Special-Ops.pl

MSPO 2010

Andrzej Krugler, Targi Kielce

Andrzej Krugler, Targi Kielce

Odbywająca się w tym roku, w dniach od 6 do 9 września, osiemnasta edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zgromadziła 359 wystawców z 25 krajów. Plasuje to kielecką imprezę w czołówce europejskich targów, zaraz po paryskim Eurosatory i londyńskim DSEi. Z założenia MSPO związane jest ze sprzętem ogólnowojskowym, ale znaleźć można na nim również wyposażenie przeznaczone dla jednostek specjalnych. W tej krótkiej relacji przedstawimy najciekawsze, naszym zdaniem, produkty związane z tematyką naszego magazynu, prezentowane na tegorocznych targach.

Zobacz także

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

Najciekawsze stoisko pod względem premier uzbrojenia miała firma M.K. Szuster. Znalazły się na nim, pokazane po raz pierwszy w naszym kraju, najnowsze modele czeskich konstrukcji strzeleckich: pistolet maszynowy Scorpion EVO 3A1 oraz karabinek CZ 805 Bren A1. Na szczególną uwagę zasługuje Scorpion, który dzięki zastosowanym w nim rozwiązaniom znajduje się w ścisłej światowej czołówce współczesnych pistoletów maszynowych. Firma Szuster wprowadziła do oferty również klony karabinka M4 powstałe w SIG Sauer, czyli rodzinę karabinka SIG516 ze zmodyfikowanym mechanizmem gazowym z tłokiem i tłoczyskiem. W jej skład wchodzą modele z lufami o długościach 7, 10, 14,5 oraz 16 cali. W Kielcach pokazano karabinek z lufą 14,5-calową. Co ciekawe, jest on wyposażony w chwyt pistoletowy i kolbę renomowanej firmy Magpul. Niestety, swojej premiery nie miał zapowiadany i najbardziej oczekiwany samopowtarzalny, wielokalibrowy karabin wyborowy Accuracy International AS50 kalibru 12,7 mm, który nie zdążył dotrzeć do Polski przed targami.

Warszawski Cenrex zaprezentował produkty firmy Spuhr. Ten producent wyspecjalizowanego wyposażenia oferuje między innymi wymienne gniazdo magazynka do karabinka G36, pozwalające wykorzystywać do jego zasilania magazynki od M16, jednoczęściowy montaż do celowników optycznych ze zintegrowaną poziomnicą Ideal Scope Mount System czy też regulowane montaże pod celowniki do granatników kalibru 40 mm. Cenrex jako przedstawiciel firmy H&K pokazał duży wybór uzbrojenia tej firmy, a wśród niego karabinek G36 w wersji V5 wyposażonej w składaną kolbę o regulowanej długości, dźwignię zwalniania zespołu ruchomego z tylnego położenia i powiększone dźwignie zatrzasku magazynka znajdujące się po obu stronach dolnej krawędzi kabłąka. Takie ulepszenia powinny zainteresować polskich użytkowników G36, ponieważ znacznie poprawiają walory użytkowe tej konstrukcji. Największym modelem uzbrojenia pokazanym przez Cenrex była 20-mm armata automatyczna Nexter 20 M621 przeznaczona dla jednostek specjalnych jako alternatywa dla typowych wukaemów 12,7-mm czy 40-mm granatników. Przewyższa je ona pod względem siły ognia i zasięgu skutecznego dzięki amunicji odłamkowej i bardziej płaskiej trajektorii lotu pocisków. Armata zamontowana była na lekkiej podstawie P20. Poza nią zaprezentowano również w postaci modelu podstawę pozwalającą na montaż tej armaty w drzwiach śmigłowca. Swoją premierę miała również nowa wersja celownika optycznego SpecterDR o zmiennym powiększeniu 1,5x–6x firmy Elcan. Poza nim prezentowany był również starszy model o powiększeniu 1x–4x używany między innymi przez jednostkę GROM.

Na sporych rozmiarów stoisku firmy Cenzin można było zapoznać się między innymi z pokazanymi po raz pierwszy w Polsce karabinkami z rodziny SCAR w kolorze czarnym, opracowaną specjalnie dla jednostek specjalnych obrotnicą Medium Pintle Head firmy FN z zamontowanym na niej wielokalibrowym karabinem maszynowym FN M3M, pełną ofertą narzędzi wyważeniowych firmy Hydro-Noa, bronią firmy Brugger&Thomet (w tym ze specjalnym wytłumionym karabinem wyborowym SPR300 strzelającym amunicją .300 Whisper) czy też postrzelać amunicją treningową FX z kilku modeli broni.

Firma IMS Griffin pokazała w Kielcach urządzenia celownicze i obserwacyjne takich firm jak Nivisys Industries, Laser Devices Inc. czy EOTech. Do najciekawszych należały niewątpliwie urządzenia tej pierwszej firmy. Na szczególną uwagę zasługiwały celowniki termowizyjne do broni strzeleckiej UTAM-32, UTAC-32 czy SCORPION. Inną ciekawostką była nakładka Thermal Acquisition Clip-On System (TACS), która po zamocowaniu np. na okularze noktowizora dodaje mu możliwość obserwacji w termowizji. Poza znanymi doskonale celownikami holograficznymi firmy EOTech z serii 55X, Griffin pokazał najnowsze urządzenia z rodziny XPS, w których znacznie skrócono długość poprzez zastosowanie poprzecznie ułożonej baterii CR123. Laser Devices Inc. to z kolei producent wskaźników laserowych. Na stoisku IMS Griffin można było zapoznać się między innymi z modelem BLAST 2, czyli połączonym w jednej obudowie oświetleniu taktycznym ze wskaźnikiem laserowym, przeznaczonym do montowania na broni krótkiej. IMS Griffin jest również przedstawicielem producenta masek przeciwgazowych SCOTT, a na tegorocznym MSPO polską premierę miał jego najnowszy produkt – maska General Service Respirator – przyjęta niedawno do wyposażenia armii brytyjskiej jako jej nowy model podstawowy.

Jedną z ciekawszych niespodzianek można było znaleźć na stoisku WORKS 11. Był to 150- nabojowy magazynek do broni w kalibrze 5,56 mm SAW-MAG firmy Armatac Industries Inc. W przeciwieństwie do najbardziej znanego magazynka o wysokiej pojemności, czyli Beta C-Maga, SAW-MAG charakteryzuje się niezawodnym działaniem w różnych warunkach atmosferycznych. Dzięki niemu zwykły karabinek można wykorzystać w roli broni wsparcia. Poza tym katowicka fi rma zaprezentowała latarki firmy Polarion USA, w tym model Night Reaper, czyli szperacz o mocy do 5200 lumenów, z zasięgiem przekraczającym 1,5 km, który można montować na wielokalibrowych karabinach maszynowych.

Jeżeli chodzi o polskich producentów, to wspomnieć należy o uroczystej premierze makiet docelowych wersji karabinków MSBS – 5,56 w układzie klasycznym i bezkolbowym. Ich odsłonięcie odbyło się przy udziale Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. OBRSM Tarnów zaprezentował 40-mm granatnik rewolwerowy RGP-40 z partii próbnej oraz 40-mm granatnik maszynowy GA-40 wz. 2008. Ciekawostką ujawnioną w czasie trwania targów były pierwsze wizualizacje samopowtarzalnego karabinu wyborowego kalibru .338 Lapua Magnum powstającego w tej firmie. Fabryka Broni pokazała, wbrew dotychczasowym opiniom o rzekomym wyczerpaniu możliwości, kolejną modyfi kację Beryli. Nowością były adaptery do magazynków od M16 oraz nowa, odłączana kolba zastępowana tylcem.

W dziedzinie oporządzenia indywidualnego praktycznie jedyne nowości prezentowane były przez dwóch polskich producentów: Lubawę i Maskpol. Lubawa pokazała całkowicie nową ofertę, będącą efektem wprowadzenia do produkcji kamizelek zaprojektowanych przez współpracującego z firmą Huberta Rogacewicza. Nowe konstrukcje spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony kilku polskich jednostek specjalnych, co zaowocowało już pierwszymi zakupami. Wśród modeli zaprezentowanych w Kielcach na szczególną uwagę zasługuje kamizelka Reccon. Jest to nowatorska konstrukcja dająca szerokie możliwości dopasowania do potrzeb konkretnego użytkownika. Zastosowano w niej system modułowego mocowania kieszeni kompatybilny z MOLLE/PALS. W zależności od potrzeb, kamizelkę można skonfi gurować od prostego plate carriera na dwie płyty kuloodporne do pełnej kamizelki zintegrowanej z czterema płytami, naramiennikami, osłoną podbrzusza i kołnierzem. Kolejną nowością są dwa rodzaje wewnętrznych pasów typu cummerbound (zapinany na rzep bądź zamek błyskawiczny) oraz boczne taśmy spinane klamrami służącymi do przekształcenia kamizelki w plate carrier. W wersji pełnej Reccon mieści cztery twarde wkłady (przedni, tylny i dwa boczne), których położenie można regulować tak, by dopasować je do konkretnej sylwetki. Kamizelka posiada system szybkiego wypięcia (w razie jego awarii istnieje możliwość spięcia kamizelki na stałe) oraz możliwość łatwego zdjęcia bez jego użycia (np. po powrocie do bazy). Kamizelka jest oferowana m.in. w wersji trudno palnej z tkaniny Hi-Stron Poliester firmy DuPont, spełniającej normy PN–EN 14116. Oprócz niej Lubawa zaprezentowała kamizelki zintegrowane Atropates, MKO (Modułowa Kamizelka Ochronna), Shadow Special, Shadow  Special QR i kamizelkę kamuflowaną wz. 2010. Ofertę uzupełniły dwa modele modułowych pasów balistycznych i trzy rodzaje plate carrierów,w tym lekki Hunter, który z czterema płytami w klasie III NIJ waży niecałe 5 kg. Swoją premierę miały również nowe modele plecaków wojskowych o pojemności 40 i 75 litrów (większy ze stelażem znanym z plecaków MOLLE II), a także wojskowy plecak medyczny o pojemności 40 litrów.

Z kolei Maskpol zaprezentował m.in. nowy mundur oraz system oporządzenia o nazwie Velociraptor, powstały według wytycznych Wydziału Zabezpieczenia Specjalnego Biura Ochrony Rządu. Dokładniej o okolicznościach jego powstania i charakterystykach piszemy na kolejnych stronach.

Po latach nieobecności na tegorocznym MSPO pojawił się koncern Daimler AG z ciężarówkami marki Mercedes-Benz. Marka ta jest dobrze znana w Polsce, a jej samochody są używane m.in. przez Biuro Ochrony Rządu oraz Jednostkę Wojskową GROM. Do tej pory jednak nie zaistniała ona w sposób znaczący na naszym rynku pojazdów militarnych, pomimo bogatej oferty obejmującej wszystkie kategorie pojazdów transportowo-logistycznych używanych przez polską armię. Mercedes jako jedyna firma na świecie może dostarczyć odbiorcy samochody o ładowności od 500 kg do 110 ton, poczynając do G-klasy, poprzez Unimoga i Zetrosa, a kończąc na Actrosie. W ostatnich latach Wojsko Polskie dokonało niewielkich zakupów samochodów ciężarowych marki Mercedes-Benz, głównie modelu Actros (lata 2004, 2006–2008), przede wszystkim z przeznaczeniem pod zabudowy pożarnicze dla lotniskowych straży pożarnych (modele Actros 2746 AKE 6×6 i 3341A 6×6). Pewną liczbę ciężarówek Mercedes, model Atego 4×4, nabyła także jednostka specjalna GROM, która również użytkuje Mercedesy G (starsze modele W461 290D oraz zakupione w 2007 roku – W461 280CDI).

W tym roku można było także zobaczyć ciężarowe mercedesy w Kielcach: najnowszego, opancerzonego Actrosa 4151AK 8×8 w wersji ciężkiego holownika ewakuacyjnego z zabudową typu Bison austriackiej firmy Empl, Unimoga U4000 oraz Zetrosa 2733 A 6×6 z hakowym systemem załadowczym zabudowanym również przez firmę Empl. Zresztą Zetrosem interesują się polskie jednostki specjalne, co na pewno związane jest z możliwościami, jakie on oferuje. Jest to ciężarówka wysokiej mobilności taktycznej oraz strategicznej, gdyż może być transportowana na pokładzie samolotu C-130 Herkules. Dodatkowo prezentowana odmiana z hakowym systemem załadowczym nadaje się m.in. do transportu łodzi półsztywnych używanych przez JW GROM oraz Morską Jednostkę Działań Specjalnych „Formoza”.

W dziedzinie pojazdów na tegorocznym MSPO również znalazło się kilka premier. Firma AMZ Kutno zaprezentowała nowe wcielenie swojego pojazdu minoodpornego Żubr – pojazd taktyczny dla jednostek kontrterrorystycznych policji lub żandarmerii. Został on wyposażony m.in. w lemiesz do usuwania przeszkód, np. barykad lub pojazdów, oraz rampę szturmową. Żubr zbudowanyjest na podwoziu Iveco Euro Cargo 4×4, którego układ napędowy składa się z silnika Iveco Tector N60ENT C o mocy 202 kW/275 KM i maksymalnym momencie obr. 930 Nm oraz 6 -biegowej manualnej skrzyni biegów ZF zintegrowanej z przekładnią rozdzielczo-redukcyjną realizującą stały napęd 4×4. Centralny mechanizm różnicowy oraz dyferencjały obu mostów są wyposażone w załączane blokady. Na kołach założone są opony o rozmiarze 395/85R20. Dopuszczalna masa całkowita pojazdu to 14 000 kg, a ładowność – 2000 kg (bez załogi). Wymiary Żubra to odpowiednio: długość – 6450 mm, szerokość – 2450 mm, rozstaw osi – 3240 mm. Dodatkowe wyposażenie pojazdu stanowi m.in. ABS, tempomat, układ filtrowentylacji, ogrzewanie niezależne oraz dwustrefowa klimatyzacja. Pokazana na MSPO wersja Żubra może transportować do 8 funkcjonariuszy, a jej opancerzenie zapewnia im ochronę na poziomie: 3 lub 4 – kuloodporność, 5 – odłamkoodporność oraz 3a/3b – minoodporność wg STANAG 4569. Samą rampę należy raczej uznać za demonstrator pewnej koncepcji niż gotową do użycia konstrukcję, na którą bezpiecznie mogłoby wejść na raz 6–8 operatorów z pełnym uzbrojeniem oraz wyposażeniem. A trzeba pamiętać, że tego typu pojazd musi także poruszać się ze stojącymi na rampie antyterrorystami. Na pewno jednak na Żubrze można zamontować tego typu akcesoria, a nawet bardziej zaawansowane systemy, jak np. MARS.

Z pojazdami związana była najciekawsza premiera tegorocznego Salonu związana z tematyką naszego czasopisma. Firma Concept Sp. z o.o. z Bielska-Białej, będąca autoryzowanym dealerem marki Toyota, poza zmilitaryzowanymi odmianami Toyoty Hilux, pokazała mobilny system ramp szturmowych zaprojektowany w Polsce z myślą o rodzimych użytkownikach. Prototyp urządzenia, będący odpowiednikiem amerykańskiego MARSA (więcej na jego temat w SPECIAL OPS 7/8 2010), był prezentowany podmarką Team Concept Special Buildings. Na razie zbudowany został jeden egzemplarz systemu, który zaraz po MSPO miał trafić na testy do ewentualnego przyszłego użytkownika, w celu weryfikacji poprawności zastosowanych rozwiązań. Przeznaczony jest obecnie do montażu na podwoziu Humvee, choć docelowa wersja ma mieć możliwość montowania na różnych pojazdach. Do tej pory też nie są upubliczniane żadne dane techniczne urządzenia, gdyż oczekuje ono na zakończenie procedur związanych z ochroną patentową. Sam system, podobnie jak MARS, dysponuje dwoma niezależnie podnoszonymi i wysuwanymi trapami szturmowymi. Praca (podnoszenie oraz wysuwanie) realizowana jest przez dwie napędzane elektrycznie (instalacja 12/24 V) pompy hydrauliczne, po jednej dla każdego trapu. Posiadają one wystarczającą moc, aby poruszać trapami z obciążeniem sześciu w pełni wyposażonych operatorów. Do budowy rampy wykorzystano aluminium, co pozwala na zachowanie małej masy całego systemu oraz wraz ze specjalnymi powłokami lakierniczymi zapewnia odpowiednią odporność konstrukcji na warunki atmosferyczne i zużycie wynikające z eksploatacji. Powierzchnia podestu oraz trapów, po której poruszać będą się operatorzy, ma specjalną fakturę, która zapewnia właściwą przyczepność niezależnie od warunków pogodowych. Dodatkowo jest ona pokryta specjalną farbą antypoślizgową. Na rampie mogą być montowane różne dodatkowe, potrzebne akcesoria, w tym:

  • drabiny szturmowe, które mogą być montowane zarówno na końcach trapów, jak i wzdłuż bocznych krawędzi rampy,
  • boczne podesty/ławki (wysokość ich mocowania może być regulowana),
  • stelaż do montażu „szybkiej liny” itp.

Wraz z doskonaleniem całego systemu planowane są kolejne dodatkowe elementy. W przyszłości przedstawimy bardziej szczegółową monografię tego ciekawego i potrzebnego urządzenia.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Sel Sel, 15.06.2015r., 15:46:30 obejrzałam kawałek. Dość często bywam na tartgach książki i choć na razie nie jetesm Pana czytelniczką, muszę pogratulować potoczystej polszczyzny:)) Może kiedyś kupię Pańską ksiażkę, bo od Pańskiego tekstu o młodzieńczym Antonim Dudku-komuszku myślę, że można by się tego i owego dowiedzieć:))pzdr
  • Khay Khay, 16.06.2015r., 10:22:49 Te targi to rozrywka dla całej ronzidy, ciekawe jak wpiszą się w to Wasze komiksy. Reakcje nieświadomych przechodnif3w na sam tytuł Nienawidzę ludzi mogą być niezłe Ciekawa była by inicjatywa połączenia gry planszowej i komiksu. Widział bym to jako komiksowe wprowadzenie w świat gry, może jakieś fragmenty instrukcji, mądrzejsze głowy pewnie wymyśliły już dawno coś ciekawszego.

Powiązane

P.S. Krzyżowiec TG

Krzyżowiec TG Krzyżowiec TG

Jeżeli miałbym wskazać najbardziej intrygujące mnie rozwiązanie stosowane przez producentów oporządzenia taktycznego, to do niedawna bez wahania wskazałbym – nieosiągalne dla większości osób zaopatrujących...

Jeżeli miałbym wskazać najbardziej intrygujące mnie rozwiązanie stosowane przez producentów oporządzenia taktycznego, to do niedawna bez wahania wskazałbym – nieosiągalne dla większości osób zaopatrujących się w tego typu sprzęt we własnym zakresie (głównie ze względu na cenę i dostępność) kamizelki firmy FirstSpear oraz system THOR firmy NFM. Dlaczego? Ano, ze względu na ich z „tubkowe” zapięcia. Biorąc pod uwagę opinie (zarówno znalezione w internecie, jak i wyrażone przez znajomych, mających możliwość...

Michal M. Benchmade 535 Bogout

Benchmade 535 Bogout Benchmade 535 Bogout

Benchmade – amerykańska marka, której nie trzeba przedstawiać. Wymieniana wśród pierwszych, gdy mowa o uznanych producentach noży, zwłaszcza rozmaitych „folderów”, czyli tych ze składaną głownią. Ale nie...

Benchmade – amerykańska marka, której nie trzeba przedstawiać. Wymieniana wśród pierwszych, gdy mowa o uznanych producentach noży, zwłaszcza rozmaitych „folderów”, czyli tych ze składaną głownią. Ale nie tylko, bo do sztandarowych produktów z logo w postaci charakterystycznego motylka należy przecież też np. ceniony, zgrabny, taktyczny „fixed” Nimravus. Niektóre Benchmady przeszły testy wojskowe i otrzymały oficjalny numer standaryzacyjny NSN. W aktualnej ofercie tej firmy warto zwrócić uwagę na...

Globemaster Dobra guma to podstawa

Dobra guma to podstawa Dobra guma to podstawa

Jakiś czas temu „wpadł mi na warsztat” ciekawy produkt firmy MASTON®, której oficjalnym przedstawicielem jest firma KTJ kolor, dystrybutor dobrze znanych w środowisku strzeleckim produktów marki BRUNOX. Zdjęcia:...

Jakiś czas temu „wpadł mi na warsztat” ciekawy produkt firmy MASTON®, której oficjalnym przedstawicielem jest firma KTJ kolor, dystrybutor dobrze znanych w środowisku strzeleckim produktów marki BRUNOX. Zdjęcia: Globemaster

Michal M. FENIX PD35 V2.0

FENIX PD35 V2.0 FENIX PD35 V2.0

Latarki Fenix przebiły się w ostatnich latach do czołówki najpopularniejszych marek w tej grupie produktów outdoorowych na polskim rynku, skutecznie konkurując z oferowanymi przez inne znane firmy, dzięki...

Latarki Fenix przebiły się w ostatnich latach do czołówki najpopularniejszych marek w tej grupie produktów outdoorowych na polskim rynku, skutecznie konkurując z oferowanymi przez inne znane firmy, dzięki solidnej, nowoczesnej budowie, wykorzystaniu dobrych podzespołów i będącej tego wynikiem niezawodności. Wytwarzane przez funkcjonującą od 2004 r. spółkę Fenixlight Limited z graniczącego z Hongkongiem Shenzhen, pokazują wytrzymałością, dobrym spasowaniem i estetyką zupełnie nową jakość, niemającą...

Ireneusz Chloupek TACTIX 1-DAY PLUS

TACTIX 1-DAY PLUS TACTIX 1-DAY PLUS

1-Day Plus w nazwie nowego plecaka amerykańskiej firmy First Tactical z serii Tactix sugeruje, że został on sklasyfikowany jako wystarczający do spakowania się na dzień lub ponad dzień. Jego bardzo solidna...

1-Day Plus w nazwie nowego plecaka amerykańskiej firmy First Tactical z serii Tactix sugeruje, że został on sklasyfikowany jako wystarczający do spakowania się na dzień lub ponad dzień. Jego bardzo solidna konstrukcja, ok. 40-litrowa pojemność, mnóstwo kieszeni, organizerów i możliwość rozbudowy przez dopinanie w wielu miejscach dodatkowych sprawiają, że to chyba jednak nadmiar skromności.

Jerzy Bielecki Boker Plus

Boker Plus Boker Plus

Wybór noża to temat, który nieustannie przewija się przez wszystkie fora i grupy militarne, survivalowe, bushcraftowe, turystyczne, żeglarskie i wszystkie inne, które są związane jakkolwiek z działalnością...

Wybór noża to temat, który nieustannie przewija się przez wszystkie fora i grupy militarne, survivalowe, bushcraftowe, turystyczne, żeglarskie i wszystkie inne, które są związane jakkolwiek z działalnością outdoorową. Najczęstszą odpowiedzią, która pada, gdy pojawi się pytanie: „jaki nóż wybrać w teren?”, jest: „kup Morę”. Jest to poniekąd dobra odpowiedź, ale jednak nie do końca. Różne są potrzeby użytkowników, różne są noże i faktycznie trochę trudno się w tym zorientować. Polecanie więc Mory nie...

RTcom NoizeBarrier™ - wysokiej rozdzielczości elektroniczne zatyczki do uszu

NoizeBarrier™ - wysokiej rozdzielczości elektroniczne zatyczki do uszu NoizeBarrier™ - wysokiej rozdzielczości elektroniczne zatyczki do uszu

Działające w wysokiej rozdzielczości (HD) elektroniczne zatyczki do uszu NoizeBarrier™ zapewniają niezrównaną świadomość sytuacyjną oraz wyraźną komunikację. Te dwutrybowe zatyczki oferują aktywną ochronę...

Działające w wysokiej rozdzielczości (HD) elektroniczne zatyczki do uszu NoizeBarrier™ zapewniają niezrównaną świadomość sytuacyjną oraz wyraźną komunikację. Te dwutrybowe zatyczki oferują aktywną ochronę słuchu przed hałasem oraz jego wzmocnienie, zapewniając skuteczną lokalizację i wykrywanie dźwięku.

Redakcja DUOSCAN™- Detektor Materiałów Wybuchowych i Narkotyków

DUOSCAN™- Detektor Materiałów Wybuchowych i Narkotyków DUOSCAN™-  Detektor Materiałów Wybuchowych i Narkotyków

Każdy specjalista ds. bezpieczeństwa powinien posiadać skuteczny, poręczny, odporny detektor materiałów wybuchowych i narkotyków do wykrywania śladowych ilości substancji niebezpiecznych.

Każdy specjalista ds. bezpieczeństwa powinien posiadać skuteczny, poręczny, odporny detektor materiałów wybuchowych i narkotyków do wykrywania śladowych ilości substancji niebezpiecznych.

P.S. Koszule taktyczne i inne nowości

Koszule taktyczne i inne nowości Koszule taktyczne i inne nowości

Opisywane poniżej ubrania to nowe wersje sprawdzonych wzorów, stanowiące odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i samych użytkowników. Odświeżenie podejścia do popularnych i lubianych przez wielu, sztandarowych...

Opisywane poniżej ubrania to nowe wersje sprawdzonych wzorów, stanowiące odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i samych użytkowników. Odświeżenie podejścia do popularnych i lubianych przez wielu, sztandarowych wręcz produktów marki Helikon-Tex, czyli koszul Defender oraz spodni UTP (będących w pewnym momencie wręcz synonimem tej firmy) wydawało się czymś naturalnym i potrzebnym. Sprawdźmy zatem, jakich zmian doczekaliśmy się w nowej odsłonie tych ciuchów.

Ireneusz Chloupek Swiss+eye G-Tac

Swiss+eye G-Tac Swiss+eye G-Tac

Od czasu pojawienia się wersji ESS TurboFan z aktywnym systemem wentylacji mogło się wydawać, że w kategorii gogli taktycznych już  nic ciekawszego nie da się wymyślić. Tymczasem  w sprzedaży pojawił...

Od czasu pojawienia się wersji ESS TurboFan z aktywnym systemem wentylacji mogło się wydawać, że w kategorii gogli taktycznych już  nic ciekawszego nie da się wymyślić. Tymczasem  w sprzedaży pojawił się niedawno model G-TAC  firmy Swiss Eye International GmbH, który z powodzeniem łączy klasyczne, ale umiejętnie  dopracowane rozwiązania z unikalnym patentem  zmiany wizjerów. Zdjęcia: Ireneusz Chloupek, SwissEye, SpecBrands.pl

NEWMAX Sp. z o.o. Sp.k. Bates - obuwie taktyczne dla profesjonalistów

Bates - obuwie taktyczne dla profesjonalistów Bates - obuwie taktyczne dla profesjonalistów

Podstawą wyposażenia indywidualnego funkcjonariuszy każdej służby mundurowej są wygodne i dobrze dopasowane buty określane jako obuwie taktyczne. Od typowych wojskowych kamaszy odróżnia je waga oraz dostosowanie...

Podstawą wyposażenia indywidualnego funkcjonariuszy każdej służby mundurowej są wygodne i dobrze dopasowane buty określane jako obuwie taktyczne. Od typowych wojskowych kamaszy odróżnia je waga oraz dostosowanie do użytkowania w zróżnicowanym terenie, w tym szczególnie w terenie miejskim. Od lat wiodącym producentem obuwia taktycznego jest firma Bates, z której produktów korzystają zarówno służby mundurowe, jak i coraz częściej cywilni użytkownicy, którzy szukają obuwia wytrzymałego, skutecznego...

Jerzy Bielecki Nowe otwarcie

Nowe otwarcie Nowe otwarcie

Multitooli marki Leatherman chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to właściwie ikona tego typu narzędzi. Kto jednak pomyślał, że Leatherman nie tworzy nowości i tylko przerabia istniejące modele,...

Multitooli marki Leatherman chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to właściwie ikona tego typu narzędzi. Kto jednak pomyślał, że Leatherman nie tworzy nowości i tylko przerabia istniejące modele, jest w błędzie. W bieżącym roku pokazała się nowa seria narzędzi – FREE. Seria składa się z 8 modeli, z czego aktualnie w Polsce dostępne są dwa modele multitooli – P 4 i P 2. Szczegółowego opisu serii możecie spodziewać się niebawem, a póki co chciałem przedstawić kilka wrażeń na gorąco o modelu P...

Ireneusz Chloupek ESS CROWBAR

ESS CROWBAR ESS CROWBAR

Amerykańska marka ESS (Eye Safety Systems, Valley, Idaho), należąca do słynnej firmy Oakley inc. z One Icon Foothill Ranch w Kalifornii, której kilka sztandarowych produktów przedstawialiśmy już na naszych...

Amerykańska marka ESS (Eye Safety Systems, Valley, Idaho), należąca do słynnej firmy Oakley inc. z One Icon Foothill Ranch w Kalifornii, której kilka sztandarowych produktów przedstawialiśmy już na naszych łamach, jest tak rozpoznawalna i popularna w środowisku użytkowników profesjonalnych gogli oraz okularów balistycznych na całym świecie, że nie wymaga ponownego przedstawiania. Jej oferta, z której czerpią również żołnierze oraz funkcjonariusze polskich jednostek specjalnych, jest regularnie poszerzana...

MACTRONIC Spółka z o.o. Sp.k. Latarki dla profesjonalistów od Mactronic

Latarki dla profesjonalistów od Mactronic Latarki dla profesjonalistów od Mactronic

Stworzone z myślą o profesjonalistach, dla których światło jest niezbędne do wypełnienia obowiązków zawodowych, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Latarki produkowane przez firmę...

Stworzone z myślą o profesjonalistach, dla których światło jest niezbędne do wypełnienia obowiązków zawodowych, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Latarki produkowane przez firmę Mactronic spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.

P.S. Husar Sarmatian

Husar Sarmatian Husar Sarmatian

Bielska firma Husar wchodząc przed kilkoma laty na rodzimy rynek oporządzenia taktycznego zaskoczyła swoją konkurencję bardzo nowatorskimi i (jak na ówczesne warunki) nowoczesnymi rozwiązaniami. Lata mijają,...

Bielska firma Husar wchodząc przed kilkoma laty na rodzimy rynek oporządzenia taktycznego zaskoczyła swoją konkurencję bardzo nowatorskimi i (jak na ówczesne warunki) nowoczesnymi rozwiązaniami. Lata mijają, a asortyment Husara sukcesywnie przechodzi kolejne modernizacje. Przyjrzyjmy się zatem bliżej ich najnowszemu dziełu – plate carrierowi SARMATIAN. Zdjęcia: P.S.

MILITARIA.PL sp. z o.o. sp. k. Co pokażą Militaria.pl na MSPO 2019?

Co pokażą Militaria.pl na MSPO 2019? Co pokażą Militaria.pl na MSPO 2019?

Na stoisku Militaria.pl na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego będzie można obejrzeć produkty wielu marek, które zapracowały już na dobre opinie najbardziej wymagających użytkowników. Wśród nich...

Na stoisku Militaria.pl na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego będzie można obejrzeć produkty wielu marek, które zapracowały już na dobre opinie najbardziej wymagających użytkowników. Wśród nich będą nowości prezentowane po raz pierwszy na targach. Nie zabraknie także klasyków z naszej stałej oferty. Przyjdź na stoisko nr 84 w hali D, aby obejrzeć je osobiście!

RTcom NoizeBarrier™ TAC Aktywne ochronniki słuchu z funkcją komunikacji

NoizeBarrier™ TAC Aktywne ochronniki słuchu z funkcją komunikacji NoizeBarrier™ TAC Aktywne ochronniki słuchu z funkcją komunikacji

Model NoizeBarrier™ TAC to pierwsze w pełni modularne słuchawki taktyczne z opcją komunikacji, wykorzystujące wiodące w branży rozwiązania z zakresu ochrony słuchu oraz zaawansowanej świadomości sytuacyjnej...

Model NoizeBarrier™ TAC to pierwsze w pełni modularne słuchawki taktyczne z opcją komunikacji, wykorzystujące wiodące w branży rozwiązania z zakresu ochrony słuchu oraz zaawansowanej świadomości sytuacyjnej 360° dla sprawniejszego podejmowania decyzji w środowisku taktycznym.

RTcom NoizeBarrier ™ Range SA - aktywne ochronniki słuchu

NoizeBarrier ™ Range SA - aktywne ochronniki słuchu NoizeBarrier ™  Range SA - aktywne ochronniki słuchu

Model NoizeBarrier™ Range SA zaprojektowany został z myślą o wykorzystaniu przez wojsko i strzelców specjalistów oraz stanowi topowe słuchawki dla wymagających zaawansowanej ochrony słuchu bez opcji komunikacji...

Model NoizeBarrier™ Range SA zaprojektowany został z myślą o wykorzystaniu przez wojsko i strzelców specjalistów oraz stanowi topowe słuchawki dla wymagających zaawansowanej ochrony słuchu bez opcji komunikacji radiowej.

UMO Sp. z o. o. 20% zniżki na zegarki Garmin od UMO podczas MSPO!

20% zniżki na zegarki Garmin od UMO podczas MSPO! 20% zniżki na zegarki Garmin od UMO podczas MSPO!

Zamów zegarki GARMIN z 20% zniżką i zobacz inne atrakcje, które firma UMO przygotowała na MSPO.

Zamów zegarki GARMIN z 20% zniżką i zobacz inne atrakcje, które firma UMO przygotowała na MSPO.

Ireneusz Chloupek Nowy poziom doświadczeń

Nowy poziom doświadczeń Nowy poziom doświadczeń

Nowy „Poszukiwacz” (ang. Seeker) marki Olight to kolejny przykład realizowania przez uznanego chińskiego producenta latarek strategii opartej na wykorzystywaniu innowacyjnych rozwiązań, najnowocześniejszych...

Nowy „Poszukiwacz” (ang. Seeker) marki Olight to kolejny przykład realizowania przez uznanego chińskiego producenta latarek strategii opartej na wykorzystywaniu innowacyjnych rozwiązań, najnowocześniejszych technologii, wysokiej jakości materiałów oraz najbardziej wydajnych i sprawdzonych emiterów LED. Powiedzieć, że Seeker 2 Pro to dobra doręczna latarka akumulatorowa, będąca bardzo interesującą propozycją zwłaszcza dla użytkowników ze służb policyjnych i ochrony – to jakby nie powiedzieć o niej...

Mieszko Zagańczyk Hammer Energy 18x9

Hammer Energy 18x9 Hammer Energy 18x9

Energy 18x9 to jeden z najciekawszych wzmocnionych smartfonów polskiej marki Hammer. Urządzenie sprawdzi się w ciężkim terenie, jako nawigacja czy po prostu narzędzie komunikacji, niestraszne mu trudy...

Energy 18x9 to jeden z najciekawszych wzmocnionych smartfonów polskiej marki Hammer. Urządzenie sprawdzi się w ciężkim terenie, jako nawigacja czy po prostu narzędzie komunikacji, niestraszne mu trudy pracy w warsztacie czy na budowie. Chociaż nie grzeszy wyśrubowanymi parametrami technicznymi, nie zawiedzie w ekstremalnych warunkach. Błoto, woda, wstrząsy i uderzenia nie pozostawią na nim najmniejszego śladu.

Globemaster Pro Tech - Proudly Made in Poland

Pro Tech - Proudly Made in Poland Pro Tech - Proudly Made in Poland

Poza zawodowymi użytkownikami broni, dla których kwestia dbania o nią, jako mienie powierzone i narzędzie pracy jest sprawą oczywistą, szybko rośnie w naszym kraju liczba prywatnych posiadaczy broni i...

Poza zawodowymi użytkownikami broni, dla których kwestia dbania o nią, jako mienie powierzone i narzędzie pracy jest sprawą oczywistą, szybko rośnie w naszym kraju liczba prywatnych posiadaczy broni i entuzjastów strzelania, których świadomość co do tego jest dość zróżnicowana. Wśród „strzelców dynamicznych”, drących papier i czochrających ołowiem blachy na zawodach typu IPSC, PiRO, 3Gun itp., rzeszy myśliwych i kolekcjonerów, strzelających rekreacyjnie ze swoich wymuskanych egzemplarzy kolekcjonerskich...

Jerzy Bielecki Czarna klasa

Czarna klasa Czarna klasa

O nożach Benchmade nie miałem zbyt często okazji pisać na łamach „SPECIAL OPS” i gdy pojawiła się taka możliwość, to bez wahania z niej skorzystałem. Szczególnie że trafiły do mnie noże z „czarnej klasy”,...

O nożach Benchmade nie miałem zbyt często okazji pisać na łamach „SPECIAL OPS” i gdy pojawiła się taka możliwość, to bez wahania z niej skorzystałem. Szczególnie że trafiły do mnie noże z „czarnej klasy”, stworzone z myślą o przedstawicielach służb mundurowych, funkcjonariuszach i innych specjalistach. W artykule przybliżymy dwa modele: 737 SBK Aileron i 407 Vallation. Zdjęcia: Jerzy Bielecki

Griffin Group Defence Lornetki Steiner M - doskonały efekt w każdych warunkach

Lornetki Steiner M - doskonały efekt w każdych warunkach Lornetki Steiner M - doskonały efekt w każdych warunkach

Lornetki to z pozoru prosty sprzęt, ale niezbędny dla każdego żołnierza działającego w terenie. Pomagają dojrzeć to, czego z powodu odległości nie jesteśmy wstanie spostrzec własnym wzorkiem. Dlatego tak...

Lornetki to z pozoru prosty sprzęt, ale niezbędny dla każdego żołnierza działającego w terenie. Pomagają dojrzeć to, czego z powodu odległości nie jesteśmy wstanie spostrzec własnym wzorkiem. Dlatego tak ważne jest, aby był to sprzęt najwyższej jakości i w pełni dostosowany do naszych potrzeb.

Najnowsze produkty i technologie

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops