Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Powiew świeżości – mundur MBDU od Helikon-Tex

P.S. | Special Ops 4/2019 | 2019-09-11
W tym artykule znajdziesz opisy nowości polskiej firmy Helicon-Tex produkującej odzież militarno-surviwalową: bluzy i spodnie MBDU (Modern Battle Dress Uniform). Zdjęcie: P.S., Helikon-Tex

W tym artykule znajdziesz opisy nowości polskiej firmy Helicon-Tex produkującej odzież militarno-surviwalową: bluzy i spodnie MBDU (Modern Battle Dress Uniform). Zdjęcie: P.S., Helikon-Tex

Mająca siedzibę na południu Polski firma Helikon-Tex idzie cały czas za ciosem - po niedawnych premierach kilku serii produktów przeznaczonych głównie do codziennego użytku przyszedł czas na tchnięcie powiewu świeżości w oferowane przez nich sorty mundurowe. Po wypuszczeniu na rynek stosunkowo tanich, bardzo popularnych przed laty i klasycznych mundurów SFU (Special Forces Uniform) oraz CPU (Combat Patrol Uniform) zdecydowano się na ukłon w kierunku lekkości i nowoczesności - propozycją spełniającą te przesłanki ma stać się komplet Modern Battle Dress Uniform.
Zdjęcia: P.S., Helikon-Tex

Zobacz także

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Helikon-Tex to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych marek militarno-outdoorowych w Polsce – sygnowane ich logiem umundurowanie, ubrania (o wyraźnie militarnym charakterze) i oporządzenie od wielu lat można zaobserwować zarówno u entuzjastów militariów, jak również u przedstawicieli środowisk strzeleckich (w tym airsoftowych) oraz u funkcjonariuszy niemal wszystkich służb mundurowych.

W ofercie mundurowej, oprócz krojów ewidentnie „inspirowanych” zagranicznymi sortami (np. amerykańskim BDU, MCCUU, ACU czy brytyjskim PCS), wrocławski producent ma również autorskie projekty, nawiązujące do ówcześnie panujących trendów – pojawiło się więc umundurowanie, które swego czasu stanowiło podstawę ubioru dużej części militarystów, tj. SFU (wraz z wersją rozwojową, określoną dopiskiem „NEXT”) oraz CPU, będący odpowiedzią na świeżo wprowadzone na stan Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej umundurowanie polowe wz. 2010.

Obie te serie mają jednak już swoje lata, w związku z czym niektóre archaizmy konstrukcyjne zaczęły być aż nadto widoczne – między innymi dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom współczesnego pola walki (zarówno tego „umownego”, na którym wymienia się kompozytowe lub farbujące kulki, jak i tego realnego), Helikon wypuścił swoje najnowsze dzieło – MBDU

Modern Battle Dress Uniform to lekki, pozbawiony nadmiaru niepotrzebnych kieszeni i relatywnie tani ubiór taktyczny, oferowany w podstawowych kolorach: czarnym, olive, coyote brown oraz w kamuflażach: Multicam i… Pencott Wildwood.

Pencott Wildwood

Zanim przejdę do opisu samego munduru, chciałbym jeszcze przez chwilę pochylić się nad kamuflażem, pokrywającym materiał, z którego uszyto opisywany egzemplarz. Producent całej gamy kamuflaży Pencott, czyli brytyjska firma Hyde Definition, prawie dekadę temu spowodowała niemałe zamieszanie w światku militarnym – zaprezentowane kamuflaże (Greenzone, Badlands, Sandstorm oraz Snowdrift) wzbudziły spory zachwyt, ponownie rozpalając lekko wygaszone zainteresowanie tzw. kamuflażami cyfrowymi (należy pamiętać, że był to „złoty okres” dla kamuflażu Multicam, który pod względem swojej popularności bił na głowę inne wzory).

W momencie premiery kamuflaży Pencott można było natknąć się na spekulacje sugerujące, iż Greenzone zdetronizuje w naszej szerokości geograficznej Multicam – pierwsze prezentacje i testy wskazywały na przewagę skuteczności tego kamuflażu względem uniwersalnych, jasnych plam amerykańskiej firmy Crye Precision. Trzeba przyznać, że te generowane cyfrowo zgrupowania mniejszych i większych pikselowych plam, układających się w mikro- i makrowzory są po prostu skuteczne – Pencott rzeczywiście wykazywał się dużym wpasowaniem w roślinność i kolorystykę centralnej części Europy. Jak się jednak okazało, najbardziej rokujący wariant, tj. Greenzone, pomimo rewelacyjnych właściwości kamuflujących okazał się trochę zbyt jaskrawy jak na naszą warunki terenowe – powiedzmy sobie szczerze, to jest naprawdę skuteczny kamuflaż, wymagający w naszym otoczeniu jedynie odrobiny przygaszenia. Sprawy nie ułatwiał też fakt, że oporządzenie i mundury szyte z oryginalnego materiału były stosunkowo drogie i często dosyć trudno dostępne (dodatkowo skomplikowanie wzoru kamuflażu oraz aktywne działania prawne producenta przez dłuższy czas broniły rynek przez napływem chińskich wariacji na temat pikseli Pencott) – to wszystko przekładało się na średnią popularność kamuflażu, szczególnie wśród cywilnych użytkowników.

Dostrzeżony potencjał tego wzoru spowodował, że podjęto prace w celu stworzenia wariantu kamuflażu dostosowanego do warunków centralnej i wschodniej Europy. Firma Hyde Definition w kooperacji z polskim Helikon-Tex (który wg informacji medialnych aktywnie konsultował się z żołnierzami Wojsk Specjalnych) stworzyła nowy wzór wybarwienia kamuflażu nazwany Wildwood. Ten przygaszony i przyciemniony wariant Greenzone według założeń powinien idealnie komponować się z dużą częścią terenów zielonych znajdujących się w Polsce – niemniej jednak, w przypadku napotkania nietypowej flory oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć ze sobą poszczególne warianty kamuflaży: ziemisto-piaskowy Badlands znakomicie uzupełnia się z ciemnoleśnym Wildwoodem, podobnie jak Wildwood świetnie współpracuje z intesywnozielonym Greenzonem.

MBDU – bluza

Przy pierwszym spojrzeniu na MBDU rzuciły mi się w oczy przede wszystkim elementy (w mojej ocenie) charakterystyczne dla wz. 2010, czyli centralnie umieszczony pagon i dwurzędowe rozmieszczenie rzepów na ramionach – dopiero po chwili zdałem sobie sprawę, że te dwa skromne podobieństwa to tak naprawdę jedyne, co łączy oba kroje. Opisywana bluza została wykonana z materiału o składzie 52% nylon – 48% bawełna, z naniesionym wzorem kamuflującym Pencott Wildwood (na kamuflażu wprawne oko jest w stanie wychwycić umieszczone gdzieniegdzie charakterystyczne napisy „PENCOTT”). Do wykończenia konstrukcji użyto guzików kanadyjskich oraz paneli rzepowych (w obu przypadkach bez oznaczeń producenta) oraz zamków błyskawicznych firmy YKK.

Krój bluzy (mimo że na pierwszy rzut oka tak nie wygląda) jest bardzo anatomiczny i z pewnością wymaga wcześniejszych przymiarek – bluza MBDU niewidocznie zawęża się ku dołowi. Umieszczone na całej długości korpusu wstawki z materiału VeraStrech® (zwieńczone pod pachami sporymi panelami siatkowymi) służą głównie polepszeniu wentylacji i dopasowaniu bluzy do ciała użytkownika.

Znajdująca się w górnej części bluzy stójka, przywodzi na myśl prostolinijną przeróbkę standardowego kołnierza, dokonaną poprzez doszycie dwóch fragmentów taśmy rzepowej (ostrej i miękkiej) – przed wieloma laty sam stosowałem podobny patent w bluzach SFU, które były pozbawione możliwości spięcia postawionej improwizowanej stójki. Materiał otaczający szyję jest szeroki i nie daje się tak ciasno dopasować jak np. w przypadku kroju ACU.

Tuż pod kołnierzem znajduje się odsłonięty guzik kanadyjski – pozostałe „kanadyjki” służące do spięcia bluzy umieszczono na idącej pionowo wąskiej tasiemce technicznej, zakrytej przez listwę z materiału (do której z kolei przytwierdzono kieszonkę na pochewkę-pagon).

Na piersiach umieszczono dwie standardowe taśmy rzepowe (miękkie) służące do przyczepienia np. naszywki z nazwiskiem. Tuż pod nimi znalazły się dwie spore, zamykane zamkami błyskawicznymi kieszenie (z poziomym, tzw. napoleońskim dostępem), którym wszyto na zewnętrznych krawędziach „skrzela” – gdy są puste, to ściśle przylegają do korpusu, natomiast w razie wypełnienia znacznie zwiększają swoją objętość.

Na ramionach, pod podwójnymi panelami rzepowymi (jeden mniejszy, na standardową naszywkę-flagę; drugi większy) umieszczono dosyć pojemne, zamykane zamkiem błyskawicznym płaskie kieszenie (również z doszytymi „skrzelami”), mieszczące np. stazę czy rękawice. Kieszenie te wyposażono we wszyte w górnej części (po ich wewnętrznej stronie) małe pętelki z taśmy, do której można podpiąć np. karabińczyk. Na łokciach naszyto podwójną warstwę materiału, pozbawioną możliwości umieszczenia w jej środku wkładek ochronnych. Rękawy zwieńczono zgrabnym, zaokrąglonym regulatorem, działającym za zasadzie zarzepienia taśm rzepowych na odpowiednim obwodzie wokół nadgarstka.

MBDU – spodnie

Podobnie jak w przypadku bluzy, spodnie wykonano z materiału o składzie procentowym 52/48 nylon/bawełna, ze wstawek z tkaniny VeraStrech® oraz z dodatków w postaci zamka YKK oraz guzików kanadyjskich i taśm rzepowych. Dolna część munduru MBDU została uszyta w luźniejszym niż bluza kroju, nawiązującym rozmieszczeniem kieszeni do opisywanych w jednym z poprzednich numerów „SPECIAL OPS” (2/2019spodni Helikon UTP Flex.

Zapięcie spodni odbywa się poprzez zarzepienie patki podszytej rzepem i zasunięcie zamka błyskawicznego. Szlufki naszyte wokół pasa z powodzeniem współpracują z paskami o szerokości nieprzekraczającej 45 mm. Podobnie jak w UTP Flex, zastosowano tutaj wstawki z elastycznej tkaniny, którą umieszczono w „karczku” spodni oraz w kroku. Rozwiązanie to znakomicie wpływa na wentylację i pomaga w „pracy” ubrania na ciele użytkownika. Krój spodni umożliwił naszycie szerokich kieszeni biodrowych, przedzielonych na swojej długości w stosunku mniej więcej 60/40. Ich krawędzie zostały zabezpieczone dodatkową warstwą materiału, zabezpieczającą przed uszkodzeniem przez klips np. noża czy latarki. Węższa część tej kieszeni (znajdująca się nad pośladkami) sprawdza się świetnie jako dodatkowa ładownica na magazynek do M4/M16 bądź kieszeń na stazę. 

Spodnie MBDU MBDU spodnie

Poniżej, na wysokości ud, umiejscowiono kieszenie typu cargo. Dostęp do nich chroniony jest przez duży płat materiału, zapinany na guzik wszyty w ich tylnej części. Przednia część klapki zapinana jest guzikiem znajdującym się niemal w połowie szerokości kieszeni (takie umiejscowienie zapięcia w moim odczuciu nie jest najszczęśliwszym pomysłem – zdecydowanie wolałbym go bliżej zewnętrznej krawędzi), zapinanym do naszytej do spodni taśmy zawiniętej w pętelkę. Na całej długości górnej krawędzi cargo wszyta została lekko napięta gumowa taśma (trzymająca w ryzach zawartość kieszeni w razie jej wypełnienia po brzegi).

Nie do końca rozumiem także miejsce naszycia zapięcia w kieszonkach na opatrunek, znajdujących się u dołu nogawek. Ich zamknięcie odbywa się poprzez zarzepienie małego fragmentu rzepowej taśmy, znajdującej się tylko po jednej, skrajnej stronie kieszeni – nosząc w ten sposób opatrunek indywidualny, cały czas zastanawiałem się, czy go nie stracę (w tym miejscu muszę zaznaczyć, że moje obawy rozwiał producent, który zapewnił mnie, że gwarantuje pewność tego rozwiązania – przeprowadzone przez niego testy wykluczyły możliwość zaistnienia przytoczonej przeze mnie, potencjalnej zguby).

Podobnie jak w przypadku łokci w bluzie, w spodniach naszyto podwójną warstwę materiału na kolanach – pozbawiono je jednak możliwości umieszczenia w środku piankowych wkładek zabezpieczających. Nogawki zwieńczono gumowym shockocordem z regulatorem, biegnącym przez cały obwód krawędzi.

Czytaj też: Koszule taktyczne i inne nowości >>>

Podsumowanie

Zastanawiałem się dłuższą chwilę nad podsumowaniem niniejszego tekstu – z jednej strony wyłapałem kilka niuansów, które mi przeszkadzają, z drugiej jednak strony muszę stwierdzić, że Helikon stanął na wysokości zadania i stworzył mundur, któremu naprawdę ciężko jest cokolwiek poważnego zarzucić. Oczywiście, można przyczepić się do tego, że tu i ówdzie wystają nitki. Można także narzekać na system zapięcia bluzy, oparty na dużych guzikach – sam należę do zwolenników zamka błyskawicznego w mundurach. Można wreszcie wytknąć brak kieszeni na wewnętrzne wkładki ochronne – zarówno w bluzie, jak i w spodniach. Niemniej jednak wszystkie te niedogodności nikną w obliczu wygody, ceny i użytych w tej konstrukcji rozwiązań. Mamy tu do czynienia z nowocześnie skrojonym ubiorem, pokrytym kamuflażem, który w mojej opinii sprawdza się spektakularnie, a wszystko to za naprawdę przystępną cenę. MBDU jest jak najbardziej godną do polecenia propozycją dla każdego, kto ceni sobie ergonomię i wygodę użytkowania.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Winter Army Combat Shirt (WACS)

Winter Army Combat Shirt (WACS)

amerykańska bluza bojowa do noszenia pod kamizelką balistyczną w warunkach zimowych

amerykańska bluza bojowa do noszenia pod kamizelką balistyczną w warunkach zimowych

Under Body Armour Combat Shirt (UBACS)

Under Body Armour Combat Shirt (UBACS)

brytyjska bluza bojowa zaprojektowana do noszenia pod kamizelką balistyczną

brytyjska bluza bojowa zaprojektowana do noszenia pod kamizelką balistyczną

SOLDIER 95

SOLDIER 95

brytyjski system umundurowania

brytyjski system umundurowania

SOLDIER 2000

SOLDIER 2000

brytyjski system umundurowania

brytyjski system umundurowania

SOLDIER 2005

SOLDIER 2005

aktualnie użytkowany brytyjski system umundurowania

aktualnie użytkowany brytyjski system umundurowania

Nylon/Cotton (NYCO)

Nylon/Cotton (NYCO)

skrócona nazwa dla materiałów złożonych z nylonu i bawełny.

skrócona nazwa dla materiałów złożonych z nylonu i bawełny.

Marine Corps Combat Utility Uniform (MCCUU)

Marine Corps Combat Utility Uniform (MCCUU)

mundur polowy amerykańskiej piechoty morskiej w kamuflażu MARPAT.

mundur polowy amerykańskiej piechoty morskiej w kamuflażu MARPAT.

Desert Disruptive Pattern Material (DDPM)

Desert Disruptive Pattern Material (DDPM)

nazwa brytyjskiego pustynnego wzoru maskującego.

nazwa brytyjskiego pustynnego wzoru maskującego.

Disruptive Pattern Material (DPM)

Disruptive Pattern Material (DPM)

nazwa brytyjskiego leśnego wzoru maskującego.

nazwa brytyjskiego leśnego wzoru maskującego.

Desert Combat Uniform (DCU)

Desert Combat Uniform (DCU)

Amerykańskie umundurowanie pustynne

Amerykańskie umundurowanie pustynne

Battle Dress Uniform (BDU)

Battle Dress Uniform (BDU)

Amerykański system umundurowania używany od lat 80.

Amerykański system umundurowania używany od lat 80.

Army Combat Uniform (ACU)

Army Combat Uniform (ACU)

Wzór aktualnie użytkowanego munduru polowego amerykańskich sił lądowych. Wykorzystywane są mundury ACU w uniwersalnym kamuflażu pikselowym UCP oraz w kamuflażu Crye Precision Multicam (jako OCP w Afganistanie)

Wzór aktualnie użytkowanego munduru polowego amerykańskich sił lądowych. Wykorzystywane są mundury ACU w uniwersalnym kamuflażu pikselowym UCP oraz w kamuflażu Crye Precision Multicam (jako OCP w Afganistanie)

Amphibious Assault Vest (AAV)

Amphibious Assault Vest (AAV)

Amerykańska kamizelka balistyczna z oporządzenia FSBE, pierwsza konstrukcja z systemem QR.

Amerykańska kamizelka balistyczna z oporządzenia FSBE, pierwsza konstrukcja z systemem QR.

Army Air Crew Combat Uniform (A2CU)

Army Air Crew Combat Uniform (A2CU)

amerykańskie umundurowanie dla załóg śmigłowców.

amerykańskie umundurowanie dla załóg śmigłowców.

SITREP SPECIAL OPS SITREP: NFM GARM w warszawskim OS ŻW

SPECIAL OPS SITREP: NFM GARM w warszawskim OS ŻW SPECIAL OPS SITREP: NFM GARM w warszawskim OS ŻW

System Odzieży Bojowej GARM to unikalne rozwiązanie, składające się z szerokiej gamy komponentów – od bielizny termoaktywnej poprzez nowoczesne mundury polowe, aż do zewnętrznych warstw odzieży ochronnej....

System Odzieży Bojowej GARM to unikalne rozwiązanie, składające się z szerokiej gamy komponentów – od bielizny termoaktywnej poprzez nowoczesne mundury polowe, aż do zewnętrznych warstw odzieży ochronnej. Ostatnio mundury GARM trafiły do OS ŻW w Warszawie.

Tomasz Łukaszewski Nowy mundur bojowy komandosów z Royal Marines

Nowy mundur bojowy komandosów z Royal Marines Nowy mundur bojowy komandosów z Royal Marines

Brytyjska Królewska Marynarka Wojenna (Royal Navy) realizuje największy od II wojny światowej program pn. „Future Commando Force” – modernizacja sprzętu i zmiana umundurowania swoich komandosów. Od jesieni...

Brytyjska Królewska Marynarka Wojenna (Royal Navy) realizuje największy od II wojny światowej program pn. „Future Commando Force” – modernizacja sprzętu i zmiana umundurowania swoich komandosów. Od jesieni 2020 r. jej żołnierze będą nosić nowe uniformy.

Ireneusz Chloupek, Tomasz Łukaszewski MSPO 2019 (cz.1)

MSPO 2019 (cz.1) MSPO 2019 (cz.1)

Po raz dwudziesty siódmy w Kielcach odbył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO, pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Impreza targowa miała miejsce w dniach 3-6 września 2019 r. Podczas...

Po raz dwudziesty siódmy w Kielcach odbył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO, pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Impreza targowa miała miejsce w dniach 3-6 września 2019 r. Podczas tegorocznych targów zaprezentowało się 621 wystawców z 31 krajów (w tym „SPECIAL OPS”), wśród których po raz pierwszy swoje produkty pokazały firmy z Australii. Pierwszy raz także w historii MSPO wystawcy zagraniczni stanowili aż 51 procent wszystkich.

TM Zbroja Husara

Zbroja Husara Zbroja Husara

W ostatnim czasie obserwujemy trend w tworzeniu lekkich oporządzeń taktycznych. Do jego prekursorów można zaliczyć firmę Crye Precision i jej noszak płyt JPC, powszechnie podrabiany również w naszym kraju....

W ostatnim czasie obserwujemy trend w tworzeniu lekkich oporządzeń taktycznych. Do jego prekursorów można zaliczyć firmę Crye Precision i jej noszak płyt JPC, powszechnie podrabiany również w naszym kraju. Jego cechą charakterystyczną była rezygnacja z pełnych boków na rzecz Skeletalu, który składał się wyłącznie z usztywnionych taśm PALS.

Mateusz J. Multarzyński Niepozorna kurtka o sporych możliwościach

Niepozorna kurtka o sporych możliwościach Niepozorna kurtka o sporych możliwościach

Choć anorak (ánoráq) zwany często, aczkolwiek niezbyt trafnie, kangurką, ma całkiem niemilitarne korzenie, to ten rodzaj kurtki z kapturem zakładanej przez głowę stał się również elementem wojskowego stroju....

Choć anorak (ánoráq) zwany często, aczkolwiek niezbyt trafnie, kangurką, ma całkiem niemilitarne korzenie, to ten rodzaj kurtki z kapturem zakładanej przez głowę stał się również elementem wojskowego stroju. Najczęściej nosili go żołnierze działający w trudnych warunkach klimatycznych, jak np. niemieccy Gebirgsjäger (piechota górska), którzy potrzebowali dodatkowej ochrony przed wiatrem oraz opadami atmosferycznymi.

Adam Dubiel Kamuflaż zimowy

Kamuflaż zimowy Kamuflaż zimowy

Zima oraz obszary, gdzie niepodzielnie panuje mróz i śnieg, czyli w wysokich partiach gór i na terenach arktycznych, wymagają od żołnierzy odpowiedniego przygotowania, często niestandardowej taktyki działania...

Zima oraz obszary, gdzie niepodzielnie panuje mróz i śnieg, czyli w wysokich partiach gór i na terenach arktycznych, wymagają od żołnierzy odpowiedniego przygotowania, często niestandardowej taktyki działania i specjalistycznego wyposażenia oraz kamuflażu, tak istotnego szczególnie w operacjach specjalnych i nieregularnych. Podstawowym narzędziem skutecznego skrywania się w śnieżnej scenerii przed nieprzyjacielem, jego środkami rozpoznania i obserwacji, jest zimowa odzież maskująca.

Krzysztof Bogucki Umundurowanie bojowe Striker XT

Umundurowanie bojowe Striker XT Umundurowanie bojowe Striker XT

Umundurowanie pola walki to podstawowe narzędzie żołnierskiego rzemiosła i element bazowy systemu walki, jakim jest współczesny wojownik. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie użytkownikom komfortu funkcjonowania...

Umundurowanie pola walki to podstawowe narzędzie żołnierskiego rzemiosła i element bazowy systemu walki, jakim jest współczesny wojownik. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie użytkownikom komfortu funkcjonowania w warunkach bojowych. Silne i bezkompromisowe ukierunkowanie na realizację tego celu doprowadziło do powstania specjalistycznego umundurowania bojowego. Jego konstrukcja, pełna często innowacyjnych rozwiązań, jest podporządkowana przede wszystkim ergonomii i specyfice intensywnych...

Redakcja UMUNDUROWANIE I ODZIEŻ TAKTYCZNA [E-BOOK]

UMUNDUROWANIE I ODZIEŻ TAKTYCZNA [E-BOOK] UMUNDUROWANIE I ODZIEŻ TAKTYCZNA [E-BOOK]

Dla wszystkich Czytelników magazynu „SPECIAL OPS” przygotowaliśmy kolejny po „Osłonach balistycznych” e-book, tym razem poświęcony umundurowaniu i odzieży taktycznej.

Dla wszystkich Czytelników magazynu „SPECIAL OPS” przygotowaliśmy kolejny po „Osłonach balistycznych” e-book, tym razem poświęcony umundurowaniu i odzieży taktycznej.

Michał Sitarski Moduły oporządzenia z firmy 75 Tactical

Moduły oporządzenia z firmy 75 Tactical Moduły oporządzenia z firmy 75 Tactical

75 Tactical to mało znana w Polsce niemiecka firma produkująca kamizelki zintegrowane, plecaki, oporządzenie, wyposażenie i umundurowanie przeznaczone dla wojska – na swoim facebookowym profilu chwali...

75 Tactical to mało znana w Polsce niemiecka firma produkująca kamizelki zintegrowane, plecaki, oporządzenie, wyposażenie i umundurowanie przeznaczone dla wojska – na swoim facebookowym profilu chwali się zdjęciami żołnierzy Bundeswehry z misji w Afganistanie, na których widnieje jej sprzęt.

Bartosz Szołucha Szary wilk z wielkiego miasta

Szary wilk z wielkiego miasta Szary wilk z wielkiego miasta

Linia przeznaczonych dla służb mundurowych produktów LEAF renomowanej marki Arc’teryx nieustannie się rozwija. Jej trzon stanowi wysokiej klasy odzież, jak na przykład kurtki Alpha, opisywane w SPECIAL...

Linia przeznaczonych dla służb mundurowych produktów LEAF renomowanej marki Arc’teryx nieustannie się rozwija. Jej trzon stanowi wysokiej klasy odzież, jak na przykład kurtki Alpha, opisywane w SPECIAL OPS 3/2012, ale projektanci spod znaku „szkieletu archaeopteryxa” starają się co rusz wprowadzać nowości do oferty. W 2011 roku pojawiła się koncepcja Urban Wolf - nowej kolorystki, dobranej specjalnie pod kątem użytkowania w terenie zabudowanym.

Najnowsze produkty i technologie

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.