiętej rurki - camelbak nie daje nam takiej możliwości, gdyż tam szybkozłącze jest umieszczone na rurce i jeśli ją odepniemy, woda zacznie wypływać. Moim zdaniem to duży plus dla Source.

Elastyczna rurka w obu przypadkach posiada materiałowe powleczenie chroniące ją dodatkowo przed uszkodzeniami mechanicznymi, nagrzewaniem itp. – niestety w przypadku Source to tylko pleciony cienki nylon, który w praktyce nie zapewnia izolacji termicznej samej rurki. Camelbak zastosował tu stosunkowo grubą, neoprenową koszulkę, która całkiem nieźle izoluje – nawet w temperaturach ujemnych. Oczywiście w obu przypadkach należy pamiętać o wdmuchiwaniu powietrza do rurki po skończeniu picia tak, aby cały płyn wrócił do bukłaka. To ważne zwłaszcza na silnym mrozie – dzięki temu zabiegowi woda nie zamarznie w przewodzie, co uniemożliwiłoby nam picie, zaś w klimacie gorącym pierwszy łyk nie będzie obrzydliwą ciepłą lurą.

Co ciekawe, rurka camelbaka łącznie z dolną szybkozłączką i górnym zaworem i złączką liczy sobie ok. 110 cm, podczas gdy przewód Source ma tylko 90 cm. Wbrew pozorom ma to pewne znaczenie – przeprowadzenie rurki systemu hydracyjnego na kamizelce taktycznej tak, aby nie blokowała ona systemu QR albo dostępu do ważnego wyposażenia wymaga czasem nieco kombinacji. Wymiana złączek albo ustnika może wymagać odcięcia kilku centymetrów rurki (co zalecają producenci), może się więc okazać, że wężyk bukłaka Source jest zbyt krótki.

Ustniki obu systemów są zbudowane według zupełnie innych założeń – ustnik Source jest wygięty prostopadle do rurki, mocowany w niej na stałe (żeby go wyjąć, trzeba odciąć kawałek wężyka, w którym jest osadzony), ma podwójne zabezpieczenie – żeby się napić, musimy przekręcić końcówkę ustnika (Storm Valve) albo cały ustnik (Helix Valve), a następnie lekko zagryźć silikonową końcówkę i pić, zasysając płyn. Całość da się rozebrać do czyszczenia. Starszego typu ustnik Storm Valve jest bardziej kłopotliwy w obsłudze, a co najważniejsze, nie jest obrotowy – raz osadzony w rurce pozostaje w tym położeniu, co jest ewidentną wadą, na szczęście Helix jest pod tym względem poprawiony i możemy obracać ustnik już po jego osadzeniu w wężyku bukłaka.

W porównaniu do Source system ustnika Camelbaka jest bardziej złożony, ale przynajmniej w mojej opinii – nieco pewniejszy w obsłudze. Po pierwsze, rurka kończy się nastawnym zaworem odcinającym (ON/OFF) i dodatkową szybkozłączką – możemy więc wymienić sam ustnik, np. na taki, który pozwala na picie w masce przeciwgazowej. Sam ustnik jest gumowy, nacięty z jednej strony – choć nie tak szczelny jak silikonowy ustnik Source, równie dobrze spełnia swoje zadanie.

Dodatkowym elementem obu systemów są kapturki zabezpieczające ustniki – w Camelbaku jest to duża gumowa nakładka umieszczana na podstawie samego ustnika – kapturek po odpięciu trzyma się sztywno koło końcówki ustnika i łatwo go zapiąć tą samą ręką, którą przytrzymujemy końcówkę. Inaczej jest w przypadku Source – w obu wersjach ustnika kapturek to sztywna plastikowa nakładka trzymająca się na krótkim kawałku nylonowej linki. Po odpięciu wisi luźno i żeby go założyć, trzeba odpowiednio złapać całość, ponadto lepiej zabezpieczyć supły na końcówkach linki (np. kroplą kleju), bo mają tendencję do rozwiązywania się i łatwo zgubić osłonę, co nawet podczas testów prawie nam się zdarzyło. Niestety kapturki Source są twarde, więc jeżeli zostaną nadepnięte na twardym podłożu – mogą pęknąć. Izraelczycy zaproponowali też „stację dokującą” dla ustnika Helix – osłonę mocowaną np. na szelkach plecaka, ale po kilku próbach jej użycia muszę ją uznać za niedopracowaną i niezbyt użyteczną w zastosowaniach militarnych. Ustnik ciężko z niej wychodzi, całość jest zbyt duża, stuka i zaczepia o inne elementy wyposażenia.

Kangaroo – miękka manierka

Pomysł na miękkie manierki nie jest nowy – znamy chociażby 2-kwartowe manierki amerykańskie, nie były one jednak rozwiązaniem, które zyskało większą popularność – pękały, chlupotały i były niezbyt wygodne w transporcie.

Miękkie wersje najbardziej rozpowszechnionej manierki 1-kwartowej nigdy nie zyskały większej popularności z podobnych powodów. Wydawało się, że wraz z nadejściem ery zbiorników hydracyjnych manierki odejdą w cień – tak się jednak nie stało. Dlaczego? Bukłaki świetnie spełniają swoją rolę jako źródło wody do picia, ale trudno z nich nalać wody do podgrzewacza chemicznego racji żywnościowej MRE, rozmieszać napój w proszku, czy opłukać dłonie lub twarz.

Jednorazowe 1,5-litrowe butelki PET są oczywiście dosyć rozpowszechnione, ale niezbyt trwałe, i raczej trudno nosić je w oporządzeniu. Swoją szansę dostały w tej sytuacji różnego rodzaju sztywne butelki i pojemniki z tworzyw typu Lexan (które jeszcze pojawią się w naszym cyklu) oraz rozwiązania alternatywne wobec starych manierek – taką właśnie jest propozycja Source, czyli Kangaroo Canteen.

Nazwa tej niewielkiej – mieszczącej 0,75 l manierki/pęcherza nawiązuje zapewne do tego, że dzięki jej rozmiarom można ją nosić swobodnie w kieszeni oporządzenia (np. klasycznej kieszeni na manierkę MOLLE) albo w kieszeni kurtki polowej typu SmockKangaroo ma konstrukcję zbliżoną do innych bukłaków Source – zielony laminat PVC zgrzewany na krawędziach, w jednym z dolnych rogów zawór z szybkozłączką SQC.

Kangaroo nie posiada niestety zamknięcia krawędziowego – jednego z atutów innych pęcherzy izraelskiego producenta, zamiast tego posiada klasyczną nakrętkę, dodatkowo wyposażoną w zdejmowany kapturek i ustnik do picia z blokadą.

Konstrukcja jest prosta i lekka – a dzięki zaworowi SQC możemy jej także używać jako klasycznej manierki, bez wyprowadzonej rurki do picia. Po opróżnieniu Kangaroo zajmuje naprawdę niewiele miejsca i to jest jeden z głównych atutów – do minusów zaliczyłbym jednak stosunkowo niewielką pojemność – 0,75 l to mniej niż standardowa manierka 1-kwartowa US (1 Q=1,1 l). Kangaroo dobrze mieści się do standardowych kieszeni na manierkę US, również przenoszony w jej aluminiowym kubku.

Sealflex, czyli sucho, chociaż mokro

Na koniec gadżet – Sealflex to jedne z tych akcesoriów, które łatwo zlekceważyć – są dosyć niepozorne – ot, typowy dla Source zielony laminat, krawędziowe zapięcie Wide-Pac i linka czy pasek (w zależności od tego, czy wybierzemy wersję na szyję, czy do noszenia jak „nerkę”).

Są to jednak akcesoria naprawdę bardzo przydatne, bo rzeczywiście doskonale izolują od wilgoci cenne rzeczy, takie jak dokumenty czy sprzęt elektroniczny – a jednocześnie laminat PVC jest na tyle przejrzysty i dobrze przewodzi dźwięk, że możemy normalnie rozmawiać przez telefon umieszczony w Sealflexie.

Szczelne torebki Source idealnie nadają się do wykorzystania podczas rekreacji, np. surfingu albo żeglarstwa, idealnie nadają się w do przechowywania podręcznych przedmiotów, które muszą pozostać suche.

Minusem może się wydawać niewielka pojemność torebek Sealflex – „nerka” mieści zaledwie 0,5 l, wersja na szyję 0,8 l – oczywiście w zupełności wystarczy to na telefon, dokumenty i portfel, a taka jest podstawowa rola tych akcesoriów.

Podsumowanie

Ze względu na zastrzeżenia patentowe trudno stworzyć idealny system hydracyjny – w praktyce rozwiązania Source i Camelbaka uzupełniają się – używam produktów obu firm i są one porównywalne pod względem funkcjonalności – Source ma być może lepszy pęcherz, Camelbak lepszą rurkę i ustnik. Widziałem też uszkodzone Source i cieknące camelbaki – zresztą produkty obu firm są objęte dożywotnią gwarancją na wady fabryczne zbiorników. Gdyby to ode mnie zależało, połączyłbym rozwiązania obu firm w jedno – co zresztą da się w pewnym stopniu zrobić kupując odpowiednie akcesoria. Ale to już do samodzielnych eksperymentów.

W następnej części cyklu przyjrzymy się uważniej plecakom z systemami hydracyjnymi – tym razem dla równowagi, Camelbaka.

Produkty do testów udostępniła firma Capri ASG.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ireneusz Chloupek Steiner M830r LRF 1535 nm

Steiner M830r LRF 1535 nm Steiner M830r LRF 1535 nm

Niemiecka marka Steiner to obecnie synonim najwyższej jakości przyrządów obserwacyjnych i celowniczych, a zwłaszcza nowoczesnych lornetek. Ich najnowsza linia M o przeznaczeniu militarnym obejmuje m.in....

Niemiecka marka Steiner to obecnie synonim najwyższej jakości przyrządów obserwacyjnych i celowniczych, a zwłaszcza nowoczesnych lornetek. Ich najnowsza linia M o przeznaczeniu militarnym obejmuje m.in. modele LRF wyposażone w dalmierze laserowe (Laser RangeFinder), których sztandarowym reprezentantem jest kompaktowa lornetka M830r LRF 1535 nm.

Michał M. Mini-Max

Mini-Max Mini-Max

Jakiś czas temu miałem przyjemność przedstawić na łamach „SPECIAL OPS” latarkę PD-35 popularnej marki Fenix, zaliczanej do klasy kompaktowych latarek EDC (ang. Everyday carry), tj. do codziennego noszenia...

Jakiś czas temu miałem przyjemność przedstawić na łamach „SPECIAL OPS” latarkę PD-35 popularnej marki Fenix, zaliczanej do klasy kompaktowych latarek EDC (ang. Everyday carry), tj. do codziennego noszenia przy sobie (więcej: FENIX PD35 V2.0). Jako osoba przywykła do akceptowania wytycznych, co do przeznaczenia sprzętu i sposobu jego użytkowania, przyjąłem to do wiadomości i tak też traktowałem ten model... dopóki nie trafiła do mnie E18R tego samego producenta. O tak, o niej naprawdę można powiedzieć,...

Ireneusz Chloupek Bates DELTA-8 2348 ICS

Bates DELTA-8 2348 ICS Bates DELTA-8 2348 ICS

Początki marki BATES sięgają 1885 roku – utworzona wówczas mała kompania obuwnicza rozrosła się w drugiej połowie XX w. w Bates Uniform Footwear rozwijającą się przede wszystkim jako dostawca różnych typów...

Początki marki BATES sięgają 1885 roku – utworzona wówczas mała kompania obuwnicza rozrosła się w drugiej połowie XX w. w Bates Uniform Footwear rozwijającą się przede wszystkim jako dostawca różnych typów butów dla formacji mundurowych. Dziś to jedna z największych i najpopularniejszych firm o zasięgu ogólnoświatowym, produkująca półtora miliona par butów rocznie i zaopatrująca jednostki wojskowe oraz służby ochrony porządku w ponad 50 krajach świata, na czterech kontynentach, w tym policje w 30...

P.S. Rękawiczki RANGEMAN od Helikon-Tex

Rękawiczki RANGEMAN od Helikon-Tex Rękawiczki RANGEMAN od Helikon-Tex

Firma Helikon-Tex słynie przede wszystkim z produkcji umundurowania, ubrań „taktycznych” oraz z oporządzenia (cechującego się przede wszystkim dobrą jakością za niewygórowaną cenę) w postaci m.in. chest-rigów,...

Firma Helikon-Tex słynie przede wszystkim z produkcji umundurowania, ubrań „taktycznych” oraz z oporządzenia (cechującego się przede wszystkim dobrą jakością za niewygórowaną cenę) w postaci m.in. chest-rigów, plecaków, nerek itd. Na peryferiach tej bogatej oferty produktów jest także całkiem spora ilość taktycznej galanterii - w związku z tym, że samego producenta najpewniej przedstawiać nikomu nie trzeba, skupię się na opisie jednego z nowszych modeli rękawiczek taktycznych, pochodzących wprost...

Ireneusz Chloupek HUEY czyli „brzytwa”

HUEY czyli „brzytwa” HUEY czyli „brzytwa”

Od lat 70., gdy na amerykańskiej broni zaczęto montować pierwsze celowniki kolimatorowe „red dot” (Weaver Qwik-Point, Armson OEG, Normark Corp. Single Point), tego rodzaju akcesoria celownicze, ułatwiające...

Od lat 70., gdy na amerykańskiej broni zaczęto montować pierwsze celowniki kolimatorowe „red dot” (Weaver Qwik-Point, Armson OEG, Normark Corp. Single Point), tego rodzaju akcesoria celownicze, ułatwiające szybkie mierzenie, stały się standardem w nowoczesnych jednostkach specjalnych i nie tylko. Pojawienie się w 1996 r. holograficznego Bushnell HoloSight przyniosło nową jakość na tym polu i szybko zapewniło dominację jego następcom, czyli HWS EOTech. W tej klasie nowoczesnych celowników optoelektronicznych...

Ireneusz Chloupek Steiner M750rc

Steiner M750rc Steiner M750rc

Linia M profesjonalnych lornetek renomowanej niemieckiej marki Steiner o przeznaczeniu militarnym obejmuje modele o powiększeniu od 7 do 20x, w tym nowe wersje cenionej serii Commander Military. Wśród...

Linia M profesjonalnych lornetek renomowanej niemieckiej marki Steiner o przeznaczeniu militarnym obejmuje modele o powiększeniu od 7 do 20x, w tym nowe wersje cenionej serii Commander Military. Wśród nich są m.in. dwa modele wyposażone w podświetlany, stabilizowany kompas, który wraz ze specjalistyczną siatką daje możliwość dokładnej identyfikacji celów oraz określania namiarów i odległości do nich, a także innych pomiarów.

Jerzy Bielecki Na ostrzu

Na ostrzu Na ostrzu

O tym, że tępy nóż jest bezużytecznym narzędziem, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Naturalne jest, że tematyka ta znajduje swoje miejsce na łamach „SPECIAL OPS”. W tekście „Ostry jak brzytwa” (SPECIAL...

O tym, że tępy nóż jest bezużytecznym narzędziem, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Naturalne jest, że tematyka ta znajduje swoje miejsce na łamach „SPECIAL OPS”. W tekście „Ostry jak brzytwa” (SPECIAL OPS nr 1/2014) opisywałem kilka ostrzałek, a w SPECIAL OPS 1/2018 przedstawiłem istny kombajn do ostrzenia – ostrzałkę mechaniczną Work Sharp Ken Onion Edition. Pomimo wielu zalet, ostrzałka ta ma jednak spore gabaryty, wymaga zasilania oraz ma dość wysoką cenę. Jeśli ktoś ostrzy wiele noży lub...

Redakcja MECHANIX Tactical

MECHANIX Tactical MECHANIX Tactical

Rękawiczki taktyczne to pozornie drugorzędny asortyment, ale w rzeczywistości bardzo istotny element profesjonalnego wyposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy, skomplikowany konstrukcyjnie oraz wymagający...

Rękawiczki taktyczne to pozornie drugorzędny asortyment, ale w rzeczywistości bardzo istotny element profesjonalnego wyposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy, skomplikowany konstrukcyjnie oraz wymagający pieczołowitego doboru materiałów i wykonania, by osiągnąć właściwe cechy użytkowe. Wiodącym producentem jest amerykański Mechanix Wear z bogatą ofertą modeli o różnym przeznaczeniu w przystępnych cenach, a wśród nich linią Tactical i Tactical Specialty.

Ireneusz Chloupek Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR

Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około...

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około 500 modeli: od kieszonkowych, po wysokiej jakości szperacze. Działa na rynku już ponad 30 lat, sprzedając sprzedając 250 tys. latarek rocznie w kraju i za granicą.

P.S. Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2

Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2 Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2

Sięganie do starych i sprawdzonych klasyków to jeden ze sposobów, by trafić w oczekiwania użytkowników, którzy mają już swoje ulubione modele odzieży. Jednak by nie były one nudne i trafiły w oczekiwania...

Sięganie do starych i sprawdzonych klasyków to jeden ze sposobów, by trafić w oczekiwania użytkowników, którzy mają już swoje ulubione modele odzieży. Jednak by nie były one nudne i trafiły w oczekiwania coraz szerszego i zróżnicowanego grona klientów, producenci dokonują przy tym znaczących korekt, by wyjść naprzeciw obecnie panującym oczekiwaniom i zaproponować użytkownikom rozwiązania, dzięki którym będą one lubiane jeszcze bardziej. Przykładem takiego działania jest modernizacja spodni taktycznych...

Ireneusz Chloupek Mactronic T-Force HP i VR - profesjonalne latarki na broń długą

Mactronic T-Force HP i VR - profesjonalne latarki na broń długą Mactronic T-Force HP i VR - profesjonalne latarki na broń długą

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około...

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około 500 modeli: od kieszonkowych, po wysokiej jakości szperacze. Działa na rynku już ponad 30 lat, sprzedając 250 tys. latarek rocznie w kraju i za granicą.

Radosław Tyślewicz Bojowo i wygodnie? Test użytkownika nowego Combat Shirt MCDU Helikon-Tex

Bojowo i wygodnie? Test użytkownika nowego Combat Shirt MCDU Helikon-Tex Bojowo i wygodnie? Test użytkownika nowego Combat Shirt MCDU Helikon-Tex

Skrzyżowanie bluzy mundurowej z bielizną termoaktywną podbiło rynek na początku XXI wieku. Sam pamiętam, jak podczas operacji w Iraku do obiegu wchodziły pierwsze tego typu modele, często z tzw. drugiego...

Skrzyżowanie bluzy mundurowej z bielizną termoaktywną podbiło rynek na początku XXI wieku. Sam pamiętam, jak podczas operacji w Iraku do obiegu wchodziły pierwsze tego typu modele, często z tzw. drugiego obiegu, zanim logistyka wojskowa przekonała się do innowacyjnych rozwiązań stosowanych już przecież przez Amerykanów czy Brytyjczyków. To zawsze był odwieczny dylemat żołnierza, ale i miłośnika Bushmakingu, survivalu czy gier typu ASG – jak dobrać odzież zapewniającą komfort i swobodę ruchów i...

Wojciech Jagielski Nowy miniszperacz TK22UE

Nowy miniszperacz TK22UE Nowy miniszperacz TK22UE

W 2020 roku Fenix powiększył swoją ofertę o nowego miniszperacza - TK22 Ultimate Edition. Poprzednik wersji UE TK22 V2 dostał w zestawie wydajny akumulator litowo-jonowy 21700 oraz zmieniony nieco wygląd...

W 2020 roku Fenix powiększył swoją ofertę o nowego miniszperacza - TK22 Ultimate Edition. Poprzednik wersji UE TK22 V2 dostał w zestawie wydajny akumulator litowo-jonowy 21700 oraz zmieniony nieco wygląd korony. Tak powstała wersja UE popularnego Feniksa.

Globemaster Liqui Moly. Środki do pielęgnacji broni najwyższej jakości

Liqui Moly. Środki do pielęgnacji broni najwyższej jakości Liqui Moly. Środki do pielęgnacji broni najwyższej jakości

Niemiecka chemia jest najlepsza. Proszki, płyny do zmywania, mydła itp. Powszechnie wiadomo. Ciężko się z tym nie zgodzić i polemizować. Na warsztat testowy wjechały kolejne produkty do konserwacji i czyszczenia...

Niemiecka chemia jest najlepsza. Proszki, płyny do zmywania, mydła itp. Powszechnie wiadomo. Ciężko się z tym nie zgodzić i polemizować. Na warsztat testowy wjechały kolejne produkty do konserwacji i czyszczenia broni palnej, tym razem marki Liqui Moly GmbH, od 1 stycznia 2018 r. będącej częścią grupy Würth. To niemiecka firma specjalizująca się w olejach, smarach i dodatkach do obsługi maszyn pracujących. W skrócie samochodów i motocykli. Użytkownicy broni palnej, którzy interesują się motoryzacją,...

Radosław Tyślewicz Pierwsza jazda testowa nowy plecak Wisport Crafter

Pierwsza jazda testowa nowy plecak Wisport Crafter Pierwsza jazda testowa nowy plecak Wisport Crafter

Ponoć wypowiedziane życzenia mają moc sprawczą i czasami się spełniają, dlatego trzeba uważać, o co prosimy los. Ja pomyślałem ostatnio o nowym plecaku na letni rajd w góry i… oto testuję nowość krajowej...

Ponoć wypowiedziane życzenia mają moc sprawczą i czasami się spełniają, dlatego trzeba uważać, o co prosimy los. Ja pomyślałem ostatnio o nowym plecaku na letni rajd w góry i… oto testuję nowość krajowej firmy Wisport, model Crafter z linii produktów militarnych o pojemności 55 l i przeznaczeniu dla użytkowania militarnego, survivalu, scoutingu, turystycznym i ASG. Prawdziwy test długodystansowy na górskim szlaku jeszcze przed nami, ale dziś czas na tzw. „first look” i próbę 12 x 12 (12 km z obciążeniem...

Globemaster Wikiński tłumik - Featherweight 269

Wikiński tłumik - Featherweight 269 Wikiński tłumik - Featherweight 269

Huk wystrzału, który towarzyszy strzelaniu z broni palnej, jest nieodłącznym zjawiskiem sprawiającym dyskomfort niektórym strzelcom. Ludzki narząd słuchu może doznać trwałego mechanicznego uszczerbku w...

Huk wystrzału, który towarzyszy strzelaniu z broni palnej, jest nieodłącznym zjawiskiem sprawiającym dyskomfort niektórym strzelcom. Ludzki narząd słuchu może doznać trwałego mechanicznego uszczerbku w wyniku narażenia go na dźwięki przekraczające 120 dB. Dźwięk wystrzału waha się w przedziale 134 – 165 dB, przy czym przedział 157 – 160 dB jest tak silnie odczuwany, iż może kojarzyć sie z intensywnym bólem. Oczywiście wartości natężenia dźwięku są różne dla poszczególnych kalibrów oraz warunków,...

Globemaster ASE UTRA RADIEN - nowy tłumik z krainy Św. Mikołaja

ASE UTRA RADIEN - nowy tłumik z krainy Św. Mikołaja ASE UTRA RADIEN - nowy tłumik z krainy Św. Mikołaja

ASE UTRA Oy to fińska firma bardzo dobrze znana z produkcji wszelkiego rodzaju urządzeń wylotowych montowanych na broni strzeleckiej. Od kompensatorów odrzutu zaczynając, a na tłumikach kończąc. Doskonale...

ASE UTRA Oy to fińska firma bardzo dobrze znana z produkcji wszelkiego rodzaju urządzeń wylotowych montowanych na broni strzeleckiej. Od kompensatorów odrzutu zaczynając, a na tłumikach kończąc. Doskonale znana i ceniona przez użytkowników instytucji państwowych, które wyposażają swoich pracowników w urządzenia wylotowe typu tłumik, zapewniając jednocześnie komfortowe warunki pracy i bezpieczeństwo dla aparatu słuchu użytkownika.

Radosław Tyślewicz Wisport Crafter cz. 2

Wisport Crafter cz. 2 Wisport Crafter cz. 2

Obiecałem kolejny, tym razem długodystansowy test najnowszego plecaka firmy Wisport. Co prawda ze względów zawodowo-organizacyjnych udało się odbyć tylko część zaplanowanej trasy od Żywca przez „Westerplatte...

Obiecałem kolejny, tym razem długodystansowy test najnowszego plecaka firmy Wisport. Co prawda ze względów zawodowo-organizacyjnych udało się odbyć tylko część zaplanowanej trasy od Żywca przez „Westerplatte południa” z września 1939 r. na Węgierskiej Górce po Rysy w Tatrach i całość zakończyła się na przełęczy Głuchaczki, ale tych kilka dni marszu pozwoliło zweryfikować pierwsze obserwacje opisane wcześniej. Niestety, „korki” na szlakach oraz limit czasu nie pozwoliły na osiągnięcie najwyższego...

Konrad Brodewicz, Radosław Tyślewicz Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA

Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA

Firma Benchmade rozpoczęła swoją przygodę z produkcją różnego rodzaju noży już w latach 80., czyli nie mniej niż 30 lat temu. Początki były skromne. Pierwsze egzemplarze wykonywane były na używanych urządzeniach...

Firma Benchmade rozpoczęła swoją przygodę z produkcją różnego rodzaju noży już w latach 80., czyli nie mniej niż 30 lat temu. Początki były skromne. Pierwsze egzemplarze wykonywane były na używanych urządzeniach kupionych okazyjnie od przechodzącego na emeryturę producenta innego rodzaju ostrzy, który nie znalazł godnego następcy i kontynuatora swojej działalności. Obecnie po 30 latach firma zatrudnia kilkaset osób i produkuje różnego rodzaju wysoko cenione noże myśliwskie, ratownicze, outdoorowe,...

Wojciech Jagielski Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic

Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic

Wrocławska firma Mactronic wprowadziła w tym roku na rynek kolejne nowe latarki – Defender RGB i Defender +IR. Dzięki uprzejmości producenta mieliśmy możliwość przetestowania nowych produktów, sprawdzenia...

Wrocławska firma Mactronic wprowadziła w tym roku na rynek kolejne nowe latarki – Defender RGB i Defender +IR. Dzięki uprzejmości producenta mieliśmy możliwość przetestowania nowych produktów, sprawdzenia czym się różnią oraz przyjrzenia się ich mocnym i słabszym stronom.

Globemaster ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii

ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii

Fińska firma ASE UTRA, znany i ceniony producent akcesoriów do broni palnej, posiada w swojej ofercie bardzo ciekawe tłumiki serii SL. Tłumiki te są przeznaczone na rynek cywilny, dedykowane myśliwym i...

Fińska firma ASE UTRA, znany i ceniony producent akcesoriów do broni palnej, posiada w swojej ofercie bardzo ciekawe tłumiki serii SL. Tłumiki te są przeznaczone na rynek cywilny, dedykowane myśliwym i strzelcom sportowym. Dzięki polskiemu dystrybutorowi, firmie INCORSA, otrzymałem do testów tłumik SL5i do kalibru .223 (5.56 mm x 45). Tłumik dostępny jest z gwintami do montowania na karabinach wyposażonych w gwinty: M14 x1; M15 x1; M17 x1; M18 x1, 1/2” x20 i 5/8” x24.

Globemaster Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie

Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie

Każdy z nas, strzelających rekreacyjnie czy sportowo zna strzelców, którzy regularnie po każdej sesji na strzelnicy czyszczą z niebywałym pietyzmem swą broń. Podobnie zna również strzelca, który wygłasza...

Każdy z nas, strzelających rekreacyjnie czy sportowo zna strzelców, którzy regularnie po każdej sesji na strzelnicy czyszczą z niebywałym pietyzmem swą broń. Podobnie zna również strzelca, który wygłasza heretyczne wręcz stwierdzenia, że broni czyścić i smarować nie trzeba. Temat czyszczenia broni pozostawię jednak na inne rozważania, a dziś zajmę się niemniej ważną kwestią czyszczenia tłumików. I tu od razu przytoczę znane powiedzenie: „jak dbasz to masz”.

Redakcja Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex

Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex

Legginsy HOYDEN Range Tight mają uniwersalne zastosowanie. Sprawdzają się zarówno na szlaku, strzelnicy czy podczas ćwiczeń fizycznych. Polski producent systematycznie wzbogaca swój asortyment o ten skierowany...

Legginsy HOYDEN Range Tight mają uniwersalne zastosowanie. Sprawdzają się zarówno na szlaku, strzelnicy czy podczas ćwiczeń fizycznych. Polski producent systematycznie wzbogaca swój asortyment o ten skierowany do pań, produkując odzież dla tych kobiet, które także korzystają z broni, są aktywne i wysportowane.

Wojciech Jagielski Test latarki Olight Odin

Test latarki Olight Odin Test latarki Olight Odin

Olight w 2020 roku zaproponował kilka nowych latarek, na szczególną uwagę zasługuje jednak nowa linia nazwana na cześć boga skandynawskich wojowników. Odyn to najważniejszy z bogów nordyckich, bóg wojny...

Olight w 2020 roku zaproponował kilka nowych latarek, na szczególną uwagę zasługuje jednak nowa linia nazwana na cześć boga skandynawskich wojowników. Odyn to najważniejszy z bogów nordyckich, bóg wojny i wojowników. Czy Olight Odin stanie się „świetlistym bogiem” żołnierzy? Przekonajmy się, ile Odin ma z Odyna.

Najnowsze produkty i technologie

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka wspiera celność strzałów. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Ewelina Grzesik, Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. Light boot for hard work

Light boot for hard work Light boot for hard work

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.