Autor podczas zimowego szkolnia w górach na nogach rakiety śnieżne
Rakiety śnieżne to taki ciekawy gadżet, o którym miłośnicy zimowego spędzania czasu na łonie natury wiedzą, że coś takiego jest, ale w sumie to nie wiadomo, po co to komu. Większość świadomych ludzi, miłośników outdooru, szeroko pojętego survivalu lub miłośników gór, przede wszystkim zimą w górach przemieszcza się wyznaczonymi ścieżkami oraz szlakami. Dla zapewnienia bezpieczeństwa świadomi turyści używają raczków dla zapewnienia „przyczepności”, a w wyższych partiach gór raków. Czyli można powiedzieć, że sprzęt i wyposażenie jest dostosowane do potrzeb.
Tekst: Wojciech Jasewicz
Zdjęcia: Wojciech Jasewicz
Firma Bates rozpoczęła swoją działalność od produkcji butów dla wojska. Obuwie szybko zyskało popularność i firma poszerzyła produkcję o kolejne modele przeznaczone dla innych służb mundurowych oraz służb...
Firma Bates rozpoczęła swoją działalność od produkcji butów dla wojska. Obuwie szybko zyskało popularność i firma poszerzyła produkcję o kolejne modele przeznaczone dla innych służb mundurowych oraz służb cywilnych. Obecnie Bates to jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych w kraju i na świecie producentów obuwia dla służb mundurowych. Przez to, że buty są solidne i sprawdzają się m.in. w jednostkach specjalnych, zdobyły popularność wśród wszelkich służb cywilnych, organizacji paramilitarnych,...
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom.
Polski...
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom.
Polski produkt SPLIT SKIS w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju otrzymał dwie międzynarodowe nagrody innowacyjności. W Niemczech, na zimowych targach sprzętu sportowego ISPO w Monachium, oraz w USA – na targach OR SNOW SHOW w Salt Lake City, zdobywając Innovation Award 2023.
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących...
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących działania w ramach tzw. low profile – czyli w ukryciu. Na ile ten sportowy z wyglądu model spełnia taktyczne wymagania operacji w terenie zurbanizowanym, sprawdziliśmy w naszym teście.
Dlaczego nie używamy rakiet śnieżnych powszechnie?
W Internecie dostępna jest ich cała masa, do wyboru, do koloru. Dlaczego więc bardzo rzadko można spotkać kogoś na szlaku z rakietami śnieżnymi i to nawet nie na nogach, ale przyczepionymi do plecaka na tak zwany czas „W”? Jest coraz więcej świadomych turystów, którzy dbają o swoje bezpieczeństwo nie mówiąc już o miłośnikach survivalu. Przecież komercyjne rakiety śnieżne w swojej konstrukcji i przeznaczeniu mają kolce umożliwiając przemieszczanie się po oblodzonej powierzchni.
Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Po pierwsze, cena. Za rakiety śnieżne trzeba zapłacić kilkaset złotych, a za raczki jedynie kilkadziesiąt. Po drugie, może nie waga, ale wielkość rakiet śnieżnych. Raczki od biedy można schować do kurtki lub plecaka, a rakiety zajmują więcej miejsca. Najważniejszy jednak powód to główne przeznaczenie rakiet śnieżnych, które służą do przemieszczania się po śniegu poza szlakiem, ubitą ścieżką. Rakiety śnieżne mają poprzez swoją budowę rozłożyć ciężar użytkownika, uniemożliwić zapadanie się w śniegu, a umożliwić mu sprawne przemieszczanie się przy minimalnym wysiłku w stosunku do braku rakiet śnieżnych. To ich najważniejsza zaleta.
Autor podczas wyprawy w góry przy zmianie warunków atmosferycznych wykonał improwizowane rakiety śnieżne tzw. alladynki
Kto używa rakiet śnieżnych?
Od kilku lat nie mamy w naszym kraju srogich zim, które obfitują bardzo dużymi opadami śniegu, a sam śnieg nie zalega już na terenie przez kilka miesięcy, tylko występuje przez dłuższy czas z reguły na południu kraju. Biorąc to pod uwagę, rakiety śnieżne są używane przez wszystkich tych, którzy mają potrzebę sprawnego przemieszczania się po pokrywie śnieżnej z dala od wyznaczonych dróg i szlaków. Są alternatywą dla nieumiejących jeździć na nartach skiturowych, na których poruszamy się szybciej oraz sprawniej, natomiast wymagany jest czas do nauki jazdy. Rakiety śnieżne nie wymagają żadnych umiejętności, zakładasz i idziesz. W ratownictwie na wyposażeniu mają je ratownicy TOPR oraz GOPR, choć zdecydowanie częściej jako środek transportu wybierają narty oraz skutery śnieżne. Wojsko używa rakiet śnieżnych przede wszystkim w tych jednostkach, które biorą udział w szkoleniach zimą w górach ze względu na prostotę, skuteczność jako alternatywę dla nieumiejących jeździć na nartach. Rakiet śnieżnych używają wszyscy ci, którym nie po drodze jest po wyznaczonych ścieżkach i szlakach.
Czy pierwsze użycie rakiet śnieżnych ułatwiło mi prace?
Z rakietami śnieżnymi spotkałem się po raz pierwszy kilkanaście lat temu podczas służby na kompanii rozpoznawczej w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej. W związku z dużymi opadami śniegu, była to jedyna możliwość realizacji zajęć, więc chodziliśmy na rakietach. Pamiętam taką zabawną sytuację, że jak to w wojsku, a szczególnie w zwiadzie bywało, przywiązywało się dużą wagę do maskowania siebie oraz sprzętu i wyposażenia. Była taka dobra zasada, że zwiadowca jak nie miał co robić, to najlepiej by było, aby poprawił, zmienił lub uzupełnił maskowanie. Zatem w okresie zimowym szkoliliśmy się, używając maskowania zimowego, czyli „maskałatów” - białej odzieży maskującej, pokrowców na plecaki i hełmy itp. Jakież było moje zdziwienie, że wojsko zamówiło rakiety śnieżne koloru zielonego i to była jedna z nielicznych rzeczy, która demaskowała nasze działania pod względem koloru.
W trakcie przemieszczania musimy posiąść umiejętność poradzenia sobie w przypadku, gdy z jakichś powodów stracimy lub zagubimy nasze narty bądź rakiety śnieżne lub zaskoczy nas pogoda. Tak było podczas jednego z moich wypadów w góry, gdzie spadło więcej śniegu niż było prognozowane i żeby zejść z gór, przez jeden odcinek musiałem wykonać improwizowane rakiety śnieżne.
Rakiety śnieżne wykonane przez kolegę Instruktora SERE w trakcie szkolenia zimowego, wyplatane linką spadochronową
Tak naprawdę jednak po raz pierwszy z improwizowanymi rakietami śnieżnymi spotkałem się podczas etapu zimowego kursu dla instruktorów SERE. Zanim przejdziemy do opisu, jak zrobić improwizowane rakiety śnieżne, opiszę sytuację, która miała miejsce właśnie podczas tego kursu. Mamy tendencję do tego, że jak czegoś nie znamy albo nie mieliśmy z czymś do czynienia, to od razu jesteśmy nastawieni negatywnie. Tak właśnie było z nauką budowy improwizowanych rakiet śnieżnych, od kształtu potocznie nazwanych przez żołnierzy nerkami. W zespole czteroosobowym mieliśmy do wykonania trzy pary rakiet, tzw. „nerki”, i jeden z nas miał komercyjne rakiety śnieżne. Podczas przemieszczenia pierwszy z nas nawigował i on miał rakiety komercyjne. Podczas marszu jednemu szkolonemu rozpadły się rakiety, ponieważ nie zastosował odpowiedniego wiązania, drugi wykonał za wielkie i za ciężkie rakiety i nie był w stanie już dalej się przemieszczać. Po dojściu do wyznaczonego miejsca, trzeba było się wrócić po kolegów, którzy zostali ok. 100 metrów przed bazą. Niby to niedużo, ale nie zrozumie tego ten, kto nie próbował pokonać takiego terenu pod górę, gdzie każdy krok to było zapadnięcie się po pas z 25-kilogramowym plecakiem. Jaki wniosek z tej historii? Po pierwsze, nie bądź negatywnie nastawiony do czegoś, czego nie znasz lub czego nie robiłeś. Po drugie, w survivalu diabeł tkwi w szczegółach. Uważaj jak ktoś coś pokazuje lub tłumaczy bo możesz przeoczyć bardzo ważny szczegół. Po trzecie, praktyka czyni mistrza, nie zrażaj się porażką za pierwszym drugim lub trzecim razem, bądź cierpliwy, a na pewno osiągniesz zamierzony cel.
Sposób mocowania buta na rakiecie śnieżnej wyplatanej
Jak zrobić improwizowane rakiety śnieżne ?
Pierwszym rodzajem improwizowanych rakiet śnieżnych będą wspomniane już wcześniej tzw. „nerki”. Zasada budowy jest dość prosta. Zależy nam, aby wykonać dwa nie za wielkie owale w kształcie nerek. Wielkość ma znaczenie, bo to nie wianek do przeprawy na wodzie. Uczymy się na błędach tych, którzy je popełnili. Pamiętajmy również, że im owal większy i cięższy, tym trudniej będzie nam się przemieszczać. Wielkość jest istotna, aby nie wymuszała na nas nienaturalnego rozstawienia nóg podczas przemieszczania. Do budowy używamy materiału, który mamy dostępny pod ręką, mogą to być cienkie gałęzie świerku, brzozy, buku i innej roślinności, która będzie elastyczna i da się wygiąć. Układamy na ziemi nasz materiał, formujemy wałeczek i owijając sznurkiem tworzymy cygaro. Po sformowaniu owalnej nerki dodajemy dwie poprzeczki z żywego drewna, żeby nie pękło pod naszym ciężarem pod piętą i jedną poprzeczkę pod śródstopie. Natomiast nie jest to reguła. Jeżeli dysponujemy cienkimi patykami, możemy dać nawet dwie poprzeczki z przodu. Założenie jest takie, aby skupić się na wytrzymałości materiału, a nie na ilości, i nie jest to wartość stała. Rozstaw uzależniony jest od wielkości obuwia. Staramy się, aby ułożenie buta i nacisk na rakietę były w centralnej części. Należy pamiętać, żeby starać się wykonać dwie rakiety o podobnym kształcie oraz wadze. Wykonanie tych rakiet jest czasochłonne. Czas potrzebny do wykonania dla jednej osoby to do czterech godzin. Czasy podane do budowy wszystkich rakiet śnieżnych opisanych w tym artykule są orientacyjnie, ponieważ jest dużo zmiennych, takich jak doświadczenie, temperatura, bierzemy pod uwagę także to, czy wykonujemy prace na zewnątrz, czy w schronieniu z dostępem do źródła ciepła, jaka jest dostępność materiałów i sznurka oraz jakie mamy umiejętności zastosowania odpowiednich wiązań.
Rakieta śnieżna tzw. nerka, wykonana z brzozy, wiązanie paracord
Jak zrobić improwizowane rakiety śnieżne ?
Pierwszym rodzajem improwizowanych rakiet śnieżnych będą wspomniane już wcześniej tzw. „nerki”. Zasada budowy jest dość prosta. Zależy nam, aby wykonać dwa nie za wielkie owale w kształcie nerek. Wielkość ma znaczenie, bo to nie wianek do przeprawy na wodzie. Uczymy się na błędach tych, którzy je popełnili. Pamiętajmy również, że im owal większy i cięższy, tym trudniej będzie nam się przemieszczać. Wielkość jest istotna, aby nie wymuszała na nas nienaturalnego rozstawienia nóg podczas przemieszczania. Do budowy używamy materiału, który mamy dostępny pod ręką, mogą to być cienkie gałęzie świerku, brzozy, buku i innej roślinności, która będzie elastyczna i da się wygiąć. Układamy na ziemi nasz materiał, formujemy wałeczek i owijając sznurkiem tworzymy cygaro. Po sformowaniu owalnej nerki dodajemy dwie poprzeczki z żywego drewna, żeby nie pękło pod naszym ciężarem pod piętą i jedną poprzeczkę pod śródstopie. Natomiast nie jest to reguła. Jeżeli dysponujemy cienkimi patykami, możemy dać nawet dwie poprzeczki z przodu. Założenie jest takie, aby skupić się na wytrzymałości materiału, a nie na ilości, i nie jest to wartość stała. Rozstaw uzależniony jest od wielkości obuwia. Staramy się, aby ułożenie buta i nacisk na rakietę były w centralnej części. Należy pamiętać, żeby starać się wykonać dwie rakiety o podobnym kształcie oraz wadze. Wykonanie tych rakiet jest czasochłonne. Czas potrzebny do wykonania dla jednej osoby to do czterech godzin. Czasy podane do budowy wszystkich rakiet śnieżnych opisanych w tym artykule są orientacyjnie, ponieważ jest dużo zmiennych, takich jak doświadczenie, temperatura, bierzemy pod uwagę także to, czy wykonujemy prace na zewnątrz, czy w schronieniu z dostępem do źródła ciepła, jaka jest dostępność materiałów i sznurka oraz jakie mamy umiejętności zastosowania odpowiednich wiązań.
Kolejny rodzaj rakiet śnieżnych to tzw. „łezki”, w tym przypadku na zdjęciach przedstawiono rakiety wykonane przez kolegę instruktora SERE w trakcie szkolenia w górach. Przy budowie wykorzystano drewno świerkowe. Poprzeczki zostały wykonane na takich samych zasadach jak przy budowie tzw. „nerek”. Staramy się do poprzeczek użyć ten sam „materiał” co do budowy stelaża. Dwie poprzeczki pod piętę i jedną pod śródstopie. Mocowanie butów, a przez to nacisk, jest przesunięte na przód rakiety śnieżnej. Wykonanie jest bardzo czasochłonne, czas budowy przez jedną osobę takich rakiet to ok. 7 godzin, wymaga to umiejętności zastosowania odpowiedniego wiązania. Rakiety typu „łezka” możemy starać się zrobić z innego materiału, np. leszczyny, a do wiązania zastosować paracord.
Rakieta śnieżna tzw. alladynka ze sposobem mocowania buta
Najprostszym i najszybszym ze sposobów wykonania improwizowanych rakiet śnieżnych jest zrobienie tzw. „alladynek”. Do wykonania rakiet wykorzystujemy w głównej mierze drewno ze świerków. Na każdą rakietę wykorzystujemy cztery gałęzie o średnicy maksymalnie kciuka. Poprzeczki podkładek pod buty wykonujemy na zasadach opisanych przy budowie „nerek” i „łez”. Mocowanie poprzeczek pod buty i przez to nacisk jest przesunięty na tył rakiety śnieżnej. Gałęzie z przodu rakiety wiążemy razem i za pomocą dostępnego sznurka, podciągamy do siebie i wiążemy pod kolanem, nadając charakterystyczny kształt, uniemożliwiając mimo przesuniętemu środkowi ciężkości wbijanie się czubków rakiet podczas przemieszczania. Czas potrzebny do wykonania przez jedną osobę jednej pary rakiet wynosi do dwóch godzin.
Umiejętność wykonania jakichkolwiek improwizowanych rakiet w jakimkolwiek kształcie czy przy użyciu jakiegokolwiek materiału będzie wielkim sukcesem. Celem jest umożliwienie przemieszczania się często z obciążeniem. Uważam, że najważniejszą wiedzą, jaką należy posiąść w tej dziedzinie, jest umiejętność zastosowania odpowiednich wiązań i węzłów. Jak już pisałem, w survivalu diabeł tkwi w szczegółach. Warto choć raz wykonać tylko jedną rakietę, żeby zobaczyć, o co chodzi. Pamiętajmy, że planując naszą obecność w rejonach o dużych opadach śniegu, mimo że jesteśmy przygotowani świetnie pod względem sprzętowym, musimy być gotowi na improwizację. Prawdziwy survival to nie taki, kiedy mamy wszystko i kontrolujemy sytuację, tylko wtedy, kiedy zgubiliśmy/straciliśmy narty, rakiety albo pogoda nas zaskoczyła, musimy improwizować i nic nie idzie po naszej myśli. W cenie nie są gadżety za „miliony”, tylko nasza wiedza, umiejętności, praktyka i to co mamy w kieszeni. W artykule zostały opisane tylko niektóre rodzaje improwizowanych rakiet śnieżnych, z którymi spotkał się autor i nie wyczerpują one tematu oraz zagadnienia.
Każdy z nas, strzelających rekreacyjnie czy sportowo zna strzelców, którzy regularnie po każdej sesji na strzelnicy czyszczą z niebywałym pietyzmem swą broń. Podobnie zna również strzelca, który wygłasza...
Każdy z nas, strzelających rekreacyjnie czy sportowo zna strzelców, którzy regularnie po każdej sesji na strzelnicy czyszczą z niebywałym pietyzmem swą broń. Podobnie zna również strzelca, który wygłasza heretyczne wręcz stwierdzenia, że broni czyścić i smarować nie trzeba. Temat czyszczenia broni pozostawię jednak na inne rozważania, a dziś zajmę się niemniej ważną kwestią czyszczenia tłumików. I tu od razu przytoczę znane powiedzenie: „jak dbasz to masz”.
Legginsy HOYDEN Range Tight mają uniwersalne zastosowanie. Sprawdzają się zarówno na szlaku, strzelnicy czy podczas ćwiczeń fizycznych. Polski producent systematycznie wzbogaca swój asortyment o ten skierowany...
Legginsy HOYDEN Range Tight mają uniwersalne zastosowanie. Sprawdzają się zarówno na szlaku, strzelnicy czy podczas ćwiczeń fizycznych. Polski producent systematycznie wzbogaca swój asortyment o ten skierowany do pań, produkując odzież dla tych kobiet, które także korzystają z broni, są aktywne i wysportowane.
Olight w 2020 roku zaproponował kilka nowych latarek, na szczególną uwagę zasługuje jednak nowa linia nazwana na cześć boga skandynawskich wojowników. Odyn to najważniejszy z bogów nordyckich, bóg wojny...
Olight w 2020 roku zaproponował kilka nowych latarek, na szczególną uwagę zasługuje jednak nowa linia nazwana na cześć boga skandynawskich wojowników. Odyn to najważniejszy z bogów nordyckich, bóg wojny i wojowników. Czy Olight Odin stanie się „świetlistym bogiem” żołnierzy? Przekonajmy się, ile Odin ma z Odyna.
Tytułowy slogan reklamowy producenta zachęcił mnie do dość intensywnego testu tego modelu butów. Postanowiłem być herosem i w zaledwie cztery i pół dnia pokonać w nich od razu 100 km, sprawdzając jednocześnie,...
Tytułowy slogan reklamowy producenta zachęcił mnie do dość intensywnego testu tego modelu butów. Postanowiłem być herosem i w zaledwie cztery i pół dnia pokonać w nich od razu 100 km, sprawdzając jednocześnie, na ile model ten sprawdzi się podczas taktycznego pokonywania terenów leśnych oraz jako but miejski codziennego użytku.
Buty Bates Delta 9 Gore-Tex w trakcie trwania testów zostały spakowane do plecaka jednego z uczestników jesiennej selekcji do Jednostki Specjalnej przeprowadzonej w Bieszczadach w 2020 roku. Zostały zabrane...
Buty Bates Delta 9 Gore-Tex w trakcie trwania testów zostały spakowane do plecaka jednego z uczestników jesiennej selekcji do Jednostki Specjalnej przeprowadzonej w Bieszczadach w 2020 roku. Zostały zabrane jako drugie buty na trudne warunki panujące w tym okresie w górach, zgodnie z listą rzeczy obowiązkowych dla uczestnika selekcji do oddziałów bojowych wojsk specjalnych. Błoto, śnieg, tereny podmokłe, ciągły deficyt ciepła i wszechobecna wilgoć – wszystkie te czynniki przy tak ekstremalnej próbie...
Olight postanowił kontynuować sagę nordyckich bogów i kolejną latarkę nazwał imieniem fallicznego (cokolwiek miałoby to znaczyć) bóstwa Freyra – boga roślinności, pokoju, bogactwa i… płodności. Jak Freyr...
Olight postanowił kontynuować sagę nordyckich bogów i kolejną latarkę nazwał imieniem fallicznego (cokolwiek miałoby to znaczyć) bóstwa Freyra – boga roślinności, pokoju, bogactwa i… płodności. Jak Freyr sprawdzi się w świeceniu, zaraz sprawdzimy.
Mactronic zaoferował swoim klientom kolejną solidną latarkę. Nie jest to jednak sprzęt, który lekką ręką można wtłoczyć pomiędzy tabuny innych ultra pancernych latarek z bajerami. Model TRACER UV jest...
Mactronic zaoferował swoim klientom kolejną solidną latarkę. Nie jest to jednak sprzęt, który lekką ręką można wtłoczyć pomiędzy tabuny innych ultra pancernych latarek z bajerami. Model TRACER UV jest wyważoną i przemyślaną konstrukcją, która jednak nie jest adresowana do przeciętnych posiadaczy „taktycznego kałduna” i na pierwszy rzut oka może nie mieć szerokiego grona entuzjastów.
W poprzednich numerach „SPECIAL OPS” mogłeś zapoznać się z dwuetapowym testem butów Bates Delta 8 Gore-Tex 2368 i Bates Delta 9 Gore-Tex 2900, przeprowadzonym przez czynnych żołnierzy z WOT i Wojsk Specjalnych,...
W poprzednich numerach „SPECIAL OPS” mogłeś zapoznać się z dwuetapowym testem butów Bates Delta 8 Gore-Tex 2368 i Bates Delta 9 Gore-Tex 2900, przeprowadzonym przez czynnych żołnierzy z WOT i Wojsk Specjalnych, zrealizowanym w trudnym terenie i podczas sprawowania codziennej służby. Trzeci test, ostatni z serii, przeprowadzony przez użytkownika cywilnego, to sprawdzian użyteczność obuwia w warunkach „miejskiej dżungli”.
Od lat 80. XX wieku Mactronic oferuje sprzęt oświetleniowy najwyższej jakości. Obecnie firma z Wrocławia przedstawia kolejną ciekawą propozycję. Każdy, kto korzystał kiedyś z jej produktów, wie doskonale,...
Od lat 80. XX wieku Mactronic oferuje sprzęt oświetleniowy najwyższej jakości. Obecnie firma z Wrocławia przedstawia kolejną ciekawą propozycję. Każdy, kto korzystał kiedyś z jej produktów, wie doskonale, że to nie jest sprzęt, który ot tak można wrzucić pomiędzy inne latarki.
HIKVISION to wiodący na świecie dostawca, produkujący pełen zestaw kompleksowych, nowoczesnych technologii i rozwiązań bezpieczeństwa, oraz producent kamer przemysłowych, który poszerza ofertę o podręczne...
HIKVISION to wiodący na świecie dostawca, produkujący pełen zestaw kompleksowych, nowoczesnych technologii i rozwiązań bezpieczeństwa, oraz producent kamer przemysłowych, który poszerza ofertę o podręczne kamery termowizyjne, tworząc tym samym HIKMICRO. Jednym ze sztandarowych produktów jest seria kamer termowizyjnych Lynx Pro LH. Tym samym przełamuje monopol wielu firm wprowadzając na rynek niestandardową specyfikację w niespotykanej cenie i rozmiarach.
Zdjęcia: Izabela Stanke
Bushnell to znana, prestiżowa marka produkująca optykę, tj. lornetki, lunety, lunety celownicze, teleskopy, kolimatory, noktowizory, dalmierze, kompasy, statywy oraz przeróżne okulary i gogle. W USA Bushnell...
Bushnell to znana, prestiżowa marka produkująca optykę, tj. lornetki, lunety, lunety celownicze, teleskopy, kolimatory, noktowizory, dalmierze, kompasy, statywy oraz przeróżne okulary i gogle. W USA Bushnell w swojej dziedzinie jest rynkowym liderem, co zdaje się być wystarczającą rekomendacją dla jego produktów, choć istnieje oczywiście wielu rynkowych i godnych konkurentów Bushnella. Od 1948 roku ta firma z południowej Pensylwanii, założona przez Dave’a Bushnella, specjalizuje się w produkcji akcesoriów...
Pewnie każdy z Was zna to uczucie, jak po dłuższej nieobecności, np. po powrocie z urlopu, wracacie do domu i w końcu jesteście u siebie, w miejscu znanym i bezpiecznym. Ja mam tak za każdym razem, gdy...
Pewnie każdy z Was zna to uczucie, jak po dłuższej nieobecności, np. po powrocie z urlopu, wracacie do domu i w końcu jesteście u siebie, w miejscu znanym i bezpiecznym. Ja mam tak za każdym razem, gdy pojawiam się w lesie. Ogarnia mnie wtedy spokój i przeświadczenie, że jestem we właściwym miejscu, w ekosystemie, którego jestem częścią. Dlatego, gdy tylko mam wolną chwilę od pracy, zabieram namiot lub hamak i idę spać „do siebie”. Na takie nawet najkrótsze wyprawy trzeba zabrać kilka podstawowych...
Broń w kalibrze .22LR ostatnimi czasy staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Szczególnie jeżeli mowa o broni długiej. Wielu strzelców sportowych strzelających w zawodach typu PRS (strzelectwo praktyczne),...
Broń w kalibrze .22LR ostatnimi czasy staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Szczególnie jeżeli mowa o broni długiej. Wielu strzelców sportowych strzelających w zawodach typu PRS (strzelectwo praktyczne), „buduje” karabiny w kalibrze .22LR w celu prowadzenia treningów. Treningów, które po podsumowaniu kosztów amunicji są znacznie tańsze w porównaniu do strzelania z broni w kalibrach .308, 6.5 Creedmoore czy innych. Co więcej, przy wykorzystaniu tego typu karabinków sportowych, można prowadzić...
Ochrona oczu oraz słuchu w trakcie strzelania jest kluczowa i nie trzeba do niej przekonywać użytkowników broni palnej. Bez względu czy ochrona oczu będzie używana w warunkach bojowych, cywilnych – myśliwskich,...
Ochrona oczu oraz słuchu w trakcie strzelania jest kluczowa i nie trzeba do niej przekonywać użytkowników broni palnej. Bez względu czy ochrona oczu będzie używana w warunkach bojowych, cywilnych – myśliwskich, sportowych, rekreacyjnych, czy np. w trakcie strzelanek z replik ASG, użytkownik powinien mieć pewność co do wytrzymałości sprzętu i komfortu wielogodzinnego użytkowania.
Luneta… czy może lornetka? Które z tych narzędzi pracy lub rozrywki wydaje się być lepsze? Tu należałoby dościślić, że będziemy rozważać odpowiedź na powyższe pytanie w ramach tych samych parametrów, czyli...
Luneta… czy może lornetka? Które z tych narzędzi pracy lub rozrywki wydaje się być lepsze? Tu należałoby dościślić, że będziemy rozważać odpowiedź na powyższe pytanie w ramach tych samych parametrów, czyli powiększenie i średnica obiektywu dla obu ewentualnych sprzętów.
Zdjęcia: Piotr Górski
Nowy model butów firmy Haix – Combat GTX poddaliśmy testowi użytkowania zarówno w upalnym okresie letnim, jak i wystawiając je na długotrwałe oddziaływanie wilgotnego i zimnego środowiska podczas jesiennego...
Nowy model butów firmy Haix – Combat GTX poddaliśmy testowi użytkowania zarówno w upalnym okresie letnim, jak i wystawiając je na długotrwałe oddziaływanie wilgotnego i zimnego środowiska podczas jesiennego wejścia błotnistym szlakiem na szczyt Turbacz w Gorcach. Całą prawdę o najnowszym modelu przeznaczonym dla żołnierzy, militarystów i myśliwych prezentujemy poniżej.
Mechanix Wear to amerykański producent funkcjonalnych rękawic ochronnych o wszechstronnym zastosowaniu, estetycznym wyglądzie i bogatym wzornictwie. Firma znana jest z produkcji rękawiczek przeznaczonych...
Mechanix Wear to amerykański producent funkcjonalnych rękawic ochronnych o wszechstronnym zastosowaniu, estetycznym wyglądzie i bogatym wzornictwie. Firma znana jest z produkcji rękawiczek przeznaczonych dla wojska i służb mundurowych.
Zdjęcia: Mariusz Hrycyna
Firmy Fenix, a właściwie „Fenixlight Limited”, nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Gdyby jednak ktoś miał wątpliwości, skąd wzięła się na rynku, podpowiadam: młody dynamiczny zespół, niezadowolony z...
Firmy Fenix, a właściwie „Fenixlight Limited”, nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Gdyby jednak ktoś miał wątpliwości, skąd wzięła się na rynku, podpowiadam: młody dynamiczny zespół, niezadowolony z jakości innych produktów, które nie zaspakajały ich potrzeb, postanowił stworzyć coś, czego jeszcze nie było. I tak w 2004 roku powstał on – Fenixlight Limited.
Jedną z podstawowych umiejętności wyróżniających człowieka cywilizowanego jest umiejętność rozpalania ognia. Obok noszenia butów, uprawy roli i wynalezienia elektryczności to chyba podstawowa oznaka rozwoju....
Jedną z podstawowych umiejętności wyróżniających człowieka cywilizowanego jest umiejętność rozpalania ognia. Obok noszenia butów, uprawy roli i wynalezienia elektryczności to chyba podstawowa oznaka rozwoju. Ogień pozwala na obróbkę termiczną pożywienia, dzięki czemu nie musimy jeść surowego mięsa i żyjemy dłużej. Służy również do wytwarzania ciepła, co z kolei pozwala człowiekowi funkcjonować w wielu strefach klimatycznych i przyczyniło się do rozwoju technicznego.
Tym razem prezentujemy test latarek Expert PL3 i Expert PL5, krajowego dystrybutora Mactronic z Wrocławia, który wprowadza na rynek krótką serię Expert, czyli latarek ręcznych przeznaczonych dla służb...
Tym razem prezentujemy test latarek Expert PL3 i Expert PL5, krajowego dystrybutora Mactronic z Wrocławia, który wprowadza na rynek krótką serię Expert, czyli latarek ręcznych przeznaczonych dla służb ochrony policji, czy patroli interwencyjnych, z płynną regulacją światła. To sprzęt nieco inny niż by się wydawało na pierwszy rzut oka. Otóż latarka jest wyposażeniem występującym z założenia w liczbie pojedynczej, niemniej dzisiejszy test może wykazać, że zestaw dwóch latarek (niekoniecznie takich...
Powstanie pierwszych latarek z żarówką i ogniwem elektrycznym datuje się na przełom XIX i XX w., a użytkowe ich wykorzystanie zapoczątkowała amerykańska policja w nocnych patrolach. Popularne dziś praktyczne...
Powstanie pierwszych latarek z żarówką i ogniwem elektrycznym datuje się na przełom XIX i XX w., a użytkowe ich wykorzystanie zapoczątkowała amerykańska policja w nocnych patrolach. Popularne dziś praktyczne urządzenie (czasem gadżet), czyli latarka czołowa, także ma długą historię. Dziś często wykorzystywana jest w sporcie, turystyce i działaniach militarnych, niegdyś była narzędziem ułatwiającym pracę w kopalniach.
Do testów tym razem wybraliśmy czołówkę z górnej półki, dostępną m.in. w ofercie PPHU Kolba. Latarka Fenix HM70R charakteryzuje się mocną i w pełni metalową (aluminiową) budową. Może emitować strumień...
Do testów tym razem wybraliśmy czołówkę z górnej półki, dostępną m.in. w ofercie PPHU Kolba. Latarka Fenix HM70R charakteryzuje się mocną i w pełni metalową (aluminiową) budową. Może emitować strumień światła nawet o mocy 1600 lumenów (co stanowi nawet dziesięciokrotność mocy oferowanej przez innych producentów). Maksymalny skuteczny zasięg świecenia wynosi aż 186 m! Ponadto, dzięki swojej budowie, mieści akumulator o pojemności 5000 mAh, co pozwala, w zależności od włączonego trybu świecenia, nawet...
Ta praktycznie niezauważalna w naszym kraju czeska marka butów, oferująca swoje wyroby dla kilku armii NATO, ale i dla formacji rosyjskich, zwróciła moją uwagę mniej więcej rok temu. Nadszedł czas na zaprezentowanie...
Ta praktycznie niezauważalna w naszym kraju czeska marka butów, oferująca swoje wyroby dla kilku armii NATO, ale i dla formacji rosyjskich, zwróciła moją uwagę mniej więcej rok temu. Nadszedł czas na zaprezentowanie pierwszych rezultatów trwającego cztery miesiące testu modelu taktycznego PHANTOM MID Sandstorm i to również w zakresie odziaływania na niego preparatów Nikwax.
Firma Bates rozpoczęła swoją działalność od produkcji butów dla wojska. Obuwie szybko zyskało popularność i firma poszerzyła produkcję o kolejne modele przeznaczone dla innych służb mundurowych oraz służb...
Firma Bates rozpoczęła swoją działalność od produkcji butów dla wojska. Obuwie szybko zyskało popularność i firma poszerzyła produkcję o kolejne modele przeznaczone dla innych służb mundurowych oraz służb cywilnych. Obecnie Bates to jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych w kraju i na świecie producentów obuwia dla służb mundurowych. Przez to, że buty są solidne i sprawdzają się m.in. w jednostkach specjalnych, zdobyły popularność wśród wszelkich służb cywilnych, organizacji paramilitarnych,...
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom.
Polski...
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom.
Polski produkt SPLIT SKIS w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju otrzymał dwie międzynarodowe nagrody innowacyjności. W Niemczech, na zimowych targach sprzętu sportowego ISPO w Monachium, oraz w USA – na targach OR SNOW SHOW w Salt Lake City, zdobywając Innovation Award 2023.
Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych....
Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych. Instytucje te, w tym przede wszystkim Straż Graniczna, są odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa narodowego poprzez stały nadzór nad granicami i monitorowanie wszelkich potencjalnych zagrożeń.
Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry,...
Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry, co skutecznie utrudnia pełnienie obowiązków. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniej odzieży i akcesoriów, które znajdziesz w ofercie marki Helikon-Tex.
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących...
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących działania w ramach tzw. low profile – czyli w ukryciu. Na ile ten sportowy z wyglądu model spełnia taktyczne wymagania operacji w terenie zurbanizowanym, sprawdziliśmy w naszym teście.
Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione...
Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione korzyści, przy mniejszym narażaniu zdrowia i życia żołnierzy oraz funkcjonariuszy.
Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może...
Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może wiatrówka. Niekoniecznie musi to być strzelba, gdyż wielką popularnością cieszą się pistolety pneumatyczne.
Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...
Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.
Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania....
Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania. Opracowana została przy współpracy z użytkownikiem końcowym, co jest gwarancją wysokiej funkcjonalności.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.