Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

W rękach somalijskich piratów

Karolina Wojtasik | 2022-04-28
Porwany. 82 dni w rękach piratów

Porwany. 82 dni w rękach piratów

Współcześni piraci najczęściej noszą klapki, sprane koszulki, nie mówią po angielsku i bywają pod wpływem narkotyków. Wiedzą, jak trzymać broń, ale nie zawsze umieją korzystać z toalety; poza tym, bywają nieobliczalni i bezwzględni. Najczęściej nie mają nic do stracenia, co najwyżej własne życie, a w krajach, skąd pochodzą, życie ludzkie jest niewiele warte.

Zdjęcia: Wydawnictwo AGORA

Zobacz także

Monika Wysocka Amazonki Mosadu Tajemnicza i kobieca twarz izraelskiej agencji wywiadowczej

Amazonki Mosadu Tajemnicza i kobieca twarz izraelskiej agencji wywiadowczej Amazonki Mosadu Tajemnicza i kobieca twarz izraelskiej agencji wywiadowczej

Działalność „Amazonek Mosadu”, czyli lohemet – funkcjonariuszek operacyjnych, przez wiele lat pozostawała niewidzialna. Po wielu latach wychodzą z cienia organizacji i swoich kolegów, aby przedstawić nam...

Działalność „Amazonek Mosadu”, czyli lohemet – funkcjonariuszek operacyjnych, przez wiele lat pozostawała niewidzialna. Po wielu latach wychodzą z cienia organizacji i swoich kolegów, aby przedstawić nam swoją historię na stronach książki Michaela Bara-Zohara i Nissima Mishala.

Radosław Tyślewicz Talibowie. Przekleństwo czy nadzieja Afganistanu

Talibowie. Przekleństwo czy nadzieja Afganistanu Talibowie. Przekleństwo czy nadzieja Afganistanu

Recenzja książki Piotra Łukasiewicza, czyli dlaczego muzułmanin o nic nie prosi i się nie kłania, czy można wygrać pokój za pomocQą Power Pointa i czy kiedy odbiorą ci wszystko, to bronisz już tylko nieba...

Recenzja książki Piotra Łukasiewicza, czyli dlaczego muzułmanin o nic nie prosi i się nie kłania, czy można wygrać pokój za pomocQą Power Pointa i czy kiedy odbiorą ci wszystko, to bronisz już tylko nieba i gwiazd nad głową…

Redakcja Dwie Twarze. Dwa Światy

Dwie Twarze. Dwa Światy Dwie Twarze. Dwa Światy

,,Dwie Twarze. Dwa Światy” to druga książka napisana przez Sebastiana Cybulskiego, byłego żołnierza francuskiej Legii Cudzoziemskiej. W odróżnieniu jednak od ,,Spowiedzi Legionisty”, która była autobiografią...

,,Dwie Twarze. Dwa Światy” to druga książka napisana przez Sebastiana Cybulskiego, byłego żołnierza francuskiej Legii Cudzoziemskiej. W odróżnieniu jednak od ,,Spowiedzi Legionisty”, która była autobiografią autora, ,,Dwie twarze. Dwa Światy”, to napisana prosto i lekko powieść.

Piractwo morskie na początku XXI wieku będziemy przede wszystkim kojarzyć z rejonem Rogu Afryki. Często tłumaczy się je faktem, że eksploatacja łowisk u wybrzeży Somalii przez wielkie międzynarodowe firmy doprowadziła do znacznego zubożenia lokalnych rybaków, którzy utracili jedyne źródło dochodu. Należy dodać do tego totalną utratę kontroli rządu nad niektórymi terenami i ogólną niestabilność polityczną w Somalii, a także pobliskim Jemenie, skąd rekrutują się piraci.

Warto pamiętać, że piractwo, jakakolwiek jest jego geneza, w takim kształcie stało się po prostu opłacalne, bo generowało olbrzymie jak na tamte warunki dochody. Piratom najczęściej dostawały się ochłapy z kilkumilionowych okupów, największe pieniądze zgarniali przywódcy wyspecjalizowanych grup, ale i tak stanowiły wręcz kosmiczne sumy, za które warto było podjąć ryzyko.

O współczesnym piractwie morskim zrobiło się głośno, gdy nastąpił nagły wzrost napadów na statki handlowe na otwartych wodach mórz i oceanów, głównie w rejonie równika. W 2000 r. wg statystyk International Maritime Bureau doszło do rekordowej liczby aktów piractwa i zbrojnych napaści na statki – 469 ataków. Z kolei rok 2010 był rekordowy ze względu na liczbę porwań statków – porwane zostały 53 jednostki. Dopiero od 2009 r. przepisy zezwalają kapitanowi statku na wpuszczenie na pokład uzbrojonej ochrony. I wtedy też wspólnoty międzynarodowe – UE, NATO rozpoczęły operacje morskie – Atlanta i Ocean Shield, żeby takim atakom przeciwdziałać. Obecnie 90–95 proc. statków przepływających na odcinku między Kanałem Sueskim a Sri Lanką ma uzbrojoną ochronę. Szacuje się, że atakowanych jest zaledwie 1 procent statków handlowych, a porwania jednostek to promil, ale milionowe okupy, jakie płacą armatorzy, powodują, że o porwaniach jest głośno.

Typowy scenariusz porwania wygląda tak, że do jednostki podpływa kilka szybkich łodzi motorowych z uzbrojoną zgrają, która wchodzi na statek, terroryzuje załogę i zmusza kapitana do obrania kursu na wybrzeże Somalii, gdzie następnie statek jest unieruchamiany i zaczynają się negocjacje z armatorem, które trwają od kilku tygodni do kilku lat. W tym czasie załoga żyje na łasce i niełasce piratów, którzy niejednokrotnie bywają nieobliczalni. Jeśli na jednostce jest szef bandy bądź negocjator mówiący po angielsku, łatwiej się porozumieć czy poprosić o jakieś ustępstwa. Gdy go nie ma (bo jeden negocjator, czasami nazywany translatorem, obsługuje jednocześnie kilka spraw), załoga musi przetrwać pilnowana przez ludzi, którzy są pod wpływem narkotyków (zwykle khat), grabią i niszczą co się da, nie rozumieją działania wielu urządzeń na statku, więc je uszkadzają, reagują agresywnie, a kontakt z nimi jest utrudniony.

Od sprawności negocjacyjnej i środków armatora zależy, jak długo załoga będzie tkwiła w takim piekle. W źródłach z jednej strony znajdziemy informacje, że piractwo morskie osłabło, ponieważ praktycznie każda jednostka w rejonie wysokiego ryzyka pływa już z uzbrojoną ochroną. Z drugiej, dane International Maritime Bureau pokazują, że doszło do swego rodzaju relokacji piractwa, z wybrzeży Somalii w rejon Zatoki Gwinejskiej oraz do Azji Południowo-Wschodniej.

Piotr Budzynowski, rocznik 1958, to Kapitan Żeglugi Wielkiej, który na statku Beluga Nominatoim przewoził m.in. luksusowe jachty, światłowody i stopy aluminium do Korei Południowej. Statek należał do niemieckiego armatora. W skład załogi wchodziło pierwotnie 12 osób: polski kapitan, dwóch Ukraińców, dwóch Rosjan oraz siedmiu obywateli Filipin. Statek nie miał uzbrojonej ochrony. 22 stycznia 2011 r. w odległości około 700 km na północ od Seszeli statek został zaatakowany przez somalijskich piratów. Załoga spędziła kilkadziesiąt godzin w tzw. cytadeli, czyli pomieszczeniu w maszynowni, gdzie jest zapas wody i jedzenia. To miejsce, gdzie załoga może się zabarykadować i przeczekać kilkadziesiąt godzin na ratunek ze strony okrętu marynarki wojennej.

W tym przypadku najbliższy okręt ochraniał akurat transport pomocy humanitarnej do Somalii. Kapitan podjął decyzję o wyjściu z cytadeli, załoga została pochwycona, a kapitan zmuszony do skierowania statku do wybrzeży Somalii, gdzie razem z kilkunastoma innymi statkami czekał na rozpoczęcie negocjacji z armatorem.

13 kwietnia 2011 r. doszło do uwolnienia jednostki. Po 10 latach od tych wydarzeń powstała książka pt. „Porwany. 82 dni w rękach piratów”, w której polski kapitan wraca do tamtych wydarzeń.

Książka to efekt współpracy Piotra Budzynowskiego i dziennikarza Łukasza Pilipa. Jest zapisem przeżyć polskiego kapitana podczas tego feralnego rejsu. W liczącej 340 stron publikacji znajdziemy szczegółową relację z rejsu Belugi, wspomnienia kapitana Budzynowskiego z okresu przebywania w niewoli u piratów, a także opowieści z życia kapitana i jego rodziny. W tekście jest też sporo informacji dotyczących współczesnego piractwa.

Opowieść otwiera garść informacji praktycznych dotyczących specyfiki rejsów statkami handlowymi, składu i obowiązków załogi Belugi oraz niebezpieczeństw czyhających na jednostki przepływające przez rejony wysokiego ryzyka. Kapitan zdawał sobie sprawę z grożącego mu niebezpieczeństwa i w publikacji dostajemy cały opis przygotowań do potencjalnego spotkania z piratami: szkolenie załogi, przygotowanie cytadeli i scenariusze postępowania. Czytelnik dostaje również bardzo szczegółowy opis wydarzeń, które doprowadziły do przejęcia jednostki przez bandę Somalijczyków.

82 dni w niewoli piratów było piekłem. Budzynowski był zmuszony do spania w ciasnej niszy, bity, głodzony, męczony na różne sposoby. Przetrwał, w niewoli w tajemnicy prowadził dziennik i po latach opowiedział tę historie.

Tego typu opowieści nie czyta się łatwo, choć dobry styl i pierwszoosobowa narracja zdecydowanie pomagają w lekturze. Kapitan wyraźnie podkreśla, że piraci zabrali mu nie tylko wolność, ale powoli odbierali człowieczeństwo i nie jest to metafora. Trudne warunki, ciągła obawa o życie, tęsknota i niepewność zostały opisane w sposób bardzo naturalistyczny. Bogactwo szczegółów i plastyczne opisy pozwalają wyobrazić sobie codzienność na muszce piratów, którzy byli tyleż niebezpieczni, co nieobliczalni. Choć z drugiej strony, takiego strachu i takiej bezsilności, jaką opisuje kapitan zmuszony do współpracy z piratami i obserwujący, jak jego statek jest niszczony i grabiony, wyobrazić sobie nie sposób.

Równolegle prowadzony jest wątek żony i córki kapitana Budzynowskiego. Tworzą kochającą się rodzinę, przyzwyczajoną do wyjazdów, ale mają też rytuały, które oswajają rozłąkę i pozwalają sobie radzić na co dzień. Gdy kapitan zostaje porwany, jego córka, Katarzyna, zaczyna właśnie studia. Pierwsze zaliczenia i sesja łączy się u niej z panicznym strachem o ojca. W Świnoujściu jest żona kapitana, Iwona, która próbuje jakoś przetrwać ten czas. Dochodzą do niej sprzeczne wieści, dziennikarze nie dają żyć, armator nie przekazuje wszystkich informacji.

Potworna tęsknota łączy się z wielkim strachem, zwłaszcza że okazuje się, iż armator bankrutuje i nie wiadomo, czy będzie mógł wpłacić kilka milionów dolarów okupu. W tego typu historiach rzadko „występują” żony czy partnerki głównych bohaterów, które przecież w najgorszych chwilach organizują wsparcie, naciskają na władze i armatora, a czasem po prostu prowadzą dom, doglądają firmy i dbają o finanse tak, by uwolniony miał do czego wracać. Te wszystkie mało spektakularne czynności wymagają ogromnego samozaparcia, zwłaszcza w warunkach permanentnego stresu i braku dobrych informacji, jak to miało miejscu w przypadku Iwony Budzynowskiej.

Kolejny bohater tej książki to PTSD -  czyli spersonifikowany zespół stresu pourazowego (Post-Traumatic-Stress-Disorder).

To ważne, by głośno mówić, że po takich przejściach powrót do stabilności i normalności jest trudny. Kapitan po powrocie z feralnego rejsu jest innym człowiekiem, niewola zostawiła na jego psychice dotkliwe piętno. Boi się tłumów, hałasu, popada w apatię i otępienie. I to trwa wiele tygodni. Próbuje zrobić remont, ale to, co powinno zająć 3 tygodnie, robi miesiącami, nie ma siły i ochoty do życia. Decyduje się jednak na pomoc specjalistyczną i wychodzi z tego stanu.

Na kartach książki kapitan Budzynowski mówi bardzo wprost o swoich słabościach i o tym, jak ciężko było mu po powrocie z tamtego rejsu. Niewielu ma odwagę przyznać się do słabości. I to cenne, że w publikacji znalazły się fragmenty wyraźnie mówiące, że specjalistyczna pomoc pozwala przezwyciężyć ten rodzaj traumy. I możemy się tylko domyślić, ile emocji mogło kosztować przyznanie tego publicznie. Co ważne, kapitan Budzanowski wrócił na morze, a także do pływania w rejonach wysokiego ryzyka.

Czytaj też: Marine security - piractwo morskie i branża ochrony uzbrojonej statków – stan obecny i prognoza na rok 2021 >>>

W książce brakowało mi materiału ilustracyjnego. Zdaję sobie sprawę, że mniej więcej każdy, kto sięga po taką publikację, odróżnia statek od okrętu i wie, gdzie jest Róg Afryki i Zatoka Adeńska, ale wygodnie byłoby móc prześledzić trasę rejsu Belugi czy zobaczyć schemat podobnej jednostki i usytuowanie miejsc, o których czytelnik czyta na kilkuset stronach bez odrywania się od lektury. Jakkolwiek, ogromną wartością tej książki jest fakt, że inspiruje do poszukiwań dalszych informacji, a obszerna bibliografia zdecydowanie w tym pomaga, podobnie jak liczne fragmenty traktujące o zjawisku piractwa analizowanego z różnych perspektyw.

Książka będąca efektem współpracy Piotra Budzynowskiego i Łukasza Pilipa jest dobrze napisana i zdecydowanie warta przeczytania. To ten rodzaj lektury, której się nie odkłada, bo zwyczajnie wciąga, a po przeczytaniu skłania do poszukiwania dalszych informacji.

Komentarze

Powiązane

Ireneusz Chloupek Reforma – od DWS do COS cz.2

Reforma – od DWS do COS cz.2 Reforma – od DWS do COS cz.2

Z ostatnim dniem ubiegłego roku, po siedmiu latach przestało istnieć Dowództwo Wojsk Specjalnych - najmłodszego, ale najbardziej dynamicznie rozwijającego się pod jego komendą i cieszącego się powszechnym...

Z ostatnim dniem ubiegłego roku, po siedmiu latach przestało istnieć Dowództwo Wojsk Specjalnych - najmłodszego, ale najbardziej dynamicznie rozwijającego się pod jego komendą i cieszącego się powszechnym uznaniem sojuszników rodzaju Sił Zbrojnych RP. W ramach reformy systemu kierowania i dowodzenia (SKiD) SZ RP dokonano radykalnych zmian w podporządkowaniu oraz strukturach zarządzania Wojskami Specjalnymi. Zmian, które niczego w nich nie usprawniły, a jedynie zdezorganizowały to, co dobrze funkcjonowało,...

CR Specjaliści z rezerwy

Specjaliści z rezerwy Specjaliści z rezerwy

Współczesne siły zbrojne, w tym wchodzące w ich skład jednostki specjalne, charakteryzują się wysokim stopniem mechanizacji i cyfryzacji. Dlatego potrzebują ludzi posiadających odpowiednie wykształcenie...

Współczesne siły zbrojne, w tym wchodzące w ich skład jednostki specjalne, charakteryzują się wysokim stopniem mechanizacji i cyfryzacji. Dlatego potrzebują ludzi posiadających odpowiednie wykształcenie i umiejętności - niezbędne w określonych sytuacjach, gdy jednostka przechodzi do działań bojowych czy wydziela komponenty do operacji poza granicami kraju, ale z drugiej strony, często tak specjalistyczne, że trudno je wykorzystać, utrzymywać i rozwijać podczas codziennej służby garnizonowej. Rozwiązaniem...

Przemysław Guła Działania drugiego planu

Działania drugiego planu Działania drugiego planu

Przyglądając się poszczególnym operacjom odbijania zakładników w przekazach medialnych, z reguły informuje się o ich efektach, dość dokładnie analizując także przebieg samego szturmu. Rzadko jednak się...

Przyglądając się poszczególnym operacjom odbijania zakładników w przekazach medialnych, z reguły informuje się o ich efektach, dość dokładnie analizując także przebieg samego szturmu. Rzadko jednak się zdarza, aby taki przekaz zagłębiał się w szczegóły dotyczące ewakuacji osób. Czy wynika to tylko z ochrony procedur taktycznych? Moim zdaniem głównie z faktu uznawania samej ewakuacji za o wiele mniej ważną – a byłoby dobrze stawiać ją pod tym względem zaraz za szturmem.

CR Bezzałogowce w działaniach specjalnych

Bezzałogowce w działaniach specjalnych Bezzałogowce w działaniach specjalnych

Sztuka utrwalania obrazu ewoluowała od czasów wykonania pierwszych fotografii w XIX w. Wraz z pojawianiem się nowych technologii fotografia znalazła zastosowanie w różnych dziedzinach życia, bardzo szybko...

Sztuka utrwalania obrazu ewoluowała od czasów wykonania pierwszych fotografii w XIX w. Wraz z pojawianiem się nowych technologii fotografia znalazła zastosowanie w różnych dziedzinach życia, bardzo szybko zaczęła być wykorzystywana także przez siły policyjne i wojskowe, m.in. do wykonywania zdjęć powierzchni ziemi z powietrza.

Sebastian Kalitowski Terroryzm morski: Al-Kaida w poszukiwaniu nowych celów

Terroryzm morski: Al-Kaida w poszukiwaniu nowych celów Terroryzm morski: Al-Kaida w poszukiwaniu nowych celów

Wątek zainteresowania organizacji terrorystycznych żeglugą, a w szczególności tak newralgiczną jej gałęzią, jaką jest światowy system transportu morskiego produktów ropy naftowej, powrócił niedawno na...

Wątek zainteresowania organizacji terrorystycznych żeglugą, a w szczególności tak newralgiczną jej gałęzią, jaką jest światowy system transportu morskiego produktów ropy naftowej, powrócił niedawno na łamach „Washington Post” i „Associated Press”, które na krótko po zabiciu Osamy bin Ladena przekazały kolejne potwierdzające to istotne informacje.

CR Biometryka w działaniach specjalnych

Biometryka w działaniach specjalnych Biometryka w działaniach specjalnych

Siły Zbrojne członków NATO zaangażowane w działania asymetryczne, konflikty regionalne, misje stabilizacyjne czy wreszcie w Globalną Wojnę z Terroryzmem (GWOT) muszą sprostać nowym zadaniom, stawianym...

Siły Zbrojne członków NATO zaangażowane w działania asymetryczne, konflikty regionalne, misje stabilizacyjne czy wreszcie w Globalną Wojnę z Terroryzmem (GWOT) muszą sprostać nowym zadaniom, stawianym im przez polityków oraz dostosować się do nowych warunków operacji realizowanych przez Sojusz. Najczęstsze obecnie działania przeciwpartyzanckie (COIN) wymagają m.in. przyjęcia przez armie - w tym ich siły specjalne – technik, taktyki i procedur typowych bardziej dla służb specjalnych i policyjnych.

Patrick von Krienke Lotnictwo w działaniach przeciwpartyzanckich

Lotnictwo w działaniach przeciwpartyzanckich Lotnictwo w działaniach przeciwpartyzanckich

Od pewnego czasu szeroko pojęte działania przeciwpartyzanckie stały się jednym z podstawowych zadań wykonywanych przez żołnierzy sił specjalnych. Komponent lotniczy przydzielany jako wsparcie rzadko kiedy...

Od pewnego czasu szeroko pojęte działania przeciwpartyzanckie stały się jednym z podstawowych zadań wykonywanych przez żołnierzy sił specjalnych. Komponent lotniczy przydzielany jako wsparcie rzadko kiedy sprawdzał się w tej roli. Jednak dzięki wprowadzeniu nowej klasy niewielkich maszyn bojowych sytuacja może ulec diametralnej zmianie.

CR Post mortem

Post mortem Post mortem

Obserwując opinie w mediach krajowych i zagranicznych oraz wypowiedzi polityków i ekspertów na temat śmierci przywódcy Al-Kaidy daje się zauważyć kompletny bałagan pojęciowy i brak zrozumienia koncepcji...

Obserwując opinie w mediach krajowych i zagranicznych oraz wypowiedzi polityków i ekspertów na temat śmierci przywódcy Al-Kaidy daje się zauważyć kompletny bałagan pojęciowy i brak zrozumienia koncepcji operacji specjalnej realizowanej przez siły specjalne wspólnie ze służbami specjalnymi, przeciwko celom takim jak Osama bin Laden (OBL). A właśnie tym była operacja „Neptune Spear” .

Michał Piekarski Polityczny skalpel

Polityczny skalpel Polityczny skalpel

Gdy 11 września 2001 roku opadał kurz po upadku wież World Trade Center, kolejne pojawiające się w mediach opinie wskazywały jednoznacznie, że nadchodząca wojna będzie wojną komandosów i wywiadowców, odmienną...

Gdy 11 września 2001 roku opadał kurz po upadku wież World Trade Center, kolejne pojawiające się w mediach opinie wskazywały jednoznacznie, że nadchodząca wojna będzie wojną komandosów i wywiadowców, odmienną od dotychczasowych konfliktów. Obecnie, w dziesiątym roku globalnej wojny z terroryzmem, można stwierdzić, że przewidywania te były słuszne. To operatorzy jednostek specjalnych odegrali kluczową rolę w obaleniu reżimu talibów w 2001 roku, torowali drogę regularnym dywizjom w Iraku dwa lata później,...

Michał Piekarski Licencja na zabijanie?

Licencja na zabijanie? Licencja na zabijanie?

„Czy policjantowi wolno zabić?” „Antyterroryści mają licencję na zabijanie”. „Powinno się strzelać, aby zabić” – to tylko kilka przykładowych opinii i tez, na jakie można się natknąć przeglądając prasę...

„Czy policjantowi wolno zabić?” „Antyterroryści mają licencję na zabijanie”. „Powinno się strzelać, aby zabić” – to tylko kilka przykładowych opinii i tez, na jakie można się natknąć przeglądając prasę codzienną i strony internetowe. Obecność różnego rodzaju poglądów – a czasem mitów – związanych ze zwalczaniem terrorystów i innych...

CR Afganistan 2011 - COIN a działania specjalne

Afganistan 2011 - COIN a działania specjalne Afganistan 2011 - COIN a działania specjalne

Konflikt w Afganistanie generuje dla jego uczestników wiele problemów natury politycznej, ekonomicznej, społecznej i oczywiście militarnej. Mimo raczej niewielkiego społecznego poparcia dla działań wojsk...

Konflikt w Afganistanie generuje dla jego uczestników wiele problemów natury politycznej, ekonomicznej, społecznej i oczywiście militarnej. Mimo raczej niewielkiego społecznego poparcia dla działań wojsk NATO w Afganistanie, poszczególne kraje wchodzące w skład koalicji realizują swoje zadania militarne z pełną świadomością, że fi asko tej misji może spowodować potężny kryzys w sojuszu.

Ireneusz Chloupek Wspólne zadanie

Wspólne zadanie Wspólne zadanie

Wizyta rosyjskiego prezydenta Dimitrija Miedwiediewa w dniach 6-7 grudnia 2010 roku w Warszawie była dla Biura Ochrony Rządu jednym z najpoważniejszych tegorocznych przedsięwzięć ochronnych na terenie...

Wizyta rosyjskiego prezydenta Dimitrija Miedwiediewa w dniach 6-7 grudnia 2010 roku w Warszawie była dla Biura Ochrony Rządu jednym z najpoważniejszych tegorocznych przedsięwzięć ochronnych na terenie kraju, wymagającym za angażowania ponadprzeciętnych sił. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wsparli więc, nie po raz pierwszy zresztą, policyjni antyterroryści z BOA, co kolejny raz pokazało, jak ważne jest zadbanie o regularną współpracę szkoleniową między tymi dwiema formacjami.

Michał Piekarski Terror na ulicach

Terror na ulicach Terror na ulicach

29 maja 1972 roku. Trzej Japończycy, członkowie lewicowej Japońskiej Armii Czerwonej, przybywają do Izraela samolotem z Paryża. W budynku portu lotniczego Lod niedaleko Tel Awiwu wyciągają z bagażu przemycone...

29 maja 1972 roku. Trzej Japończycy, członkowie lewicowej Japońskiej Armii Czerwonej, przybywają do Izraela samolotem z Paryża. W budynku portu lotniczego Lod niedaleko Tel Awiwu wyciągają z bagażu przemycone karabinki automatyczne i otwierają ogień do podróżnych. Zginęło 26 osób, ponad siedemdziesiąt zostało rannych. Dwóch sprawców zginęło, trzeci został ujęty.

Ireneusz Chloupek ATLAS - pomoc i współpraca

ATLAS - pomoc i współpraca ATLAS - pomoc i współpraca

Artykuł 29 Traktatu o Unii Europejskiej, w Tytule VI dotyczącym współpracy policyjnej i sądowej, wskazuje, że „celem Unii powinno być zapewnienie mieszkańcom wysokiego poziomu bezpieczeństwa w obszarze...

Artykuł 29 Traktatu o Unii Europejskiej, w Tytule VI dotyczącym współpracy policyjnej i sądowej, wskazuje, że „celem Unii powinno być zapewnienie mieszkańcom wysokiego poziomu bezpieczeństwa w obszarze wolności, ochrony i sprawiedliwości (...) poprzez zapobieganie i zwalczanie przestępczości zorganizowanej lub innej, zwłaszcza terroryzmu (…), dzięki ściślejszej współpracy policji, służb celnych oraz innych właściwych władz w Państwach Członkowskich, prowadzonej zarówno bezpośrednio, jak i za pośrednictwem...

Sebastian Kalitowski Morski terroryzm

Morski terroryzm Morski terroryzm

Analitycy badający terroryzm oraz eksperci bezpieczeństwa od dawna zwracają uwagę, że w najbliższym czasie może dojść do ataków terrorystycznych wymierzonych w obiekty gospodarki morskiej oraz elementy...

Analitycy badający terroryzm oraz eksperci bezpieczeństwa od dawna zwracają uwagę, że w najbliższym czasie może dojść do ataków terrorystycznych wymierzonych w obiekty gospodarki morskiej oraz elementy żeglugi. O tym, jak łatwym celem ataków terrorystycznych mogą być statki, niech świadczy choćby ostatni wzrost aktywności pirackiej w rejonie Rogu Afryki. W samym tylko 2009 roku doszło do 406 ataków o charakterze aktu piractwa morskiego, z czego 202 zakończyły się sukcesem.

Michał Piekarski Zagrożone mistrzostwa

Zagrożone mistrzostwa Zagrożone mistrzostwa

W 2012 roku Polska wspólnie z Ukrainą będzie gospodarzem finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Jest to niewątpliwe wyróżnienie, ale i źródło ryzyka. Imprezy masowe, zwłaszcza w tak popularnej i medialnej...

W 2012 roku Polska wspólnie z Ukrainą będzie gospodarzem finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Jest to niewątpliwe wyróżnienie, ale i źródło ryzyka. Imprezy masowe, zwłaszcza w tak popularnej i medialnej dyscyplinie jak piłka nożna, zawsze są poważnym wyzwaniem dla służb odpowiedzialnych za ich bezpieczny przebieg.

Michał Piekarski Zamach w Fort Hood

Zamach w Fort Hood Zamach w Fort Hood

Listopadowa tragedia w amerykańskiej bazie wojskowej, która na pewien czas przykuła uwagę mediów „głównego nurtu”, zwłaszcza telewizji, jest z całą pewnością wydarzeniem szczególnym. Special Reaction Team...

Listopadowa tragedia w amerykańskiej bazie wojskowej, która na pewien czas przykuła uwagę mediów „głównego nurtu”, zwłaszcza telewizji, jest z całą pewnością wydarzeniem szczególnym. Special Reaction Team żandarmerii wojskowej przybyły na miejsce zdarzenia. Według dostępnych informacji, sprawcę obezwładnili pierwsi przybyli funkcjonariusze cywilnej policji, jednak grupy specjalne prawdopodobnie przeczesywały teren bazy i pozostawały w gotowości na wypadek, gdyby sprawca nie działał sam. Warto zwrócić...

Redakcja GROM. Siła i honor

GROM. Siła i honor GROM. Siła i honor

Namierzenie ministra spraw wewnętrznych nie wymagało szczególnych wysiłków. W wielkich oknach jego gabinetu wisiały klimatyzatory, jedyne w gmachu MSW przy ul. Rakowieckiej. Snajper strzelił z wieży kościoła...

Namierzenie ministra spraw wewnętrznych nie wymagało szczególnych wysiłków. W wielkich oknach jego gabinetu wisiały klimatyzatory, jedyne w gmachu MSW przy ul. Rakowieckiej. Snajper strzelił z wieży kościoła znajdującego się tuż obok ministerstwa, mniej więcej sto metrów na północny wschód, przy ul. Puławskiej.

Redakcja „Lubliniec.pl Cicho i skutecznie”

„Lubliniec.pl Cicho i skutecznie” „Lubliniec.pl Cicho i skutecznie”

Książka Jarosława Rybaka Lubliniec.pl uzupełnia lukę jaka od wielu lat istniała na naszym rynku prasy wojskowej. Jest to pozycja traktująca całościowo temat najstarszej polskiej jednostki specjalnej JW...

Książka Jarosława Rybaka Lubliniec.pl uzupełnia lukę jaka od wielu lat istniała na naszym rynku prasy wojskowej. Jest to pozycja traktująca całościowo temat najstarszej polskiej jednostki specjalnej JW Komandosów, szerzej znanej pod starą nazwą 1. Pułk Specjalny Komandosów z Lublińca. Cieszy fakt, że taka książka powstała, szczególnie, że o innej, polskiej jednostce specjalnej – GROM – zostało napisanych kilka książek, powstały filmy dokumentalne i rozbudowane strony internetowe.

Redakcja Jednostka kontrterrorystyczna

Jednostka kontrterrorystyczna Jednostka kontrterrorystyczna

Nazwisko autora tej książki znane jest wszystkim osobom zajmującym się zarówno czynnie, jak i badawczo działaniami kontr- i antyterrorystycznymi w Polsce, a także w kręgach profesjonalistów tej branży...

Nazwisko autora tej książki znane jest wszystkim osobom zajmującym się zarówno czynnie, jak i badawczo działaniami kontr- i antyterrorystycznymi w Polsce, a także w kręgach profesjonalistów tej branży za granicą. Doktor habilitowany nauk wojskowych Kuba Jałoszyński przez 23 lata służył w warszawskim pododdziale AT, w tym przez 9 lat jako jego dowódca, był doradcą ministra spraw wewnętrznych i administracji ds. terroryzmu.

Redakcja Operacja Geronimo

Operacja Geronimo Operacja Geronimo

Jedyna książka oparta na bezpośredniej relacji żołnierzy uczestniczących w operacji likwidacji Osamy bin Ladena.

Jedyna książka oparta na bezpośredniej relacji żołnierzy uczestniczących w operacji likwidacji Osamy bin Ladena.

Redakcja Spowiedź Legionisty

Spowiedź Legionisty Spowiedź Legionisty

Książka wspomnieniowa, przedstawiająca służbę Polaka w Legii Cudzoziemskiej. Codzienny trud służby na całym świecie w rożnych szerokościach geograficznych. Przyjaźnie i problemy pokazane z perspektywy...

Książka wspomnieniowa, przedstawiająca służbę Polaka w Legii Cudzoziemskiej. Codzienny trud służby na całym świecie w rożnych szerokościach geograficznych. Przyjaźnie i problemy pokazane z perspektywy rekruta jak również doświadczonego legionisty. Książka wzbogacona o zdjęcia z archiwum autora.

Redakcja 6 GRUDNIA – DZIEŃ DARMOWEJ DOSTAWY W KSIĘGARNI MILITARNEJ

6 GRUDNIA – DZIEŃ DARMOWEJ DOSTAWY W KSIĘGARNI MILITARNEJ 6 GRUDNIA – DZIEŃ DARMOWEJ DOSTAWY W KSIĘGARNI MILITARNEJ

Zamówienia złożone 6 grudnia Księgarnia Militarna Grupy Medium wyślemy do Państwa bez opłat za przesyłkę. Oferta dotyczy pozycji wysyłanych za pośrednictwem Poczty Polskiej i obowiązuje na terenie Polski.

Zamówienia złożone 6 grudnia Księgarnia Militarna Grupy Medium wyślemy do Państwa bez opłat za przesyłkę. Oferta dotyczy pozycji wysyłanych za pośrednictwem Poczty Polskiej i obowiązuje na terenie Polski.

Redakcja Pakiet "Spowiedź Legionisty" i "Kompendium SPECIAL OPS 2014"

Pakiet "Spowiedź Legionisty" i "Kompendium SPECIAL OPS 2014" Pakiet "Spowiedź Legionisty" i "Kompendium SPECIAL OPS 2014"

Zapraszamy do skorzystania z wyjątkowej promocji Księgarni Militarnej. Pakiet "Spowiedź Legionisty" i "Kompendum SPECIAL OPS 2014" to oszczędność 17,89 zł

Zapraszamy do skorzystania z wyjątkowej promocji Księgarni Militarnej. Pakiet "Spowiedź Legionisty" i "Kompendum SPECIAL OPS 2014" to oszczędność 17,89 zł

Wybrane dla Ciebie

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać » Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań »

Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań » Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Testujemy telefon do zadań specjalnych »

Testujemy telefon do zadań specjalnych » Testujemy telefon do zadań specjalnych »

Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań »

Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań » Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań »

Dobierz buty do zimowej wyprawy »

Dobierz buty do zimowej wyprawy » Dobierz buty do zimowej wyprawy »

Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »

Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »  Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach

Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach

Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę?

Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę? Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę?

Czym najlepiej zwabić jelenia »

Czym najlepiej zwabić jelenia » Czym najlepiej zwabić jelenia »

Czym różni się dobra latarka wojskowa od policyjnej

Czym różni się dobra latarka wojskowa od policyjnej Czym różni się dobra latarka wojskowa od policyjnej

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji

Niezwodne latarki taktyczne - skąd je pozyskać

Niezwodne latarki taktyczne - skąd je pozyskać Niezwodne latarki taktyczne  - skąd je pozyskać

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops