Polska. Kolejna misja okrętu ORP Kontradmirał Xawery Czernicki

 MD  /  07-01-2017

Na kolejną półroczną misję wypłynął 5 stycznia okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Kontradmirał Xawery Czernicki. Misja odbywać się będzie na wodach Morza Śródziemnego w ramach Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupy 2.

ORP Kontradmirał Xawery Czernicki wypłynął z portu w Świnoujściu i skierował się na wody Morza Śródziemnego. Polscy marynarze, wraz z załogami innych jednostek, będą zapewniać bezpieczeństwo żeglugi na Morzu Śródziemnym i Czarnym. Przed dowództwem okrętu i jego załogą historyczne zadanie, gdyż polska jednostka po raz pierwszy będzie jednostką flagową sojuszniczego zespołu okrętów przeciwminowych działających na Morzu Śródziemnym. Dowódca okrętu, komandor porucznik Aleksander Urbanowicz, będzie jednocześnie pełnił funkcję dowódcy zespołu okrętów. W skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2 - Standing NATO Mine Counter Measures Group 2) będą wchodzić głównie niszczyciele min marynarek wojennych krajów zrzeszonych w NATO z basenu Morza Śródziemnego. Na okres wykonywania misji ORP Czernicki otrzymał status Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Na jego pokładzie stacjonują oficerowie, w większości z Polski, wchodzący w skład sztabu Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2. 

Poprzednio zdarzyło się, że polski oficer Marynarki Wojennej dowodził stałym zespołem przeciwminowym. W roku 2010 oraz 2013 taką funkcję pełnił polski oficer w ramach SNMCMG1 operującej na wodach Morza Bałtyckiego, Północnego oraz Oceanu Atlantyckiego.

W ramach swoich działań NATO utrzymuje w stałej rotacyjnej służbie cztery zespoły okrętów mających na celu demonstrowanie solidarności krajów członkowskich oraz zapewnienie bezpieczeństwa strategicznych morskich szlaków komunikacyjnych. W ich skład wchodzą dwa zespoły fregat oraz dwa zespoły sił przeciwminowych. Działania tych zespołów mają zapewnić w czasie trwania sytuacji konfliktowych ciągłość transportu morskiego. Właśnie głównie tą drogą trafia pomoc humanitarna, surowce, paliwa oraz wsparcie bojowe do zagrożonych rejonów. Większość czasu zespoły te spędzają w morzu. W tym czasie zgrywają współdziałanie wchodzących w ich skład okrętów, uczestniczą w manewrach z marynarkami państw członkowskich i partnerskich NATO oraz wykonują wiele innych zadań. Mogą także prowadzić operacje embarga, kontroli żeglugi, nieść pomoc humanitarną, czy też ewakuować zagrożoną ludność.

Kontrola dróg morskich jest bardzo ważna, gdyż tą drogą dociera do Europy zdecydowana większość towarów w ramach wymiany gospodarczej z państwami nienależącymi do Unii Europejskiej. Tą drogą docierają surowce strategiczne, przewozi się także setki milionów osób. Przez wody Morza Śródziemnego odbywa się wymiana towarowa między Europą, Afryką Zachodnią, Ameryką a Azją. Zaburzenie płynności żeglugi morskiej w Cieśninie Gibraltarskiej i na Morzu Śródziemnym może skutkować światowym kryzysem gospodarczym.

ORP Kontradmirał Xawery Czernicki wchodzi w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Od 2010 roku jest jednostką flagową Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej Grupa 1 (SNMCMG1). Okręt wyposażony jest w systemy łączności pozwalające na dowodzenie zespołami okrętowymi prowadzącymi operacje przeciwminowe. Na monitoring ruchu jednostek pływających pozwala zamontowany na nim zintegrowany system informacji. Dodatkowo ORP Czernicki spełnia także funkcję okrętu wsparcia logistycznego, zaopatrującego inne jednostki w paliwo, wodę czy żywność. W tymże roku załoga ORP Czernicki wykonywała już zadania na Morzu Śródziemnym, między innymi uczestnicząc w operacji antyterrorystycznej NATO pod kryptonimem Active Endeavour.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl