Uroczystego otwarcia Mistrzostw dokonał ppłk SW Zbigniew Gospodarowicz – Dyrektor Biura Ochrony i Spraw Obronnych Centralnego Zarządu Służby Więziennej.
Zawody obserwowali również Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej z Wrocławia płk SW Tomasz Raczyk oraz gościnnie płk SW w st. spocz. Wiktor Głowiak – były Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia CZSW.
W skład sześcioosobowych drużyn, podzielonych na dwuosobowe zespoły, wchodziło czterech funkcjonariuszy Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej („Special Ops” nr 5/2014) danego OISW oraz dwóch spoza GISW. Składy te wyłonione zostały w rozgrywanych w Okręgach eliminacjach.
Zobacz galerię zdjęć: Mistrzostwa Służby Więziennej w Technikach Interwencyjnych i Samoobronie & Tactical Prison Rescue 2016
Pierwszą konkurencją, z pozoru zaskakującą na tego typu zawodach, ale związaną nierozerwalnie ze specyfiką i realiami tej służby, był test zawierający 20 pytań dotyczących znajomości podstawowych przepisów ochronnych. Każda podejmowana przez funkcjonariuszy SW interwencja, czy to na terenie zakładu karnego, czy poza jego murami, musi być bowiem przeprowadzona zgodnie z przepisami i w sposób niepozostawiający wątpliwości co do spełnienia przez interweniujących funkcjonariuszy wszelkich wymogów formalnych. Szczególnie, że ich działania, zwłaszcza te z zastosowaniem dopuszczalnych środków przymusu bezpośredniego, są rejestrowane. Maksymalna liczba punktów do zdobycia w teście wynosiła 60, a najlepsza w tej konkurencji okazała się drużyna OISW w Krakowie (54 punkty).
Kolejnym
etapem zawodów było strzelanie z jedynej służbowej broni długiej, jaką
mogą posługiwać się funkcjonariusze SW wewnątrz obiektów penitencjarnych, czyli
strzelby gładkolufowej kalibru 12 (tu: Mossberg M500ATP). Na dwóch torach
strzelnicy Zakładu Karnego w Wołowie ustawione zostały tarcze TS-3
i TS-21, do których strzelano na czas z pozycji stojąc zza zasłony
(po dwa razy do każdej z tarcz), z prawej i lewej strony oraz
klęcząc (trzy tarcze, w tym dwie z celami neutralnymi. Zadaniem zawodników
było rozpoznanie zagrożenia i wyeliminowanie go dwoma celnymi strzałami).
Najlepsze w konkurencji strzeleckiej okazały się trzy drużyny: OISW
w Poznaniu, Katowicach oraz Szczecinie (po 62 punkty).
Czytaj też: Podnoszenie realizmu podczas kursów TCCC >>>
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |