Special-Ops.pl

„Heroes wear Haix”

100 km test butów Mid sage Black Eagle Athletic 2.0 V GTX

Mid sage Black Eagle Athletic 2.0 V GTX; Zdj. Radosław Tyślewicz

Mid sage Black Eagle Athletic 2.0 V GTX; Zdj. Radosław Tyślewicz

Tytułowy slogan reklamowy producenta zachęcił mnie do dość intensywnego testu tego modelu butów. Postanowiłem być herosem i w zaledwie cztery i pół dnia pokonać w nich od razu 100 km, sprawdzając jednocześnie, na ile model ten sprawdzi się podczas taktycznego pokonywania terenów leśnych oraz jako but miejski codziennego użytku.

Zdjęcia: Radosław Tyślewicz

Testując obuwie poza zwyczajowym maszerowaniem po bezdrożach sprawdziłem je również na dystansie rowerowym, biegowym oraz pływackim, a konkretnie, na ile te buty sprawdzają się w połączeniu z płetwami nurków bojowych. Uzupełnieniem było prowadzenie auta oraz całodzienne użytkowanie butów w pracy i w mieście, non stop przez 24 godziny.

Według informacji producenta, niemieckiej firmy Haix z siedzibą w Mainburgu (Bawaria) i 72-letnią tradycją produkcji obuwia specjalnego, w tym wojskowego i ochronnego, najnowszy model Black Eagle Athletic 2.0 V GTX mid to model z linii wyrobów sportowych. Świadczy o tym już sam wygląd butów, które są wykonane w większej części z materiału tekstylnego oraz skóry i mają trekkingowy fason. Jednak wspomniany sportowy charakter tak naprawdę determinowany jest bardzo niską masą własną tego modelu.

Black Eagle Athletic 2.0 V GTX mid - informacje wstępne

Testowana przeze mnie para butów w rozmiarze 14 UK według mojego pomiaru ważyła zaledwie 1492 g, co daje po 746 g na pojedynczy but (o 10 g więcej niż tej samej klasy but konkurencyjnej firmy dostępny na rynku). Faktycznie, po wyciągnięciu butów z pudełka pierwsze, co zwraca uwagę przyszłego użytkownika, to lekkość tego obuwia. W moim przypadku potwierdził to również eksperyment z wagą. Przy pierwszej próbie na wadze przeznaczonej dla ludzi, po postawieniu obu butów, cyfrowy wskaźnik w dalszym ciągu wskazywał zero kg! Dopiero zastosowanie wagi kuchennej o większej dokładności pozwoliło ustalić faktyczną masę butów.

Haix Black Eagle Athletic 2.0 V GTX mają certyfikat DIN EN 20347 (buty pozwalają na ochronę przed urazami, które mogą wystąpić w czasie wypadku w miejscach pracy; przeznaczone są do codziennego użytkowania tam, gdzie nie jest wymagana ochrona palców stopy za pomocą podnosków; obuwie takie często jest określane jako obuwie robocze) do użytku profesjonalnego i zapewniają najlepszą ochronę podczas służby wojskowej. Co więcej, buty są niemetalowe i antystatyczne. Dowiedz się więcej >>

Ten model buta ma również wariant z wyższą cholewką (oznaczony dopiskiem „High” o wysokości cholewki 18,5 cm), w testach używałem jednak modelu „mid” – czyli wysokości 3/4 (za kostkę, wysokość cholewki: 15 cm), pozwalającej na usztywnienie stawu skokowego i ochronę kostki.

Jedną z cech tego modelu jest bardzo dobre i mocne trzymanie stopy, szczególnie na odcinku stawu skokowego i więzadeł mięśni strzałkowych oraz skokowo-strzałkowych, czyli na odcinku sznurowanym.

Model Athletic 2.0 V GTX wyposażony jest w system szybkiego sznurowania, na który składają się przelotki ze sztucznego tworzywa na całej długości i znany z obuwia biegowego stoper/ściągacz, zastępujący klasyczne wiązanie kokardki.

Uzupełnieniem jest język wszyty na ¾ wysokości buta z wywijanym zakończeniem na zewnątrz, w którym znajduje się zamaskowana kieszeń na sznurowadła zapobiegająca ich plątaniu się.

Gumowa nasadka na przedzie nad palcami zapobiega szybkiemu zużyciu i rozdarciu oraz przyjmuje na siebie większą część wilgoci i wody, np. w postaci porannej rosy. Buty nie mają wszytego ochronnego noska przeciwko miażdzeniu palców, ale wspomniana nasadka zewnętrzna jest dość obszerna i w pewnym stopniu pełni również taką funkcję, przynajmniej w zakresie przypadkowych uderzeń palcami o przeszkody terenowe lub podczas potknięć.

Podeszwa zewnętrzna ma głęboki bieżnik, dzięki czemu zapewnia dobrą przyczepność do podłoża. Wykonana jest z wytrzymałej, specjalnej mieszanki gumy, dodatkowo w kolorze takim samym jak cała cholewka butów.

Podeszwa została zaprojektowana z uwzględnieniem wysokiego współczynnika tłumienia i amortyzacji uderzeń podczas marszu oddziałujących na ludzki układ mięśniowo-szkieletowy. Poszczególne warstwy oraz kształt mają amortyzować energię uderzeń od podłoża oraz odciążać stawy i dyski kręgowe.

Buty są wodoodporne i przystosowane do trudnych warunków klimatu zimnego i wilgotnego występującego w Europie. A wszystko po to, aby użytkownik mógł dać z siebie wszystko, nawet przy wietrze i złej pogodzie. Za wodoodporność Black Eagle Athletic 2.0 V GTX mid sage odpowiada trójwarstwowa membrana GORE-TEX® w wewnętrznej wyściółce cholewki, zapewniając jednocześnie najwyższy komfort wewnątrz butów – przy każdym kroku wilgoć i nadmiar ciepła są wyprowadzane na zewnątrz buta, zapewniając stopie wymagany komfort termiczny oraz pozostawiając ją suchą. Sprawdź >>

Wewnętrzna podszewka wykonana w technologii bezszwowej (gładki szew bez zgrubień) jest przyjemna w dotyku i odpowiednio śliska, dzięki czemu łatwo wkłada się stopę do środka.
Uzupełnieniem jest miękka i elastyczna, dość cienka, ale wygodna wkładka, która wchłania wilgoć (np. pot) i kieruje ją w dół izolując od stopy. Jest wyjmowana i ma właściwości antybakteryjne oraz zapobiega nieprzyjemnym zapachom. Autorskim rozwiązaniem firmy Haix jest miseczka na piętę, wszyta w konstrukcję buta w tylnej części, której zadaniem jest stabilizacja stopy i ochrona pięty.

Opakowanie i pierwsze wrażenie

Tyle informacji od producenta, w części potwierdzonych zaraz po rozpakowaniu kartonu z butami. Czy jednak faktycznie buty dostosowują się do stopy i wszystkie te opisane rozwiązania pozwoliły na stworzenie buta taktycznego o typowej dla obuwia sportowego lekkości i komforcie użytkowania? Temu właśnie miał posłużyć mój test na dystansie 100 km! Zacznijmy jednak od tzw. „pierwszego wrażenia”.

Już samo opakowanie butów utwierdza nas w przekonaniu, że dokonaliśmy właściwego wyboru, decydując się na ich zakup. Estetyczny karton z dużym nadrukowanym hasłem reklamowym „Heroes wear Haix” („Herosi noszą Haixy”) pozwala poczuć się dowartościowanym i zmotywowanym do dokonania w najbliższej przyszłości wielkich czynów. Sam sposób pakowania butów jest klasyczny, buty są wypchane papierem oraz przedzielone arkuszem cienkiego, granatowego papieru. Wewnątrz opakowania znajdziemy również instrukcję dotyczącą butów oraz informacje o zastosowanej w nich technicznej wersji membrany Gore-tex.

Black Eagle Athletic 2.0 V GTX mid - materiał i wykonanie

Same buty są wykonane z dużą precyzją i dbałością o szczegóły. Szwy są podwójne, gumowany czubek zachodzi dość obszernie na górną przednią część buta. Elementy skórzane są wulkanizowane w podeszwę z dużą dokładnością, bez żadnych zacieków czy widocznych resztek gumy na krawędziach. Dodatkowo producent zadbał o elementy estetyczne w postaci dwóch małych znaków na nosku oraz pięcie butów. Kolor zastosowanej gumy idealne pokrywa się z kolorem skóry i materiału tekstylnego całego buta.

Zewnętrzna część butów na całej wysokości cholewki zawiera w sobie wzmocnienia przebiegające od podeszwy do listwy sznurowadeł, usztywniające trzymanie stopy w bucie. Coś na kształt egzoszkieletu. Dodatkowo te naszyte fragmenty skóry układają się w litery „H” i „X”, oznaczające nazwę producenta.

Materiał tekstylny jest w 100% syntetyczny i ma fakturę materiału przypominającą tkaninę rip-stop z charakterystycznymi kwadracikami zapobiegającymi rozdarciom. Nie jest to więc typowa cordura, a raczej tkanina znana z modeli butów sportowych.

Język jest wszyty do wysokości kostki, co stanowi ok. ¾ wysokości całego buta. Wszycie również jest wykonane bardzo dokładnie i estetycznie. Uzupełnieniem jest system szybkiego sznurowania z 10 przelotkami (po 5 na każdej stronie) ze sztucznego tworzywa oraz znajdującą się na przedzie pojedynczą szlufką z taśmy materiałowej.

Grube sznurowadła z suwakiem pozwalają na płynną regulację zaciśnięcia buta na stopie na całej długości listwy sznurowania. Suwak można łatwo zdemontować i przejść na standardowy system wiązania. Pozostające po założeniu buta i zawiązaniu/zaciśnięciu sznurowadeł końcówki można schować w specjalnej kieszeni na szczycie języka, co uchroni nas przed przypadkowymi zaczepieniami sznurowadeł podczas przechodzenia przez krzaki czy podczas jazdy rowerem. Nie musimy ich chować od cholewki buta jak w modelach innych producentów. Ponadto standardowo z tyłu buta znajduje się pętla z taśmy, ułatwiająca zakładanie butów lub ich zawieszenie.

Test butów w różnych warunkach

Wear it and GO! Model Haix Black Eagle Athletic 2.0 V GTX to kolejne buty, które nie wymagają „rozchodzenia” i długotrwałego układania się do stopy użytkownika, jak ma to miejsce w przypadku typowych butów wojskowych. Po prostu „wkładasz i idziesz” – to cecha butów sportowych, która u kolejnych producentów wysokiej jakości lekkich butów taktycznych wchodzi jako standard w kolejnych seriach oferowanych wyrobów.

Podobnie jest i w tym przypadku. Założyłem buty i od razu udałem się na 10-kilometrowy marsz, aby kolejnego dnia pokonać następne 35 km i mieć je na nogach non stop przez 12 godzin i sukcesywnie pokonywać kolejne dystanse w kolejnych dniach.

W moim odczuciu krytyczne są pierwsze cztery kilometry, następnie buty są już ułożone do stopy. Dlatego najlepiej jest zaczynać „ujeżdżanie” tego modelu od rana, kiedy stopa jest wypoczęta i wolna od „pamięci mięśniowej” związanej z używanymi wcześniej butami.

Buty optycznie robią wrażenie smukłych (wąskich). W Polsce ich premiera miała miejsce podczas targów MSPO we wrześniu 2020 r., gdzie wzbudzały powszechne zainteresowanie znajdując się na froncie ekspozycji firmy.

W ciągu pierwszych trzech dni pokonałem marszem w testowanym modelu 60 km. Podczas pierwszych 4 km nie byłem przekonany, czy właściwie dobrałem rozmiar, ponieważ z jednej strony, odczuwałem wyjątkowo dobre trzymanie stopy w środkowej części buta, przy jednoczesnym uczuciu ucisku w rejonie przyśrodkowej kości klinowatej i poczucia luzu w rejonie palców. Musiałem również się przyzwyczaić do sznurowania butów z wykorzystaniem suwaka. Jednak po wspomnianym dystansie ok. 4 km było dla mnie jasne, że rozmiar buta został dobrany właściwe, cechą tego modelu jest właśnie bardzo dobre stabilizowanie i trzymanie stopy na odcinku śródstopia, a wspominany ucisk ustępuje z każdym kolejnym krokiem i co najważniejsze, nie spowodował obtarć czy bólu stopy odczuwalnego w tym miejscu następnego dnia.

Buty są bardzo lekkie i dodatkowo wyprofilowane w sposób ułatwiający chodzenie z piętą lekko ściętą i palcami lekko wyprofilowanymi ku górze. Podeszwa jest miękka i elastyczna w miejscu zginania na wysokości przedstopia. Taka konstrukcja podeszwy sprawdza się zarówno w terenie (miękkim), jak i w betonowej miejskiej dżungli, ale może być uciążliwa na kamienistym podłożu. Bieżnik dobrze sprawuje się zarówno przy podchodzeniu pod górę, jak i przy zejściach po zboczach, na których zalegają już nadgniłe liście. Co ciekawe, test biegania na dystansie 6,5 km, na mojej standardowej trasie, wypadł również pozytywne. Dla porównania podam, że masa mojego buta biegowego o bieżniku trekkingowym i wysokości ¾ wynosi 615 g, czyli niewiele mniej niż testowanych Haixów. Niska masa butów oraz konstrukcja stabilizująca stopę w środkowej części buta i tym samym pozostawienie górnej części cholewki w miarę luźnej pozwalają na normalny bieg typowy dla obuwia trailowego. Dowiedz się więcej >>

To jednak nie był koniec testów! Jak na buty dla operatorów jednostek specjalnych przystało, powinny być wielofunkcyjne. Sprawdziły się lesie, w mieście, w biegu i podczas prowadzenia samochodu. Postanowiłem jednak zaryzykować i kolejne 20 km pokonać w nich rowerem.

W każdym dużym mieście rower jest obecnie w sezonie wiosna-lato szybkim i często wybieranym środkiem transportu, w tym również przez żołnierzy dojeżdżających do swoich jednostek i jednocześnie realizujących swój plan treningowy. W moim teście do jazdy wykorzystałem rower górski oraz typowy „turystyk” ze standardowymi, otwartymi pedałami (ze względów oczywistych wyścigowe modele szosowe odrzuciłem). Podczas tej próby doceniłem kieszenie na sznurowadła – bardzo praktyczne rozwiązanie! Siadasz i jedziesz, i nie trzeba się martwić o sznurówki wplątujące się w łańcuch i koła zębate głównej przekładni. Elastyczna podeszwa tego modelu, dobre trzymanie stopy w bucie nie w górnej, ale w środkowej części oraz wytrzymały bieżnik podeszwy sprawiają, że to model stworzony dla takich zurbanizowanych rowerzystów.

Odpornosć na wodę

Pozostało sprawdzić, jak buty faktycznie sprawdzają się w deszczu. Tu aura okazała się łaskawa i kolejne dni maszerowania odbyły się już „na mokro”. Nie omijałem również kałuż i błotnistych wyrobisk, które napotykałem na moim leśnym szlaku. Co ciekawe, buty praktycznie nie przyjmują brudu do elementów tekstylnych jak i skórzanych cholewki. Błotnista woda spływa momentalnie po wyjściu z kałuży nie pozostawiając śladu zabrudzenia. Jedynie w miejscach zagięć materiału u nasady palców pozostaje widoczny ślad zabrudzenia.

Jedynym elementem butów wchłaniającym wodę i brud są sznurowadła. Nie udało mi się doprowadzić testowanego modelu do przemoczenia, uszkodzenia albo trwałego zabrudzenia w wyniku marszów leśnymi drogami oraz pokonywania odcinków przełajowych. Śmiało można w nich iść w szkockie deszczowe Highlandy, co zresztą zamierzam uczynić w 2021 roku.

Tu warto wspomnieć o oddychalności Black Eagle Athletic 2.0 V GTX. Zarówno po pierwszych 12 godzinach, jak i drugiej próbie polegającej na nieściąganiu butów przez 24 godziny (tak, spałem w tych butach), nie doszło do nadmiernego spocenia stóp i odkładania się wilgoci w skarpecie. Minimalne ślady wilgoci były zauważalne zaraz po wyciągnięciu stopy z buta po takiej próbie jedynie w rejonie górnym skarpety (nad palcami u ich nasady). Potwierdza to, że producent tak zaprojektował buty, aby wilgoć była odprowadzana ku górze i dalej przez warstwę podszewki z membraną Gore-tex i tkaninę na zewnątrz buta. Nie stwierdziłem zawilgotnienia oraz symptomów nieprzyjemnych zapachów w przypadku wkładek (oczywiście po każdym zakończeniu noszenia butów wkładki były wyciągane na zewnątrz).

Odprowadzanie wilgotności

Wnętrze butów Haix zapewnia wysoki stopień higieny stóp

Test z płetwami militarnymi

Czując jednak pewien niedosyt z przeprowadzonych sprawdzianów, postanowiłem jeszcze przetestować Athletic 2.0 V GTX na okoliczność pracy z płetwami militarnymi. Co prawda ten model butów nie został stworzony z myślą o nurkach bojowych Formozy czy US Marine Corps, ale warto wiedzieć, czy w nagłej sytuacji będą mogły posłużyć do zapewnienia napędu w wodzie. Tu warto wspomnieć, że typowa militarna płetwa sięga do połowy długości podeszwy buta i z tego względu wymagana jest odpowiednia sztywność podeszwy. Wyjątek stanowi składana płetwa Exofin, która swoją konstrukcją obejmuje całą długość podeszwy buta.

Ten test wypadł pół na pół. To znaczy, buty dzięki zabezpieczonej i usztywnionej pięcie, specjalnemu rozwiązaniu firmy Haix oraz profilowi (wyżłobieniu) w tylnej i bocznej części podeszwy nadają się do poprawnego trzymania paska mocującego płetwę na bucie w rejonie pięty. Natomiast elastyczna podeszwa jest za miękka w przypadku typowych ciężkich płetw nurkowych typu Jet Fin.

Lepiej wypadł test tego modelu butów z płetwami składanymi, gdzie przełożenie obciążenia siły nośnej płetwy było przekładane na tylną część podeszwy buta. Łącznie pokonałem w tych butach z płetwami dystans 1 km – no ale te buty nie są stworzone z myślą o nurkach.

Black Eagle Athletic 2.0 V GTX mid - podsumowanie

Podsumowując test przejścia 100 km w butach mid sage Black Eagle Athletic 2.0 V GTX nie sposób nie odnieść się do hasła reklamowego z opakowania „Heroes wear Haix”. Na pewno nie trzeba być herosem, aby chodzić w tych butach, a z pewnością łatwiej nim zostać mając Haix Athletic 2.0 V GTX na swoich stopach.

Czytaj też: HAIX buty dla bohaterów >>>

Lekkie, estetyczne, nowocześnie sznurowane i funkcjonalne buty o dużej odporności na wilgoć, z doskonałym bieżnikiem i bardzo dobrym trzymaniem oraz stabilizacją i wentylacją stopy, to główne wyróżniki użytkowe tego modelu. Do tego należy dodać nowoczesny wygląd i kolorystykę (sage, czarny, brązowy) oraz konstrukcję zapewniającą zmniejszenie obciążenia stawów oraz zabezpieczenie pięty i przeciwdziałanie skręcaniu się stopy wewnątrz buta.

Wysoka precyzja i estetyka wykończenia oraz zastosowanych materiałów stawia ten model w czołówce aktualnie dostępnych butów taktycznych na rynku. Doskonale sprawdzą się w roli turystycznych lekkich butów trekkingowych oraz butów na co dzień do miasta dla ludzi aktywnych, chcących podkreślić swój charakter, ale jednocześnie stawiających na komfort i wygodę. Kwestia ceny również wypada korzystnie dla butów. W Polsce kształtuje się ona w przedziale 629–650 zł, a to o ok. 20–100 zł mniej niż wyroby konkurencyjnych firm dostępne na naszym rynku. Zobacz dostępne modele butów HAIX >>

HAIX-Schuhe Produktions- und Vertriebs GmbH

Auhofstrasse 10
84048 Mainburg Deutschland
T. +49 (0) 8751/86 25-0

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ireneusz Chloupek Merrell Moab 2 Tactical

Merrell Moab 2 Tactical Merrell Moab 2 Tactical

Obuwie trekkingowe i sportowe marki Merrell należy do bardzo popularnych na całym świecie, w tym w Polsce. Sam „schodziłem” przez lata wiele par „merelków” – od lekkich Waterpro Maipo, przez Accentory,...

Obuwie trekkingowe i sportowe marki Merrell należy do bardzo popularnych na całym świecie, w tym w Polsce. Sam „schodziłem” przez lata wiele par „merelków” – od lekkich Waterpro Maipo, przez Accentory, Moab Ventilator, Vent i Vapor, po Concordia Mid Wtpf. Jakość i wygoda Merrelli sprawiły, że np. modele Sawtooth, Refuge Core Mid, czy Moab Polar były chętnie wykorzystywane podczas treningów i misji bojowych, obok przepisowych butów służbowych, przez US Navy SEALs, a ich śladem wybierane także przez...

Mateusz J. Multarzyński Mały wojownik - Olight M2R Warrior

Mały wojownik - Olight M2R Warrior Mały wojownik - Olight M2R Warrior

Dzięki uprzejmości firmy militaria.pl, dystrybutora latarek marki Olight, do naszej redakcji trafiła latarka Olight M2R Warrior. W modelu tym jako źródło światła zastosowano diodę Cree XHP35 Cool White,...

Dzięki uprzejmości firmy militaria.pl, dystrybutora latarek marki Olight, do naszej redakcji trafiła latarka Olight M2R Warrior. W modelu tym jako źródło światła zastosowano diodę Cree XHP35 Cool White, która zapewnia strumień światła na poziomie 1500 lumenów i zasięg do 208 m. I to wszystko w niewielkiej, mierzącej zaledwie 13 cm i ważącej 155 g (z akumulatorem) latarce. Zdjęcia: Mateusz J. Multarzyński

P.S. Krzyżowiec TG

Krzyżowiec TG Krzyżowiec TG

Jeżeli miałbym wskazać najbardziej intrygujące mnie rozwiązanie stosowane przez producentów oporządzenia taktycznego, to do niedawna bez wahania wskazałbym – nieosiągalne dla większości osób zaopatrujących...

Jeżeli miałbym wskazać najbardziej intrygujące mnie rozwiązanie stosowane przez producentów oporządzenia taktycznego, to do niedawna bez wahania wskazałbym – nieosiągalne dla większości osób zaopatrujących się w tego typu sprzęt we własnym zakresie (głównie ze względu na cenę i dostępność) kamizelki firmy FirstSpear oraz system THOR firmy NFM. Dlaczego? Ano, ze względu na ich z „tubkowe” zapięcia. Biorąc pod uwagę opinie (zarówno znalezione w internecie, jak i wyrażone przez znajomych, mających możliwość...

Michal M. Benchmade 535 Bogout

Benchmade 535 Bogout Benchmade 535 Bogout

Benchmade – amerykańska marka, której nie trzeba przedstawiać. Wymieniana wśród pierwszych, gdy mowa o uznanych producentach noży, zwłaszcza rozmaitych „folderów”, czyli tych ze składaną głownią. Ale nie...

Benchmade – amerykańska marka, której nie trzeba przedstawiać. Wymieniana wśród pierwszych, gdy mowa o uznanych producentach noży, zwłaszcza rozmaitych „folderów”, czyli tych ze składaną głownią. Ale nie tylko, bo do sztandarowych produktów z logo w postaci charakterystycznego motylka należy przecież też np. ceniony, zgrabny, taktyczny „fixed” Nimravus. Niektóre Benchmady przeszły testy wojskowe i otrzymały oficjalny numer standaryzacyjny NSN. W aktualnej ofercie tej firmy warto zwrócić uwagę na...

Globemaster Dobra guma to podstawa

Dobra guma to podstawa Dobra guma to podstawa

Jakiś czas temu „wpadł mi na warsztat” ciekawy produkt firmy MASTON®, której oficjalnym przedstawicielem jest firma KTJ kolor, dystrybutor dobrze znanych w środowisku strzeleckim produktów marki BRUNOX. Zdjęcia:...

Jakiś czas temu „wpadł mi na warsztat” ciekawy produkt firmy MASTON®, której oficjalnym przedstawicielem jest firma KTJ kolor, dystrybutor dobrze znanych w środowisku strzeleckim produktów marki BRUNOX. Zdjęcia: Globemaster

Michal M. FENIX PD35 V2.0

FENIX PD35 V2.0 FENIX PD35 V2.0

Latarki Fenix przebiły się w ostatnich latach do czołówki najpopularniejszych marek w tej grupie produktów outdoorowych na polskim rynku, skutecznie konkurując z oferowanymi przez inne znane firmy, dzięki...

Latarki Fenix przebiły się w ostatnich latach do czołówki najpopularniejszych marek w tej grupie produktów outdoorowych na polskim rynku, skutecznie konkurując z oferowanymi przez inne znane firmy, dzięki solidnej, nowoczesnej budowie, wykorzystaniu dobrych podzespołów i będącej tego wynikiem niezawodności. Wytwarzane przez funkcjonującą od 2004 r. spółkę Fenixlight Limited z graniczącego z Hongkongiem Shenzhen, pokazują wytrzymałością, dobrym spasowaniem i estetyką zupełnie nową jakość, niemającą...

Ireneusz Chloupek TACTIX 1-DAY PLUS

TACTIX 1-DAY PLUS TACTIX 1-DAY PLUS

1-Day Plus w nazwie nowego plecaka amerykańskiej firmy First Tactical z serii Tactix sugeruje, że został on sklasyfikowany jako wystarczający do spakowania się na dzień lub ponad dzień. Jego bardzo solidna...

1-Day Plus w nazwie nowego plecaka amerykańskiej firmy First Tactical z serii Tactix sugeruje, że został on sklasyfikowany jako wystarczający do spakowania się na dzień lub ponad dzień. Jego bardzo solidna konstrukcja, ok. 40-litrowa pojemność, mnóstwo kieszeni, organizerów i możliwość rozbudowy przez dopinanie w wielu miejscach dodatkowych sprawiają, że to chyba jednak nadmiar skromności.

Jerzy Bielecki Boker Plus

Boker Plus Boker Plus

Wybór noża to temat, który nieustannie przewija się przez wszystkie fora i grupy militarne, survivalowe, bushcraftowe, turystyczne, żeglarskie i wszystkie inne, które są związane jakkolwiek z działalnością...

Wybór noża to temat, który nieustannie przewija się przez wszystkie fora i grupy militarne, survivalowe, bushcraftowe, turystyczne, żeglarskie i wszystkie inne, które są związane jakkolwiek z działalnością outdoorową. Najczęstszą odpowiedzią, która pada, gdy pojawi się pytanie: „jaki nóż wybrać w teren?”, jest: „kup Morę”. Jest to poniekąd dobra odpowiedź, ale jednak nie do końca. Różne są potrzeby użytkowników, różne są noże i faktycznie trochę trudno się w tym zorientować. Polecanie więc Mory nie...

RTcom NoizeBarrier™ - wysokiej rozdzielczości elektroniczne zatyczki do uszu

NoizeBarrier™ - wysokiej rozdzielczości elektroniczne zatyczki do uszu NoizeBarrier™ - wysokiej rozdzielczości elektroniczne zatyczki do uszu

Działające w wysokiej rozdzielczości (HD) elektroniczne zatyczki do uszu NoizeBarrier™ zapewniają niezrównaną świadomość sytuacyjną oraz wyraźną komunikację. Te dwutrybowe zatyczki oferują aktywną ochronę...

Działające w wysokiej rozdzielczości (HD) elektroniczne zatyczki do uszu NoizeBarrier™ zapewniają niezrównaną świadomość sytuacyjną oraz wyraźną komunikację. Te dwutrybowe zatyczki oferują aktywną ochronę słuchu przed hałasem oraz jego wzmocnienie, zapewniając skuteczną lokalizację i wykrywanie dźwięku.

Redakcja DUOSCAN™- Detektor Materiałów Wybuchowych i Narkotyków

DUOSCAN™- Detektor Materiałów Wybuchowych i Narkotyków DUOSCAN™-  Detektor Materiałów Wybuchowych i Narkotyków

Każdy specjalista ds. bezpieczeństwa powinien posiadać skuteczny, poręczny, odporny detektor materiałów wybuchowych i narkotyków do wykrywania śladowych ilości substancji niebezpiecznych.

Każdy specjalista ds. bezpieczeństwa powinien posiadać skuteczny, poręczny, odporny detektor materiałów wybuchowych i narkotyków do wykrywania śladowych ilości substancji niebezpiecznych.

P.S. Koszule taktyczne i inne nowości

Koszule taktyczne i inne nowości Koszule taktyczne i inne nowości

Opisywane poniżej ubrania to nowe wersje sprawdzonych wzorów, stanowiące odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i samych użytkowników. Odświeżenie podejścia do popularnych i lubianych przez wielu, sztandarowych...

Opisywane poniżej ubrania to nowe wersje sprawdzonych wzorów, stanowiące odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i samych użytkowników. Odświeżenie podejścia do popularnych i lubianych przez wielu, sztandarowych wręcz produktów marki Helikon-Tex, czyli koszul Defender oraz spodni UTP (będących w pewnym momencie wręcz synonimem tej firmy) wydawało się czymś naturalnym i potrzebnym. Sprawdźmy zatem, jakich zmian doczekaliśmy się w nowej odsłonie tych ciuchów.

Ireneusz Chloupek Swiss+eye G-Tac

Swiss+eye G-Tac Swiss+eye G-Tac

Od czasu pojawienia się wersji ESS TurboFan z aktywnym systemem wentylacji mogło się wydawać, że w kategorii gogli taktycznych już  nic ciekawszego nie da się wymyślić. Tymczasem  w sprzedaży pojawił...

Od czasu pojawienia się wersji ESS TurboFan z aktywnym systemem wentylacji mogło się wydawać, że w kategorii gogli taktycznych już  nic ciekawszego nie da się wymyślić. Tymczasem  w sprzedaży pojawił się niedawno model G-TAC  firmy Swiss Eye International GmbH, który z powodzeniem łączy klasyczne, ale umiejętnie  dopracowane rozwiązania z unikalnym patentem  zmiany wizjerów. Zdjęcia: Ireneusz Chloupek, SwissEye, SpecBrands.pl

NEWMAX Sp. z o.o. Sp.k. Bates - obuwie taktyczne dla profesjonalistów

Bates - obuwie taktyczne dla profesjonalistów Bates - obuwie taktyczne dla profesjonalistów

Podstawą wyposażenia indywidualnego funkcjonariuszy każdej służby mundurowej są wygodne i dobrze dopasowane buty określane jako obuwie taktyczne. Od typowych wojskowych kamaszy odróżnia je waga oraz dostosowanie...

Podstawą wyposażenia indywidualnego funkcjonariuszy każdej służby mundurowej są wygodne i dobrze dopasowane buty określane jako obuwie taktyczne. Od typowych wojskowych kamaszy odróżnia je waga oraz dostosowanie do użytkowania w zróżnicowanym terenie, w tym szczególnie w terenie miejskim. Od lat wiodącym producentem obuwia taktycznego jest firma Bates, z której produktów korzystają zarówno służby mundurowe, jak i coraz częściej cywilni użytkownicy, którzy szukają obuwia wytrzymałego, skutecznego...

Jerzy Bielecki Nowe otwarcie

Nowe otwarcie Nowe otwarcie

Multitooli marki Leatherman chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to właściwie ikona tego typu narzędzi. Kto jednak pomyślał, że Leatherman nie tworzy nowości i tylko przerabia istniejące modele,...

Multitooli marki Leatherman chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to właściwie ikona tego typu narzędzi. Kto jednak pomyślał, że Leatherman nie tworzy nowości i tylko przerabia istniejące modele, jest w błędzie. W bieżącym roku pokazała się nowa seria narzędzi – FREE. Seria składa się z 8 modeli, z czego aktualnie w Polsce dostępne są dwa modele multitooli – P 4 i P 2. Szczegółowego opisu serii możecie spodziewać się niebawem, a póki co chciałem przedstawić kilka wrażeń na gorąco o modelu P...

Ireneusz Chloupek ESS CROWBAR

ESS CROWBAR ESS CROWBAR

Amerykańska marka ESS (Eye Safety Systems, Valley, Idaho), należąca do słynnej firmy Oakley inc. z One Icon Foothill Ranch w Kalifornii, której kilka sztandarowych produktów przedstawialiśmy już na naszych...

Amerykańska marka ESS (Eye Safety Systems, Valley, Idaho), należąca do słynnej firmy Oakley inc. z One Icon Foothill Ranch w Kalifornii, której kilka sztandarowych produktów przedstawialiśmy już na naszych łamach, jest tak rozpoznawalna i popularna w środowisku użytkowników profesjonalnych gogli oraz okularów balistycznych na całym świecie, że nie wymaga ponownego przedstawiania. Jej oferta, z której czerpią również żołnierze oraz funkcjonariusze polskich jednostek specjalnych, jest regularnie poszerzana...

MACTRONIC Spółka z o.o. Sp.k. Latarki dla profesjonalistów od Mactronic

Latarki dla profesjonalistów od Mactronic Latarki dla profesjonalistów od Mactronic

Stworzone z myślą o profesjonalistach, dla których światło jest niezbędne do wypełnienia obowiązków zawodowych, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Latarki produkowane przez firmę...

Stworzone z myślą o profesjonalistach, dla których światło jest niezbędne do wypełnienia obowiązków zawodowych, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Latarki produkowane przez firmę Mactronic spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.

P.S. Husar Sarmatian

Husar Sarmatian Husar Sarmatian

Bielska firma Husar wchodząc przed kilkoma laty na rodzimy rynek oporządzenia taktycznego zaskoczyła swoją konkurencję bardzo nowatorskimi i (jak na ówczesne warunki) nowoczesnymi rozwiązaniami. Lata mijają,...

Bielska firma Husar wchodząc przed kilkoma laty na rodzimy rynek oporządzenia taktycznego zaskoczyła swoją konkurencję bardzo nowatorskimi i (jak na ówczesne warunki) nowoczesnymi rozwiązaniami. Lata mijają, a asortyment Husara sukcesywnie przechodzi kolejne modernizacje. Przyjrzyjmy się zatem bliżej ich najnowszemu dziełu – plate carrierowi SARMATIAN. Zdjęcia: P.S.

MILITARIA.PL sp. z o.o. sp. k. Co pokażą Militaria.pl na MSPO 2019?

Co pokażą Militaria.pl na MSPO 2019? Co pokażą Militaria.pl na MSPO 2019?

Na stoisku Militaria.pl na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego będzie można obejrzeć produkty wielu marek, które zapracowały już na dobre opinie najbardziej wymagających użytkowników. Wśród nich...

Na stoisku Militaria.pl na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego będzie można obejrzeć produkty wielu marek, które zapracowały już na dobre opinie najbardziej wymagających użytkowników. Wśród nich będą nowości prezentowane po raz pierwszy na targach. Nie zabraknie także klasyków z naszej stałej oferty. Przyjdź na stoisko nr 84 w hali D, aby obejrzeć je osobiście!

RTcom NoizeBarrier™ TAC Aktywne ochronniki słuchu z funkcją komunikacji

NoizeBarrier™ TAC Aktywne ochronniki słuchu z funkcją komunikacji NoizeBarrier™ TAC Aktywne ochronniki słuchu z funkcją komunikacji

Model NoizeBarrier™ TAC to pierwsze w pełni modularne słuchawki taktyczne z opcją komunikacji, wykorzystujące wiodące w branży rozwiązania z zakresu ochrony słuchu oraz zaawansowanej świadomości sytuacyjnej...

Model NoizeBarrier™ TAC to pierwsze w pełni modularne słuchawki taktyczne z opcją komunikacji, wykorzystujące wiodące w branży rozwiązania z zakresu ochrony słuchu oraz zaawansowanej świadomości sytuacyjnej 360° dla sprawniejszego podejmowania decyzji w środowisku taktycznym.

RTcom NoizeBarrier ™ Range SA - aktywne ochronniki słuchu

NoizeBarrier ™ Range SA - aktywne ochronniki słuchu NoizeBarrier ™  Range SA - aktywne ochronniki słuchu

Model NoizeBarrier™ Range SA zaprojektowany został z myślą o wykorzystaniu przez wojsko i strzelców specjalistów oraz stanowi topowe słuchawki dla wymagających zaawansowanej ochrony słuchu bez opcji komunikacji...

Model NoizeBarrier™ Range SA zaprojektowany został z myślą o wykorzystaniu przez wojsko i strzelców specjalistów oraz stanowi topowe słuchawki dla wymagających zaawansowanej ochrony słuchu bez opcji komunikacji radiowej.

UMO Sp. z o. o. 20% zniżki na zegarki Garmin od UMO podczas MSPO!

20% zniżki na zegarki Garmin od UMO podczas MSPO! 20% zniżki na zegarki Garmin od UMO podczas MSPO!

Zamów zegarki GARMIN z 20% zniżką i zobacz inne atrakcje, które firma UMO przygotowała na MSPO.

Zamów zegarki GARMIN z 20% zniżką i zobacz inne atrakcje, które firma UMO przygotowała na MSPO.

Ireneusz Chloupek Nowy poziom doświadczeń

Nowy poziom doświadczeń Nowy poziom doświadczeń

Nowy „Poszukiwacz” (ang. Seeker) marki Olight to kolejny przykład realizowania przez uznanego chińskiego producenta latarek strategii opartej na wykorzystywaniu innowacyjnych rozwiązań, najnowocześniejszych...

Nowy „Poszukiwacz” (ang. Seeker) marki Olight to kolejny przykład realizowania przez uznanego chińskiego producenta latarek strategii opartej na wykorzystywaniu innowacyjnych rozwiązań, najnowocześniejszych technologii, wysokiej jakości materiałów oraz najbardziej wydajnych i sprawdzonych emiterów LED. Powiedzieć, że Seeker 2 Pro to dobra doręczna latarka akumulatorowa, będąca bardzo interesującą propozycją zwłaszcza dla użytkowników ze służb policyjnych i ochrony – to jakby nie powiedzieć o niej...

Mieszko Zagańczyk Hammer Energy 18x9

Hammer Energy 18x9 Hammer Energy 18x9

Energy 18x9 to jeden z najciekawszych wzmocnionych smartfonów polskiej marki Hammer. Urządzenie sprawdzi się w ciężkim terenie, jako nawigacja czy po prostu narzędzie komunikacji, niestraszne mu trudy...

Energy 18x9 to jeden z najciekawszych wzmocnionych smartfonów polskiej marki Hammer. Urządzenie sprawdzi się w ciężkim terenie, jako nawigacja czy po prostu narzędzie komunikacji, niestraszne mu trudy pracy w warsztacie czy na budowie. Chociaż nie grzeszy wyśrubowanymi parametrami technicznymi, nie zawiedzie w ekstremalnych warunkach. Błoto, woda, wstrząsy i uderzenia nie pozostawią na nim najmniejszego śladu.

Globemaster Pro Tech - Proudly Made in Poland

Pro Tech - Proudly Made in Poland Pro Tech - Proudly Made in Poland

Poza zawodowymi użytkownikami broni, dla których kwestia dbania o nią, jako mienie powierzone i narzędzie pracy jest sprawą oczywistą, szybko rośnie w naszym kraju liczba prywatnych posiadaczy broni i...

Poza zawodowymi użytkownikami broni, dla których kwestia dbania o nią, jako mienie powierzone i narzędzie pracy jest sprawą oczywistą, szybko rośnie w naszym kraju liczba prywatnych posiadaczy broni i entuzjastów strzelania, których świadomość co do tego jest dość zróżnicowana. Wśród „strzelców dynamicznych”, drących papier i czochrających ołowiem blachy na zawodach typu IPSC, PiRO, 3Gun itp., rzeszy myśliwych i kolekcjonerów, strzelających rekreacyjnie ze swoich wymuskanych egzemplarzy kolekcjonerskich...

Najnowsze produkty i technologie

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops