Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

ALP TBV – czeski pomysł na kamizelkę zintegrowaną

Mateusz Kurmanow, Paweł Gawryś, SOG

Mateusz Kurmanow, Paweł Gawryś, SOG

Od chwili, gdy z końcem lat 90. XX wieku ruszyła „modułowa rewolucja” w dziedzinie oporządzenia wojskowego i policyjnego, nieustannie trwa podnoszenie poprzeczki, jeśli chodzi o standardy wyposażenia. Pierwotnie do pozyskania miana „nowoczesnego” wystarczało samo zastosowanie systemu modułowego montażu kieszeni na oporządzeniu, później rozpowszechniły się modułowe kamizelki zintegrowane, a od 2003/2004 r. wprowadzono na większą skalę systemy QR – co wpłynęło na bezpieczeństwo użytkowników i szybkość udzielania pomocy medycznej. Doczekaliśmy czasów, gdy najpotężniejsza armia świata wprowadziła jako podstawową kamizelkę z rozwiązaniami, które ledwie 5 lat wcześniej były dostępne jedynie dla wąskiej elity.

Zobacz także

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Technologia wciąż się rozwija – teraz obserwujemy działania na rzecz miniaturyzacji oporządzenia, zmniejszenia jego masy i poprawy ergonomii. Czy to się komuś podoba, czy nie – kierunek wyznaczają rozwiązania amerykańskie i w większości przypadków produkty takich firm jak MSA Paraclete czy Eagle Industries, które są w mniej lub bardziej zmienionej formie podstawą, albo przynajmniej punktem odniesienia dla konstrukcji rozwijanych na naszym kontynencie. Wyjątki od tej reguły zdarzają się rzadko i jeśli już mają miejsce, warto poświęcić im chwilę uwagi. Takim wyjątkiem jest TBV (Tactical Balistic Vest) – szybkowyczepna, modułowa kamizelka zintegrowana produkcji czeskiej firmy ALP, którą możliwie wnikliwie omówimy w artykule.

WE WSPÓŁPRACY Z ŻOŁNIERZAMI PEWNEJ JEDNOSTKI SPECJALNEJ… CZYLI O POWSTANIU TBV

Chociaż czeski producent pozostaje nader tajemniczy co do tego, jaka jednostka specjalna przyczyniła się do powstania kamizelki, możemy zdradzić, że był nią nieistniejący już niestety SOG – elitarna jednostka żandarmerii wojskowej armii Republiki Czeskiej. Pomysły, jakie zebrali użytkownicy na podstawie swoich doświadczeń z działań w Afganistanie, przełożyły się bezpośrednio na szereg rozwiązań Martina Hanusa – ALP, uznawana za najbardziej innowacyjną, jeśli chodzi o tworzenie wyposażenia wojskowego w Czechach i na Słowacji. Oryginalne rozwiązania konstrukcyjne wyróżniające TBV na tle innych konstrukcji kamizelek zintegrowanych powstały zgodnie z sugestiami medyków i instruktorów wspomnianej czeskiej jednostki specjalnej.

„AJDICZKA”, CZYLI O OCHRONIE BALISTYCZNEJ

Żołnierze SOG tworząc TBV przeszli drogę odwrotną niż większość obecnie rozwijanych konstrukcji – Czesi od początku mieli do dyspozycji stosunkowo lekkie plate carriery, brakowało im natomiast pełnowymiarowych kamizelek zintegrowanych – odpowiednika znanych RAV-ów czy CIRAS-ów. I kiedy większość sił specjalnych, a także US Marines czy US Army wprowadza plate carriery jako suplement czy alternatywę dla swoich „dużych” kamizelek, Czesi poszukiwali czegoś, co zapewni im lepszą ochronę balistyczną przy rosnącym zagrożeniu ładunkami typu IED (potocznie po czesku „ajdiczkami”), napotykanymi podczas zmotoryzowanych patroli w Afganistanie. Lepsza ochrona oznacza w tym przypadku zwiększenie powierzchni ochronnej zdolnej zatrzymywać odłamki – a więc głównie miękkich paneli balistycznych. O ile efektywna powierzchnia płyt twardych – ceramicznych czy polietylenowych, chroniących przed bezpośrednim postrzałem z karabinka czy karabinu jest taka sama w plate carrierze i w kamizelce zintegrowanej, to ten pierwszy nie posiada miejsca na miękkie wkłady balistyczne chroniące większą część korpusu przed odłamkami. Nie należy tu oczywiście jednoznacznie rozstrzygać, czy któryś z typów oporządzenia jest lepszy czy gorszy – oba są potrzebne równolegle, każde jest pewnym kompromisem mobilności, masy i ochrony.

Mając już pewną wizję, jakiego typu oporządzenia potrzebują, ludzie pilotujący projekt mogli uwzględnić w nim kolejne punkty – takie jak kształt miękkich wkładów balistycznych (zarówno płyty, jak i wkłady miękkie do kamizelek TBV dostarczała firma Global Armour z RPA) czy system QR i rozmieszczenie jego uchwytów.

Miękka balistyka jest o tyle ciekawa, że mając parametry na poziomie klasy IIIA według standardu NIJ 0101.04 i odłamkoodporność w okolicach V50=600 m/s dla FSP 1,1 g, kamizelka posiada unikalny krój, o powiększonej powierzchni (wydłużone ramiona, wyciągnięty w dół tylny panel kamizelki, podniesione boki), ale poprawnej ergonomii, zbliżonej do standardu BALCS. Standardowym ukompletowaniem TBV jest modułowy pas balistyczny, także z miękkim wkładem, chroniącym biodra i kręgosłup użytkownika, ale kamizelka może być znacząco rozbudowana – można zamocować do niej duży panel osłony krocza, bardzo rozbudowany kołnierz balistyczny (przeznaczony głównie dla strzelców na pojazdach) oraz naramienniki balistyczne. Standardowo kamizelka mieści w poszyciu 2 twarde wkłady balistyczne – przedni i tylny. Wewnętrzne kieszenie z niezbyt dobrym systemem regulacji głębokości mieszczą płyty o wymiarach 10×12 cali, czyli standard przemysłowy, względnie płyty standardu SAPI/ESAPI o rozmiarze M (płyty rozmiarów L i XL są zbyt duże). Specyfi czna, zamknięta konstrukcja kamizelki zdecydowanie komplikuje mocowanie płyt bocznych – chociaż nasi czescy rozmówcy zapewniali, że można je mocować w zewnętrznych pokrowcach – kieszeniach, to komfort tego rozwiązania wydaje się znikomy.

CHCIELIŚMY, ŻEBY DAŁO SIĘ JĄ WŁOŻYĆ JAK SWETER – CZYLI KONSTRUKCJA POSZYCIA TBV

To, co naprawdę wyróżnia kamizelkę TBV na tle innych konstrukcji tego typu na świecie, to budowa jej poszycia oraz wynikający z niej sposób zakładania i regulacji. Obecnie większość kamizelek zintegrowanych, jakie widujemy na świecie, posiada dwa panele właściwe – przedni i tylny, które połączone są ze sobą szerokimi pasami zewnętrznymi, wychodzącymi z panelu tylnego i spotykającymi się na wierzchu przedniego, zabezpieczane klapą z rzepem, suwakiem lub klamrami. Ten układ pasa zewnętrznego z naszytymi na nim taśmami systemu modułowego, nazywanego zwykle cummerbundem, pozostaje dominującym rozwiązaniem w większości kamizelek zintegrowanych. Ma on swoje warianty w postaci krótkich odcinków pasa zewnętrznego zaczepianych na bokach kamizelki, wersje asymetryczne itd. – tym niemniej zasada mocowania pasa pozostaje ta sama. Zaletą tego układu jest też łatwość wprowadzenia systemu QR do danej kamizelki – linka zwykle rozłącza połówki pasa, co uwalnia tułów noszącego (jak chociażby w kamizelce MTV czy plate carrierze SPC US Marines).

Czesi odrzucili to rozwiązanie – uzasadniając swoją decyzję między innymi tym, że zapinanie pasów jest zbyt powolne (zwłaszcza z przypiętymi do nich kieszeniami), a rzep, którym zwykle są one mocowane, łatwo brudzi się i traci przyczepność. Nie bez znaczenia była też zapewne ambicja posiadania własnej, oryginalnej konstrukcji. Pomysł, jaki się pojawił – kamizelki wkładanej całkowicie przez głowę, niczym sweter czy bluza, miał uprościć jej zakładanie i zdejmowanie. Bryła TBV pozostaje więc cały czas zamknięta – w zasadzie nic się tu nie rozpina. Jedyne, co robimy, to rozluźniamy kamizelkę na sobie, gdy chcemy ją włożyć, zdjąć, lub swobodniej odetchnąć. Ten ostatni argument  był podnoszony zwłaszcza w sytuacjach wielogodzinnej podróży w pojeździe lub odpoczynku na patrolu pieszym – gdy nie ma możliwości zdjęcia oporządzenia, a chcielibyśmy choćby na chwilę poprawić wentylację naszego ciała i zmniejszyć ucisk obładowanej kamizelki. Dopasowanie kamizelki odbywa się za pomocą dwóch taśm 25 mm, łączących się na wierzchu przedniego panelu kamizelki za pomocą klasycznej tworzywowej klamry bocznego wypięcia. Wkładamy kamizelkę przez głowę, ściągamy taśmy, zapinamy klamrę, dociągamy taśmy tak, aby kamizelka przylegała do ciała i gotowe. Ta płynna regulacja odbywa się tylko na obwodzie kamizelki – by skrócić lub wydłużyć ramiona, trzeba rozłożyć system QR.

Wspomniany pas modułowy mieści miękki wkład balistyczny, który możemy wyjąć przez klapę w zewnętrznej części jego poszycia. Pas jest profilowany jak pas plecakowy, zapina się na centralną klamrę 50 mm, zaś podtrzymują go pod kamizelką płaskie szelki w układzie „Y”. Jego dosyć ważną rolą jest przeniesienie części ciężaru kamizelki na biodra – gdyż dosyć długi korpus TBV po wyregulowaniu „siada” na pasie modułowym, lepiej dystrybuując ciężar pomiędzy ramionami a biodrami użytkownika.

DLA UŻYTKOWNIKA I DLA RATOWNIKA – CZYLI O SYSTEMIE QR

Kolejnym charakterystycznym elementem TBV jest zastosowany w niej system QR – o ile sam mechanizm jest typowym obecnie rozwiązaniem, czyli kabel stalowy prowadzony szelką oraz uszka i przelotki na tylnym panelu, to warto zwrócić uwagę na dwa uchwyty systemu – jeden znajduje się przy dolnej krawędzi kamizelki i zakończony jest plastikową kulką średnicy ok. 25 mm, przypominającą rozwiązania ze sprzętu nurkowego. Ten uchwyt, jak mówią ludzie z SOG, powstał „dla użytkownika” – uznano, że rannemu będzie łatwiej ciągnąć za uchwyt położony w okolicach pasa, niż gdyby miał sięgać pod szyję czy do ramienia – tam, gdzie obecnie najczęściej umieszcza się uchwyty systemu QR. Drugi z uchwytów ma postać ucha z taśmy i jest umieszczony po lewej stronie, na wysokości ramienia, pod zabezpieczającą patką. W założeniu projektowym ma on służyć ratownikom medycznym podczas udzielania pomocy rannemu. Pojedynczy kabel QR obu tych uchwytów jest wspólny – podobnie jak w kamizelce CIRAS Land – pociągając za dowolny z nich możemy zrzucić kamizelkę w ciągu 1-2 sekund.

Należy jednak zwrócić uwagę na składanie i regulację systemu QR – ze względu na opisaną powyżej skorupową konstrukcję kamizelki całość składa się dosyć trudno. Usztywnione taśmy ramion nie sprawiają jeszcze problemu – mają po kilka otworów pozwalających na regulację kamizelki na wysokość, natomiast usztywnione boki kamizelki i przechodzące przez nie taśmy ściągające mogą już sprawiać pewne problemy, zwłaszcza że kamizelki wraz z pełną balistyką i kieszeniami nie da się rozłożyć na płasko, tylko trzeba ją składać niejako w pionie. Trzeba więc uważać, aby nie poplątać taśm regulacyjnych i najlepiej kilkakrotnie złożyć je na próbę i upewnić się, czy kamizelka prawidłowo się reguluje i spada po wyciągnięciu linki – tak, aby mieć pewność działania systemu QR. To, co może się podobać przy składaniu, to niewielka liczba elementów, na które rozpada się kamizelka – właściwie poza linką i taśmami regulacyjnymi liczba elementów, które trzeba ponownie łączyć, jest zerowa.

PALS/MOLLE PO CZESKU – CZYLI O SYSTEMIE MODUŁOWYM I KIESZENIACH

Już wcześniejsze konstrukcje firmy ALP wykorzystywały charakterystyczny system taśm modułowych 25 mm przeszywanych na krzyż, pod kątem 90 stopni, co pozwalało na mocowanie kieszeni modułowych także w poziomie. System ten w kamizelce TBV został nieco ulepszony (w poprzednich wersjach zmniejszał on wyraźnie powierzchnię „komórek” do wykorzystania i teraz poprzeczne taśmy zwijane z cordury mają tylko 7 mm szerokości, podczas gdy poziome mają 25 mm i są rozmieszczone co 25 mm tak jak w standardzie PALS). Gęstość przeszyć poprzecznych na taśmach PALS wynosi 35 mm, więc dobre 3 mm mniej niż standard US, co powoduje problemy przy przeplataniu kieszeni z innymi niż oferowane przez ALP rodzaje zapięć. Testowaliśmy mocowanie kieszeni USGI, Ealge i MSA Paraclete i pojawiały się problemy, a samo mocowanie – zwłaszcza tych standardowych MOLLE z usztywnionym paskiem zapinanym na zatrzask – było mordęgą i nie we wszystkich pozycjach dało się je zamontować. Kieszenie modułowe ALP mocowane są za pomocą miękkiego paska 25 mm blokowanego przepleceniem w drabince (triglide) przyszytej do podstawy kieszeni – łatwo więc je przepleść, nawet przez komórki zbyt wąskie dla kieszeni innych producentów.

Wybór kieszeni modułowych oferowanych przez ALP jest bardzo duży i opisywanie ich kolejno zajęłoby zbyt dużo miejsca – w konfiguracji przez nas testowanej mieliśmy do dyspozycji kieszenie na magazynki do MP5, kieszenie na granaty, radiostację, kieszenie cargo i modułową apteczkę. Ogólnie można powiedzieć, że reprezentują one przyzwoity poziom wykonania i nie odbiegają w większości przypadków od poziomu reprezentowanego przez czołowych producentów amerykańskich. Jedyne, co budziło nasze wątpliwości, to haczykowy system zapięcia ładownic do broni długiej – stosowany także okazjonalnie przez fi rmy, takie jak Eagle Ind. czy NFM pod różnymi nazwami. Metalowe zapięcie tej kieszeni w formie płaskiego haczyka odciąganego przez płaską gumę wszytą w klapę kieszeni jest może ciche w otwarciu, ale uciążliwe przy zamykaniu i zdecydowanie niepewne, gdy np. w podwójnej ładownicy pozostawimy tylko jeden magazynek. Oczywiście są dostępne także ładownice zapinane klasycznie – na rzep lub klamrę tworzywową.

CO MY O TYM SĄDZIMY – CZYLI OCENA UŻYTKOWA TBV

Dzięki uprzejmości naszych czeskich kolegów i firmy ALP mieliśmy okazję przetestować kamizelkę TBV wraz z pasem modułowym. Przemyśleliśmy jej konstrukcję, sprawdziliśmy, jak się ją nosi z pełnym pakietem balistycznym, jak się w niej strzela, jak działa system QR. Sądzę, że możemy w miarę obiektywnie ocenić to oporządzenie – mając porównanie z innymi konstrukcjami i nie pisząc laurek na zamówienie.

Zacznijmy więc od materiałów – wnętrze kamizelki wyścieła siatka konstrukcyjno-dystansowa tzw. Heavy Spacer Mesh produkcji brytyjskiego Heathcoat Fabrics. Materiał ten ma przestrzenną strukturę, ale jest dużo lepszy od miękkiej siatki dystansowej, stosowanej np. w kamizelkach NFM, podatnej na uszkodzenia mechaniczne (np. zaciągnięcia rzepem) i raczej grzejącej niż odprowadzającej ciepło. Heavy spacer jest sztywniejszy, grubszy i lepiej radzi sobie z zabrudzeniami. Utrzymuje też materiał dalej od ciała zapewniając rzeczywistą cyrkulację powietrza i bez porównania lepiej amortyzuje np. ucisk ciała powodowany przez płyty balistyczne. Pas podszyto tym samym materiałem – i to rozwiązanie liczymy niewątpliwie na plus. Poszycie i elementy konstrukcyjne kamizelki to głównie Cordura 1000D lub lżejsza (np. wewnętrzna strona tylnego panelu). Wewnętrzne kieszenie na płyty wykonano z nylonu 400D. Taśmy w egzemplarzu, jaki testowaliśmy, były niestety polipropylenowe, a więc dużo niższej jakości niż poliamidowe, będące obecnie standardem. Szwy kamizelki są solidne, ale brak przeszyć ryglowych w punktach krytycznych (np. chwyt ewakuacyjny na panelu plecowym) i na taśmach systemu modułowego – co także jest minusem.

Chociaż skorupowa konstrukcja kamizelki wykorzystuje bardzo dużo sztywnika tworzywowego, to trzeba przyznać, że ALP zrobił co mógł, żeby zredukować masę elementów – poszycie nie jest specjalnie ciężkie i waży ok. 1,5 kg, a z kieszeniami ok. 3 kg. Po umieszczeniu w poszyciu kamizelki płyt pancerza (płyty ceramiczne o klasy III NIJ) i miękkich wkładów balistycznych (NIJ IIIA+), masa kamizelki bez pasa sięgała 11 kg. Po wypełnieniu bukłaka na wodę umieszczonego wewnątrz tylnego panelu kamizelki i zapełnieniu kieszeni wzrosła do 17-18 kg – i niestety tu zaczęła szwankować teoria wkładania kamizelki jak bluzy – zakładanie i ściąganie w ten sposób w pełni obciążonej kamizelki nie należy do przyjemności i wymaga sporo wysiłku. System ściąganej regulacji działa dobrze i daje pożądany efekt „dopasowania” kamizelki do ciała, ale klamra i taśmy znajdujące się na środku brzucha ograniczają możliwości mocowania kieszeni modułowych i utrudniają dostęp do nich.

Poważną wadą kamizelki jest kiepsko rozwiązany dostęp do kieszeni na wkłady balistyczne – do wkładów miękkich dostajemy się przez nietypowe, poprzeczne rozcięcia w siatce od wewnętrznej strony poszycia TBV – rozcięcia są wąskie i ciężko włożyć przez nie wkład balistyczny, nie mówiąc o wciśnięciu na miejsce wydłużonych ramion tegoż. Kieszenie na płyty mają oddzielny dostęp i wewnętrzną regulację, ale jest ona rozwiązana w sposób dosyć nieudany i większość operacji trzeba wykonywać na ślepo. Zwłaszcza do tylnej kieszeni dostęp jest utrudniony – trzeba odpiąć pokrywę tylnego panelu, którą tworzy kieszeń na zbiornik z wodą, następnie rozebrać system QR i dopiero wtedy możemy otworzyć wąską, zapinaną na rzep kieszeń na płytę. Kto nosił kamizelki z twardą balistyką, ten wie, że prawidłowe ułożenie profi lowanych płyt jest niezmiernie ważne dla komfortu i bezpieczeństwa użytkownika – w przypadku TBV jest to niestety bardzo żmudne zadanie.

Rozwiązania pomocnicze – takie jak podkładka z materiału antypoślizgowego pod kolbę broni na prawym ramieniu, czy ucho do mocowania pasa do broni znajdujące się pod nią, są dodatkiem przydatnym, ale zwraca uwagę całkowita „jednostronność” kamizelki – tzn. jest ona zoptymalizowana pod użytkownika praworęcznego z uchwytami QR tylko po lewej, a podkładką i mocowaniem broni tylko po prawej stronie. Jeśli chodzi o komfort noszenia kamizelki TBV, to dużo lepiej będą się w niej czuli ludzie o długim tułowiu – powiększone i poszerzone w stosunku do kroju BALCS boki kamizelki, sztywna, gorsetowa konstrukcja sprawiają, że nawet gdy używamy pasa modułowego, kamizelka mocno usztywnia nas w części brzusznogrzbietowej i ogranicza możliwości wychylania się na boki, czasami nieprzyjemnie je uciskając. Nie ma natomiast problemów z przyjmowaniem w niej różnych postaw strzeleckich, w tym oburącz z broni krótkiej, strzelania siedząc, leżąc czy wstawania z bronią.

Podsumowując – kamizelka TBV jest konstrukcją niewątpliwie oryginalną, a jej charakterystyczna możliwość płynnej, samodzielnej regulacji obwodu przez użytkownika bez rozpinania i zdejmowania całości wpływa na komfort noszenia. Niestety w naszym odczuciu to jedno ciekawe rozwiązanie jednocześnie poważnie ograniczyło możliwości tej kamizelki jako platformy modułowej i utrudniło rozbudowę pakietu balistycznego o boczne płyty. Znając okoliczności powstania i przyjmując argumenty ludzi z SOG, które wpłynęły na ostateczny kształt TBV, należy jednak zwrócić uwagę, że konstrukcja o tak specyficznych właściwościach raczej nie będzie miała szans na większą światową karierę – chociaż nieoficjalnie ALP poinformował nas o zainteresowaniu ze strony przynajmniej dwóch krajów europejskich. Czas pokaże.

Z podziękowaniami dla Marka z SOG i firmy ALP.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Full Spectrum Battle Equipment 2 (FSBE2)

Full Spectrum Battle Equipment 2 (FSBE2)

system oporządzenia oddziałów specjalnych amerykańskiej piechoty morskiej.

system oporządzenia oddziałów specjalnych amerykańskiej piechoty morskiej.

Combat Integrated Releaseabe Armor System (CIRAS)

Combat Integrated Releaseabe Armor System (CIRAS)

Amerykańska kamizelka balistyczna z systemem szybkiego wypięcia.

Amerykańska kamizelka balistyczna z systemem szybkiego wypięcia.

Sebastian Miernik Nagroda Defeder dla Lubawy – znak nowych czasów?

Nagroda Defeder dla Lubawy – znak nowych czasów?

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach przyznawana jest nagroda Defender. Ideą przewodnią konkursu jest nagrodzenie produktów wyróżniających się oryginalnością i nowatorstwem myśli...

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach przyznawana jest nagroda Defender. Ideą przewodnią konkursu jest nagrodzenie produktów wyróżniających się oryginalnością i nowatorstwem myśli technicznej i technologicznej, walorami eksploatacyjnymi oraz korzystnymi wskaźnikami ekonomicznymi. Nagroda przyznawana jest w 14 kategoriach.

Jacek Kulka Bezpieczny powrót do szkoły

Bezpieczny powrót do szkoły Bezpieczny powrót do szkoły

Czy jesteś przerażony doniesieniami o szkolnych strzelaninach? Sądzisz, że ochrona lotnisk to żart? Niestety, to nie żart. Tak rozpoczyna się internetowa prezentacja produktu, o którym chciałem dziś napisać.

Czy jesteś przerażony doniesieniami o szkolnych strzelaninach? Sądzisz, że ochrona lotnisk to żart? Niestety, to nie żart. Tak rozpoczyna się internetowa prezentacja produktu, o którym chciałem dziś napisać.

Jacek Kulka Kobieca kamizelka kuloodporna

Kobieca kamizelka kuloodporna Kobieca kamizelka kuloodporna

Jak do tej pory, kobieta – żołnierz zmuszona była do noszenia kamizelki kuloodpornej stworzonej dla mężczyzny. Większość armii na świecie dostrzega ten problem i stara się go rozwiązać.

Jak do tej pory, kobieta – żołnierz zmuszona była do noszenia kamizelki kuloodpornej stworzonej dla mężczyzny. Większość armii na świecie dostrzega ten problem i stara się go rozwiązać.

Redakcja ROCK One od Maskpolu nagrodzona Defenderem na MSPO 2022

ROCK One od Maskpolu nagrodzona Defenderem na MSPO 2022 ROCK One od Maskpolu nagrodzona Defenderem na MSPO 2022

W zeszłym tygodniu zakończył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO 2022 w Kielcach, podczas którego wręczono coroczne nagrody Defender. Jedna ze statuetek trafiła do Przedsiębiorstwa Sprzętu...

W zeszłym tygodniu zakończył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO 2022 w Kielcach, podczas którego wręczono coroczne nagrody Defender. Jedna ze statuetek trafiła do Przedsiębiorstwa Sprzętu Ochronnego MASKPOL S.A., za kamizelkę typu plate carrier ROCK ONE.

SITREP SPECIAL OPS SITREP: 5.11 TecTac

SPECIAL OPS SITREP: 5.11 TecTac SPECIAL OPS SITREP: 5.11 TecTac

Za trendem obniżania masy oporządzenia, podążają dziś niemal wszyscy kluczowi producenci wyposażenia indywidualnego. Także znana marka 5.11 Tactical nie zasypia gruszek w popiele i w tym roku wdraża do...

Za trendem obniżania masy oporządzenia, podążają dziś niemal wszyscy kluczowi producenci wyposażenia indywidualnego. Także znana marka 5.11 Tactical nie zasypia gruszek w popiele i w tym roku wdraża do produkcji lekki plate carrier 5.11 TacTec.

P.S. Husar Sarmatian

Husar Sarmatian Husar Sarmatian

Bielska firma Husar wchodząc przed kilkoma laty na rodzimy rynek oporządzenia taktycznego zaskoczyła swoją konkurencję bardzo nowatorskimi i (jak na ówczesne warunki) nowoczesnymi rozwiązaniami. Lata mijają,...

Bielska firma Husar wchodząc przed kilkoma laty na rodzimy rynek oporządzenia taktycznego zaskoczyła swoją konkurencję bardzo nowatorskimi i (jak na ówczesne warunki) nowoczesnymi rozwiązaniami. Lata mijają, a asortyment Husara sukcesywnie przechodzi kolejne modernizacje. Przyjrzyjmy się zatem bliżej ich najnowszemu dziełu – plate carrierowi SARMATIAN. Zdjęcia: P.S.

Michał Sitarski Ultralekki plate carrier od SPECOPS

Ultralekki plate carrier od SPECOPS Ultralekki plate carrier od SPECOPS

Od kilku lat w projektowaniu oporządzenia zauważalny jest trend do minimalizacji i zbijania masy. Firmy wiodące prym w tworzeniu wyposażenia indywidualnego uciekają się do coraz oryginalniejszych trików,...

Od kilku lat w projektowaniu oporządzenia zauważalny jest trend do minimalizacji i zbijania masy. Firmy wiodące prym w tworzeniu wyposażenia indywidualnego uciekają się do coraz oryginalniejszych trików, aby zaspokoić oczekiwania odbiorców. W efekcie powstają oryginalne produkty, które wyznaczają nowe trendy w projektowaniu.

Mateusz Kurmanow Izraelskie hełmy RBH 303AU

Izraelskie hełmy RBH 303AU Izraelskie hełmy RBH 303AU

Ostatnie lata na stosunkowo ciasnym polskim rynku indywidualnych osłon balistycznych, przyniosły nieznany wcześniej rozwój oferty hełmów dostępnych dla potencjalnych użytkowników z MSWiA i wojska. Do producentów...

Ostatnie lata na stosunkowo ciasnym polskim rynku indywidualnych osłon balistycznych, przyniosły nieznany wcześniej rozwój oferty hełmów dostępnych dla potencjalnych użytkowników z MSWiA i wojska. Do producentów rodzimych, wśród których czołową pozycję zajmuje Maskpol SA, dołączyły konstrukcje światowych potentatów tej branży – amerykańskich koncernów MSA, Gentex i SDS (należącego do BAE Systems). Ofertę dodatkowo uzupełniają konstrukcje nowatorskie, choć raczej nieosiągalne ze względu na koszt –...

Hubert Rogacewicz Kamizelka dla Formozy

Kamizelka dla Formozy Kamizelka dla Formozy

Morska Jednostka Działań Specjalnych „Formoza” należy do najbardziej tajemniczych spośród polskich jednostek specjalnych. Tym bardziej pragniemy uchylić nieco rąbka tajemnicy i przedstawić wyposażenie...

Morska Jednostka Działań Specjalnych „Formoza” należy do najbardziej tajemniczych spośród polskich jednostek specjalnych. Tym bardziej pragniemy uchylić nieco rąbka tajemnicy i przedstawić wyposażenie tej formacji.

Mateusz J. Multarzyński XVII MSPO - targi czasu kryzysu

XVII MSPO - targi czasu kryzysu XVII MSPO - targi czasu kryzysu

Tegoroczna XVII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach upłynęła w cieniu dwóch wydarzeń: światowego kryzysu ekonomicznego i pożaru głównej hali F kieleckiego centrum wystawienniczego,...

Tegoroczna XVII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach upłynęła w cieniu dwóch wydarzeń: światowego kryzysu ekonomicznego i pożaru głównej hali F kieleckiego centrum wystawienniczego, który wybuchł w przeddzień otwarcia salonu. Kryzys ekonomiczny, który wyraźnie dotknął przemysł zbrojeniowy, spowodował, że w tegorocznym MSPO wzięło udział ponad 100 firm mniej niż w edycji z 2008 roku. Z kolei pożar głównej hali wystawienniczej zmusił niektóre firmy do wycofania się z targów,...

Andrzej Krugler Tyczka pneumatyczna VerTmax

Tyczka pneumatyczna VerTmax

Jednym z trudniejszych wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się operatorzy jednostek specjalnych, jest abordaż jednostki pływającej z wody. Wysoka, płaska burta, metalowe relingi, wzburzone morze, to tylko...

Jednym z trudniejszych wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się operatorzy jednostek specjalnych, jest abordaż jednostki pływającej z wody. Wysoka, płaska burta, metalowe relingi, wzburzone morze, to tylko kilka z przeciwności, jakie muszą oni pokonać próbując dostać się na pokład statku, okrętu lub promu. Wpływ na sukces takiej operacji ma zarówno wyszkolenie, jak i specjalistyczny sprzęt.

Mateusz Kurmanow VELOCIRAPTOR – pierwsza odsłona

VELOCIRAPTOR – pierwsza odsłona VELOCIRAPTOR – pierwsza odsłona

Gdy jesienią 2008 roku, jeszcze na łamach poprzednika SPECIAL OPS opisywałem okoliczności powstania kamizelki Raptor, wprowadzanej wówczas na wyposażenie WZS BOR, już pojawiały się pierwsze pomysły dotyczące...

Gdy jesienią 2008 roku, jeszcze na łamach poprzednika SPECIAL OPS opisywałem okoliczności powstania kamizelki Raptor, wprowadzanej wówczas na wyposażenie WZS BOR, już pojawiały się pierwsze pomysły dotyczące stworzenia kompletnego systemu wyposażenia i osłon balistycznych, którego poszczególne elementy pozwalałyby na spełnienie wymagań formacji specjalnych w Polsce. Dziś, po oficjalnej premierze Velociraptora na MSPO 2010, jako jego współtwórca postaram się możliwie obiektywnie przedstawić okoliczności...

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie! (część 1)

Zasięg rośnie! (część 1) Zasięg rośnie! (część 1)

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego...

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Adam Dubiel Lekki pancerz do wielu misji

Lekki pancerz do wielu misji Lekki pancerz do wielu misji

Coraz częściej za konstruowanie żołnierskiego ekwipunku biorą się ci, którzy o jego funkcjonalności mogą powiedzieć najwięcej, czyli użytkownicy z wojska i innych formacji uzbrojonych. Zazwyczaj tę drogę...

Coraz częściej za konstruowanie żołnierskiego ekwipunku biorą się ci, którzy o jego funkcjonalności mogą powiedzieć najwięcej, czyli użytkownicy z wojska i innych formacji uzbrojonych. Zazwyczaj tę drogę realizowania poza służbą swojego potencjału płynącego z wiedzy i doświadczenia bojowego wybierają żołnierze z jednostek elitarnych, gdzie świadomość znaczenia wyposażenia jest najwyższa. Bywa, że projektują wzory dla swoich kolegów po fachu, a ci niekiedy formułują specyficzne wymagania. W ten sposób...

Andrzej Krugler Mały gigant

Mały gigant Mały gigant

Możliwość wykorzystania okien jako dodatkowych punktów wejścia do szturmowanego pomieszczenia może stać się czynnikiem wpływającym na uzyskanie zaskoczenia i przewagi taktycznej, potrzebnych do skutecznego...

Możliwość wykorzystania okien jako dodatkowych punktów wejścia do szturmowanego pomieszczenia może stać się czynnikiem wpływającym na uzyskanie zaskoczenia i przewagi taktycznej, potrzebnych do skutecznego rozstrzygnięcia szturmu. Aby dostać się do otworów okiennych na wyższych kondygnacjach, niezbędne jest wykorzystanie technik linowych lub hydraulicznych ramp montowanych na pojazdach („SPECIAL OPS” 7/8 (5) 2010), jednak do tych na parterze lub pierwszym piętrze można z powodzeniem użyć tradycyjnych...

Andrzej Krugler IWA 2011

IWA 2011 IWA 2011

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics,...

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics, która odbyła się w dniach 11-14 marca, przyciągnęła ponad 35 200 zwiedzających, którzy mogli zapoznać się z ofertą aż 1166 wystawców. Impreza skierowana głównie do strzelców sportowych i myśliwych, posiada jednak część specjalistyczną o nazwie Law Enforcement at IWA, skupiającą firmy oferujące...

Andrzej Krugler Aktywna ochrona

Aktywna ochrona Aktywna ochrona

Słuch jest jednym z podstawowych zmysłów człowieka, które ułatwiają mu orientację w przestrzeni, i jednym z zasadniczych, jeśli chodzi o porozumiewanie się. Dlatego niezmiernie ważna jest jego ochrona,...

Słuch jest jednym z podstawowych zmysłów człowieka, które ułatwiają mu orientację w przestrzeni, i jednym z zasadniczych, jeśli chodzi o porozumiewanie się. Dlatego niezmiernie ważna jest jego ochrona, o którą szczególnie trzeba zadbać m.in. podczas działań wojskowych czy policyjnych grup specjalnych, w czasie których huk wystrzałów, użycie granatów oszałamiających czy materiałów wybuchowych może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu. Jak to jednak zrobić przy konieczności zapewnienia jednocześnie...

Mateusz Kurmanow Strzały w ciemnościach - termowizja

Strzały w ciemnościach - termowizja Strzały w ciemnościach - termowizja

Wraz z rozwojem i rosnącymi możliwościami kolejnych generacji urządzeń noktowizyjnych, ewolucji ulega także taktyka działania z ich użyciem – zmieniają się możliwości prowadzenia ognia z broni ręcznej,...

Wraz z rozwojem i rosnącymi możliwościami kolejnych generacji urządzeń noktowizyjnych, ewolucji ulega także taktyka działania z ich użyciem – zmieniają się możliwości prowadzenia ognia z broni ręcznej, identyfikacji swój-obcy (IFF), oznaczania celów, aż po zaawansowane systemy transmisji danych taktycznych, obrazu czy odwzorowania sytuacji. Skok technologiczny i rozpowszechnienie indywidualnej noktowizji wśród komponentów bojowych sił regularnych sprawiły, że wszelkiego rodzaju noktowizory nie stanowią...

Adam Dubiel Tasmański Tygrys pierwszej pomocy

Tasmański Tygrys pierwszej pomocy Tasmański Tygrys pierwszej pomocy

Ratownik taktyczny niesie pierwszą pomoc medyczną w czasie działań bojowych. Niesie ją w potencjale swoich umiejętności i w arsenale posiadanych przy sobie środków i narzędzi służących ratowaniu zdrowia...

Ratownik taktyczny niesie pierwszą pomoc medyczną w czasie działań bojowych. Niesie ją w potencjale swoich umiejętności i w arsenale posiadanych przy sobie środków i narzędzi służących ratowaniu zdrowia i życia. Ze względu na działanie w środowisku taktycznym, często w zagrożeniu, niejednokrotnie zdany jest jedynie na siebie i swój ekwipunek, przenoszony najczęściej w apteczce plecakowej. Dlatego tak niezmiernie ważna jest jej konstrukcja i cechy użytkowe. Nie może to być prosty pojemnik na środki...

Bartosz Szołucha Vectronix TACS-M

Vectronix TACS-M Vectronix TACS-M

Urządzenia noktowizyjne w siłach zbrojnych nie są już żadnym luksusem typowym dla sił specjalnych, a raczej minimalnym standardem. Ich ograniczenia są powszechnie znane – ze względu na swoją zasadę działania,...

Urządzenia noktowizyjne w siłach zbrojnych nie są już żadnym luksusem typowym dla sił specjalnych, a raczej minimalnym standardem. Ich ograniczenia są powszechnie znane – ze względu na swoją zasadę działania, wzmocnienie światła szczątkowego, w warunkach całkowitego braku światła wymagają dodatkowego podświetlania promieniowaniem podczerwonym, aby uzyskać jakikolwiek obraz. Nie będą też dobrze funkcjonować w warunkach zadymienia czy zapylenia. Tych konkretnych wad nie mają urządzenia termowizyjne,...

Bartosz Szołucha TT Transporter

TT Transporter TT Transporter

Ilość wyposażenia indywidualnego wykorzystywanego przez żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb mundurowych jest z reguły dość znaczna. Choć kamizelki balistyczne i oporządzenie stają się coraz lżejsze -...

Ilość wyposażenia indywidualnego wykorzystywanego przez żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb mundurowych jest z reguły dość znaczna. Choć kamizelki balistyczne i oporządzenie stają się coraz lżejsze - problem pojawia się, gdy zachodzi potrzeba przemieszczenia oddziału czy zespołu na dużą odległość, na przykład na szkolenie. Ten cały „szpej” trzeba gdzieś zmieścić – kraciastych toreb rodem z bazarów nikt wykorzystywać przecież nie będzie.

Andrzej Krugler, Bartosz Szołucha AirFrame Crye Precision vs. Fast Ops-Core

AirFrame Crye Precision vs. Fast Ops-Core AirFrame Crye Precision vs. Fast Ops-Core

Firma Crye Precision, słynąca z innowacyjnych i nieortodoksyjnych rozwiązań w dziedzinie wyposażenia indywidualnego, nie raz gościła już na łamach SPECIAL OPS. Tym razem, jako pierwsi w Polsce i nieliczni...

Firma Crye Precision, słynąca z innowacyjnych i nieortodoksyjnych rozwiązań w dziedzinie wyposażenia indywidualnego, nie raz gościła już na łamach SPECIAL OPS. Tym razem, jako pierwsi w Polsce i nieliczni na świecie, prezentujemy całkowicie nowe podejście do tematu hełmów balistycznych – Crye Precision AirFrame. Zaprezentowany publicznie po raz pierwszy w 2010 r. na targach SHOT Show i wzbudzający ogromne zainteresowanie od tego czasu AirFrame zawdzięcza swą unikalną, wręcz futurystyczną konstrukcję...

Najnowsze produkty i technologie

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.