Święto Wojsk Specjalnych

Poczty sztandarowe jednostek podległych Dowództwu Komponentu Wojsk Specjalnych
20 maja 2016 r., na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyły się uroczyste obchody święta Wojsk Specjalnych. Cztery dni później, po formalnej dacie kolejnej rocznicy uzyskania przez nie statusu odrębnego Rodzaju Sił Zbrojnych (24 maja 2007 r.), jednostki specjalne WP i ich dowództwo weszły w dziesiąty rok wspólnego funkcjonowania.
Zdjęcia: Michał Wajnchold (fotoaktywni.art.pl)
Zobacz także
Ryszard M. Zając Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski dla ppłk. dypl. Jana Jaźwińskiego

19 stycznia 2023 roku, prezydent RP Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski ppłk. dypl. Jana Jaźwińskiego. Był on oficerem wywiadu z Oddziału VI (Specjalnego) Sztabu...
19 stycznia 2023 roku, prezydent RP Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski ppłk. dypl. Jana Jaźwińskiego. Był on oficerem wywiadu z Oddziału VI (Specjalnego) Sztabu Naczelnego Wodza, od początku organizował lotnicze wsparcie Armii Krajowej, w tym zrzuty Cichociemnych do okupowanej Polski. Od stycznia 1944 był komendantem polskiej Głównej Bazy Przerzutowej „Jutrzenka” w Latiano nieopodal Brindisi (Włochy).
J. West Kompanie Specjalne – Armii i Dywizji

Od chwili sformowania w 1961 roku i osiągnięcia gotowości bojowej przez 26. batalion rozpoznawczy JW 4101 z kompanii rozpoznawczych dywizji zmechanizowanych i pancernych zaczęto wydzielać pojedyncze plutony...
Od chwili sformowania w 1961 roku i osiągnięcia gotowości bojowej przez 26. batalion rozpoznawczy JW 4101 z kompanii rozpoznawczych dywizji zmechanizowanych i pancernych zaczęto wydzielać pojedyncze plutony w celu przeszkolenia ich z wykonywania skoków ze spadochronem i prowadzenia działań rozpoznawczych na rzecz macierzystych dywizji za linią wroga.
J. West Jednostka Wojskowa 4101

26. batalion rozpoznawczy JW 4101.
26. batalion rozpoznawczy JW 4101.
Na uroczystym apelu zorganizowanym na przylegającym do muzeum lotnisku w krakowskich Czyżynach stawili się reprezentanci wszystkich jednostek podległych Dowództwu Komponentu Wojsk Specjalnych: JW GROM, JW Komandosów, JW Formoza, JW Nil i JW Agat.
Jak zaznaczył gospodarz uroczystości, dowódca Komponentu WS gen. bryg. Jerzy Gut: „Każda z jednostek specjalizuje się w prowadzeniu określonych działań. Dzięki temu doskonale się uzupełniamy, co przekłada się na naszą efektywność. (…) Jako żołnierze jednostek specjalnych nauczyliśmy się pokory wobec własnych zdolności i poziomu wyszkolenia. Wiemy, że umiejętności operatorów powinny się ciągle rozwijać. W przypadku naszego rodzaju sił zbrojnych to szczególnie ważne, bo od działania poszczególnych żołnierzy zależy często powodzenie całej misji”.
Generał przypominał, że: „Rok 2016 to rok szczególny, ustanowiony uchwałą Sejmu RP Rokiem Cichociemnych. 75 lat temu miał miejsce pierwszy zrzut Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej do okupowanego kraju, aby organizować zbrojne podziemie i walczyć z okupantem. (…) Oprócz zasadniczego zadania, jakim jest obrona ojczyzny, dla nas, żołnierzy wojsk specjalnych, nie mniej ważnym obowiązkiem jest pamięć o Cichociemnych oraz innych żołnierzach formacji specjalnych, których tradycje dziedziczą i kultywują jednostki WS”.
Honorowym gościem święta był ostatni żyjący Cichociemny, 95-letni kpt. Aleksander Tarnawski ps. „Upłaz”, który dziękując za zaproszenie powiedział: „Jestem naprawdę bardzo wzruszony. Dziękując za wszystko, co mnie tu spotyka, chciałbym jednocześnie poprosić, byście pamiętali o tysiącach młodych ludzi, którzy zginęli podczas ponurych lat wojny”.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się także: podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski, zastępca Dowódcy Generalnego RSZ gen. dyw. pil. Jan Śliwka, przedstawiciele Dowództwa Komponentu Operacji Specjalnych NATO w Afganistanie (NSOCC-A), Dowództwa Sił Specjalnych Stanów Zjednoczonych (USSOCOM) i amerykańskiego Joint Special Operations University (JSOU), dowódcy współpracujących z naszymi WS sił specjalnych z Chorwacji, Czech, Gruzji, Estonii i Rumunii oraz wojewoda małopolski Józef Pilch, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego Gruzji, Niemiec, Norwegii, Stanów Zjednoczonych i Węgier, a także licznie zgromadzone rodziny i przyjaciele „specjalsów”.
Minister Bartłomiej Grabski w imieniu ministra obrony narodowej przekazał świętującym najserdeczniejsze życzenia, podkreślając, że: „Wojska Specjalne są chlubą naszych sił zbrojnych, naszym produktem eksportowym. Jesteśmy dumni z waszych dokonań. Wiemy, że zadania, które są wam powierzane, wykonacie najlepiej”.
Wspominając niedawne odwiedziny u żołnierzy kontyngentu WS w Kandaharze ocenił, że wykonują oni swoje zadania na najwyższym poziomie, zyskując szacunek i uznanie naszych sojuszników, a ich profesjonalizm i przygotowanie zrobiło na nim bardzo duże ważenie.
Następnie min. Grabski z dowódcą Komponentu WS wręczyli wyróżniającym się żołnierzom m.in. Medale WP, Kordziki Honorowe WS oraz odznaki honorowe „Zasłużony Żołnierz RP” i „Zasłużony Żołnierz WS”, a gratulacje złożyli im wszyscy dowódcy jednostek WS.
Pamiątkowe ryngrafy, statuetki i medale otrzymały z rąk gen. Guta również osoby uznane za szczególnie zasłużone dla WS.
Po uroczystym apelu oficjalną część spotkania zakończył pokaz Klubu Spadochronowego Sił Specjalnych i grupy rekonstrukcyjnej „Cichociemni”. Na płytę lotniska desantowało się z samolotu An-2 Wiedeńczyk, z wysokości niespełna 200 m, kolejno pięciu skoczków. Następnie zgromadzeni goście mogli zapoznać się z wystawionym przez poszczególne jednostki uzbrojeniem, wyposażeniem i sprzętem naszych WS, po czym zaproszeni i żołnierze udali się na kończące ten uroczysty dzień piknikowe spotkanie.
Wszystkim żołnierzom WS życzymy wszystkiego najlepszego w dziesiątym roku wspólnej służby!
Czytaj też: Obchody 75. rocznicy pierwszego zrzutu Cichociemnych do okupowanej Polski >>>