Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Patronat medialny SPECIAL OPS

Fot. BB

Fot. BB

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie pojawiają coraz to nowe sposoby przedstawienia historii „63 dni chwały”: od tzw. odzieży patriotycznej i tatuaży, przez biegi pamięci, różne formy medialne (filmy, jak „Miasto 44”, komiksy, akcje w mediach społecznościowych) po interaktywne, oddziałujące na wyobraźnię prezentacje muzealne czy publikacje naukowe.  Nietrudno wpaść w pułapkę patetyczności, banału, nietrudno również obrazić pamięć po poległych. Tym trudniejsze zadanie stało przez Kubą Pawełkiem, który podjął się przeniesienia Powstania z 1944 o 70 lat później, do 2014 roku. Wyszedł z tego zwycięsko, między wierszami zadając ważne pytania: choćby takie, czy w dzisiejszych czasach, współcześni nam 20-letni „Kolumbowie XXI wieku” uznaliby, że warto.

Zobacz także

Ireneusz Chloupek Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR

Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około...

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około 500 modeli: od kieszonkowych, po wysokiej jakości szperacze. Działa na rynku już ponad 30 lat, sprzedając sprzedając 250 tys. latarek rocznie w kraju i za granicą.

Kuba Wesołowski Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych

Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych

Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski...

Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski produkt SPLIT SKIS w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju otrzymał dwie międzynarodowe nagrody innowacyjności. W Niemczech, na zimowych targach sprzętu sportowego ISPO w Monachium, oraz w USA – na targach OR SNOW SHOW w Salt Lake City, zdobywając Innovation Award 2023.

Radosław Tyślewicz Tożsamość komandosów Kompanii X

Tożsamość komandosów Kompanii X Tożsamość komandosów Kompanii X

Okres II wojny światowej to czas formowania oddziałów komandosów, które dziś nazywamy wojskami specjalnymi. Za pionierów tych formacji przyjęło się uznawać Brytyjczyków. Powstaje jednak pytanie, czy osławione...

Okres II wojny światowej to czas formowania oddziałów komandosów, które dziś nazywamy wojskami specjalnymi. Za pionierów tych formacji przyjęło się uznawać Brytyjczyków. Powstaje jednak pytanie, czy osławione dziesiąte Commando składało się zatem z obywateli tego wyspiarskiego kraju? Dodatkowo lektura książki budzi kolejne pytania, w tym jedno chyba nieprzewidziane przez autorkę tej porywającej akcją oraz narracją lektury, a mianowicie, czy można X Kompanię przypisać jednej narodowości?

Powtórka z „rozrywki”

Jest roku 2014. Polska od pięciu lat znajduje się pod okupacją niemiecką, która na przeniesieniu o 70 lat nie straciła nic ze swojej bezwzględności i nieludzkiej brutalności. Podobnie, jak w 1939, w 2009 r. zaliczyliśmy cios w plecy od Rosji, a jednak – dokładnie, jak w 1944 r., 1 sierpnia, Powstanie Warszawskie wybucha, także z nadzieją na to, że "dawny wróg-nowy sojusznik", zbliżający się do Wisły, w którego szeregach służą także Polacy (Berlingowcy) pomoże wypędzić Niemców ze stolicy. Choć technologia diametralnie się rozwinęła, a bohaterowie (jak i antybohaterowie) dysponują dokładnie tymi samymi gadżetami i urządzeniami, z których my korzystamy popijając kawę w „Starbusiu”, wojna w swej istocie jest taka, jak 70 lat wcześniej.

Zobacz również: "Powstanie Warszawskie 1944. Taktyka walki w mieście" - Paweł Makowiec

Każda wojna jest inna, każda jest taka sama” – mówił Anthony Swofford w filmie „Jarhead”. W rzeczy samej, choć zmieniają się wojenne narzędzia i sposoby unicestwiania, propagandy itd., sam rdzeń konfliktu – śmierć, zniszczenie, cierpienie, krew i flaki są te same. „Kolumbowie – rocznik 20” czy „Kolumbowie XXI wieku”, powstańcy i cywile, giną tak samo. W powieści Jakuba Pawełka jesteśmy świadkami analogicznych rzezi na Woli, brutalnych gwałtów dokonywanych przez rozjuszonych kryminalistów - wypuszczone z więzień mięso armatnie (tak, pojawiają się tu Dirlewangerowcy), ograniczonej polityką bezradności Zachodu i zimnej kalkulacji Rosjan, którzy z przyjemnością patrzą na obracającą się w gruzy i masowy grób Warszawę. Zrzuty nie trafiają tam, gdzie powinny, kończy się broń i amunicja. Berlingowcy, którzy przedostali się na zachodni brzeg Wisły nie są w stanie wiele zdziałać, kolejne barykady padają, podobnie jak samo Powstanie.

Cichociemni, jutuberzy, blogerzy i okupanci i ich następcy

W środku tej "apokalipsy spełnionej" natrafiamy na bohaterów Jakuba Pawełka, którzy - choć noszą imiona i nazwiska oraz są bardzo wyraźnie i obrazowo przedstawieni, reprezentują konkretne postawy warszawiaków wobec walki z okupantem, jak i samego Powstania. Jest chłopak, który pracuje w sklepie z elektroniką dla Niemców i który – choć jest świadomy okrucieństw wyrządzanych przez okupanta, stara się po prostu przeżyć. Jest kelnerka z klubu „nur für Deutsche”, która używając swoich wdzięków i łóżka na piętrze knajpy, by wyciągnąć z pijanych i zauroczonych „fryców” informacje przydatne dla Polskiego Podziemia, pragnie prawdziwej walki. Jest Cichociemny, doświadczony dowódca pododdziału, do którego trafia wspomniana dwójka, który musi poprowadzić swoich ludzi do boju, nawet jeśli jest to bój straceńczy. Jest blogerka modowa, „prowadzająca się” z wysokim rangą niemieckim oficerem, korzystająca z dobrodziejstw oferowanych przez okupanta, zapatrzona w ekran swojego tabletu i smartfona oraz statystyki wejść na Instagramowe konto, dostrzegająca w powstańczym szaleństwie szansę na odkupienie win i jednocześnie jeszcze większą popularność. Są wierzący w wybawienie miasta przez Armię Czerwoną oraz tacy, których historia powinna się wstydzić, którzy w Powstaniu dostrzegają szansę wyrównania rachunków i których bestialstwo równe okupacyjnemu wychodzi na jaw np. podczas przesłuchań rzekomych nieniemieckich szpiegów. Jest też epizodyczna masa „prawdziwych patriotów”, obwieszonych symboliką mającą być dowodem ich oddania ojczyźnie i paradujących na pokaz z wielkimi hasłami, podczas gdy obok toczy się walka. Ci ostatni to doskonałe odniesienie do znanych nam z marszy i pochodów osiłków wiadomych organizacji, którzy o Powstaniu niewiele potrafią powiedzieć, mimo iż mają na sobie mówiące o nim ciuchy. Ich wszystkich łączy jednak to, że są mieszkańcami wielkiej metropolii u progu apokalipsy – 70 lat różnicy nie ma znaczenia.

„#WAWSKIE14” to perspektywa przede wszystkim polska, ale nie brakuje również spojrzenia na Powstanie i walki od strony Niemców, dla których zryw jest szaleństwem, wyrokiem śmierci, okazją do zaspokojenia morderczych instynktów, wyrażenia pogardy dla podbitego narodu, który należy zmieść z powierzchni ziemi razem z całym miastem. Jest też i perspektywa rosyjska, nie pozostawiająca złudzeń co do losu żołnierzy Armii Krajowej i intencji wschodnioeuropejskiego mocarstwa. I znów 70 lat nie ma znaczenia.

Jeden lajk, jeden Niemiec

W powieści „#WAWSKIE14” wojna toczy się tylko fizycznie, ale i w sieci – o serca i umysły ludzi. Facebookowy fanpage Armii Krajowej, utworzone na fejsie wydarzenie Powstanie Warszawskie, hashtagowane relacje nagrywane telefonami, fotki robione z selfiesticków, powstańcze „stylówy” jak z wojennych żurnali modowych, działania hackerskiego kontrwywiadu, bany, lajki, udostępnienia i komentarze – wirtualny świat równoległy do tego, w którym otrzymanie kuli czy oberwanie szrapnelem nie kończy się powrotem do ostatniego save’a w grze, ale koniecznością wycofania na tyły, amputacją kończyn albo po prostu śmiercią. Są jutuberzy, blogerzy, hejterzy i trolle oraz zespoły zawodowych hakerów. I Facebook jako symbol wolności, do którego dostęp Niemcy odcięli Polakom w ramach represji okupacyjnych.

Media społecznościowe w książce to nie tylko narzędzie propagandowe, ale i informacyjne – tak dla samych powstańców, w kontrze wobec Niemców, ale i dla mocarstw zachodnich – Anglii czy USA. Wspomniana blogerka modowa po przejściu na stronę walczących warszawiaków działa w sieci, by poruszyć serca i sumienia światowych społeczności, a tym samym wymusić poprzez oburzenie opinii publicznej konkretne działania rządów i pomocy dla walczącej Warszawy. I tu właśnie pojawia się stawiane przez Jakuba Pawełka kolejne pytanie: ile warte są tego typu działania? Czy tego typu akcje to znak naszych czasów? Równie szczere i prawdziwie angażujące jak niedawna kampania pewnej marki odzieżowej z amerykańską laską poszukującą Wojtka? Czytając o powstańczych inicjatywach w social mediach przypominały mi się regularnie pojawiające się grafiki z amerykańskimi żołnierzami „Like & share if you support our troops”. „Support”, znaczy co? Czy przypadkiem nie działa to na zasadzie „Like & forget” (niczym pocisk Hellfire)? Dam lajka, poczuję się lepiej, a po chwili zapomnę o temacie?

Sprawdź szczegóły: Czy to już koniec przygód w alernatywnej rzeczywistości Polski? – recenzja „Kapitana Jamroza”

Warto podkreślić tu ważny element powieści Jakuba Pawełka. Autor przenosząc Powstanie Warszawskie do czasów nam współczesnych, nie skupił się tylko na mediach społecznościowych i smartfonach czy odzieży patriotycznej. Mamy tu też foodtrucki, hipsterską kawę, lemoniadę, język i odniesienia do pop-kultury. Pamiętacie ostatnie Mistrzostwa Europy w piłce nożnej i twitty Russela Crowe’a, w których kibicował on naszej reprezentacji? W „#WAWSKIE14” kibicuje on na Twitterze powstańcom, a bohaterowie wspominają jego filmy, m.in. „Gladiatora”. Urealnia to opowieść i powoduje, że jako czytelnicy „żyjący trzy lata po przegranym książkowym Powstaniu” możemy ja odnieść w jakiś sposób do naszych realiów. 

Uwspółcześnieniu uległo, rzecz jasna, również uzbrojenie. Są transportery Puma, ale i „drugowojenne-współczesne” Tygrysy. Są traktowane z ogromną czcią „przedwojenne” Beryle oraz amerykańskie M4. Jest też tajemniczy oddział niemieckich „Czaszek”, elitarna formacja, której żołnierze pojawiają się, likwidują cele i znikają. Są drony i śmigłowce, kamizelki taktyczne i noktowizory. Jedyne, czego mi zabrakło, to konkretna informacja, w co uzbrojeni byli niemieccy piechurzy zamiast Mauserów, MG34 i MG42 czy MP40. G36? HK416/417? MP5?

Inne wczoraj kontra wczoraj, ale dziś

Alternatywne wersje historii Polski, szczególnie w nawiązaniu do II wojny światowej czy nawet samego tylko Powstania Warszawskiego to żadne novum. Powieści tego typy pisali już wcześniej autorzy Warbooka tacy, jak Marcin Ciszewski czy Piotr Langenfeld. Tomasz Bukowski pokusił się nawet o wplecenie w historię zrywu legendy o Bazyliszku („Obiekt R/W0036” – polecam!). Były to jednak historie, które ze znanego nam toru skręciły w inny stronę – po prostu historia potoczyła się inaczej, ale np. nadal Powstanie Warszawskie wybuchało w 1944 r., tylko okazało się ostatecznie wygrane (jak u Ciszewskiego) dzięki temu, że żyjący tamtych czasach AK-owcy dostali wsparcie nam współczesnego wojska (o czym jako dziecko poniekąd fantazjowałem, nim jeszcze ukazały się książki Pana Marcina - rozmyślałem, jakby to było, gdyby jakimś cudem grupa uzbrojonych po zęby myśliwców cofnęła się w czasie i mogła przywalić solidnie niemieckim kolumnom pancernym - ot, taka małą dygresja). Jakub Pawełek przeniósł tymczasem konkretne wydarzenie w zupełnie inne realia – zachował rdzeń oryginału, otaczając go powłoką nowoczesności. I choćby za to należy mu się solidna „piona”. „#WAWSKIE14” to Powstanie Warszawskie 2.0, dla którego odpowiedników wśród współczesnych konfliktów – choćby z uwagi na użycie mediów społecznościowych, daleko szukać nie musimy.

Siekiera motyka, piłka, szklanka, szeruj #WAWSKIE14, dawaj lajka

Czytając „#WAWSKIE14” nie nudziłem się ani przez chwilę, nie odczuwałem dłużyzn, zmiany tempa odbierając jako konieczne w przedstawieniu różnych aspektów powstańczego żywota i walki. Książka szczerze mnie wciągnęła, także emocjonalnie i choć mogłem się domyślać, jak skończy się historia, to czytałem z zainteresowaniem do ostatniej strony.

A skoro o końcu mowa, to czas na refleksje po lekturze... Czy byłoby warto ruszyć do Powstania, znajdując się na miejscu bohaterów książki Jakuba Pawełka? Oni - Damian, Julka, Tango - ruszyli, ale my – ludzie, których wojna nie dotyczy (na szczęście!), nie otrzymamy odpowiedzi dotyczącej konkretnie nas samych. Możemy sobie tylko ją wyobrazić, dzięki powieści może bardziej obrazowo. Ale tylko wyobrazić, a to dlatego, że tyle o sobie wiemy, na ile nas sprawdzono - na ile pozwoliłyby lub na ile zmusiłyby nas do tego realia.  

Jedni nazywają Powstanie obłędem, wskazując na hekatombę ludności cywilnej wynikającą z nieodpowiedzialnej decyzji i naiwnych oczekiwań wobec Rosjan. Inni bronią stanowiska i decyzji dowódców. Ja mówię: nie żyliśmy wtedy, nie mieliśmy tych marzeń, nie byliśmy przesiąknięci tym strachem, wszechobecną śmiercią, nadzieją i pragnieniem wolności. Może żyjąc w tamtych czasach chwycilibyśmy za broń, stanęlibyśmy na barykadzie, po tylu latach terroru, choćby i po to, by zginąć, ale w walce o wolność, a nie w obozie czy pod murem podczas odwetowych egzekucji. A może stalibyśmy z boku, chcąc tylko przeżyć za wszelką cenę, najlepiej nie angażując się w nic. A może okazałoby się, że pod nową władzą osiągamy pewne profity? Może podobnie zachowalibyśmy się teraz, wobec Powstania Warszawskiego 2.0, czyli A.D. 2014? "#WAWSKIE14" trafnie portretuje różne postawy i motywacje z solidną akcją w tle. A zatem, póki co - hej, nie na barykady, a do czytania!

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

 

Komentarze

Powiązane

Kuba Wesołowski Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych

Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych

Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski...

Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski produkt SPLIT SKIS w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju otrzymał dwie międzynarodowe nagrody innowacyjności. W Niemczech, na zimowych targach sprzętu sportowego ISPO w Monachium, oraz w USA – na targach OR SNOW SHOW w Salt Lake City, zdobywając Innovation Award 2023.

Radosław Tyślewicz Ollie Ollerton: "BREAK POINT - strach, odwaga, przetrwanie"

Ollie Ollerton: "BREAK POINT - strach, odwaga, przetrwanie" Ollie Ollerton: "BREAK POINT - strach, odwaga, przetrwanie"

W marcu 2023 roku na rynku polskim ukazała się książka brytyjskiego autora O. Ollertona, którego można już było poznać dzięki jego historii z okresu służby w Królewskiej Piechocie Morskiej i SBS, opublikowanej...

W marcu 2023 roku na rynku polskim ukazała się książka brytyjskiego autora O. Ollertona, którego można już było poznać dzięki jego historii z okresu służby w Królewskiej Piechocie Morskiej i SBS, opublikowanej w 2020 roku pod tytułem „Odważni wygrywają – lekcje życia i przywództwa od członków sił specjalnych SAS”. Najnowsza pozycja, wydana przez wydawnictwo Bellona, w przekładzie Leszka Erenfeichta, jest zapisem życiorysu już tylko jednego bohatera i zaczyna się mniej więcej, kiedy miał on 10 lat...

Radosław Tyślewicz Terakotowa armia nowego wzoru

Terakotowa armia nowego wzoru Terakotowa armia nowego wzoru

Omawiana publikacja to kolejna pozycja książkowa obu autorów w ostatnich latach. Znany z geostrategicznego zacięcia Jacek Bartosiak oraz z historycznego realizmu krytycznego Piotr Zychowicz postanowili...

Omawiana publikacja to kolejna pozycja książkowa obu autorów w ostatnich latach. Znany z geostrategicznego zacięcia Jacek Bartosiak oraz z historycznego realizmu krytycznego Piotr Zychowicz postanowili skonfrontować swoje poglądy, biorąc na warsztat „III wojnę światową” i aktualne przesłanki do jej wybuchu. Całość przybrała formę wywiadu, a może raczej rozmowy, w której obaj publicyści prezentują swoje racje poparte wcześniejszymi dociekaniami. Odnoszą się przy tym często do „katastrofy września...

Radosław Tyślewicz Talibowie. Przekleństwo czy nadzieja Afganistanu

Talibowie. Przekleństwo czy nadzieja Afganistanu Talibowie. Przekleństwo czy nadzieja Afganistanu

Recenzja książki Piotra Łukasiewicza, czyli dlaczego muzułmanin o nic nie prosi i się nie kłania, czy można wygrać pokój za pomocQą Power Pointa i czy kiedy odbiorą ci wszystko, to bronisz już tylko nieba...

Recenzja książki Piotra Łukasiewicza, czyli dlaczego muzułmanin o nic nie prosi i się nie kłania, czy można wygrać pokój za pomocQą Power Pointa i czy kiedy odbiorą ci wszystko, to bronisz już tylko nieba i gwiazd nad głową…

Karolina Wojtasik W rękach somalijskich piratów

W rękach somalijskich piratów W rękach somalijskich piratów

Współcześni piraci najczęściej noszą klapki, sprane koszulki, nie mówią po angielsku i bywają pod wpływem narkotyków. Wiedzą, jak trzymać broń, ale nie zawsze umieją korzystać z toalety; poza tym, bywają...

Współcześni piraci najczęściej noszą klapki, sprane koszulki, nie mówią po angielsku i bywają pod wpływem narkotyków. Wiedzą, jak trzymać broń, ale nie zawsze umieją korzystać z toalety; poza tym, bywają nieobliczalni i bezwzględni. Najczęściej nie mają nic do stracenia, co najwyżej własne życie, a w krajach, skąd pochodzą, życie ludzkie jest niewiele warte.

Radosław Tyślewicz „Wiarygodne zaprzeczenie” i „Wojna niedżentelmeńska”, czyli...

„Wiarygodne zaprzeczenie” i „Wojna niedżentelmeńska”, czyli... „Wiarygodne zaprzeczenie” i „Wojna niedżentelmeńska”, czyli...

Zaskocz (wroga), zbij (go), zniknij (bez śladu) to dziennikarskie śledztwo ostatnich siedemdziesięciu lat tworzenia strategii działań specjalnych realizujących selektywną eliminację w toczonej przez USA...

Zaskocz (wroga), zbij (go), zniknij (bez śladu) to dziennikarskie śledztwo ostatnich siedemdziesięciu lat tworzenia strategii działań specjalnych realizujących selektywną eliminację w toczonej przez USA najpierw zimnej, a następnie wojnie z terroryzmem.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Michał Piekarski Specjalsi w alternatywnej historii

Specjalsi w alternatywnej historii Specjalsi w alternatywnej historii

W dniu 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a więc upamiętniający osoby, które z różnych powodów po 1945 roku pozostały w konspiracji uczestnicząc w walkach nazywanych przez...

W dniu 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a więc upamiętniający osoby, które z różnych powodów po 1945 roku pozostały w konspiracji uczestnicząc w walkach nazywanych przez jednych powstaniem antykomunistycznym a przez innych wojną domową. Jedną ze złudnych nadziei ówczesnego podziemia był wybuch nowej wojny światowej.

Michał Piekarski Camp Pozzi

Camp Pozzi Camp Pozzi

W ciągu ostatnich lat rynek wydawniczy zalała fala tytułów należących do szczególnego gatunku książki militarnej, jakim są wspomnienia żołnierzy wojsk specjalnych. Obfitość i często wtórność tych książek...

W ciągu ostatnich lat rynek wydawniczy zalała fala tytułów należących do szczególnego gatunku książki militarnej, jakim są wspomnienia żołnierzy wojsk specjalnych. Obfitość i często wtórność tych książek - zwłaszcza pisanych przez byłych SEALsów, sprawia, że łatwo przegapić książki warte uwagi.

Michał Piekarski W cieniu Iskanderów

W cieniu Iskanderów W cieniu Iskanderów

Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową zimną wojną, ma swoje odbicie także na rynku wydawniczym, zarówno w formie literatury faktu jak i powieści. Znakiem czasu...

Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową zimną wojną, ma swoje odbicie także na rynku wydawniczym, zarówno w formie literatury faktu jak i powieści. Znakiem czasu jest tu fakt, że autorzy tych ostatnich zaczynają osadzać tworzone przez siebie fabuły w coraz bardziej realnym kontekście. W ten nurt wpisuje się także najnowsza książka Marcina Ogdowskiego pod tytułem „(Dez)informacja”.

Michał Piekarski Dziennik Dowódcy Rosomaka

Dziennik Dowódcy Rosomaka Dziennik Dowódcy Rosomaka

W ostatnich dniach września wydana została nowa książka poruszająca temat udziału polskich żołnierzy w operacji w Afganistanie. Tym razem jest to relacja prosto z pola walki, dosłownie z pokładu Rosomaka.

W ostatnich dniach września wydana została nowa książka poruszająca temat udziału polskich żołnierzy w operacji w Afganistanie. Tym razem jest to relacja prosto z pola walki, dosłownie z pokładu Rosomaka.

Błażej Bierczyński Miasto – Masa – Masakra, czyli o współczesnych i przyszłych konfliktach

Miasto – Masa – Masakra, czyli o współczesnych i przyszłych konfliktach Miasto – Masa – Masakra, czyli o współczesnych i przyszłych konfliktach

Awangarda Krakowska z Tadeuszem Peiperem na czele w swoim manifeście zdefiniowała metropolię w trzech słowach: miasto – masa – maszyna. Kilkadziesiąt lat później, twórcy nurtu cyberpunk zaktualizowali...

Awangarda Krakowska z Tadeuszem Peiperem na czele w swoim manifeście zdefiniowała metropolię w trzech słowach: miasto – masa – maszyna. Kilkadziesiąt lat później, twórcy nurtu cyberpunk zaktualizowali „3M”, dodając terminy „medyk”, „miotacz” i „mafia”, które odzwierciedlały obraz świata przedstawiony w literaturze i filmie. David Kilcullen w swojej książce „Z gór do miasta. Wojna w terenie zurbanizowanym dziś i jutro”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Napoleon V, prezentuje dynamikę współczesnych...

Błażej Bierczyński Afgańska misyjna panorama z biało-czerwoną flagą - "Afganistan. Odpowiedzieć ogniem" ppłk Grzegorza Kaliciaka

Afgańska misyjna panorama z biało-czerwoną flagą - "Afganistan. Odpowiedzieć ogniem" ppłk Grzegorza Kaliciaka Afgańska misyjna panorama z biało-czerwoną flagą - "Afganistan. Odpowiedzieć ogniem" ppłk Grzegorza Kaliciaka

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana wróciła w 2004 roku bez strat w ludziach, do których nie doszło nawet podczas tzw. „bitwy o City Hall” w Karbali. W myślą o podtrzymaniu dobrej passy, żołnierze wyjeżdżali...

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana wróciła w 2004 roku bez strat w ludziach, do których nie doszło nawet podczas tzw. „bitwy o City Hall” w Karbali. W myślą o podtrzymaniu dobrej passy, żołnierze wyjeżdżali w 2011 roku na dziewiątą już zmianę do Afganistanu. Tym razem jednak nie wrócili w komplecie. O tym, co wydarzyło się między kwietniem a październikiem 2011 roku w prowincji Ghazni opowiada druga książka ppłk Grzegorza Kaliciaka, dowódcy obrony karbalskiego ratusza – „Afganistan. Odpowiedzieć...

Ireneusz Chloupek Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji 1976–2014

Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji 1976–2014 Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji 1976–2014

Fakt, że mimo kolejnych znaczących jubileuszy służby policyjnych antyterrorystów w Polsce nie pojawiła się do tej pory żadna okolicznościowa, ani wspomnieniowa pozycja na temat ich, obecnie już prawie...

Fakt, że mimo kolejnych znaczących jubileuszy służby policyjnych antyterrorystów w Polsce nie pojawiła się do tej pory żadna okolicznościowa, ani wspomnieniowa pozycja na temat ich, obecnie już prawie czterdziestoletniej historii, to na tle licznych, nawet albumowych wydań o jednostkach do walki z terroryzmem z Niemiec, Austrii, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Czech, czy Słowenii, znacząca luka, od dawna zauważana przez pasjonatów tematyki sił specjalnych i samych zainteresowanych. W tym roku...

Jakub Grodzki Marcin Ciszewski – Wiatr (gra o najwyższą stawkę)

Marcin Ciszewski – Wiatr (gra o najwyższą stawkę) Marcin Ciszewski – Wiatr (gra o najwyższą stawkę)

Rozpoczynając lekturę książki Marka Ciszewskiego doznałem déjà vu, styl, fabuła, a nawet same postacie coś mi przypominały, jednak długo nie mogłem sobie uświadomić z czym tę nową lekturę mogę powiązać.

Rozpoczynając lekturę książki Marka Ciszewskiego doznałem déjà vu, styl, fabuła, a nawet same postacie coś mi przypominały, jednak długo nie mogłem sobie uświadomić z czym tę nową lekturę mogę powiązać.

Jakub Grodzki Naval, Przetrwać Belize, opowieść GROMO-owca o morderczym treningu w dżungli

Naval, Przetrwać Belize, opowieść GROMO-owca o morderczym treningu w dżungli Naval, Przetrwać Belize, opowieść GROMO-owca o morderczym treningu w dżungli

„Ale tak naprawdę to chcę wam powiedzieć jedno: Belize to nie koniec świata, ale jedno z tych miejsc, gdzie świat się zaczyna.”

„Ale tak naprawdę to chcę wam powiedzieć jedno: Belize to nie koniec świata, ale jedno z tych miejsc, gdzie świat się zaczyna.”

Jakub Grodzki Marcus Luttrell, James D. Hornfischer „Na linii ognia, NAVY SEAL na wojnie”

Marcus Luttrell, James D. Hornfischer „Na linii ognia, NAVY SEAL na wojnie” Marcus Luttrell, James D. Hornfischer „Na linii ognia, NAVY SEAL na wojnie”

„Prawdziwe powody, dla których ja wybrałem służbę (w wojsku), tkwią głęboko w moim sercu. Nie jestem w stanie powiedzieć tego, co czuję, gdy widzę amerykańską flagę, ani też jak wiele znaczą dla mnie ludzie,...

„Prawdziwe powody, dla których ja wybrałem służbę (w wojsku), tkwią głęboko w moim sercu. Nie jestem w stanie powiedzieć tego, co czuję, gdy widzę amerykańską flagę, ani też jak wiele znaczą dla mnie ludzie, którzy służyli przede mną w wojsku. Dla mnie najważniejszy jest ten kraj i mieszkający w nim ludzie.”

Jakub Grodzki Droga wojownika. Opowieści o twórcy GROM-u generale Sławomirze Petelickim zebrał Andrzej Wojtas

Droga wojownika. Opowieści o twórcy GROM-u generale Sławomirze Petelickim zebrał Andrzej Wojtas Droga wojownika. Opowieści o twórcy GROM-u generale Sławomirze Petelickim zebrał Andrzej Wojtas

Mierzenie się z „legendą” generała Sławomira Petelickiego jest zawsze wielkim wyzwaniem. Ilość dostępnych materiałów zarówno w Internecie, jak i w tradycyjnych publikacjach jest ogromna.

Mierzenie się z „legendą” generała Sławomira Petelickiego jest zawsze wielkim wyzwaniem. Ilość dostępnych materiałów zarówno w Internecie, jak i w tradycyjnych publikacjach jest ogromna.

Jakub Grodzki Czerwony Krąg - Brandon Webb

Czerwony Krąg - Brandon Webb Czerwony Krąg - Brandon Webb

Nieważne co robisz, ważne jest jak to robisz. „Być może ani razu nie mieliście w ręku karabinu snajperskiego. Być może nie byliście nigdy w zespole szturmowym, nigdy nie zabezpieczaliście osłony podczas...

Nieważne co robisz, ważne jest jak to robisz. „Być może ani razu nie mieliście w ręku karabinu snajperskiego. Być może nie byliście nigdy w zespole szturmowym, nigdy nie zabezpieczaliście osłony podczas walki ani nie zajmowaliście w środku nocy wrogiego okrętu na wzburzonym morzu. Może ani razu nie mieliście na sobie munduru; ba być może nigdy nikomu nawet nie przywaliliście w imię wolności. Ale coś wam powiem. Cokolwiek robicie, zajmujecie jakieś stanowisko: opowiadacie się albo za perfekcją, albo...

Michał Sitarski Potrójny agent - Joby Warrick

Potrójny agent - Joby Warrick Potrójny agent - Joby Warrick

30 grudnia 2009 roku, w wysuniętej bazie operacyjnej CIA Camp Chapman, zlokalizowanej w pobliżu bazy amerykańskich sił specjalnych Camp Salerno, w pobliżu miasta Chost we wschodnim Afganistanie miał miejsce...

30 grudnia 2009 roku, w wysuniętej bazie operacyjnej CIA Camp Chapman, zlokalizowanej w pobliżu bazy amerykańskich sił specjalnych Camp Salerno, w pobliżu miasta Chost we wschodnim Afganistanie miał miejsce samobójczy zamach.

Michał Piekarski „Terror w Polsce – analiza wybranych przypadków”

„Terror w Polsce – analiza wybranych przypadków” „Terror w Polsce – analiza wybranych przypadków”

Mimo wyraźnego, skokowego wzrostu zainteresowania problematyką zwalczania terroryzmu w ostatnich dziesięciu latach, na polskim rynku wciąż niewiele jest książek dotyczących polskich aspektów tego zjawiska.

Mimo wyraźnego, skokowego wzrostu zainteresowania problematyką zwalczania terroryzmu w ostatnich dziesięciu latach, na polskim rynku wciąż niewiele jest książek dotyczących polskich aspektów tego zjawiska.

Michał Piekarski Taktyka walki w terenie zurbanizowanym

Taktyka walki w terenie zurbanizowanym Taktyka walki w terenie zurbanizowanym

W okresie ostatnich kilkunastu lat, obserwowane jest wzmożone zainteresowanie problematyką działań wojskowych w terenie zurbanizowanym. W związku z tym, wydana w roku 2012 książka autorstwa Pawła Makowca...

W okresie ostatnich kilkunastu lat, obserwowane jest wzmożone zainteresowanie problematyką działań wojskowych w terenie zurbanizowanym. W związku z tym, wydana w roku 2012 książka autorstwa Pawła Makowca i Marka Mroszczyka "Taktyka walki w terenie zurbanizowanym" daje nadzieję na interesujące rodzime opracowanie dotyczące tego obszaru tematycznego.

Wojciech Jagielski Test latarki Olight Odin

Test latarki Olight Odin Test latarki Olight Odin

Olight w 2020 roku zaproponował kilka nowych latarek, na szczególną uwagę zasługuje jednak nowa linia nazwana na cześć boga skandynawskich wojowników. Odyn to najważniejszy z bogów nordyckich, bóg wojny...

Olight w 2020 roku zaproponował kilka nowych latarek, na szczególną uwagę zasługuje jednak nowa linia nazwana na cześć boga skandynawskich wojowników. Odyn to najważniejszy z bogów nordyckich, bóg wojny i wojowników. Czy Olight Odin stanie się „świetlistym bogiem” żołnierzy? Przekonajmy się, ile Odin ma z Odyna.

Ireneusz Chloupek Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR

Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około...

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około 500 modeli: od kieszonkowych, po wysokiej jakości szperacze. Działa na rynku już ponad 30 lat, sprzedając sprzedając 250 tys. latarek rocznie w kraju i za granicą.

Wybrane dla Ciebie

Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Gdzie przygotujesz się na najgorsze » Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jaki sprzęt taktyczny jest niezbędny podczas akcji »

Jaki sprzęt taktyczny jest niezbędny podczas akcji » Jaki sprzęt taktyczny jest niezbędny podczas akcji »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Sprzęt, który zdefiniuje przyszłość jednostek specjalnych »

Sprzęt, który zdefiniuje przyszłość jednostek specjalnych » Sprzęt, który zdefiniuje przyszłość jednostek specjalnych »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą » Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Zdradzamy 4kroki do niezawodnej łączności

Zdradzamy 4kroki do niezawodnej łączności Zdradzamy 4kroki do niezawodnej łączności

Dobierz buty do warunków pogodowych »

Dobierz buty do warunków pogodowych » Dobierz buty do warunków pogodowych »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Zaplanuj wakacje z dobrym sprzętem »

Zaplanuj wakacje z dobrym sprzętem » Zaplanuj wakacje z dobrym sprzętem »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w wysokich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w wysokich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w wysokich temperaturach »

Najnowsze produkty i technologie

Kuba Wesołowski Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych

Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych

Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski...

Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski produkt SPLIT SKIS w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju otrzymał dwie międzynarodowe nagrody innowacyjności. W Niemczech, na zimowych targach sprzętu sportowego ISPO w Monachium, oraz w USA – na targach OR SNOW SHOW w Salt Lake City, zdobywając Innovation Award 2023.

Katarzyna Niebrzydowska, Transactor Security Sp. z o.o. Bezzałogowy system ochrony granic i walki z terroryzmem - VTOL EOS C

Bezzałogowy system ochrony granic i walki z terroryzmem - VTOL EOS C Bezzałogowy system ochrony granic i walki  z terroryzmem - VTOL EOS C

Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych....

Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych. Instytucje te, w tym przede wszystkim Straż Graniczna, są odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa narodowego poprzez stały nadzór nad granicami i monitorowanie wszelkich potencjalnych zagrożeń.

Militaria.pl Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały

Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały

Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry,...

Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry, co skutecznie utrudnia pełnienie obowiązków. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniej odzieży i akcesoriów, które znajdziesz w ofercie marki Helikon-Tex.

Redakcja, BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających

Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających

Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione...

Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione korzyści, przy mniejszym narażaniu zdrowia i życia żołnierzy oraz funkcjonariuszy.

Radosław Tyślewicz Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW

Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW

Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących...

Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących działania w ramach tzw. low profile – czyli w ukryciu. Na ile ten sportowy z wyglądu model spełnia taktyczne wymagania operacji w terenie zurbanizowanym, sprawdziliśmy w naszym teście.

Allegro Wiatrówka - pistolety CO2

Wiatrówka - pistolety CO2 Wiatrówka - pistolety CO2

Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może...

Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może wiatrówka. Niekoniecznie musi to być strzelba, gdyż wielką popularnością cieszą się pistolety pneumatyczne.

Mariusz H. BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.

Jarosław Modrzejewski, Direct Action Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action

Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action

Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania....

Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania. Opracowana została przy współpracy z użytkownikiem końcowym, co jest gwarancją wysokiej funkcjonalności.

Militaria.pl Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować,...

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować, a także jaki sprzęt ze sobą zabrać.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.