Special-Ops.pl

Rejon podwyższonego ryzyka - czy naprawdę muszę tam jechać?

Sebastian Miernik | 2012-02-11

Kontynuując temat swojego pierwszego wpisu, chciałbym napisać kilka zdań o konsekwencjach nieprzemyślanych, pochopnych, świadomych bądź nie, decyzji o wyjeździe w rejony o podwyższonym ryzyku. A skłonił mnie do tego jeden wpis na forum Klubu Wysokogórskiego Warszawa.

Zobacz także

Sebastian Miernik Czy major Ponury był majorem?

Czy major Ponury był majorem? Czy major Ponury był majorem?

Wydawałoby się, że jest to pytanie nie na miejscu. każdy, kto interesuje się historią cichociemnych, partyzantki prowadzonej przez Armię Krajową, wie, że Jan Piwnik „Ponury” był majorem, został awansowany...

Wydawałoby się, że jest to pytanie nie na miejscu. każdy, kto interesuje się historią cichociemnych, partyzantki prowadzonej przez Armię Krajową, wie, że Jan Piwnik „Ponury” był majorem, został awansowany pośmiertnie.

Sebastian Miernik Target Reconnaissance Infrared Geolocating Rangefinder (TRIGR)

Target Reconnaissance Infrared Geolocating Rangefinder (TRIGR) Target Reconnaissance Infrared Geolocating Rangefinder (TRIGR)

Produkowany przez BAE Systems TRIGR jest laserowym lokalizatorem celu, zaprojektowany w celu dostarczania danych o celu dla wsparcia ogniowego i systemów C4I – dowodzenia, kontroli, komunikacji i wywiadu.

Produkowany przez BAE Systems TRIGR jest laserowym lokalizatorem celu, zaprojektowany w celu dostarczania danych o celu dla wsparcia ogniowego i systemów C4I – dowodzenia, kontroli, komunikacji i wywiadu.

Sebastian Miernik Komandosi – krótka historia początków alianckich jednostek specjalnych

Komandosi – krótka historia początków alianckich jednostek specjalnych

W powszechnej opinii początki brytyjskich jednostek specjalnych to przede wszystkim historia SAS Davida Stirlinga, niektórzy znają jeszcze historię Long Range Desert Group (LRDG). Tymczasem historia brytyjskich...

W powszechnej opinii początki brytyjskich jednostek specjalnych to przede wszystkim historia SAS Davida Stirlinga, niektórzy znają jeszcze historię Long Range Desert Group (LRDG). Tymczasem historia brytyjskich wojsk specjalnych ma dużo więcej wątków niż się wielu wydaje. Skąd się wzięła nazwa komandosi?

Publikując notkę o porwaniach jakie miały miejsce w Mali w listopadzie 2011 r. nawet przez myśl mi nie przeszło, że porwanymi osobami mogli być moi znajomi. Jak się okazało niedawno, tak mogło się stać. Na forum KW Warszawa mój klubowy kolega ogłosił, że szuka chętnych na wyjazd wspinaczkowy w rejonie Hoggar w Algierii, wiosną 2012 r. Ze zdjęć, które zamieścił wyglądało to jak marzenie, sam bym tam pojechał się wspinać. Inny znajomy szybko zapytał, czy tam już bezpiecznie na co odpowiedziała mu właśnie znajoma, która była w Mali podczas porwań, które opisałem w notce. Na dodatek, była w miejscowości odległej o 12 km od tej, z której w tym samym czasie porwano 2 Francuzów.

O krok od porwania?

Jak pisze Justyna: „Wróciliśmy miesiąc temu z Mali a dokładnie z okolic Hombori (wyjazd wspinaczkowo – trampingowy). Przed wyjazdem sprawdzałam aktualne informacje o zagrożeniach, szukałam na mapie, w którym miejscu były porwania itp. Wszyscy, z którymi pisałam i rozmawiałam już na miejscu zapewniali, że jest tam bezpiecznie. Niestety okazało się inaczej. Porwano 12 km od naszej wioski 2 Francuzów i my też byliśmy zagrożeni".

Cały region Sahelu jest obecnie zagrożony. Z Libii wracają uzbrojeni Tuaregowie, którzy osiedlają się na północy Mali, niedaleko granicy algierskiej. Od 2003 porwali w sumie 50 turystów a obecnie przetrzymują ok. 10. W Algierii było porwanie 3 osób pod koniec października i według ostatnich informacji przetrzymywani są w Mali. Turyści porywani są też przez lokalną ludność i później sprzedawani al-Qaeda dla okupów. A Polska nie płaci okupów….”

Zapytałem koleżanki jak się przygotowywali do tego wyjazdu, niestety nie odpisała.

MSZ i inne służby

Mimo, że wiele z państw ostrzega przed podróżami do wybranych krajów, nie tylko tych, w których jest zwiększone zagrożenie terroryzmem, wojną domową, przestępczością zorganizowaną ale także chorobami, klęskami żywiołowymi, wciąż znajdują się osoby, które wbrew wszystkim ostrzeżeniom jadą w niebezpieczne miejsce, nie zważając na niebezpieczeństwa. Wszak co ma mi się stać? A jak już się stanie, od czego mamy MSZ, GROM i inne służby, które mają dbać o bezpieczeństwo obywateli naszego państwa.

Zaplanuj swój wyjazd

Ten wpis jest przede wszystkim dla osób, które przed wyjazdem chcą dowiedzieć się jak najwięcej o bezpieczeństwie w docelowym miejscu swojej podróży.

Najwięcej i najbardziej aktualne informacje są oczywiście na stronach zagranicznych ministerstw spraw zagranicznych, tematycznych portalach traktujących o terroryzmie, bezpieczeństwie, forach podróżniczych, gdzie swoje wrażenia z wyjazdów opisują podróżujący, najczęściej ci, którzy wrócili cało i bezpiecznie – raczej nikt niewiele osób chwali się, że przez swoją lekkomyślność o mało nie stracili życia – nie mam tu na myśli osób z różnych organizacji pozarządowych (i nie tylko) niosących pomoc w takich krajach jak Somalia, Afganistan i inne.

Na brytyjskiej stronie http://www.channel4.com/news/where-will-the-global-hotspots-of-2012-be znajduje się lista potencjalnych miejsc zapalnych. Ponieważ wyjazd planujemy często z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, warto zapoznać się z nimi już teraz. W zasadzie najbezpieczniejsza jest Europa, najwięcej potencjalnych miejsc konfliktów znajdziemy oczywiście w Afryce i Azji (obydwa te rejony są jeszcze podzielone) – tutaj przyczyn jest wiele, od Arabskiej Wiosny, przez państwa upadłe, konflikty na tle etnicznym i rasowym po potencjalne konflikty o skali międzynarodowej (Iran, Afganistan). Niespokojnie jest także w Ameryce Środkowej i Południowej, głównie ze względu na działania karteli narkotykowych i upadające państwa.

Polskie MSZ od kilkunastu już lat przygotowuje ciekawy poradnik „Polak za granicą”, wydawany w formie publikacji oraz internetowej (http://poradnik.poland.gov.pl/) – z oczywistych powodów aktualniejsza jest ta druga forma. Oprócz opisu krajów, znajdują się tam także porady, bardzo przydatne, przede wszystkim gdy jedziemy do krajów o podwyższonym stopniu ryzyka, do których wyjazd jest odradzany. Kolejna odsłona poradnika w wydaniu polskiego MSZ to http://www.msz.gov.pl/Ostrzezenia,dla,podrozujacych,14800.html – Ostrzeżenia dla podróżujących.

Bardzo ciekawe porady, opisy krajów, stale aktualizowane znajdują się na australijskiej stronie, przygotowanej i utrzymywanej przez tamtejszy MSZ – http://www.smartraveller.gov.au/ .

Te kilka przykładowych stron nie wyczerpują oczywiście wszystkich możliwości dokonania rozpoznania danego kraju czy regionu. Są to przykładowe źródła, które pokazują kierunek działań w tym zakresie. Każdy wyjazd w taki rejon powinien być bardzo poważnie przemyślany, zaplanowany. Jeśli już podejmujemy takie ryzyko, bądźmy świadomi także ograniczonych możliwości działań naszych służb dyplomatycznych w takich rejonach. Państwa, które kiedyś dysponowały koloniami (Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Belgia, Hiszpania, Portugalia), z oczywistych względów mają większe wpływy w wielu krajach na świecie i możliwości negocjacyjne niż Polska. Jeśli oczekujemy, że ktoś będzie nadstawiał za nas głowę to pewnie się nie myli, warto jednak się zastanowić czy na pewno jest to konieczne? Czasem lepiej odpuścić, wybrać inny, mniej egzotyczny cel, lub równie egzotyczny ale w innym miejscu.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

NEWMAX Sp. z o.o. Sp.k. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops