Mistrzostwa Służby Więziennej
Zawodnik korzystający ze strzelby gładkolufowej Mossberg M500ATP
W połowie maja 2016 r., w Hali Sportowej „Rokita” w Brzegu Dolnym oraz na strzelnicy Zakładu Karnego w Wołowie, odbyły się VIII Mistrzostwa Służby Więziennej w Technikach Interwencyjnych i Samoobronie. Wzięło w nich udział 90 zawodników reprezentujących wszystkie 15 Okręgowych Inspektoratów Służby Więziennej (OISW), a zwyciężyła reprezentacja katowickiego OISW, zdobywając łącznie w czterech konkurencjach 236 pkt.
Zdjęcia: Błażej Bierczyński, Mateusz J. Multarzyński
Zobacz także
Redakcja Tapeta SPECIAL OPS z kalendarzem na pulpit (październik 2021)
Dla wszystkich czytelników magazynu i portalu SPECIAL OPS przygotowaliśmy specjalną tapetę z kalendarzem na pulpit na październik 2021.
Dla wszystkich czytelników magazynu i portalu SPECIAL OPS przygotowaliśmy specjalną tapetę z kalendarzem na pulpit na październik 2021.
Tomasz Łukaszewski Tam, gdzie szkoli się ratowników taktycznych
Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi jest jedynym tego typu ośrodkiem w Polsce zajmującym się kształceniem i szkoleniem medycznym żołnierzy i personelu medycznego w zakresie medycyny pola walki...
Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi jest jedynym tego typu ośrodkiem w Polsce zajmującym się kształceniem i szkoleniem medycznym żołnierzy i personelu medycznego w zakresie medycyny pola walki na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Rocznie szkoli się tu około czterech tysięcy żołnierzy.
Redakcja Tapeta SPECIAL OPS z kalendarzem na pulpit (styczeń 2020)
Dla wszystkich czytelników magazynu i portalu SPECIAL OPS przygotowaliśmy specjalną tapetę z kalendarzem na pulpit na styczeń 2020.
Dla wszystkich czytelników magazynu i portalu SPECIAL OPS przygotowaliśmy specjalną tapetę z kalendarzem na pulpit na styczeń 2020.
Uroczystego otwarcia Mistrzostw dokonał ppłk SW Zbigniew Gospodarowicz – Dyrektor Biura Ochrony i Spraw Obronnych Centralnego Zarządu Służby Więziennej.
Zawody obserwowali również Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej z Wrocławia płk SW Tomasz Raczyk oraz gościnnie płk SW w st. spocz. Wiktor Głowiak – były Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia CZSW.
W skład sześcioosobowych drużyn, podzielonych na dwuosobowe zespoły, wchodziło czterech funkcjonariuszy Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej („Special Ops” nr 5/2014) danego OISW oraz dwóch spoza GISW. Składy te wyłonione zostały w rozgrywanych w Okręgach eliminacjach.
Zobacz galerię zdjęć: Mistrzostwa Służby Więziennej w Technikach Interwencyjnych i Samoobronie & Tactical Prison Rescue 2016
Pierwszą konkurencją, z pozoru zaskakującą na tego typu zawodach, ale związaną nierozerwalnie ze specyfiką i realiami tej służby, był test zawierający 20 pytań dotyczących znajomości podstawowych przepisów ochronnych. Każda podejmowana przez funkcjonariuszy SW interwencja, czy to na terenie zakładu karnego, czy poza jego murami, musi być bowiem przeprowadzona zgodnie z przepisami i w sposób niepozostawiający wątpliwości co do spełnienia przez interweniujących funkcjonariuszy wszelkich wymogów formalnych. Szczególnie, że ich działania, zwłaszcza te z zastosowaniem dopuszczalnych środków przymusu bezpośredniego, są rejestrowane. Maksymalna liczba punktów do zdobycia w teście wynosiła 60, a najlepsza w tej konkurencji okazała się drużyna OISW w Krakowie (54 punkty).
Kolejnym etapem zawodów było strzelanie z jedynej służbowej broni długiej, jaką mogą posługiwać się funkcjonariusze SW wewnątrz obiektów penitencjarnych, czyli strzelby gładkolufowej kalibru 12 (tu: Mossberg M500ATP). Na dwóch torach strzelnicy Zakładu Karnego w Wołowie ustawione zostały tarcze TS-3 i TS-21, do których strzelano na czas z pozycji stojąc zza zasłony (po dwa razy do każdej z tarcz), z prawej i lewej strony oraz klęcząc (trzy tarcze, w tym dwie z celami neutralnymi. Zadaniem zawodników było rozpoznanie zagrożenia i wyeliminowanie go dwoma celnymi strzałami). Najlepsze w konkurencji strzeleckiej okazały się trzy drużyny: OISW w Poznaniu, Katowicach oraz Szczecinie (po 62 punkty).
Następne dwa etapy kończące Mistrzostwa rozgrywane były ponownie w Hali Sportowej „Rokita”. Najpierw walczono w konkurencji samoobrony, w której punktowano reakcje na zagrożenia/ataki (w sytuacji, gdzie zawodnik stał tyłem i nie wiedział, w jaki sposób zostanie zaatakowany) z użyciem niebezpiecznego narzędzia (nóż, drewniana pałka, kij bejsbolowy itp.) lub bez niego.
Jeden zawodnik atakował, drugi się bronił, po trzech symulowanych atakach następowała zmiana. Oceniana była umiejętność odparcia ataku w sposób bezpieczny dla funkcjonariusza, bez wdawania się w długą „bijatykę”, a skuteczna obrona nie zawsze musiała kończyć się obezwładnieniem napastnika.
W ostatniej konkurencji Mistrzostw – zespołowych technikach interwencji – dwuosobowe zespoły miały za zadanie obezwładnienie agresywnego „osadzonego” i wyprowadzenie go z celi (symulowanej przez matę).
Tu punktowanych było kilka elementów, jak:
- skierowane do napastnika komunikaty werbalne, wzywające go do porządku,
- komunikacja pomiędzy członkami zespołu,
- techniki interwencyjne (czyli obezwładnianie napastnika, przeszukiwanie, skucie kajdankami, wyprowadzenie z celi),
- informowanie osadzonego o podejmowanych wobec niego czynnościach.
W obu konkurencjach z tzw. „szarej taktyki’ (taktyczne działania interwencyjne) można było zdobyć w sumie 150 pkt, a triumfatorem w nich okazała się drużyna z OISW w Katowicach (132 pkt), która również wygrała całe Mistrzostwa, uzyskując łącznie 236 pkt.
Na drugim miejscu uplasowali się funkcjonariusze OISW z Wrocławia (227 pkt), a trzecie miejsce na podium zajęli reprezentanci OISW w Krakowie (212 pkt).
Medale oraz puchary zwycięzcom wręczali: płk SW Tomasz Raczyk, ppłk SW Zbigniew Gospodarowicz oraz kpt. SW Leszek Kołtun z OISW we Wrocławiu (prywatnie Zawodowy Mistrz Świata w Kick-Boxingu).
Miłym akcentem na zakończenie Mistrzostw było uhonorowanie płk SW w st. spocz. Wiktora Głowiaka, który dał „zielone światło” idei tworzenia Grup Interwencyjnych Służby Więziennej i wspomagał ich powstanie.
W podziękowaniu dowódcy wszystkich GISW-ów wręczyli płk. Głowiakowi pamiątkową tabliczkę.
Organizatorami Mistrzostw były CZSW w Warszawie oraz OISW we Wrocławiu, w szczególności zaś kpt. SW Leszek Kołtun, mjr SW Łukasz Gawron (GISW Kraków) oraz por. SW Marcin Kaptacz (Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kulach).
Służba Więzienna jest specyficzną, zamkniętą za murami służbą, zwykle zresztą niedocenianą przez ogół społeczeństwa. Stąd pewnym zaskoczeniem dla osób z zewnątrz może być liczba młodych ludzi noszących szare mundury SW oraz kobiet w jej szeregach.
Przy okazji takich imprez, jak opisywane powyżej Mistrzostwa, czy prezentowane również w tym numerze III Zawody i Warsztaty z Ratownictwa Taktycznego dla Grup Interwencyjnych Służby Więziennej, warto kolejny raz przypomnieć, że to właśnie funkcjonariusze SW stanowią gwarancję, iż niebezpieczni „pensjonariusze” zakładów karnych pozostają w swoich celach i nie stanowią zagrożenia dla społeczeństwa.
Czytaj też: Prawne przeszkody- funkcjonowania ratownictwa taktycznego w wojsku i policji >>>