Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

MSPO 2010

Andrzej Krugler, Targi Kielce

Andrzej Krugler, Targi Kielce

Odbywająca się w tym roku, w dniach od 6 do 9 września, osiemnasta edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zgromadziła 359 wystawców z 25 krajów. Plasuje to kielecką imprezę w czołówce europejskich targów, zaraz po paryskim Eurosatory i londyńskim DSEi. Z założenia MSPO związane jest ze sprzętem ogólnowojskowym, ale znaleźć można na nim również wyposażenie przeznaczone dla jednostek specjalnych. W tej krótkiej relacji przedstawimy najciekawsze, naszym zdaniem, produkty związane z tematyką naszego magazynu, prezentowane na tegorocznych targach.

Zobacz także

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Ewelina Grzesik, Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. Light boot for hard work

Light boot for hard work Light boot for hard work

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Najciekawsze stoisko pod względem premier uzbrojenia miała firma M.K. Szuster. Znalazły się na nim, pokazane po raz pierwszy w naszym kraju, najnowsze modele czeskich konstrukcji strzeleckich: pistolet maszynowy Scorpion EVO 3A1 oraz karabinek CZ 805 Bren A1. Na szczególną uwagę zasługuje Scorpion, który dzięki zastosowanym w nim rozwiązaniom znajduje się w ścisłej światowej czołówce współczesnych pistoletów maszynowych. Firma Szuster wprowadziła do oferty również klony karabinka M4 powstałe w SIG Sauer, czyli rodzinę karabinka SIG516 ze zmodyfikowanym mechanizmem gazowym z tłokiem i tłoczyskiem. W jej skład wchodzą modele z lufami o długościach 7, 10, 14,5 oraz 16 cali. W Kielcach pokazano karabinek z lufą 14,5-calową. Co ciekawe, jest on wyposażony w chwyt pistoletowy i kolbę renomowanej firmy Magpul. Niestety, swojej premiery nie miał zapowiadany i najbardziej oczekiwany samopowtarzalny, wielokalibrowy karabin wyborowy Accuracy International AS50 kalibru 12,7 mm, który nie zdążył dotrzeć do Polski przed targami.

Warszawski Cenrex zaprezentował produkty firmy Spuhr. Ten producent wyspecjalizowanego wyposażenia oferuje między innymi wymienne gniazdo magazynka do karabinka G36, pozwalające wykorzystywać do jego zasilania magazynki od M16, jednoczęściowy montaż do celowników optycznych ze zintegrowaną poziomnicą Ideal Scope Mount System czy też regulowane montaże pod celowniki do granatników kalibru 40 mm. Cenrex jako przedstawiciel firmy H&K pokazał duży wybór uzbrojenia tej firmy, a wśród niego karabinek G36 w wersji V5 wyposażonej w składaną kolbę o regulowanej długości, dźwignię zwalniania zespołu ruchomego z tylnego położenia i powiększone dźwignie zatrzasku magazynka znajdujące się po obu stronach dolnej krawędzi kabłąka. Takie ulepszenia powinny zainteresować polskich użytkowników G36, ponieważ znacznie poprawiają walory użytkowe tej konstrukcji. Największym modelem uzbrojenia pokazanym przez Cenrex była 20-mm armata automatyczna Nexter 20 M621 przeznaczona dla jednostek specjalnych jako alternatywa dla typowych wukaemów 12,7-mm czy 40-mm granatników. Przewyższa je ona pod względem siły ognia i zasięgu skutecznego dzięki amunicji odłamkowej i bardziej płaskiej trajektorii lotu pocisków. Armata zamontowana była na lekkiej podstawie P20. Poza nią zaprezentowano również w postaci modelu podstawę pozwalającą na montaż tej armaty w drzwiach śmigłowca. Swoją premierę miała również nowa wersja celownika optycznego SpecterDR o zmiennym powiększeniu 1,5x–6x firmy Elcan. Poza nim prezentowany był również starszy model o powiększeniu 1x–4x używany między innymi przez jednostkę GROM.

Na sporych rozmiarów stoisku firmy Cenzin można było zapoznać się między innymi z pokazanymi po raz pierwszy w Polsce karabinkami z rodziny SCAR w kolorze czarnym, opracowaną specjalnie dla jednostek specjalnych obrotnicą Medium Pintle Head firmy FN z zamontowanym na niej wielokalibrowym karabinem maszynowym FN M3M, pełną ofertą narzędzi wyważeniowych firmy Hydro-Noa, bronią firmy Brugger&Thomet (w tym ze specjalnym wytłumionym karabinem wyborowym SPR300 strzelającym amunicją .300 Whisper) czy też postrzelać amunicją treningową FX z kilku modeli broni.

Firma IMS Griffin pokazała w Kielcach urządzenia celownicze i obserwacyjne takich firm jak Nivisys Industries, Laser Devices Inc. czy EOTech. Do najciekawszych należały niewątpliwie urządzenia tej pierwszej firmy. Na szczególną uwagę zasługiwały celowniki termowizyjne do broni strzeleckiej UTAM-32, UTAC-32 czy SCORPION. Inną ciekawostką była nakładka Thermal Acquisition Clip-On System (TACS), która po zamocowaniu np. na okularze noktowizora dodaje mu możliwość obserwacji w termowizji. Poza znanymi doskonale celownikami holograficznymi firmy EOTech z serii 55X, Griffin pokazał najnowsze urządzenia z rodziny XPS, w których znacznie skrócono długość poprzez zastosowanie poprzecznie ułożonej baterii CR123. Laser Devices Inc. to z kolei producent wskaźników laserowych. Na stoisku IMS Griffin można było zapoznać się między innymi z modelem BLAST 2, czyli połączonym w jednej obudowie oświetleniu taktycznym ze wskaźnikiem laserowym, przeznaczonym do montowania na broni krótkiej. IMS Griffin jest również przedstawicielem producenta masek przeciwgazowych SCOTT, a na tegorocznym MSPO polską premierę miał jego najnowszy produkt – maska General Service Respirator – przyjęta niedawno do wyposażenia armii brytyjskiej jako jej nowy model podstawowy.

Jedną z ciekawszych niespodzianek można było znaleźć na stoisku WORKS 11. Był to 150- nabojowy magazynek do broni w kalibrze 5,56 mm SAW-MAG firmy Armatac Industries Inc. W przeciwieństwie do najbardziej znanego magazynka o wysokiej pojemności, czyli Beta C-Maga, SAW-MAG charakteryzuje się niezawodnym działaniem w różnych warunkach atmosferycznych. Dzięki niemu zwykły karabinek można wykorzystać w roli broni wsparcia. Poza tym katowicka fi rma zaprezentowała latarki firmy Polarion USA, w tym model Night Reaper, czyli szperacz o mocy do 5200 lumenów, z zasięgiem przekraczającym 1,5 km, który można montować na wielokalibrowych karabinach maszynowych.

Jeżeli chodzi o polskich producentów, to wspomnieć należy o uroczystej premierze makiet docelowych wersji karabinków MSBS – 5,56 w układzie klasycznym i bezkolbowym. Ich odsłonięcie odbyło się przy udziale Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. OBRSM Tarnów zaprezentował 40-mm granatnik rewolwerowy RGP-40 z partii próbnej oraz 40-mm granatnik maszynowy GA-40 wz. 2008. Ciekawostką ujawnioną w czasie trwania targów były pierwsze wizualizacje samopowtarzalnego karabinu wyborowego kalibru .338 Lapua Magnum powstającego w tej firmie. Fabryka Broni pokazała, wbrew dotychczasowym opiniom o rzekomym wyczerpaniu możliwości, kolejną modyfi kację Beryli. Nowością były adaptery do magazynków od M16 oraz nowa, odłączana kolba zastępowana tylcem.

W dziedzinie oporządzenia indywidualnego praktycznie jedyne nowości prezentowane były przez dwóch polskich producentów: Lubawę i Maskpol. Lubawa pokazała całkowicie nową ofertę, będącą efektem wprowadzenia do produkcji kamizelek zaprojektowanych przez współpracującego z firmą Huberta Rogacewicza. Nowe konstrukcje spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony kilku polskich jednostek specjalnych, co zaowocowało już pierwszymi zakupami. Wśród modeli zaprezentowanych w Kielcach na szczególną uwagę zasługuje kamizelka Reccon. Jest to nowatorska konstrukcja dająca szerokie możliwości dopasowania do potrzeb konkretnego użytkownika. Zastosowano w niej system modułowego mocowania kieszeni kompatybilny z MOLLE/PALS. W zależności od potrzeb, kamizelkę można skonfi gurować od prostego plate carriera na dwie płyty kuloodporne do pełnej kamizelki zintegrowanej z czterema płytami, naramiennikami, osłoną podbrzusza i kołnierzem. Kolejną nowością są dwa rodzaje wewnętrznych pasów typu cummerbound (zapinany na rzep bądź zamek błyskawiczny) oraz boczne taśmy spinane klamrami służącymi do przekształcenia kamizelki w plate carrier. W wersji pełnej Reccon mieści cztery twarde wkłady (przedni, tylny i dwa boczne), których położenie można regulować tak, by dopasować je do konkretnej sylwetki. Kamizelka posiada system szybkiego wypięcia (w razie jego awarii istnieje możliwość spięcia kamizelki na stałe) oraz możliwość łatwego zdjęcia bez jego użycia (np. po powrocie do bazy). Kamizelka jest oferowana m.in. w wersji trudno palnej z tkaniny Hi-Stron Poliester firmy DuPont, spełniającej normy PN–EN 14116. Oprócz niej Lubawa zaprezentowała kamizelki zintegrowane Atropates, MKO (Modułowa Kamizelka Ochronna), Shadow Special, Shadow  Special QR i kamizelkę kamuflowaną wz. 2010. Ofertę uzupełniły dwa modele modułowych pasów balistycznych i trzy rodzaje plate carrierów,w tym lekki Hunter, który z czterema płytami w klasie III NIJ waży niecałe 5 kg. Swoją premierę miały również nowe modele plecaków wojskowych o pojemności 40 i 75 litrów (większy ze stelażem znanym z plecaków MOLLE II), a także wojskowy plecak medyczny o pojemności 40 litrów.

Z kolei Maskpol zaprezentował m.in. nowy mundur oraz system oporządzenia o nazwie Velociraptor, powstały według wytycznych Wydziału Zabezpieczenia Specjalnego Biura Ochrony Rządu. Dokładniej o okolicznościach jego powstania i charakterystykach piszemy na kolejnych stronach.

Po latach nieobecności na tegorocznym MSPO pojawił się koncern Daimler AG z ciężarówkami marki Mercedes-Benz. Marka ta jest dobrze znana w Polsce, a jej samochody są używane m.in. przez Biuro Ochrony Rządu oraz Jednostkę Wojskową GROM. Do tej pory jednak nie zaistniała ona w sposób znaczący na naszym rynku pojazdów militarnych, pomimo bogatej oferty obejmującej wszystkie kategorie pojazdów transportowo-logistycznych używanych przez polską armię. Mercedes jako jedyna firma na świecie może dostarczyć odbiorcy samochody o ładowności od 500 kg do 110 ton, poczynając do G-klasy, poprzez Unimoga i Zetrosa, a kończąc na Actrosie. W ostatnich latach Wojsko Polskie dokonało niewielkich zakupów samochodów ciężarowych marki Mercedes-Benz, głównie modelu Actros (lata 2004, 2006–2008), przede wszystkim z przeznaczeniem pod zabudowy pożarnicze dla lotniskowych straży pożarnych (modele Actros 2746 AKE 6×6 i 3341A 6×6). Pewną liczbę ciężarówek Mercedes, model Atego 4×4, nabyła także jednostka specjalna GROM, która również użytkuje Mercedesy G (starsze modele W461 290D oraz zakupione w 2007 roku – W461 280CDI).

W tym roku można było także zobaczyć ciężarowe mercedesy w Kielcach: najnowszego, opancerzonego Actrosa 4151AK 8×8 w wersji ciężkiego holownika ewakuacyjnego z zabudową typu Bison austriackiej firmy Empl, Unimoga U4000 oraz Zetrosa 2733 A 6×6 z hakowym systemem załadowczym zabudowanym również przez firmę Empl. Zresztą Zetrosem interesują się polskie jednostki specjalne, co na pewno związane jest z możliwościami, jakie on oferuje. Jest to ciężarówka wysokiej mobilności taktycznej oraz strategicznej, gdyż może być transportowana na pokładzie samolotu C-130 Herkules. Dodatkowo prezentowana odmiana z hakowym systemem załadowczym nadaje się m.in. do transportu łodzi półsztywnych używanych przez JW GROM oraz Morską Jednostkę Działań Specjalnych „Formoza”.

W dziedzinie pojazdów na tegorocznym MSPO również znalazło się kilka premier. Firma AMZ Kutno zaprezentowała nowe wcielenie swojego pojazdu minoodpornego Żubr – pojazd taktyczny dla jednostek kontrterrorystycznych policji lub żandarmerii. Został on wyposażony m.in. w lemiesz do usuwania przeszkód, np. barykad lub pojazdów, oraz rampę szturmową. Żubr zbudowanyjest na podwoziu Iveco Euro Cargo 4×4, którego układ napędowy składa się z silnika Iveco Tector N60ENT C o mocy 202 kW/275 KM i maksymalnym momencie obr. 930 Nm oraz 6 -biegowej manualnej skrzyni biegów ZF zintegrowanej z przekładnią rozdzielczo-redukcyjną realizującą stały napęd 4×4. Centralny mechanizm różnicowy oraz dyferencjały obu mostów są wyposażone w załączane blokady. Na kołach założone są opony o rozmiarze 395/85R20. Dopuszczalna masa całkowita pojazdu to 14 000 kg, a ładowność – 2000 kg (bez załogi). Wymiary Żubra to odpowiednio: długość – 6450 mm, szerokość – 2450 mm, rozstaw osi – 3240 mm. Dodatkowe wyposażenie pojazdu stanowi m.in. ABS, tempomat, układ filtrowentylacji, ogrzewanie niezależne oraz dwustrefowa klimatyzacja. Pokazana na MSPO wersja Żubra może transportować do 8 funkcjonariuszy, a jej opancerzenie zapewnia im ochronę na poziomie: 3 lub 4 – kuloodporność, 5 – odłamkoodporność oraz 3a/3b – minoodporność wg STANAG 4569. Samą rampę należy raczej uznać za demonstrator pewnej koncepcji niż gotową do użycia konstrukcję, na którą bezpiecznie mogłoby wejść na raz 6–8 operatorów z pełnym uzbrojeniem oraz wyposażeniem. A trzeba pamiętać, że tego typu pojazd musi także poruszać się ze stojącymi na rampie antyterrorystami. Na pewno jednak na Żubrze można zamontować tego typu akcesoria, a nawet bardziej zaawansowane systemy, jak np. MARS.

Z pojazdami związana była najciekawsza premiera tegorocznego Salonu związana z tematyką naszego czasopisma. Firma Concept Sp. z o.o. z Bielska-Białej, będąca autoryzowanym dealerem marki Toyota, poza zmilitaryzowanymi odmianami Toyoty Hilux, pokazała mobilny system ramp szturmowych zaprojektowany w Polsce z myślą o rodzimych użytkownikach. Prototyp urządzenia, będący odpowiednikiem amerykańskiego MARSA (więcej na jego temat w SPECIAL OPS 7/8 2010), był prezentowany podmarką Team Concept Special Buildings. Na razie zbudowany został jeden egzemplarz systemu, który zaraz po MSPO miał trafić na testy do ewentualnego przyszłego użytkownika, w celu weryfikacji poprawności zastosowanych rozwiązań. Przeznaczony jest obecnie do montażu na podwoziu Humvee, choć docelowa wersja ma mieć możliwość montowania na różnych pojazdach. Do tej pory też nie są upubliczniane żadne dane techniczne urządzenia, gdyż oczekuje ono na zakończenie procedur związanych z ochroną patentową. Sam system, podobnie jak MARS, dysponuje dwoma niezależnie podnoszonymi i wysuwanymi trapami szturmowymi. Praca (podnoszenie oraz wysuwanie) realizowana jest przez dwie napędzane elektrycznie (instalacja 12/24 V) pompy hydrauliczne, po jednej dla każdego trapu. Posiadają one wystarczającą moc, aby poruszać trapami z obciążeniem sześciu w pełni wyposażonych operatorów. Do budowy rampy wykorzystano aluminium, co pozwala na zachowanie małej masy całego systemu oraz wraz ze specjalnymi powłokami lakierniczymi zapewnia odpowiednią odporność konstrukcji na warunki atmosferyczne i zużycie wynikające z eksploatacji. Powierzchnia podestu oraz trapów, po której poruszać będą się operatorzy, ma specjalną fakturę, która zapewnia właściwą przyczepność niezależnie od warunków pogodowych. Dodatkowo jest ona pokryta specjalną farbą antypoślizgową. Na rampie mogą być montowane różne dodatkowe, potrzebne akcesoria, w tym:

  • drabiny szturmowe, które mogą być montowane zarówno na końcach trapów, jak i wzdłuż bocznych krawędzi rampy,
  • boczne podesty/ławki (wysokość ich mocowania może być regulowana),
  • stelaż do montażu „szybkiej liny” itp.

Wraz z doskonaleniem całego systemu planowane są kolejne dodatkowe elementy. W przyszłości przedstawimy bardziej szczegółową monografię tego ciekawego i potrzebnego urządzenia.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Sel Sel, 15.06.2015r., 15:46:30 obejrzałam kawałek. Dość często bywam na tartgach książki i choć na razie nie jetesm Pana czytelniczką, muszę pogratulować potoczystej polszczyzny:)) Może kiedyś kupię Pańską ksiażkę, bo od Pańskiego tekstu o młodzieńczym Antonim Dudku-komuszku myślę, że można by się tego i owego dowiedzieć:))pzdr
  • Khay Khay, 16.06.2015r., 10:22:49 Te targi to rozrywka dla całej ronzidy, ciekawe jak wpiszą się w to Wasze komiksy. Reakcje nieświadomych przechodnif3w na sam tytuł Nienawidzę ludzi mogą być niezłe Ciekawa była by inicjatywa połączenia gry planszowej i komiksu. Widział bym to jako komiksowe wprowadzenie w świat gry, może jakieś fragmenty instrukcji, mądrzejsze głowy pewnie wymyśliły już dawno coś ciekawszego.

Powiązane

Ireneusz Chloupek Steiner M830r LRF 1535 nm

Steiner M830r LRF 1535 nm Steiner M830r LRF 1535 nm

Niemiecka marka Steiner to obecnie synonim najwyższej jakości przyrządów obserwacyjnych i celowniczych, a zwłaszcza nowoczesnych lornetek. Ich najnowsza linia M o przeznaczeniu militarnym obejmuje m.in....

Niemiecka marka Steiner to obecnie synonim najwyższej jakości przyrządów obserwacyjnych i celowniczych, a zwłaszcza nowoczesnych lornetek. Ich najnowsza linia M o przeznaczeniu militarnym obejmuje m.in. modele LRF wyposażone w dalmierze laserowe (Laser RangeFinder), których sztandarowym reprezentantem jest kompaktowa lornetka M830r LRF 1535 nm.

Michał M. Mini-Max

Mini-Max Mini-Max

Jakiś czas temu miałem przyjemność przedstawić na łamach „SPECIAL OPS” latarkę PD-35 popularnej marki Fenix, zaliczanej do klasy kompaktowych latarek EDC (ang. Everyday carry), tj. do codziennego noszenia...

Jakiś czas temu miałem przyjemność przedstawić na łamach „SPECIAL OPS” latarkę PD-35 popularnej marki Fenix, zaliczanej do klasy kompaktowych latarek EDC (ang. Everyday carry), tj. do codziennego noszenia przy sobie (więcej: FENIX PD35 V2.0). Jako osoba przywykła do akceptowania wytycznych, co do przeznaczenia sprzętu i sposobu jego użytkowania, przyjąłem to do wiadomości i tak też traktowałem ten model... dopóki nie trafiła do mnie E18R tego samego producenta. O tak, o niej naprawdę można powiedzieć,...

Ireneusz Chloupek Bates DELTA-8 2348 ICS

Bates DELTA-8 2348 ICS Bates DELTA-8 2348 ICS

Początki marki BATES sięgają 1885 roku – utworzona wówczas mała kompania obuwnicza rozrosła się w drugiej połowie XX w. w Bates Uniform Footwear rozwijającą się przede wszystkim jako dostawca różnych typów...

Początki marki BATES sięgają 1885 roku – utworzona wówczas mała kompania obuwnicza rozrosła się w drugiej połowie XX w. w Bates Uniform Footwear rozwijającą się przede wszystkim jako dostawca różnych typów butów dla formacji mundurowych. Dziś to jedna z największych i najpopularniejszych firm o zasięgu ogólnoświatowym, produkująca półtora miliona par butów rocznie i zaopatrująca jednostki wojskowe oraz służby ochrony porządku w ponad 50 krajach świata, na czterech kontynentach, w tym policje w 30...

P.S. Rękawiczki RANGEMAN od Helikon-Tex

Rękawiczki RANGEMAN od Helikon-Tex Rękawiczki RANGEMAN od Helikon-Tex

Firma Helikon-Tex słynie przede wszystkim z produkcji umundurowania, ubrań „taktycznych” oraz z oporządzenia (cechującego się przede wszystkim dobrą jakością za niewygórowaną cenę) w postaci m.in. chest-rigów,...

Firma Helikon-Tex słynie przede wszystkim z produkcji umundurowania, ubrań „taktycznych” oraz z oporządzenia (cechującego się przede wszystkim dobrą jakością za niewygórowaną cenę) w postaci m.in. chest-rigów, plecaków, nerek itd. Na peryferiach tej bogatej oferty produktów jest także całkiem spora ilość taktycznej galanterii - w związku z tym, że samego producenta najpewniej przedstawiać nikomu nie trzeba, skupię się na opisie jednego z nowszych modeli rękawiczek taktycznych, pochodzących wprost...

Ireneusz Chloupek HUEY czyli „brzytwa”

HUEY czyli „brzytwa” HUEY czyli „brzytwa”

Od lat 70., gdy na amerykańskiej broni zaczęto montować pierwsze celowniki kolimatorowe „red dot” (Weaver Qwik-Point, Armson OEG, Normark Corp. Single Point), tego rodzaju akcesoria celownicze, ułatwiające...

Od lat 70., gdy na amerykańskiej broni zaczęto montować pierwsze celowniki kolimatorowe „red dot” (Weaver Qwik-Point, Armson OEG, Normark Corp. Single Point), tego rodzaju akcesoria celownicze, ułatwiające szybkie mierzenie, stały się standardem w nowoczesnych jednostkach specjalnych i nie tylko. Pojawienie się w 1996 r. holograficznego Bushnell HoloSight przyniosło nową jakość na tym polu i szybko zapewniło dominację jego następcom, czyli HWS EOTech. W tej klasie nowoczesnych celowników optoelektronicznych...

Ireneusz Chloupek Steiner M750rc

Steiner M750rc Steiner M750rc

Linia M profesjonalnych lornetek renomowanej niemieckiej marki Steiner o przeznaczeniu militarnym obejmuje modele o powiększeniu od 7 do 20x, w tym nowe wersje cenionej serii Commander Military. Wśród...

Linia M profesjonalnych lornetek renomowanej niemieckiej marki Steiner o przeznaczeniu militarnym obejmuje modele o powiększeniu od 7 do 20x, w tym nowe wersje cenionej serii Commander Military. Wśród nich są m.in. dwa modele wyposażone w podświetlany, stabilizowany kompas, który wraz ze specjalistyczną siatką daje możliwość dokładnej identyfikacji celów oraz określania namiarów i odległości do nich, a także innych pomiarów.

Jerzy Bielecki Na ostrzu

Na ostrzu Na ostrzu

O tym, że tępy nóż jest bezużytecznym narzędziem, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Naturalne jest, że tematyka ta znajduje swoje miejsce na łamach „SPECIAL OPS”. W tekście „Ostry jak brzytwa” (SPECIAL...

O tym, że tępy nóż jest bezużytecznym narzędziem, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Naturalne jest, że tematyka ta znajduje swoje miejsce na łamach „SPECIAL OPS”. W tekście „Ostry jak brzytwa” (SPECIAL OPS nr 1/2014) opisywałem kilka ostrzałek, a w SPECIAL OPS 1/2018 przedstawiłem istny kombajn do ostrzenia – ostrzałkę mechaniczną Work Sharp Ken Onion Edition. Pomimo wielu zalet, ostrzałka ta ma jednak spore gabaryty, wymaga zasilania oraz ma dość wysoką cenę. Jeśli ktoś ostrzy wiele noży lub...

Redakcja MECHANIX Tactical

MECHANIX Tactical MECHANIX Tactical

Rękawiczki taktyczne to pozornie drugorzędny asortyment, ale w rzeczywistości bardzo istotny element profesjonalnego wyposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy, skomplikowany konstrukcyjnie oraz wymagający...

Rękawiczki taktyczne to pozornie drugorzędny asortyment, ale w rzeczywistości bardzo istotny element profesjonalnego wyposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy, skomplikowany konstrukcyjnie oraz wymagający pieczołowitego doboru materiałów i wykonania, by osiągnąć właściwe cechy użytkowe. Wiodącym producentem jest amerykański Mechanix Wear z bogatą ofertą modeli o różnym przeznaczeniu w przystępnych cenach, a wśród nich linią Tactical i Tactical Specialty.

Ireneusz Chloupek Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR

Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około...

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około 500 modeli: od kieszonkowych, po wysokiej jakości szperacze. Działa na rynku już ponad 30 lat, sprzedając sprzedając 250 tys. latarek rocznie w kraju i za granicą.

P.S. Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2

Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2 Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2

Sięganie do starych i sprawdzonych klasyków to jeden ze sposobów, by trafić w oczekiwania użytkowników, którzy mają już swoje ulubione modele odzieży. Jednak by nie były one nudne i trafiły w oczekiwania...

Sięganie do starych i sprawdzonych klasyków to jeden ze sposobów, by trafić w oczekiwania użytkowników, którzy mają już swoje ulubione modele odzieży. Jednak by nie były one nudne i trafiły w oczekiwania coraz szerszego i zróżnicowanego grona klientów, producenci dokonują przy tym znaczących korekt, by wyjść naprzeciw obecnie panującym oczekiwaniom i zaproponować użytkownikom rozwiązania, dzięki którym będą one lubiane jeszcze bardziej. Przykładem takiego działania jest modernizacja spodni taktycznych...

Ireneusz Chloupek Mactronic T-Force HP i VR - profesjonalne latarki na broń długą

Mactronic T-Force HP i VR - profesjonalne latarki na broń długą Mactronic T-Force HP i VR - profesjonalne latarki na broń długą

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około...

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około 500 modeli: od kieszonkowych, po wysokiej jakości szperacze. Działa na rynku już ponad 30 lat, sprzedając 250 tys. latarek rocznie w kraju i za granicą.

Radosław Tyślewicz Bojowo i wygodnie? Test użytkownika nowego Combat Shirt MCDU Helikon-Tex

Bojowo i wygodnie? Test użytkownika nowego Combat Shirt MCDU Helikon-Tex Bojowo i wygodnie? Test użytkownika nowego Combat Shirt MCDU Helikon-Tex

Skrzyżowanie bluzy mundurowej z bielizną termoaktywną podbiło rynek na początku XXI wieku. Sam pamiętam, jak podczas operacji w Iraku do obiegu wchodziły pierwsze tego typu modele, często z tzw. drugiego...

Skrzyżowanie bluzy mundurowej z bielizną termoaktywną podbiło rynek na początku XXI wieku. Sam pamiętam, jak podczas operacji w Iraku do obiegu wchodziły pierwsze tego typu modele, często z tzw. drugiego obiegu, zanim logistyka wojskowa przekonała się do innowacyjnych rozwiązań stosowanych już przecież przez Amerykanów czy Brytyjczyków. To zawsze był odwieczny dylemat żołnierza, ale i miłośnika Bushmakingu, survivalu czy gier typu ASG – jak dobrać odzież zapewniającą komfort i swobodę ruchów i...

Wojciech Jagielski Nowy miniszperacz TK22UE

Nowy miniszperacz TK22UE Nowy miniszperacz TK22UE

W 2020 roku Fenix powiększył swoją ofertę o nowego miniszperacza - TK22 Ultimate Edition. Poprzednik wersji UE TK22 V2 dostał w zestawie wydajny akumulator litowo-jonowy 21700 oraz zmieniony nieco wygląd...

W 2020 roku Fenix powiększył swoją ofertę o nowego miniszperacza - TK22 Ultimate Edition. Poprzednik wersji UE TK22 V2 dostał w zestawie wydajny akumulator litowo-jonowy 21700 oraz zmieniony nieco wygląd korony. Tak powstała wersja UE popularnego Feniksa.

Globemaster Liqui Moly. Środki do pielęgnacji broni najwyższej jakości

Liqui Moly. Środki do pielęgnacji broni najwyższej jakości Liqui Moly. Środki do pielęgnacji broni najwyższej jakości

Niemiecka chemia jest najlepsza. Proszki, płyny do zmywania, mydła itp. Powszechnie wiadomo. Ciężko się z tym nie zgodzić i polemizować. Na warsztat testowy wjechały kolejne produkty do konserwacji i czyszczenia...

Niemiecka chemia jest najlepsza. Proszki, płyny do zmywania, mydła itp. Powszechnie wiadomo. Ciężko się z tym nie zgodzić i polemizować. Na warsztat testowy wjechały kolejne produkty do konserwacji i czyszczenia broni palnej, tym razem marki Liqui Moly GmbH, od 1 stycznia 2018 r. będącej częścią grupy Würth. To niemiecka firma specjalizująca się w olejach, smarach i dodatkach do obsługi maszyn pracujących. W skrócie samochodów i motocykli. Użytkownicy broni palnej, którzy interesują się motoryzacją,...

Radosław Tyślewicz Pierwsza jazda testowa nowy plecak Wisport Crafter

Pierwsza jazda testowa nowy plecak Wisport Crafter Pierwsza jazda testowa nowy plecak Wisport Crafter

Ponoć wypowiedziane życzenia mają moc sprawczą i czasami się spełniają, dlatego trzeba uważać, o co prosimy los. Ja pomyślałem ostatnio o nowym plecaku na letni rajd w góry i… oto testuję nowość krajowej...

Ponoć wypowiedziane życzenia mają moc sprawczą i czasami się spełniają, dlatego trzeba uważać, o co prosimy los. Ja pomyślałem ostatnio o nowym plecaku na letni rajd w góry i… oto testuję nowość krajowej firmy Wisport, model Crafter z linii produktów militarnych o pojemności 55 l i przeznaczeniu dla użytkowania militarnego, survivalu, scoutingu, turystycznym i ASG. Prawdziwy test długodystansowy na górskim szlaku jeszcze przed nami, ale dziś czas na tzw. „first look” i próbę 12 x 12 (12 km z obciążeniem...

Globemaster Wikiński tłumik - Featherweight 269

Wikiński tłumik - Featherweight 269 Wikiński tłumik - Featherweight 269

Huk wystrzału, który towarzyszy strzelaniu z broni palnej, jest nieodłącznym zjawiskiem sprawiającym dyskomfort niektórym strzelcom. Ludzki narząd słuchu może doznać trwałego mechanicznego uszczerbku w...

Huk wystrzału, który towarzyszy strzelaniu z broni palnej, jest nieodłącznym zjawiskiem sprawiającym dyskomfort niektórym strzelcom. Ludzki narząd słuchu może doznać trwałego mechanicznego uszczerbku w wyniku narażenia go na dźwięki przekraczające 120 dB. Dźwięk wystrzału waha się w przedziale 134 – 165 dB, przy czym przedział 157 – 160 dB jest tak silnie odczuwany, iż może kojarzyć sie z intensywnym bólem. Oczywiście wartości natężenia dźwięku są różne dla poszczególnych kalibrów oraz warunków,...

Globemaster ASE UTRA RADIEN - nowy tłumik z krainy Św. Mikołaja

ASE UTRA RADIEN - nowy tłumik z krainy Św. Mikołaja ASE UTRA RADIEN - nowy tłumik z krainy Św. Mikołaja

ASE UTRA Oy to fińska firma bardzo dobrze znana z produkcji wszelkiego rodzaju urządzeń wylotowych montowanych na broni strzeleckiej. Od kompensatorów odrzutu zaczynając, a na tłumikach kończąc. Doskonale...

ASE UTRA Oy to fińska firma bardzo dobrze znana z produkcji wszelkiego rodzaju urządzeń wylotowych montowanych na broni strzeleckiej. Od kompensatorów odrzutu zaczynając, a na tłumikach kończąc. Doskonale znana i ceniona przez użytkowników instytucji państwowych, które wyposażają swoich pracowników w urządzenia wylotowe typu tłumik, zapewniając jednocześnie komfortowe warunki pracy i bezpieczeństwo dla aparatu słuchu użytkownika.

Radosław Tyślewicz Wisport Crafter cz. 2

Wisport Crafter cz. 2 Wisport Crafter cz. 2

Obiecałem kolejny, tym razem długodystansowy test najnowszego plecaka firmy Wisport. Co prawda ze względów zawodowo-organizacyjnych udało się odbyć tylko część zaplanowanej trasy od Żywca przez „Westerplatte...

Obiecałem kolejny, tym razem długodystansowy test najnowszego plecaka firmy Wisport. Co prawda ze względów zawodowo-organizacyjnych udało się odbyć tylko część zaplanowanej trasy od Żywca przez „Westerplatte południa” z września 1939 r. na Węgierskiej Górce po Rysy w Tatrach i całość zakończyła się na przełęczy Głuchaczki, ale tych kilka dni marszu pozwoliło zweryfikować pierwsze obserwacje opisane wcześniej. Niestety, „korki” na szlakach oraz limit czasu nie pozwoliły na osiągnięcie najwyższego...

Konrad Brodewicz, Radosław Tyślewicz Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA

Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA

Firma Benchmade rozpoczęła swoją przygodę z produkcją różnego rodzaju noży już w latach 80., czyli nie mniej niż 30 lat temu. Początki były skromne. Pierwsze egzemplarze wykonywane były na używanych urządzeniach...

Firma Benchmade rozpoczęła swoją przygodę z produkcją różnego rodzaju noży już w latach 80., czyli nie mniej niż 30 lat temu. Początki były skromne. Pierwsze egzemplarze wykonywane były na używanych urządzeniach kupionych okazyjnie od przechodzącego na emeryturę producenta innego rodzaju ostrzy, który nie znalazł godnego następcy i kontynuatora swojej działalności. Obecnie po 30 latach firma zatrudnia kilkaset osób i produkuje różnego rodzaju wysoko cenione noże myśliwskie, ratownicze, outdoorowe,...

Wojciech Jagielski Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic

Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic

Wrocławska firma Mactronic wprowadziła w tym roku na rynek kolejne nowe latarki – Defender RGB i Defender +IR. Dzięki uprzejmości producenta mieliśmy możliwość przetestowania nowych produktów, sprawdzenia...

Wrocławska firma Mactronic wprowadziła w tym roku na rynek kolejne nowe latarki – Defender RGB i Defender +IR. Dzięki uprzejmości producenta mieliśmy możliwość przetestowania nowych produktów, sprawdzenia czym się różnią oraz przyjrzenia się ich mocnym i słabszym stronom.

Globemaster ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii

ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii

Fińska firma ASE UTRA, znany i ceniony producent akcesoriów do broni palnej, posiada w swojej ofercie bardzo ciekawe tłumiki serii SL. Tłumiki te są przeznaczone na rynek cywilny, dedykowane myśliwym i...

Fińska firma ASE UTRA, znany i ceniony producent akcesoriów do broni palnej, posiada w swojej ofercie bardzo ciekawe tłumiki serii SL. Tłumiki te są przeznaczone na rynek cywilny, dedykowane myśliwym i strzelcom sportowym. Dzięki polskiemu dystrybutorowi, firmie INCORSA, otrzymałem do testów tłumik SL5i do kalibru .223 (5.56 mm x 45). Tłumik dostępny jest z gwintami do montowania na karabinach wyposażonych w gwinty: M14 x1; M15 x1; M17 x1; M18 x1, 1/2” x20 i 5/8” x24.

Globemaster Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie

Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie

Każdy z nas, strzelających rekreacyjnie czy sportowo zna strzelców, którzy regularnie po każdej sesji na strzelnicy czyszczą z niebywałym pietyzmem swą broń. Podobnie zna również strzelca, który wygłasza...

Każdy z nas, strzelających rekreacyjnie czy sportowo zna strzelców, którzy regularnie po każdej sesji na strzelnicy czyszczą z niebywałym pietyzmem swą broń. Podobnie zna również strzelca, który wygłasza heretyczne wręcz stwierdzenia, że broni czyścić i smarować nie trzeba. Temat czyszczenia broni pozostawię jednak na inne rozważania, a dziś zajmę się niemniej ważną kwestią czyszczenia tłumików. I tu od razu przytoczę znane powiedzenie: „jak dbasz to masz”.

Redakcja Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex

Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex

Legginsy HOYDEN Range Tight mają uniwersalne zastosowanie. Sprawdzają się zarówno na szlaku, strzelnicy czy podczas ćwiczeń fizycznych. Polski producent systematycznie wzbogaca swój asortyment o ten skierowany...

Legginsy HOYDEN Range Tight mają uniwersalne zastosowanie. Sprawdzają się zarówno na szlaku, strzelnicy czy podczas ćwiczeń fizycznych. Polski producent systematycznie wzbogaca swój asortyment o ten skierowany do pań, produkując odzież dla tych kobiet, które także korzystają z broni, są aktywne i wysportowane.

Wojciech Jagielski Test latarki Olight Odin

Test latarki Olight Odin Test latarki Olight Odin

Olight w 2020 roku zaproponował kilka nowych latarek, na szczególną uwagę zasługuje jednak nowa linia nazwana na cześć boga skandynawskich wojowników. Odyn to najważniejszy z bogów nordyckich, bóg wojny...

Olight w 2020 roku zaproponował kilka nowych latarek, na szczególną uwagę zasługuje jednak nowa linia nazwana na cześć boga skandynawskich wojowników. Odyn to najważniejszy z bogów nordyckich, bóg wojny i wojowników. Czy Olight Odin stanie się „świetlistym bogiem” żołnierzy? Przekonajmy się, ile Odin ma z Odyna.

Najnowsze produkty i technologie

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka wspiera celność strzałów. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Ewelina Grzesik, Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. Light boot for hard work

Light boot for hard work Light boot for hard work

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.