Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Powiew świeżości – mundur MBDU od Helikon-Tex

P.S. | Special Ops 4/2019 | 2019-09-11
W tym artykule znajdziesz opisy nowości polskiej firmy Helicon-Tex produkującej odzież militarno-surviwalową: bluzy i spodnie MBDU (Modern Battle Dress Uniform). Zdjęcie: P.S., Helikon-Tex

W tym artykule znajdziesz opisy nowości polskiej firmy Helicon-Tex produkującej odzież militarno-surviwalową: bluzy i spodnie MBDU (Modern Battle Dress Uniform). Zdjęcie: P.S., Helikon-Tex

Mająca siedzibę na południu Polski firma Helikon-Tex idzie cały czas za ciosem - po niedawnych premierach kilku serii produktów przeznaczonych głównie do codziennego użytku przyszedł czas na tchnięcie powiewu świeżości w oferowane przez nich sorty mundurowe. Po wypuszczeniu na rynek stosunkowo tanich, bardzo popularnych przed laty i klasycznych mundurów SFU (Special Forces Uniform) oraz CPU (Combat Patrol Uniform) zdecydowano się na ukłon w kierunku lekkości i nowoczesności - propozycją spełniającą te przesłanki ma stać się komplet Modern Battle Dress Uniform.
Zdjęcia: P.S., Helikon-Tex

Zobacz także

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Helikon-Tex to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych marek militarno-outdoorowych w Polsce – sygnowane ich logiem umundurowanie, ubrania (o wyraźnie militarnym charakterze) i oporządzenie od wielu lat można zaobserwować zarówno u entuzjastów militariów, jak również u przedstawicieli środowisk strzeleckich (w tym airsoftowych) oraz u funkcjonariuszy niemal wszystkich służb mundurowych.

W ofercie mundurowej, oprócz krojów ewidentnie „inspirowanych” zagranicznymi sortami (np. amerykańskim BDU, MCCUU, ACU czy brytyjskim PCS), wrocławski producent ma również autorskie projekty, nawiązujące do ówcześnie panujących trendów – pojawiło się więc umundurowanie, które swego czasu stanowiło podstawę ubioru dużej części militarystów, tj. SFU (wraz z wersją rozwojową, określoną dopiskiem „NEXT”) oraz CPU, będący odpowiedzią na świeżo wprowadzone na stan Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej umundurowanie polowe wz. 2010.

Obie te serie mają jednak już swoje lata, w związku z czym niektóre archaizmy konstrukcyjne zaczęły być aż nadto widoczne – między innymi dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom współczesnego pola walki (zarówno tego „umownego”, na którym wymienia się kompozytowe lub farbujące kulki, jak i tego realnego), Helikon wypuścił swoje najnowsze dzieło – MBDU

Modern Battle Dress Uniform to lekki, pozbawiony nadmiaru niepotrzebnych kieszeni i relatywnie tani ubiór taktyczny, oferowany w podstawowych kolorach: czarnym, olive, coyote brown oraz w kamuflażach: Multicam i… Pencott Wildwood.

Pencott Wildwood

Zanim przejdę do opisu samego munduru, chciałbym jeszcze przez chwilę pochylić się nad kamuflażem, pokrywającym materiał, z którego uszyto opisywany egzemplarz. Producent całej gamy kamuflaży Pencott, czyli brytyjska firma Hyde Definition, prawie dekadę temu spowodowała niemałe zamieszanie w światku militarnym – zaprezentowane kamuflaże (Greenzone, Badlands, Sandstorm oraz Snowdrift) wzbudziły spory zachwyt, ponownie rozpalając lekko wygaszone zainteresowanie tzw. kamuflażami cyfrowymi (należy pamiętać, że był to „złoty okres” dla kamuflażu Multicam, który pod względem swojej popularności bił na głowę inne wzory).

W momencie premiery kamuflaży Pencott można było natknąć się na spekulacje sugerujące, iż Greenzone zdetronizuje w naszej szerokości geograficznej Multicam – pierwsze prezentacje i testy wskazywały na przewagę skuteczności tego kamuflażu względem uniwersalnych, jasnych plam amerykańskiej firmy Crye Precision. Trzeba przyznać, że te generowane cyfrowo zgrupowania mniejszych i większych pikselowych plam, układających się w mikro- i makrowzory są po prostu skuteczne – Pencott rzeczywiście wykazywał się dużym wpasowaniem w roślinność i kolorystykę centralnej części Europy. Jak się jednak okazało, najbardziej rokujący wariant, tj. Greenzone, pomimo rewelacyjnych właściwości kamuflujących okazał się trochę zbyt jaskrawy jak na naszą warunki terenowe – powiedzmy sobie szczerze, to jest naprawdę skuteczny kamuflaż, wymagający w naszym otoczeniu jedynie odrobiny przygaszenia. Sprawy nie ułatwiał też fakt, że oporządzenie i mundury szyte z oryginalnego materiału były stosunkowo drogie i często dosyć trudno dostępne (dodatkowo skomplikowanie wzoru kamuflażu oraz aktywne działania prawne producenta przez dłuższy czas broniły rynek przez napływem chińskich wariacji na temat pikseli Pencott) – to wszystko przekładało się na średnią popularność kamuflażu, szczególnie wśród cywilnych użytkowników.

Dostrzeżony potencjał tego wzoru spowodował, że podjęto prace w celu stworzenia wariantu kamuflażu dostosowanego do warunków centralnej i wschodniej Europy. Firma Hyde Definition w kooperacji z polskim Helikon-Tex (który wg informacji medialnych aktywnie konsultował się z żołnierzami Wojsk Specjalnych) stworzyła nowy wzór wybarwienia kamuflażu nazwany Wildwood. Ten przygaszony i przyciemniony wariant Greenzone według założeń powinien idealnie komponować się z dużą częścią terenów zielonych znajdujących się w Polsce – niemniej jednak, w przypadku napotkania nietypowej flory oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć ze sobą poszczególne warianty kamuflaży: ziemisto-piaskowy Badlands znakomicie uzupełnia się z ciemnoleśnym Wildwoodem, podobnie jak Wildwood świetnie współpracuje z intesywnozielonym Greenzonem.

MBDU – bluza

Przy pierwszym spojrzeniu na MBDU rzuciły mi się w oczy przede wszystkim elementy (w mojej ocenie) charakterystyczne dla wz. 2010, czyli centralnie umieszczony pagon i dwurzędowe rozmieszczenie rzepów na ramionach – dopiero po chwili zdałem sobie sprawę, że te dwa skromne podobieństwa to tak naprawdę jedyne, co łączy oba kroje. Opisywana bluza została wykonana z materiału o składzie 52% nylon – 48% bawełna, z naniesionym wzorem kamuflującym Pencott Wildwood (na kamuflażu wprawne oko jest w stanie wychwycić umieszczone gdzieniegdzie charakterystyczne napisy „PENCOTT”). Do wykończenia konstrukcji użyto guzików kanadyjskich oraz paneli rzepowych (w obu przypadkach bez oznaczeń producenta) oraz zamków błyskawicznych firmy YKK.

Krój bluzy (mimo że na pierwszy rzut oka tak nie wygląda) jest bardzo anatomiczny i z pewnością wymaga wcześniejszych przymiarek – bluza MBDU niewidocznie zawęża się ku dołowi. Umieszczone na całej długości korpusu wstawki z materiału VeraStrech® (zwieńczone pod pachami sporymi panelami siatkowymi) służą głównie polepszeniu wentylacji i dopasowaniu bluzy do ciała użytkownika.

Znajdująca się w górnej części bluzy stójka, przywodzi na myśl prostolinijną przeróbkę standardowego kołnierza, dokonaną poprzez doszycie dwóch fragmentów taśmy rzepowej (ostrej i miękkiej) – przed wieloma laty sam stosowałem podobny patent w bluzach SFU, które były pozbawione możliwości spięcia postawionej improwizowanej stójki. Materiał otaczający szyję jest szeroki i nie daje się tak ciasno dopasować jak np. w przypadku kroju ACU.

Tuż pod kołnierzem znajduje się odsłonięty guzik kanadyjski – pozostałe „kanadyjki” służące do spięcia bluzy umieszczono na idącej pionowo wąskiej tasiemce technicznej, zakrytej przez listwę z materiału (do której z kolei przytwierdzono kieszonkę na pochewkę-pagon).

Na piersiach umieszczono dwie standardowe taśmy rzepowe (miękkie) służące do przyczepienia np. naszywki z nazwiskiem. Tuż pod nimi znalazły się dwie spore, zamykane zamkami błyskawicznymi kieszenie (z poziomym, tzw. napoleońskim dostępem), którym wszyto na zewnętrznych krawędziach „skrzela” – gdy są puste, to ściśle przylegają do korpusu, natomiast w razie wypełnienia znacznie zwiększają swoją objętość.

Na ramionach, pod podwójnymi panelami rzepowymi (jeden mniejszy, na standardową naszywkę-flagę; drugi większy) umieszczono dosyć pojemne, zamykane zamkiem błyskawicznym płaskie kieszenie (również z doszytymi „skrzelami”), mieszczące np. stazę czy rękawice. Kieszenie te wyposażono we wszyte w górnej części (po ich wewnętrznej stronie) małe pętelki z taśmy, do której można podpiąć np. karabińczyk. Na łokciach naszyto podwójną warstwę materiału, pozbawioną możliwości umieszczenia w jej środku wkładek ochronnych. Rękawy zwieńczono zgrabnym, zaokrąglonym regulatorem, działającym za zasadzie zarzepienia taśm rzepowych na odpowiednim obwodzie wokół nadgarstka.

MBDU – spodnie

Podobnie jak w przypadku bluzy, spodnie wykonano z materiału o składzie procentowym 52/48 nylon/bawełna, ze wstawek z tkaniny VeraStrech® oraz z dodatków w postaci zamka YKK oraz guzików kanadyjskich i taśm rzepowych. Dolna część munduru MBDU została uszyta w luźniejszym niż bluza kroju, nawiązującym rozmieszczeniem kieszeni do opisywanych w jednym z poprzednich numerów „SPECIAL OPS” (2/2019spodni Helikon UTP Flex.

Zapięcie spodni odbywa się poprzez zarzepienie patki podszytej rzepem i zasunięcie zamka błyskawicznego. Szlufki naszyte wokół pasa z powodzeniem współpracują z paskami o szerokości nieprzekraczającej 45 mm. Podobnie jak w UTP Flex, zastosowano tutaj wstawki z elastycznej tkaniny, którą umieszczono w „karczku” spodni oraz w kroku. Rozwiązanie to znakomicie wpływa na wentylację i pomaga w „pracy” ubrania na ciele użytkownika. Krój spodni umożliwił naszycie szerokich kieszeni biodrowych, przedzielonych na swojej długości w stosunku mniej więcej 60/40. Ich krawędzie zostały zabezpieczone dodatkową warstwą materiału, zabezpieczającą przed uszkodzeniem przez klips np. noża czy latarki. Węższa część tej kieszeni (znajdująca się nad pośladkami) sprawdza się świetnie jako dodatkowa ładownica na magazynek do M4/M16 bądź kieszeń na stazę. 

Spodnie MBDU MBDU spodnie

Poniżej, na wysokości ud, umiejscowiono kieszenie typu cargo. Dostęp do nich chroniony jest przez duży płat materiału, zapinany na guzik wszyty w ich tylnej części. Przednia część klapki zapinana jest guzikiem znajdującym się niemal w połowie szerokości kieszeni (takie umiejscowienie zapięcia w moim odczuciu nie jest najszczęśliwszym pomysłem – zdecydowanie wolałbym go bliżej zewnętrznej krawędzi), zapinanym do naszytej do spodni taśmy zawiniętej w pętelkę. Na całej długości górnej krawędzi cargo wszyta została lekko napięta gumowa taśma (trzymająca w ryzach zawartość kieszeni w razie jej wypełnienia po brzegi).

Nie do końca rozumiem także miejsce naszycia zapięcia w kieszonkach na opatrunek, znajdujących się u dołu nogawek. Ich zamknięcie odbywa się poprzez zarzepienie małego fragmentu rzepowej taśmy, znajdującej się tylko po jednej, skrajnej stronie kieszeni – nosząc w ten sposób opatrunek indywidualny, cały czas zastanawiałem się, czy go nie stracę (w tym miejscu muszę zaznaczyć, że moje obawy rozwiał producent, który zapewnił mnie, że gwarantuje pewność tego rozwiązania – przeprowadzone przez niego testy wykluczyły możliwość zaistnienia przytoczonej przeze mnie, potencjalnej zguby).

Podobnie jak w przypadku łokci w bluzie, w spodniach naszyto podwójną warstwę materiału na kolanach – pozbawiono je jednak możliwości umieszczenia w środku piankowych wkładek zabezpieczających. Nogawki zwieńczono gumowym shockocordem z regulatorem, biegnącym przez cały obwód krawędzi.

Czytaj też: Koszule taktyczne i inne nowości >>>

Podsumowanie

Zastanawiałem się dłuższą chwilę nad podsumowaniem niniejszego tekstu – z jednej strony wyłapałem kilka niuansów, które mi przeszkadzają, z drugiej jednak strony muszę stwierdzić, że Helikon stanął na wysokości zadania i stworzył mundur, któremu naprawdę ciężko jest cokolwiek poważnego zarzucić. Oczywiście, można przyczepić się do tego, że tu i ówdzie wystają nitki. Można także narzekać na system zapięcia bluzy, oparty na dużych guzikach – sam należę do zwolenników zamka błyskawicznego w mundurach. Można wreszcie wytknąć brak kieszeni na wewnętrzne wkładki ochronne – zarówno w bluzie, jak i w spodniach. Niemniej jednak wszystkie te niedogodności nikną w obliczu wygody, ceny i użytych w tej konstrukcji rozwiązań. Mamy tu do czynienia z nowocześnie skrojonym ubiorem, pokrytym kamuflażem, który w mojej opinii sprawdza się spektakularnie, a wszystko to za naprawdę przystępną cenę. MBDU jest jak najbardziej godną do polecenia propozycją dla każdego, kto ceni sobie ergonomię i wygodę użytkowania.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Mariusz Hrycyna Hybrydowe spodnie taktyczne od Helikon-Tex

Hybrydowe spodnie taktyczne od Helikon-Tex Hybrydowe spodnie taktyczne od Helikon-Tex

Polska firma Helikon-Tex jest doskonale znana użytkownikom spodni taktycznych i outdorowych. Producent przyzwyczaił swoich klientów do ustawicznej modyfikacji i ulepszania produktów, wprowadzając na rynek...

Polska firma Helikon-Tex jest doskonale znana użytkownikom spodni taktycznych i outdorowych. Producent przyzwyczaił swoich klientów do ustawicznej modyfikacji i ulepszania produktów, wprowadzając na rynek nowe modele. Jedną z ostatnich nowości są spodnie Hybrid Tactical Pants. Znajdą one swoich zwolenników wśród miłośników strzelectwa, militariów, survivalu i innych osób aktywnie spędzających czas i lubiących adrenalinę. Zdjęcia: Helikon-Tex

Radosław Tyślewicz „Odważ się być taktycznym!” – test ubioru taktycznego firmy Pentagon z serii Wolf Combat Ranger

„Odważ się być taktycznym!” – test ubioru taktycznego firmy Pentagon z serii Wolf Combat Ranger „Odważ się być taktycznym!” – test ubioru taktycznego firmy Pentagon z serii Wolf Combat Ranger

Pochodząca z Grecji (region środkowej Macedonii, miasto Saloniki) firma Pentagon wprowadziła na rynek swoją najbardziej zaawansowaną serię produktów odzieży taktycznej Wolf Combat. Warto przy tym wspomnieć,...

Pochodząca z Grecji (region środkowej Macedonii, miasto Saloniki) firma Pentagon wprowadziła na rynek swoją najbardziej zaawansowaną serię produktów odzieży taktycznej Wolf Combat. Warto przy tym wspomnieć, że Pentagon® Tactical działa w branży odzieży i akcesoriów wojskowych od 1991 roku i wyrosła z prowadzonej początkowo w Niemczech działalności małego sklepu detalicznego sprzedającego nowe i używane sorty mundurowe.

Redakcja Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex

Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex

Legginsy HOYDEN Range Tight mają uniwersalne zastosowanie. Sprawdzają się zarówno na szlaku, strzelnicy czy podczas ćwiczeń fizycznych. Polski producent systematycznie wzbogaca swój asortyment o ten skierowany...

Legginsy HOYDEN Range Tight mają uniwersalne zastosowanie. Sprawdzają się zarówno na szlaku, strzelnicy czy podczas ćwiczeń fizycznych. Polski producent systematycznie wzbogaca swój asortyment o ten skierowany do pań, produkując odzież dla tych kobiet, które także korzystają z broni, są aktywne i wysportowane.

P.S. Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2

Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2 Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2

Sięganie do starych i sprawdzonych klasyków to jeden ze sposobów, by trafić w oczekiwania użytkowników, którzy mają już swoje ulubione modele odzieży. Jednak by nie były one nudne i trafiły w oczekiwania...

Sięganie do starych i sprawdzonych klasyków to jeden ze sposobów, by trafić w oczekiwania użytkowników, którzy mają już swoje ulubione modele odzieży. Jednak by nie były one nudne i trafiły w oczekiwania coraz szerszego i zróżnicowanego grona klientów, producenci dokonują przy tym znaczących korekt, by wyjść naprzeciw obecnie panującym oczekiwaniom i zaproponować użytkownikom rozwiązania, dzięki którym będą one lubiane jeszcze bardziej. Przykładem takiego działania jest modernizacja spodni taktycznych...

P.S. Koszule taktyczne i inne nowości

Koszule taktyczne i inne nowości Koszule taktyczne i inne nowości

Opisywane poniżej ubrania to nowe wersje sprawdzonych wzorów, stanowiące odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i samych użytkowników. Odświeżenie podejścia do popularnych i lubianych przez wielu, sztandarowych...

Opisywane poniżej ubrania to nowe wersje sprawdzonych wzorów, stanowiące odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i samych użytkowników. Odświeżenie podejścia do popularnych i lubianych przez wielu, sztandarowych wręcz produktów marki Helikon-Tex, czyli koszul Defender oraz spodni UTP (będących w pewnym momencie wręcz synonimem tej firmy) wydawało się czymś naturalnym i potrzebnym. Sprawdźmy zatem, jakich zmian doczekaliśmy się w nowej odsłonie tych ciuchów.

Winter Army Combat Shirt (WACS)

Winter Army Combat Shirt (WACS)

amerykańska bluza bojowa do noszenia pod kamizelką balistyczną w warunkach zimowych

amerykańska bluza bojowa do noszenia pod kamizelką balistyczną w warunkach zimowych

Under Body Armour Combat Shirt (UBACS)

Under Body Armour Combat Shirt (UBACS)

brytyjska bluza bojowa zaprojektowana do noszenia pod kamizelką balistyczną

brytyjska bluza bojowa zaprojektowana do noszenia pod kamizelką balistyczną

SOLDIER 95

SOLDIER 95

brytyjski system umundurowania

brytyjski system umundurowania

SOLDIER 2000

SOLDIER 2000

brytyjski system umundurowania

brytyjski system umundurowania

SOLDIER 2005

SOLDIER 2005

aktualnie użytkowany brytyjski system umundurowania

aktualnie użytkowany brytyjski system umundurowania

Nylon/Cotton (NYCO)

Nylon/Cotton (NYCO)

skrócona nazwa dla materiałów złożonych z nylonu i bawełny.

skrócona nazwa dla materiałów złożonych z nylonu i bawełny.

Marine Corps Combat Utility Uniform (MCCUU)

Marine Corps Combat Utility Uniform (MCCUU)

mundur polowy amerykańskiej piechoty morskiej w kamuflażu MARPAT.

mundur polowy amerykańskiej piechoty morskiej w kamuflażu MARPAT.

Desert Disruptive Pattern Material (DDPM)

Desert Disruptive Pattern Material (DDPM)

nazwa brytyjskiego pustynnego wzoru maskującego.

nazwa brytyjskiego pustynnego wzoru maskującego.

Disruptive Pattern Material (DPM)

Disruptive Pattern Material (DPM)

nazwa brytyjskiego leśnego wzoru maskującego.

nazwa brytyjskiego leśnego wzoru maskującego.

Desert Combat Uniform (DCU)

Desert Combat Uniform (DCU)

Amerykańskie umundurowanie pustynne

Amerykańskie umundurowanie pustynne

Battle Dress Uniform (BDU)

Battle Dress Uniform (BDU)

Amerykański system umundurowania używany od lat 80.

Amerykański system umundurowania używany od lat 80.

Army Combat Uniform (ACU)

Army Combat Uniform (ACU)

Wzór aktualnie użytkowanego munduru polowego amerykańskich sił lądowych. Wykorzystywane są mundury ACU w uniwersalnym kamuflażu pikselowym UCP oraz w kamuflażu Crye Precision Multicam (jako OCP w Afganistanie)

Wzór aktualnie użytkowanego munduru polowego amerykańskich sił lądowych. Wykorzystywane są mundury ACU w uniwersalnym kamuflażu pikselowym UCP oraz w kamuflażu Crye Precision Multicam (jako OCP w Afganistanie)

Amphibious Assault Vest (AAV)

Amphibious Assault Vest (AAV)

Amerykańska kamizelka balistyczna z oporządzenia FSBE, pierwsza konstrukcja z systemem QR.

Amerykańska kamizelka balistyczna z oporządzenia FSBE, pierwsza konstrukcja z systemem QR.

Army Air Crew Combat Uniform (A2CU)

Army Air Crew Combat Uniform (A2CU)

amerykańskie umundurowanie dla załóg śmigłowców.

amerykańskie umundurowanie dla załóg śmigłowców.

Najnowsze produkty i technologie

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops