Jak stwierdziły NZDF, obecnie stosowane wzory sprawowały się dobrze tylko w ograniczonych środowiskach. DPM został dostosowany do bujnej zieleni występującej w tropikalnych i subtropikalnych rejonach naszego globu. Według doświadczeń wyniesionych z walk w Afganistanie, nie nadawał się do terenu zurbanizowanego i suchego. Jako wadę wskazano również brak indywidualizmu - DPM jest stosowany przez siły zbrojne kilku państw.
Zobacz także: Czesi planują uzupełnić broń przed rokiem 2020
W roku 2011 tuzin oddzielnych wzorów kamuflażu było testowanych w wiecznie zielonych lasach podzwrotnikowych, łąkach Wyspy Południowej, terenach miejskich (Whenuapai Airbase) i piaszczystych (Kaipara Air Weapons Range) Nowej Zelandii. Następnie wybrano pięć wzorów do dalszych prób, po ich zakończeniu pozostały dwa do przeprowadzenia końcowych testów.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
Ostatecznego wyboru dokonał wybrany personel NZDF kierując się subiektywnymi doznaniami estetycznymi. Decyzję tę usankcjonował Chief of Army i Sergeant Major of the Army.
MCU opiera się na "pikselach" wraz z warstwami makro i mikro wzorów. Kolory są podobne do tych ze wzoru Multicam, co wynika z konieczności dostosowania kamuflażu do wielu środowisk.
Zobacz także: John Moses Browning... wiecznie żywy
Logistics Command (L) opracowuje obecnie plan sukcesywnego wprowadzenie do użytku MCU w celu zastąpienia DPM i DDPM. Plan ten zakłada wymóg pełnego wykorzystania obecnych zapasów DPM. Prawdopodobnie już w połowie przyszłego roku NZDF będą korzystały z nowego wzoru kamuflażu.