Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Panaceum niemieckich spadochroniarzy cz. 5

Jakub Grodzki | 2013-12-04
Wczesna wersja GF-42 Fot. http://artarmsantik.com

Wczesna wersja GF-42 Fot. http://artarmsantik.com

FG-42 (Fallschirmjägergewehr 42) – uniwersalna broń łącząca w sobie cechy karabinu oraz pistoletu maszynowego, o gabarytach umożliwiających skok na spadochronie bez potrzeby zrzutu indywidualnego wyposażenia strzeleckiego w oddzielnych zasobnikach. Właśnie ta konstrukcja miała być rozwiązaniem problemów niemieckich oddziałów powietrznodesantowych, które stały się widoczne wraz z operacją Merkury w 1941 roku.

Zobacz także

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

FG-42 można uznać za broń będącą prekursorem i protoplastą wszystkich karabinów automatycznych stworzonych i wdrożonych do użytku po 1945 roku. Założenia funkcjonowania oraz wykorzystania takich konstrukcji jak M 14, AR 10, FN FAL czy Gewehr G 3 nawiązywały w dużej mierze do tego, co opracowali Niemcy w trakcie II wojny światowej. Wszystkie wymienione powyżej konstrukcje borykały się również z tym samym problemem co FG 42 – niecelny ogień seryjny ze względu na zbyt dużą moc amunicji i zbyt małą masę broni. Specyficznym rozwiązaniem w tym zakresie była brytyjska wersja FN FAL – L1A1, która strzelała jedynie ogniem pojedynczym. Takie rozwiązanie wyspiarze stosowali aż do 1985 roku i wprowadzenia nowego uzbrojenia strzeleckiego. Trzeba powiedzieć również, że FG wytyczyła drogę rozwoju broni strzeleckiej w swojej kategorii, jednak sama konstrukcja wyprzedziła swoje czasy i możliwości produkcyjne. Już w momencie początku seryjnego wytwarzania FG-42 w porównaniu do StG 44 była to konstrukcja droga, skomplikowana i wykorzystująca deficytowe surowce. Problematyczna była również konserwacja broni. W przypadku FG 42 do demontażu bloku gazowego wymagane były specjalne narzędzia, nie zawsze dostępne w warunkach frontowych.

Prezentacja egzemplarza FG-42 oficerom Luftwaffe. Na zdjęciu widoczny jest częściowo zdemontowany egzemplarz FG-42 we wczesnej wersji.

Fot. Prezentacja egzemplarza FG-42 oficerom Luftwaffe. Na zdjęciu widoczny jest częściowo zdemontowany egzemplarz FG-42 we wczesnej wersji.


Źródło: http://megablitzandmore.blogspot.com

Pisząc o FG 42, o tym jak powstawała ta innowacyjna konstrukcja, oraz jaką rolę miała spełnić podczas II wojny światowej należy uwydatnić fakt, że trudno jest jednoznacznie ocenić tę konstrukcję. Przede wszystkim już w momencie składania zapotrzebowania/pytania do biur konstrukcyjnych i firm zajmujących się produkcją uzbrojenia, idea uniwersalnej broni spadochroniarzy niemieckich skazana była na porażkę. Zbyt wiele elementów i funkcji w zbyt małej konstrukcji musiało zakończyć się fiaskiem. Największym znakiem zapytania w tej konstrukcji był bagnet, który w przypadku działań wojsk spadochronowych wydaje się anachronizmem. Również ograniczenie w zakresie masy oraz długości całej broni było zbyt restrykcyjne. Magazynki zasilające FG 42 zarówno 10 jak i 20 nabojowy były zbyt małe, by broń ta zapewniała dostateczną siłę ognia. Długość prowadziła wprost do silnego efektu dźwiękowego i wizualnego w postaci płomienia wylotowego, co w przypadku działań wojsk powietrznodesantowych było niewskazane, zwłaszcza w przypadku działań za linią wroga. Również założenie dostosowania broni do miotania granatów wydaje się niepotrzebną komplikacją (1).

Oddziały Falschirmjäger dysponowały w okresie wojny zarówno garłaczami kal. 30 mm, które znajdowały się na wyposażeniu każdej drużyny, granatnikami GrB 39, które wprowadzono do uzbrojenia w 1942 roku, moździerzami kal. 50 mm, 80 mm i 120 mm oraz szeroką gamą ciągle udoskonalanych Panzerfaustów. W takim przypadku, wyposażanie każdego żołnierza dysponującego FG 42 w możliwość miotania granatami wydaje się więc zbędne, zwłaszcza że wiązało się to z dodatkowym obciążeniem, co w przypadku oddziałów spadochronowych miało istotne znaczenie. Wydaje się, że FG 42 po usunięciu usterek oraz złagodzeniu restrykcyjnych założeń konstrukcyjnych mogło przerodzić się w doskonały LKM i stanowić dobre rozwiązanie dla mobilnych oddziałów powietrznodesantowych. Oddzielną kwestią jest fakt, iż najlepszym rozwiązaniem dla spadochroniarzy był zaproponowany przez HWaA StG 44, który spełniał większość oczekiwań. Długość 940 mm, masa 4,9 kg, pojemny – 30 nabojowy magazynek, zasięg skuteczny do 600 metrów, szybkostrzelność teoretyczna ok. 470 str./min. i możliwość montażu wyposażenia opcjonalnego – celownik optyczny oraz noktowizyjny oraz garłacz do miotania granatów wydawało się rozwiązaniem stworzonym dla desantu. Jednak historia potoczyła się inaczej, a FG 42 stworzony dzięki uporowi Luftwaffe nie odegrał większej roli podczas II wojny światowej.

5 egzemplarzy broni. Trzeci od góry to wczesna wersja FG- 42. Kolejny egzemplarz (czwarty od góry) wersja z wprowadzonymi zmianami.

Fot. FG- 42. Trzecia od góry – wczesna wersja z metalową kolbą, mocno pochylonym chwytem pistoletowym oraz pierwotnym mocowaniem dwójnogu i tłumikiem wylotowym. Kolejny egzemplarz (czwarty od góry) wersja z wprowadzonymi zmianami, widoczne są m.in. zmiany w zakresie wyżej opisanych elementów.  


Źródło: http://megablitzandmore.blogspot.com

Falschirmjägergewehr 42  kilka słów o budowie i zasadzie działania.

FG 42 wyposażony był w nieruchomą, kutą lufę z 4 prawoskrętnymi bruzdami o długości 500 mm. W połowie długości lufy zlokalizowano otwór skierowany ku dołowi odprowadzający część gazów prochowych. Zespół odprowadzania gazów wyposażono w regulator gazowy połączony poprzez rurę gazową z komorą zamkową. Lufa połączona z komorą zamkową za pomocą gwintu. Z drugiej strony zakończona jest nakręcanym, uniwersalnym hamulcem wylotowym, który jest równocześnie tłumikiem dźwięku, ognia  oraz umożliwiał miotanie granatów nasadkowych. W tym miejscu zlokalizowana jest również umieszczona na wysokiej, składanej podstawie muszka. Sama komora zamkowa wykonywana była poprzez obróbkę metodą skrawania. Z lewej strony komory znajdowało się przynitowane gniazdo magazynka, z prawej frezowane okno wyrzutowe. Oba otwory chronione były przed zanieczyszczeniami za pomocą blaszanych, osadzonych na zawiasach osłon. Z prawej strony komory zamkowej zlokalizowana jest rączka napinacza, na jej górnej części natomiast przymocowany jest składany do przodu celownik przeziernikowy z maksymalnym nastawem 1200 m. Zamek, którego ryglowanie odbywa się poprzez obrót symetrycznych rygi składa się z tłoka gazowego, trzonu zamkowego, sprężyny iglicznej oraz sprężyny powrotnej z żerdzią. W tłoku gazowym umiejscowione są trzy frezy, z których dwa znajdują się w jego tylnej części i odpowiadają za przełączanie trybu ognia. Integralną częścią tłoku jest wodzik trzonu zamkowego i zamocowana w nim nieruchoma iglica. Z wodzikiem współpracuje cylindryczny trzon zamkowy, co odbywa się poprzez specjalnie wyfrezowany w tym celu spiralny otwór. Rygle oraz zespół wyciągu umiejscowione są w tłoku zaporowym trzonu zamkowego. W ostatnim, seryjnie produkowanym modelu, ze względu na wydłużenie drogi zamka podczas prowadzenia ognia pojedynczego wprowadzono zmianę w postaci dodatkowej sprężyny iglicznej. Pierwotnie FG 42 posiadał chwyt pistoletowy oraz kolbę wytłaczaną z blachy, następnie, o czym wspominałem już wcześniej, zastosowano laminat i tworzywo sztuczne.

1)    Gromadząc informacje o FG-42 można natknąć się na inne, „ciekawe” testowane przez Oddziały Falschirjäger rozwiązania. W ramach poszukiwania możliwości desantowania na spadochronie RZ-1 wraz z karabinem powstała wersja Kar 98/42. Broń ta, będąca funkcjonującym karabinem rozkładała się podobnie jak dubeltówka. Po przesunięciu umieszczonej z boku łoża dźwigni, żołnierz mógł oddzielić lufę z łożem od komory zamkowej i kolby. Drugą konstrukcją broni dzielonej opracowanej na bazie Kar 98 była odmiana Mausera z drewnianym łożem i kolbą, którą dzięki specjalnemu zawiasowi można było składać na bok broni. Obie konstrukcje nie zyskały jednakże popularności wśród spadochroniarzy i nie zostały przyjęte jako etatowe wyposażenie.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.