Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

„Heroes wear Haix”

100 km test butów Mid sage Black Eagle Athletic 2.0 V GTX

Mid sage Black Eagle Athletic 2.0 V GTX; Zdj. Radosław Tyślewicz

Mid sage Black Eagle Athletic 2.0 V GTX; Zdj. Radosław Tyślewicz

Tytułowy slogan reklamowy producenta zachęcił mnie do dość intensywnego testu tego modelu butów. Postanowiłem być herosem i w zaledwie cztery i pół dnia pokonać w nich od razu 100 km, sprawdzając jednocześnie, na ile model ten sprawdzi się podczas taktycznego pokonywania terenów leśnych oraz jako but miejski codziennego użytku.

Zdjęcia: Radosław Tyślewicz

Testując obuwie poza zwyczajowym maszerowaniem po bezdrożach sprawdziłem je również na dystansie rowerowym, biegowym oraz pływackim, a konkretnie, na ile te buty sprawdzają się w połączeniu z płetwami nurków bojowych. Uzupełnieniem było prowadzenie auta oraz całodzienne użytkowanie butów w pracy i w mieście, non stop przez 24 godziny.

Według informacji producenta, niemieckiej firmy Haix z siedzibą w Mainburgu (Bawaria) i 72-letnią tradycją produkcji obuwia specjalnego, w tym wojskowego i ochronnego, najnowszy model Black Eagle Athletic 2.0 V GTX mid to model z linii wyrobów sportowych. Świadczy o tym już sam wygląd butów, które są wykonane w większej części z materiału tekstylnego oraz skóry i mają trekkingowy fason. Jednak wspomniany sportowy charakter tak naprawdę determinowany jest bardzo niską masą własną tego modelu.

Black Eagle Athletic 2.0 V GTX mid - informacje wstępne

Testowana przeze mnie para butów w rozmiarze 14 UK według mojego pomiaru ważyła zaledwie 1492 g, co daje po 746 g na pojedynczy but (o 10 g więcej niż tej samej klasy but konkurencyjnej firmy dostępny na rynku). Faktycznie, po wyciągnięciu butów z pudełka pierwsze, co zwraca uwagę przyszłego użytkownika, to lekkość tego obuwia. W moim przypadku potwierdził to również eksperyment z wagą. Przy pierwszej próbie na wadze przeznaczonej dla ludzi, po postawieniu obu butów, cyfrowy wskaźnik w dalszym ciągu wskazywał zero kg! Dopiero zastosowanie wagi kuchennej o większej dokładności pozwoliło ustalić faktyczną masę butów.

Haix Black Eagle Athletic 2.0 V GTX mają certyfikat DIN EN 20347 (buty pozwalają na ochronę przed urazami, które mogą wystąpić w czasie wypadku w miejscach pracy; przeznaczone są do codziennego użytkowania tam, gdzie nie jest wymagana ochrona palców stopy za pomocą podnosków; obuwie takie często jest określane jako obuwie robocze) do użytku profesjonalnego i zapewniają najlepszą ochronę podczas służby wojskowej. Co więcej, buty są niemetalowe i antystatyczne. Dowiedz się więcej >>

Ten model buta ma również wariant z wyższą cholewką (oznaczony dopiskiem „High” o wysokości cholewki 18,5 cm), w testach używałem jednak modelu „mid” – czyli wysokości 3/4 (za kostkę, wysokość cholewki: 15 cm), pozwalającej na usztywnienie stawu skokowego i ochronę kostki.

Jedną z cech tego modelu jest bardzo dobre i mocne trzymanie stopy, szczególnie na odcinku stawu skokowego i więzadeł mięśni strzałkowych oraz skokowo-strzałkowych, czyli na odcinku sznurowanym.

Model Athletic 2.0 V GTX wyposażony jest w system szybkiego sznurowania, na który składają się przelotki ze sztucznego tworzywa na całej długości i znany z obuwia biegowego stoper/ściągacz, zastępujący klasyczne wiązanie kokardki.

Uzupełnieniem jest język wszyty na ¾ wysokości buta z wywijanym zakończeniem na zewnątrz, w którym znajduje się zamaskowana kieszeń na sznurowadła zapobiegająca ich plątaniu się.

Gumowa nasadka na przedzie nad palcami zapobiega szybkiemu zużyciu i rozdarciu oraz przyjmuje na siebie większą część wilgoci i wody, np. w postaci porannej rosy. Buty nie mają wszytego ochronnego noska przeciwko miażdzeniu palców, ale wspomniana nasadka zewnętrzna jest dość obszerna i w pewnym stopniu pełni również taką funkcję, przynajmniej w zakresie przypadkowych uderzeń palcami o przeszkody terenowe lub podczas potknięć.

Podeszwa zewnętrzna ma głęboki bieżnik, dzięki czemu zapewnia dobrą przyczepność do podłoża. Wykonana jest z wytrzymałej, specjalnej mieszanki gumy, dodatkowo w kolorze takim samym jak cała cholewka butów.

Podeszwa została zaprojektowana z uwzględnieniem wysokiego współczynnika tłumienia i amortyzacji uderzeń podczas marszu oddziałujących na ludzki układ mięśniowo-szkieletowy. Poszczególne warstwy oraz kształt mają amortyzować energię uderzeń od podłoża oraz odciążać stawy i dyski kręgowe.

Buty są wodoodporne i przystosowane do trudnych warunków klimatu zimnego i wilgotnego występującego w Europie. A wszystko po to, aby użytkownik mógł dać z siebie wszystko, nawet przy wietrze i złej pogodzie. Za wodoodporność Black Eagle Athletic 2.0 V GTX mid sage odpowiada trójwarstwowa membrana GORE-TEX® w wewnętrznej wyściółce cholewki, zapewniając jednocześnie najwyższy komfort wewnątrz butów – przy każdym kroku wilgoć i nadmiar ciepła są wyprowadzane na zewnątrz buta, zapewniając stopie wymagany komfort termiczny oraz pozostawiając ją suchą. Sprawdź >>

Wewnętrzna podszewka wykonana w technologii bezszwowej (gładki szew bez zgrubień) jest przyjemna w dotyku i odpowiednio śliska, dzięki czemu łatwo wkłada się stopę do środka.
Uzupełnieniem jest miękka i elastyczna, dość cienka, ale wygodna wkładka, która wchłania wilgoć (np. pot) i kieruje ją w dół izolując od stopy. Jest wyjmowana i ma właściwości antybakteryjne oraz zapobiega nieprzyjemnym zapachom. Autorskim rozwiązaniem firmy Haix jest miseczka na piętę, wszyta w konstrukcję buta w tylnej części, której zadaniem jest stabilizacja stopy i ochrona pięty.

Opakowanie i pierwsze wrażenie

Tyle informacji od producenta, w części potwierdzonych zaraz po rozpakowaniu kartonu z butami. Czy jednak faktycznie buty dostosowują się do stopy i wszystkie te opisane rozwiązania pozwoliły na stworzenie buta taktycznego o typowej dla obuwia sportowego lekkości i komforcie użytkowania? Temu właśnie miał posłużyć mój test na dystansie 100 km! Zacznijmy jednak od tzw. „pierwszego wrażenia”.

Już samo opakowanie butów utwierdza nas w przekonaniu, że dokonaliśmy właściwego wyboru, decydując się na ich zakup. Estetyczny karton z dużym nadrukowanym hasłem reklamowym „Heroes wear Haix” („Herosi noszą Haixy”) pozwala poczuć się dowartościowanym i zmotywowanym do dokonania w najbliższej przyszłości wielkich czynów. Sam sposób pakowania butów jest klasyczny, buty są wypchane papierem oraz przedzielone arkuszem cienkiego, granatowego papieru. Wewnątrz opakowania znajdziemy również instrukcję dotyczącą butów oraz informacje o zastosowanej w nich technicznej wersji membrany Gore-tex.

Black Eagle Athletic 2.0 V GTX mid - materiał i wykonanie

Same buty są wykonane z dużą precyzją i dbałością o szczegóły. Szwy są podwójne, gumowany czubek zachodzi dość obszernie na górną przednią część buta. Elementy skórzane są wulkanizowane w podeszwę z dużą dokładnością, bez żadnych zacieków czy widocznych resztek gumy na krawędziach. Dodatkowo producent zadbał o elementy estetyczne w postaci dwóch małych znaków na nosku oraz pięcie butów. Kolor zastosowanej gumy idealne pokrywa się z kolorem skóry i materiału tekstylnego całego buta.

Zewnętrzna część butów na całej wysokości cholewki zawiera w sobie wzmocnienia przebiegające od podeszwy do listwy sznurowadeł, usztywniające trzymanie stopy w bucie. Coś na kształt egzoszkieletu. Dodatkowo te naszyte fragmenty skóry układają się w litery „H” i „X”, oznaczające nazwę producenta.

Materiał tekstylny jest w 100% syntetyczny i ma fakturę materiału przypominającą tkaninę rip-stop z charakterystycznymi kwadracikami zapobiegającymi rozdarciom. Nie jest to więc typowa cordura, a raczej tkanina znana z modeli butów sportowych.

Język jest wszyty do wysokości kostki, co stanowi ok. ¾ wysokości całego buta. Wszycie również jest wykonane bardzo dokładnie i estetycznie. Uzupełnieniem jest system szybkiego sznurowania z 10 przelotkami (po 5 na każdej stronie) ze sztucznego tworzywa oraz znajdującą się na przedzie pojedynczą szlufką z taśmy materiałowej.

Grube sznurowadła z suwakiem pozwalają na płynną regulację zaciśnięcia buta na stopie na całej długości listwy sznurowania. Suwak można łatwo zdemontować i przejść na standardowy system wiązania. Pozostające po założeniu buta i zawiązaniu/zaciśnięciu sznurowadeł końcówki można schować w specjalnej kieszeni na szczycie języka, co uchroni nas przed przypadkowymi zaczepieniami sznurowadeł podczas przechodzenia przez krzaki czy podczas jazdy rowerem. Nie musimy ich chować od cholewki buta jak w modelach innych producentów. Ponadto standardowo z tyłu buta znajduje się pętla z taśmy, ułatwiająca zakładanie butów lub ich zawieszenie.

Test butów w różnych warunkach

Wear it and GO! Model Haix Black Eagle Athletic 2.0 V GTX to kolejne buty, które nie wymagają „rozchodzenia” i długotrwałego układania się do stopy użytkownika, jak ma to miejsce w przypadku typowych butów wojskowych. Po prostu „wkładasz i idziesz” – to cecha butów sportowych, która u kolejnych producentów wysokiej jakości lekkich butów taktycznych wchodzi jako standard w kolejnych seriach oferowanych wyrobów.

Podobnie jest i w tym przypadku. Założyłem buty i od razu udałem się na 10-kilometrowy marsz, aby kolejnego dnia pokonać następne 35 km i mieć je na nogach non stop przez 12 godzin i sukcesywnie pokonywać kolejne dystanse w kolejnych dniach.

W moim odczuciu krytyczne są pierwsze cztery kilometry, następnie buty są już ułożone do stopy. Dlatego najlepiej jest zaczynać „ujeżdżanie” tego modelu od rana, kiedy stopa jest wypoczęta i wolna od „pamięci mięśniowej” związanej z używanymi wcześniej butami.

Buty optycznie robią wrażenie smukłych (wąskich). W Polsce ich premiera miała miejsce podczas targów MSPO we wrześniu 2020 r., gdzie wzbudzały powszechne zainteresowanie znajdując się na froncie ekspozycji firmy.

W ciągu pierwszych trzech dni pokonałem marszem w testowanym modelu 60 km. Podczas pierwszych 4 km nie byłem przekonany, czy właściwie dobrałem rozmiar, ponieważ z jednej strony, odczuwałem wyjątkowo dobre trzymanie stopy w środkowej części buta, przy jednoczesnym uczuciu ucisku w rejonie przyśrodkowej kości klinowatej i poczucia luzu w rejonie palców. Musiałem również się przyzwyczaić do sznurowania butów z wykorzystaniem suwaka. Jednak po wspomnianym dystansie ok. 4 km było dla mnie jasne, że rozmiar buta został dobrany właściwe, cechą tego modelu jest właśnie bardzo dobre stabilizowanie i trzymanie stopy na odcinku śródstopia, a wspominany ucisk ustępuje z każdym kolejnym krokiem i co najważniejsze, nie spowodował obtarć czy bólu stopy odczuwalnego w tym miejscu następnego dnia.

Buty są bardzo lekkie i dodatkowo wyprofilowane w sposób ułatwiający chodzenie z piętą lekko ściętą i palcami lekko wyprofilowanymi ku górze. Podeszwa jest miękka i elastyczna w miejscu zginania na wysokości przedstopia. Taka konstrukcja podeszwy sprawdza się zarówno w terenie (miękkim), jak i w betonowej miejskiej dżungli, ale może być uciążliwa na kamienistym podłożu. Bieżnik dobrze sprawuje się zarówno przy podchodzeniu pod górę, jak i przy zejściach po zboczach, na których zalegają już nadgniłe liście. Co ciekawe, test biegania na dystansie 6,5 km, na mojej standardowej trasie, wypadł również pozytywne. Dla porównania podam, że masa mojego buta biegowego o bieżniku trekkingowym i wysokości ¾ wynosi 615 g, czyli niewiele mniej niż testowanych Haixów. Niska masa butów oraz konstrukcja stabilizująca stopę w środkowej części buta i tym samym pozostawienie górnej części cholewki w miarę luźnej pozwalają na normalny bieg typowy dla obuwia trailowego. Dowiedz się więcej >>

To jednak nie był koniec testów! Jak na buty dla operatorów jednostek specjalnych przystało, powinny być wielofunkcyjne. Sprawdziły się lesie, w mieście, w biegu i podczas prowadzenia samochodu. Postanowiłem jednak zaryzykować i kolejne 20 km pokonać w nich rowerem.

W każdym dużym mieście rower jest obecnie w sezonie wiosna-lato szybkim i często wybieranym środkiem transportu, w tym również przez żołnierzy dojeżdżających do swoich jednostek i jednocześnie realizujących swój plan treningowy. W moim teście do jazdy wykorzystałem rower górski oraz typowy „turystyk” ze standardowymi, otwartymi pedałami (ze względów oczywistych wyścigowe modele szosowe odrzuciłem). Podczas tej próby doceniłem kieszenie na sznurowadła – bardzo praktyczne rozwiązanie! Siadasz i jedziesz, i nie trzeba się martwić o sznurówki wplątujące się w łańcuch i koła zębate głównej przekładni. Elastyczna podeszwa tego modelu, dobre trzymanie stopy w bucie nie w górnej, ale w środkowej części oraz wytrzymały bieżnik podeszwy sprawiają, że to model stworzony dla takich zurbanizowanych rowerzystów.

Odpornosć na wodę

Pozostało sprawdzić, jak buty faktycznie sprawdzają się w deszczu. Tu aura okazała się łaskawa i kolejne dni maszerowania odbyły się już „na mokro”. Nie omijałem również kałuż i błotnistych wyrobisk, które napotykałem na moim leśnym szlaku. Co ciekawe, buty praktycznie nie przyjmują brudu do elementów tekstylnych jak i skórzanych cholewki. Błotnista woda spływa momentalnie po wyjściu z kałuży nie pozostawiając śladu zabrudzenia. Jedynie w miejscach zagięć materiału u nasady palców pozostaje widoczny ślad zabrudzenia.

Jedynym elementem butów wchłaniającym wodę i brud są sznurowadła. Nie udało mi się doprowadzić testowanego modelu do przemoczenia, uszkodzenia albo trwałego zabrudzenia w wyniku marszów leśnymi drogami oraz pokonywania odcinków przełajowych. Śmiało można w nich iść w szkockie deszczowe Highlandy, co zresztą zamierzam uczynić w 2021 roku.

Tu warto wspomnieć o oddychalności Black Eagle Athletic 2.0 V GTX. Zarówno po pierwszych 12 godzinach, jak i drugiej próbie polegającej na nieściąganiu butów przez 24 godziny (tak, spałem w tych butach), nie doszło do nadmiernego spocenia stóp i odkładania się wilgoci w skarpecie. Minimalne ślady wilgoci były zauważalne zaraz po wyciągnięciu stopy z buta po takiej próbie jedynie w rejonie górnym skarpety (nad palcami u ich nasady). Potwierdza to, że producent tak zaprojektował buty, aby wilgoć była odprowadzana ku górze i dalej przez warstwę podszewki z membraną Gore-tex i tkaninę na zewnątrz buta. Nie stwierdziłem zawilgotnienia oraz symptomów nieprzyjemnych zapachów w przypadku wkładek (oczywiście po każdym zakończeniu noszenia butów wkładki były wyciągane na zewnątrz).

Odprowadzanie wilgotności

Wnętrze butów Haix zapewnia wysoki stopień higieny stóp

Test z płetwami militarnymi

Czując jednak pewien niedosyt z przeprowadzonych sprawdzianów, postanowiłem jeszcze przetestować Athletic 2.0 V GTX na okoliczność pracy z płetwami militarnymi. Co prawda ten model butów nie został stworzony z myślą o nurkach bojowych Formozy czy US Marine Corps, ale warto wiedzieć, czy w nagłej sytuacji będą mogły posłużyć do zapewnienia napędu w wodzie. Tu warto wspomnieć, że typowa militarna płetwa sięga do połowy długości podeszwy buta i z tego względu wymagana jest odpowiednia sztywność podeszwy. Wyjątek stanowi składana płetwa Exofin, która swoją konstrukcją obejmuje całą długość podeszwy buta.

Ten test wypadł pół na pół. To znaczy, buty dzięki zabezpieczonej i usztywnionej pięcie, specjalnemu rozwiązaniu firmy Haix oraz profilowi (wyżłobieniu) w tylnej i bocznej części podeszwy nadają się do poprawnego trzymania paska mocującego płetwę na bucie w rejonie pięty. Natomiast elastyczna podeszwa jest za miękka w przypadku typowych ciężkich płetw nurkowych typu Jet Fin.

Lepiej wypadł test tego modelu butów z płetwami składanymi, gdzie przełożenie obciążenia siły nośnej płetwy było przekładane na tylną część podeszwy buta. Łącznie pokonałem w tych butach z płetwami dystans 1 km – no ale te buty nie są stworzone z myślą o nurkach.

Black Eagle Athletic 2.0 V GTX mid - podsumowanie

Podsumowując test przejścia 100 km w butach mid sage Black Eagle Athletic 2.0 V GTX nie sposób nie odnieść się do hasła reklamowego z opakowania „Heroes wear Haix”. Na pewno nie trzeba być herosem, aby chodzić w tych butach, a z pewnością łatwiej nim zostać mając Haix Athletic 2.0 V GTX na swoich stopach.

Czytaj też: HAIX buty dla bohaterów >>>

Lekkie, estetyczne, nowocześnie sznurowane i funkcjonalne buty o dużej odporności na wilgoć, z doskonałym bieżnikiem i bardzo dobrym trzymaniem oraz stabilizacją i wentylacją stopy, to główne wyróżniki użytkowe tego modelu. Do tego należy dodać nowoczesny wygląd i kolorystykę (sage, czarny, brązowy) oraz konstrukcję zapewniającą zmniejszenie obciążenia stawów oraz zabezpieczenie pięty i przeciwdziałanie skręcaniu się stopy wewnątrz buta.

Wysoka precyzja i estetyka wykończenia oraz zastosowanych materiałów stawia ten model w czołówce aktualnie dostępnych butów taktycznych na rynku. Doskonale sprawdzą się w roli turystycznych lekkich butów trekkingowych oraz butów na co dzień do miasta dla ludzi aktywnych, chcących podkreślić swój charakter, ale jednocześnie stawiających na komfort i wygodę. Kwestia ceny również wypada korzystnie dla butów. W Polsce kształtuje się ona w przedziale 629–650 zł, a to o ok. 20–100 zł mniej niż wyroby konkurencyjnych firm dostępne na naszym rynku. Zobacz dostępne modele butów HAIX >>

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

P.S. Husar Sarmatian

Husar Sarmatian Husar Sarmatian

Bielska firma Husar wchodząc przed kilkoma laty na rodzimy rynek oporządzenia taktycznego zaskoczyła swoją konkurencję bardzo nowatorskimi i (jak na ówczesne warunki) nowoczesnymi rozwiązaniami. Lata mijają,...

Bielska firma Husar wchodząc przed kilkoma laty na rodzimy rynek oporządzenia taktycznego zaskoczyła swoją konkurencję bardzo nowatorskimi i (jak na ówczesne warunki) nowoczesnymi rozwiązaniami. Lata mijają, a asortyment Husara sukcesywnie przechodzi kolejne modernizacje. Przyjrzyjmy się zatem bliżej ich najnowszemu dziełu – plate carrierowi SARMATIAN. Zdjęcia: P.S.

Militaria.pl Co pokażą Militaria.pl na MSPO 2019?

Co pokażą Militaria.pl na MSPO 2019? Co pokażą Militaria.pl na MSPO 2019?

Na stoisku Militaria.pl na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego będzie można obejrzeć produkty wielu marek, które zapracowały już na dobre opinie najbardziej wymagających użytkowników. Wśród nich...

Na stoisku Militaria.pl na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego będzie można obejrzeć produkty wielu marek, które zapracowały już na dobre opinie najbardziej wymagających użytkowników. Wśród nich będą nowości prezentowane po raz pierwszy na targach. Nie zabraknie także klasyków z naszej stałej oferty. Przyjdź na stoisko nr 84 w hali D, aby obejrzeć je osobiście!

RTcom NoizeBarrier™ TAC Aktywne ochronniki słuchu z funkcją komunikacji

NoizeBarrier™ TAC Aktywne ochronniki słuchu z funkcją komunikacji NoizeBarrier™ TAC Aktywne ochronniki słuchu z funkcją komunikacji

Model NoizeBarrier™ TAC to pierwsze w pełni modularne słuchawki taktyczne z opcją komunikacji, wykorzystujące wiodące w branży rozwiązania z zakresu ochrony słuchu oraz zaawansowanej świadomości sytuacyjnej...

Model NoizeBarrier™ TAC to pierwsze w pełni modularne słuchawki taktyczne z opcją komunikacji, wykorzystujące wiodące w branży rozwiązania z zakresu ochrony słuchu oraz zaawansowanej świadomości sytuacyjnej 360° dla sprawniejszego podejmowania decyzji w środowisku taktycznym.

RTcom NoizeBarrier ™ Range SA - aktywne ochronniki słuchu

NoizeBarrier ™ Range SA - aktywne ochronniki słuchu NoizeBarrier ™  Range SA - aktywne ochronniki słuchu

Model NoizeBarrier™ Range SA zaprojektowany został z myślą o wykorzystaniu przez wojsko i strzelców specjalistów oraz stanowi topowe słuchawki dla wymagających zaawansowanej ochrony słuchu bez opcji komunikacji...

Model NoizeBarrier™ Range SA zaprojektowany został z myślą o wykorzystaniu przez wojsko i strzelców specjalistów oraz stanowi topowe słuchawki dla wymagających zaawansowanej ochrony słuchu bez opcji komunikacji radiowej.

UMO Sp. z o. o. 20% zniżki na zegarki Garmin od UMO podczas MSPO!

20% zniżki na zegarki Garmin od UMO podczas MSPO! 20% zniżki na zegarki Garmin od UMO podczas MSPO!

Zamów zegarki GARMIN z 20% zniżką i zobacz inne atrakcje, które firma UMO przygotowała na MSPO.

Zamów zegarki GARMIN z 20% zniżką i zobacz inne atrakcje, które firma UMO przygotowała na MSPO.

Ireneusz Chloupek Nowy poziom doświadczeń

Nowy poziom doświadczeń Nowy poziom doświadczeń

Nowy „Poszukiwacz” (ang. Seeker) marki Olight to kolejny przykład realizowania przez uznanego chińskiego producenta latarek strategii opartej na wykorzystywaniu innowacyjnych rozwiązań, najnowocześniejszych...

Nowy „Poszukiwacz” (ang. Seeker) marki Olight to kolejny przykład realizowania przez uznanego chińskiego producenta latarek strategii opartej na wykorzystywaniu innowacyjnych rozwiązań, najnowocześniejszych technologii, wysokiej jakości materiałów oraz najbardziej wydajnych i sprawdzonych emiterów LED. Powiedzieć, że Seeker 2 Pro to dobra doręczna latarka akumulatorowa, będąca bardzo interesującą propozycją zwłaszcza dla użytkowników ze służb policyjnych i ochrony – to jakby nie powiedzieć o niej...

Mieszko Zagańczyk Hammer Energy 18x9

Hammer Energy 18x9 Hammer Energy 18x9

Energy 18x9 to jeden z najciekawszych wzmocnionych smartfonów polskiej marki Hammer. Urządzenie sprawdzi się w ciężkim terenie, jako nawigacja czy po prostu narzędzie komunikacji, niestraszne mu trudy...

Energy 18x9 to jeden z najciekawszych wzmocnionych smartfonów polskiej marki Hammer. Urządzenie sprawdzi się w ciężkim terenie, jako nawigacja czy po prostu narzędzie komunikacji, niestraszne mu trudy pracy w warsztacie czy na budowie. Chociaż nie grzeszy wyśrubowanymi parametrami technicznymi, nie zawiedzie w ekstremalnych warunkach. Błoto, woda, wstrząsy i uderzenia nie pozostawią na nim najmniejszego śladu.

Globemaster Pro Tech - Proudly Made in Poland

Pro Tech - Proudly Made in Poland Pro Tech - Proudly Made in Poland

Poza zawodowymi użytkownikami broni, dla których kwestia dbania o nią, jako mienie powierzone i narzędzie pracy jest sprawą oczywistą, szybko rośnie w naszym kraju liczba prywatnych posiadaczy broni i...

Poza zawodowymi użytkownikami broni, dla których kwestia dbania o nią, jako mienie powierzone i narzędzie pracy jest sprawą oczywistą, szybko rośnie w naszym kraju liczba prywatnych posiadaczy broni i entuzjastów strzelania, których świadomość co do tego jest dość zróżnicowana. Wśród „strzelców dynamicznych”, drących papier i czochrających ołowiem blachy na zawodach typu IPSC, PiRO, 3Gun itp., rzeszy myśliwych i kolekcjonerów, strzelających rekreacyjnie ze swoich wymuskanych egzemplarzy kolekcjonerskich...

Jerzy Bielecki Czarna klasa

Czarna klasa Czarna klasa

O nożach Benchmade nie miałem zbyt często okazji pisać na łamach „SPECIAL OPS” i gdy pojawiła się taka możliwość, to bez wahania z niej skorzystałem. Szczególnie że trafiły do mnie noże z „czarnej klasy”,...

O nożach Benchmade nie miałem zbyt często okazji pisać na łamach „SPECIAL OPS” i gdy pojawiła się taka możliwość, to bez wahania z niej skorzystałem. Szczególnie że trafiły do mnie noże z „czarnej klasy”, stworzone z myślą o przedstawicielach służb mundurowych, funkcjonariuszach i innych specjalistach. W artykule przybliżymy dwa modele: 737 SBK Aileron i 407 Vallation. Zdjęcia: Jerzy Bielecki

SPY SHOP Paweł Wujcikowski AGM Global Vision - optyka dla profesjonalistów

AGM Global Vision - optyka dla profesjonalistów AGM Global Vision - optyka dla profesjonalistów

AGM Global Vision, z siedzibą w Springerville (Arizona, USA), projektuje, rozwija i dystrybuuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń noktowizyjnych i termowizyjnych, systemów Clip-on, lunet, lornetek,...

AGM Global Vision, z siedzibą w Springerville (Arizona, USA), projektuje, rozwija i dystrybuuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń noktowizyjnych i termowizyjnych, systemów Clip-on, lunet, lornetek, gogli, laserów multispektralnych, a także zaawansowanych systemów oświetlaczy podczerwieni. Firma, którą tworzą m.in. byli założyciele brandu Armasight (obecnie FLIR) może pochwalić się kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w branży optoelektronicznej.

Ireneusz Chloupek Steiner M830r LRF 1535 nm

Steiner M830r LRF 1535 nm Steiner M830r LRF 1535 nm

Niemiecka marka Steiner to obecnie synonim najwyższej jakości przyrządów obserwacyjnych i celowniczych, a zwłaszcza nowoczesnych lornetek. Ich najnowsza linia M o przeznaczeniu militarnym obejmuje m.in....

Niemiecka marka Steiner to obecnie synonim najwyższej jakości przyrządów obserwacyjnych i celowniczych, a zwłaszcza nowoczesnych lornetek. Ich najnowsza linia M o przeznaczeniu militarnym obejmuje m.in. modele LRF wyposażone w dalmierze laserowe (Laser RangeFinder), których sztandarowym reprezentantem jest kompaktowa lornetka M830r LRF 1535 nm.

Michał M. Mini-Max

Mini-Max Mini-Max

Jakiś czas temu miałem przyjemność przedstawić na łamach „SPECIAL OPS” latarkę PD-35 popularnej marki Fenix, zaliczanej do klasy kompaktowych latarek EDC (ang. Everyday carry), tj. do codziennego noszenia...

Jakiś czas temu miałem przyjemność przedstawić na łamach „SPECIAL OPS” latarkę PD-35 popularnej marki Fenix, zaliczanej do klasy kompaktowych latarek EDC (ang. Everyday carry), tj. do codziennego noszenia przy sobie (więcej: FENIX PD35 V2.0). Jako osoba przywykła do akceptowania wytycznych, co do przeznaczenia sprzętu i sposobu jego użytkowania, przyjąłem to do wiadomości i tak też traktowałem ten model... dopóki nie trafiła do mnie E18R tego samego producenta. O tak, o niej naprawdę można powiedzieć,...

Ireneusz Chloupek Bates DELTA-8 2348 ICS

Bates DELTA-8 2348 ICS Bates DELTA-8 2348 ICS

Początki marki BATES sięgają 1885 roku – utworzona wówczas mała kompania obuwnicza rozrosła się w drugiej połowie XX w. w Bates Uniform Footwear rozwijającą się przede wszystkim jako dostawca różnych typów...

Początki marki BATES sięgają 1885 roku – utworzona wówczas mała kompania obuwnicza rozrosła się w drugiej połowie XX w. w Bates Uniform Footwear rozwijającą się przede wszystkim jako dostawca różnych typów butów dla formacji mundurowych. Dziś to jedna z największych i najpopularniejszych firm o zasięgu ogólnoświatowym, produkująca półtora miliona par butów rocznie i zaopatrująca jednostki wojskowe oraz służby ochrony porządku w ponad 50 krajach świata, na czterech kontynentach, w tym policje w 30...

P.S. Rękawiczki RANGEMAN od Helikon-Tex

Rękawiczki RANGEMAN od Helikon-Tex Rękawiczki RANGEMAN od Helikon-Tex

Firma Helikon-Tex słynie przede wszystkim z produkcji umundurowania, ubrań „taktycznych” oraz z oporządzenia (cechującego się przede wszystkim dobrą jakością za niewygórowaną cenę) w postaci m.in. chest-rigów,...

Firma Helikon-Tex słynie przede wszystkim z produkcji umundurowania, ubrań „taktycznych” oraz z oporządzenia (cechującego się przede wszystkim dobrą jakością za niewygórowaną cenę) w postaci m.in. chest-rigów, plecaków, nerek itd. Na peryferiach tej bogatej oferty produktów jest także całkiem spora ilość taktycznej galanterii - w związku z tym, że samego producenta najpewniej przedstawiać nikomu nie trzeba, skupię się na opisie jednego z nowszych modeli rękawiczek taktycznych, pochodzących wprost...

Ireneusz Chloupek HUEY czyli „brzytwa”

HUEY czyli „brzytwa” HUEY czyli „brzytwa”

Od lat 70., gdy na amerykańskiej broni zaczęto montować pierwsze celowniki kolimatorowe „red dot” (Weaver Qwik-Point, Armson OEG, Normark Corp. Single Point), tego rodzaju akcesoria celownicze, ułatwiające...

Od lat 70., gdy na amerykańskiej broni zaczęto montować pierwsze celowniki kolimatorowe „red dot” (Weaver Qwik-Point, Armson OEG, Normark Corp. Single Point), tego rodzaju akcesoria celownicze, ułatwiające szybkie mierzenie, stały się standardem w nowoczesnych jednostkach specjalnych i nie tylko. Pojawienie się w 1996 r. holograficznego Bushnell HoloSight przyniosło nową jakość na tym polu i szybko zapewniło dominację jego następcom, czyli HWS EOTech. W tej klasie nowoczesnych celowników optoelektronicznych...

Ireneusz Chloupek Steiner M750rc

Steiner M750rc Steiner M750rc

Linia M profesjonalnych lornetek renomowanej niemieckiej marki Steiner o przeznaczeniu militarnym obejmuje modele o powiększeniu od 7 do 20x, w tym nowe wersje cenionej serii Commander Military. Wśród...

Linia M profesjonalnych lornetek renomowanej niemieckiej marki Steiner o przeznaczeniu militarnym obejmuje modele o powiększeniu od 7 do 20x, w tym nowe wersje cenionej serii Commander Military. Wśród nich są m.in. dwa modele wyposażone w podświetlany, stabilizowany kompas, który wraz ze specjalistyczną siatką daje możliwość dokładnej identyfikacji celów oraz określania namiarów i odległości do nich, a także innych pomiarów.

Jerzy Bielecki Na ostrzu

Na ostrzu Na ostrzu

O tym, że tępy nóż jest bezużytecznym narzędziem, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Naturalne jest, że tematyka ta znajduje swoje miejsce na łamach „SPECIAL OPS”. W tekście „Ostry jak brzytwa” (SPECIAL...

O tym, że tępy nóż jest bezużytecznym narzędziem, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Naturalne jest, że tematyka ta znajduje swoje miejsce na łamach „SPECIAL OPS”. W tekście „Ostry jak brzytwa” (SPECIAL OPS nr 1/2014) opisywałem kilka ostrzałek, a w SPECIAL OPS 1/2018 przedstawiłem istny kombajn do ostrzenia – ostrzałkę mechaniczną Work Sharp Ken Onion Edition. Pomimo wielu zalet, ostrzałka ta ma jednak spore gabaryty, wymaga zasilania oraz ma dość wysoką cenę. Jeśli ktoś ostrzy wiele noży lub...

Redakcja MECHANIX Tactical

MECHANIX Tactical MECHANIX Tactical

Rękawiczki taktyczne to pozornie drugorzędny asortyment, ale w rzeczywistości bardzo istotny element profesjonalnego wyposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy, skomplikowany konstrukcyjnie oraz wymagający...

Rękawiczki taktyczne to pozornie drugorzędny asortyment, ale w rzeczywistości bardzo istotny element profesjonalnego wyposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy, skomplikowany konstrukcyjnie oraz wymagający pieczołowitego doboru materiałów i wykonania, by osiągnąć właściwe cechy użytkowe. Wiodącym producentem jest amerykański Mechanix Wear z bogatą ofertą modeli o różnym przeznaczeniu w przystępnych cenach, a wśród nich linią Tactical i Tactical Specialty.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja do obserwacji od AGM Global Vision

Termowizja do obserwacji od AGM Global Vision Termowizja do obserwacji od AGM Global Vision

AGM Global Vision to renomowana firma z siedzibą w Springerville, Arizona, USA. Projektuje, rozwija i dystrybuuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń noktowizyjnych i termowizyjnych, a także laserów...

AGM Global Vision to renomowana firma z siedzibą w Springerville, Arizona, USA. Projektuje, rozwija i dystrybuuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń noktowizyjnych i termowizyjnych, a także laserów multispektralnych i produktów do obserwacji dziennej. Firma SpyShop jest oficjalnym dystrybutorem marki w Polsce.

Ireneusz Chloupek Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR

Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około...

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około 500 modeli: od kieszonkowych, po wysokiej jakości szperacze. Działa na rynku już ponad 30 lat, sprzedając sprzedając 250 tys. latarek rocznie w kraju i za granicą.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski AGM Global Vision – optyka dla wymagających

AGM Global Vision – optyka dla wymagających AGM Global Vision – optyka dla wymagających

Efektywne działanie w terenie wymaga zastosowania najwyższej jakości narzędzi optycznych. Bez względu na to, czy wyruszasz na polowanie pod osłoną nocy, bierzesz udział w skomplikowanej operacji taktycznej...

Efektywne działanie w terenie wymaga zastosowania najwyższej jakości narzędzi optycznych. Bez względu na to, czy wyruszasz na polowanie pod osłoną nocy, bierzesz udział w skomplikowanej operacji taktycznej lub pasjonuje Cię surwiwal – właściwe wyposażenie może przesądzić o powodzeniu Twoich działań. Jeżeli szukasz najlepszych rozwiązań wybór jest tylko jeden: postaw na produkty renomowanej marki AGM Global Vision, która dostarcza na rynek m.in. wysokiej klasy celowniki, kamery termowizyjne, noktowizory,...

P.S. Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2

Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2 Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2

Sięganie do starych i sprawdzonych klasyków to jeden ze sposobów, by trafić w oczekiwania użytkowników, którzy mają już swoje ulubione modele odzieży. Jednak by nie były one nudne i trafiły w oczekiwania...

Sięganie do starych i sprawdzonych klasyków to jeden ze sposobów, by trafić w oczekiwania użytkowników, którzy mają już swoje ulubione modele odzieży. Jednak by nie były one nudne i trafiły w oczekiwania coraz szerszego i zróżnicowanego grona klientów, producenci dokonują przy tym znaczących korekt, by wyjść naprzeciw obecnie panującym oczekiwaniom i zaproponować użytkownikom rozwiązania, dzięki którym będą one lubiane jeszcze bardziej. Przykładem takiego działania jest modernizacja spodni taktycznych...

Ireneusz Chloupek Mactronic T-Force HP i VR - profesjonalne latarki na broń długą

Mactronic T-Force HP i VR - profesjonalne latarki na broń długą Mactronic T-Force HP i VR - profesjonalne latarki na broń długą

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około...

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około 500 modeli: od kieszonkowych, po wysokiej jakości szperacze. Działa na rynku już ponad 30 lat, sprzedając 250 tys. latarek rocznie w kraju i za granicą.

Radosław Tyślewicz Bojowo i wygodnie? Test użytkownika nowego Combat Shirt MCDU Helikon-Tex

Bojowo i wygodnie? Test użytkownika nowego Combat Shirt MCDU Helikon-Tex Bojowo i wygodnie? Test użytkownika nowego Combat Shirt MCDU Helikon-Tex

Skrzyżowanie bluzy mundurowej z bielizną termoaktywną podbiło rynek na początku XXI wieku. Sam pamiętam, jak podczas operacji w Iraku do obiegu wchodziły pierwsze tego typu modele, często z tzw. drugiego...

Skrzyżowanie bluzy mundurowej z bielizną termoaktywną podbiło rynek na początku XXI wieku. Sam pamiętam, jak podczas operacji w Iraku do obiegu wchodziły pierwsze tego typu modele, często z tzw. drugiego obiegu, zanim logistyka wojskowa przekonała się do innowacyjnych rozwiązań stosowanych już przecież przez Amerykanów czy Brytyjczyków. To zawsze był odwieczny dylemat żołnierza, ale i miłośnika Bushmakingu, survivalu czy gier typu ASG – jak dobrać odzież zapewniającą komfort i swobodę ruchów i...

Najnowsze produkty i technologie

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops