30 kwietnia 2010 – 1 września 2010 - w tym okresie Polki Kontyngent Wojskowy ORLIK 3 stał na straży nieba państw bałtyckich.
Polscy piloci pod dowództwem podpułkownika pilota Robert Kozak stacjonowali w tym okresie w litewskiej bazie lotniczej Siauliai i występowali jako samodzielna jednostka organizacyjna, przeznaczona do realizacji misji Air Policing NATO nad terytorium Litwy, Łotwy i Estonii. Głównymi celami tej misji było zapewnienie ochrony ludności i sił zbrojnych, zapewnienie pomocy załogom statków powietrznych znajdujących się w sytuacjach awaryjnych oraz prowadzenie rozpoznania sytuacji powietrznej i ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Podczas wykonywania tej misji polscy piloci latali na myśliwcach MIG-29. Prawdopodobnie kolejna, polska służba nad niebem państw bałtyckich przypadnie w 2012 r.
Więcej informacji na stronie: www.airpolicing.wp.mil.pl
We wtorek, 30 listopada 2021 r., w Bazie Lotnictwa Litewskich Sił Powietrznych w Szawlach, odbyło się symboliczne przekazanie klucza do przestrzeni powietrznej jako zmiana kontyngentów wojskowych realizujących...
We wtorek, 30 listopada 2021 r., w Bazie Lotnictwa Litewskich Sił Powietrznych w Szawlach, odbyło się symboliczne przekazanie klucza do przestrzeni powietrznej jako zmiana kontyngentów wojskowych realizujących misję NATO Air Policing w krajach bałtyckich.
W środę (28 października 2020 r.) NATO rozpoczęło swoje główne coroczne ćwiczenia sił szybkiego reagowania Sojuszu, podczas których na Litwie rozlokowało się około 2500 żołnierzy. Ćwiczenie „Genialny skok”...
W środę (28 października 2020 r.) NATO rozpoczęło swoje główne coroczne ćwiczenia sił szybkiego reagowania Sojuszu, podczas których na Litwie rozlokowało się około 2500 żołnierzy. Ćwiczenie „Genialny skok” przetestuje logistykę NATO i jego zdolność do szybkiego reagowania i przemieszczania wspólnych sił zadaniowych bardzo wysokiej gotowości NATO w przypadku kryzysu.
Na początku września na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce odbyło się taktyczno-strzeleckie szkolenie zgrywające, w którym wzięli udział żołnierze 2 batalionu manewrowego Oddziału Specjalnego...
Na początku września na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce odbyło się taktyczno-strzeleckie szkolenie zgrywające, w którym wzięli udział żołnierze 2 batalionu manewrowego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, żandarmi z Litwy służący w ramach wielonarodowej kompanii Żandarmerii Wojskowej oraz żandarmi z Gruzji, którzy przygotowują się do certyfikacji do Wielonarodowego Batalionu Policji Wojskowej NATO.
W wyniku wielomiesięcznych działań operacyjnych funkcjonariuszom Centralnego Biura Śledczego Policji przy współpracy z KAS i Prokuraturą Okręgowa w Łodzi oraz służbami innych krajów udało się zlikwidować...
W wyniku wielomiesięcznych działań operacyjnych funkcjonariuszom Centralnego Biura Śledczego Policji przy współpracy z KAS i Prokuraturą Okręgowa w Łodzi oraz służbami innych krajów udało się zlikwidować kanał przesyłkowy narkotyków i delegalizować środek GBL na Litwie.
Wrzesień 2008 – grudzień 2009. W tym okresie III zmiana PKW odbywała służbę w ramach MINURCAT – United Nations Mission In the Central African Republic and Chad (Misja Organizacji Narodów Zjednoczonych...
Wrzesień 2008 – grudzień 2009. W tym okresie III zmiana PKW odbywała służbę w ramach MINURCAT – United Nations Mission In the Central African Republic and Chad (Misja Organizacji Narodów Zjednoczonych w Republice Czadu i republice Środkowoafrykańskiej).
Obecnie, od 30 stycznia 2010 r. w Bośni i Hercegowinie znajduje się XII zmiana polskich żołnierzy pod dowództwem podpułkownika Roberta Majdeckiego z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana...
Obecnie, od 30 stycznia 2010 r. w Bośni i Hercegowinie znajduje się XII zmiana polskich żołnierzy pod dowództwem podpułkownika Roberta Majdeckiego z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego.
Pierwsi polscy żołnierze zostali skierowani do Afganistanu 16 marca 2002 roku w odpowiedzi na zaproszenie do udziału w Międzynarodowych Siłach Wspierania Bezpieczeństwa (International Security Assistance...
Pierwsi polscy żołnierze zostali skierowani do Afganistanu 16 marca 2002 roku w odpowiedzi na zaproszenie do udziału w Międzynarodowych Siłach Wspierania Bezpieczeństwa (International Security Assistance Force – ISAF). W zakresie działania polskiego kontyngentu znalazły się wówczas: rozminowanie terenu, ochrona lotniska w Kabulu, budowa infrastruktury drogowo – mostowej i innego zaplecza logistycznego. W sumie w I zmianie wzięło udział 300 żołnierzy.
Estońskie Siły Operacji Specjalnych to stosunkowo młoda jednostka, która zyskała renomę i szacunek wśród zachodnich jednostek specjalnych w czasie misji w Afganistanie i Mali. Przeszkoleni w kierunku prowadzenia...
Estońskie Siły Operacji Specjalnych to stosunkowo młoda jednostka, która zyskała renomę i szacunek wśród zachodnich jednostek specjalnych w czasie misji w Afganistanie i Mali. Przeszkoleni w kierunku prowadzenia wojny partyzanckiej operatorzy ESTSOF wykonują operacje w małych grupach na tyłach przeciwnika, paraliżując ruchy jego wojsk oraz siejąc w ich szeregach strach i panikę.
Rozmowa z mł. chor. rez. Krystianem „Wójo” Wójcikiem – wieloletnim podoficerem 1. Pułku Specjalnego Komandosów, a potem Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.
Rozmowa z mł. chor. rez. Krystianem „Wójo” Wójcikiem – wieloletnim podoficerem 1. Pułku Specjalnego Komandosów, a potem Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.
O służbie paramedyka w warunkach bojowych i życiu na misji poza granicami kraju rozmawiamy z Michałem Matrajem – ratownikiem cywilnym pełniącym służbę w bazie NATO na południu Afganistanu.
O służbie paramedyka w warunkach bojowych i życiu na misji poza granicami kraju rozmawiamy z Michałem Matrajem – ratownikiem cywilnym pełniącym służbę w bazie NATO na południu Afganistanu.
Kapitan Andrejs Zaburdayevs objął stanowisko dowódcy Komponentu Operacji Specjalnych Narodowych Sił Zbrojnych Łotwy, zastępując na tym stanowisku pułkownika Normundsa Aleksiego.
Kapitan Andrejs Zaburdayevs objął stanowisko dowódcy Komponentu Operacji Specjalnych Narodowych Sił Zbrojnych Łotwy, zastępując na tym stanowisku pułkownika Normundsa Aleksiego.
W dniach 15-19 listopada br., na terenie poligonu Adaži, odbyło się międzynarodowe ćwiczenie eFP BG Latvia pk. „Valiant Forger II”, w którym wzięli udział żołnierze z IX zm. PKW Łotwa.
W dniach 15-19 listopada br., na terenie poligonu Adaži, odbyło się międzynarodowe ćwiczenie eFP BG Latvia pk. „Valiant Forger II”, w którym wzięli udział żołnierze z IX zm. PKW Łotwa.
Jedną z jednostek, którą przypominamy w numerze „SPECIAL OPS Retrospekcja” jest oddział kontrterrorystyczny „Omega” (Pretterorisma vienība „Omega”) łotewskiej policji. Jak w wielu podobnych, nowoczesnych...
Jedną z jednostek, którą przypominamy w numerze „SPECIAL OPS Retrospekcja” jest oddział kontrterrorystyczny „Omega” (Pretterorisma vienība „Omega”) łotewskiej policji. Jak w wielu podobnych, nowoczesnych odpowiednikach, trwa w niej nieustanne doskonalenie wyposażenia, służące jak najlepszemu przygotowaniu do wykonywania powierzonych zadań.
25 lat temu, około półtora roku po oficjalnym odzyskaniu przez Łotwę niepodległości, sformowano tam specjalną jednostkę interwencyjną do walki z terroryzmem, która rozwinęła się w obecną Jednostkę Kontrterrorystyczną...
25 lat temu, około półtora roku po oficjalnym odzyskaniu przez Łotwę niepodległości, sformowano tam specjalną jednostkę interwencyjną do walki z terroryzmem, która rozwinęła się w obecną Jednostkę Kontrterrorystyczną „Omega” (Pretterorisma vienība „Omega”) tamtejszej policji państwowej. Wybrana na jej symbol ostatnia litera greckiego alfabetu wskazuje, że użycie tego oddziału policji to ostateczna opcja w najtrudniejszych przypadkach, gdy wszelkie inne sposoby rozwiązania sytuacji zawiodły lub mogłyby...
Magnus Kuul – dowódca ESTSOF, przedstawia rozwój Estońskich Sił Specjalnych w ciągu ostatnich 26 lat oraz ich aktualną sytuację w systemie bezpieczeństwa Estonii i państw zrzeszonych w NATO.
Magnus Kuul – dowódca ESTSOF, przedstawia rozwój Estońskich Sił Specjalnych w ciągu ostatnich 26 lat oraz ich aktualną sytuację w systemie bezpieczeństwa Estonii i państw zrzeszonych w NATO.
Siły NATO rozpoczęły trening strzelecki w Estonii w ramach corocznego ćwiczenia Wiosenna burza. Spring Storm, kierowany przez Estonię, testuje integrację wojsk NATO z Estońskimi Siłami Obronnymi (EDF),...
Siły NATO rozpoczęły trening strzelecki w Estonii w ramach corocznego ćwiczenia Wiosenna burza. Spring Storm, kierowany przez Estonię, testuje integrację wojsk NATO z Estońskimi Siłami Obronnymi (EDF), wzmacniając ich zdolności w czasach kryzysu. Z powodu pandemii COVID-19 tegoroczne ćwiczenia zostały zmniejszone i bierze w nich udział około 3 200 żołnierzy, w porównaniu do 9 000 w zeszłym roku.
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.