CAMELBAK
Amerykański producent przenośnych zbiorników na płyny pokazał rozwijane od ubiegłego roku zbiorniki Mil-Spec Antidote o pojemności 3 litrów. Oprócz krótkiego modelu Antidote Short, zaprezentowanego po raz pierwszy w trakcie ubiegłorocznych targów MILIPOL i charakteryzującego się znacznie skróconym (w stosunku do poprzednich zbiorników Omega) i poszerzonym kształtem z wewnętrzną przegrodą utrzymującą płaski profil zbiornika, nie zwiększając obrysu kamizelki czy plecaka, oraz nowym szerszym wlewem, do którego zamknięcia wystarczy przekręcenie korka o 1 obrotu, pokazany został również Antidote Long o długości tej samej co Omega Long Neck – lepiej współpracujący ze starszymi modelami plecaków, takich jak Motherlode czy BFM, gdzie pojemnik na wodę przenoszony jest w rozpinanej kieszeni w panelu plecowym (krótki Antidote jest w nich niestabilny i nieco pogrubia plecak, przez co ten bardziej odstaje od pleców użytkownika i robi się mniej wygodny).
Zobacz galerię zdjęć z targów Future Soldier 2012 >>
Nowe zbiorniki nie są kompatybilne ze starszymi modelami pokrowców, takimi jak Thermobak, Ambush czy Armorbak, gdzie zbiornik utrzymywany był poprzez włożenie wlewu do wyciętego otworu - nowy wlew jest znacznie szerszy. Aby używać zbiorników Antidote, należy zaopatrzyć się w nowy pokrowiec transportowy lub odesłać stary do zaprzyjaźnionego krawca, który dokona odpowiednich przeróbek. Mil-Spec Antidote Short i Long trafią do sprzedaży detalicznej w 2013 roku, natomiast recenzję z testowania opublikujemy w jednym z kolejnych numerów SPECIAL OPS.
Česka Zbrojovka
Oczywiście nie mogło na tego typu imprezie, organizowanej w stolicy Republiki Czeskiej, zabraknąć wystawy krajowych sił zbrojnych oraz najbardziej chyba znanego czeskiego producenta z branży zbrojeniowej, Českiej Zbrojovki. Armáda České republiky zajęła największą część hali targowej i pokazała swój najnowocześniejszy sprzęt, poczynając od wyposażenia osobistego, na transporterze opancerzonym Pandur w wersji rozpoznania kończąc. Większość pokazanego wyposażenia należała do żołnierzy czeskich sił specjalnych i obejmowała sprzęt przeznaczony dla bardzo wyspecjalizowanych funkcji, jak choćby koordynator lotnictwa - JTAC. Znamienną cechą było duże nasycenie wyposażenia drogimi plecakami Mystery Ranch w kilku wersjach, wśród których dominowały modele NICE COMM oraz znane 3 Day Assault Pack.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
Česka Zbrojovka zaprezentowała sporą część swojej militarnej oferty, od pistoletów poczynając, a na karabinkach ČZ 805 BREN A1/A2 kończąc. Z oferty czeskiego producenta najciekawszym produktem wydaje się granatnik do karabinka ČZ 805, nazwany ČZ 805 G1, który może być używany jako broń podwieszana pod karabinek lub samodzielna.
CARINTHIA
Niemiecka Carinthia specjalizuje się w dostarczaniu śpiworów oraz ciepłych kurtek, głównie dla klientów z europejskich jednostek specjalnych - jej kurtka MIG 2.0 z ociepliną syntetyczną G-Loft została opisana w SPECIAL OPS 5/2012. W trakcie Future Soldier prezentowano lekkie i ciężkie warianty odzieży puchowej, czyli LIG i HIG, oraz kilka ich wersji kolorystycznych, np. we włoskim kamuflażu zimowym opartym na uproszczonym wzorze Mimetica Vegetata oraz w kamuflażu Crye Precision Multicam.
TILAK
Marka Tilak nie jest bardzo znana w Polsce, choć produkowana przez nią bardzo dobrej jakości odzież turystyczna jest od kilku lat dostępna w sklepach outdoorowych w naszym kraju. Pochodzi ona z sąsiedniego kraju - Republiki Czeskiej, gdzie powstają wszystkie projekty i zlokalizowana jest produkcja. Współpracując z żołnierzami jednostek specjalnych zdecydowano się na wyodrębnienie TILAK MIG - Military Gear. Pierwszym produktem z zapowiadanej kolekcji jest lekki komplet umundurowana na trudne warunki atmosferyczne, składający się ze kurtki oraz spodni z bezmembranowego, elastycznego materiału typu soft shell, o składzie 90% poliamidu i 10% spandeksu, znanego już z cywilnych produktów Tilaka, lecz o bardziej zmilitaryzowanych kolorach. Prezentowany na zdjęciach egzemplarz jest jednym z ostatnich prototypów, którego ostateczny kształt ulegnie jeszcze kilku zmianom sugerowanym przez testerów.
Od 2013 roku ma ruszyć produkcja seryjna - początkowo będą dostępne dwa kolory kompletów: szaro-zielony oraz ciemnoszary, prawie czarny, nazwany Carbon. Przewidywana cena za komplet to 7000 koron czeskich, czyli w przybliżeniu 1200 zł - może być więc ciekawą alternatywą dla innych rozwiązań obecnie dostępnych na rynku.
Przeczytaj także relację z targów Future Soldier 2010 >>