Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Panaceum niemieckich spadochroniarzy cz. 3

Jakub Grodzki | 2013-12-03
Wczesna wersja FG-42 Fot. http://artarmsantik.com 

Wczesna wersja FG-42 Fot. http://artarmsantik.com 

FG-42 (Fallschirmjägergewehr 42) – uniwersalna broń łącząca w sobie cechy karabinu oraz pistoletu maszynowego, o gabarytach umożliwiających skok na spadochronie bez potrzeby zrzutu indywidualnego wyposażenia strzeleckiego w oddzielnych zasobnikach. Właśnie ta konstrukcja miała być rozwiązaniem problemów niemieckich oddziałów powietrznodesantowych, które stały się widoczne wraz z operacją Merkury w 1941 roku.

Zobacz także

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Testy polowe przyniosły kolejne modele, które sukcesywnie pozbawiono wcześniej wykrytych usterek i wad. Kolejno testowano więc: Prototyp LC-6 – wersja wykonana całkowicie z metalu, z komorą zamkową tłoczoną z blachy. W przypadku tego prototypu powstały dwie odmiany. Jedna zgodna ze specyfikacją spadochroniarzy strzelająca amunicją 7,92 x 57 i z inicjatywy konstruktora słusznie przewidującego tendencję rozwojową indywidualnej broni strzeleckiej wersja dostosowana do amunicji 7,92 x 33. Ta ostatnia została jednak już na starcie odrzucona przez zamawiającego. Podczas testów okazało się, że broń strzelająca standardową amunicją 7,92 x 57 ma zbyt silny odrzut, każdemu strzałowi towarzyszył wysoki poziom hałasu oraz płomień wylotowy zdradzający pozycję strzelca. Dodatkowo, jak się okazało podczas testów, i co było do przewidzenia łącząc w jednym kawałku tak lekką broń z tak silną amunicją, ogień ciągły był wysoce niecelny. Kolejne strzały skutecznie uniemożliwiały utrzymanie broni na celu.

Powyższe doświadczenia poskutkowały zmianami, które zaprezentowano w kolejnej wersji prototypu -  LC-6/II. Zmieniono w nim przyrządy celownicze, mocowanie dwójnogu (1), które wcześniej było nazbyt niestabilne, przeróbek doczekała się również sama kolba broni, która wykonana z blaszanej wytłoczki nie wytrzymywała w pierwszej wersji miotania granatów. Dlatego w II wersji element ten wzbogacono przetłoczeniami mającymi wzmocnić i usztywnić konstrukcję. Zmiany doczekało się również łożę broni, które w drugiej wersji wykonano z tworzywa sztucznego. W materiałach źródłowych, opisujących ewolucję konstrukcji można spotkać również wzmianki o tym, że w LC-6/II zarówno łoże, jak i chwyt pistoletowy oraz kolba zostały wykonane z tworzywa, co było podyktowane nie tylko dążeniem do wzmocnienia konstrukcji, ale i do uniknięcia przykrych doświadczeń kontaktu metalowych elementów broni ze skórą żołnierza w warunkach zimy frontu wschodniego. Trudno jest jednoznacznie sprecyzować, jakie zmiany faktycznie zaszły w tym zakresie, i które elementy wykonane z tworzywa. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że LC-6/II nadal miał kolbę metalową, jednak  tym razem już z przetłoczeniami. Obok powyższych zmian, model wyposażono w całkowicie nowy tłumik/hamulec wylotowy, który zredukował nie tylko poziom hałasu, ale i płomień wylotowy.

Żołnierz Fallschirmjäger z LC-6/III, wersja która trafiła jako pierwsza do produkcji seryjnej sygnowana oznaczeniem FG-42

Fot. Żołnierz Fallschirmjäger z LC-6/III, wersja która trafiła jako pierwsza do produkcji seryjnej sygnowana oznaczeniem FG-42.
Żródło: http://www.warrelics.eu

Dalsze testy doprowadziły do opracowania modelu 3 – LC-6/III, w którym wydłużono między innymi kolbę, co miało przełożenie na zwiększenie rozmiarów sprężyny powrotnej, a tym samym zredukowało odrzut i poprawiło celność. Zastosowano również cięższy zamek przy jednoczesnym wydłużeniu jego drogi. Dzięki temu  doszło do zmniejszenia szybkostrzelności z 900 strz./min. do 600 strz./min. Model III wyposażono również w osłony zabezpieczające gniazdo magazynku oraz okno wylotowe łusek przed zanieczyszczeniami. Wprowadzono również występ kierujący opuszczające broń łuski ku przodowi – z dala od twarzy strzelca. Dokonane zmiany, obok rozwiązania wcześniej wykrytych problemów spowodowały również wzrost masy broni, jednak pozwoliły na stworzenie w pełni funkcjonującej konstrukcji, co nastąpiło wraz z końcem 1942 roku. W przeciągu 1943 roku wyprodukowano ok. 50 szt. Modelu LC-6/III określanego już mianem FG-42, które w większości trafiły na front w celu przetestowania. Z dostępnych archiwalnych zdjęć – m.in. z akcji uwolnienia Benito Mussoliniego przez oddział Otto Skorzennego – widać, że w tym momencie rozwoju konstrukcji FG-42, na froncie wykorzystywana była wersja z kolbą metalową (już ze wzmacniającymi przetłoczeniami) oraz mocno pochylonym chwytem pistoletowym.

Jedna z pierwszych „bojowych” akcji FG-42. Falschirmjäger uczestniczący w akcji oswobodzenia Benito Mussoliniego 12 września 1943 r

Fot. Jedna z pierwszych „bojowych” akcji FG-42. Falschirmjäger uczestniczący w akcji oswobodzenia Benito Mussoliniego 12 września 1943 r. – Gran Sasso. Żaden ze spadochroniarzy wyposażonych w FG-42 nie miał jednak możliwości oddania strzału z nowej konstrukcji. Wszystkich ubiegł Otto Skorzenny i jego SS-mani.
Źródło: http://www.warrelics.eu

Pisząc o specyficznym chwycie, warto wspomnieć o sporach toczących się wśród znawców broni w zakresie sensu wyposażania broni w chwyt pochylony pod tak ostrym kątem, jak to miało miejsce w pierwszych egzemplarzach FG-42. Dość mocno rozpropagowane jest twierdzenie, że właśnie taki chwyt miał służyć możliwości strzelania jeszcze podczas opadania na spadochronie. Pomysł ten jednak zgodnie z tym stanowiskiem został zarzucony po tym jak spadochroniarze już po pierwszych strzałach wpadali w niekontrolowany ruch wirowy. Część materiałów źródłowych i opracowań odnośnie FG-42 odrzuca jednak całkowicie taką możliwość, wskazując, że stosowana w okresie II wojny światowej niemiecka technika lądowania – na czworaka – całkowicie wykluczała możliwość strzelania. Trudno jest więc jednoznacznie przyjąć którąkolwiek z teorii, zwłaszcza, że doświadczenia II wojny światowej pokazują, że Niemcy z uporem godnym lepszej sprawy potrafili wdrażać nawet najbardziej fantastyczne projekty w życie bez oglądania się na stopień ich nieosiągalności lub abstrakcyjności.

1) Przeniesiono go z części środkowej lufy gdzie pierwotnie znajdował się mniej więcej na wysokości otworu odprowadzającego część gazów prochowych na rzecz mocowania dwójnogu u nasady tłumika.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.