Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Dobre szkiełko to podstawa – Vortex w natarciu!

Luneta Vortex VIPER PST II 1-6x24. Bardzo dobre rozwiązanie dla zawodników 3 Gun. Zdjęcie: Globemaster

Luneta Vortex VIPER PST II 1-6x24. Bardzo dobre rozwiązanie dla zawodników 3 Gun. Zdjęcie: Globemaster

Pod koniec lata 2017 trafiły do mnie na testy bardzo ciekawe celowniki optyczne, znanej i dobrze uplasowanej na polskim rynku firmy VORTEX. W naszym kraju dystrybutorem produktów tej amerykańskiej firmy jest sklep Kolba.pl.

By the end of summer 2017 I received for testing a couple of very interesting riflescopes by VORTEX - a company well-known and acknowledged on the Polish market. The Polish distributor of this American brand's optics is Kolba.pl store.

Zdjęcia: Globemaster

Zobacz także

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Skuteczne rozwiązania do walki z koronawirusem

Skuteczne rozwiązania do walki z koronawirusem Skuteczne rozwiązania do walki z koronawirusem

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zupełnie odmieniła otaczającą nas rzeczywistość. Noszenie maski w przestrzeni publicznej i częsta dezynfekcja rąk stały się rutyną, podobnie jak pomiar temperatury przed...

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zupełnie odmieniła otaczającą nas rzeczywistość. Noszenie maski w przestrzeni publicznej i częsta dezynfekcja rąk stały się rutyną, podobnie jak pomiar temperatury przed wejściem na basen lub na terenie lotniska. Nic dziwnego – ochrona sanitarna w miejscach pracy i użyteczności publicznej to obecnie kwestia o najwyższym priorytecie. Do realizacji tego celu niezbędne są wysokiej klasy urządzenia antywirusowe – m.in. bramki detekcyjne, kamery termowizyjne i testy przesiewowe....

Firma VORTEX, jest stosunkowo młodą firmą, produkującą optykę w po­staci lunet celowniczych, lunet obserwacyjnych, lornetek, dalmierzy lase­rowych, kolimatorów i innych akcesoriów związanych z wszelkiego rodzaju optyką używaną w strzelectwie sportowym, myślistwie, czy szeroko pojętej rekreacji. Z powodzeniem sprzedaje również swoje produkty firmom mun­durowym. Nie bez znaczenia jest tutaj dożywotnia gwarancja na produkty, która nie obejmuje tylko kradzieży i celowego uszkodzenia produktu.

Na testy otrzymałem trzy produkty, których sprzedaż w Polsce ma się rozpocząć pod koniec 2017 roku. Są to celowniki optyczne:

  • Vortex Viper PST II 1-6×24,
  • Vortex Viper PST II 2-10x32 FFP
  • oraz moja ulubiona z całej trójki Vortex Viper PST II 5-25x50 FFP.

Dodatkowo z lunetami otrzymałem montaż Precision Extended Cantilever Mount do osadzania lunet o tubusie 30 mm.

Montaż typowy dla konstrukcji AR, niemniej jed­nak sprawdził się również na MiniBerylu. Jakość wykonania bez zarzutu. Zresztą produkt „Made in USA”, o czym informuje nas duża naklejka po otwarciu opakowania. Dodatkowo widać wlepkę z inicjałami osoby doko­nującej kontroli jakości.

Pierwsza luneta, którą się zająłem, to Vortex Viper PST II 1–6×24. Naj­mniej skomplikowana i dysponująca najmniejszą liczbą funkcji. Niemniej jednak tą lunetą powinni zainteresować się strzelcy sportowi, szczególnie biorący udział w zawodach typu 3 Gun lub IPSC. Szczególnie że wieżyczki służące do regulacji krzyża celowniczego umieszczone są pod nakrętkami. Te natomiast świetnie zabezpieczają przed przypadkowym przekręceniem wieży i zmiany nastaw celownika.

  • Nakrętki poruszają się na drobnozwojo­wym gwincie i są zabezpieczone uszczelkami. Zabezpieczenie przed wodą, pyłem i innego rodzaju drobnymi zanieczyszczeniami jest w tym przypadku maksymalne. Luneta jest stosunkowo nieduża, przez to zgrabna i poręczna. Długość to zaledwie 277 mm, a masa 640 g. Technologia wyrobu tubusa oraz soczewek została opisana w dalszej części artykułu i jest taka sama dla wszystkich lunet serii PST II Gen.
  • Luneta nie ma możliwości korekty paralaksy przez strzelca. Fabrycznie jest ona ustawiona na 90 m. Do strzelectwa dynamicznego to w zupełno­ści wystarcza.
  • Według mnie jej minusem jest krzyż umieszony w drugim planie. To oznacza, że zmieniając wartość powiększenia, wielkość krzyża jest zawsze taka sama. To też oznacza, że wymiary kątowe są zachowane tylko na maksymalnym powiększeniu lunety, czyli przy ustawieniu x6. To nie moja bajka.

Kolejną lunetą, którą wziąłem na warsztat, jest Vortex Viper PST II 2–10×32. To rozwinięcie lunety Vortex Viper PST 1–4x24 30 mm.

  • Pierwsze, co rzuca się w oczy, to zupełnie na nowo zaprojektowane wieżyczki.
  • Najbar­dziej widoczną zmianą w stosunku do poprzedniej generacji lunet PST jest zintegrowanie regulacji jasności podświetlenia siatki celowniczej z wieżyczką regulacji paralaksy. To sprawia, że mamy jedną wieżyczkę mniej, którą mo­żemy zahaczyć o oporządzenie. To dość ważne dla strzelców sportowych, jak również mundurowych użytkowników.
  • Ponadto rozwiązanie to w znacznym stopniu poprawia ergonomię lunety i korzystnie wpływa na szybkość zmiany jej ustawień.
  • Podświetlenie ma 10 stopni jasności, każdy stopień jest poprze­dzony wyłącznikiem. Pozwala to na wyłączenie podświetlenia bez koniecz­ności przekręcania regulacji o pełen zakres, a jedynie o jeden stopień. To rozwiązanie zostało wprowadzone we wszystkich lunetach PST II generacji.
  • Tubus lunety o średnicy 30 mm został wykonany z jednego kawałka meta­lu – stopu aluminium 6061-T6, co w znaczący sposób zwiększyło wytrzyma­łość całej konstrukcji.
  • Masa celownika to 746 g, długość 324 mm, odległość od oka 97 mm.
  • Wszystkie wieżyczki zostały zabezpieczone uszczelkami, któ­re uniemożliwiają przenikanie wilgoci, kurzu oraz pyłu, przez co poprawiają niezawodność lunety w każdych warunkach. Niejednokrotnie to sprawdzi­łem, faktycznie działa.
  • Tubus jest wypełniony argonem, co zapobiega ro­szeniu w bardzo szerokim zakresie temperatur.
  • Powłoka, jaką jest pokryta luneta, jest twarda i odporna na nieznaczne uszkodzenia mechaniczne.
  • Z ko­lei powłoka ArmorTek – twarda i odporna na zarysowania chroni zewnętrzną część soczewek przed zarysowaniem. Te natomiast to soczewki XD, czyli szkło o wysokiej gęstości, które charakteryzuje bardzo niska dyspersja, co zapewnia dobrą rozdzielczość i właściwe nasycenie barw.
  • Soczewki są pokry­te powłoką XR opatentowaną przez firmę VORTEX. Jest to wielowarstwowa powłoka antyrefleksyjna, która poprawia przenikalność światła, co z kolei zapewnia bardzo dobrą jasność obrazu.
  • PST II oferuje powiększenie w zakresie od x2 – do x10. Do testów otrzy­małem lunetę wyposażoną w siatkę celowniczą EBR-4 MRAD, umieszczoną w pierwszym planie. To lubię. Lunety z siatką celowniczą w drugim planie, powinny być zakazane do sprzedaży ;-) .
  • Dzięki wieżyczkom, siatkę możemy regulować w pionie w zakresie 26 MRAD, natomiast w poziomie też 26 MRAD (sporo jak na taką małą lunetkę). Regulacja stopniowa, czyli jeden klik, wy­nosi 0,1 MRAD. Paralaksę można regulować w zakre­sie od 18 m do nieskończoności.
  • Siatka celownicza, pozwala na odkładanie poprawek i to w dość szerokim zakresie. Zarówno w pionie, jak w poziomie, mamy do dyspozycji dodatkowe 20 MRAD. To sporo, tym bar­dziej że to stosunkowo małe szkiełko.

Vortex Viper PST II 2-10×32 to bardzo ciekawy model, który spełni ocze­kiwania najbardziej wymagających strzelców zarówno w służbie wojskowej/ policyjnej, jak i strzelectwie sportowym. Z powodzeniem można ją wyko­rzystać w konkurencjach typu 3 Gun. Bez najmniejszych problemów spraw­dzi się również w przypadku taktycznego strzelectwa długodystansowego.

  • Siatka celownicza o dużym zakresie regulacji, umieszczona w pierwszym planie – bajka.
  • Średnica wejściowa 32 mm z powodzeniem wystarczy do strzelania w dzień. Dlatego jeżeli ktoś ma zamiar wykorzystać tę lunetę na polowania, to tylko w dzień.
  • Brak powiększenia większego niż x10, to też nie problem, wystarczy popytać w środowisku, z jakich nastaw strzelają „mun­durowi strzelcy dalekodystansowi”.

Ostatni, moim zdaniem najciekawszy, celownik optyczny Vortex Viper PST II 5-25×50 FFP powędrował na karabin R700. Jak nazwa wskazuje, to następczyni dobrze znanej polskim strzelcom dalekodystansowym lunety PST. Sam taką użytkowałem przez kilka lat, bez najmniejszych problemów.

  • Pierwszą i najbardziej rzucająca się w oczy zmianą w stosunku do poprzed­niej generacji lunet PST jest zintegrowanie regulacji jasności podświetlenia siatki celowniczej z wieżyczką regulacji paralaksy. Rozwiązanie to w znacz­nym stopniu poprawia ergonomię lunety i korzystnie wpływa na szybkość zmiany jej ustawień. Dodatkowo, sprawia to, że luneta jest przyjemniej­sza dla oka. A wiadomo, że każdy fan Gunporn, patrzy na bronkę non stop i podziwia jej smukłe kształty.
  • Podświetlenie ma 10 stopni jasności, każdy stopień jest poprzedzony wyłącznikiem. Pozwala to na wyłączenie podświe­tlenia bez konieczności przekręcania regulacji o pełen zakres, a jedynie o je­den stopień, który wcześniej został ustawiony. Bardzo dobre rozwiązanie podczas strzelań wczesnym rankiem lub o zmierzchu. Dobre rozwiązanie dla myśliwych. Co prawda nie jest to typowo myśliwska luneta, aczkolwiek polować się z nią da, i to z powodzeniem.

Jeżeli chodzi o kwestię materia­łów, z jakich luneta została wykona­na, anodowanie, soczewki i powłoki użyte na soczewkach, to technologia produkcji i zastosowanych materiałów była tak sama, jak w przypadku lune­ty Vortex Viper PST II 2–10×32, która została opisana wcześniej.

Ten celownik optyczny ma długość 406 mm i masę 885 g. Odległość od oka wynosi 86 mm. Natomiast para­laksa ustawiana jest w zakresie od 22 m do nieskończoności.

A teraz to, co najciekawsze i nie­bywale ważne, czyli krzyż, a raczej mocno rozwinięta siatka celownicza.

  • Do testów otrzymałem lunetę z krzy­żem umieszczonym w pierwszym planie – skala krzyża jest proporcjonal­na do wielkości przybliżonego celu.
  • Stałe podziałki pozwalają na dokład­ne namierzenie celu na całym zakresie przybliżenia, ponieważ w każdym zakresie przybliżenia krzyż utrzymuje swoje wymiary kątowe – petarda. Bardzo przydatne podczas strzelania rekreacyjnego, taktycznego oraz na polowaniach.
  • Krzyż w pierwszym planie to absolutny must have każdej lu­nety poważnego strzelca. Dodatkowo w przypadku tej lunety krzyż jest wtopiony w szkło.
  • Siatka celownicza została nazwana przez producenta EBR – 2C (EBR – Enhanced Battle Reticle). Jest ona idealna do strzelań dalekodystansowych, jeżeli strzelec lubi pracować na siatce celowniczej, a nie kręcić bębnami.
   Sportowcy często wybierają siatki bardzo proste w swojej konstrukcji, tak aby nie przysłaniały celu i nie rozpraszały strzelca. Bo w większości sporto­wych zawodów dalekodystansowych i tak strzela się na znane dystanse (np. Long Shot lub Long Range Eurocup). Tak więc nie ma za bardzo potrzeby pracy na siatce celowniczej.
   Natomiast użytkownicy mundurowi lub strzelcy cywilni startujący w za­wodach strzeleckich, gdzie nie ma podanych dystansów lub podane są one w przybliżeniu do 10 m +/– (np. Long Range MYKITA), a do tego dochodzi presja czasu na oddanie powtórnie szybkiego strzału, już z odłożoną na siatce poprawką, to krzyż EBR – 2C jest idealny! Jak strzelec nauczy się pracować na siatce celowniczej, to nie będzie musiał kręcić bębnami na dy­stansach od 100 m do 1000 m!
  • Siatka idealnie nadaje się również do polowania. Oczywiście sama luneta z mojego doświadczenia na nocne zasiadki się nie nadaje, ma za małe świa­tło, to jednak na polowania od świtu do zmierzchu nadaje się bardzo dobrze. Tym bardziej że w przypadku strzelania do zwierzyny, która się porusza, mamy możliwość szybkiego, dokładnego odłożenia poprawki.
  • Wieżyczki są otwarte, dzięki swoim rozmiarom pozwalają na łatwy odczyt skali i szybką regulację poziomą oraz pionową krzyża.
  • Wieżyczki są niższe i znacznie szersze niż w przypadku wieżyczek z lunety PST. Znacznie bar­dziej przypadły mi do gustu.
  • Regulacja dzięki wieżyczkom jest bardzo płyn­na, a poszczególne „kliki”, są wyraźne i nie ma możliwości, aby zamiast jed­nego kliku zadać dwa kliki. Regulacja stopniowa wynosi 0,1 MRAD (1/4 MOA w przypadku lunet z wartościami wyrażonymi w MOA).
  • Maksymalna regu­lacja pionowa to 20 MRAD (70 MOA), natomiast maksymalna regulacja po­zioma 10 MRAD (35 MOA). Jeden pełen obrót wieży to przesunięcie krzyża o 10 MRAD (25 MOA).
  • Dodatkowo wieżyczka ustawiania elewacji wyposażo­na jest w RZR Zero stop – mechanizm ten blokuje możliwość przekręcenia regulacji za obręb pola widzenia.
   Dodatkowo, jeżeli odkładamy poprawkę na odległość i dziwnym trafem zapomnieliśmy, ile klików odłożyliśmy, wy­starczy skręcić do wcześniej ustawionego zera. Następnie można zacząć wkręcać się od nowa.
  • Dodatkowym ułatwieniem, jak podaje producent, jest czerwony wskaźnik – światłowodowy wskaźnik umieszczony na wieżyczce, który ma zapewniać punkt odniesienia dla obrotów wieżyczki. Fajnie brzmi, ciekawie wygląda. Jednak jego brak nie wpłynąłby na użytkowanie lunety.

Taki fajny bajer, nie wszystkie lunety to mają, dodatkowe punkty do lansu, zawsze w cenie.

Reasumując, celowniki optyczne Vortex są bardzo dobrą propozycją w średnim przedziale lunet. Półka wyżej to seria lunet Vortex Razor. Co najważniejsze, lunety celownicze wykonane są bardzo starannie z dużą dba­łością o każdy szczegół. Nie ma żadnych niedoróbek, materiały są świet­nie obrobione, a ich jakość bez zarzutu. Mechanizmy działają niezawodnie w bardzo szerokim zakresie temperatur, niezależnie od warunków hydro­meteorologicznych. Najważniejsze to jednak gwarancja VIP. Jeżeli cokolwiek stanie się z lunetą, nie wliczając w to kradzieży i specjalnego uszkodzenia produktu, to zostanie ona wymieniona na nową. W tym przedziale cenowym nie ma innego producenta dającego taką gwarancję.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Night Observation Device (NOD)

Night Observation Device (NOD)

powszechnie używany skrót oznaczający wszelkie urządzenia noktowizyjne – gogle, monookulary i lornetki.

powszechnie używany skrót oznaczający wszelkie urządzenia noktowizyjne – gogle, monookulary i lornetki.

Night Vision Devices (NVD)

Night Vision Devices (NVD)

urządzenia noktowizyjne.

urządzenia noktowizyjne.

Piotr Górski Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm

Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm

Bushnell to znana, prestiżowa marka produkująca optykę, tj. lornetki, lunety, lunety celownicze, teleskopy, kolimatory, noktowizory, dalmierze, kompasy, statywy oraz przeróżne okulary i gogle. W USA Bushnell...

Bushnell to znana, prestiżowa marka produkująca optykę, tj. lornetki, lunety, lunety celownicze, teleskopy, kolimatory, noktowizory, dalmierze, kompasy, statywy oraz przeróżne okulary i gogle. W USA Bushnell w swojej dziedzinie jest rynkowym liderem, co zdaje się być wystarczającą rekomendacją dla jego produktów, choć istnieje oczywiście wielu rynkowych i godnych konkurentów Bushnella. Od 1948 roku ta firma z południowej Pensylwanii, założona przez Dave’a Bushnella, specjalizuje się w produkcji akcesoriów...

Ireneusz Chloupek Steiner M750rc

Steiner M750rc Steiner M750rc

Linia M profesjonalnych lornetek renomowanej niemieckiej marki Steiner o przeznaczeniu militarnym obejmuje modele o powiększeniu od 7 do 20x, w tym nowe wersje cenionej serii Commander Military. Wśród...

Linia M profesjonalnych lornetek renomowanej niemieckiej marki Steiner o przeznaczeniu militarnym obejmuje modele o powiększeniu od 7 do 20x, w tym nowe wersje cenionej serii Commander Military. Wśród nich są m.in. dwa modele wyposażone w podświetlany, stabilizowany kompas, który wraz ze specjalistyczną siatką daje możliwość dokładnej identyfikacji celów oraz określania namiarów i odległości do nich, a także innych pomiarów.

Ireneusz Chloupek Steiner M830r LRF 1535 nm

Steiner M830r LRF 1535 nm Steiner M830r LRF 1535 nm

Niemiecka marka Steiner to obecnie synonim najwyższej jakości przyrządów obserwacyjnych i celowniczych, a zwłaszcza nowoczesnych lornetek. Ich najnowsza linia M o przeznaczeniu militarnym obejmuje m.in....

Niemiecka marka Steiner to obecnie synonim najwyższej jakości przyrządów obserwacyjnych i celowniczych, a zwłaszcza nowoczesnych lornetek. Ich najnowsza linia M o przeznaczeniu militarnym obejmuje m.in. modele LRF wyposażone w dalmierze laserowe (Laser RangeFinder), których sztandarowym reprezentantem jest kompaktowa lornetka M830r LRF 1535 nm.

Ireneusz Chloupek, Tomasz Łukaszewski MSPO 2019 (cz.1)

MSPO 2019 (cz.1) MSPO 2019 (cz.1)

Po raz dwudziesty siódmy w Kielcach odbył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO, pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Impreza targowa miała miejsce w dniach 3-6 września 2019 r. Podczas...

Po raz dwudziesty siódmy w Kielcach odbył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO, pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Impreza targowa miała miejsce w dniach 3-6 września 2019 r. Podczas tegorocznych targów zaprezentowało się 621 wystawców z 31 krajów (w tym „SPECIAL OPS”), wśród których po raz pierwszy swoje produkty pokazały firmy z Australii. Pierwszy raz także w historii MSPO wystawcy zagraniczni stanowili aż 51 procent wszystkich.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski AGM Global Vision - optyka dla profesjonalistów

AGM Global Vision - optyka dla profesjonalistów AGM Global Vision - optyka dla profesjonalistów

AGM Global Vision, z siedzibą w Springerville (Arizona, USA), projektuje, rozwija i dystrybuuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń noktowizyjnych i termowizyjnych, systemów Clip-on, lunet, lornetek,...

AGM Global Vision, z siedzibą w Springerville (Arizona, USA), projektuje, rozwija i dystrybuuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń noktowizyjnych i termowizyjnych, systemów Clip-on, lunet, lornetek, gogli, laserów multispektralnych, a także zaawansowanych systemów oświetlaczy podczerwieni. Firma, którą tworzą m.in. byli założyciele brandu Armasight (obecnie FLIR) może pochwalić się kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w branży optoelektronicznej.

Piotr Górski Luneta Bushnell Legend 10 x 42 mm – test

Luneta Bushnell Legend 10 x 42 mm – test Luneta Bushnell Legend 10 x 42 mm – test

Luneta… czy może lornetka? Które z tych narzędzi pracy lub rozrywki wydaje się być lepsze? Tu należałoby dościślić, że będziemy rozważać odpowiedź na powyższe pytanie w ramach tych samych parametrów, czyli...

Luneta… czy może lornetka? Które z tych narzędzi pracy lub rozrywki wydaje się być lepsze? Tu należałoby dościślić, że będziemy rozważać odpowiedź na powyższe pytanie w ramach tych samych parametrów, czyli powiększenie i średnica obiektywu dla obu ewentualnych sprzętów. Zdjęcia: Piotr Górski

Wojciech Jagielski Vortex - RAZOR HD GEN III 1-10 X 24

Vortex - RAZOR HD GEN III 1-10 X 24 Vortex - RAZOR HD GEN III 1-10 X 24

Vortex Razor HD gen III 1-10 x 24 miał swoją premierę na tegorocznych targach Shot Show w Las Vegas. Fani marki spodziewali się, że kolejna „biegówka” Vortexa będzie kontynuacją celowników generacji pierwszej...

Vortex Razor HD gen III 1-10 x 24 miał swoją premierę na tegorocznych targach Shot Show w Las Vegas. Fani marki spodziewali się, że kolejna „biegówka” Vortexa będzie kontynuacją celowników generacji pierwszej i drugiej (odpowiednio 1-4 i 1-6 x 24) i będzie miała powiększenie 1-8 x 24. Tymczasem amerykański producent mile zaskoczył i stworzył zupełnie nowy, inny celownik o bardzo dużym zakresie powiększeń i z krzyżem w pierwszym planie. O ile wcześniejsze generacje celownika mogły być z powodzeniem...

Mateusz Kurmanow Izraelskie hełmy RBH 303AU

Izraelskie hełmy RBH 303AU Izraelskie hełmy RBH 303AU

Ostatnie lata na stosunkowo ciasnym polskim rynku indywidualnych osłon balistycznych, przyniosły nieznany wcześniej rozwój oferty hełmów dostępnych dla potencjalnych użytkowników z MSWiA i wojska. Do producentów...

Ostatnie lata na stosunkowo ciasnym polskim rynku indywidualnych osłon balistycznych, przyniosły nieznany wcześniej rozwój oferty hełmów dostępnych dla potencjalnych użytkowników z MSWiA i wojska. Do producentów rodzimych, wśród których czołową pozycję zajmuje Maskpol SA, dołączyły konstrukcje światowych potentatów tej branży – amerykańskich koncernów MSA, Gentex i SDS (należącego do BAE Systems). Ofertę dodatkowo uzupełniają konstrukcje nowatorskie, choć raczej nieosiągalne ze względu na koszt –...

Hubert Rogacewicz Kamizelka dla Formozy

Kamizelka dla Formozy Kamizelka dla Formozy

Morska Jednostka Działań Specjalnych „Formoza” należy do najbardziej tajemniczych spośród polskich jednostek specjalnych. Tym bardziej pragniemy uchylić nieco rąbka tajemnicy i przedstawić wyposażenie...

Morska Jednostka Działań Specjalnych „Formoza” należy do najbardziej tajemniczych spośród polskich jednostek specjalnych. Tym bardziej pragniemy uchylić nieco rąbka tajemnicy i przedstawić wyposażenie tej formacji.

Mateusz J. Multarzyński XVII MSPO - targi czasu kryzysu

XVII MSPO - targi czasu kryzysu XVII MSPO - targi czasu kryzysu

Tegoroczna XVII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach upłynęła w cieniu dwóch wydarzeń: światowego kryzysu ekonomicznego i pożaru głównej hali F kieleckiego centrum wystawienniczego,...

Tegoroczna XVII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach upłynęła w cieniu dwóch wydarzeń: światowego kryzysu ekonomicznego i pożaru głównej hali F kieleckiego centrum wystawienniczego, który wybuchł w przeddzień otwarcia salonu. Kryzys ekonomiczny, który wyraźnie dotknął przemysł zbrojeniowy, spowodował, że w tegorocznym MSPO wzięło udział ponad 100 firm mniej niż w edycji z 2008 roku. Z kolei pożar głównej hali wystawienniczej zmusił niektóre firmy do wycofania się z targów,...

Mateusz Kurmanow ALP TBV – czeski pomysł na kamizelkę zintegrowaną

ALP TBV – czeski pomysł na kamizelkę zintegrowaną ALP TBV – czeski pomysł na kamizelkę zintegrowaną

Od chwili, gdy z końcem lat 90. XX wieku ruszyła „modułowa rewolucja” w dziedzinie oporządzenia wojskowego i policyjnego, nieustannie trwa podnoszenie poprzeczki, jeśli chodzi o standardy wyposażenia....

Od chwili, gdy z końcem lat 90. XX wieku ruszyła „modułowa rewolucja” w dziedzinie oporządzenia wojskowego i policyjnego, nieustannie trwa podnoszenie poprzeczki, jeśli chodzi o standardy wyposażenia. Pierwotnie do pozyskania miana „nowoczesnego” wystarczało samo zastosowanie systemu modułowego montażu kieszeni na oporządzeniu, później rozpowszechniły się modułowe kamizelki zintegrowane, a od 2003/2004 r. wprowadzono na większą skalę systemy QR – co wpłynęło na bezpieczeństwo użytkowników i szybkość...

Andrzej Krugler Tyczka pneumatyczna VerTmax

Tyczka pneumatyczna VerTmax

Jednym z trudniejszych wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się operatorzy jednostek specjalnych, jest abordaż jednostki pływającej z wody. Wysoka, płaska burta, metalowe relingi, wzburzone morze, to tylko...

Jednym z trudniejszych wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się operatorzy jednostek specjalnych, jest abordaż jednostki pływającej z wody. Wysoka, płaska burta, metalowe relingi, wzburzone morze, to tylko kilka z przeciwności, jakie muszą oni pokonać próbując dostać się na pokład statku, okrętu lub promu. Wpływ na sukces takiej operacji ma zarówno wyszkolenie, jak i specjalistyczny sprzęt.

Mateusz Kurmanow VELOCIRAPTOR – pierwsza odsłona

VELOCIRAPTOR – pierwsza odsłona VELOCIRAPTOR – pierwsza odsłona

Gdy jesienią 2008 roku, jeszcze na łamach poprzednika SPECIAL OPS opisywałem okoliczności powstania kamizelki Raptor, wprowadzanej wówczas na wyposażenie WZS BOR, już pojawiały się pierwsze pomysły dotyczące...

Gdy jesienią 2008 roku, jeszcze na łamach poprzednika SPECIAL OPS opisywałem okoliczności powstania kamizelki Raptor, wprowadzanej wówczas na wyposażenie WZS BOR, już pojawiały się pierwsze pomysły dotyczące stworzenia kompletnego systemu wyposażenia i osłon balistycznych, którego poszczególne elementy pozwalałyby na spełnienie wymagań formacji specjalnych w Polsce. Dziś, po oficjalnej premierze Velociraptora na MSPO 2010, jako jego współtwórca postaram się możliwie obiektywnie przedstawić okoliczności...

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie! (część 1)

Zasięg rośnie! (część 1) Zasięg rośnie! (część 1)

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego...

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Najnowsze produkty i technologie

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops