Okres II wojny światowej to czas formowania oddziałów komandosów, które dziś nazywamy wojskami specjalnymi. Za pionierów tych formacji przyjęło się uznawać Brytyjczyków. Powstaje jednak pytanie, czy osławione...
Okres II wojny światowej to czas formowania oddziałów komandosów, które dziś nazywamy wojskami specjalnymi. Za pionierów tych formacji przyjęło się uznawać Brytyjczyków. Powstaje jednak pytanie, czy osławione dziesiąte Commando składało się zatem z obywateli tego wyspiarskiego kraju? Dodatkowo lektura książki budzi kolejne pytania, w tym jedno chyba nieprzewidziane przez autorkę tej porywającej akcją oraz narracją lektury, a mianowicie, czy można X Kompanię przypisać jednej narodowości?
Druga rocznica wojny u naszego wschodniego sąsiada obfituje w publikacje i próby podsumowań konfliktu na jego obecnym etapie. Wpisuje się w ten trend również najnowsza książka, chyba najbardziej wziętych...
Druga rocznica wojny u naszego wschodniego sąsiada obfituje w publikacje i próby podsumowań konfliktu na jego obecnym etapie. Wpisuje się w ten trend również najnowsza książka, chyba najbardziej wziętych publicystów geostrategicznych polskiej nowej fali ostatnich lat – czyli dr Jacka Bartosiaka i Piotra Zychowicza pt. „Wojna o Ukrainę. Wojna o Świat” wydana przez Dom Wydawniczy REBIS Sp. z o.o. z Poznania.
Na rynku wydawniczym ukazała się nowa książka pt. "Wzorce zwyciężania tom 1". Autorami książki są ppłk rez. Andrzej Kruczyński "Wodzu" - były oficer GROM oraz Piotr Plebaniak - miłośnik historii wojskowości...
Na rynku wydawniczym ukazała się nowa książka pt. "Wzorce zwyciężania tom 1". Autorami książki są ppłk rez. Andrzej Kruczyński "Wodzu" - były oficer GROM oraz Piotr Plebaniak - miłośnik historii wojskowości i ekspert w zakresie forteli oraz psychologii konfliktu.
Z pseudonimem Naval zetknąłem się przed lekturą jego książki kilkukrotnie przy okazji czytania książek autorstwa operatorów sił specjalnych. Zwykle na tylnej okładce znajduje się kilka słów zachęcających do lektury tej lub innej książki, niektóre zdania sygnowane były właśnie pseudonimem Naval. Na takiej podstawie trudno sobie wyrobić zdanie, czy ktoś pisze z polotem, czy może jest rzemieślnikiem, który przyswoił sobie kilka żelaznych zasad i stara się zastosować je w swoim dziele. Do lektury „Przetrwać Belize” przystępowałem więc z „czystym kontem”, bez jakichkolwiek informacji o samym autorze, czy jego książce. Szybki przegląd okładki i lektura krótkich notek o samym autorze nie powiedziały mi zbyt wiele, więc z rosnącym zainteresowaniem przewróciłem pierwsze strony, rozpocząłem lekturę i „WELCOME TO THE JUNGLE”.
Tak jak krótkie motto od razu przykuwa uwagę, jest również w przypadku wstępu oraz kolejnych zdań, wersów i stron. Dosłownie przykuwa uwagę i każe czytać, czytać i czytać. W pewnym momencie przerywając czytanie zacząłem studiować stopkę redakcyjną w poszukiwaniu współautora. Trudno uwierzyć, że tak dobrze można pisać samemu, zwykle wspomnienia i historie ludzi czynu wspierają warsztatowo ludzie obeznani z piórem. Jednak nie tym razem. Naval dosłownie wbija w fotel i to nie tym, co dzieje się w jego historii, tylko swobodą i lekkością z jaką to opisał. Każdy kto sięgnie po „Przetrwałem Belize” spędzi miesiąc w skrajnie niesprzyjających warunkach razem z nim. W miejscu, gdzie można liczyć tylko na siebie i to, co się niesie na swoich plecach i kolegów z drużyny.
Właśnie obok opisu przeżyć samego autora dużą rolę w całości odgrywają jego towarzysze „niedoli”. Śniady, Shagi, Karol, Maniek i Bazyl, wraz z Navalem zdobywają doświadczenie w dżungli i tak jak wszędzie, gdzie zawitają Polacy nie można narzekać na nudę, którą dodatkowo rozgania swoją indolencją dowodzący drużyną GROM-u Śniady. Jak widać, także w elicie polskich sił zbrojnych nie brakuje oficerów, którzy nie do końca są na miejscu i wiedzą jak postępować i co robić. Jednak nie stanowi to głównego wątku i wzbudza raczej uśmiech politowania niż złość. Taki element humorystyczny stanowiący doskonałe dopełnienie całej historii, którą warto poznać samemu. Warto wraz z Navalem i pozostałymi członkami polskiej ekipy spędzić trzydzieści dni w Belize i doświadczyć całkiem odmiennych wrażeń, niż te które dostarcza nam polska przyroda.
Dla mnie osobiście obcowanie z doświadczeniami i przeżyciami Navala jest porównywalne z lekturami dzieciństwa autorstwa Karola Maya, Juliusza Verne czy Alfreda Szklarskiego. Kto pamięta tamte książki i to co wówczas czuł, zrozumie również w pewnym zakresie to, co popycha takich ludzi jak Naval do podejmowania ekstremalnych wyzwań. Ciekawość tego, co znajduje się za kolejnym zakrętem lub wzniesieniem niemal zmusza do wyjazdu, wyzbycia się wygód cywilizowanego świata, wygodnej kanapy i telewizora, ciepłego prysznica i miękkiego łóżka. Pokazuje również, że pomimo całej techniki jaką dysponuje w dzisiejszych czasach, człowiek wobec przyrody i jej siły nie znaczy zbyt wiele.
Warto również wspomnieć, że „Przetrwać Belize” to także opowieść o walce z samym sobą, swoimi słabościami i ograniczeniami, które jak udowadnia Naval w wielu przypadkach znajdują się w umyśle, a nie w ciele. „… Z każdym krokiem wydaje ci się, że gorzej być nie może, i za każdym razem jednak jest. Ale ty nie masz wcale zamiaru się poddać i każdy krok jest twoim kolejnym sukcesem. Za każdym razem zapisujesz na swoim koncie wielkie zwycięstwo, a satysfakcja, która z niego wynika, nie da się z niczym porównać.” Takie podejście do siebie i stawianych przed sobą wyzwań, cechuje chyba większość operatorów sił specjalnych, powoduje, że są tak dobrzy i skuteczni. Są zdobywcami. „Ale tak naprawdę czy wolałbym teraz leżeć w domu na kanapie? Nie możesz na niej tkwić, jeśli naprawdę chcesz zostać zdobywcą. Musisz mieć w sobie to coś, co sprawia, że chcesz zajrzeć gdzieś pierwszy. Że spieszysz się, by sprawdzić, co jest za następnym zakrętem i czy dziura jest naprawdę bardzo głęboka.”
„Przetrwać Belize” posiada niestety jedną ułomność, którą może wraz z zakończeniem lektury wzbudzić pewną dozę irytacji i niezadowolenia – jest zdecydowanie zbyt krótka. Kończąc lekturę ma się chęć pozostania jeszcze przez jakiś czas w tym doborowym towarzystwie polskich Grom-owców. Mam nadzieję, iż w przyszłości polski rynek wydawniczy doczeka się kolejnych tytułów sygnowanych pseudonimem Naval, który nie tylko wie o czym pisze ale i umie to „sprzedać” w sposób pasjonujący i ciekawy.
"sniady"
"sniady", 21.12.2013r., 00:02:12
Naval zmienił fakty tak żeby wyeksponować własną osobę i na pewno nie jest "cichym profesjonalistą". Zatrzymał się na poziomie "kopania drzwi" i wyraźnie widać jego słabą znajomość procedur taktyki zielonej i języka angielskiego. Najwyższy czas też, żeby nauczył się co to jest 5- punktowy plan awaryjny. Kurs był trudny ale doskonale zabezpieczony przez organizatorów i nigdy nawet przez chwilę nie walczyliśmy o życie,. Po prostu uczyliśmy się techniki, procedur i taktyki walki w dżungli. Fakty: było ciężko, popełniliśmy wiele błędów zwłaszcza na początku ale z każdym dniem było coraz lepiej i uzyskiwaliśmy coraz wyższe wyniki o czym świadczy fakt wyznaczenia mnie na dowódcę patrolu międzynarodowego złożonego z brytyjczyków, austriaków i polaków w finałowym ćwiczeniu. Była to zasługa nie tylko moja ale całego patrolu, również Navala. Pozdrawiam. "Śniady" ?.
JFR
JFR, 16.07.2014r., 16:41:39
Książka przeczytana. W ekspresowym tempie. Inaczej się nie da. To bardziej lektura przygodowa niż wspomnienia GROM-owca, takie mam odczucia. Lekka, zabawna, świetnie napisana, bez dłużyzn, moralizatorstwa, długich wstępów z życiorysem. Jeszcze nie udało mi się trafić na książkę, a trochę ich już jest na polskim rynku dotyczących dużej mierze SEAL-sów, która by w tak przystępny, ludzki sposób opowiadała o operatorach sił specjalnych.
Momentami miałem wrażenie, że czytam Wojciecha Cejrowskiego i jego wspomnienia z wypraw do Ameryki Południowej. Jakby dobry kumpel opowiadał przy grillu i chmielu, że właśnie wrócił z dłuższego wyjazdu i "teraz słuchaj, stary, jak to wyglądało". Świetna rzecz.
Nie wiem czy Naval sam pisał tę książkę czy też, wzorem zachodnich autorów, ktoś mu pomógł ubrać w słowa swoje wspomnienia. Ale jeśli zrobił to sam to biję brawo, bo wyszło kapitalnie. Nie można oderwać się od lektury, a humorystyczne akcenty wywołują mimowolne wybuchy śmiechu. To druga książka GROM-owca (pierwsza to "Trzynaście moich lat w JW GROM" Andrzeja K. Kisiela) jaką przeczytałem i mam wrażenie, że nasi operatorzy mają inną mentalność niż np. Amerykanie. Mniej jest między zdaniami bohaterstwa, polityki, walki. Za to więcej czystego ludzkiego spojrzenia na swoją pracę, jacy są, jaką funkcję pełnią, jak postrzegają świat. A przynajmniej fajnie, że to właśnie o tym opowiadają.
Polecam książkę. Bardzo wciągająca lektura i to nie tylko dla ludzi, których fascynuje świat operacji specjalnych.
Nauka coraz bliżej pola walki. Operatorzy Jednostki Wojskowej GROM wspólnie z lekarzami z Wojskowego Instytutu Medycznego będą zbierać i analizować dane w trakcie działań elitarnej polskiej jednostki wojskowej....
Nauka coraz bliżej pola walki. Operatorzy Jednostki Wojskowej GROM wspólnie z lekarzami z Wojskowego Instytutu Medycznego będą zbierać i analizować dane w trakcie działań elitarnej polskiej jednostki wojskowej. Dane posłużą działalności naukowej Instytutu i wspomogą zdolności operacyjne Gromu.
13 lat temu, 24 maja 2007 roku, decyzją Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, został powołany nowy rodzaj Sił Zbrojnych - Wojska Specjalne. Tego dnia "specjalsi" obchodzą także swoje święto. Z tej okazji gen....
13 lat temu, 24 maja 2007 roku, decyzją Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, został powołany nowy rodzaj Sił Zbrojnych - Wojska Specjalne. Tego dnia "specjalsi" obchodzą także swoje święto. Z tej okazji gen. bryg. dr inż. Sławomir DRUMOWICZ - Dowódca WS przekazał życzenia skierowane do żołnierzy, pracowników i sympatyków Wojsk Specjalnych.
"Chłopaki z Marsa" to kolejna książka Navala, która jest kontynuacją cyklu wspomnień z działań na wodach Zatoki Perskiej i Iraku. Premiera książki planowana jest na 20 maja br.
"Chłopaki z Marsa" to kolejna książka Navala, która jest kontynuacją cyklu wspomnień z działań na wodach Zatoki Perskiej i Iraku. Premiera książki planowana jest na 20 maja br.
W piątek, 28 lutego br., Klub Strzelecki z Krasocina, Starostwo Powiatowe we Włoszczowie i włoszczowski Dom Kultury organizują spotkanie pt. "Jednostka Wojskowa GROM jako spadkobiercy tradycji cichociemnych"....
W piątek, 28 lutego br., Klub Strzelecki z Krasocina, Starostwo Powiatowe we Włoszczowie i włoszczowski Dom Kultury organizują spotkanie pt. "Jednostka Wojskowa GROM jako spadkobiercy tradycji cichociemnych". Prelegentem będzie były szef JW GROM płk Piotr Gąstał. Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.
Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych będzie prowadzić półroczne szkolenia dla kandydatów z cywila, którzy chcą służyć jako operatorzy - informuje portal polska-zbrojna.pl. Jednostka ma też organizować kursy...
Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych będzie prowadzić półroczne szkolenia dla kandydatów z cywila, którzy chcą służyć jako operatorzy - informuje portal polska-zbrojna.pl. Jednostka ma też organizować kursy specjalistyczne i kwalifikacyjne dla komandosów m.in. ze spadochroniarstwa, nurkowania, łączności i medycyny pola walki, jak również naukę języków obcych. Instruktorami będą zawodowi żołnierze i emerytowani specjalsi.
Jednostka Wojskowa GROM zakupiła nowe płyty balistyczne Hesco Bl 3810. Stosowna umowa została podpisana ze spółką UMO, która wygrała przetarg na ich dostarczenie. Ogłoszono także przetarg na dostawę moździerzy...
Jednostka Wojskowa GROM zakupiła nowe płyty balistyczne Hesco Bl 3810. Stosowna umowa została podpisana ze spółką UMO, która wygrała przetarg na ich dostarczenie. Ogłoszono także przetarg na dostawę moździerzy dla jednostki.
Formacja SGO, która działa od 2010 roku, to grupa pasjonatów policyjnych i wojskowych jednostek specjalnych. Mają swoje oddziały już w sześciu regionach Polski i stale się rozwijają. Przykładem naboru...
Formacja SGO, która działa od 2010 roku, to grupa pasjonatów policyjnych i wojskowych jednostek specjalnych. Mają swoje oddziały już w sześciu regionach Polski i stale się rozwijają. Przykładem naboru do jednostek specjalnych również i SGO organizuje swoją ogólnopolską "Selekcję", która odbędzie się w dniach 16-17 listopada w Warszawie.
SF Dogs, czyli psy bojowe Sił Specjalnych. Wykorzystywane są w najlepszych jednostkach specjalnych na świecie. W Polsce jako pierwsza do programu przystąpiła Jednostka GROM. 18 października w Łowickim...
SF Dogs, czyli psy bojowe Sił Specjalnych. Wykorzystywane są w najlepszych jednostkach specjalnych na świecie. W Polsce jako pierwsza do programu przystąpiła Jednostka GROM. 18 października w Łowickim Ośrodku Kultury odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Puwalskim, który miał honor i przywilej tworzyć tę niezwykle elitarną grupę w Polsce.
GROM jest jedną z najlepszych jednostek specjalnych na świecie. Operacje prowadzone przez operatorów budzą ciekawość, a o ich misjach krążą legendy. I choć wielu marzy o służbie w jednostce, nie każdy...
GROM jest jedną z najlepszych jednostek specjalnych na świecie. Operacje prowadzone przez operatorów budzą ciekawość, a o ich misjach krążą legendy. I choć wielu marzy o służbie w jednostce, nie każdy może być jej częścią. Dotąd na selekcję, która jest przepustką do zespołów bojowych, rekrutowani byli mundurowi. W tym roku jednostka otwiera drzwi przed cywilami.
Grom Challenge to ekstremalny bieg terenowy organizowany przez byłych żołnierzy GROM-u, wzorowany na pierwszych selekcjach do tej elitarnej jednostki. W minioną sobotę w miejscowości Czerwony Bór odbyła...
Grom Challenge to ekstremalny bieg terenowy organizowany przez byłych żołnierzy GROM-u, wzorowany na pierwszych selekcjach do tej elitarnej jednostki. W minioną sobotę w miejscowości Czerwony Bór odbyła się VII edycja tych prestiżowych zawodów pod nazwą „Siła i honor”. Na starcie stanęło blisko 200 osób.
Trwają targi MSPO w Kielcach. Oczywiście nie mogło na nich zabraknąć także redakcji SPECIAL OPS. Na naszym stoisku dużo się dzieje. Wczoraj swoją książkę "Anatomia zamachu" podpisywała autorka Karolina...
Trwają targi MSPO w Kielcach. Oczywiście nie mogło na nich zabraknąć także redakcji SPECIAL OPS. Na naszym stoisku dużo się dzieje. Wczoraj swoją książkę "Anatomia zamachu" podpisywała autorka Karolina Wojtasik, dzisiaj swoją "Wojska specjalne Sił Zbrojnych RP" podpisuje gen. dyw. (rez.) Bogusław Pacek.
W ramach bilateralnej współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy Specjalnymi Jednostkami Interwencyjnymi (SIU) wchodzącymi w skład Sieci ATLAS prowadzone są wspólne warsztaty taktyczno – strzeleckie, w...
W ramach bilateralnej współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy Specjalnymi Jednostkami Interwencyjnymi (SIU) wchodzącymi w skład Sieci ATLAS prowadzone są wspólne warsztaty taktyczno – strzeleckie, w których udział biorą Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji BOA (CPKP BOA) oraz Dienst Speciale Interventies (DSI) z Holandii. Ćwiczenia odbywają się przy współudziale i wsparciu Jednostki Wojskowej GROM.
W Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się premiera książki "72 godziny" autorstwa ppłk. rez. Andrzeja Kruczyńskiego "Wodza", byłego oficera GROM i uczestnika działań specjalnych i misji zagranicznych....
W Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się premiera książki "72 godziny" autorstwa ppłk. rez. Andrzeja Kruczyńskiego "Wodza", byłego oficera GROM i uczestnika działań specjalnych i misji zagranicznych. Książka będzie dostępna w księgarniach od 19 czerwca.
Już jutro (11 czerwca) w Muzeum Powstania Warszawskiego swoją premierę będzie miała książka "72 godziny" autorstwa ppłk rez. Andrzeja Kruczyńskiego "Wodza", byłego oficera GROM i uczestnika działań specjalnych...
Już jutro (11 czerwca) w Muzeum Powstania Warszawskiego swoją premierę będzie miała książka "72 godziny" autorstwa ppłk rez. Andrzeja Kruczyńskiego "Wodza", byłego oficera GROM i uczestnika działań specjalnych i misji zagranicznych.
Już jutro (11 czerwca) w Muzeum Powstania Warszawskiego swoją premierę będzie miała książka "72 godziny" autorstwa ppłk rez. Andrzeja Kruczyńskiego "Wodza", byłego oficera GROM i uczestnika działań specjalnych...
Już jutro (11 czerwca) w Muzeum Powstania Warszawskiego swoją premierę będzie miała książka "72 godziny" autorstwa ppłk rez. Andrzeja Kruczyńskiego "Wodza", byłego oficera GROM i uczestnika działań specjalnych i misji zagranicznych.
Byli żołnierze jednostki specjalnej GROM, 18. Batalionu Desantowo-Szturmowego oraz 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, chcą pomóc swojemu koledze, który uległ wypadkowi motocyklowemu i jest sparaliżowany....
Byli żołnierze jednostki specjalnej GROM, 18. Batalionu Desantowo-Szturmowego oraz 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, chcą pomóc swojemu koledze, który uległ wypadkowi motocyklowemu i jest sparaliżowany. Zorganizowali wyprawę, której celem jest zbiórka niezbędnych funduszy na jego rehabilitację.
Do grona ekspertów Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju STRATPOINTS dołączył gen. dyw. rez. Piotr Patalong, były Dowódca Wojsk Specjalnych, który 31 stycznia br. pożegnał się z mundurem.
Do grona ekspertów Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju STRATPOINTS dołączył gen. dyw. rez. Piotr Patalong, były Dowódca Wojsk Specjalnych, który 31 stycznia br. pożegnał się z mundurem.
Do grona ekspertów Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju STRATPOINTS dołączył płk rez. Piotr Gąstał, były dowódca JW GROM. To kolejne ważne wsparcie merytoryczne dla fundacji, której celem jest stworzenie...
Do grona ekspertów Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju STRATPOINTS dołączył płk rez. Piotr Gąstał, były dowódca JW GROM. To kolejne ważne wsparcie merytoryczne dla fundacji, której celem jest stworzenie platformy dla strategicznego myślenia o bezpieczeństwie, wspierającej instytucje publiczne i podmioty prywatne oraz działającej na rzecz weteranów i ich rodzin.
Ostatniego dnia stycznia br. generał dywizji Piotr Patalong, stojący na czele Wojsk Specjalnych w latach 2010–2013, decyzją Ministra Obrony Narodowej został zwolniony z zawodowej służby wojskowej i przeniesiony...
Ostatniego dnia stycznia br. generał dywizji Piotr Patalong, stojący na czele Wojsk Specjalnych w latach 2010–2013, decyzją Ministra Obrony Narodowej został zwolniony z zawodowej służby wojskowej i przeniesiony do rezerwy.
Tegorocznym obchodom 25-lecia GROM-u towarzyszą liczne wydarzenia ukazujące historię JW 2305. Jedną z nich jest wystawa zdjęć Piotra Andrewsa, fotoreportera wojennego, którego prace można oglądać w warszawskim...
Tegorocznym obchodom 25-lecia GROM-u towarzyszą liczne wydarzenia ukazujące historię JW 2305. Jedną z nich jest wystawa zdjęć Piotra Andrewsa, fotoreportera wojennego, którego prace można oglądać w warszawskim Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.
Ćwierćwiecze w życiu człowieka czy istnieniu firmy lub organizacji skłania do zatrzymania się i spojrzenia wstecz. Niekiedy staje się impulsem do spisania historii minionych 25 lat. Z takiego założenia...
Ćwierćwiecze w życiu człowieka czy istnieniu firmy lub organizacji skłania do zatrzymania się i spojrzenia wstecz. Niekiedy staje się impulsem do spisania historii minionych 25 lat. Z takiego założenia wyszli redaktorzy magazynu SPECIAL OPS, a prestiż ich przedsięwzięcia zwiększył fakt, iż postanowili opisać narodową markę sił specjalnych. Jednostka Wojskowej GROM, bo o niej mowa, która zapisała się na kartach historii Sił Zbrojnych RP, znalazła się także na kartach specjalnego numeru, wydanego z...
Kolejna niespodzianka z okazji 25-lecia JW GROM i wydania numeru specjalnego - SPECIAL OPS EXTRA - wyjątkowy plakat na kredzie przedstawiający przedstawia operatora tej jednostki.
Kolejna niespodzianka z okazji 25-lecia JW GROM i wydania numeru specjalnego - SPECIAL OPS EXTRA - wyjątkowy plakat na kredzie przedstawiający przedstawia operatora tej jednostki.
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom.
Polski...
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom.
Polski produkt SPLIT SKIS w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju otrzymał dwie międzynarodowe nagrody innowacyjności. W Niemczech, na zimowych targach sprzętu sportowego ISPO w Monachium, oraz w USA – na targach OR SNOW SHOW w Salt Lake City, zdobywając Innovation Award 2023.
Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych....
Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych. Instytucje te, w tym przede wszystkim Straż Graniczna, są odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa narodowego poprzez stały nadzór nad granicami i monitorowanie wszelkich potencjalnych zagrożeń.
Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry,...
Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry, co skutecznie utrudnia pełnienie obowiązków. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniej odzieży i akcesoriów, które znajdziesz w ofercie marki Helikon-Tex.
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących...
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących działania w ramach tzw. low profile – czyli w ukryciu. Na ile ten sportowy z wyglądu model spełnia taktyczne wymagania operacji w terenie zurbanizowanym, sprawdziliśmy w naszym teście.
Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione...
Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione korzyści, przy mniejszym narażaniu zdrowia i życia żołnierzy oraz funkcjonariuszy.
Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może...
Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może wiatrówka. Niekoniecznie musi to być strzelba, gdyż wielką popularnością cieszą się pistolety pneumatyczne.
Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...
Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.
Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania....
Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania. Opracowana została przy współpracy z użytkownikiem końcowym, co jest gwarancją wysokiej funkcjonalności.
Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować,...
Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować, a także jaki sprzęt ze sobą zabrać.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.