Powrót PKW „Czernicki 2017”

Michał Piekarski  /  11-07-2017
ORP Kontradmirał X. Czernicki w Świnoujściu
ORP Kontradmirał X. Czernicki w Świnoujściu Fot. M Piekarski

Wczoraj, o godzinie 13 do portu wojennego w Świnoujściu przybył okręt dowodzenia siłami przeciwminowymi „ORP Kontradmirał Xawery Czernicki”, kończąc tym samym trwającą od stycznia misję Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Morzu Śródziemnym, Morzu Czarnym i Morzu Egejskim. 

 

Strukturę kontyngentu stanowiło dowództwo, sztab oraz okręt dowodzenia, a dowodzący kontyngentem kmdr por. Aleksander Urbanowicz był dowódcą stałego zespołu sił przeciwminowych  Standing NATO Mine Countermeasures Group 2, jednego z czterech zespołów okrętowych Sojuszu. Zespół ten jest odpowiedzialny za ochronę bezpieczeństwa żeglugi, przede wszystkim poprzez neutralizację zagrożeń minowych, jest także przygotowany do podjęcia innych działań, w tym pomocy humanitarnej w sytuacjach kryzysowych.

Podczas 168 dni misji, okręt przebywał w morzu przez łącznie 135 dni pokonując dystans ponad 14 tysięcy mil morskich, odwiedził 20 portów w 9 krajach. Zespół brał udział w ćwiczeniach „Posejdon” na Morzu Czarnym, Ariadne na Morzu Egejskim, Mare Aperto na Morzu Śródziemnym, Spanish Minex i Spanish Flotex na Morzu Śródziemnym i Oceanie Atlantyckim.

Dotychczas polskie okręty wielokrotnie brały udział w działaniach innych zespołów okrętowych. W szczególności dotyczyło to Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, działającego głównie na Atlantyku, Morzu Północnym i Bałtyku, w skład którego wchodziły polskie niszczyciele min z 13 Dywizjonu Trałowców: ORP Flaming, ORP Mewa oraz ORP Czajka,  zaś ORP Czernicki był w latach 2010 i 2013 okrętem dowodzenia tego zespołu i w roku 2010 w składzie tego zespołu wykonywał zadania na Morzu Śródziemnym w ramach operacji „Active Endavour”

W przypadku SNMCMG-2, polskie okręty jak dotąd nie były częścią tego zgrupowania, więc fakt, że pierwszy polski wkład w ten zespół łączy się z dowodzeniem nim, jest dowodem szczególnego zaufania do wiedzy fachowej i doświadczenia polskich marynarzy.

W skład kontyngentu wchodzili, prócz stałej załogi okrętu także specjaliści, m.in. z Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego, 13 Dywizjonu Trałowców, Dywizjonu Okrętów Bojowych 3 Flotylli Okrętów oraz Brygady Lotnictwa MW . Dodatkowo, na pokładzie okrętu praktyki morskie odbyło troje podchorążych Akademii Marynarki Wojennej.

ORP Czernicki wchodzi w skład 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Pierwotnie pełnił rolę okrętu wsparcia logistycznego, następnie przebudowano go, umożliwiając mu pełnienie roli okrętu dowodzenia siłami przeciwminowymi. Oprócz wyżej wymienionych działań, okręt brał udział w operacjach „Enduring Freedom” oraz „Iraqi Freedom” w Zatoce Perskiej.

 

Podziękowania dla oficerów i marynarzy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża za możliwość udziału w uroczystości i jak zawsze gościnne przyjęcie

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  4

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft
Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »


sprzet logistyczny

 


5 kluczowych zalet butów taktycznych »
buty wojskowe

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Policjanci z JSPP w Kosowie zabezpieczali Cycle Kosovo for Children

Po raz kolejny w ostatnich dniach polscy policjanci z XXXII. Rotacji JSPP stacjonującej w Kosowie udzielali pomocy osobie poszkodowanej w wypadku samochodowym. Tym razem zdarzenie miało miejsce...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl