Blogi // Jakub Grodzki

 


 

Kreta w Ogniu

Jakub Grodzki  /  21-11-2012  /  1
Kreta w Ogniu, Roman Runke, 1979 Fot. http://www.bialykruk.com.pl/sklep/index.php?p4075,zolty-tygrys-79-14-kreta-w-ogniu

Na niniejszych łamach gościła już kiedyś książka obdarzona pamiętnym logo żółtego Tygrysa. Opisując kampanię norweską oddziałów Fallschirmjäger trafiłem na Tygrysa pt. "Operacja Weserübung", który wprawdzie wówczas niewiele wniósł do opisywanego tematu, jednak stanowił ciekawą lekturę. Obecnie, niejako po niewczasie trafił w moje ręce kolejny Tygrys, który odnosił się do opisywanej przeze mnie tematyki. Wprawdzie rozdział kretański oddziałów Fallschirmjäger miałem już za sobą, jednak ciekawość popchnęła mnie do przeczytania tej pozycji.

Wydany w 1979 roku przez - jakże by wówczas inaczej mogło być - Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej Tygrys, jest nad wyraz krótki, zawiera tylko 49 stron, jednak bardzo treściwy. Lektura sama w sobie nie wniosła nic nowego w zakresie informacji na temat walk na Krecie poza tymi które już posiadałem. No, możę z jedym wyjątkiem, ale o tym później. W swojej książce Roman Runke, opisując zarówno brytyjską, jak i niemiecką stronę zmagań na Krecie. Autor kreśli w sposób zwięzły i jasny nie tylko dyslokację poszczególnych sił, ale i kolejne decyzje dowódców i zmagania poszczególnych oddziałów. Szkicuje również sylwetki osób decyzyjnych, które miały wpływ na przebieg całości walki.

PRZECZYTAJ >>
Porwanie na Krecie
Porwanie na Krecie. Prawdziwa historia uprowadzenia niemieckiego generała
Rick Stroud
Wydawca: Grupa Medium
Książka wydana po raz pierwszy w 2014 r.
Copyright © 2014 by Rick Stroud
Copyright © for the Polish edition by Grupa MEDIUM 2016
ISBN: 978-83-64094-44-6
oprawa: miękka
SPRAWDŹ CENĘ >>

Tygrys o Krecie, na szczęście nie dotyka tematyki ZSRR oraz Polski więc próżno znaleźć w nim jakiekolwiek odwołania do jedynego słusznego systemu władzy ludowej. Dzięki temu, każdy kto chce dokładniej poznać zmagania CREFORCE generała Bernarda Fryberga ze spadochroniarzami generała Kurta Studenta, może poświęcić dosłownie jedno popołudnie, bo poznać wszystkie najistotniejsze fakty oraz parę dodatkowych szczegółów. Książka Romana Runka, gdzie relacje historyczne przeplatają się z ożywiającymi lekturę wstawkami beletrystycznymi daje jasną odpowiedź na pytanie, czemu kampania kretańska zakończyła się tak, a nie inaczej.

Konkluzja, jaka nasuwa się po odwróceniu ostatniej karty książki jest taka, że to nie Niemcy wygrali na Krecie i odnieśli tam ogromny sukces. To oddziały, a raczej dowództwo brytyjskie przegrało, można powiedzieć zrobiło wiele, by ponieść klęskę i opuścić wyspę. Jednak, jak można wyczytać z kolejnych kart, to nie tylko decyzje dowodzących na Krecie przesądziło o jej upadku. W ówczesnej sytuacji przyczyniło się od tego bardzo wiele czynników, które rozwijając się w jedno pasmo wydarzeń, doprowadziły do sytuacji, że Niemcy nie mogli przegrać, mimo, że wiele za tym przemawiało, a Brytyjczycy nie mogli wygrać, pomimo tego, że byli do tego predysponowani.

Tygrys "Kreta w ogniu" na pewno nie jest bardzo poważnym dziełem historycznym, które w sposób wyczerpujący i wszechstronny opisuje dane zagadnienie, jednak, co mogę potwierdzić w świetle zgromadzonych przeze mnie informacji o Krecie i walkach na niej, jest bardzo rzetelny, zwięzły i stanowi doskonałą "pierwszą" lekturą o tym temacie. Każdy kto będzie chciał znaleźć coś więcej to będzie wiedział czego szukać, a komu to wystarczy, zdobędzie w miarę szeroki zasób informacji. Jedyną kwestią, która mnie osobiście zainteresowała i wyjaśniła pewne niejasności, są dwie lakoniczne wzmianki o pułkowniku Wittmannie, który w końcowej fazie walka na Krecie dowodził artylerią a następnie grupą pościgową.

W jednym ze wcześniejszych wpisów, sugerowałem, że wzmiankowany Wittmann może być tym Michaelem Wittmannem, późniejszym asem wojsk pancernych. Wskazywać na to mógł fakt, że brał udział w kampanii greckiej, kolejne wzmianki traktujące o nim w opisywanym okresie, pozwalają odnaleźć go dopiero w przededniu rozpoczęcia plany Barbarossa na terenie Czechosłowacji. O ile, brak informacji jednoznacznie wskazujących, że brał lub nie brał udziału w zmaganiach na Krecie nie przesądza o tym jak to naprawdę było, to odpowiedź daje przede wszystkim wykaz jego awansów.

W okresie od 20 kwietnia 1939 r. do 9 listopada 1941 r. pancerniak Michael Wittman służył w stopniu Unterscharführera - plutonowego. Tym samym nie mógł być dowódcą w randze pułkownika na Krecie. Jak widać, nie wszystkie książki, które zostały popełnione w PRL należy z góry odrzucać. Trafiają się czasem takie perełki i to po polsku jak opisywany powyżej Tygrys.

Komentarze

1
Peter / 06-02-2013, 12:40
Bardzo lubię Pana blog i tematykę jaka jest poruszana tzn walka Fallschirmjäger w okresie II wojny światowej, szkoda jedynie że poszczególne bitwy, kampanie nie posiadają map, które były doskonałym
odzwierciedleniem tego co Pan opisuje na łamach SPECIAL OPS.

pozdrawiam
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »

ochrona telefonu

latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »

buty taktyczne

ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


 

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Jest już nowy numer SPECIAL OPS

W najnowszym numerze SPECIAL OPS możecie przeczytać m.in. o historii, organizacji i działalności Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie oraz wywiad z płk Michałem...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Autor bloga
Jakub Grodzki
Inne artykuły tego autora
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl