Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

„Heroes wear Haix”

100 km test butów Mid sage Black Eagle Athletic 2.0 V GTX

Mid sage Black Eagle Athletic 2.0 V GTX; Zdj. Radosław Tyślewicz

Mid sage Black Eagle Athletic 2.0 V GTX; Zdj. Radosław Tyślewicz

Tytułowy slogan reklamowy producenta zachęcił mnie do dość intensywnego testu tego modelu butów. Postanowiłem być herosem i w zaledwie cztery i pół dnia pokonać w nich od razu 100 km, sprawdzając jednocześnie, na ile model ten sprawdzi się podczas taktycznego pokonywania terenów leśnych oraz jako but miejski codziennego użytku.

Zdjęcia: Radosław Tyślewicz

Testując obuwie poza zwyczajowym maszerowaniem po bezdrożach sprawdziłem je również na dystansie rowerowym, biegowym oraz pływackim, a konkretnie, na ile te buty sprawdzają się w połączeniu z płetwami nurków bojowych. Uzupełnieniem było prowadzenie auta oraz całodzienne użytkowanie butów w pracy i w mieście, non stop przez 24 godziny.

Według informacji producenta, niemieckiej firmy Haix z siedzibą w Mainburgu (Bawaria) i 72-letnią tradycją produkcji obuwia specjalnego, w tym wojskowego i ochronnego, najnowszy model Black Eagle Athletic 2.0 V GTX mid to model z linii wyrobów sportowych. Świadczy o tym już sam wygląd butów, które są wykonane w większej części z materiału tekstylnego oraz skóry i mają trekkingowy fason. Jednak wspomniany sportowy charakter tak naprawdę determinowany jest bardzo niską masą własną tego modelu.

Black Eagle Athletic 2.0 V GTX mid - informacje wstępne

Testowana przeze mnie para butów w rozmiarze 14 UK według mojego pomiaru ważyła zaledwie 1492 g, co daje po 746 g na pojedynczy but (o 10 g więcej niż tej samej klasy but konkurencyjnej firmy dostępny na rynku). Faktycznie, po wyciągnięciu butów z pudełka pierwsze, co zwraca uwagę przyszłego użytkownika, to lekkość tego obuwia. W moim przypadku potwierdził to również eksperyment z wagą. Przy pierwszej próbie na wadze przeznaczonej dla ludzi, po postawieniu obu butów, cyfrowy wskaźnik w dalszym ciągu wskazywał zero kg! Dopiero zastosowanie wagi kuchennej o większej dokładności pozwoliło ustalić faktyczną masę butów.

Haix Black Eagle Athletic 2.0 V GTX mają certyfikat DIN EN 20347 (buty pozwalają na ochronę przed urazami, które mogą wystąpić w czasie wypadku w miejscach pracy; przeznaczone są do codziennego użytkowania tam, gdzie nie jest wymagana ochrona palców stopy za pomocą podnosków; obuwie takie często jest określane jako obuwie robocze) do użytku profesjonalnego i zapewniają najlepszą ochronę podczas służby wojskowej. Co więcej, buty są niemetalowe i antystatyczne. Dowiedz się więcej >>

Ten model buta ma również wariant z wyższą cholewką (oznaczony dopiskiem „High” o wysokości cholewki 18,5 cm), w testach używałem jednak modelu „mid” – czyli wysokości 3/4 (za kostkę, wysokość cholewki: 15 cm), pozwalającej na usztywnienie stawu skokowego i ochronę kostki.

Jedną z cech tego modelu jest bardzo dobre i mocne trzymanie stopy, szczególnie na odcinku stawu skokowego i więzadeł mięśni strzałkowych oraz skokowo-strzałkowych, czyli na odcinku sznurowanym.

Model Athletic 2.0 V GTX wyposażony jest w system szybkiego sznurowania, na który składają się przelotki ze sztucznego tworzywa na całej długości i znany z obuwia biegowego stoper/ściągacz, zastępujący klasyczne wiązanie kokardki.

Uzupełnieniem jest język wszyty na ¾ wysokości buta z wywijanym zakończeniem na zewnątrz, w którym znajduje się zamaskowana kieszeń na sznurowadła zapobiegająca ich plątaniu się.

Gumowa nasadka na przedzie nad palcami zapobiega szybkiemu zużyciu i rozdarciu oraz przyjmuje na siebie większą część wilgoci i wody, np. w postaci porannej rosy. Buty nie mają wszytego ochronnego noska przeciwko miażdzeniu palców, ale wspomniana nasadka zewnętrzna jest dość obszerna i w pewnym stopniu pełni również taką funkcję, przynajmniej w zakresie przypadkowych uderzeń palcami o przeszkody terenowe lub podczas potknięć.

Podeszwa zewnętrzna ma głęboki bieżnik, dzięki czemu zapewnia dobrą przyczepność do podłoża. Wykonana jest z wytrzymałej, specjalnej mieszanki gumy, dodatkowo w kolorze takim samym jak cała cholewka butów.

Podeszwa została zaprojektowana z uwzględnieniem wysokiego współczynnika tłumienia i amortyzacji uderzeń podczas marszu oddziałujących na ludzki układ mięśniowo-szkieletowy. Poszczególne warstwy oraz kształt mają amortyzować energię uderzeń od podłoża oraz odciążać stawy i dyski kręgowe.

Buty są wodoodporne i przystosowane do trudnych warunków klimatu zimnego i wilgotnego występującego w Europie. A wszystko po to, aby użytkownik mógł dać z siebie wszystko, nawet przy wietrze i złej pogodzie. Za wodoodporność Black Eagle Athletic 2.0 V GTX mid sage odpowiada trójwarstwowa membrana GORE-TEX® w wewnętrznej wyściółce cholewki, zapewniając jednocześnie najwyższy komfort wewnątrz butów – przy każdym kroku wilgoć i nadmiar ciepła są wyprowadzane na zewnątrz buta, zapewniając stopie wymagany komfort termiczny oraz pozostawiając ją suchą. Sprawdź >>

Wewnętrzna podszewka wykonana w technologii bezszwowej (gładki szew bez zgrubień) jest przyjemna w dotyku i odpowiednio śliska, dzięki czemu łatwo wkłada się stopę do środka.
Uzupełnieniem jest miękka i elastyczna, dość cienka, ale wygodna wkładka, która wchłania wilgoć (np. pot) i kieruje ją w dół izolując od stopy. Jest wyjmowana i ma właściwości antybakteryjne oraz zapobiega nieprzyjemnym zapachom. Autorskim rozwiązaniem firmy Haix jest miseczka na piętę, wszyta w konstrukcję buta w tylnej części, której zadaniem jest stabilizacja stopy i ochrona pięty.

Opakowanie i pierwsze wrażenie

Tyle informacji od producenta, w części potwierdzonych zaraz po rozpakowaniu kartonu z butami. Czy jednak faktycznie buty dostosowują się do stopy i wszystkie te opisane rozwiązania pozwoliły na stworzenie buta taktycznego o typowej dla obuwia sportowego lekkości i komforcie użytkowania? Temu właśnie miał posłużyć mój test na dystansie 100 km! Zacznijmy jednak od tzw. „pierwszego wrażenia”.

Już samo opakowanie butów utwierdza nas w przekonaniu, że dokonaliśmy właściwego wyboru, decydując się na ich zakup. Estetyczny karton z dużym nadrukowanym hasłem reklamowym „Heroes wear Haix” („Herosi noszą Haixy”) pozwala poczuć się dowartościowanym i zmotywowanym do dokonania w najbliższej przyszłości wielkich czynów. Sam sposób pakowania butów jest klasyczny, buty są wypchane papierem oraz przedzielone arkuszem cienkiego, granatowego papieru. Wewnątrz opakowania znajdziemy również instrukcję dotyczącą butów oraz informacje o zastosowanej w nich technicznej wersji membrany Gore-tex.

Black Eagle Athletic 2.0 V GTX mid - materiał i wykonanie

Same buty są wykonane z dużą precyzją i dbałością o szczegóły. Szwy są podwójne, gumowany czubek zachodzi dość obszernie na górną przednią część buta. Elementy skórzane są wulkanizowane w podeszwę z dużą dokładnością, bez żadnych zacieków czy widocznych resztek gumy na krawędziach. Dodatkowo producent zadbał o elementy estetyczne w postaci dwóch małych znaków na nosku oraz pięcie butów. Kolor zastosowanej gumy idealne pokrywa się z kolorem skóry i materiału tekstylnego całego buta.

Zewnętrzna część butów na całej wysokości cholewki zawiera w sobie wzmocnienia przebiegające od podeszwy do listwy sznurowadeł, usztywniające trzymanie stopy w bucie. Coś na kształt egzoszkieletu. Dodatkowo te naszyte fragmenty skóry układają się w litery „H” i „X”, oznaczające nazwę producenta.

Materiał tekstylny jest w 100% syntetyczny i ma fakturę materiału przypominającą tkaninę rip-stop z charakterystycznymi kwadracikami zapobiegającymi rozdarciom. Nie jest to więc typowa cordura, a raczej tkanina znana z modeli butów sportowych.

Język jest wszyty do wysokości kostki, co stanowi ok. ¾ wysokości całego buta. Wszycie również jest wykonane bardzo dokładnie i estetycznie. Uzupełnieniem jest system szybkiego sznurowania z 10 przelotkami (po 5 na każdej stronie) ze sztucznego tworzywa oraz znajdującą się na przedzie pojedynczą szlufką z taśmy materiałowej.

Grube sznurowadła z suwakiem pozwalają na płynną regulację zaciśnięcia buta na stopie na całej długości listwy sznurowania. Suwak można łatwo zdemontować i przejść na standardowy system wiązania. Pozostające po założeniu buta i zawiązaniu/zaciśnięciu sznurowadeł końcówki można schować w specjalnej kieszeni na szczycie języka, co uchroni nas przed przypadkowymi zaczepieniami sznurowadeł podczas przechodzenia przez krzaki czy podczas jazdy rowerem. Nie musimy ich chować od cholewki buta jak w modelach innych producentów. Ponadto standardowo z tyłu buta znajduje się pętla z taśmy, ułatwiająca zakładanie butów lub ich zawieszenie.

Test butów w różnych warunkach

Wear it and GO! Model Haix Black Eagle Athletic 2.0 V GTX to kolejne buty, które nie wymagają „rozchodzenia” i długotrwałego układania się do stopy użytkownika, jak ma to miejsce w przypadku typowych butów wojskowych. Po prostu „wkładasz i idziesz” – to cecha butów sportowych, która u kolejnych producentów wysokiej jakości lekkich butów taktycznych wchodzi jako standard w kolejnych seriach oferowanych wyrobów.

Podobnie jest i w tym przypadku. Założyłem buty i od razu udałem się na 10-kilometrowy marsz, aby kolejnego dnia pokonać następne 35 km i mieć je na nogach non stop przez 12 godzin i sukcesywnie pokonywać kolejne dystanse w kolejnych dniach.

W moim odczuciu krytyczne są pierwsze cztery kilometry, następnie buty są już ułożone do stopy. Dlatego najlepiej jest zaczynać „ujeżdżanie” tego modelu od rana, kiedy stopa jest wypoczęta i wolna od „pamięci mięśniowej” związanej z używanymi wcześniej butami.

Buty optycznie robią wrażenie smukłych (wąskich). W Polsce ich premiera miała miejsce podczas targów MSPO we wrześniu 2020 r., gdzie wzbudzały powszechne zainteresowanie znajdując się na froncie ekspozycji firmy.

W ciągu pierwszych trzech dni pokonałem marszem w testowanym modelu 60 km. Podczas pierwszych 4 km nie byłem przekonany, czy właściwie dobrałem rozmiar, ponieważ z jednej strony, odczuwałem wyjątkowo dobre trzymanie stopy w środkowej części buta, przy jednoczesnym uczuciu ucisku w rejonie przyśrodkowej kości klinowatej i poczucia luzu w rejonie palców. Musiałem również się przyzwyczaić do sznurowania butów z wykorzystaniem suwaka. Jednak po wspomnianym dystansie ok. 4 km było dla mnie jasne, że rozmiar buta został dobrany właściwe, cechą tego modelu jest właśnie bardzo dobre stabilizowanie i trzymanie stopy na odcinku śródstopia, a wspominany ucisk ustępuje z każdym kolejnym krokiem i co najważniejsze, nie spowodował obtarć czy bólu stopy odczuwalnego w tym miejscu następnego dnia.

Buty są bardzo lekkie i dodatkowo wyprofilowane w sposób ułatwiający chodzenie z piętą lekko ściętą i palcami lekko wyprofilowanymi ku górze. Podeszwa jest miękka i elastyczna w miejscu zginania na wysokości przedstopia. Taka konstrukcja podeszwy sprawdza się zarówno w terenie (miękkim), jak i w betonowej miejskiej dżungli, ale może być uciążliwa na kamienistym podłożu. Bieżnik dobrze sprawuje się zarówno przy podchodzeniu pod górę, jak i przy zejściach po zboczach, na których zalegają już nadgniłe liście. Co ciekawe, test biegania na dystansie 6,5 km, na mojej standardowej trasie, wypadł również pozytywne. Dla porównania podam, że masa mojego buta biegowego o bieżniku trekkingowym i wysokości ¾ wynosi 615 g, czyli niewiele mniej niż testowanych Haixów. Niska masa butów oraz konstrukcja stabilizująca stopę w środkowej części buta i tym samym pozostawienie górnej części cholewki w miarę luźnej pozwalają na normalny bieg typowy dla obuwia trailowego. Dowiedz się więcej >>

To jednak nie był koniec testów! Jak na buty dla operatorów jednostek specjalnych przystało, powinny być wielofunkcyjne. Sprawdziły się lesie, w mieście, w biegu i podczas prowadzenia samochodu. Postanowiłem jednak zaryzykować i kolejne 20 km pokonać w nich rowerem.

W każdym dużym mieście rower jest obecnie w sezonie wiosna-lato szybkim i często wybieranym środkiem transportu, w tym również przez żołnierzy dojeżdżających do swoich jednostek i jednocześnie realizujących swój plan treningowy. W moim teście do jazdy wykorzystałem rower górski oraz typowy „turystyk” ze standardowymi, otwartymi pedałami (ze względów oczywistych wyścigowe modele szosowe odrzuciłem). Podczas tej próby doceniłem kieszenie na sznurowadła – bardzo praktyczne rozwiązanie! Siadasz i jedziesz, i nie trzeba się martwić o sznurówki wplątujące się w łańcuch i koła zębate głównej przekładni. Elastyczna podeszwa tego modelu, dobre trzymanie stopy w bucie nie w górnej, ale w środkowej części oraz wytrzymały bieżnik podeszwy sprawiają, że to model stworzony dla takich zurbanizowanych rowerzystów.

Odpornosć na wodę

Pozostało sprawdzić, jak buty faktycznie sprawdzają się w deszczu. Tu aura okazała się łaskawa i kolejne dni maszerowania odbyły się już „na mokro”. Nie omijałem również kałuż i błotnistych wyrobisk, które napotykałem na moim leśnym szlaku. Co ciekawe, buty praktycznie nie przyjmują brudu do elementów tekstylnych jak i skórzanych cholewki. Błotnista woda spływa momentalnie po wyjściu z kałuży nie pozostawiając śladu zabrudzenia. Jedynie w miejscach zagięć materiału u nasady palców pozostaje widoczny ślad zabrudzenia.

Jedynym elementem butów wchłaniającym wodę i brud są sznurowadła. Nie udało mi się doprowadzić testowanego modelu do przemoczenia, uszkodzenia albo trwałego zabrudzenia w wyniku marszów leśnymi drogami oraz pokonywania odcinków przełajowych. Śmiało można w nich iść w szkockie deszczowe Highlandy, co zresztą zamierzam uczynić w 2021 roku.

Tu warto wspomnieć o oddychalności Black Eagle Athletic 2.0 V GTX. Zarówno po pierwszych 12 godzinach, jak i drugiej próbie polegającej na nieściąganiu butów przez 24 godziny (tak, spałem w tych butach), nie doszło do nadmiernego spocenia stóp i odkładania się wilgoci w skarpecie. Minimalne ślady wilgoci były zauważalne zaraz po wyciągnięciu stopy z buta po takiej próbie jedynie w rejonie górnym skarpety (nad palcami u ich nasady). Potwierdza to, że producent tak zaprojektował buty, aby wilgoć była odprowadzana ku górze i dalej przez warstwę podszewki z membraną Gore-tex i tkaninę na zewnątrz buta. Nie stwierdziłem zawilgotnienia oraz symptomów nieprzyjemnych zapachów w przypadku wkładek (oczywiście po każdym zakończeniu noszenia butów wkładki były wyciągane na zewnątrz).

Odprowadzanie wilgotności

Wnętrze butów Haix zapewnia wysoki stopień higieny stóp

Test z płetwami militarnymi

Czując jednak pewien niedosyt z przeprowadzonych sprawdzianów, postanowiłem jeszcze przetestować Athletic 2.0 V GTX na okoliczność pracy z płetwami militarnymi. Co prawda ten model butów nie został stworzony z myślą o nurkach bojowych Formozy czy US Marine Corps, ale warto wiedzieć, czy w nagłej sytuacji będą mogły posłużyć do zapewnienia napędu w wodzie. Tu warto wspomnieć, że typowa militarna płetwa sięga do połowy długości podeszwy buta i z tego względu wymagana jest odpowiednia sztywność podeszwy. Wyjątek stanowi składana płetwa Exofin, która swoją konstrukcją obejmuje całą długość podeszwy buta.

Ten test wypadł pół na pół. To znaczy, buty dzięki zabezpieczonej i usztywnionej pięcie, specjalnemu rozwiązaniu firmy Haix oraz profilowi (wyżłobieniu) w tylnej i bocznej części podeszwy nadają się do poprawnego trzymania paska mocującego płetwę na bucie w rejonie pięty. Natomiast elastyczna podeszwa jest za miękka w przypadku typowych ciężkich płetw nurkowych typu Jet Fin.

Lepiej wypadł test tego modelu butów z płetwami składanymi, gdzie przełożenie obciążenia siły nośnej płetwy było przekładane na tylną część podeszwy buta. Łącznie pokonałem w tych butach z płetwami dystans 1 km – no ale te buty nie są stworzone z myślą o nurkach.

Black Eagle Athletic 2.0 V GTX mid - podsumowanie

Podsumowując test przejścia 100 km w butach mid sage Black Eagle Athletic 2.0 V GTX nie sposób nie odnieść się do hasła reklamowego z opakowania „Heroes wear Haix”. Na pewno nie trzeba być herosem, aby chodzić w tych butach, a z pewnością łatwiej nim zostać mając Haix Athletic 2.0 V GTX na swoich stopach.

Czytaj też: HAIX buty dla bohaterów >>>

Lekkie, estetyczne, nowocześnie sznurowane i funkcjonalne buty o dużej odporności na wilgoć, z doskonałym bieżnikiem i bardzo dobrym trzymaniem oraz stabilizacją i wentylacją stopy, to główne wyróżniki użytkowe tego modelu. Do tego należy dodać nowoczesny wygląd i kolorystykę (sage, czarny, brązowy) oraz konstrukcję zapewniającą zmniejszenie obciążenia stawów oraz zabezpieczenie pięty i przeciwdziałanie skręcaniu się stopy wewnątrz buta.

Wysoka precyzja i estetyka wykończenia oraz zastosowanych materiałów stawia ten model w czołówce aktualnie dostępnych butów taktycznych na rynku. Doskonale sprawdzą się w roli turystycznych lekkich butów trekkingowych oraz butów na co dzień do miasta dla ludzi aktywnych, chcących podkreślić swój charakter, ale jednocześnie stawiających na komfort i wygodę. Kwestia ceny również wypada korzystnie dla butów. W Polsce kształtuje się ona w przedziale 629–650 zł, a to o ok. 20–100 zł mniej niż wyroby konkurencyjnych firm dostępne na naszym rynku. Zobacz dostępne modele butów HAIX >>

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

Radosław Tyślewicz Wisport Crafter cz. 2

Wisport Crafter cz. 2 Wisport Crafter cz. 2

Obiecałem kolejny, tym razem długodystansowy test najnowszego plecaka firmy Wisport. Co prawda ze względów zawodowo-organizacyjnych udało się odbyć tylko część zaplanowanej trasy od Żywca przez „Westerplatte...

Obiecałem kolejny, tym razem długodystansowy test najnowszego plecaka firmy Wisport. Co prawda ze względów zawodowo-organizacyjnych udało się odbyć tylko część zaplanowanej trasy od Żywca przez „Westerplatte południa” z września 1939 r. na Węgierskiej Górce po Rysy w Tatrach i całość zakończyła się na przełęczy Głuchaczki, ale tych kilka dni marszu pozwoliło zweryfikować pierwsze obserwacje opisane wcześniej. Niestety, „korki” na szlakach oraz limit czasu nie pozwoliły na osiągnięcie najwyższego...

Konrad Brodewicz, Radosław Tyślewicz Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA

Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA

Firma Benchmade rozpoczęła swoją przygodę z produkcją różnego rodzaju noży już w latach 80., czyli nie mniej niż 30 lat temu. Początki były skromne. Pierwsze egzemplarze wykonywane były na używanych urządzeniach...

Firma Benchmade rozpoczęła swoją przygodę z produkcją różnego rodzaju noży już w latach 80., czyli nie mniej niż 30 lat temu. Początki były skromne. Pierwsze egzemplarze wykonywane były na używanych urządzeniach kupionych okazyjnie od przechodzącego na emeryturę producenta innego rodzaju ostrzy, który nie znalazł godnego następcy i kontynuatora swojej działalności. Obecnie po 30 latach firma zatrudnia kilkaset osób i produkuje różnego rodzaju wysoko cenione noże myśliwskie, ratownicze, outdoorowe,...

Wojciech Jagielski Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic

Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic

Wrocławska firma Mactronic wprowadziła w tym roku na rynek kolejne nowe latarki – Defender RGB i Defender +IR. Dzięki uprzejmości producenta mieliśmy możliwość przetestowania nowych produktów, sprawdzenia...

Wrocławska firma Mactronic wprowadziła w tym roku na rynek kolejne nowe latarki – Defender RGB i Defender +IR. Dzięki uprzejmości producenta mieliśmy możliwość przetestowania nowych produktów, sprawdzenia czym się różnią oraz przyjrzenia się ich mocnym i słabszym stronom.

Globemaster ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii

ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii

Fińska firma ASE UTRA, znany i ceniony producent akcesoriów do broni palnej, posiada w swojej ofercie bardzo ciekawe tłumiki serii SL. Tłumiki te są przeznaczone na rynek cywilny, dedykowane myśliwym i...

Fińska firma ASE UTRA, znany i ceniony producent akcesoriów do broni palnej, posiada w swojej ofercie bardzo ciekawe tłumiki serii SL. Tłumiki te są przeznaczone na rynek cywilny, dedykowane myśliwym i strzelcom sportowym. Dzięki polskiemu dystrybutorowi, firmie INCORSA, otrzymałem do testów tłumik SL5i do kalibru .223 (5.56 mm x 45). Tłumik dostępny jest z gwintami do montowania na karabinach wyposażonych w gwinty: M14 x1; M15 x1; M17 x1; M18 x1, 1/2” x20 i 5/8” x24.

Globemaster Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie

Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie

Każdy z nas, strzelających rekreacyjnie czy sportowo zna strzelców, którzy regularnie po każdej sesji na strzelnicy czyszczą z niebywałym pietyzmem swą broń. Podobnie zna również strzelca, który wygłasza...

Każdy z nas, strzelających rekreacyjnie czy sportowo zna strzelców, którzy regularnie po każdej sesji na strzelnicy czyszczą z niebywałym pietyzmem swą broń. Podobnie zna również strzelca, który wygłasza heretyczne wręcz stwierdzenia, że broni czyścić i smarować nie trzeba. Temat czyszczenia broni pozostawię jednak na inne rozważania, a dziś zajmę się niemniej ważną kwestią czyszczenia tłumików. I tu od razu przytoczę znane powiedzenie: „jak dbasz to masz”.

Redakcja Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex

Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex

Legginsy HOYDEN Range Tight mają uniwersalne zastosowanie. Sprawdzają się zarówno na szlaku, strzelnicy czy podczas ćwiczeń fizycznych. Polski producent systematycznie wzbogaca swój asortyment o ten skierowany...

Legginsy HOYDEN Range Tight mają uniwersalne zastosowanie. Sprawdzają się zarówno na szlaku, strzelnicy czy podczas ćwiczeń fizycznych. Polski producent systematycznie wzbogaca swój asortyment o ten skierowany do pań, produkując odzież dla tych kobiet, które także korzystają z broni, są aktywne i wysportowane.

Wojciech Jagielski Test latarki Olight Odin

Test latarki Olight Odin Test latarki Olight Odin

Olight w 2020 roku zaproponował kilka nowych latarek, na szczególną uwagę zasługuje jednak nowa linia nazwana na cześć boga skandynawskich wojowników. Odyn to najważniejszy z bogów nordyckich, bóg wojny...

Olight w 2020 roku zaproponował kilka nowych latarek, na szczególną uwagę zasługuje jednak nowa linia nazwana na cześć boga skandynawskich wojowników. Odyn to najważniejszy z bogów nordyckich, bóg wojny i wojowników. Czy Olight Odin stanie się „świetlistym bogiem” żołnierzy? Przekonajmy się, ile Odin ma z Odyna.

Radosław Tyślewicz Drugi test butów Bates Delta 9 i Delta 8 Gore-Tex

Drugi test butów Bates Delta 9 i Delta 8 Gore-Tex Drugi test butów Bates Delta 9 i Delta 8 Gore-Tex

Buty Bates Delta 9 Gore-Tex w trakcie trwania testów zostały spakowane do plecaka jednego z uczestników jesiennej selekcji do Jednostki Specjalnej przeprowadzonej w Bieszczadach w 2020 roku. Zostały zabrane...

Buty Bates Delta 9 Gore-Tex w trakcie trwania testów zostały spakowane do plecaka jednego z uczestników jesiennej selekcji do Jednostki Specjalnej przeprowadzonej w Bieszczadach w 2020 roku. Zostały zabrane jako drugie buty na trudne warunki panujące w tym okresie w górach, zgodnie z listą rzeczy obowiązkowych dla uczestnika selekcji do oddziałów bojowych wojsk specjalnych. Błoto, śnieg, tereny podmokłe, ciągły deficyt ciepła i wszechobecna wilgoć – wszystkie te czynniki przy tak ekstremalnej próbie...

Wojciech Jagielski Sygnalizator taktyczny Olight Freyr

Sygnalizator taktyczny Olight Freyr Sygnalizator taktyczny Olight Freyr

Olight postanowił kontynuować sagę nordyckich bogów i kolejną latarkę nazwał imieniem fallicznego (cokolwiek miałoby to znaczyć) bóstwa Freyra – boga roślinności, pokoju, bogactwa i… płodności. Jak Freyr...

Olight postanowił kontynuować sagę nordyckich bogów i kolejną latarkę nazwał imieniem fallicznego (cokolwiek miałoby to znaczyć) bóstwa Freyra – boga roślinności, pokoju, bogactwa i… płodności. Jak Freyr sprawdzi się w świeceniu, zaraz sprawdzimy.

Kamil Słoma, Izabela Stanke TRACER UV – nie tylko dla specjalistów

TRACER UV – nie tylko dla specjalistów TRACER UV – nie tylko dla specjalistów

Mactronic zaoferował swoim klientom kolejną solidną latarkę. Nie jest to jednak sprzęt, który lekką ręką można wtłoczyć pomiędzy tabuny innych ultra pancernych latarek z bajerami. Model TRACER UV jest...

Mactronic zaoferował swoim klientom kolejną solidną latarkę. Nie jest to jednak sprzęt, który lekką ręką można wtłoczyć pomiędzy tabuny innych ultra pancernych latarek z bajerami. Model TRACER UV jest wyważoną i przemyślaną konstrukcją, która jednak nie jest adresowana do przeciętnych posiadaczy „taktycznego kałduna” i na pierwszy rzut oka może nie mieć szerokiego grona entuzjastów.

Tomasz Łukaszewski Miejski test butów Bates Delta 8 Gore-Tex i Bates Delta 9 Gore-Tex

Miejski test butów Bates Delta 8 Gore-Tex i Bates Delta 9 Gore-Tex Miejski test butów Bates Delta 8 Gore-Tex i Bates Delta 9 Gore-Tex

W poprzednich numerach „SPECIAL OPS” mogłeś zapoznać się z dwuetapowym testem butów Bates Delta 8 Gore-Tex 2368 i Bates Delta 9 Gore-Tex 2900, przeprowadzonym przez czynnych żołnierzy z WOT i Wojsk Specjalnych,...

W poprzednich numerach „SPECIAL OPS” mogłeś zapoznać się z dwuetapowym testem butów Bates Delta 8 Gore-Tex 2368 i Bates Delta 9 Gore-Tex 2900, przeprowadzonym przez czynnych żołnierzy z WOT i Wojsk Specjalnych, zrealizowanym w trudnym terenie i podczas sprawowania codziennej służby. Trzeci test, ostatni z serii, przeprowadzony przez użytkownika cywilnego, to sprawdzian użyteczność obuwia w warunkach „miejskiej dżungli”.

Izabela Stanke Night Hunter 03 - Nocny Łowca od Mactronic

Night Hunter 03 - Nocny Łowca od Mactronic Night Hunter 03 - Nocny Łowca od Mactronic

Od lat 80. XX wieku Mactronic oferuje sprzęt oświetleniowy najwyższej jakości. Obecnie firma z Wrocławia przedstawia kolejną ciekawą propozycję. Każdy, kto korzystał kiedyś z jej produktów, wie doskonale,...

Od lat 80. XX wieku Mactronic oferuje sprzęt oświetleniowy najwyższej jakości. Obecnie firma z Wrocławia przedstawia kolejną ciekawą propozycję. Każdy, kto korzystał kiedyś z jej produktów, wie doskonale, że to nie jest sprzęt, który ot tak można wrzucić pomiędzy inne latarki.

Izabela Stanke MIAŁAM WIZJĘ... Termowizja HIKMICRO Lynx Pro LH19

MIAŁAM WIZJĘ... Termowizja HIKMICRO Lynx Pro LH19 MIAŁAM WIZJĘ... Termowizja HIKMICRO Lynx Pro LH19

HIKVISION to wiodący na świecie dostawca, produkujący pełen zestaw kompleksowych, nowoczesnych technologii i rozwiązań bezpieczeństwa, oraz producent kamer przemysłowych, który poszerza ofertę o podręczne...

HIKVISION to wiodący na świecie dostawca, produkujący pełen zestaw kompleksowych, nowoczesnych technologii i rozwiązań bezpieczeństwa, oraz producent kamer przemysłowych, który poszerza ofertę o podręczne kamery termowizyjne, tworząc tym samym HIKMICRO. Jednym ze sztandarowych produktów jest seria kamer termowizyjnych Lynx Pro LH. Tym samym przełamuje monopol wielu firm wprowadzając na rynek niestandardową specyfikację w niespotykanej cenie i rozmiarach. Zdjęcia: Izabela Stanke

Piotr Górski Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm

Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm

Bushnell to znana, prestiżowa marka produkująca optykę, tj. lornetki, lunety, lunety celownicze, teleskopy, kolimatory, noktowizory, dalmierze, kompasy, statywy oraz przeróżne okulary i gogle. W USA Bushnell...

Bushnell to znana, prestiżowa marka produkująca optykę, tj. lornetki, lunety, lunety celownicze, teleskopy, kolimatory, noktowizory, dalmierze, kompasy, statywy oraz przeróżne okulary i gogle. W USA Bushnell w swojej dziedzinie jest rynkowym liderem, co zdaje się być wystarczającą rekomendacją dla jego produktów, choć istnieje oczywiście wielu rynkowych i godnych konkurentów Bushnella. Od 1948 roku ta firma z południowej Pensylwanii, założona przez Dave’a Bushnella, specjalizuje się w produkcji akcesoriów...

Krzysztof Kozicki Petzl Tactikka Core 450 – bohater leśnych ostępów i nie tylko

Petzl Tactikka Core 450 – bohater leśnych ostępów i nie tylko Petzl Tactikka Core 450 – bohater leśnych ostępów i nie tylko

Pewnie każdy z Was zna to uczucie, jak po dłuższej nieobecności, np. po powrocie z urlopu, wracacie do domu i w końcu jesteście u siebie, w miejscu znanym i bezpiecznym. Ja mam tak za każdym razem, gdy...

Pewnie każdy z Was zna to uczucie, jak po dłuższej nieobecności, np. po powrocie z urlopu, wracacie do domu i w końcu jesteście u siebie, w miejscu znanym i bezpiecznym. Ja mam tak za każdym razem, gdy pojawiam się w lesie. Ogarnia mnie wtedy spokój i przeświadczenie, że jestem we właściwym miejscu, w ekosystemie, którego jestem częścią. Dlatego, gdy tylko mam wolną chwilę od pracy, zabieram namiot lub hamak i idę spać „do siebie”. Na takie nawet najkrótsze wyprawy trzeba zabrać kilka podstawowych...

Globemaster Tłumik ECO .22LR 1/2"x28 UNEF

Tłumik ECO .22LR 1/2"x28 UNEF Tłumik ECO .22LR 1/2"x28 UNEF

Broń w kalibrze .22LR ostatnimi czasy staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Szczególnie jeżeli mowa o broni długiej. Wielu strzelców sportowych strzelających w zawodach typu PRS (strzelectwo praktyczne),...

Broń w kalibrze .22LR ostatnimi czasy staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Szczególnie jeżeli mowa o broni długiej. Wielu strzelców sportowych strzelających w zawodach typu PRS (strzelectwo praktyczne), „buduje” karabiny w kalibrze .22LR w celu prowadzenia treningów. Treningów, które po podsumowaniu kosztów amunicji są znacznie tańsze w porównaniu do strzelania z broni w kalibrach .308, 6.5 Creedmoore czy innych. Co więcej, przy wykorzystaniu tego typu karabinków sportowych, można prowadzić...

Monika Dziuba SAWFLY® R3 MAX - niezawodna ochrona od Revision

SAWFLY® R3 MAX - niezawodna ochrona od Revision SAWFLY® R3 MAX - niezawodna ochrona od Revision

Ochrona oczu oraz słuchu w trakcie strzelania jest kluczowa i nie trzeba do niej przekonywać użytkowników broni palnej. Bez względu czy ochrona oczu będzie używana w warunkach bojowych, cywilnych – myśliwskich,...

Ochrona oczu oraz słuchu w trakcie strzelania jest kluczowa i nie trzeba do niej przekonywać użytkowników broni palnej. Bez względu czy ochrona oczu będzie używana w warunkach bojowych, cywilnych – myśliwskich, sportowych, rekreacyjnych, czy np. w trakcie strzelanek z replik ASG, użytkownik powinien mieć pewność co do wytrzymałości sprzętu i komfortu wielogodzinnego użytkowania.

Piotr Górski Luneta Bushnell Legend 10 x 42 mm – test

Luneta Bushnell Legend 10 x 42 mm – test Luneta Bushnell Legend 10 x 42 mm – test

Luneta… czy może lornetka? Które z tych narzędzi pracy lub rozrywki wydaje się być lepsze? Tu należałoby dościślić, że będziemy rozważać odpowiedź na powyższe pytanie w ramach tych samych parametrów, czyli...

Luneta… czy może lornetka? Które z tych narzędzi pracy lub rozrywki wydaje się być lepsze? Tu należałoby dościślić, że będziemy rozważać odpowiedź na powyższe pytanie w ramach tych samych parametrów, czyli powiększenie i średnica obiektywu dla obu ewentualnych sprzętów. Zdjęcia: Piotr Górski

Radosław Tyślewicz, HAIX Group Buty Haix Combat GTX Coyote - test w warunkach górskich

Buty Haix Combat GTX Coyote - test w warunkach górskich Buty Haix Combat GTX Coyote - test w warunkach górskich

Nowy model butów firmy Haix – Combat GTX poddaliśmy testowi użytkowania zarówno w upalnym okresie letnim, jak i wystawiając je na długotrwałe oddziaływanie wilgotnego i zimnego środowiska podczas jesiennego...

Nowy model butów firmy Haix – Combat GTX poddaliśmy testowi użytkowania zarówno w upalnym okresie letnim, jak i wystawiając je na długotrwałe oddziaływanie wilgotnego i zimnego środowiska podczas jesiennego wejścia błotnistym szlakiem na szczyt Turbacz w Gorcach. Całą prawdę o najnowszym modelu przeznaczonym dla żołnierzy, militarystów i myśliwych prezentujemy poniżej.

Mariusz Hrycyna Rękawice Mechanix Wear

Rękawice Mechanix Wear Rękawice Mechanix Wear

Mechanix Wear to amerykański producent funkcjonalnych rękawic ochronnych o wszechstronnym zastosowaniu, estetycznym wyglądzie i bogatym wzornictwie. Firma znana jest z produkcji rękawiczek przeznaczonych...

Mechanix Wear to amerykański producent funkcjonalnych rękawic ochronnych o wszechstronnym zastosowaniu, estetycznym wyglądzie i bogatym wzornictwie. Firma znana jest z produkcji rękawiczek przeznaczonych dla wojska i służb mundurowych. Zdjęcia: Mariusz Hrycyna

Izabela Stanke Latarka diodowa Fenix TK11 TAC - mała, ale wariatka

Latarka diodowa Fenix TK11 TAC - mała, ale wariatka Latarka diodowa Fenix TK11 TAC - mała, ale wariatka

Firmy Fenix, a właściwie „Fenixlight Limited”, nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Gdyby jednak ktoś miał wątpliwości, skąd wzięła się na rynku, podpowiadam: młody dynamiczny zespół, niezadowolony z...

Firmy Fenix, a właściwie „Fenixlight Limited”, nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Gdyby jednak ktoś miał wątpliwości, skąd wzięła się na rynku, podpowiadam: młody dynamiczny zespół, niezadowolony z jakości innych produktów, które nie zaspakajały ich potrzeb, postanowił stworzyć coś, czego jeszcze nie było. I tak w 2004 roku powstał on – Fenixlight Limited.

Radosław Tyślewicz Krzesiwo – wybierz dobrze swoje narzędzie do wzniecania ognia

Krzesiwo – wybierz dobrze swoje narzędzie do wzniecania ognia Krzesiwo – wybierz dobrze swoje narzędzie do wzniecania ognia

Jedną z podstawowych umiejętności wyróżniających człowieka cywilizowanego jest umiejętność rozpalania ognia. Obok noszenia butów, uprawy roli i wynalezienia elektryczności to chyba podstawowa oznaka rozwoju....

Jedną z podstawowych umiejętności wyróżniających człowieka cywilizowanego jest umiejętność rozpalania ognia. Obok noszenia butów, uprawy roli i wynalezienia elektryczności to chyba podstawowa oznaka rozwoju. Ogień pozwala na obróbkę termiczną pożywienia, dzięki czemu nie musimy jeść surowego mięsa i żyjemy dłużej. Służy również do wytwarzania ciepła, co z kolei pozwala człowiekowi funkcjonować w wielu strefach klimatycznych i przyczyniło się do rozwoju technicznego.

Piotr Górski Expert PL3 i Expert PL5 - testujemy zestaw latarek od Mactronic

Expert PL3 i Expert PL5 - testujemy zestaw latarek od Mactronic Expert PL3 i Expert PL5 - testujemy zestaw latarek od Mactronic

Tym razem prezentujemy test latarek Expert PL3 i Expert PL5, krajowego dystrybutora Mactronic z Wrocławia, który wprowadza na rynek krótką serię Expert, czyli latarek ręcznych przeznaczonych dla służb...

Tym razem prezentujemy test latarek Expert PL3 i Expert PL5, krajowego dystrybutora Mactronic z Wrocławia, który wprowadza na rynek krótką serię Expert, czyli latarek ręcznych przeznaczonych dla służb ochrony policji, czy patroli interwencyjnych, z płynną regulacją światła. To sprzęt nieco inny niż by się wydawało na pierwszy rzut oka. Otóż latarka jest wyposażeniem występującym z założenia w liczbie pojedynczej, niemniej dzisiejszy test może wykazać, że zestaw dwóch latarek (niekoniecznie takich...

Najnowsze produkty i technologie

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.